ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2016 rok

30.12.2016
W efekcie współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego, miasta stołecznego Warszawy oraz podwarszawskich gmin wybrano w konkursie do realizacji 13 projektów, dzięki którym zostanie powiększona sieć dróg rowerowych. Planowane inwestycje to głównie budowa nowych, ale również modernizacja istniejących dróg rowerowych Warszawie oraz w 39 gminach sąsiadujących ze stolicą. Całkowity koszt niemal 330 km tras to prawie 340 mln zł. Samorządy dostaną na to ponad 241 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, -uwzględnionych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Niebawem zostaną zawarte umowy o dofinansowanie wybranych projektów.
https://rowery.um.warszawa.pl22.12.2016
Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego zawiadamia, że w dniach 24-26 grudnia oraz 1 stycznia Centrum Edukacji w Izabelinie oraz Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy będą nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

17.12.2016
3 grudnia do Muzeum Kolei Wąskotorowej już po raz drugi zawitał Święty Mikołaj w ramach Mikołajek z wąskotorówką. Tak, jak w tamtym roku odbył się mikołajkowy przejazd pociągiem Retro. Impreza rozpoczęła się o godz. 13.00 od zwiedzania skansenu z przewodnikiem. O godz. 14.00 pociąg Retro zabrał wszystkich w świąteczną podróż na trasie Sochaczew Wąskotorowy - Sochaczew Chodaków - Sochaczew Wąskotorowy. Najmłodsi mogli już w trakcie przejazdu spotkać się z Mikołajem w pociągu i otrzymać od niego coś słodkiego.

Po powrocie do Muzeum turyści przenieśli się do Centrum Edukacyjno-Turystycznego, gdzie o godz. 15.00 na sali konferencyjnej odbyło się spotkanie ze Świętym Mikołajem, który rozdawał dzieciom upominki. Wstęp po godz. 15.00 do Centrum Edukacyjno-Turystycznego był bezpłatny, więc Święty Mikołaj mógł rozdać upominki również tym dzieciom, które dotarły nieco później. Mikołajki z wąskotorówką zakończyło uroczyste wręczanie nagród laureatom konkursu "Zielony pociąg Retro do Puszczy".
http://www.e-sochaczew.pl20.11.2016
Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego zawiadamia, że w związku z trwającymi pracami ziemnymi Kampinoski Szlak Rowerowy na odcinku Dziekanów Leśny - Kaliszki zostaje zamknięty do odwołania! Przewidywany termin zakończenia robót 31 marca 2017 roku. Warto pamiętać, że piesze szlaki turystyczne w Kampinoskim Parku Narodowym również są udostępniane do jazdy rowerem, pod warunkiem uszanowania pierwszeństwa pieszych użytkowników.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

12.11.2016
Trwa jesień. W świecie zwięrząt i roślin to okres gromadzenia zapasów przed zimą, której pierwsze płatki przyprószyły właśnie Puszczę Kampinoską. Jesienią liście drzew zmieniają kolor, by opaść przed zimą, a najgrubsze części roślin ulegają zdrewnieniu. Rośliny jednoroczne usychają, starając się rozproszyć jak najwięcej nasion, a rośliny wieloletnie gromadzą w korzeniach substancje zapasowe. Wkrótce przedzimie, warto więc wybrać się na może już jeden z ostatnich w tym roku jesiennych spacerów w Puszczy Kampinoskiej.

27.10.2016
Fundacja KIM zaprasza miłośników nordic walkingu do udziału w sobotnim marszu z przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym. Trasa wyniesie około 12 km. Zbiórka na Polanie Jakubów ul. Tetmajera 38, przy siedzibie Dyrekcji Kampinoskiego PN. Program Nordic walking w Puszczy Kampinoskiej to bezpłatne zajęcia dla mieszkańców Powiatu Warszawskiego Zachodniergo. Realizowany jest dzięki wsparciu Starostwa PWZ.
http://www.fundacjakim.pl12.10.2016
Muzeum Kolei Wąskotorowej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konferencji "Znaczenie miejsc przyrodniczo cennych oraz edukacji ekologicznej w turystyce", która odbędzie się 19 października br., w godzinach 9:00_16:15, w Centrum Edukacyjno-Turystycznym przy ul. Licealnej w Sochaczewie.

Inspiracją do organizacji konferencji jest piękno krajobrazu, w którym porusza się muzealny pociąg Retro podczas pokonywania trasy z Sochaczewa do Wilcz Tułowskich i Tułowic. Tor biegnie, porośniętą bujną roślinnością, doliną Bzury, przecina rzekę Utratę i rzeczkę Łasicę. Po godzinie pociąg dojeżdża do samego Kampinoskiego Parku Narodowego, stanowiącego unikat w skali Europy. Bogactwo wyjątkowej flory i fauny czyni z podróży zabytkowym pociągiem wyjątkowe przeżycie, o dużej wartości poznawczej i walorach estetycznych. Z tego powodu nasza placówka popularyzuje nie tylko historię kolejnictwa, ale również atrakcje przyrodnicze ziemi sochaczewskiej i upowszechnia wiedzę ekologiczną.

