ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2015 rok

21.12.2015
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia (24-27 grudnia br.) ośrodki dydaktyczne Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie i w Granicy będą nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl11.12.2015
Jutro oraz w następną sobotę 19 grudnia Kampinoski Park Narodowy zaprasza na plenerowe spotkanie z przyrodą i historią Puszczy Kampinoskiej w ramach projektu "Budowa infrastruktury turystycznej na polanie Lipków - ograniczenie antropopresji na ekosystemy KPN". Start z polany wypoczynkowej Lipków o godz. 12.00. Zakończenie około 14.00-15.00. W programie m. in. spacer z przewodnikiem ścieżką edukacyjną "Do Lipkowskiej Wody", przedstawienie celów i efektów projektu oraz zabawy edukacyjne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

06.12.2015
W Warszawie w ostatnich latach powstało dość sporo plenerowych siłowni. Zyskały one sporą popularność i gołym okiem widać, że korzysta z nich wielu mieszkańców. Spacerując po Puszczy Kampinoskiej natrafiliśmy na plenerową siłownię. Umiejscowiona jest ona w lesie, przy ścieżce dydaktycznej, niedaleko muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy. Niektórych to może dziwić, a inni będą z tego faktu zadowoleni. Jak często i ilu ludzi z tej siłowni skorzysta? Na pewno mniej niż w miastach, czy nawet wioskach. Warto wiedzieć, że koszt wykonania jednej siłowni w ramach programu "Warszawa w dobrej kondycji" wyniósł 24,5 tys. zł.01.12.2015
Wilki powróciły do Puszczy Kampinoskiej. Po raz ostatni widziano wilka w Kampinoskim Parku Narodowym w 1964 r. Jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jego populacja w Polsce wzrosła, dlatego też pojedyncze osobniki lub małe watahy zaczęły zajmować nowe tereny. Dzięki bezinwazyjnemu monitoringowi zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek udało się potwierdzić obecność wilków w parku. Po raz pierwszy udało się zaobserwować gatunek blisko dwa lata temu, w grudniu 2013 r. Pracownicy zespołu ds. nauki i monitoringu przyrody KPN uznali wówczas, że jest to osobnik migrujący. Jakiś czas później okazało się, że przedstawiciele tego gatunku zamieszkali u nas na stałe.

Wilki żyją z dala od osad ludzkich, w puszczańskich ostępach. Wykazują terytorializm (wyznaczają granice broniąc swojego terytorium przed innymi osobnikami własnego gatunku m.in. przez znakowanie odchodami). Wielkość ich terytorium zależy od dostępności pokarmu. Zazwyczaj żyją w grupach rodzinnych, w których jest ściśle określona hierarchia. Ich menu stanowią głównie ssaki średniej i dużej wielkości, a także drobne zwierzęta, np. gryzonie. Dorosłe wilki osiągają masę nawet 50 kg, samce (basiory) są o 10-20% większe od samic. Na wolności dożywają do 10 lat. Fakt, że w naszym parku pojawiły się wilki dowodzi, że kampinoska przyroda jest w bardzo dobrej kondycji, a przybyłe drapieżniki uzupełnią brakujące ogniwo w łańcuchu pokarmowym kampinoskiego ekosystemu, przez co staną się naturalnym selekcjonerem i reduktorem populacji jeleniowatych i dzika w KPN. Trzeba pamiętać, że wilk unika człowieka, nie stanowiąc tym samym dla niego zagrożenia.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

28.11.2015
Spacerując po Puszczy Kampinoskiej już od pewnego czasu można przejść nowo oddaną kładką. Ma ona długość 770 metrów i jest najdłuższa w Kampinoskim Parku Narodowym. Znajduje się niedaleko Zaborowa Leśnego na niebieskim szlaku. Zwłaszcza wiosną po roztopach będzie dużym udogodnieniem, by nie zapadać się w błocie pokonując ten bagienny odcinek szlaku. Warto podkreślić, że to kolejna ukończona w ostatnich tygodniach duża inwestycja turystyczna w Kampinoskim Parku Narodowym.21.11.2015
Wszystkich miłośników puszczańskiej przyrody, spragnionych wędrówek w przepięknej jesienno-zimowej aurze, zainteresowanych opowieściami prosto z lasu, zachęcamy do udziału w wycieczkach tematycznych realizowanych w ramach programu edukacyjnego "Przyroda na horyzoncie". Wszystkie spotkania odbędą się na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy i prowadzone będą przez pracowników dydaktycznych Kampinoskiego Parku Narodowego.

Podczas przygotowań do wycieczki pamiętajmy o ubiorze dostosowanym do zajęć terenowych i warunków atmosferycznych. Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Dojazd we własnym zakresie.

Spotkanie I: "Tereny otwarte Kampinoskiego Parku Narodowego" czyli skąd wzięły się łąki Kampinoskiego Parku Narodowego? Jakie rośliny znalazły zastosowanie w naszych kuchniach, ogrodach i domowych apteczkach? Jakie zwierzęta żyją na tych terenach? Zbiórka: Parking w Granicy,niedziela, 22 listopada br., start o godz. 11:00, planowany czas trwania wycieczki ok. 2 godz. Trasa: Parking Granica - Kanał Olszowiecki - ścieżką edukacyjną wejście w Olszowieckie Błota - Aleja Trzeciego Tysiąclecia (skanseny) - Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Prowadzenie: Beata Bąk

Spotkanie II: "Wyprawa do piekła i z powrotem - tereny bagienne i łąkowe KPN" Zbiórka: Parking w Granicy, niedziela, 29 listopada 2015 r., start o godz. 9:00, planowany czas trwania wycieczki 5 godz. Trasa: Parking Granica - niebieskim szlakiem do skarpy Prawisły - szlakiem rowerowym u podnóża skarpy do Grabnika - Zalasek i powrót na parking w Granicy (ok. 10 km). Prowadzenie: Mariusz Morkowski

Spotkanie III: "W darze zwierzętom - mikołajki w ODM" Czy warto dokarmiać zwierzęta zimą? Jeśli tak, to jak robić to mądrze? Podczas spotkania wspólnie przygotujemy mikołajkowy dar dla zwierząt. W związku z tym warto ze sobą zabrać takie przysmaki jak: buraczki, ziemniaki, marchewkę, ziarna zbóż, słoninkę, itp. Zbiórka: Parking w Granicy, niedziela, 6 grudnia br., start o godz. 11:00, planowany czas trwania spotkania 2 godz. Prowadzenie: Beata Bąk
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

15.11.2015
Spacerując po Puszczy Kampinoskiej przechodziliśmy obok niewielkiego, leśnego jeziorka, które znajduje się przy czarnym szlaku na skraju Izabelina. Niestety tegoroczne, letnie upały i dramatyczny brak opadów doprowadził do tego, że zupełnie wyschło. Nie jest to jedyny przypadek w Puszczy Kampinoskiej. Mniejsze cieki wodne są wyschnięte. Tereny bagienne i mokradła można w wielu miejscach przejść nie mocząc butów. Niepokojąco to wygląda. Wydaje się, że tylko długotrwałe opady deszczu mogą zmienić ten stan.12.11.2015
Podczas ostatniego spotkania z burmistrzem miasta, jeden z mieszkańców zapytał o ewentualne zagospodarowanie terenu wzdłuż torowiska kolejki wąskotorowej. Burmistrz Piotr Osiecki wydawał się nie być zaskoczony tym pytaniem oraz zdradził plany, jakie miasto ma odnośnie tych obszarów. Ponieważ teren wzdłuż tzw. "kolejki" nie jest własnością miasta, a należy do PKP Nieruchomości, burmistrz zgłosił do PKP propozycję ewentualnego przejęcia na rzecz miasta tego obszaru oraz późniejsze jego zagospodarowanie. Wbrew pozorom taka darowizna nie należy do nadzwyczajnych, ponieważ od dłuższego już czasu można zauważyć trend pozbywania się przez PKP terenów, które generują straty, natomiast brak z nich jakichkolwiek zysków. Podobną sytuację można zaobserwować w przypadku budynku dworca.

- PKP Nieruchomości wyraża chęć przekazania tylko budynku dworca, natomiast tereny obok przedstawiające wartość komercyjną mają być przedmiotem sprzedaży. My z kolei nie chcemy wziąć budynków, które rodzą tylko koszty, chcemy również wziąć budynki, które wzmocniłyby stronę dochodową miasta - twierdził burmistrz.

Ścieżka rowerowa oraz chodnik miałyby więc powstać na terenach nie generujących żadnych dochodów dla PKP. Ewentualny ciąg komunikacyjny miałby znaleźć się w miejscu po starych "szerokich torach", którymi poruszały się całkiem niedawno składy towarowe. Łączyłby centrum od muzeum kolejki wąskotorowej poprzez Chodaków, Plecewice i dalej. Projektem są zainteresowane również inne samorządy, a w szczególności samorząd Brochowa.

- Jest to nasze ciche marzenie, żeby to zrealizować. Szczególnie w perspektywie środków unijnych; fajny ciąg pieszo - rowerowy, łączący dużą część miasta, tym bardziej, że jeżeli uda nam się zrealizować te wszystkie inwestycje, to już powstanie ciąg rowerowy od dworca PKP ulicą Licealną, którą chcemy zmodernizować poprzez Traugutta, gdzie jest ścieżka rowerowa, ulicą Staszica poprzez ulicę Trojanowską (inwestycja powiatowa), aż do granic miasta, czyli do Wypaleniska będzie można przejechać rowerem.
http://www.e-sochaczew.pl

10.11.2015
Most w Lipkowie otwarty - dostaliśmy taką informację od jednego z naszych czytelników. Jeszcze kilka dni temu - jak donosił serwis http://izabelin24.pl - stały znaki zakazu oznajmiając, że przeprawa jest zamknięta, ale mimo to była możliwość przejazdu. Most był gotowy, ale trwały procedury odbiorowe.

06.11.2015
Jutro odbędzie się kolejne spotkanie na które zaprasza Akademia Kampinoska. Temat spotkania to "Ptaki - Rezydenci Puszczy Kampinoskiej. Jak obserwować ptaki jesienią". Początek prelekcji o godzinie 10:00 w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Tetmajera 38. Spotkanie to referat przedstawiający charakterystykę możliwych do spotkania gatunków oraz wyjście do lasu w celu poszukiwania gatunków jesiennych, przebywających w borach. Uczestnicy dowiedzą się, że nie tylko wiosna jest dobrym okresem do obserwacji ptaków oraz że jesień to najlepszy czas na rozpoczęcie nauki o ich wyglądzie i biologii. Prowadzenie: dr Danuta Pepłowska-Marczak. Projekt Akademia Kampinoska dofinansowano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

04.11.2015
W Puszczy Kampinoskiej powstała pierwsza wieża widokowa. Usytuowana jest na przedłużeniu Alei 1000-lecia, naprzeciwko muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy. Do wieży prowadzi drewniana kładka. Wieża jest 2 piętrowa i roztacza się z niej widok na Olszowieckie Błota.

Znajdujący w tej samej wsi, zabytkowy skansen budownictwa puszczańskiego od lat popadał w ruinę. Wydawało się, że wkrótce zniknie całkowicie z pejzażu Puszczy Kampinoskiej. Na szczęście zostanie uratowany. Remont już trwa od 1 sierpnia. W maju tego roku ogłoszony został przetarg na remont skansenu. W ramach prac, w skansenie zostaną wyremontowane wszystkie trzy zabytkowe zagrody. Poza drobnymi pracami remontowymi w budynkach, przede wszystkim zostaną wymienione pokrycia dachowe, a także zostanie wykonana instalacja elektryczna i hydrantowa. Całość prac będzie prowadzona pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kampinoski Park Narodowy planuje zakończenie remontu pod koniec listopada bieżącego roku. Całkowita wartość projektu wyniesie 4 805 473 złotych, przy wkładzie 4 084 652 złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.02.11.2015
24 października około godziny 6 rano wyruszył na samotny rajd wokół Puszczy Kampinoskiej Michał Główka - złoty medalista Mistrzostw Polski w robieniu pompek, srebrny medalista w tej samej kategorii w zawodach ogólnoświatowych. Wędrówkę swą rozpoczął w Sochaczewie, rodzinnej miejscowości, następnie przeszedł wzdłuż południowej granicy KPN do Izabelina, dalej granicą wschodnią i północną w stronę wsi Rybitew i dalej w kierunku Plecewic. Swój "spacer" zakończył po 48 godzinach w miejscu z którego wyszedł. Łącznie przeszedł 210 kilometrów! Był to drugi rajd Michała wokół Puszczy. Po raz pierwszy w samotną wędrówkę wyruszył w 2009 roku. Wówczas szedł 30 godzin.

