CZERWIŃSK NAD WISŁĄ

Wycieczka do uroczej miejscowości Czerwińsk nad Wisłą położonej w otulinie puszczańskiej oprócz walorów widokowych pozwala zapoznać się z niezwykłą historią tej osady. Sam Czerwińsk jest malutki i nie widać w nim zainteresowania turystami. Z Warszawy należy jechać drogą numer 7 na Gdańsk, a po przejechaniu przez most na rzece Wisła, należy skręcić na drogę numer 62 kierując się na Płock. Odległość od centrum Warszawy do Czerwińska wynosi około 50 km i średnio zajmuje niecałą godzinę jazdy samochodem.

Najstarsze wzmianki o miejscowości Czerwińsk nad Wisłą pochodzą z 1065 roku. W XIII wieku Czerwińsk stał się najbardziej okazałym i najbogatszym ośrodkiem życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego na Mazowszu. Odbywały się tu zjazdy, sądy, a nawet sejmy pod gołym niebem. W 1410 roku pod Czerwińskiem Władysław Jagiełło zbudował most łyżwowy, przeprawił swe wojsko i połączył się z hufcami Witolda w drodze pod Grunwald. Klasztor od zarania miał charakter obronny. Odparł ataki Pomorzan, Prusaków, Litwinów, Jadźwingów, Krzyżaków. Dopiero najazd Szwedów w latach 1655-60 zniszczył i spustoszył miasto tak, że nigdy już nie wróciło do swej świetności.

Klasztor salezjanów w Czerwińsku koniecznie trzeba zwiedzić. Zwiedzanie warto zacząć wchodząc kamiennymi schodami od strony Wisły. Podziwianie budowli z tej strony robi duże wrażenie, bo jest potężna i niejednolita w swojej architekturze. Kościół wzniesiony jest z regularnych ciosów z granitu polnego. Zanim poprosimy przewodnika o oprowadzenie po klasztorze i muzeum ojców salezjanów, warto wejść do kościoła. W przedsionku zobaczymy piękny romański portal, odkryty dopiero w 1910 roku. W portalu znajdują się dwie gładkie kolumny, o które, według miejscowej legendy, rycerze Jagiełły ostrzyli swe miecze. Na ścianie północnej nawy możemy podziwiać gotyckie freski. Jeszcze później, bo w 1951 roku odsłonięto w kaplicy Ukrzyżowania, freski z XIII wieku. Jest to największy zespół fresków romańskich w Polsce.

Teraz można już iść do klasztoru i poprosić o pokazanie muzeum. Salezjanie prowadzą działalność misyjną na całym świecie i w muzeum znajdują się pamiątki z tych podróży. Zbiory zostały pogrupowane i każdy nowy rejon ma oddzielne gabloty. Obok dzid, kapeluszy, skór zwierząt, znajduję się tu najróżniejsze ozdoby. W klasztorze warto wejść do gotyckiej kaplicy. Rzuca się w oczy gwiaździsto-sieciowe sklepienie przy ołtarzu, pokryte freskami z XVI wieku. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Po opuszczeniu kaplicy należy skręcić w prawo i wtedy dotrzemy do muzeum parafialnego, w którym znajdują się rzeźby, obrazy, odlewy metalowe, okucia kowalskie, tkaniny i księgi.

Po wyjściu na zewnątrz warto jeszcze obejść całą budowlę. Od strony Wisły rozciąga się wspaniały widok na rzekę i okolicę. Do kościoła prowadzą tu strome schody. Po prawej stronie znajdowała się najstarsza część klasztoru. Po lewej stronie stoi figura Chrystusa. To tu, według miejscowej tradycji, 2 lipca 1410 roku odprawiono nabożeństwo. Pierwsze wzmianki o Puszczy Kampinoskiej znaleźć można u Długosza, który relacjonując przygotowania Władysława Jagiełły do wojny z Zakonem Krzyżackim, a następnie samą organizację wyprawy 1410 roku, wspomina o wyborze drogi dla chorągwi małopolskich i wielkopolskich od Sochaczewa, przez zachodni skraj Puszczy, przez Plecewice, Konary do wsi Śladów, gdzie nastąpiła przeprawa przez Wisłę do Czerwińska. Przez bramę opata dochodzimy do cmentarza. Na koniec warto zejść schodami w dół, przejść kilkaset metrów i dotrzeć nad Wisłę. Przechodzi się przez niewielki rynek przy którym stoi jeszcze sporo starych, drewnianych domów dodających uroku tej sennej, zapomnianej przez turystów miejscowości.

Niecałe dziesięć kilometrów dalej jadąc w kierunku Płocka znajduje się położona na skarpie miejscowość Wyszogród. Do 1999 roku znajdował się tu najdłuższy drewniany most na Wiśle i Bzurze, a zarazem w Europie. Pozostało po nim część podjazdu, na który można wejść by podziwiać panoramę rzek Wisła i Bzura. Wracać do Warszawy możemy po drugiej stronie Wisły piękną, nadwiślańską drogą numer 575.

Robert Remisz

CZERWIŃSK NAD WISŁĄ GALERIA ZDJĘĆNAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright 2005 kampinoska@op.pl
Design by Marta Lewandowska & Robert Remisz