ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2017 rok

29.12.2017
W 2017 roku, w ramach wycinki drzew w Kampinoskim Parku Narodowym pozyskano około 20 000 m3 drewna! Władze KPN zapewniają, że działania te były prowadzone wyłącznie w ramach cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych drzew niebezpiecznych.

- Wykonywane cięcia pielęgnacyjne są oparte na zasadach hodowli lasu - wyjaśnia Joanna Bartosiewicz, specjalista ds. ochrony przyrody w Kampinoskim Parku Narodowym. - Cięcia pielęgnacyjne regulują skład gatunkowy oraz zagęszczenie drzew w drzewostanie w celu zapewnienia odporności drzewostanów na czynniki biotyczne i abiotyczne. Pomagają wyhodować zdrowy i trwały drzewostan. Natomiast cięcia sanitarne polegają na wycince drzew chorych: suchych zaatakowanych przez szkodliwe owady, które mogą się rozprzestrzenić na zdrowe drzewa. W KPN zapewniają, że masa pozyskiwanego drewna w KPN systematycznie się zmniejsza w stosunku do lat poprzednich.
https://ikampinos.pl19.12.2017
Odstrzał na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego przeprowadzą myśliwi Polskiego Związku Łowieckiego. Zabicie 100 zwierząt to efekt rozporządzenia wojewody Zdzisława Sipiery o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Odstrzał sanitarny ma zmniejszyć liczebności populacji w gminach: Brochów (pow. sochaczewski), Czosnów i Leoncin (pow. nowodworski) oraz Izabelin, Kampinos, Leszno, Łomianki i Stare Babice (pow. warszawski zachodni).

Myśliwi po zabiciu dzików muszą dostarczyć je do powiatowego lekarza weterynarii, który pobierze próbki do badania pod kątem afrykańskiego pomoru świń. Będą mogli zjeść mięso, o ile badania nie wykażą obecności wirusa. Odstrzał ma być przeprowadzony do 15 stycznia.

Służby wojewody przypominają, że w związku z rozprzestrzenianiem się ASF:
- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
- psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy;
- należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie.
http://warszawa.wyborcza.pl

01.12.2017
29 listopada w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbyło się spotkanie pracowników parku, myśliwych, policji i przedstawicieli lokalnych samorządów, dotyczące Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). W spotkaniu wzięli udział również wojewódzki i powiatowy lekarz weterynarii, którzy przedstawili informacje na temat choroby oraz sposoby i procedury związane z zapobieganiem jej rozprzestrzeniania się.

Afrykański pomór świń (ASF) to zakaźna i groźna choroba wirusowa świń domowych oraz dzików, podlegająca obowiązkowemu zwalczaniu. Kampinoski Park Narodowy informuje, że Afrykański Pomór Świń jest chorobą zagrażającą tylko trzodzie chlewnej oraz dzikom. W żaden sposób choroba ta nie stwarza zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

26.11.2017
W ostatnich latach nastąpiły wyraźne zmiany w liczebności niektórych gatunków związanych z lasami. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego kiedyś wyjątkowo rzadko występował zniczek, jeden z najmniejszych ptaków Europy. Zmieniło się to w ostatnich latach i od 2016 roku prowadzona jest inwentaryzacja zniczka w obszarach świerkowych. Na podstawie obserwacji można stwierdzić, że ptaki te przebywają na terenie parku cały lub prawie cały rok, zawsze na obszarze lub w bezpośrednim sąsiedztwie starszych świerków. W okresie lęgowym ptaki dobierają się w pary, cały czas wspólnie żerują a samce dodatkowo intensywnie śpiewają. Zwykle słyszymy 2-3 samce naraz. Śpiewające zniczki słychać już w marcu.

Wyniki Państwowego Monitoringu Środowiska wskazują na umiarkowany wzrost liczebności tego gatunku w Polsce z wyraźnym skokiem od roku 2012. Jednak mimo tego, nikt chyba nie spodziewał się, że zniczka będzie można usłyszeć regularnie na terenie Kampinoskiego PN. Zniczek jest bardzo wdzięcznym gatunkiem do obserwacji, nie boi się człowieka a często zbliża się do obserwatora, żeby mu się przyjrzeć.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

19.11.2017
Kampinoski Park Narodowy ostrzega o miejscowych podtopieniach na szlakach: żółtym i czarnym niedaleko Truskawia. W weekend dało się je przejść, ale wody faktycznie jest bardzo dużo. Gdyby nie drewniane pomosty na czarnym szlaku, to w okolicach Niepustu trzeba by zawrócić lub zamoczyć buty. Woda na niektórych odcinkach sięgała pomostów, co w ostatnich latach było rzadkością, choć jest to miejsce zwykle nieco podtopione. Zniknęły też już na dobre barwy jesieni. Drzewa iglaste są wciąż zielone, choć jest to zieleń jakby przygaszona, drzewa liściaste są już niemal całkowicie ogołocone. Łąki i polany stają się szarobeżowe, ich kolory gasną. Przyroda daje nam sygnał, że szykuje się na zimę.

15.11.2017
Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy serdecznie zapraszają 18-19 listopada do Izabelina koło Warszawy, na 13. edycję Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury 2017". Fascynujące opowieści, emocjonujące zmagania konkursowe a przede wszystkim świetne fotografie świata przyrody - trzynasta odsłona Festiwalu na pewno nie będzie pechowa! Udział w tegorocznym Festiwalu zapowiedziało grono znanych fotografów przyrody. Wśród prelegentów będą goście z Polski oraz z zagranicy. Wstęp na dwudniowy Festiwal jest bezpłatny.
http://www.zpfp.pl

09.11.2017
Tegorocznej jesieni w Puszczy Kampinoskiej na pewno nie można nazwać złotą, za dużo było opadów i wiatrów. Jednak wybrać się na spacer, zwłaszcza tak ciekawym szlakiem jak wokół Obszaru Ochrony Ścisłej Kalisko, zawsze warto, tym bardziej, że w weekend trafił się wyjątkowo słoneczny dzień, choć już krótki. Wody w strumieniach i na bagnach jest dużo, szlak miejscami był mokry i błotnisty. Liście poopadały, gdzieniegdzie widzieliśmy ostatnie podgrzybki. Kruki szybowały nam nad głowami, naprawdę głośno krakając, może niedaleko namierzyły jakąś padlinę. Przez chwilę z daleka wypatrzyliśmy też klempę z łoszakiem. Puszcza jest super o każdej porze roku :-)

28.10.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w dniach 1-2 oraz 11 listopada 2017 roku, Centrum Edukacji Kampinoskiego PN w Izabelinie oraz Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy będą nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

22.10.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z budową platform widokowych wraz z kładkami, schodami i pochylniami na średniowiecznym grodzisku Zamczysko miejsce będzie niedostępne dla turystów do odwołania.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

13.10.2017
W tegorocznym Maratonie im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej rozegranym w dniach 7-8 października wzięło udział 350 osób. Z powodu deszczowej pogody 95 zgłoszonych nie pojawiło się na starcie. W sobotni wieczór wystartowało 256 uczestników:
- 234 o godzinie 20.00,
- 22 o godzinie 24.00.
W niedzielę rano o godzinie 8.00 wystartowały 94 osoby. Maraton ukończyło 316 uczestników:
- 202 - dystans 50 km,
- 35 -  dystans 75 km,
- 79 - dystans 100 km.

Najlepsze wyniki osiągnęli:
- 100 km - Tomasz Kludkiewicz 11:13, Agnieszka Niewczas 16:17,
- 75 km - Michał Majkowski 9:14, Renata Jelińska 13:44,
- 50 km - Arkadiusz Jaworski 5:35, Krystyna Pawelec 6:30.

Wiek uczestników zawierał się w przedziale od 16 do 79 lat. Najstarszymi uczestnikiem na mecie był Jan Niedzielski - 79 lat. Najmłodszym uczestnikiem który ukończył maraton był w tym roku Emil Clerc 16 lat. W tegorocznym maratonie pięciu wieloletnich uczestników zdobyło medale "Za wytrwałość", czyli za przejście w maratonach 1000 km.
http://www.matragona.org

09.10.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z modernizacją kładki przez kanał Łasica na żółtym szlaku turystycznym (Cisowe - Zamość), będzie ona niedostępna dla turystów od 02.10.2017 roku do odwołania.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

05.10.2017
W najbliższą sobotę 7 października, odbędzie się wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Temat "Grzyby". Start o godzinie 11:00 przy parkingu w Izabelinie przy Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego. Udział jest bezpłatny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

01.10.2017
W najbliższy weekend 7-8 października, odbędzie się 44 Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej. Linki do regulaminu i formularza zgłoszeniowego poniżej  oraz na stronie www.pttk.com.pl Zasady dokonywania zgłoszeń (w tym adresy, na które można przesyłać zgłoszenia) podano w regulaminie. Uczestnicy maratonu powinni zapoznać się z Regulaminem KPN, przepisami dotyczącymi  zasad poruszania się po parku narodowym oraz obowiązującymi tam przepisami ppoż.
http://www.matragona.org

18.09.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że od 13 września ponownie można zwiedzać muzeum KPN w Granicy koło Kampinosu. Zamknięte było przez kilka tygodni z powodu prowadzonych w nim prac remontowych.

Pracownicy Parku ostrzegają, że po ostatnich obfitych deszczach na żółtym szlaku z Truskawia do Zaborowa Leśnego utrzymują się rozległe kałuże i przejście jest utrudnione.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

16.09.2017
Sezon grzybowy w Puszczy Kampinoskiej w pełni. Grzybów jest tak dużo, że nawet mniej wytrawny zbieracz znajdzie coś na kolację. Należy pamiętać, że zgodnie z regulaminem Kampinoskiego Parku Narodowego zbieranie grzybów w Parku jest dozwolone wyłącznie dla ludności zamieszkującej jego teren.

05.09.2017
Ministerstwo Środowiska znosi zakaz odstrzału łosi. Szef resortu Jan Szyszko chce, by na ten gatunek można było polować w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, pomorskim, lubelskim, podlaskim i warmińsko mazurskim. Na byki będzie można polować od 1 września do 30 listopada, na klępy (samice) i łoszaki (młode) od 1 października do 31 grudnia. Projekt skierowano do konsultacji społecznych.

Ministerstwo Środowiska w uzasadnieniu projektu używa czterech argumentów: w wyniku obowiązywania moratorium udało się już odbudować populację łosia w Polsce, więc można je znieść; wzrosły szkody wyrządzane przez łosie w lasach i w uprawach rolnych; wzrosła liczba wypadków komunikacyjnych z udziałem łosi; istnieje w Polce prawdopodobieństwo pojawienia się przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD), na którą choruje zwierzyna płowa (łosie, sarny, jelenie, daniele). Resort twierdzi, że w Polsce żyje ok. 20 tys. łosi (gdy wprowadzano moratorium, było ich niecałe 2 tys.).
https://oko.press01.09.2017
Maraton Kampinoski to coroczna impreza, skierowana przede wszystkim do miłośników biegów trailowych, ale odnajdują się w nim również ci, którzy chętniej startują w zawodach ulicznych. Choć nazwa Maraton Kampinoski wskazuje na to, że bieg odbywa się tylko na dystansie 42,195 kilometra, uczestnicy mają do wyboru też trasę o połowę krótszą. Niestety w tym roku Maraton Kampinoski został odwołany.
http://www.maratonkampinoski.pl28.08.2017
Dnia 16.08.2017 r. odbyła się akcja firmy Polpharma pod nazwą "Ludzie pomagają ludziom". Wolontariusze wspierając działania Kampinoskiego Parku Narodowego na rzecz ochrony przyrody podjęli się pracy w rejonie polany Opaleń. Blisko 200 osób pracowało z wielkim zaangażowaniem cały dzień przy odnawianiu infrastruktury turystycznej, urządzaniu śródleśnej wydmy, zwalczaniu gatunków obcych, pielęgnacji drzew i krzewów oraz porządkowaniu lasu wokół polany. Efekty pracy są imponujące. Dzięki pracy wolontariuszy i pomocy firmy Polpharma polana Opaleń zyskuje na atrakcyjności. Opaleń jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Warszawy - głównie rodziny i osoby starsze. W nowej odsłonie będzie to znakomite miejsce do spędzania wolnego czasu na łonie przyrody.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

17.08.2017
W najbliższą sobotę 19 sierpnia, odbędzie się wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Tematem będzie "Owady leśne". W trakcie spaceru zapoznamy się z siedliskami owadów leśnych. Poznamy niezwykle bogaty świat owadzich żerowisk i dowiemy się, gdzie w lasach szukać owadów. Zajrzymy do dziupli, w której mieszka pachnica dębowa i dowiemy się, dlaczego trzeba chronić drzewa dziuplaste. Po spotkaniu każdy, będąc samemu w lesie, będzie widział dużo więcej tych niewielkich stworzeń. Start o godzinie 10:00 przy parkingu w Roztoce. Trasa będzie mieć długość około 7,5 km. Czas przejścia: około 4 godziny. Udział jest bezpłatny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

04.08.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z modernizacją polany wypoczynkowej Opaleń, będzie ona niedostępna dla turystów i odwiedzających w dniach 07.08-30.09.2017 roku. Modernizowany będzie także parking w Dziekanowie Leśnym. Zamknięty będzie w dniach od 04.08.2017 roku do odwołania.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

26.07.2017
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie poinformowało, że od 14 lipca 2017 roku na wąski tor oficjalnie powrócił legendarny parowóz Px29-1704, jedyna aktualnie na Mazowszu lokomotywa "pod parą". Parowozy z serii Px29 były produkowane w latach 1929-1931 przez Warszawską Spółkę Akcyjną Budowy Parowozów. Parowóz jeszcze sześć lat temu prowadził muzealne pociągi Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy - Wilcze Tułowskie - Tułowice - Sochaczew Wąskotorowy. W 2011 r. ze względu na zły stan techniczny został wycofany z eksploatacji, w związku wysokimi, przekraczającymi możliwości finansowe muzeum, kosztami remontu.

Perspektywy przywrócenia trakcji parowej na szlaku sochaczewskiej wąskotorówki pojawiły się dwa lata temu, dzięki zaangażowaniu i staraniom pracowników Stacji Muzeum i Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz radnego sejmiku wojewódzkiego Mirosława Adama Orlińskiego. Z uwagi na wyjątkowe znaczenie parowozu, który stanowi unikalny zabytek techniki w skali nie tylko Polski, ale i Europy, Sejmik Województwa Mazowieckiego na mocy uchwały nr 63/15 z dnia 6 lipca 2015 r. przyznał środki finansowe na przeprowadzenie jego naprawy głównej.

Dnia 19 listopada 2015 r. lokomotywę przetransportowano do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gdzie przeprowadzono wszystkie wymagane prace remontowe. Powrót parowozu do Sochaczewa nastąpił w dniu 9 maja 2017 r. Od tego czasu trwały żmudne testy, w tym przejazdy próbne na trasie do Sochaczewa Chodakowa (17 maja), a następnie do Tułowic (31 maja), które zakończyły się wydaniem decyzji o oficjalnym dopuszczeniu pojazdu do ruchu na kolei.
https://e-sochaczew.pl

24.07.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z realizacją projektu "Rewitalizacja zabytkowych obiektów leśnej architektury drewnianej na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy oraz ich adaptacja do celów muzealnych i edukacyjnych" Muzeum Puszczy Kampinoskiej z dniem 1 sierpnia 2017 roku zostaje zamknięte do odwołania.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

13.07.2017
W najbliższą sobotę 15 lipca, odbędzie się wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Tematem będzie "Sekretne życie drzew". W trakcie spaceru dowiemy się m.in., na czym polega naturalna przebudowa drzewostanów, na co chorują drzewa i jak można je leczyć, jakie znaczenie dla drzew ma konkurencja, jak drzewa odbierają świat zewnętrzny oraz jak człowiek wpływał na las dawniej i dziś. Prowadzącym będzie Łukasz Tryburski z Zespołu Nauki i Monitoringu Przyrody. Start o godzinie 9:00 w zatoczce przy obszarze ochrony ścisłej "Nart" między Kampinosem, a Górkami. Czas trwania to około 2,5 godziny. Udział jest bezpłatny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

09.07.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że z uwagi na liczne połamane gałęzie i zwalone drzewa przejście żółtym szlakiem turystycznym na odcinku Posada Łubiec - Prusakowe jest bardzo utrudnione. Trwają prace związane z uprzątnięciem szlaku.

Niestety burze nam nie odpuszczą. Portal Twoja Pogoda przestrzega, że będą gradobicia i wichury. Do Polski płynie coraz cieplejsze, ale też wilgotniejsze powietrze. To niebezpieczna mieszanina, która skończy się gwałtownymi burzami, mogącymi poza ulewami przynosić też gradobicia i wichury. Synoptycy ostrzegają, że jutro (10.07) burz można spodziewać się na większym obszarze Polski, zwiększą one również natężenie. Najbardziej gwałtowne zjawiska mogą wystąpić w regionach zachodnich, południowych i centralnych, gdzie warunki do piętrzenia się chmur będą najkorzystniejsze.

01.07.2017
Rozpoczął się XIII Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina". W niedzielę 2 lipca lipca w Dworze w Strzyżewie o godzinie 17.00, odbędzie się koncert w ramach Festiwalu. Usłyszymy Spirit Duo, który tworzy para niezwykle uzdolnionych absolwentów warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego: skrzypaczka Paulina Kusa oraz akordeonista Paweł Ściebior. Duet skrzypce - akordeon, jest rzadko spotykanym zestawieniem w muzyce klasycznej. Skrzypce i akordeon świetnie się uzupełniają, a bogactwo barw, które można wydobyć z instrumentów, pozwalają Spirit Duo na tworzenie wyjątkowych kreacji artystycznych.

Niedzielny program obejmuje dzieła od baroku do współczesności. We własnych aranżacjach zabrzmią utwory Tomaso Antonio Vitalego, Bela Bartoka, Camilla Saint-Saensa. Zapowiada się niezwykłe wydarzenie artystyczne, na które serdecznie zapraszają organizatorzy. Wstęp wolny. Więcej informacji na temat festiwalu na stronie Towarzystwa Muzycznego im. K. Wiłkomirskiego:
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

26.06.2017
20 czerwca na szlakach Kampinoskiego Parku Narodowego odbył się IV Bieg Pamięci Janusza Kusocińskiego. Celem imprezy jak co roku było upamiętnienie zamordowanego w Palmirach wybitnego sportowca i olimpijczyka, promocja walorów turystycznych KPN oraz popularyzacja sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu. Bieg miał charakter sportowej imprezy rekreacyjnej, bez podziału na kategorie wiekowe. Po uroczystej zbiórce uczestników biegu na terenie Cmentarza-Mauzoleum w Palmirach i złożeniu okolicznościowych wiązanek kwiatów na grobie Janusza Kusocińskiego uczestnicy przystąpili do rywalizacji sportowej.

Trasa Biegu o długości 8 km., przebiegała przez teren Kampinoskiego Parku Narodowego, oznaczonymi duktami i ścieżkami leśnymi. Organizatorami imprezy byli: Dowództwo Garnizonu Warszawa i Kampinoski Park Narodowy. W imprezie uczestniczyli żołnierze z zaproszonych instytucji i jednostek wojskowych, pracownicy resortu obrony narodowej zatrudnieni w strukturach wychowania fizycznego oraz pracownicy KPN.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

16.06.2017
Żmija zygzakowata - czy, jeśli spotkamy ją w KPN, faktycznie powinniśmy się bać? Fakt, jest wężem jadowitym, ale jej jad jest jednym z najsłabszych na świecie. Jak podkreśla KPN, w 70-80 procentach przypadków ukąszenie przez żmiję zygzakowatą przebiega bezobjawowo. Nie, nie jest agresywna. Wręcz przeciwnie, jest bardzo płochliwa, atakuje tylko w ostateczności, na przykład gdy ją nadepniemy lub weźmiemy na ręce. Zazwyczaj zanim zaatakuje, syczy, aby odstraszyć przeciwnika. Pracownicy Kampinoskiego Parku narodowego apelują: nie róbmy krzywdy żmijom zygzakowaty, ani innym gadom, które spotkamy w parku. Uczmy nasze dzieci szacunku do tych zwierząt, pokażmy im i sami sobie, że one warte są bardziej naszego podziwu, niż głupiego, nie popartego niczym strachu połączonego z agresją.

Padalec, zaskroniec, gniewosz plamisty, to niektóre z przedstawicieli gadów, które można spotkać w Kampinoskim Parku Narodowym. Ale odwiedzających puszczę najbardziej interesuje, i przeraża, żmija zygzakowata. No tak, w końcu to wąż jadowity. Nie powinniśmy jednak wpadać w panikę na jej widok. Żmija zygzakowata jest o wiele mniej agresywna, i mniej groźna, niż się większości wydaje.

Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim po charakterystycznym, ciemniejszym od barwy podstawowej zygzaku na grzbiecie, tzw. wstęgą kainową, choć ten nie zawsze jest wyrazisty, a nawet widoczny. Poza tym żmija zygzakowata ma piękną, pionową, kocią źrenicę. Bywa naprawdę długa, nawet do 120 cm.

Bardzo ważne, by o tym pamiętać. I by przekazywać tę wiedzę innym, również dzieciom, by kształtować w nich właściwe podejście do zwierząt. Niestety, wciąż dochodzi do katów okrucieństwa zwłaszcza wobec istot, których ludzie zupełnie bezpodstawnie się boją. Kampinoski Park Narodowy apeluje: NIE ZABIJAJ - POZNAJ, PODZIWIAJ I POLUB.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

13.06.2017
30 marca br. na trasie wojewódzkiej 580 prowadzącej z Warszawy do Sochaczewa został potrącony wilk. Po wypadku nie był w stanie ruszyć się z miejsca. Na szczęście nie miał otwartych złamań, ani nie broczył krwią. Po zbadaniu w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich - Warszawa okazało się, że wilk ma złamaną miednicę i uszkodzoną wątrobę. Dzięki współpracy Parku ze Stowarzyszeniem dla Natury WILK zwierzę trafiło do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Napromek. Pod fachowym okiem lekarza weterynarii i osób sprawujących nad nim opiekę basior dochodził do zdrowia. Miał tam do dyspozycji duży wybieg, dzięki któremu czuł się prawie jak na wolności i co ważne bardzo rzadko widział człowieka. Nadano mu imię Kampinos.

7 czerwca 2017 wilk po rehabilitacji powrócił do swojego domu w Kampinoskim Parku Narodowym. Przed wypuszczeniem założono mu obrożę z nadajnikiem, dzięki któremu naukowcy ze stowarzyszenia będą mogli śledzić jego dalsze losy. Kampinos przyszedł na świat w Kampinoskim PN w 2015 r. jako jeden z trzech szczeniaków pary rodzicielskiej. Był to pierwszy znany miot wilka w historii istnienia Kampinoskiego Parku Narodowego. W 2016 r. jego rodzice mieli kolejne cztery wilczki. W tym roku liczba szczeniąt nie jest jeszcze znana.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

02.06.2017
W trakcie czerwcowych, leśnych spacerów możemy natknąć się na młode zające, sarny, daniele, a czasem nawet na cielęta jeleni. Zatroskani o ich los spacerowicze trafiają do leśników z prośbą o zaopiekowanie się nimi. Zdarza się nawet, że ludzie przynoszą do leśniczówki sarenkę, zajączka, młodą kunę lub wiewiórkę. Przesympatyczne, ale przecież dzikie wiewiórki często przebywają w pobliżu ludzi, bo łatwiej im tam o pożywienie.

Wcale to nie znaczy, że są domowymi zwierzątkami. Ludzie, którzy o tym zapominają wyrządzają w ten sposób krzywdę zwierzętom i przysparzają kłopotów leśnikom. Zostawcie je w ich naturalnym środowisku, które jest ich domem! Nie należy zbliżać się do zwierząt, zabierać je z lasu i absolutnie nie wolno ich nawet dotykać. Zapach, który pozostawimy w pobliżu zwierzęcia może spowodować taki stres u jego rodziców, że porzucą potomstwo lub zbyt długo pozostawią je bez opieki.

31.05.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku ze złym stanem technicznym mostu w ciągu drogi wewnętrznej gminy Kampinos oraz jego zamknięciem dla ruchu, wyłączony zostaje z użytkowania zielony szlak turystyczny "Południowy Szlak Leśny" na odcinku Pindal - Borowa Góra k. Lasocina. Szlak zamknięty będzie do odwołania.

26.05.2017
Z końcem kwietnia zakończył się pierwszy etap prac rekultywacyjnych na Łużowej Górze. Z powierzchni wydmy zniknęły szpecące, zagrażające ludziom i środowisku naturalnemu ruiny bunkrów po dawnej bazie wojskowej. Elementów do rozbiórki było wiele, bo obok trzypiętrowego budynku koszarowego, wyburzono także budynek garażowo-magazynowy oraz obiekty techniczne takie jak kominy wentylacyjne, przybudówki i wyłazy. Zamurowano niektóre zejścia do części obiektów podziemnych. W trakcie prac wszelkie materiały odpadowe były selekcjonowane.

Wywieziono duże ilości elementów metalowych, gruzu, różnych odpadów i zwykłych śmieci. Przy okazji usuniętych zostało kilkadziesiąt drzew i krzewów gatunków ekspansywnych, w tym inwazyjnych: czeremchy amerykańskiej, dębu czerwonego, klonu jesionolistnego czy robinii akacjowej. Odtworzenie zbiorowisk muraw szczotlichowych i ciepłolubnych, a więc ekosystemów nieleśnych, wymagało także wycięcia innych drzew, głównie sosny i brzozy, które samoistnie wysiały się zaczęły zacieniać murawy.

Obecnie trwają prace adaptacyjne w celu przystosowania obiektów podziemnych do hibernacji nietoperzy, m.in. zamurowane zostanie duże wejście do hali aby zapobiec przewiewom, umieszczone zostaną na ścianach cegły dziurawki i przymocowane worki polipropylenowe oraz powieszone zostaną w części przysufitowej pustaki. Tak przysposobione podziemia będą chętniej wykorzystywane przez nietoperze. Wszystkie wyżej wymienione prace zostały wykonane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt.: "Czynna ochrona nietoperzy i renaturyzacja siedlisk murawowych w północnej części Łużowej Góry w Kampinoskim Parku Narodowym".
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

22.05.2017
Wiosna w Puszczy Kampinoskiej rozgościła się na dobre, a roślinność bujnie rozkwitła, mimo dosyć chłodnego przełomu kwietnia i maja. Po ostatnich upalnych majowych dniach zrobiło się dość sucho. Spacerując wczoraj w okolicach Łużowej Góry niemal czuliśmy słodkawy zapach wysychającej leśnej ściółki. Wyraźnie było też słychać liczne młode pisklęta wysoko w koronach drzew, jakby wszystkie naraz domagały się pokarmu, ale nie ma się czemu dziwić, sezon wykluwania w pełni. Przy niebieskim szlaku zaobserwowaliśmy obumierający, może na skutek podniesienia się poziomu wód gruntowych, las brzozowych kikutów.

14.05.2017
W Puszczy Kampinoskiej zapewne urodziło się właśnie już trzecie pokolenie podwarszawskich wilków. Zwierzęta przychodzą na świat na przełomie kwietnia i maja i w pierwszych tygodniach rzadko wychodzą z nory. Żywią się mlekiem matki, później rodzice przynoszą im także mięso. Jest za wcześnie, żeby potwierdzić to na pewno, ale w ciągu ostatnich dwóch lat rodzina żyjąca w Kampinoskim Parku Narodowym z powodzeniem odchowywała potomstwo.

Po raz pierwszy o powrocie po pół wieku wilków do podwarszawskiej puszczy pisaliśmy w listopadzie 2015 roku. Teraz wiemy o nich więcej dzięki badaniom genetycznym prowadzonym w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Okazuje się, że wilki nie przywędrowały do nas, tak jak spodziewali się naukowcy, ze wschodu, gdzie jest ich najwięcej, tylko z Puszczy Bydgoskiej i Lasów Gostynińsko-Włocławskich. Tam urodziła się para, która założyła grupę rodzinną pod Warszawą i już przynajmniej dwa razy doczekała się tu potomstwa. - Zapewne w dalszych pokoleniach te wilki pochodzą ze wschodu, ale rekolonizacja nie przebiega najkrótszą drogą. Teraz wiemy, że wilki przyszły pod Warszawę od północy wzdłuż Wisły - mówi dr Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", które bada te zwierzęta w całej Polsce.

Liczebność naszej podwarszawskiej rodziny zmienia się w zależności od pory roku. Teraz parze rodzicielskiej towarzyszy zapewne troje potomstwa z zeszłego roku. Gdy tegoroczne szczeniaki zaczną podrastać, starsze rodzeństwo stopniowo wyruszy szukać szczęścia, czyli wolnego lasu do założenia własnej rodziny.

Wilki zaliczyły już jedną tragedię rodzinną, choć jest szansa na pozytywne zakończenie. Pod koniec marca turyści znaleźli przy drodze w puszczy potrąconego osobnika. Powiadomili pracowników parku narodowego, zwierzę trafiło do ośrodka Lasów Miejskich w Wawrze. Tu przeszło badania, weterynarze nastawili złamaną miednicę i Kampinos, bo takie nadano mu imię, pojechał na rehabilitację do ośrodka w okolicach Olsztynka. Ale wróci. Znów dzięki badaniom genetycznym wiemy, że wilk urodził się w naszej puszczy i był szczeniakiem z pierwszego miotu z 2015 roku. - Już chodzi o własnych siłach, choć jeszcze utyka. Wróci na wolność, gdy będzie w pełni sił. Wilki są bardzo rodzinne, wielokrotnie widzieliśmy, że odwiedzały miejsce potrącenia przez samochód członka swojej rodziny. Tak też było zapewne w tym przypadku. Na pewno grupa przyjmie go z radością i będzie podprowadzać do upolowanej zwierzyny - mówi Pierużek-Nowak.
http://warszawa.wyborcza.pl

11.05.2017
Kolejna V edycja Biegu Łosia odbędzie się w najbliższą sobotę 13 maja. Bieg Łosia to pętla poprowadzona szlakami turystycznymi Kampinoskiego Parku Narodowego, o nietypowej jak na standardowe biegi długości 17 km. Jest to siostrzana impreza Maratonu Kampinoskiego, rozgrywanego w październiku. W tym roku odbędzie się na nowej trasie. Trasa jest wymagająca, a warunki uzależnione od pogody. Mimo iż nie jest to rajd na orientację, to zawodnicy muszą zwracać czujną uwagę na oznakowania szlaków. W biegu obowiązuje limit 500 osób. Opłata startowa wynosi 50 zł.
http://bieglosia.pl

04.05.2017
Długi weekend majowy, był w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie okresem niezwykle pracowitym. Placówka czynna była przez pięć kolejnych dni, począwszy od 29 kwietnia (sobota), a skończywszy na 3 maja (środa). W tym czasie udostępnione były dla odwiedzających nie tylko muzealne sale wystawowe i skansen, lecz również zostały uruchomione codzienne kursy pociągu Retro do Puszczy Kampinoskiej. Dodatkową nowinką było przeniesienie głównego wejścia do muzeum z ulicy Towarowej na ulicę Licealną.

