NAJGRUBSZE DRZEWO W POLSCE

Jadąc na zachód od Warszawy w kierunku Żelazowej Woli, w miejscowości Leszno, w starym, dworskim parku o nazwie Karpinek, rośnie najgrubsze drzewo w Polsce. Ustawiona u stóp drzewa tablica informuje, że jest to Topola białodrzew mająca 11,20 metra obwodu w pierśnicy, czyli na wysokości 1,3 metra. Drzewo to miało kiedyś pięć konarów, z czego teraz pozostały cztery, z tego jeden martwy.

Nie tylko najgrubsze drzewo w Polsce jest warte odwiedzin, bo sam park Karpinek to urocze miejsce, w którym można pospacerować. Zwłaszcza jesienią i wiosną jest tam wyjątkowo pięknie, nad stawem rosną dorodne drzewa, a sam staw to łowisko, gdzie po wykupieniu zezwolenia można legalnie wędkować.

Dojazd: jadąc z Warszawy drogą na Żelazową Wolę na jedynym skrzyżowaniu ze światłami w Lesznie skręcamy w lewo. Mijamy po prawej park pałacowy (obecnie centrum szkoleniowe jednego z banków) i skręcamy w prawo (widoczny znak Topola Lesznowolska). Jedziemy prosto 800 m do stacji benzynowej widocznej po lewej, przejeżdżamy przez teren stacji i zaraz po prawej widoczny jest już mały parking i tablica informująca o łowisku. Za szlabanem ścieżka prowadzi prosto przez park nad stawem do topoli.

Marta Lewandowska & Robert Remisz

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright 2005 kampinoska@op.pl
Design by Marta Lewandowska & Robert Remisz