ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2018 rok

29.12.2018
W Puszczy Kampinoskiej dzięki wsparciu Zarządu Województwa Mazowieckiego powstała makabryczna instalacja. Ta makabra jest oczywiście finansowana z pieniędzy podatników. Kosztowała 34 tysiące złotych! Na tak zwane "Drzewo Wisielców" natknąłem się przypadkowo podczas spaceru po Puszczy Kampinoskiej - powiedział reporterowi portalu wPolityce.pl Janusz Szostak, dziennikarz, który opublikował w sieci film zatytułowany "Drzewo Wisielców". - Instalacja powstała w drugiej połowie listopada. Znajduje się w miejscowości Granica w pobliżu Kampinosu. Leży nieco na uboczu, ale jednak blisko miejsc uczęszczanych przez turystów. Niedaleko jest muzeum i cmentarz żołnierzy II wojny światowej.

Jak wynika z "Listy projektów dofinansowanych w obszarze turystyki i krajoznawstwa" przez zarząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie "Cztery Krajobrazy" otrzymało na projekt "Kampinos Widma - sekretny las. Nowy produkt turystyczny na Mazowszu" 34 tysiące złotych! Przy instalacji nie ma żadnej tablicy informującej co to jest i z jakich środków jest sfinansowana. Poszperałem w internecie. Okazało się, że twórcą projektu jest Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy, które zajmuje się propagowaniem ekologii Zazwyczaj przy takich projektach stoi tablica, która informuje, kto i z jakich środków stworzył ten projekt. Tu takich informacji brak.

Na instalacji umieszczono koszmarne lalki zrobione m. in. z plastyku, ze szmat i ze sznurków. W pierwszej chwili pomyślałem, że na drzewie powieszono martwe ptaki. Wszystko robiło upiorne wrażenie. Przecież to kiedyś pospada i będzie walało się po puszczy - podkreśla Janusz Szotak.

Z profilu facebookowego stowarzyszenia dowiemy się, że kontrowersyjna instalacja jest po prostu częścią zabawy, a dofinansowanie nie poszło wyłącznie na lalki i szmaty, ale w znacznej mierze na to, by atrakcja była dostępna dla wszystkich chętnych bez opłat.
http://www.nczas.com

12.12.2018
Każdy, kto kiedyś odwiedził Zamczysko w Puszczy Kampinoskiej, zwrócił uwagę na mogiłę nieznanego żołnierza Armii Krajowej, znajdującą się na terenie tego średniowiecznego grodziska. Przy okazji zeszłorocznej modernizacji infrastruktury turystycznej, grób ten został odnowiony. Niedawno czytelnik Kurier Kampinoski, że zniknęła stamtąd tablica pamiątkowa oraz krzyż. Pozostało jedynie drewniane ogrodzenie. Co się stało?

Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego odpowiedziała na zapytanie redeakcji Kuriera: W listopadzie Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, przeprowadził ekshumację żołnierza AK pochowanego na terenie średniowiecznego grodziska w Zamczysku. W mogile znaleziono szczątki ludzkie, które zostaną pochowane na cmentarzu w m. Wiersze. Zgodnie z wytycznymi IPN po zakończonej ekshumacji należy zlikwidować mogiłę oraz wszystkie symbole, które sugerują dalsze jej istnienie, np. krzyże czy tabliczki informujące, że w dalszym ciągu jest to miejsce pochówku. Planowane jest symboliczne oznaczenie tego miejsca poprzez umieszczenie tabliczki informującej o tym, że tu znajdowała się mogiła i gdzie szczątki pochowanego żołnierza zostały pochowane.

22.11.2018
W imieniu Kampinoskiego Park Narodowego zapraszamy na spotkanie edukacyjne "Kampinos między rozbiorami a niepodległością". Michał Bąk (historyk) opowie o dziejach Kampinosu w kontekście zmian administracyjnych, działań wojennych i odzyskania niepodległości od XVIII w. do czasów współczesnych. Spotkanie odbędzie się 24 listopada w ODM Granica.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

17.11.2018
Pod ulicą Pułkową na Bielanach ma powstać duży tunel, który połączy Puszczę Kampinoską z brzegiem Wisły. Z dala od samochodów będą się nim mogły przemieszczać duże zwierzęta, takie jak łosie i sarny. W tym rejonie zwierzęta często wybiegały na jezdnię i były zagrożeniem dla kierowców. Korytarz, który powstanie pod ulicą Pułkową, ma mieć 20 metrów szerokości i 4 metry wysokości. Będzie na tyle wysoki, żeby mogły nim spacerować duże zwierzęta, a zwłaszcza łosie, sarny i lisy.

