Kawa ziarnista, czy gotowa kawa w saszetkach – jakie są różnice?

Spożywamy kawę kilogramami. Uściślając, średnio jest to około 3 kg rocznie. Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez chociażby jednej filiżanki „małej czarnej” dziennie. Z każdym dniem, nasze życie, zdaje się też pędzić coraz szybciej. Sprawia to, że wielu producentów kawy stara się dopasować swoje produkty, do zmieniających się potrzeb swoich konsumentów. Kawa ziarnista, czy kawa w saszetkach, to tylko niektóre z dostępnych, dla wszystkich kawoszy, kawowych wariantów. Jednak to właśnie nimi zajmiemy się dzisiaj szerzej.

Czym jest kawa ziarnista?

W domach najprawdziwszych smakoszy kawy prawie zawsze uraczycie ziarnistej kawy. Wynika to z faktu, iż świeżo mielona kawa jest najbardziej aromatyczna i smakowita.

Różni się od kawy mielonej tym, że zaraz po zakończeniu palenia ziaren trafia prosto w opakowanie, a następnie na półki sklepowe, po czym finalnie ląduje w naszych domach. Kawa ziarnista dużo dłużej zachowuje swoje naturalne aromaty. Kawa mielona traci sporą część zaraz po zakończeniu procesu mielenia.

Wielu, ziarna kawy kojarzy przede wszystkim z ekspresami do kawy, które często są już wyposażone w młynki. Warto jednak pamiętać, że, aby napić się świeżo zmielonej w domowym zaciszu kawy, wcale nie trzeba inwestować w zakup urządzenia do parzenia kofeinowych napojów. Mamy możliwość zakupu ręcznych, czy tez elektrycznych, samych młynków do kawy. Każdy może cieszyć się zapachem świeżo zmielonej kawy ziarnistej o poranku. Dobrej jakości kawy ziarniste możesz znaleźć na przykład tu: https://www.sklepsegafredo.pl/kawa-ziarnista,c15.html

Czym są gotowe kawy w saszetkach?

Jeśli twoje życie pędzi niczym Struś Pędziwiatr, a w ciągu dnia liczy się dla ciebie każda minuta, to ta opcja jest właśnie dla ciebie.

Kawa w saszetkach, to kwintesencja prostoty i szybkości. Inaczej niż kawa ziarnista, bo te przeznaczone są już tylko do ekspresów o mniejszym ciśnieniu, tak aby nie uszkodzić filtra. Saszetki te wyglądają trochę jak woreczki z herbatą. Są to równomierne podzielone, po kilka gram, porcje kawy. Zapakowane są hermetycznie w okrągły papierowy filtr. Jest to też świetna alternatywa dla ludzi, których nie bardzo przekonują popularne obecnie kapsułki. W przeciwieństwie do nich, kawa w saszetkach jest dużo bardziej uniwersalną formą parzenia naparu kofeinowego. Nie jest aż tak ograniczona przez brak kompatybilności pomiędzy różnymi rodzajami kapsułek, a różnymi ekspresami. Dzięki temu, że saszetki danego rodzaju kawy są identyczne mamy gwarancję jednakowego poziomu pobudzeni oraz aromatu. To świetnie wyjście dla tych, którzy pragną każdego ranka wypijać zawsze perfekcyjnie dopasowaną pod siebie filiżankę kawy. Kawy w saszetkach dostępne są na przykład tutaj: https://www.sklepsegafredo.pl/kawa-w-saszetkach,c11.html

Kawa ziarnista, czy gotowa kawa w saszetkach?

Każda kawa ma swoje plusy i minusy. Dla każdego najlepszym wyjście będzie co innego. Każdy z nas ma całkowicie różne gusta i potrzeby. Dla ułatwienia małe podsumowanie zalet i wad każdej z kaw.

Zalety kawy ziarnistej:

 • ze względu na konieczność zmielenia jej na świeżo uzyskanie bardziej aromatycznego i mocniejszego w smaku naparu
 • znacznie mocniejsze właściwości pobudzające
 • świeżo zmielone ziarna zachowują więcej wartości odżywczych

Minusy kawy ziarnistej:

 • kawa w tej formie jest nieco droższa
 • konieczne jest posiadanie młynka do kawy lub ekspresu z blenderem
 • jest to bardziej czasochłonny sposób parzenia kawy

Zalety gotowej kawy w saszetkach:

 • błyskawiczne i łatwe wykonanie
 • brak potrzeby uprzedniego zmielenia
 • brak konieczności późniejszego czyszczenia ekspresu

Wady gotowej kawy w saszetkach:

 • słabszy aromat
 • brak możliwości ewentualnego modyfikowania porcji
 • wymagany jest ekspres ciśnieniowy

Poprzez różnice w naszych potrzebach u każdego wybór padnie na co innego. Kawa ziarnista bardzo dobrze sprawdzi się wśród zagorzałych fanów kawy, którzy cenią sobie mocny smak i silne walory zapachowe. Wybiorą ją również ci, którzy na co dzień pragną lub potrzebują silniejszego efektu pobudzeni. Kawa w saszetkach z kolei będzie wyśmienitą alternatywą wśród ludzi zabieganych, rozliczających każdą minutę. Będzie też idealnym wyjściem dla osób szukających delikatniejszych doznań kawowego aromatu. Należy też pamiętać, że pewne zalety mogą się okazać dla niektórych osób wadami. Oczywiście, działa to też w drugą stronę – wady mogą być odbierane jako zalety. Najlepszym sposobem na wybranie idealnej dla siebie formy będzie po prostu sprawdzenie każdej z nich. Obecnie, wszystkie warianty jesteśmy w stanie znaleźć w jednym miejscu i to nawet bez wychodzenia z domu. Producenci kaw w swoich sklepach online posiadają naprawdę szeroką gamę produktów.

Redakcja kampinoska.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *