Czy dieta lekkostrawna pozwala schudnąć?

Dieta lekkostrawna jest jedną częściej przepisywanych diet w szpitalach. To taki dość uniwersalny model żywienia, który raczej nigdy nie szkodzi, więc może tylko i wyłącznie pomóc albo wykazać się neutralnym i bezpiecznym wpływem na organizm. Wielu osobom przychodzi jednak do głowy myśl, by na takiej diecie próbować schudnąć. W końcu podczas kilkutygodniowego czy nawet kilkudniowego pobytu w szpitalu większość pacjentów traci na wadze i te straty kilogramów są całkiem spore. Patrząc na to w ten sposób, można by dojść do wniosku, że dieta lekkostrawna naprawdę będzie jedną z lepszych metod na odchudzanie. A tak to jednak nie działa. Stworzono ją z myślą o innych celach, dlatego też nikt nie powinien jej traktować jak jadłospisu odpowiedniego do zadbania o swoją masę ciała.

Czy jest to dieta odchudzająca?

Trzeba to sobie powiedzieć raz jeszcze i wręcz wbić na siłę do głowy, że dieta lekkostrawna nie jest i nigdy nie będzie dietą odchudzającą. Traktowanie jej w ten sposób jest sporym i poważnym błędem. Może być to błąd, za który człowiek zapłaci swoim rozczarowaniem, będącym skutkiem niskiej efektywności odchudzania. Ta dieta rzadko kiedy sama w sobie jest w stanie doprowadzić do utraty wagi. Nie jest też najzdrowszą opcją z możliwych, bo zostaje wyzbyta z błonnika pokarmowego i tłuszczu, a to właśnie w tłuszczu rozpuszczają się witaminy i minerały. Dlaczego więc dieta lekkostrawna jest tak często stosowana na pacjentach w szpitalach i innych ośrodkach medycznych? Powód jest bardzo prosty – bo nie obciąża ona układu metabolicznego. To właśnie jest jej główny cel. Ta dieta nie ma być ani odchudzająca, ani nawet jakoś szczególnie zdrowa. Ona ma po prostu dać organizmowi siłę i energię do tego, by stanął on do walki z chorobą. Poznaj diety pozwalające schudnąć na stronie sol-lar.pl.

Czy dieta lekkostrawna pozwala schudnąć?

Nikt nie powinien nawet podejmować próby odchudzania na diecie lekkostrawnej. Nie została ona stworzona do tego celu, więc nie należy wierzyć w to, że jakimś magicznym sposobem wyszczupli ona sylwetkę. Zamiast przechodzić na jadłospis lekkostrawny, lepiej po prostu zacząć zdrowo się odżywiać, co nie musi być wcale trudne. Czasami wystarczy zmienić kilka nawyków żywieniowych, aby już po kilku dniach zacząć tracić na wadze. Ruch także jest tutaj bardzo ważny. Sama dieta też pozwala na wygenerowanie deficytu kalorycznego, ale zawsze będzie on dużo większy, jeżeli odchudzający jadłospis zostanie połączony z ćwiczeniami fizycznymi.

wkreceni.pl

Redakcja kampinoska.waw.pl