ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2017 rok

23.02.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z trwającą budową przepustów w ramach projektu Kampinoskie Bagna, następujące szlaki zamknięte są do odwołania:
- zielony szlak turystyczny na odcinku: Posada Sieraków - uroczysko Na Miny - uroczysko Szczukówek,
- czerwony szlak turystyczny na odcinku: Mogilny Mostek (węzeł szlaków) - uroczysko Młynisko - uroczysko Szczukówek (węzeł szlaków)
- żółty szlak turystyczny im. Antoniego Trębickiego (cały) - Palmiry wieś - Mogilny Mostek (węzeł szlaków)
- żółty szlak turystyczny im. Aleksandra Janowskiego na odcinku: Prusakowe (mostek nad kanałem Łasica) - Obszar Ochrony Ścisłej Żurawiowe - Babska Górka (węzeł szlaków).
Przewidywany termin zakończenia robót na tych odcinkach: 15.03.2017 r.

W związku z trwającymi pracami ziemnymi parking w Dziekanowie Leśnym oraz Kampinoski Szlak Rowerowy na odcinku: Dziekanów Leśny - Kaliszki zostają zamknięte do odwołania (dotyczy wszystkich użytkowników)! Dostęp do parkingu "dużego" we wsi Palmiry przy wjeździe do parku, z uwagi na zajęcie powierzchni przez firmę budowlaną, jest utrudniony. Przewidywany termin zakończenia robót: 31.03.2017 r. Najbliższe dostępne parkingi to parking "mały" we wsi Palmiry (ok. 0,5 km na zachód od zajętego parkingu), parking przy Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry oraz parking przy szpitalu w Dziekanowie Leśnym.

19.02.2017
To już chyba koniec zimy w Puszczy Kampinoskiej. Resztki śniegu topnieją w oczach. Czy jeszcze w tym sezonie spadnie śnieg? Raczej wątpliwe, ale pogoda potrafi zaskoczyć. Aktualnie w Puszczy Kampinoskiej warunki są jak na poniższym zdjęciu.

15.02.2017
Wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych odbędzie się w sobotę 18.02.2017 r. Temat wycieczki - "Strategia przetrwania zimy przez drzewa". Czas trwania wycieczki około 2-3 godzin. Miejsce zbiórki: parking za Dyrekcją KPN w Izabelinie ul. Tetmajera 38, godz. 9.00. Dojazd samochodem lub autobusem linii 708 z Warszawy ze stacji metro Młociny.

Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli. Przebiegać będzie szlakami turystycznymi (czarnym, żółtym, niebieskim, czerwonym).  Dyrekcja KPN (parking) - Sieraków - kamień Ułanów Jazłowieckich - Sosna Kandelabrowa - Góra Ojca - dyrekcja KPN. Długość trasy ok. 10 km. Na spotkaniu będzie poruszona m.in. tematyka przygotowania się drzew do zmieniających się pór roku, próba odpowiedzi na pytania:
- w jaki sposób drzewa przygotowują się do zimy,
- czy śnieg w lesie sprzyja drzewom,
- czy ujemne temperatury są korzystne dla drzew,
- czy zimą drzewom jest lepiej w lesie, czy w małym zadrzewieniu śródpolnym.
Prowadzący: dr Łukasz Tyburski, adiunkt w Zespole Nauki i Monitoringu Przyrody. Uczestnictwo jest bezpłatne.
https://www.kampinoski-pn.gov.pl06.02.2017
Miło nam poinformować, że Pismo Samorządu Województwa Mazowieckiego "Z serca Polski" nr 1/2017 zamieściło artykuł, zatytuowany "Białe szaleństwo na ścieżkach puszczy", autorstwa Małgorzaty Wielechowskiej, bazujący na naszych pomysłach na aktywne spędzanie zimy. Opisane są w nim dwie trasy biegówkowe naszego autorstwa po Puszczy Kampinoskiej: "Dwudziestka na biegówkach przez Lipków, Wiersze i Truskaw" oraz "Na nartach po kampinoskich wydmach". Treść jest wzbogacona mapą autorstwa Jacka Leszko i zdjęciami. Cieszymy się, że coraz więcej ludzi biega na nartach w Puszczy Kampinoskiej i mamy nadzieję, że warunki śniegowe wkrótce się poprawią i pozwolą na szusowanie po wydmach :-)
Link do artykułu: "Białe szaleństwo na ścieżkach puszczy".

02.02.2017
Na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego jest informacja o trwającej budowie przepustów w ramach projektu Kampinoskie Bagna. W związku z tym zielony szlak turystyczny na odcinku Posada Sieraków - uroczysko Na Miny - uroczysko Szczukówek zostaje zamknięty do odwołania! Przewidywany termin zakończenia robót na tym odcinku to 10.02.2017 r.

Ponadto w związku z trwającymi robotami budowlanymi fragmenty parkingów we wsi Palmiry będą zajęte przez firmę budowlaną: do dn. 03.02 br. parking "mały" w miejscowości Palmiry (na zielonym szlaku rowerowym) oraz do dn. 17.02 br. fragment parkingu "dużego" przy wjeździe do parku. Najbliższy w pełni dostępny parking znajduje się przy Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry.
https://www.kampinoski-pn.gov.pl

29.01.2017
W Puszczy Kampinoskiej nie było ostatnio tak obfitych opadów śniegu jak w pierwszej połowie stycznia. Po ostatniej odwilży i marznącej mżawce leśne dukty są mocno oblodzone, a fragmentami prawie nie ma śniegu. Bieganie na nartach biegowych w ostatni weekend było już praktycznie niemożliwe. Temperatura jeszcze jest poniżej zera, ale prognoza pogody na najbliższy weekend dla uprawiania sportów zimowych nie jest optymistyczna, synoptycy przewidują odwilż. Wygląda na to, że spacery czy nawet zimowe jazdy na rowerze będą w najbliższych dniach cieszyły się w Puszczy dużym zainteresowaniem, a na bieganie czy wyprawy saneczkowe trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

16.01.2017
Kolejne spotkanie z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych odbędzie się w sobotę 21.01.2017 r. Temat wycieczki - "Spacer do Dębu Powstańców 1863 r. w 154 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego". Czas trwania wycieczki około 2-3 godzin. Miejsce zbiórki: parking na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy, godz. 11.00.

Dojazd samochodem z Warszawy drogą wojewódzką 580 w kierunku Żelazowej Woli, lub komunikacją miejską z Warszawy z pętli OS. GÓRCZEWSKA linią nr 719 (odjazd godz. 8:40) do przystanku końcowego LESZNO 02 (przyjazd godz. 9:19), dalej linią L 29 (Leszno 02, odjazd godz. 9:30) do Kampinosu (przyjazd godz. 9:43) i dojście szlakiem turystycznym do parkingu w Granicy (ok. 3,5 km). Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli. Przebiegać będzie zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r. Powrót przez Bieliny do Granicy.

Prowadzący: inż. Beata Bąk, Starszy Specjalista ds. Edukacji Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy. Tematem spotkania będzie nie tylko przyroda, ale także pamiątki historii z okresu Powstania Styczniowego oraz września 1939 r. W programie wycieczki poszukiwanie śladów i tropów zwierząt. Trasa jest urozmaicona pod względem rzeźby terenu i krajobrazu.
https://www.kampinoski-pn.gov.plNAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright 2005 kampinoska@op.pl
Design by Marta Lewandowska & Robert Remisz