W pierwszy dzień Majówki w Muzeum Kolei Wąskotorowej zainaugurowany został tegoroczny sezon turystyczny. Odbyła się parada muzealnych wąskotorowych pojazdów szynowych. Przed licznie zebraną publicznością przemknęły więc trójkołowy rower szynowy, drezyna wahadłowa, drezyna motorowa WFM, drezyna motorowa towarowa Doc 103, drezyna motorowa wojskowa DSNA 175 z silnikiem Jawa 350, lokomotywa spalinowa 2Wls50-1184, lokomotywa spalinowa Lyd1-226 (Wls 150) oraz wagony motorowe Mbd1-126 i Mbd1-130. W kulminacyjnym momencie parady na muzealny peron wjechała lokomotywa spalinowa Lxd2-342, ciągnąc osiem wagonów pasażerskich typu 1Aw. Już za chwilę, ku uciesze zebranych wyczekujących na ten moment od jesieni ubiegłego roku, tak zestawiony pociąg Retro odbył pierwszy w tym roku kurs w kierunku Puszczy Kampinoskiej, tym razem, wyjątkowo, tylko do Tułowic. Tu, w Osadzie Puszczańskiej, oprócz tradycyjnego pikniku z ogniskiem, przygotowane były również specjalne atrakcje dla najmłodszych, w tym konkurs plastyczny z nagrodami pt. "Wąskotorówką do Puszczy".

Pełny, rozkładowy, osiemnastokilometrowy odcinek z Sochaczewa do Wilcza Tułowskiego zabytkowy skład pokonywał w kolejne dni majówki. W pięć majowo-kwietniowych dni z oferty muzeum skorzystało łącznie 1444 turystów z różnych zakątków Polski. W podróż pociągiem Retro wybrało się z nami 941 osób. Ponadto 503 osoby zwiedziły sale wystawowe i skansen placówki. Następna wycieczka pociągiem Retro zaplanowana jest już w najbliższą sobotę, 6 maja. Muzeum z kolei czynne jest od wtorku do niedzieli od godziny 9.00 do godziny 17.00.
https://www.e-sochaczew.pl

28.04.2017
Już od jutra ruszy przeprawa promowa Łomianki - Nowodwory. Prom "Turkawka" zabiera na pokład 12 osób wraz z rowerami. Od 29 kwietnia do 30 czerwca będzie pływał tylko w soboty, niedziele i dni świąteczne, natomiast od 1 lipca do 31 sierpnia ma kursować również w dni powszednie.
http://www.ztp.waw.pl

24.04.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z przerwą w pracach związanych z budową przepustów w ramach projektu Kampinoskie Bagna na czas trwania okresu lęgowego ptaków, dotychczas zamknięte szlaki turystyczne:
- zielony szlak, Posada Sieraków - uroczysko Szczukówek;
- czerwony szlak, Mogilny Mostek - uroczysko Szczukówek;
- żółty szlak, Palmiry wieś - Mogilny Mostek;
- żółty szlak, Prusakowe - Babska Górka;
zostały ponownie otwarte dla ruchu turystycznego. Planowane wznowienie robót, a co za tym idzie ponowne zamknięcia szlaków turystycznych, przewidywane są od 1 września 2017 r.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

16.04.2017
Minęła 154 rocznica bitwy pod Budą Zaborowską. Przechodząc szlakiem obok mogiły na grzbiecie wydmy w obszarze ochrony ścisłej "Zaborów Leśny", warto wiedzieć jak tragiczna historia związana jest z tym miejscem. Powstanie Styczniowe trwało wtedy już prawie 3 miesiące. Dzięki sprawnej akcji półtora tysiąca młodych mężczyzn uciekło przed wcieleniem do carskiej armii, co skutecznie zniweczyło plany Rosjan. W samej stolicy powstanie nie przybrało charakteru wojennego. Prawdziwe bitwy toczyły się poza Warszawą. Jedną z największych potyczek stoczonych u bram stolicy była bitwa pod Budą Zaborowską. 14 kwietnia 1863 roku niedaleko wsi Buda Zaborowska w Puszczy Kampinoskiej, doszło do bitwy, pomiędzy wojskami rosyjskimi gen. Krüdenera, a oddziałem powstańców styczniowych "Dzieci Warszawy", dowodzonym przez majora Walerego Remiszewskiego.

Oddział Remiszewskiego został niespodziewanie zaatakowany przez przeważające siły wojsk rosyjskich w liczbie 670 żołnierzy. Huzarzy i kozacy, wspierani przez piechotę rozbili oddział polskich wojsk powstańczych, który uzbrojony był głównie w kosy. Po stronie polskiej poległo 30 ludzi, w tym sam dowódca mjr Remiszewski. Bilans strat powiększył się do 72 zabitych i 9 rannych, gdy kozacy wymordowali prawie wszystkich rannych powstańców. Po stronie rosyjskiej straty wyniosły ok. 50 zabitych i rannych. Resztki oddziału mjr Remiszewskiego zostały rozbite w potyczkach pod wioskami Górki i Stara Dąbrowa. Powstańcy byli wyłapywani przez kozaków i bez sądu wieszani lub rozstrzeliwani. Stara sosna na skraju wsi Górki (dziś Górki Kampinoskie) pełniła funkcję szubienicy. Drzewo runęło 17 maja 1994 roku, mając około 200 lat.
Opis bitwy na portalu: http://www.idziemy.pl/spoleczenstwo/bitwa-pod-buda-zaborowska/

14.04.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że z uwagi na trwające roboty budowlane Kampinoski Szlak Rowerowy na odcinku Dziekanów Leśny - Kaliszki jest zamknięty, do odwołania.

06.04.2017
Wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach programu edukacyjnego "Akademia Kampinoska" skierowanego do turystów indywidualnych odbędzie się w sobotę 08.04.2017 r. Temat wycieczki - "Czy w parku narodowym można wycinać drzewa?". Czas trwania wycieczki około 3 godzin. Miejsce zbiórki: przy kapliczce na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Lubomirskiego w Izabelinie, godz. 10.00. Dojazd samochodem lub autobusem linii 708 z Warszawy ze stacji metro Młociny. Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli.

Zakres tematyczny wycieczki:
- dlaczego w parku narodowym wycinane są drzewa i co oznaczają pomarańczowe kropki na drzewach;
- znaczenie obszarów ochronny czynnej w parku narodowym;
- czy brak działań ochronnych w lesie, może mieć negatywne skutki w przyszłości.
Prowadzący: nadleśniczy Tomasz Hryniewiecki, dr Łukasz Tyburski. Uczestnictwo jest bezpłatne.
https://www.kampinoski-pn.gov.pl

24.03.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z przerwą w pracach związanych z budową przepustów w ramach projektu Kampinoskie Bagna na czas trwania okresu lęgowego ptaków, dotychczas zamknięte szlaki turystyczne:
- zielony szlak, Posada Sieraków - uroczysko Szczukówek;
- czerwony szlak, Mogilny Mostek - uroczysko Szczukówek;
- żółty szlak, Palmiry wieś - Mogilny Mostek;
- żółty szlak, Prusakowe - Babska Górka;
zostały ponownie otwarte dla ruchu turystycznego. Planowane wznowienie robót, a co za tym idzie ponowne zamknięcia szlaków turystycznych, przewidywane są od 1 września 2017 r.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

21.03.2017
Dziś pierwszy dzień wiosny. Zainspirowało nas to do zrobienia "wiosennych porządków" w opisach ścieżek dydaktycznych, których, co przypominamy, jest w Kampinoskim Parku Narodowym aż dziesięć, i które są naprawdę pomocne w zaplanowaniu spacerów po puszczy z elementami dydaktyki. Ścieżki zostały tak poprowadzone, by móc je przejść zarówno jako samodzielną wycieczkę, na przykład z dziećmi, ale również jako część dłuższej eskapady, kontynuując szlakiem turystycznym. Zachęcamy zatem do spacerów i korzystania z opisów ścieżek - można je jednym kliknięciem pobrać na urządzenie mobilne lub wydrukować: ścieżki dydaktyczne w Kampinoskim Parku Narodowym.

16.03.2017
Kampinoski Park Narodowy w ostatanich dniach ostrzega o podtopieniach na niektórych szlakach. Wybraliśmy się czarnym szlakiem z Truskawia przez polanę Paśniki do Karczmiska i tylko dzięki drewnianym pomostom mogliśmy przejść ten odcinek nie mocząc butów. W tym miejscu szlak przecina strumień, który jest jednym z niewielu zachowanych w Puszczy Kampinoskiej cieków, o naturalnie ukształtowanym korycie. Odwadnia on podmokłe obszary uroczyska Paśniki. Wiosną i po dużych opadach rozlewa się szeroko, tak, że cała okolica jest pod wodą, a w połowie lata zwykle zanika całkowicie. Strumień ten jest dopływem Kanału Zaborowskiego, który odprowadza wody z terenu wschodniej części Puszczy Kampinoskiej do Kanału Łasica.

10.03.2017
W Kampinoskim Parku Narodowym rusza budowa obiektów małej retencji, które będą chronić kampinoskie bagna przed letnimi suszami. Po kilku latach prac analitycznych, projektowych i po uzyskaniu stosownych pozwoleń rozpoczyna się budowa 37 budowli hydrotechnicznych, które mają zatrzymać wodę w niewielkich kanałach i obniżeniach terenowych na terenie puszczy. Pierwszych 15 obiektów powstanie do września bieżącego roku na obszarze Wilcza Struga (gm. Łomianki i Czosnów) i Żurawiowe (gm. Leszno). Będą to niewielkie budowle takie jak progi, zastawki, przepusty i brody.

Zbudowane będą także krótkie rowy doprowadzające wodę z istniejących kanałów do lokalnych obniżeń terenowych, a także grobla zabezpieczająca grunty wsi Sadowa i Izabelin Dziekanówek przed przelewaniem się wysokich wód z terenu parku. Dla zapewnienia właściwych standardów ochrony przyrody prace budowlane nie będą prowadzone w okresie 15 marzec - 31 sierpnia. Zakończenie wszystkich prac budowlanych spodziewane jest w marcu 2018 roku.

Działania budowlane zostały poprzedzone długotrwałymi badaniami, analizami i symulacjami efektów planowanych działań. Wykonano między innymi bardzo dokładną mapę ukształtowania powierzchni bagien Puszczy Kampinoskiej do opracowania której wykorzystano metodę skaningu laserowego. Na jej podstawie wykonano komputerowe badania symulacyjne pokazujące zasięg oddziaływania planowanych budowli na wody KPN przy różnych stanach wód. W planowaniu działań opierano się także na wynikach badań glebowych, botanicznych i faunistycznych prowadzonych przez wiele lat na terenie KPN.

Budowa obiektów małej retencji prowadzona jest w ramach projektu "Kampinoskie Bagna" kierowanego przez KPN i finansowanego ze środków Funduszu LIFE+ i NFOŚIGW. Projekt realizowany jest od 2014 roku przy współudziale fundacji REC Polska, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Instytutu Technologiczno _ Przyrodniczego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Oprócz budowy urządzeń małej retencji w projekcie realizowane są także wykupy gruntów (125 ha), opracowywana jest strategia zarządzania populacją bobra, przygotowywane są wytyczne do użytkowania jazów na Łasicy oraz realizowanych jest szereg działań monitoringowych i informacyjnych.

Wszystkie działania projektowe zostały tak zaplanowane, by nie podwyższać poziomu wód podziemnych na gruntach prywatnych, w szczególności na terenach zabudowanych. Działania hydrotechniczne planowane są tylko na małych kanałach, które zbierają wodę z obszarów należących do Skarbu Państwa. Ze względów społecznych nie planuje się natomiast działań hydrotechnicznych na głównych kanałach puszczy: na Łasicy, Kanale Zaborowskim, Kanale Ł9 i Kanale Olszowieckim.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

23.02.2017
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z trwającą budową przepustów w ramach projektu Kampinoskie Bagna, następujące szlaki zamknięte są do odwołania:
- zielony szlak turystyczny na odcinku: Posada Sieraków - uroczysko Na Miny - uroczysko Szczukówek,
- czerwony szlak turystyczny na odcinku: Mogilny Mostek (węzeł szlaków) - uroczysko Młynisko - uroczysko Szczukówek (węzeł szlaków)
- żółty szlak turystyczny im. Antoniego Trębickiego (cały) - Palmiry wieś - Mogilny Mostek (węzeł szlaków)
- żółty szlak turystyczny im. Aleksandra Janowskiego na odcinku: Prusakowe (mostek nad kanałem Łasica) - Obszar Ochrony Ścisłej Żurawiowe - Babska Górka (węzeł szlaków).
Przewidywany termin zakończenia robót na tych odcinkach: 15.03.2017 r.

W związku z trwającymi pracami ziemnymi parking w Dziekanowie Leśnym oraz Kampinoski Szlak Rowerowy na odcinku: Dziekanów Leśny - Kaliszki zostają zamknięte do odwołania (dotyczy wszystkich użytkowników)! Dostęp do parkingu "dużego" we wsi Palmiry przy wjeździe do parku, z uwagi na zajęcie powierzchni przez firmę budowlaną, jest utrudniony. Przewidywany termin zakończenia robót: 31.03.2017 r. Najbliższe dostępne parkingi to parking "mały" we wsi Palmiry (ok. 0,5 km na zachód od zajętego parkingu), parking przy Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry oraz parking przy szpitalu w Dziekanowie Leśnym.

19.02.2017
To już chyba koniec zimy w Puszczy Kampinoskiej. Resztki śniegu topnieją w oczach. Czy jeszcze w tym sezonie spadnie śnieg? Raczej wątpliwe, ale pogoda potrafi zaskoczyć. Aktualnie w Puszczy Kampinoskiej warunki są jak na poniższym zdjęciu.

15.02.2017
Wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych odbędzie się w sobotę 18.02.2017 r. Temat wycieczki - "Strategia przetrwania zimy przez drzewa". Czas trwania wycieczki około 2-3 godzin. Miejsce zbiórki: parking za Dyrekcją KPN w Izabelinie ul. Tetmajera 38, godz. 9.00. Dojazd samochodem lub autobusem linii 708 z Warszawy ze stacji metro Młociny.

Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli. Przebiegać będzie szlakami turystycznymi (czarnym, żółtym, niebieskim, czerwonym).  Dyrekcja KPN (parking) - Sieraków - kamień Ułanów Jazłowieckich - Sosna Kandelabrowa - Góra Ojca - dyrekcja KPN. Długość trasy ok. 10 km. Na spotkaniu będzie poruszona m.in. tematyka przygotowania się drzew do zmieniających się pór roku, próba odpowiedzi na pytania:
- w jaki sposób drzewa przygotowują się do zimy,
- czy śnieg w lesie sprzyja drzewom,
- czy ujemne temperatury są korzystne dla drzew,
- czy zimą drzewom jest lepiej w lesie, czy w małym zadrzewieniu śródpolnym.
Prowadzący: dr Łukasz Tyburski, adiunkt w Zespole Nauki i Monitoringu Przyrody. Uczestnictwo jest bezpłatne.
https://www.kampinoski-pn.gov.pl

06.02.2017
Miło nam poinformować, że Pismo Samorządu Województwa Mazowieckiego "Z serca Polski" nr 1/2017 zamieściło artykuł, zatytuowany "Białe szaleństwo na ścieżkach puszczy", autorstwa Małgorzaty Wielechowskiej, bazujący na naszych pomysłach na aktywne spędzanie zimy. Opisane są w nim dwie trasy biegówkowe naszego autorstwa po Puszczy Kampinoskiej: "Dwudziestka na biegówkach przez Lipków, Wiersze i Truskaw" oraz "Na nartach po kampinoskich wydmach". Treść jest wzbogacona mapą autorstwa Jacka Leszko i zdjęciami. Cieszymy się, że coraz więcej ludzi biega na nartach w Puszczy Kampinoskiej i mamy nadzieję, że warunki śniegowe wkrótce się poprawią i pozwolą na szusowanie po wydmach :-)
Link do artykułu: "Białe szaleństwo na ścieżkach puszczy".

02.02.2017
Na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego jest informacja o trwającej budowie przepustów w ramach projektu Kampinoskie Bagna. W związku z tym zielony szlak turystyczny na odcinku Posada Sieraków - uroczysko Na Miny - uroczysko Szczukówek zostaje zamknięty do odwołania! Przewidywany termin zakończenia robót na tym odcinku to 10.02.2017 r.

Ponadto w związku z trwającymi robotami budowlanymi fragmenty parkingów we wsi Palmiry będą zajęte przez firmę budowlaną: do dn. 03.02 br. parking "mały" w miejscowości Palmiry (na zielonym szlaku rowerowym) oraz do dn. 17.02 br. fragment parkingu "dużego" przy wjeździe do parku. Najbliższy w pełni dostępny parking znajduje się przy Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry.
https://www.kampinoski-pn.gov.pl

29.01.2017
W Puszczy Kampinoskiej nie było ostatnio tak obfitych opadów śniegu jak w pierwszej połowie stycznia. Po ostatniej odwilży i marznącej mżawce leśne dukty są mocno oblodzone, a fragmentami prawie nie ma śniegu. Bieganie na nartach biegowych w ostatni weekend było już praktycznie niemożliwe. Temperatura jeszcze jest poniżej zera, ale prognoza pogody na najbliższy weekend dla uprawiania sportów zimowych nie jest optymistyczna, synoptycy przewidują odwilż. Wygląda na to, że spacery czy nawet zimowe jazdy na rowerze będą w najbliższych dniach cieszyły się w Puszczy dużym zainteresowaniem, a na bieganie czy wyprawy saneczkowe trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

16.01.2017
Kolejne spotkanie z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych odbędzie się w sobotę 21.01.2017 r. Temat wycieczki - "Spacer do Dębu Powstańców 1863 r. w 154 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego". Czas trwania wycieczki około 2-3 godzin. Miejsce zbiórki: parking na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy, godz. 11.00.

Dojazd samochodem z Warszawy drogą wojewódzką 580 w kierunku Żelazowej Woli, lub komunikacją miejską z Warszawy z pętli OS. GÓRCZEWSKA linią nr 719 (odjazd godz. 8:40) do przystanku końcowego LESZNO 02 (przyjazd godz. 9:19), dalej linią L 29 (Leszno 02, odjazd godz. 9:30) do Kampinosu (przyjazd godz. 9:43) i dojście szlakiem turystycznym do parkingu w Granicy (ok. 3,5 km). Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli. Przebiegać będzie zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r. Powrót przez Bieliny do Granicy.

Prowadzący: inż. Beata Bąk, Starszy Specjalista ds. Edukacji Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy. Tematem spotkania będzie nie tylko przyroda, ale także pamiątki historii z okresu Powstania Styczniowego oraz września 1939 r. W programie wycieczki poszukiwanie śladów i tropów zwierząt. Trasa jest urozmaicona pod względem rzeźby terenu i krajobrazu.
https://www.kampinoski-pn.gov.plNAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz