Szlaki turystyczne w Puszczy Kampinoskiej

1
1064

Wielkimi krokami zbliża się lato czyli czas rodzinnych eskapad w nieznane i lokalnych wycieczek. To właśnie o tej porze roku warto jak najwięcej eksplorować i poznawać naturalne rejony Polski. Kiedy jednak pragnie się odwiedzić po prostu Puszczę Kampinoską, można zrobić to o każdej porze roku. Ten ogromny obszar w dużym stopniu pokryty lasem to bowiem atrakcyjna destynacja na wycieczkę również wiosną, jesienią oraz zimą.

Kilka ciekawostek na temat Puszczy Kampinoskiej

Puszcza Kampinoska ma ogromną powierzchnię aż 670 kilometrów kwadratowych, z czego 270 kilometrów kwadratowych to obszar leśny. Obecnie większość tego terenu należy do Kampinoskiego Parku Narodowego, jednego z nielicznych parków narodowych w Polsce. Ukształtowanie terenu I sam krajobraz w Puszczy Kampinoskiej są wyjątkowo ciekawe, co jest związane z tym jak przed wiekami płynęły tutaj wody przed czołem lądolodu. W Puszczy Kampinoskiej dominują drzewa iglaste, wśród których można szukać okazów liczących nawet kilkaset lat. Specyficzny mikroklimat w puszczy sprawia, że jest tutaj mało wiatru, panuje duża wilgotność, a przeciętna roczna temperatura wynosi około 8 stopni Celsjusza. Niezwykle ciekawe jest to, że w Puszczy Kampinoskiej rośnie wiele niezwykle rzadkich okazów roślin, których nasiona przed wiekami zostały przyniesione tutaj przez wody. Natomiast jeżeli chodzi o faunę zamieszkującą ten obszar, kozy Puszczą Kampinoską najbardziej kojarzą się łosie oraz bobry.

Szlaki turystyczne w Puszczy Kampinoskiej – szlak rowerowy

Puszcza Kampinoska to zatem niezwykle atrakcyjny i ciekawy obszar do eksplorowania, do poznawania się bliżej z naturą. Przez puszczę prowadzą liczne szlaki turystyczne, dzięki którym można spacerować tutaj pieszo, albo na przykład udać się na przejażdżkę rowerem. Jeden z niezwykle ciekawych szlaków to kampinoski szlak rowerowy liczący aż 144 km. Jest to szlak oznakowany kolorem zielonym. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Wólka Węglowa leżącej nieopodal Warszawy, prowadzi w dużym stopniu przez drogi utwardzone, pokryte asfaltem, ale i tak przejażdżka rowerem po tych terenach daje mnóstwo frajdy i kontaktu z przyrodą, bo poza tym jest on prowadzony również przez las oraz pola. Szlak zaprojektowano bowiem tak, bez jednej strony chronić interesy Puszczy, z drugiej zaś wykorzystać już istniejącą infrastrukturę.

Piesze szlaki turystyczne w Puszczy Kampinoskiej

Na terenie Puszczy Kampinoskiej sporo też pieszych szlaków turystycznych, które są oznaczone kolorami czerwonym ( główny szlak Puszczy Kampinoskiej 55, 8 km długości ), zielonym ( 2 duże szlaki piesze), żółtym oraz niebieskim. Poza tym w parku zorganizowano również ścieżki dydaktyczne, idąc tak naprawdę w stronę oczekiwań turystów. To właśnie dzięki spacerom po takich ścieżkach można poznać Park od strony geologicznej, historycznej, kulturowej oraz przyrodniczej. Popularna jest na przykład ścieżka pod nazwą ” Do starego dębu”, ” Skrajem Puszczy” czy „Przez Wilczą Górę”. Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu znajdą zatem tutaj zarówno ścieżki pozwalające odrobinę poszerzyć swoją wiedzę na temat samego parku, jak też ścieżki pozwalające na długą pieszą wędrówkę w samotności.

Główny szlak Puszczy Kampinoskiej

Główny szlak wiedzie ze wschodu na zachód przez cały obszar Puszczy Kampinoskiej. Ma on prawie 56 km długości, podróżując tym szlakiem można poznać wszystkie charakterystyczne cechy krajobrazu Puszczy, w tym również bagna i wydmy. Możliwość spacerowania obszarem chronionego starodrzewu to natomiast doświadczenie niezwykle mistyczne, pozwalające w pełni uświadomić sobie, jak cennym kulturowo obiektem jest Puszcza Kampinoska.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here