Na razie trwają prace nad koncepcją przejścia. Tunel ma poprawić bezpieczeństwo dzikich zwierząt i kierowców, którzy jeżdżą ulicą Pułkową. Zdarzało się, że łosie, sarny czy lisy wybiegały na jezdnię, chcąc przedostać się z Lasu Młocińskiego do brzegu Wisły. Tylko w tym roku straż miejska i lasy miejskie przyjęły łącznie ponad 50 głoszeń dotyczących zwierząt zauważonych na jezdni na Bielanach. 29 zgłoszeń dotyczyło saren, 15 łosi, a 10 lisów. Prace budowlane najprawdopodobniej zakończą się w 2020 roku. Tunel zostanie zbudowany w ramach projektu Natura 2000, współfinansowanego m.in. z funduszy Unii Europejskiej.
http://www.gazeta.pl

05.11.2018
Jesień w Puszczy Kampinoskiej ma nieco odmienne barwy niż w miejskich parkach czy lasach w innych regionach Polski o tej porze roku. Spowodowane jest to tym, że podwarszawski bór ma w swoim drzewostanie znaczną przewagę sosny nad drzewami liściastymi, jednak mimo tego można trafić w bardzo urocze jego zakątki, gdzie barwy jesieni mienią się żółto-pomarańczowymi kolorami na tle ciemnozielonych ścian lasu. I tak właśnie kampinoski bór wyglądał w ostatnich dniach, co można zobaczyć oglądając nasze najnowsze zdjęcia lub wybierając się teraz na spacer puszczańskimi szlakami, do czego zniemiennie zachęcamy.

03.11.2018
Informujemy o zbliżającym się rajdzie po Puszczzy Kampinoskiej:

30.10.2018
Coroczny monitoring żurawia prowadzony na terenie Kampinoskiego PN w formie cenzusu (liczenie na terenie całego parku), pozwala na śledzenie trendów liczebności populacji oraz zmian w rozmieszczeniu poszczególnych par. Rozmieszczenie żurawia jest odpowiedzią na zmiany zachodzące w środowisku, w tym urbanizację, budowę dróg, osuszanie lub zalewanie odpowiednich siedlisk.

Tegoroczna susza nie wpłynęła znacząco ani na rozmieszczenie ani na liczebność żurawia. Dodatkowo łagodna zima spowodowała, że na terenie parku żurawie licznie zimowały. W roku 2018 na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego naliczonych zostało 93 pary terytorialne żurawia. Ptaki przebywały na pasach bagiennych, rozmieszczenie ich było w miarę równomierne w całym parku. Po okresie wzrostu liczebności żurawia, od 3 lat liczba par utrzymuje się na podobnym poziomie. Tegoroczny sukces lęgowy był zadowalający, pomimo suszy większość par wodziła jedno lub dwa młode. Pary z młodymi żerowały często na suchych łąkach polując na duże owady prostoskrzydłe, głownie pasikoniki i wyjątkowo liczne w tym roku świerszcze.
Danuta Pepłowska-Marczak
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

18.10.2018
W najbliższą sobotę 20 października o godzinie 10.00 Kampinoski Park Narodowy zaprasza na spacer skrajem puszczy, organizowany w ramach dnia Ochrony Krajobrazu. Trasa wycieczki będzie przebiegać ścieżką edukacyjną "Skrajem Puszczy" i będzie miała kształt pętli. Trasa spaceru prowadzi przez atrakcyjne krajobrazowo tereny wokół Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy. Jest tam też skansen budownictwa puszczańskiego, który sam w sobie jest atrakcją. Długość około 4 kilometrów. Zbiórka na parkingu w Granicy.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

04.10.2018
Mazowiecki Klub Górski Matragona, Oddział PTTK "Mazowsze" oraz Kampinoski Park Narodowy zapraszają na 45 Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej, który odbędzie się w dniach 13-14 października. Celem Maratonu Pieszego jest możliwość wykazania się wytrzymałością w marszu oraz orientacją w terenie, przy okazji poznając piękno Puszczy Kampinoskiej. Zgłoszenia przyjmuje Oddział PTTK "Mazowsze". Na stronach Organizatorów http://www.matragona.org oraz www.pttk.com.pl zamieszczony jest regulamin oraz formularz zgłoszeniowy. Wszelkie pytania do Organizatora kierować można drogą elektroniczną na adres: matragona@matragona.org
http://www.matragona.org

20.09.2018
W najbliższą sobotę 22.09 o godzinie 10.30 Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę pt. Kampinoskie bagna i wydmy, w ramach 22. Festiwalu Nauki. Przejście żółtym szlakiem (Sejmikowa Droga) do Mogilnego Mostku, następnie czerwonym szlakiem na południe do cmentarza w Palmirach oraz czarnym szlakiem (Graniczną Drogą, a następnie Kościelną Drogą) do parkingu we wsi Palmiry. Trasa ma kształt pętli, długość ok. 15 km. Zbiórka na parkingu we wsi Palmiry.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

14.09.2018
Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie zaprasza w niedzielę 16 września 2018 roku w godzinach 14.00-16.30 na imprezę plenerową - XIII Pokaz Wieńców Dożynkowych przy Chacie Kampinoskiej w Granicy. W programie m. in. prezentacja pięknych wieńców dożynkowych,śpiewanie piosenek, tańce, konkursy, zajęcia plastyczne dla najmłodszych, poczęstunek. Imprezę umilać będzie zespół muzyczny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

05.09.2018
W sobotę 8 września 2018 roku w godzinach 10:00-16:00, na polanie rekreacyjnej Jakubów przy Centrum Edukacji KPN w Izabelinie (ul. Tetmajera 38), odbędzie się całodniowy festyn rodzinny "Moja Puszcza" organizowany w ramach Dnia Otwartego Kampinoskiego Parku Narodowego. Wydarzenie jest częścią projektu Moja Puszcza, którego głównym celem jest włączenie mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców działających w sąsiedztwie KPN w ochronę przyrody.

Projekt jest realizowany przez Fundację Sendzimira oraz Kampinoski Park Narodowy ze środków Unii Europejskiej (POIiŚ) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szczegółowy program imprezy podany jest na stronie organizatora.
http://www.mojapuszcza.sendzimir.org.pl

03.09.2018
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na warsztaty z wyplatania wikliny. 6 września br. przy Centrum Edukacji KPN w Izabelinie będzie można nauczyć się wyplatania wiklinowych płotów. Warsztaty będą trwały cały dzień, można przyjść przed południem lub po pracy. Wydarzenie jest bezpłatne, ale trzeba się zapisać. Szczegóły na stronie organizatora.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

01.09.2018
W najbliższych dniach 6-9 września 2018, odbędzie się Numinosum Festival'2018, w Skansenie Budownictwa Puszczańskiego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. Przez cztery dni i noce odbywać się będą liczne koncerty, potańcówki i warsztaty z muzyką tradycyjną z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Francji, Szwecji i innych krajów Europy. Z pewnością każdy pasjonat natury i folku znajdzie coś dla siebie. Ostatnie dostępne bilety można nabyć na stronie organizatora.
http://www.festival.numinosum.pl

25.08.2018
Przez otulinę Kampinoskiego Parku Narodowego przepływa rzeka Bzura, lewy dopływ Wisły, o długości 166 km. Większa część jej biegu znajduje się na północnym skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Bzura ma słaby nurt i jest dość szeroka, co sprawia, że jest bardzo łatwą rzeką do spływu kajakiem. Dzięki zaangażowaniu władz lokalnych i stowarzyszeń, rzeka wcześniej niedoceniana staje się coraz bardziej atrakcyjna dla kajakarzy. Odcinek rzeki z Sochaczewa do Kamionu z licznymi meandrami jest naprawdę ciekawy i urozmaicony, warto na własne oczy zobaczyć to z poziomu wody. Spływ Bzurą można obejrzeć na filmie.


18.08.2018
Na polskim niebie trwa wyjątkowy spektakl - odlatują bociany. W tym roku wcześniej o blisko dwa tygodnie. Na łąkach już teraz możemy zobaczyć "bocianie sejmiki". Zwykle bociany rozpoczynały masową wędrówkę na południe około połowy sierpnia. W tym roku jest jednak inaczej. Pierwsze odleciały już pod koniec lipca, a teraz odlatują już stadami.

Ornitolog z Grupy Ekologicznej Ireneusz Kaługa w Radiu Podlasie podkreślił, że wczesne odloty bocianów to sytuacja wyjątkowa, nienotowana od lat. Kaługa mówi, że trudno wytłumaczyć zjawisko wczesnych odlotów bocianów. Niewykluczone, że ma ono związek z przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji. Ornitolog przyznał, że nie wszystkie bociany dolecą do afrykańskich żerowisk. Szczególnie młode ptaki są w tym okresie narażone na wiele niebezpieczeństw, chociażby słupy energetyczne, na których młode, niedoświadczone ptaki siadają, by odpocząć i przenocować. Często zostają porażone przez prąd i giną. Pierwszą zimę przeżywa zaledwie około 40 procent młodych bocianów.
https://www.wiadomosci.gazeta.pl

11.08.2018
W dniach 17-20 sierpnia Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego będzie nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

01.08.2018
Kolejne żubry w ośrodku hodowli w Smardzewicach są chore na gruźlicę. Wykazało to ostatnie badanie. Decyzja o przyszłości stada ma zapaść w Ministerstwie Środowiska. Wszystko jednak wskazuje na to, że ostatnie żubry - łącznie sześć sztuk - zostaną odstrzelone. To bardzo smutna wiadomość, zwłaszcza że wyniki wielu wcześniejszych badań były negatywne i wszystko wskazywało na to, że zwierzęta ocaleją, a Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach zostanie ponownie otwarty dla zwiedzających w tym roku.

Wicedyrektor Kampinoskiego PN Janusz Jeziorski poinformował, że trzy z sześciu żubrów są zarażone prątkiem gruźlicy. - Jest nam bardzo przykro z tego powodu. Robiliśmy wszystko, by je uratować, ale nie udało się. Lekarze weterynarii zalecają wybicie całego stada, ale ostateczną decyzję podejmie minister środowiska, który został już poinformowany o wyniku badania. Janusz Jeziorski dodaje, że to najlepsze wyjście, bo w tej sytuacji, to już tylko kwestia czasu, kiedy zachorują pozostałe trzy żubry. Stado może być zlikwidowane wczesną jesienią, po pobraniu materiału genetycznego od zwierząt. KPN zapewnia jednak, że ośrodek w Smardzewicach nie zostanie zamknięty. Po odstrzeleniu żubrów teren hodowli zostanie odkażony i przejdzie kwarantannę. Jak długo będzie to trwało, zdecydują weterynarze.

Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach to jedna z najstarszych takich placówek w Polsce. Zwierzyniec powstał w 1934 roku z inicjatywy prezydenta RP Ignacego Mościckiego. To właśnie jemu Polonia kanadyjska przekazała w darze cztery zwierzęta: dwuletniego byka Yucona oraz trzyletnie jałówki Muntioyę, Albertę i Acadię. Jeszcze do niedawna co roku przychodziły na świat nowe żubrzątka, a hodowla liczyła 22 sztuki.
http://www.dzienniklodzki.pl

28.07.2018
Od 2016 roku w Kampinoskim Parku Narodowym i okolicach pojawia się regularnie nowy gatunek chronionego owada - modliszki zwyczajnej. W Polsce do początku XX. wieku modliszka była spotykana głównie w Kotlinie Sandomierskiej i na Podkarpaciu. Na początku XXI wieku pojawiło się wiele nowych stanowisk tego gatunku, jednak większość z nich była zlokalizowana w niedalekiej odległości od dwóch głównych populacji.

Modliszkę zwyczajną łatwo spotkać na obszarach ugorów i odłogów porolnych, na obrzeżach suchych borów sosnowych, czy też w siedliskach piaszczystych ze skąpą roślinnością. Prowadzi jednak skryty tryb życia, a maskujące zielone ubarwienie pomaga jej w maskowaniu się wśród roślinności. Bardzo chętnie przylatuje też w ciepłe letnie wieczory do źródeł sztucznego światła, w związku z czym można ją znaleźć w przydomowych ogródkach.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

22.07.2018
W najbliższą sobotę 28 lipca, Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę w ramach programu edukacyjnego przyroda na horyzoncie "Ślady roku 1918 w Puszczy Kampinoskiej". Miejcem zbiórki jest przystanek autobusowy w Kampinosie. Wycieczka rozpocznie się o godzinie 10.00. Tematem wycieczki będzie rola Puszczy Kampinoskiej w zrywach niepodległościowych w latach 1918-1920.

Trasa wycieczki ma kształt pętli. Przebieg: Kampinos - Granica - Kampinos. Długość trasy około 8 km. Czas przejścia około 3 godzin. Prowadzącymi będą Szymon Bijak - przewodnik, Przemysław Bąk - podleśniczy KPN. Uczestnictwo jest bezpłatne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

09.07.2018
W otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się rezerwat przyrody Ławice Kiełpińskie. Obejmuje on obszar wysp oraz płynących wód Wisły na północ od Warszawy. Rezerwat powstał w 1998 roku i jest to jeden z kilkunastu utworzonych dotychczas na całej Wiśle rezerwatów ornitologicznych.


22.06.2018
W sobotę 30 czerwca, odbędzie się archeologiczna wycieczka po Puszczy Kampinoskiej - "Składnica Amunicji w Palmirach". Miejcem zbiórki jest parking przy Muzeum w Palmirach. Wycieczka rozpocznie się o godzinie 10.30. Tematem wycieczki będzie historia jednej z największych w II RP składnic amunicji, utajnionej i ukrytej w lasach Puszczy Kampinoskiej, gdzie zachowały się ślady bocznicy kolejowej i zniszczonych magazynów amunicji. Omówione zostaną losy składnicy podczas Kampanii Wrześnowej 1939 roku i okupacji.

Trasa wycieczki ma kształt pętli. Przebiegać będzie szlakami turystycznymi wzdłuż nasypów bocznicy dawnej składnicy amunicji w Palmirach. Długość trasy około 6 km. Czas przejścia około 3 godziny. Prowadzącymi będą dr hab. Zbigniew Tucholski i mgr Michał Paczkowski. Uczestnictwo jest bezpłatne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

20.06.2018
Kampinoski PN informuje, że w dniu 26 czerwca (wtorek) Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy będzie nieczynny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

08.06.2018
Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy zaprasza na imprezę promującą "Ulokowanie w Granicy ścieżki dydaktycznej w oparciu o system audioprzewodników" współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Autorem i beneficjentem projektu jest Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy, które zaprasza do zwiedzania wsi Granica i Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego KPN z audioprzewodnikami. Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę 10 czerwca w Domu Pracy Twórczej "Granica".

08.05.2018
Stowarzyszenie "Konfraternia św. Rocha" serdecznie zaprasza na II Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich, który odbędzie się 12 maja 2018 r. o godz. 15:00 w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie. Ideą spotkania jest integracja mieszkańców wsi, które znajdowały się w sąsiedztwie lub samym Kampinoskim Parku Narodowym, ale w wyniku wykupu gruntów przestały całkowicie istnieć lub uległy znacznemu wyludnieniu. Na terenie Gminy Brochów takimi miejscowościami są np. Famułki Królewskie, Famułki Łazowskie, Krzywa Góra, czy Władysławów. W tym roku zjazd zostanie zaaranżowany w konwencji pikniku rodzinnego opartego na wspomnieniach o minionych dniach na skraju Puszczy Kampinoskiej.

Program tegorocznego spotkania bogaty jest w wiele interesujących wystąpień i wydarzeń. M. in. będzie można przenieść się w czasie i przypomnieć sobie, jak kiedyś pracowało się w puszczańskim domu, dzięki ekspozycji dawnych sprzętów gospodarstwa domowego pochodzących z prywatnych zbiorów Sławomira Jaczyńskiego - sołtysa Kromnowa.
http://www.e-sochaczew.pl

06.05.2018
Pod koniec kwietnia rozpoczęto asfaltowanie drogi przez trudno dostępny rejon Puszczy Kampinoskiej. Mieszkańcy się cieszą, gorzej z wilkami - droga przetnie ich siedlisko. Tzw. Wilkowska Droga to nieutwardzony i mało uczęszczany trakt przez puszczę między Górkami, a gminnym Leoncinem. Mieszkańcy wsi, aby dostać się do urzędu czy większego sklepu, muszą albo pokonać 8 km niewygodnym skrótem, albo jechać dookoła ponad 20 km asfaltówką przez Starą Dąbrowę i Cybulice.

Już wkrótce ma się to zmienić, bo wójt Leoncina Adam Krawczak realizuje wyasfaltowanie drogi przez las. Inwestycję zaakceptował jeszcze poprzedni minister Jan Szyszko, a także władze Kampinoskiego Parku Narodowego. - Niechętnie, ale się zgodziliśmy. To nasz ukłon w stronę lokalnej społeczności. I tak nie mają z nami łatwo, bo grunty we wsiach na terenie parku narodowego są wykupywane, mieszkańcy mają problemy z dzikami, łosiami, obowiązuje ich zakaz zabudowy - tłumaczy Mirosław Markowski, dyrektor KPN.
http://www.warszawa.wyborcza.pl

30.04.2018
Jutro rusza bezpłatne połączenie promowe łączące Łomianki z Białołęką. Tradycyjnie przeprawę obsługiwać będzie prom Turkawka, mieszczący 21 osób i tyle samo rowerów. Prom kursuje co 20-60 minut. Rozkład znajduje się na stronie ZTM. Przeprawa jest bezpłatna. Ostatni kurs ma odbyć się 16 września.
http://www.ztm.pl

29.04.2018
Niestety wciąż trwają prace budowlane przy kładkach i schodach na obszarze grodziska Zamczysko. Kampinoski Park Narodowy informuje, że infrastruktura powinna zostać oficjalnie dopuszczona do użytkowania pod koniec maja. Ciągle nie ma kładki na Łasicy, na żółtym szlaku łączącym Granicę z Posadą Cisowe. Jak informuje dyrekcja Kampinoskiego PN, prace budowlane przy mostku mają trwać do 26 października tego roku.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

27.04.2018
W najbliższą sobotę 28 kwietnia, odbędzie się wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Temat wycieczki to: "Ciekawostki o łące na łące i o lesie w lesie - początek majówki w Granicy". Miejsce zbiórki Parking w Granicy godz. 10.00. Czas trwania ok. 3 godz. Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli, a przebiegać będzie ścieżką edukacyjną "Skrajem Puszczy".

Długość trasy ok. 4 km. Start z parkingu w kierunku wieży widokowej, następnie Aleją III Tysiąclecia do zagród skansenowych - Muzeum Puszczy Kampinoskiej - przejście wzdłuż jednego z najstarszych obszarów ochrony ścisłej "Granica" - do cmentarza wojennego z września 1939 r. - następnie wejście na południowy pas wydmowy - powrót na parking.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

24.04.2018
Kampinoski PN informuje, że w dniach 1 i 3 maja Centrum edukacji w Izabelinie oraz Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy będą zamknięte dla zwiedzających.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

16.04.2018
Sochaczewska Wąskotorówka rozpoczyna kolejny sezon. Ciuchcia zaczyna jeździć od 28 kwietnia, a skończy 30 września. Organizatorem jest Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Wagony pasażerskie typu 1Aw prowadzone są przez parowóz Px29-1704, albo lokomotywę spalinową Lxd2-342 na skraj Puszczy Kampinoskiej z zawrotną prędkością 15 kilometrów na godzinę. Zabytkowy skład przemierza w jedną stronę ponad 18 kilometrów szlaku o szerokości 750 milimetrów.

Wycieczkę zaczynamy o 9:50 od zwiedzania muzealnego skansenu z przewodnikiem, na którym zgromadzona jest największa ilość zabytkowego taboru wąskotorowego w Europie. O 10:30 pociąg z charakterystycznym gwizdem rusza przez Sochaczew w stronę Wilcza Tułowskiego. Przez 9 kilometrów przemierzając miasto, a następnie przez kolejne 9 malownicze pola i lasy, zabytkowy skład dociera na skraj Kampinoskiego Parku Narodowego. Przewodnik zabiera turystów na spacer po puszczy.

