TURYSTYKA KAMPINOSKI PARK NARODOWY


TURYSTYKA PIESZA w Kampinoskim Parku Narodowym. Do dyspozycji turystów jest około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych. Szlaki uwzględniają pasowy układ Puszczy Kampinoskiej. Równoleżnikowo poprowadzone są szlaki główne. Przykładem może być szlak czerwony prowadzący od Dziekanowa Leśnego do Brochowa i łączący najbardziej atrakcyjne miejsca Parku, ukazujący wszystkie typy i rodzaje krajobrazu. Na północnym i południowym pasie wydmowym przebiega szlak niebieski i zielony. Trzy szlaki równoleżnikowe łączą przystanki autobusów miejskich na granicach Warszawy z trzema miejscowościami w zachodniej części rejonu, gdzie znajdują się wartościowe zabytki architektoniczne - w Brochowie, Kampinosie i Żelazowej Woli. Kilka szlaków spełnia rolę tras łącznikowych wiodących od punktów wyjściowych w kierunku szlaków równoleżnikowych. Przykładem może być szlak żółty z Wólki Węglowej, żółty z Nowin oraz czarny z Dąbrowy Leśnej. Część szlaków w rejonie położonym najbliżej Warszawy spełnia rolę tras przechadzkowych. Przykładem może być szlak czerwony z Wólki Węglowej do Izabelina. Szlaki umożliwiają dowolne kombinacje tras wycieczkowych.

TURYSTYKA ROWEROWA jest dozwolona. Uprawiający tego rodzaju turystykę powinni pamiętać, że w Puszczy Kampinoskiej rowerem poruszać się wolno tylko szlakami znakowanymi oraz drogami publicznymi - dużymi, zwykle utwardzonymi drogami łączącymi miejscowości. Szlaki turystyki pieszej nie na wszystkich odcinkach nadają się dla roweru, a ponadto często wiodą drogami piaszczystymi, co czyni jazdę bardzo uciążliwą. W ostatnich latach wyznakowano wokół Puszczy specjalną okrężną trasę rowerową - Kampinoski Szlak Rowerowy, jednak jest ona długa, przeznaczona dla kolarzy o zacięciu bardziej sportowym niż turystyczno-relaksowym.

TURYSTYKA NARCIARSKA w sezonie jest dość krótka, ponieważ na ogół zimy podwarszawskie nie są zbyt śnieżne, lecz wtedy, gdy pokrywa śnieżna jest wystarczająca, Puszcza Kampinoska jest niezłym terenem dla turystów wykorzystujących narty biegowe. Nie można tu uprawiać zjazdów, bo wydmy są na to za niskie, nie mówiąc o tym, że podlegają ochronie. Zgodnie z przepisami parkowymi należy korzystać ze znakowanych tras turystyki pieszej lub rowerowej, ponieważ Kampinoski Park Narodowy nie ma specjalnie oznakowanych szlaków dla narciarstwa biegowego. Jednak te oficjalne ograniczenia nie przeszkadzają, by pokonywać atrakcyjne trasy dla turystów wędrujących, wykorzystując narty śladowe, czy biegówki. Wbrew pozorom emocje, które dostarczają narty biegowe, są dosyć spore. Wybicie narty powoduje, iż mamy wrażenie, że one prawie same jadą. Biegówki to przede wszystkim uniwersalność i poczucie wolności. Na biegówkach można zarówno człapać w wolnym tempie, mając słabą kondycję, jak i ścigać się. Można na nich jeździć w każdym wieku, a w głębokim śniegu nie zapadamy się. Poszukujący przygody mogą odbywać wielce atrakcyjne wycieczki narciarskie po nieprzetartych zimą szlakach mało uczęszczanej części zachodniej Puszczy. Sporą popularnością cieszą się wśród narciarzy szlaki podwarszawskie: koło wsi Dąbrowa Leśna, Wólka Węglowa i Laski oraz na zachód od Truskawia. Dojeżdżającym własnymi samochodami warto polecić rozpoczynanie wędrówki z parkingów w Roztoce lub wsi Truskaw i robienie stąd wycieczek.

Poniżej są opisane trasy na narty biegowe po Puszczy Kampinoskiej. Linki do nich zamieszczamy poniżej:

NA NARTACH BIEGOWYCH WOKÓŁ CYGANKI
PĘTLA PALMIRSKA NA NARTACH BIEGOWYCH
DWUDZIESTKA NA BIEGÓWKACH PRZEZ LIPKÓW, WIERSZE I TRUSKAW
NA NARTACH PO KAMPINOSKICH WYDMACH
Z ROZTOKI WOKÓŁ KARPAT
NA NARTACH WOKÓŁ ŁUŻOWEJ GÓRY

TURYSTYKA KONNA niestety jest zakazana, poza wyjątkiem, gdy uzyska się jednorazową zgodę Dyrektora KPN. W projekcie jest wytyczenie kilku szlaków turystyki konnej na obrzeżach Puszczy. Dopóki to nie nastąpi, regulamin parku narodowego nie zezwala na konną wędrówkę po puszczańskich szlakach, z uwagi na duże zniszczenia leśnych dróg powodowane przez kopyta końskie. Natomiast w otulinie jest wiele ośrodków jeździeckich, stadnin i stajni, gdzie można nie tylko nauczyć się jazdy konnej, ale także odbywać przejażdżki po okolicach, a po uzyskaniu zgody Dyrektora KPN również po niektórych fragmentach Parku. Największym skupiskiem takich ośrodków jest otoczenie podwarszawskich Łomianek w miejscowościach: Dąbrowa Leśna, Dąbrowa Nowa, Kępa Kiełpińska, Wilczeniec, ale są także w dalej położonych miejscowościach: Kampinos, Korfowe, Sianno. Z roku na rok ośrodków przybywa.

PARKINGI W KAMPINOSKIM PARKU NARODOWYM

Poniższe odległości dojazdów podane są wszędzie względem centrum Warszawy. Kampinoski Park Narodowy jest świetnym terenem turystycznym. Samochodem można dotrzeć do punktu początkowego wycieczki pieszej lub rowerowej. Na jego terenie wyznaczono dość liczne parkingi i miejsca wypoczynku. Większość z nich jest parkingami leśnymi o dość prymitywnym standardzie i nie są one strzeżone. Strzeżona jest tylko część parkingu w Roztoce. Tylko przy niektórych istnieją sezonowe barki i urządzone miejsca wypoczynku. Parkingi w większości są bezpłatne.

WÓLKA WĘGLOWA. Z centrum Warszawy dojazd szosą wylotową na Gdańsk, na Młocinach w lewo ul. Wójcickiego (drogowskaz do cmentarza), obok głównego wejścia na Cmentarz Północny, za którym w prawo ul. Wólczyńską do ul. Estrady w Wólce Węglowej (13 km). Parking KPN w Wólce Węglowej - Opaleniu znajduje się na południowym skraju osiedla, pośród sośnin. Przy wjeździe barek. W okolicy liczne szlaki znakowane. Możliwe wycieczki piesze, np. wokół uroczyska Opaleń, i rowerowe, np. do Lipkowa. Kilkaset metrów od parkingu Polana Turystyczna z miejscem wypoczynku.

DĄBROWA LEŚNA. Dojazd z centrum Warszawy przez Wólkę Węglową (15 km). Miejsce wypoczynku, sezonowy barek, początek szlaków turystycznych: rowerowego i pieszych, np. za znakami czarnymi do Kamienia Ułanów Jazłowieckich w uroczysku Nadłuże.

LIPKÓW. Z Warszawy można tu dojechać na dwa sposoby: z Bielan, ul. Żeromskiego, przez Radiowo, Mościska, Laski i Izabelin, albo z Woli, ul. Górczewską, przez Groty, Stare Babice, Zielonki. Niestrzeżone miejsce parkingowe znajduje się opodal kościoła, w pobliżu miejsce wypoczynku. Przy ul. Leśnej (już na terenie wsi Koczargi) jest inny, prywatny parking, położony na śródleśnej polanie. Do obejrzenia zabytkowy zespół architektoniczno-historyczny. Możliwa wycieczka piesza szlakiem niebieskim do Zaborowa Leśnego (7 km) lub rowerowa znakowanym szlakiem kolarskim do Zaborowa.

PALMIRY I POCIECHA. Dojazd przez Młociny, Łomianki i wieś Palmiry (ok. 30 km). W tym rejonie jest kilka parkingów: na granicy Parku koło wsi Palmiry, obok Cmentarza Palmiry, w Pocieszę. W tej ostatniej zagospodarowane miejsce wypoczynku i pole namiotowe. Możliwość zwiedzania Cmentarza Palmiry i muzeum pamięci narodowej. Wycieczki i przechadzki szlakami znakowanymi, np. nad Długie Bagno.

ROZTOKA. Z Warszawy najdogodniej wyjechać ul. Górczewską, przez Stare Babice, Leszno (36 km). Na miejscu bar turystyczny i urządzone miejsce wypoczynku. Do obejrzenia zabytkowe dęby. Kilka możliwości wycieczek pieszych szlakami znakowanymi, np. do przedhistorycznego grodziska Zamczysko i do cmentarza partyzanckiego w Wierszach. Szlaki biegnące na zachód od Roztoki śnieżną zimą nadają się dobrze do wędrówki na nartach śladowych.

STARA DĄBROWA. Dojazd z Warszawy przez Młociny, Łomianki, Kazuń, Cybulice Duże, Sowią Wolę (43 km). Parking leśny obok budynku harcerskiego ośrodka szkoleniowego, możliwość przechadzek i wycieczek pieszych szlakiem niebieskim, np. w stronę uroczyska Jakubowszczyzna.

ŻURAWIOWE KOŁO NOWEJ DĄBROWY. Dojazd z Warszawy (48 km) przez Leszno i Roztokę. Za mostem na kanale Łasica w Aleksandrowie należy skręcić w lewo (drogowskaz) na drogę gruntową, którą jeszcze ok.4 km. Zagospodarowane miejsce wypoczynku i pole namiotowe. Możliwość przechadzki szlakiem żółtym w głąb obszaru ochrony ścisłej "Żurawiowe".

GRANICA KOŁO KAMPINOSU. Wyjazd z Warszawy ul. Górczewską, przez Stare Babice, Leszno, Kampinos (45 km). Miejsce wypoczynku, barek, w pobliżu do zwiedzenia Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny KPN (muzeum przyrodnicze, skansen, ścieżka przyrodnicza), zabytki przyrody i historii. Możliwości wycieczek pieszych, np. do Dębu Powstańców 1863 roku i rowerowych, np. do Żelazowej Woli.

PIASKI KRÓLEWSKIE. Dojazd z Warszawy przez Młociny, Łomianki, Kazuń, Leoncin do Nowin, a stąd 1 km na południe drogą gruntową (55 km). Miejsce wypoczynku, węzeł szlaków turystycznych, możliwość przechadzki szlakiem niebieskim do Sosny-Figi. W okolicy punkt widokowy nad Wisłą i drewniany zbór luterański z 1923 roku w Secyminie.

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz