NA NARTACH WOKÓŁ ŁUŻOWEJ GÓRY

Wspaniała tura na rozpoczęcie sezonu, albo w przypadku ograniczonego wolnego czasu. Cała trasa ma około 6,5 kilometra i pozbawiona jest odczuwalnych podbiegów i zjazdów. Orientacyjny czas pokonania pętli wokół Łużowej Góry wynosi mniej więcej godzinę, z wliczonymi krótkimi odpoczynkami. Trasę można dowolnie modyfikować, choćby biegnąc od miejsca gdzie znajduje się Kamień Ułanów Jazłowieckich, podążając dalej zółtym szlakiem, do miejsca gdzie znajduje się Kamień W. Plapisa.

Najdogodniejszym punktem startu jest parking usytuowany na skraju Łomianek, dokładnie Dąbrowy Leśnej, a należącą już do Kampinoskiego Parku Narodowego łąką Łuże. Dotrzeć tam można komunikacją miejską z Warszawy, od stacji metra Marymont dojechać można autobusem 701, ale o wiele wygodniej jest oczywiście dojechać samochodem.

Podążając z parkingu wzdłuż oznakowań czarnego szlaku, ruszamy kierując się na północny zachód leśnym duktem zwanym Aleja Ułanów Jazłowieckich. Jeżeli sam trakt, a właściwie jego początek, jest rozjechany i źle nam biec, mamy wtedy możliwość poruszania się ścieżką biegnącą wzłuż tego duktu leśnego, wykorzystywaną przez rowerzystów. Najładniej wygląda ta leśna droga po obfitych opadach śniegu, gdy gałęzie drzew uginają się pod białą pierzyną. Po przebiegnięciu około kilometra po prawej stronie mijamy dorodne brzozy czarne, a z lewej naszej strony pojawia się zalesiona, puszczańska wydma. To właśnie Łużowa Góra, a właściwie jej krańce. Gdy przebiegniemy 1800 metrów to znajdziemy się w miejscu, gdzie blisko wiaty znajduje się pamiątkowy Kamień Ułanów Jazłowieckich. Żołnierze 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, w dniu 19 września 1939 roku brawurową szarżą pod Nadłużem otworzyli drogę do Warszawy wycofującym się po bitwie nad Bzurą resztkom oddziałów Armii "Poznań". Szarża kosztowała życie ponad 100 ułanów i stanowiła kulminacyjny moment walk grupy kawalerii gen. Abrahama na krwawym szlaku kampinoskim.

Z rozdroża leśnych dróg biegniemy teraz wzdłuż szlaku żółtego kierując się na południe. Pierwsza połowa tego odcinka o długości 1800 metrów prowadzi leśnym duktem zwanym Młyńska Droga. W połowie tego etapu szlak skręca w lewo. Ścieżka przyjemnie wije się w dość gęstym drzewostanie. Z naszej lewej strony znów wśród drzew można dojrzeć krańce tytułowej wydmy leśnej, zwanej trochę na wyrost górą. Łużowa Góra wznosi się na wysokość 101 metrów i jest jedną z wielu puszczańskich wydm porośniętych lasem. Kiedyś był z niej dość dobry widok na Warszawę, dzisiaj drzewa praktycznie uniemożliwiają obserwację mazowieckiego krajobrazu.

Kolejna wiata kończy drugi etap tej krótkiej tury. To ostatnie dobre miejsce na złapanie oddechu. Od tego momentu, aż do parkingu, należy biec wzdłuż niebieskiego szlaku, który prowadzi najpierw przez rzedniejący las, a w końcowej fazie przez puszczańską łąkę. Ten etap liczy około trzech kilometrów i krajobrazowo jest dość zróżnicowany.

Marta Lewandowska & Robert Remisz
Aleja Ułanów Jazłowieckich - początek tury jest dość często rozjechany, najlepiej biec wtedy ścieżką wdłuż drogi.Aleja Ułanów Jazłowieckich - za parkowym szlabanem przeważnie jest już dobrze.Łużowa Góra - zalesiona, puszczańska wydma, a właściwie jej krańce.Rozdroże leśnych dróg, blisko wiaty znajduje się pamiątkowy Kamień Ułanów Jazłowieckich.Trasę można dowolnie modyfikować, choćby biegnąc od miejsca gdzie znajduje się Kamień Ułanów Jazłowieckich, podążając dalej żółtym szlakiem, do miejsca gdzie znajduje się Kamień W. Plapisa.Na leśnym dukcie zwanym Młyńska Droga.Kolejna wiata kończy drugi etap tej krótkiej tury. To ostatnie dobre miejsce na złapanie oddechu.Reszta etapu jest krajobrazowo jak na Puszczę Kampinoską dość zróżnicowana.

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright 2005 kampinoska@op.pl
Design by Marta Lewandowska & Robert Remisz