Po spacerze leśnymi ścieżkami o 12:25 skład Retro zabiera pasażerów do stacji Tułowice, gdzie znajduje się kolejna atrakcja na naszej trasie - Osada Puszczańska nad kanałem Łasica. Tam na starannie zagospodarowanej polanie organizowane jest ognisko. O 14:14 zabytkowy skład odjeżdża do Sochaczewa.
http://mkw.e-sochaczew.pl

10.04.2018
W najbliższą sobotę 14 kwietnia, odbędzie się wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Temat spotkania to "Archeologiczne wycieczki po Puszczy Kampinoskiej - Mezolit". Będzie to pierwszy archeologiczny spacer po Puszczy Kampinoskiej. Spotkanie poprowadzą: mgr Michał Paczkowski , Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, dr Łukasz Tyburski, adiunkt w Zespole Nauki i Monitoringu Przyrody KPN.

Spacer jest współorganizowany przez Kampinoski PN, w ramach programu edukacyjnego Akademia Kampinoska oraz projektu badawczego "Materialne ślady działalności człowieka na terenie Puszczy Kampinoskiej". Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne!
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

07.04.2018
Od dziś Zarząd Transportu Miejskiego wznawia kursowanie linii 800, dzięki której dojedziemy z Metra Młociny bezpośrednio do Cmentarza w Palmirach. Linia 800 będzie kursowała co półtorej godziny we wszystkie soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo w dniach 30 kwietnia, 2 i 4 maja oraz 1 czerwca. Pierwszy odjazd z Metra Młociny jest o 9:56 - autobus dojedzie do końca trasy po 30 minutach. Ostatni odjazd z Palmir zaplanowano na 18:01.
http://www.ztm.waw.pl

27.03.2018
W Puszczy Kampinoskiej mamy już kalendarzową wiosnę, ale to, co dzieje się nadal w przyrodzie, to tak naprawdę przedwiośnie. W czasie przedwiośnia powoli topnieje lód i śnieg. Woda z roztopów spływa do zbiorników i cieków wodnych, bo zamarznięty grunt nie jest jeszcze w stanie jej przyjąć. Może to doprowadzić do wylewów, co widać na puszczańskich łąkach, a nawet wiosennych powodzi, co też się na tych terenach zdarza.

W ostatnich dniach postępy wiosny są jeszcze bardziej spektakularne. Wśród stale bytujących tu kaczek, łabędzi czy łysek, pojawiają się na niebie pierwsze, duże klucze ptaków. W powietrzu i na wodzie zobaczyć i usłyszeć można: gęsi zbożowe, gęsi białoczelne, gęgawy, żurawie i pierwsze bociany. Oj dzieje się teraz w Puszczy Kampinoskiej. To, co udało nam się zarejestrować w tegorocznym przedwiośniu, można obejrzeć na filmie.


18.03.2018
Minęła połowa marca, byliśmy już niemal przyzwyczajeni do braku śniegu tej zimy, a tu nagle niespodzianka - w sobotnią noc spadło kilka cm białego puchu! Nie zastanawiając się długo przypięliśmy narty i pobiegliśmy puszczańskimi duktami ile się dało. Niedzielny poranek przywitał nas jednak ledwie widoczną pokrywą śniegu, ziemia była już od wielu dni rozmarznięta i śnieg się nie utrzymał. Ale puszcza w promieniach słońca i lekkiej zimowej szacie wygląda uroczo. Bagna powoli odmarzają, ptaki już bardzo głośno obwieszczają nadchodzącą wiosnę, tylko wiejący dziś mocno wiatr dawał się we znaki.

Zajrzeliśmy też na Zamczysko - średniowieczne grodzisko położone w kampinosie. Niedawno KPN ogłosił przetarg na budowę platform widokowych z kładkami, schodami i pochylniami. Prace te dobiegają końca, są już gotowe drewniane pomosty i stojaki na rowery, brakuje tylko tablic informacyjnych.

28.02.2018
W najbliższą sobotę 3 marca, odbędzie się wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Temat spotkania to "Przed Mundialem - śladami małego Roberta Lewandowskiego". Wycieczka skierowana jest przede wszytkim do rodzin z dziećmi oraz wszystkich fanów Roberta i Kampinoskiego Parku Narodowego. W trakcie spotkania tematem głównym będą ciekawostki o Robercie Lewandowskim. Zostanie rozegrany błyskawiczny turniej rzutów karnych, na boisku "Partyzant Leszno", gdzie mały Robert zaczynał grać w piłkę nożną. Dalsza część wycieczki poświęcona będzie przyrodzie.

Czas trwania wycieczki: ok. 5-6h (dla rodzin z dziećmi - ok. 1,5h lub 3h). Długość wycieczki: ok. 13 km, a dla rodzin z dziećmi: 1,5 km + 0,25 km (powrót) lub 4 km + 2 km (powrót). Zbiórka: pętla autobusowa w Lesznie - godz. 10:20. Prowadzący: mgr inż. Mariusz Morkowski - starszy specjalista d/s edukacji w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Granicy, tel. kontaktowy: 508 703 331. Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne!
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

18.02.2018
Dziś był wyjątkowo słoneczny dzień, idealny na długi spacer po Puszczy Kampinoskiej. Śnieg stopniał już całkowicie, jedynie bagna utrzymują jeszcze swoją lodową skorupę. Kilkakrotnie słychać dziś było kruki, to długowieczne ptaki, które łączą się w pary na całe życie, a pod koniec lutego zaczynają okres lęgowy. Może oznajmiały sobie, że gniazdo po odświeżeniu (kruki co roku wracają do tego samego gniazda i je rozbudowują) jest już gotowe? To bardzo inteligentne ptaki, stwierdzono nawet, że kruki nadają sobie nawzajem imiona i mogą się wołać za ich pomocą, oraz, że umieją łączyć elementy zdobytej wcześniej wiedzy, by rozwiązać nowy problem. Kruki spośród wszystkich ptaków mają najlepiej rozwinięte fragmenty mózgu odpowiadające za kojarzenie faktów i abstrakcyjne myślenie. W Polsce objęte są ochroną gatunkową częściową.

11.02.2018
Mimo, że najczęściej schowane w mroku nocy lub starej dziupli - sowy z bliska zaskakują urodą. Od ogromnego puchacza, po maleńką sóweczkę, niewiele większą od wróbla - sowy mienią się beżami, brązami i szarością w tysiącach odmian i odcieni. Z bliska robią jeszcze większe wrażenie niż przejmujące uhuuu-hu-uu dobiegające z mroku nocy.

24 marca w Kampinoskim Parku Narodowym odbędzie się spotkanie w ramach Nocy Sów, w którym można dowiedzieć się o ciekawych zachowaniach tych ptaków. Początek spotkania o godzinie 15.00 w skansenie budownictwa puszczańskiego w Granicy. Podczas części terenowej odbędzie się spacer ścieżką dydaktyczną "Skrajem Puszczy".

Liczba osób mogących brać udział w spotkaniu jest ograniczona - max. 20 osób. Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku. Zapisy za pomocą formularza na stronie internetowej. Informacji dotyczących wydarzenia udziela Justyna Różańska justyna.rozanska@ptakipolskie.pl
http://www.nocsow.pl

31.01.2018
W najbliższą sobotę 3 lutego, odbędzie się wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Temat spotkania to "Komu święta wolność droga, spiesz do Kampinosu _ powstanie styczniowe w Puszczy Kampinoskiej". Uczestnicy wycieczki odwiedzą miejsca, które 155 lat temu stały się areną bitwy powstańczego oddziału "Dzieci Warszawskich" majora Remiszewskiego z oddziałami armii carskiej. Spróbują też rozwiązać tajemnicę "Kurze/Krzywej Łapki" oraz policzą, ile jest ćwieków na krzyżu powstańczym.

Start wycieczki o godzinie 10:20 z polany w miejscowości Truskaw. Trasa marszu będzie liczyć około 9,5 km. Spotkanie poprowadzi Szymon Bijak - krajoznawca i przewodnik oraz Jarosław Staniszewski - podleśniczy KPN.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

21.01.2018
Nareszcie! Niemal w połowie kalendarzowej zimy mamy w końcu trochę śniegu w Kampinoskim Parku Narodowym. Warunki do biegania na nartach nie są idealne, miejscami śnieg ledwo zakrywa poszycie leśne, zwłaszcza tam, gdzie las jest gęsty, ale na duktach i drogach utrzymuje się kilkucentrymetrowa warstwa śniegu, na której spokojnie można już pobiec. Natomiast gdy w 155 rocznicę Powstania Styczniowego pobiegnie się w pobliżu Mogiły Powstańców, można spotkać grupę rekonstrukcyjną i osoby uczestniczące w obchodach. Było ognisko, śpiewy, grochówka, kiełbaski i wspominanie bohaterów walczących o wolność naszego kraju. Takie atrakcje tylko w Kampinosie!

18.01.2018
Nadszedł czas podsumowań związanych z występowaniem i liczebnością ptaków w roku 2017. To był ciekawy rok, obfitujący w obserwacje zarówno gatunków puszczańskich, jak i tych preferujących tereny otwarte. Wysoki poziom wód gruntowych utrzymujący się wiosną i latem na zdecydowanej większości łąk, pozwolił wyprowadzić lęgi zarówno łabędziom niemym, jak i gęgawom, których z roku na rok jest na terenie parku coraz więcej. Jeszcze kilka lat temu (rok 2009, 2010) każda obserwacja gęgawy była sensacją.

Pierwsze pary lęgowe tej gęsi pojawiły się w najbardziej odludnych obszarach parku, jednak każdego roku gęgaw przybywało. Rok 2011 był rokiem przełomowym, gdy par lęgowych pojawiło się nagle kilka, tego roku poziom wód na łąkach był bardzo wysoki, ze względu na stan powodziowy Wisły i silne opady deszczu. W lata suszy gęgawy obserwujemy mniej, jednak zawsze kilka par utrzymuje się w stałych miejscach, chociaż w takie suche lata rzadko wyprowadzają lęgi. Od roku 2009 corocznie prowadzona jest inwentaryzacja tego gatunku, a liczebność gęgawy powoduje, że można ją już obserwować właściwie w każdym miejscu parku. Pojedyncze pary lęgowe zakładające gniazda lub wodzące młode pojawiają się zarówno na małych zbiornikach śródpolnych, jak i większych obszarach łąkowych, poprzecinanych kanałami. Gęgawy nie unikają też niedużych łąk otoczonych lasem. Oprócz miejsc, gdzie występują pojedyncze pary gęgawy obserwujemy agregację po kilka par na konkretnych obszarach łąkowych parku. Gęgawę możemy obserwować zarówno we wschodniej części parku, jak i w zachodniej.

W tym roku na terenie parku obserwowano 14 par lęgowych lub prawdopodobnie lęgowych oraz sporo osobników koczujących w parach lub małych stadach. W 6 przypadkach obserwowano wodzenie piskląt. Z pewnością liczba ta jest zaniżona, ze względu na trudności z dotarciem w każde miejsce rozlewisk. Obserwacje gęgaw na terenie parku można śmiało poczynić ze szlaków lub wieży obserwacyjnej w Granicy. I nie mówimy tu o osobnikach migrujących w okresie wczesnej wiosny, a o osobnikach, które przebywają u nas przez cały okres lęgowy i możemy je spotkać zarówno w maju jak i w lipcu. Nie jest już niczym dziwnym obserwacja 6 czy 11 osobników, leniwie żerujących na rozlewiskach.

Na koniec informacje bieżące. Rozlewiska na terenie parku nadal utrzymują się, jednocześnie trwa ciepła zima. To spowodowało, że w wielu miejscach parku gęgawy zimują, są to niewielkie stada liczące do 30 osobników. Oprócz gęgaw na rozlewiskach licznie przebywają łabędzie nieme. Na terenie parku przebywa także sporo żurawi - zarówno w pojedynczych parach jak i w stadach liczących 40 osobników. Żurawie od kilku lat zimują na terenie parku, jednak w tym roku jest ich zdecydowanie więcej.
Tekst i zdjęcia: Danuta Pepłowska-Marczak, ornitolog Kampinoskiego PN.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

14.01.2018
W miniony piątek, 12 stycznia w siedzibie Kampinoskiego PN rozstrzygnięto konkurs na koncepcje zagospodarowania polan rekreacyjnych KPN. W konkursie udział wzięły projekty wykonane przez studentów Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW W Warszawie, w ramach zajęć dydaktycznych realizowanych na 7 semestrze z przedmiotu Projektowanie obszarów architektury krajobrazu. Studenci opracowywali projekty zagospodarowania trzech polan wypoczynkowych w Kampinoskim Parku Narodowym: polany Jakubów, Truskaw i Roztoka. Prace powstały pod opieką dr Elżbiety Myjak-Sokołowskiej.

W konkursie nagrodzono projekty:
- zagospodarowanie Polany Jakubów i otoczenia dyrekcji KPN - zespół projektowy: Agnieszka Ewa Tama, Maciej Malarz,
- zagospodarowanie Polany Truskaw - zespół projektowy: Karolina Duber, Paulina Semeniuk,
- zagospodarowanie Polany Roztoka - zespół projektowy: Agnieszka Boruch, Zuzanna Dąbała, Michał Dąbrowski.

Wyróżnienie otrzymały projekty:
- zagospodarowanie Polany Roztoka - zespół projektowy: Kinga Smarz, Michał Pietruczuk, Agnieszka Jaczewska,
- zagospodarowanie Polany Truskaw - zespół projektowy: Klaudia Maksymiuk, Marek Sworczuk.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

08.01.2018
W poniedziałek 8 stycznia rozpoczęły się prace przy oczyszczaniu Kanału Ł9. Gmina Leoncin na własny koszt oczyści blisko 6 kilometrowy odcinek. Firma zajmująca się tego rodzaju pracami, zwodowała specjalną oczyszczarkę i rozpocznie prace od ujścia w Zamościu, a następnie kierować się będzie w górę do Nowej Dąbrowy. Oczyszczanie zarośniętego Kanału potrwa kilka dni.
https://www.leoncin.pl

04.01.2018
W dniu 28 stycznia 2018 roku Powiat Warszawski Zachodni wraz z Parkiem Rozrywki Julinek, Gminą Leszno oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym zaprasza miłośników sportów zimowych do udziału w 6. Narciarskim Rajdzie Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r.

Narciarski Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku na trwałe wpisał się do kalendarza imprez sportowo-rekreacyjnych Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Podobnie jak w edycjach poprzednich w tym roku organizatorzy wyznaczyli tę samą trasę, czyli dwie pętle po 5,5 km. Całość będzie przebiegała szlakami turystycznymi Kampinoskiego Parku Narodowego, ze startem na terenie Parku Rozrywki Julinek, Julinek 1 Leszno k/Błonia. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona - 200 osób.

Po zmaganiach sportowych, na uczestników czekają ognisko i ciepły poczęstunek. W programie także pokazy historyczne grupy rekonstrukcyjnej z okresu Powstania Styczniowego. Organizatorzy zapewniają możliwość nieodpłatnego wypożyczenia 100 kompletów nart i butów, po wcześniejszej rezerwacji sprzętu (decyduje kolejność zgłoszeń). Po uprzednim procesie rejestracji można też wziąć udział w rajdzie z własnym sprzętem narciarskim. Formularz uprawniający do udziału w rajdzie dostępny jest do pobrania na stronie organizatora.
https://www.pwz.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz