NA NARTACH BIEGOWYCH WOKÓŁ CYGANKI

O co chodzi z tą frazą WOKÓŁ CYGANKI w tytule? Bywalcy Puszczy Kampinoskiej dobrze wiedzą, że chodzi o rezerwat przyrody Cyganka, wokół którego prowadzi pętla o długości około 9 km, po zróżnicowanym i ciekawym terenie, zwłaszcza w środkowym etapie trasy. Orientacyjny czas pokonania trasy wynosi od 1 godziny dla wprawnych narciarzy do 2 godzin dla osób o słabszej kondycji i rozpoczynających swoją przygodę z nartami biegowymi.

Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu położonego na północno-zachodnim skraju wsi Truskaw. Z Warszawy dojechać tu można autobusami podmiejskimi 708 lub 714 z przystanku usytuowanego w pobliżu Dworca PKS Marymont, lub samochodem jadąc przez podwarszawską wioskę Izabelin. Proponowana pętla jest bodajże najpopularniejszą wśród narciarzy biegowych, którzy umiłowali sobie Puszczę Kampinoską na ten rodzaj eskapad.

Z parkingu ruszamy czarnym szlakiem turystycznym prowadzącym przez łąki zwane Paśniki, a następnie kierujemy się wzdłuż obrzeży rezerwatu Cyganka. Teren początkowo jest płaski, ale po przebyciu około 1,5 kilometra czeka nas pokonanie nieznacznego wzniesienia będącego już w lesie. Jest to Zdrojowa Góra, której wierzchołek mijamy po prawej stronie, po czym jest krótki zjazd do rozwidlenia szlaków zwanego Karczmisko. Do tego momentu powinniśmy pokonać nieco ponad 2 kilometry. Dalsza część narciarskiej pętli prowadzi szlakiem zielonym, który przez około 200 metrów wspólnie poprowadzony jest z oznakowaniami czerwonymi. Na skrzyżowaniu leśnych duktów, w miejscu gdzie szlaki czerwony i zielony rozchodzą się, stoi wiata. Jest to dobre miejsce na krótki odpoczynek.

Dalsza część trasy prowadzi zielonym szlakiem turystycznym, leśnym duktem zwanym Kręta Droga. Jest to najciekawszy odcinek proponowanej pętli. Po około 200 metrach za wiatą droga wyprowadza nas na puszczańską wydmę, z której rozpościera się ładny widok. Do lata 2004 roku rósł tu las, który został powalony przez huragan. Po minięciu wiatrołomów trasa pętli wiedzie przez las, który porasta puszczańskie wydmy. Lekko pofałdowany teren daje sporo satysfakcji, burząc monotonię płaskiego Mazowsza. Krótkie podbiegi i zjazdy po krętym leśnym dukcie ciągną się przez 2,5 kilometra, aż do miejsca zwanego Mogiła Powstańców z 1863 roku. W czasie Powstania Styczniowego doszło tu do tzw. Bitwy pod Budą Zaborowską. Oddział powstańczy Walerego Remiszewskiego został rozbity przez wojsko carskie. Wydarzenia te upamiętnia mogiła 76 powstańców.

Przy Mogile Powstańców z 1863 roku zbiegają się szlaki turystyczne zielony i żółty, którymi podążamy nieznacznie w dół około 1 kilometra, aż do miejsca zwanego Zaborów Leśny. Jest tam leśniczówka, drzewa które są pomnikami przyrody oraz leśne stawy połączone przez Kanał Zaborowski. Wszystko to znajduje się na skraju bagien i południowego pasa wydmowego Puszczy Kampinoskiej.

Od tego miejsca do parkingu położonego na północno-zachodnim skraju wsi Truskaw mamy do pokonania dystans około 3,5 kilometra. Od węzła szlaków pieszych, który znajduje się nieopodal wiaty w Zaborowie Leśnym podążamy szlakiem żółtym, z którym wspólnie przez pierwsze 300 metrów biegnie szlak niebieski. Następnie nieznacznie skręcamy w lewo w leśny dukt, który zwie się Truskawska Droga. Podążając prosto przez las mijamy miejsce, gdzie lipcowy huragan 2004 roku poczynił spustoszenia w puszczańskim drzewostanie. Nieco później czeka nas pokonanie niedużego wzniesienia zwanego Marcinowa Góra, po którym do wsi Truskaw jest już zupełnie płaski, leśny odcinek.

Robert RemiszNAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright 2005 kampinoska@op.pl
Design by Marta Lewandowska & Robert Remisz