MAZOWSZE CHOPINA

Żelazowa Wola oraz Brochów to miejsca sławiące Mazowsze, a związane z dzieciństwem i młodością Fryderyka Chopina. Warto je odwiedzić i wczuć się w ich klimat tak dobrze korespondujący z nastrojem muzyki kompozytora.

Wycieczkę zaczynamy od miejscowości Żelazowa Wola. Jedziemy tu drogą numer 580 z Warszawy w kierunku miasta Sochaczew. Właściwie na przedmieściach Sochaczewa znajduje się Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Wewnątrz parku znajduje się dworek, gdzie na świat przyszedł Fryderyk Chopin. Dawniej stał tam pałac, ale niestety strawił go pożar, a to co dziś zostało to w rzeczywistości tylko pomieszczenia dla służby. Pod koniec XIX wieku utworzono społeczny komitet, aby wykupić posiadłość z rąk prywatnych. Zamysł ten zrealizowano w 1928 roku, a po trzech latach w odrestaurowanym budynku stworzono muzeum, w którym zgromadzono pamiątki związane z kompozytorem. Wtedy też założono park, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew, krzewów oraz przepływa rzeka Utrata. Park jest naprawdę godny zwiedzenia, a spacer po alejkach sprawia prawdziwą przyjemność - dla mieszkańców Sochaczewa wstęp wolny. Największą atrakcją, szczególnie dla obcokrajowców, są niedzielne koncerty Chopinowskie w wykonaniu znanych pianistów z całego świata.

Muzeum DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA W ŻELAZOWEJ WOLI czynne jest dla zwiedzających we wszystkie dni oprócz poniedziałku w godzinach 9:30 - 18:00.
Aktualne ceny biletów podane są na stronie internetowej: http://chopin.museum/pl/information/visitors
Telefon do Muzeum: +48 46 8633300.

ŻELAZOWA WOLA GALERIA ZDJĘĆ

Dalej jedziemy do wsi Brochów drogą numer 705 prowadzącą w kierunku północnym, do wsi Śladów. W Brochowie znajdziemy bardzo rzadko spotykany typ budowli - kościół obronny. Ma trzy wieże, otoczony jest murem z pięciobocznymi bastionami na narożach i otworami strzelniczymi. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Rocha i św. Jana Chrzciciela został zbudowany w latach 1551-61 w stylu gotycko-renesansowym. W kościele w 1806 roku brali ślub rodzice Chopina, a 23 kwietnia 1810 kompozytor został tu ochrzczony. Znajduje się tu też pamiątkowa tablica poświecona Chopinowi. Za kościołem warto przejść polną drogą, skręcając w prawo dojdzie się do mostu na Bzurze w Witowicach, skręcając w lewo dojdzie się nad Bzurę. Z polnej drogi widać wspaniale kościół.

We wsi Brochów kończymy naszą wycieczkę. Powrót do Warszawy trwa około godziny. Najlepiej wracać przez Sochaczew, tą samą drogą co przyjechaliśmy.

Robert RemiszNAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright 2005 kampinoska@op.pl
Design by Marta Lewandowska & Robert Remisz