Temu tematowi będzie poświęcona nasza konferencja, w której jako prelegenci wystąpią wybitni specjaliści z dziedziny nauk o przyrodzie i turystyce, w tym wykładowcy akademiccy i pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl28.09.2016
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę z pracownikiem w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę, 1 października o godzinie 11.00, pod hasłem: JAK CHRONIĆ NIETOPERZE? Zbiórka w osadzie Granica, na parkingu przy wjeździe na teren Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego. Osoba prowadząca spotkanie: Adam Olszewski.

Na spotkaniu zostaną zaprezentowane skuteczne metody aktywnej ochrony nietoperzy. Dowiedzieć się można, co zagraża tym wyjątkowym ssakom i co można zrobić, by żyło im się lepiej.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl13.09.2016
Puszcza Kampinoska przyciąga miłośników przyrody i fotografii nie tylko w dzień, także i nocą potrafi odsłonić zupełnie inne, piękne oblicze. Prezentujemy filmik oraz zdjęcia kampinoskiego nieba, nadesłane przez naszego czytelnika - fotografa, Pana Marka Młynarczyka. Jak sam pisze: Ostatnie kilkanaście nocy spędziłem w naszym pobliskim Parku Kampinoskim fotografując gwiazdy i drogę mleczną. Park Kampinoski jest miejscem najbliższym Warszawie z całkiem dobrymi warunkami do astrofotografii. Występuje tu co prawda duże zanieczyszczenie światłem z nad Warszawy oraz okolicznych miast, takich jak np. Sochaczew, ale znajdując się w środku Parku, można znaleźć wiele zaciemnionych miejsc do astrofotografii. Na chwilę obecną cały czas spadają roje gwiazd, a w nocy temperatura dochodzi do 15 stopni, więc jest całkiem znośnie.03.09.2016
Kampinoski Park Narodowy zaprasza 10 września na VIII edycję Dnia Otwartego. Jak sama nazwa wskazuje impreza ma charakter otwarty i jest nieodpłatna, a w programie zaplanowano m.in. wycieczki piesze i rowerową z pracownikami parku, różnorodne atrakcje w lokalizacjach KPN w Granicy oraz Izabelinie, w tym projekcje filmów, warsztaty artystyczne, zwiedzanie muzeów m.in. odremontowanego skansenu, o którym pisaliśmy niedawno. Pogoda w końcówce tegorocznego lata dopisuje, a planowane są również ogniska, warto zatem skorzystać. Szczegóły na plakacie poniżej:22.08.2016
Wczoraj odwiedziliśmy wyremontowany w marcu 2016 roku skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy. Prezentuje się okazale. W ramach remontu skansenu zmodernizowane i przystosowane dla celów edukacji ekologicznej zostały trzy zagrody: Zagroda Połcia z Chatą Kampinoską, Zagroda Widymajera i Zagroda Wiejckiej. Wykonana została pełna dokumentacja projektowa oraz roboty budowlane mające na celu przywrócenie do właściwego stanu budowli w skansenie. Naprawiono i wymieniono stolarki okien, pokrycia dachowe oraz instalacje elektryczną i hydrantową. Całość prac prowadzono pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ wieś Granica, gdzie realizowany był remont, wpisana jest do rejestru zabytków.18.08.2016
Zarządzeniem Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego nr 20/2016 parking Pociecha zostaje czasowo wyłączony z udostępniania do ruchu turystycznego, w związku z trwającą modernizacją. Parking zostaje zamknięty od dnia 17.08.2016 roku do odwołania. Najbliższe parkingi, z których można korzystać podczas trwania prac budowlanych, znajdują się w Truskawiu oraz w Palmirach przy Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

11.08.2016
Tegoroczne lato wyjątkowo sprzyja wędrówkom pieszym, czy rowerowym po puszczy. Łąki bujnie zakwitły, nie ma upałów ani zakazu wstępu do lasu, co miało miejsce w poprzednich gorących i suchych latach. Komarów i muszek też jakby mniej. Dzień wciąż jest długi, deszcze przelotne, warto zatem zapakować trochę jedzenia, wziąć butelkę wody i ruszyć na puszczańskie kolorowe szlaki. Kampinoski Park Narodowy zapewnia około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz około 200 km znakowanych szlaków rowerowych.07.08.2016
Z powodu przeprowadzanych zabiegów konserwacyjnych w dniach 8-16 sierpnia nieczynny będzie Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy, a w dniach 19-26 sierpnia Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

29.07.2016
Wreszcie jest! Pierwsza w historii Kampinoskiego Parku Narodowego kwatera dla wolontariuszy została właśnie oddana do użytku. Jest to stary, drewniany dom, dawniej zamieszkiwany przez Nadleśniczego. Kwatera położona jest na skraju starego boru w zachodniej części Parku, w sąsiedztwie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego KPN w Granicy. Może pomieścić naraz około 15 osób, jest wyposażona we wszystkie media.

Jeżeli chcesz pomóc w ochronie przyrody poprzez realizację takich zadań, jak prace leśne, konserwacja infrastruktury terenowej czy wsparcie ośrodka edukacyjnego, w sierpniu lub wrześniu masz wolny tydzień (lub kilka), Kampinoski Park Narodowy zaprasza do zgłaszania się na wolontariat. Zasady korzystania z kwatery, aktualne zadania, formularz zgłoszeniowy i wszystkie pozostałe informacje dostępne są na stronie internetowej Parku w zakładce "Wolontariat i praktyki".
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

20.07.2016
Kampinoski Park Narodowy informuje, że miejscowy leśniczy otrzymał zgłoszenie telefoniczne w sprawie zagryzionej kozy w gospodarstwie w Cybulicach Dużych. Osoba zgłaszająca została poproszona o pisemne złożenie podania o wyszacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta chronione, ale do tej pory tego nie uczyniła. W związku z brakiem podania Kampinoski Park Narodowy nie rozpoczął procedur związanych z powstałą szkodą. Nie zajmowaliśmy się więc między innymi określeniem tego, czy za zagryzienie kozy odpowiedzialne są wilki, czy może inne zwierzęta.

Na podstawie metody całorocznych obserwacji Kampinoski Park Narodowy ocenia, że na 31 grudnia 2015 roku na terenie Parku bytowało około 11 wilków.
http://www.toiowo.eu

10.07.2016
Lato w Puszczy Kampinoskiej trwa od pół miesiąca i na razie nie daje się we znaki roślinności, która wciąż zachowuje swoją bujną wiosenną zieleń na drzewach i na łąkach. Woda w Kanale Łasicy tylko nieznacznie opadła. Ciężko w tym letnim gąszczu roślinności wypatrzeć teraz łosia, na Grochalskich Piachach także nie udało się nam go spotkać, za to motyle wręcz przeciwnie, pełno ich wokół, choć pożyją krótko, średnio kilka tygodni. Przypominamy, że z uwagi na insekty, których tradycyjnie latem jest najwięcej, Puszczę najlepiej teraz jest podziwiać z rowerowego siodełka, i wielu rowerzystów dziś mijaliśmy.07.07.2016
Bielik jest największym przedstawicielem naszych ptaków szponiastych. 100 lat temu w Polsce było zaledwie 20 par tego wyjątkowego gatunku, a gdy powstawał Kampinoski Park Narodowy w 1959 roku, było go już około 60 par. Liczebność bielika wciąż wzrasta. Szacuje się, że obecnie mamy w Polsce już ponad 1000 par, co stanowi ok. 20% populacji europejskiej. W Kampinoskim Parku Narodowym pierwsza lęgowa para bielika pojawiła się dopiero w 2000 roku. W ostatnich kilku latach jest od 2 do 4 par bielika w granicach KPN. W sezonie 2016 na przełomie maja i czerwca u jednej z nich pracownicy parku stwierdzili trojaczki. Tak liczne potomstwo u bielika zdarza się bardzo rzadko.

Cały artykuł Adama Olszewskiego można przeczytać na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

24.06.2016
23 czerwca 2016 roku w siedzibie KPN odbyło się spotkanie z okazji 130. rocznicy urodzin inicjatora utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego - profesora Romana Kobendzy. Na zaproszenie dyrektora KPN Mirosława Markowskiego przybyło wielu przyjaciół parku, w tym córka i syn Jadwigi i Romana Kobendzów (Barbara Kobendza-Abramowicz i Andrzej Kobendza). Zgromadzonych gości powitał dyrektor KPN, a Katarzyna Słojkowska z Archiwum PAN przybliżyła zebranym działalność naukową oraz życie Państwa Jadwigi i Romana Kobendzów. Spotkanie uświetnił koncert Orkiestry Wojskowej z Giżycka oraz otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa prof. Romana Kobendzy (1886-1955), którą będzie można oglądać do 31 lipca 2016 r. w godzinach: poniedziałek - piątek 8.00 - 15.00, sobota - niedziela 10.00 - 16.00.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

17.06.2016
Dobra wiadomość dla mieszkańców Łomianek i Białołęki, którzy kochają Wisłę. Oba brzegi jak w ubiegłych latach wreszcie połączy prom Turkawka. Podczas kursu prom zabiera maksymalnie 12 pasażerów wraz z rowerami. Prom Turkawka wyruszy w sobotę (18.06) i tym samym dołącza do kursujących od 30 kwietnia promów Pliszka, Słonka i Wilga. Do końca czerwca prom będzie pływał tylko w weekendy, co dwadzieścia minut. Od 1 lipca do 31 sierpnia Turkawka będzie wypływała również w dni powszednie co godzinę. Pływanie promem jest bezpłatne.
http://ztm.waw.pl

08.06.2016
Towarzystwo Przyjaciół Kampinoskiego Parku Narodowego zaprasza na rajd rowerowy, który odbędzie się 11 czerwca 2016 roku. Patronat Honorowy nad rajdem objęła Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Cele Rajdu to: poznanie piękna i walorów przyrodniczych Kampinoskiego Parku Narodowego i regionu, propagowanie rekreacyjnej turystyki rowerowej oraz propagowanie bezpieczeństwa poruszania się po drogach.

Godziny startów z poszczególnych miejscowości:
- Urząd Gminy w Kampinosie, godz. 8.00;
- Siedziba Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachdoniego w Ożarowie Mazowieckim, godz. 9.30;
- AWF (pomnik J. Piłsudskiego) ul. Marymoncka 34, godz. 9.30;
- parking Urzędu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, godz. 9.30;
- parking Urzędu Gminy Izabelin m.st. Warszawy, godz. 9.30.

Informacje bieżące, regulamin i kontakt z organizatorami znajduje się na stronie FB.
https://www.facebook.com/TowarzystwoPrzyjaciolKampinoskiegoParkuNarodowego

18.05.2016
Powiat Warszawski Zachodni wszystkich, którzy długi, majowy weekend postanowili spędzić w domu, zaprasza na piknik historyczny, który odbędzie się 28 maja 2016 roku na Polanie w Lipkowie. W ramach Głównych Obchodów Roku Henryka Sienkiewicza na Mazowszu, serdecznie zapraszamy na piknik historyczny, który odtworzy klimat wydarzeń, zapisanych na kartach "Trylogii". Głównym punktem imprezy będzie inscenizacja "Pojedynku podpułkownika kozackiego Jurko Bohuna z imć Panem Michałem Wołodyjowskim". W wydarzenia i nastrój z ówczesnej epoki wprowadzi nas wybitny polski aktor - Pan Andrzej Seweryn, który odczyta fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem".

Na jeden dzień polana w Lipkowie zamieni się w wielkie widowisko historyczne, złożone z obozów wojsk: hetmańskich, pospolitego ruszenia, szwedzkich, kozackich i turecko-tatarskich. Ponad 100 rekonstruktorów, na skraju Puszczy Kampinoskiej, stworzy wyjątkową scenerię. Dzięki grupie historycznej "Sarmackie Dziedzictwo" goście pikniku będą mogli poznać dawne zwyczaje szlacheckie, podziwiać stroje z epoki i posłuchać opowieści, jak to w owych czasach bywało.

Pokazy walk, z udziałem wojowników konnych, warsztaty kaligraficzne, bicie monet i degustacja przysmaków sarmackiej kuchni, to tylko niektóre z atrakcji, czekających na gości. Oprócz pojedynku, zaplanowane zostały atrakcje dodatkowe jak: pokaz i nauka tańca przy muzyce dawnej, w wykonaniu zespołu Fleurdelis, pokazy fechtunku, nauka wyplatania koszyków z wikliny i warsztaty z tkactwa.
http://www.pwz.pl

10.05.2016
7 maja br. odbył się Rajd Powstania Styczniowego w 153 rocznicę pierwszych egzekucji młodzieży powstańczej w Górkach koło Kampinosu. Z inicjatywy Społecznego Komitetu Organizacji Rajdu Powstania Styczniowego, Komitetu Prawa i Sprawiedliwości z Błonia oraz Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, przy Sośnie Powstańczej 1863 roku w miejscowości Górki Kampinoskie po raz czwarty odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne.

W trakcie koncelebrowanej Mszy św. polowej odprawionej w intencji poległych Powstańców 1863 r. homilię wygłosił Proboszcz Parafii w Górkach Kampinoskich ks. Edward Latoszek. Ksiądz przypomniał w skrócie tragiczne wydarzenia. Po zakończonej Liturgii odczytano Apel Poległych, a następnie złożono wieńce pod obeliskiem przy Sośnie Powstańców 1863 roku. Słowo do zgromadzonych skierowali także: prof. Piotr Gliński, potomek śp. Józefa Glińskiego, który zginął w Powstaniu Styczniowym oraz minister Tomasz Zdzikot. Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni przemieścili się na teren parafii pw. Nawiedzenia NMP w Górkach, gdzie na chętnych czekał ciepły poczęstunek oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. W uroczystościach wzięły udział grupy rekonstrukcyjne Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej oraz GRH 31 pułku Strzelców Kaniowskich ze Mszczonowa, a wartę wystawili żołnierze z JW z Kazunia. Rajd Kampinoski Patronatem Honorowym objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak i Senator RP prof. Jan Żaryn.

Powstanie styczniowe swoje hlubne karty zapisało w Puszczy Kampinoskiej, a ślady krwawych walk i pamiątki tych dni są licznie rozrzucone po kampinoskich lasach. Na Sośnie Powstańców w Górkach Kampinoskich Rosjanie wieszali pojmanych powstańców po stoczonej 14 kwietnia 1863 r. bitwie pod Budą Zaborowską (obecnie Zaborowem Leśnym). Pochowanych w pobliżu ekshumowano później i uroczyście pochowano na cmentarzu w Kampinosie. Na pamiątkę tragicznych wydarzeń w pobliżu sosny miejscowa ludność ustawiła trzy krzyże i małą drewnianą kapliczkę. W 1984 r. w wieku ok. 170 lat sosna, znana już jako Sosna Powstańców 1863 r. runęła. W 2001 r. przy drzewie ustawiono głaz - pomnik ku czci poległych, których śmierci była "pierwszym świadkiem sosna".
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

08.05.2016
Wiosna w Puszczy Kampinoskiej w pełni! Na szlakach trzeba być uważnym, by nie rozdeptać padalców, które mają teraz sezon rozrodczy i są bardzo aktywne. Patrząc na nie z bliska trochę trudno uwierzyć, że to beznogie jaszczurki, tak bardzo wyglądem i sposobem poruszania się przypominają węże. Łosie z kolei bukowisko zaczynają dopiero w sierpniu, teraz wędrują przeważnie samotnie, posilają się zjadając od 20 do 50 kg pokarmu roślinnego dziennie i potrafią nawet zanurkować, by wyciągać go z głębokiej wody. Żaby brunatne są już po godach, które odbywały się w marcu i kwietniu, podczas których poskładały od kilkuset do nawet kilku tysięcy jaj. Na szczęście komary nie powylęgały się jeszcze na tyle, by uprzykrzać wędrowanie po szlakach, ale to już ostatni moment, by ich uniknąć, bo gdy temperatura powietrza osiągnie stałą powyżej 20 stopni Celsjusza, ich rozwój potrwa zaledwie 10 dni.02.05.2016
W sobotę 30 kwietnia rozpoczął się sezon turystyczny Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej. Tego dnia odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka pociągiem Retro. Zarazem było to oficjalne otwarcie filii nowej instytucji kultury - Stacji Muzeum, która od 1 kwietnia zastąpiła zlikwidowane Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz jego oddział - Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Kolejny przejazd odbędzie się już jutro we wtorek 3 maja.

W okresie od maja do października, mieszkańcy ziemi sochaczewskiej oraz turyści z Polski i zagranicy będą mogli ponownie wybrać się w klimatyczną podróż po wąskim torze z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej. Tegoroczne wycieczki prowadzone będą według następującego programu. Rozpoczęcie nastąpi o godz. 9.50 od zwiedzania skansenu i sal wystawowych z przewodnikiem. Następnie o godzinie 10.30 kolejka rusza w podróż do Puszczy Kampinoskiej, gdzie odbędzie się wspólny spacer po lesie. O 12.25 kolejka rusza do Tułowic, a tam na polanie w Osadzie Puszczańskiej będzie czekało na wszystkich ognisko, grill oraz gry i zabawy dla najmłodszych. O godzinie 14.14 nastąpi powrót do Sochaczewa, gdzie kolejka dotrze o 15.20.

Bilety do nabycia w kasie jednostki w Sochaczewie już od godziny 8:00.
Możliwa wcześniejsza rezerwacja telefoniczna: (46) 862 59 75
lub mailem: rezerwacja@stacjamuzeum.pl

Cennik: 27 zł - bilet normalny, 21 zł - bilet ulgowy, 9 zł - bilet dla dzieci do 4 lat, 11 zł - bilet rowerowy.
http://www.e-sochaczew.pl

28.04.2016
Już po raz czwarty Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy wspólnie z partnerami organizuje Wiosenne Dziady! W tym roku pod hasłem: "Dziady Kampinoskie z fasonem" organizowane jako rodzinna impreza plenerowa w Granicy (Gmina Kampinos) na terenie Ośrodka Dydaktycznego-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego. Główne atrakcje zlokalizowane będą w skansenie budownictwa puszczańskiego w Zagrodzie Widymajera, będzie można m.in. wziąć udziął w warsztatach ceramicznych, wycieczce na wieżę widokową, czy zwiedzić Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Wstęp wolny.
https://www.facebook.com/4krajobrazy

26.04.2016
Sytuacja w niektórych miejscach Kampinoskiego Parku Narodowego jest alarmująca - puszcza zasypywana jest śmieciami. Od strony Budek Żelazowskich i Mokasu jest ogromne wysypisko przeróżnych śmieci. Im głębiej w las, tym ich więcej. Sterty plastikowych butelek, styropian, lodówki, części od samochodów, żelastwo, opony. Co kilka metrów usypane są górki odpadów. Jakby ktoś specjalnie tam to zwoził - skarży się Jadwiga Kędzierska z Nowych Mostków.

Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego poinformowali, że owszem, wysypiska zdarzają się w różnych miejscach, ale nie zawsze granica zewnętrzna parku określa faktyczny jego teren. Czasem więc za tablicą informującą o KPN mogą być nie grunty parkowe, ale prywatne, gdzie mogą jedynie prosić o uprzątnięcie bałaganu, a nie mogą niczego narzucić właścicielowi danego gruntu. - Zewnętrzne granice parku określa rozporządzenie Ministra Środowiska i nie zawsze pokrywają się one z faktycznym stanem naszego posiadania. Chcemy pozbyć się gruntów prywatnych na terenie parku i sukcesywnie je wykupujemy, aby uniknąć takich właśnie sytuacji. Na razie jest jeszcze wiele tych gruntów prywatnych i należących do gminy Kampinos. Postaramy się zadziałać w tej sprawie - obiecał pracownik straży leśnej KPN.
http://www.sochaczewianin.pl

07.04.2016
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę z pracownikiem w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę, 9 kwietnia pod hasłem "Wiosenne obserwacje ptaków". W trakcie wycieczki, uczestnicy będą mieli możliwość obserwacji ptaków, spotykanych na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Wraz z ornitologiem spróbują rozpoznawać głosy napotkanych ptaków.

Miejsce zbiórki: parking leśny w Truskawiu, godz. 9.00 (ok. 500 m od pętli autobusowej). Dojazd: samochodem lub autobusem linii 708 ze stacji Metro Młociny. Czas trwania wycieczki: ok. 3-4 godz. Trasa wycieczki będzie przebiegać na terenie Obwodu Ochronnego Laski i będzie miała kształt pętli. Prowadzącą będzie ornitolog Danuta Pepłowska-Marczak. Uczestnictwo jest bezpłatne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

02.04.2016
Wiosna przyszła na dobre. Zwierzęta budzą się ze snu zimowego. Ropuchy szare i inne płazy rozpoczęły już wędrówki godowe. Prawie bezpośrednio po wybudzeniu z zimowej hibernacji ropuchy szare wędrują do niewielkich zbiorników wodnych. Podążają tam po to, by odbyć gody i złożyć skrzek, z którego rozwiną się kijanki. Niektóre ropuchy pokonują nawet kilkaset metrów, zatem uważajmy na szlakch, my mało nie rozdeptaliśmy tych sympatycznych stworzeń ubarwionych tak, że na podłożu są mało widoczne.24.03.2016
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w dniach 26-28 marca br. ośrodki edukacyjne: Centrum Edukacji w Izabelinie oraz Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy będą nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

19.03.2016
9 lipca 2004 roku nad Puszczą Kampinoską przeszła trąba powietrzna, wyrządzając szkody w pasie długości 12 km i szerokości 200 m, powalając drzewa na obszarze około 97 ha. Na przełomie roku 2004 i 2005 usunięto wiatrołomy, a wiosną 2005 roku Kampinoski Park Narodowy obszar ten w większości zalesił. Minęło prawie 12 lat i teren ten zmienił się bardzo. Zasadzone drzewa mają już po 5-7 m wysokości, a pojedyńcze pozostałości po huraganowym wietrze górują nad nimi niemal dwukrotnie. Huraganowe wiatry są naturalnym czynnikiem przyczyniającym się do odnowiania i zróżnicowania szaty roślinnej.17.03.2016
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę z pracownikiem "Od Granicy do Granicy granicą "Granicy" w 80 rocznicę powstania rezerwatu przyrody "Granica"." Odbędzie się ona w najbliższą niedzielę 20.03.2016 r. Czas trwania wycieczki: ok. 5 godz. Miejsce zbiórki: parking na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy, godz. 11.00.

Dojazd samochodem z Warszawy (ok. 45 km) drogą wojewódzką 580 w kierunku Żelazowej Woli przez Stare Babice-Leszno-Kampinos; komunikacją miejską z Warszawy z pętli OS. GÓRCZEWSKA linią nr 719 (odjazd godz. 8:40) do przystanku końcowego LESZNO 02 (przyjazd godz. 9:19), dalej linią L 29 (Leszno 02, odjazd godz. 9:30) do Kampinosu (przyjazd godz. 9:43) i dojście szlakiem turystycznym do parkingu w Granicy (ok. 3,5 km); lub komunikacją prywatną Motobuss (Tomasz Madejski, tel. 604 736 522, 692 446 404) z centrum Warszawy (ul. Marszałkowska przy DT SAWA, odjazd godz. 8:50): trasa do Sochaczewa przez Leszno-Kampinos do pierwszego przystanku w Komorowie i przejście asfaltową drogą do parkingu w Granicy (ok. 2 km).

Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli około 10 km (dla rodzin z małymi dziećmi około 1 km), Parking "Chata Kampinoska" (bez zwiedzania) cmentarz wojenny w Granicy - ścieżką dydaktyczną "Skrajem Puszczy" (brzozy ciemne) do Muzeum Puszczy Kampinoskiej i Wystawy "Polskie parki narodowe" (możliwość zwiedzania muzeum bilety wstępu: rodzinne i ulgowe 2 zł/os., normalne 4 zł/os.) - miejsce śmierci p.por. AK Tadeusza Świerczewskiego - zielonym szlakiem granicą O.o.ś. "Granica" Nartowa Góra odpoczynek pod wiatą w Nartach Zamościńską Drogą przez Piaskową Górę i Kąty do Zamościa drogą przez wieś do Kanału Łasica, Rzepowej Góry i O.o.ś. "Krzywa Góra". Odpoczynek przy kładce na Łasicy - żółtym szlakiem do O.o.ś. Granica cmentarz wojenny w Granicy ścieżką dydaktyczną i rekreacyjną do kapliczki w Granicy - Aleja Trzeciego Tysiąclecia - skansen wieża widokowa i kladka na Olszowieckim Błocie - parking. Prowadzący: mgr inż. Mariusz Morkowski - adiunkt Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy tel.kontaktowy: 508 703 331. Uczestnictwo jest bezpłatne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

15.03.2016
W ramach projektu sfinansowanego przez EFRR został wyremontowany skansen budownictwa puszczańskiego. Obiekty wchodzące w jego skład, będące przykładem tradycyjnego ludowego budownictwa rejonu Puszczy Kampinoskiej, od 1985 roku uznane są za zabytek. Dotychczasowy stan techniczny nie pozwalał na ich udostępnianie. Stare i zniszczone pokrycia dachowe budynków skansenu zostały wymienione, uporządkowano obejścia.
http://www.teresin24.pl07.03.2016
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na kolejną wycieczkę z pracownikiem "Przedwiośnie w Puszczy Kampinoskiej z historią w tle". Odbędzie się ona w najbliższą sobotę 12.03.2016 r. Czas trwania wycieczki: ok. 4 godz. Miejsce zbiórki: parking na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy, godz. 11.00.

Dojazd samochodem z Warszawy (ok. 45 km) drogą wojewódzką 580 w kierunku Żelazowej Woli przez Stare Babice-Leszno-Kampinos; komunikacją miejską z Warszawy z pętli OS. GÓRCZEWSKA linią nr 719 (odjazd godz. 8:40) do przystanku końcowego LESZNO 02 (przyjazd godz. 9:19), dalej linią L 29 (Leszno 02, odjazd godz. 9:30) do Kampinosu (przyjazd godz. 9:43) i dojście szlakiem turystycznym do parkingu w Granicy (ok. 3,5 km); lub komunikacją prywatną Motobuss (Tomasz Madejski, tel. 604 736 522, 692 446 404) z centrum Warszawy (ul. Marszałkowska przy DT SAWA, odjazd godz. 8:50): trasa do Sochaczewa przez Leszno-Kampinos do pierwszego przystanku w Komorowie i przejście asfaltową drogą do parkingu w Granicy (ok. 2 km).

Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli. Tematem spotkania będzie poszukiwanie pierwszych oznak przedwiośnia w pięknych plenerach Puszczy Kampinoskiej. Trasa urozmaicona pod względem rzeźby terenu i krajobrazu (piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym i rozległe tereny nieleśne KPN). Po drodze spotkania nie tylko z przyrodą, a także z pamiątkami historii z okresu Powstania Styczniowego jak i września 1939 r. Przebiegać będzie zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1864 r. powrót przez Bieliny do Granicy. Prowadzący: inż. Beata Bąk, adiunkt Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy. Uczestnictwo jest bezpłatne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

28.02.2016
Portal TwojaPogoda.pl pisze, że na nadejście wiosny trzeba jeszcze poczekać. "Mimo, że jej pierwsze akcenty zauważane były niemal przez całą zimę, bo już w styczniu pszczoły na krótko opuściły ule i zakwitły krokusy, to jednak przełomu, który zakończy zimę na dobre, jeszcze nie było. W ubiegłym roku pierwszy wyraźny powiew wiosny z temperaturą około 15 stopni i pogodnym niebem mieliśmy pod koniec pierwszej dekady marca, jednak po krótkiej przerwie na dobre takie klimaty zapanowały od połowy miesiąca, znacznie wcześniej niż zazwyczaj.

Czy w tym roku wiosna też każe nam na siebie czekać tak krótko? Najnowsze prognozy są bardzo obiecujące. Wskazują, że do końca lutego większych zmian w pogodzie nie powinniśmy się spodziewać. Nadal na przemian będzie trochę słońca i trochę opadów, zarówno deszczu, jak i śniegu. Krajobrazy mogą się jeszcze kilka razy zabielić, ale na krótko. Na przełomie tego i przyszłego tygodnia znów powieje z południa i ociepli się nawet do 15 stopni. Nie będzie to jednak jeszcze prawdziwa wiosna, bo szybko nadejdzie ochłodzenie i znów mogą się zdarzyć akcenty zimowe.

Na przełom poczekamy do około 10 marca. To wówczas nastąpić ma, zgodnie z prognozami, przebudowa cyrkulacji atmosferycznej nad Europą z zimowej na wiosenną. Temperatura będzie sięgać 15 stopni, tym razem na przeważającym obszarze kraju, a miejscami na zachodzie i południu może być i 20 stopni. W dodatku deszcze ustaną, a niebo rozpogodzi się. Poczujemy pierwszy wyraźny powiew wiosny, o której większość z nas marzy. Na dobre jednak wiosna rozkręci się w drugiej połowie marca. A o prawdziwej zimie możemy już zapomnieć, mimo, że była po raz kolejny łagodna."24.02.2016
Kampinoski Park Narodowy wydał w lutym tego roku folder turystyczny "TURYSTYKA W SERCU PUSZCZY - informator Zaborów Leśny i okolice", dostępny darmowo w pliku pdf. To już druga tego typu inicjatywa KPN-u, po wydanym dwa lata temu folderze w pliku pdf "TURYSTYKA SKRAJEM PUSZCZY - informator Granica i okolice". Obydwa darmowe foldery dostępne są na stronie KPN-u pod poniższymi linkami:
TURYSTYKA W SERCU PUSZCZY - informator Zaborów Leśny i okolice
TURYSTYKA SKRAJEM PUSZCZY - informator Granica i okolice

17.02.2016
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na kolejne spotkanie z pracownikiem, w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych. Temat wycieczki "Działania z zakresu ochrony czynnej i ścisłej w lasach Kampinoskiego Parku Narodowego". Termin: 20.02.2016 roku (sobota) Czas trwania wycieczki: ok. 3 godz. Miejsce zbiórki: parking leśny w Truskawiu, godz. 9.00 (ok. 500 m od pętli autobusowej). Dojazd: samochodem lub autobusem linii 708 ze stacji Metro Młociny.

Trasa wycieczki będzie przebiegać na terenie Obwodu Ochronnego Laski i będzie miała kształt pętli. Prowadzący: Tomasz Hryniewicki nadleśniczy Obrębu Ochronnego Laski oraz Łukasz Tyburski adiunkt w Zespole ds. Nauki i Monitoringu Przyrody.

Wycieczka będzie poświęcona zadaniom realizowanym w obszarach ochrony czynnej i ścisłej. Poruszone zostaną m.in. zagadnienia z zakresu:
- ekologii lasu,
- sposobu i znaczenia realizowania zabiegów pielęgnacyjnych drzewostanów,
- historii i przyszłości lasów Puszczy Kampinoskiej.
Uczestnictwo jest bezpłatne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

30.01.2016
I już po śniegu. Tydzień temu w Puszczy Kampinoskiej biegaliśmy na nartach, dziś podczas spaceru było 8 stopni i gdy zaświeciło słońce las momentami wyglądał jak podczas przedwiośnia. Przeczytaliśmy, że na przełomie 2015 i 2016 roku na Pacyfiku występuje bardzo silne El Nino, które według naukowców może potrwać do wiosny. Sądzi się, że wpływa ono na pogodę na naszym kontynencie. Niektórzy specjaliści twierdzą, że w roku, w którym występuje El Nino, zima w Europie Środkowej jest mroźna i wilgotna. Cóż, na razie jest tylko wilgotna, więc czekamy na śnieg i mróz!26.01.2016
Było biało, typowo zimowo, ale śnieg w Puszczy Kampinoskiej utrzymał się tylko przez tydzień. Napadało go około 10-12 cm, co sprawiło, że w weekend w okolicach Truskawia i Zaborowa Leśnego sporo osób spacerowało i biegało na nartach. Ślad założony przez biegaczy utrzymywał się prze kilka dni. Dzisiaj śniegu już prawie nie ma, jest odwilż i szlaki są błotniste. Niestety to kolejna zima z małymi opadami śniegu i ze sporadycznym mrozem występującym za dnia. Pozostaje mieć nadzieję, że w lutym zima do Puszczy Kampinoskiej wróci i pozwoli na kontynuowanie rozpoczętych w styczniu biegówkowych tur.17.01.2016
Powiat Warszawski Zachodni przy współpracy z Parkiem Rozrywki Julinek, Kampinoskim Parkiem Narodowym oraz Gminą Leszno organizuje imprezę sportowo-rekreacyjną z akcentem patriotycznym. Rajd na nartach biegowych zaczyna się o godzinie 11.00 w niedzielę 24 stycznia 2016 roku.

Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku ma na celu upamiętnienie pomordowanych Powstańców na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego i nie tylko. Impreza ma też na celu promocję aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych. Wydarzenie ma charakter otwarty, bezpłatny i jest dla wszystkich. Zapewniamy 100 bezpłatnych kompletów nart biegowych. Decyduje kolejność zgłoszeń. W razie braku śniegu narty biegowe zastąpimy rajdem nordic walking. Po rajdzie zapraszamy na ognisko i ciepły poczęstunek.

Informacje o rajdzie udziela Witold Gawdzik pod numerem telefonu 517 143 924. Zgłosznia na rajd należy przesyłać na adres mailowy kampinos150@gmail.com
http://www.pwz.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz