SOCHACZEWSKA WĄSKOTORÓWKA

Sochaczewska kolejka wąskotorowa na teren gminy Brochów dojeżdżała już w 1922 roku. W 1923 roku sochaczewska wąskotorówka docierała w głąb Puszczy, aż do Piask Królewskich, a w 1924 roku do Wyszogrodu. Kolejka przewoziła towary oraz osoby. Deficytowa stała się jednak dopiero od 1961 roku, kiedy to, w związku z powstaniem dwa lata wcześniej Kampinoskiego Parku Narodowego, całkowicie ustały przewozy drewna z Puszczy. Regularne kursy sochaczewska kolejka wąskotorowa zakończyła 30 listopada 1984 roku. Jednak w wyniku starań w Sochaczewie powstało Muzeum Kolei Wąskotorowej. Obecnie w ramach działalności tej placówki odbywają się przejażdżki turystyczne z Sochaczewa do Wilcz Tułowskich na skraj Puszczy Kampinoskiej i z powrotem. Na 18-kilometrowej, zachowanej w oryginale trasie, w sezonie letnim kursuje muzealny pociąg wąskotorowy.

Sochaczewska kolejka wąskotorowa to wielka atrakcja turystyczna. Podczas podróży towarzyszy nam przewodnik, który dokładnie opowiada historię kolejki. W programie jest również spacer po Puszczy Kampinoskiej oraz ognisko w Osadzie Puszczańskiej nad rzeczką Łasicą, na które trzeba tylko zabrać własny prowiant. Sochaczewska wąskotorówka kursuje w weekendy, od maja do końca września. Odjeżdża o godzinie 10.30 do Puszczy Kampinoskiej, gdzie odbędzie się wspólny spacer po lesie. O 12.25 kolejka rusza do Tułowic, a tam na polanie w Osadzie Puszczańskiej będzie czekało na wszystkich ognisko, grill oraz gry i zabawy dla najmłodszych. O godzinie 14.14 nastąpi powrót do Sochaczewa, gdzie kolejka dotrze o 15.20.

Informacja:
Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie (0 46) 862 59 75 oraz Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie istnieje od 1986 roku. Przedtem siedziba jego była po prostu główną stacją na trasie Sochaczew - Piaski Królewskie, po której z zawrotną prędkością około 20 km/h codziennie kursowała parowa kolejka z kilkoma wagonami osobowymi. Już wtedy była to dość osobliwa atrakcja miasta, głównie dla jego małych mieszkańców, którzy uwielbiali czepiać się pociągu i tak przejechać kilkadziesiąt metrów, dopóki nie pogonił ich konduktor. Obecnie muzeum posiada największy w Europie, liczący ponad 200 jednostek, zbiór taboru wąskotorowego. Na ekspozycji można oglądać przede wszystkim najrozmaitsze parowozy, z których niektóre pochodzą jeszcze z końca XIX wieku. Ponadto ciekawie prezentują się drezyny. Jedna z nich, będąca samochodem Warszawa, na kołach kolejowych jest po prostu rewelacyjna. Do niektórych parowozów można nawet wejść, choć nie polecam tego, gdyż z pewnością dyrekcja muzeum jest innego zdania. Obecnie na trasę wyrusza jedynie pociąg muzealny, który w sezonie wycieczkowym podąża po wąskich torach do Puszczy Kampinoskiej. Muzeum jest położone nieopodal Dworca PKP w Sochaczewie. Wychodząc z poczekalni, należy iść około 200 metrów przed siebie ulicą Księcia Janusza. Muzeum będzie po prawej stronie.

Muzeum czynne jest dla zwiedzających we wszystkie dni, oprócz poniedziałku, w godzinach 10:00 - 15:00.

Robert RemiszNAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright 2005 kampinoska@op.pl
Design by Marta Lewandowska & Robert Remisz