Dziennikarze, turyści a przede wszystkim rodzina i pracownicy naszego parku towarzyszyli Michałowi w jego trwającej dwie doby wędrówce, która okazała się niezwykle trudnym doświadczeniem. Pierwszego dnia Michał odpoczywał co trzy godziny. Drugiego co godzinę. W trakcie odpoczynków rodzice, pracownicy parku częstowali Michała gorącą zupą i kibicowali.

Najgorsze były jednak noce. Jest ciemno. Trzeba być skoncentrowanym, uważne wpatrywać się w światełko, które oświetla drogę. To trudne, kiedy organizm jest już bardzo wycieńczony, bolą stopy i chce się spać - mówi Michał. - Można powiedzieć, że Puszczę traktuję jako swój drugi dom. Dzięki pracy tutaj pokonałem wiele swoich słabości, zdobyłem doświadczenia, które mnie umocniły i zahartowały. Jestem wytrwały i stawiam sobie co jakiś czas nowe wyzwania. To było trochę ponad ludzkie siły, ale udało się. Jestem szczęśliwy - dodaje po chwili.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

27.10.2015
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w dniach 31 października (sobota) oraz 1 listopada (niedziela) 2015 roku Centrum Edukacji w Izabelinie oraz Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy będą nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

18.10.2015
Wiata położona przy rozwidleniu szlaków w Zaborowie Leśnym została odnowiona przez wolontariuszy, którzy zgłosili się do pomocy przy odnawianiu infrastruktury turystycznej Kampinoskiego Parku Narodowego. Efekt prac jest imponujący. "Kampinoski Szwendak" zamieścił informację o przebiegu przeprowadzonych prac. Można też zobaczyć na zdjęciu jak prezentuje się wiata po odnowieniu. Wolontariusze mają nadzieję, że ich praca jest potrzebna i może kogoś zainspiruje do podobnych działań na rzecz Kampinoskiego Parku Narodowego.


Fot. http://kampinoski-szwendak.pl

11.10.2015
Wybraliśmy się na wycieczkę w zachodnią część Puszczy Kampinoskiej, by przejść kilkunastokilometrową pętlę z parkingu Wilcze Tułowskie. Było dziś słonecznie i bardzo wietrznie, na szczęście las stłumił porywy wiatru. Szlak prowadzący przez Białe Góry Śladowskie jest bardzo ładny i ciekawie poprowadzony. W drodze powrotnej prze Famułki Królewskie byliśmy mimowolnymi świadkami pożaru traw, jak czytamy na stronach internetowych Straży Pożarnej zapaliło się 4 ha traw, a już po godzinie pożar trawił 20 ha, na szczęście strażacy go opanowali.25.09.2015
Kampinoski Park Narodowy informuje, że z uwagi na trwające prace modernizacyjne (budowa kładki turystycznej), szlaki zielony i niebieski zostają zamknięte do odwołania, na odcinku Wyględy Górne-Zaborów Leśny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

21.09.2015
W sobotę 19 września 2015 roku w Lipkowie odbyło się widowisko historyczne "Węgierskie serce". Organizatorami inscenizacji byli: Środowisko "Grupy Kampinos" Armii Krajowej oraz Fundacja Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska. Sprzyjała pogoda i atmosfera. Widowisko obejrzało wielu kombatantów, przedstawicieli samorządów, ambasady Węgier, mieszkańców Izabelina, Lipkowa, Hornówka i Truskawia, a przede wszystkim dużo dzieci i młodzieży dla których to sobotnie popołudnie było żywą lekcją historii. Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 14.00. Gości powitał prezes zarządu środowiska "Grupy Kampinos" AK Marcin Biegas. Chwilę później rozpoczęła się bitwa w której wzięli udział m.in. uczniowie z Zespołu Szkół w Izabelinie, polskie i węgierskie grupy rekonstrukcyjne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

09.09.2015
W ostatnią sobotę 5 września otwarta została dla turystów polana Lipków w Kampinoskim Parku Narodowym. Pierwsza wrześniowa sobota była jednocześnie VII Dniem Otwartym KPN. Odbyło się wiele wycieczek z pracownikami parku, konkursów, zabaw. Dopisała piękna pogoda, uczestnicy i pogodne nastroje. Łącznie z oferty Kampinoskiego Parku Narodowego skorzystało ponad tysiąc osób. Impreza została zrealizowana w ramach projektu: "Budowa infrastruktury turystycznej na polanie Lipków - ograniczenie antropopresji na ekosystemy KPN" i sfinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na polanie Lipków znajdują się m.in. wiaty wypoczynkowe, plac zabaw, strefa sportowa, ścieżka rekreacyjna, stojaki na rowery, grille i miejsce ogniskowe. Obok wybudowano nowoczesny, przyjazny środowisku ażurowy parking. Teren jest monitorowany, dzięki czemu odwiedzający mogą czuć się bezpiecznie. Wokół polany urządzona została ścieżka dydaktyczna "Do Lipkowskiej Wody", która przybliża nam faunę i florę oraz historię Lipkowa. Ścieżka jest niedługa, wiedzie malowniczym lasem i pozwala spacerowiczom cieszyć się otaczającą przyrodą.
http://www.kampinoski-pn.gov.plMapa nowej ścieżki dydaktycznej "Do Lipkowskiej Wody"

06.09.2015
W serwisie internetowym Wspolczesna.pl można przeczytać najnowsze informacje na temat suszy w Polsce. "Sytuacja jest bardzo zła - potwierdza Marzenna Bielonko, główny specjalista ds. udostępniania Parku w Narwiańskim Parku Narodowym. - Mamy najniższy od wielu lat poziom wody. Trudno powiedzieć, w którym miejscu jest najgorzej, bo rzeka ma swój nieregularny kształt - dodaje. Najniższy poziom wody w Narwi w regionie odnotowano w Nowogrodzie (powiat łomżyński). Wynosi zaledwie 16 centymetrów, a w poniedziałek był jeszcze o centymetr mniejszy. To najniższy stan wody od 2006 roku.

Nie tylko w Narwi woda osiągnęła rekordowo niski poziom. Biebrza w Sztabinie (pow. augustowski) odsłania dno. Poziom wody osiągnął 23 cm (przy 190 cm stanu alarmowego oznaczającego możliwość wystąpienia powodzi). Niski poziom wody odnotowano także na Pisie. W Dobrymlesie i Ptakach (pow. łomżyński) to odpowiednio 74 i 54 cm. Nie jest lepiej na Bugu. We Frankopolu (mazowieckie) od kilku dni poziom wody wynosi zaledwie 37 cm.

Tragiczna sytuacja jest także na bagiennych terenach Biebrzańskiego Parku Narodowego. - Susza powoduje proces murszenia czyli osuszania torfu, który jest procesem nieodwracalnym - mówi Małgorzata Górska, zastępca dyrektora Parku. - Tu potrzebna jest woda, liczymy na obfite opady, a także na zimę z dużą pokrywą śnieżną. W innym przypadku może dojść do trwałych zmian w przyrodzie. Na nieszczęście sytuacja poprawie nie ulegnie. Jak mówi Barbara Jakubowska, synoptyk z zespołu w Białymstoku Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych, do końca tygodnia nie wystąpią opady, które mogłyby poprawić obecny fatalny stan. Będą wprawdzie przelotne deszcze, ale - jak zaznacza Jakubowska - suma opadów będzie tak niewielka, że nawet nie spowodują one zwilżenia gleby."

Tegoroczna susza doprowadziła także do dramatycznego spadku wód w Puszczy Kampinoskiej, co widać po wyschniętych ciekach wodnych.27.08.2015
XLII Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego odbędzie się w dniach 3-4 pażdziernika 2015 roku. Organizowany jest przez Mazowiecki Klub Górski "Matragona". Jest to cykliczna impreza dla wytrwałych piechurów. Celem Maratonu Pieszego jest umożliwienie uczestnikom wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania piękna Puszczy Kampinoskiej.

Maraton odbędzie się na 4 dystansach: dystanse nocne 50, 75 i 100 km oraz trasa dzienna 50 km. Więcej informacji, w tym trasy, regulamin i informacje nt. napisów wkrótce na stronie internetowej organizatora www.pttk.com.pl i www.matragona.org Kontakt Oddział PTTK Mazowsze w Warszawie, tel. 22 629 39 47, 22 629 44 31, litewska@pttk.com.pl Zapisy rozpoczynają się 1 września, liczba zgłoszeń jest ograniczona.
http://www.radiosochaczew.pl

11.08.2015
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z konserwacją eksponatów na ekspozycji stałej "Przyroda i historia Puszczy Kampinoskiej" w dniach 14.08- 17.08. 2015 r. Centrum Edukacji będzie nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

04.08.2015
Leśnicy alarmują, że na Mazowszu oraz w większości polskich lasów obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. To efekt małych opadów deszczu i wysokich temperatur. Leśnicy ostrzegają, że sytuacja może się pogorszyć w związku z nadciągającymi upałami. Apelują o ostrożność w lesie i nieużywanie otwartego ognia. Proszą o stosowanie się do poleceń straży leśnej oraz przestrzeganie zakazów wstępu do lasu, które mogą być wprowadzane lokalnie.

Susza przyczyniła się do wysuszenia ściółki w lasach. Od 1 kwietnia do 9 lipca na Mazowszu doszło do ponad 1400 pożarów. Straż pożarna dwa razy dziennie monitoruje m.in. wilgotność ściółki i na tej podstawie określa stopień zagrożenia pożarowego. W lipcu utrzymywało się na dużym (3 stopień) i średnim poziomie (2 stopień).

Stan niski wód w rzekach utrzymuje się na Wiśle, Bugu, Wkrze, dolnym odcinku Pilicy i Narwi. Obniżył się poziom wód podziemnych, co mogą odczuć osoby czerpiące wodę ze studni gospodarskich (kopanych).
http://www.wyborcza.pl

02.08.2015
Kampinoski Park Narodowy informuje, że od początku sierpnia do odwołania z powodu remontu zamknięty będzie skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy, Aleja III Tysiąclecia oraz biegnący obok fragment ścieżki dydaktycznej.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

21.07.2015
Kampinoski Park Narodowy zaprasza do centrum edukacji KPN w Izabelinie, na wystawę "PRZYRODA W AKWARELI". Prace będą wystawiane w dniach 22 lipca - 31 sierpnia 2015 roku. W kolekcji m. in. znajdują się pejzaże z Kampinoskiego Parku Narodowego.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

09.07.2015
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w dniach 9-17 lipca br. z powodu konserwacji zbiorów, muzealnych Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy będzie nieczynny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

03.07.2015
Dzięki powstałym oszczędnościom udało się rozszerzyć projekt o nowe zadanie związane z budową wieży widokowej, kładki doprowadzającej do wieży oraz kładki nad Kanał Olszowiecki (aneks do umowy nr POIS.05.01.00-00-303/10-02 z dn. 03.12.2014 r.). Nowe zadanie przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności terenu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy i zatrzymania ruchu turystycznego w wyznaczonych i odpowiednio zagospodarowanych dla turystów miejscach. Dokumentacja projektowa inwestycji, wraz ze stosownymi zgodami i decyzjami została wykonana do 31.03.2015 r. Zgodnie z dokumentacją przetargu zakończenie budowy planowane jest do dnia 11.09.2015 roku.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

30.06.2015
Oddział Stołeczny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego organizuje w najbliższy weekend dwie wycieczki w Kampinoskim Parku Narodowym. Harmonogram wycieczek przedstawia się następująco:

- 4 lipca - wycieczka na trasie: Zaborów - Wyględy Górne - Ławska Góra - Dębowa Góra - Leszno. Do przejścia około 15 km. Zbiórka godz. 8:20 pętla autobusowa Os. Górczewska 09. Odjazd autobusem 719 o 8:40, prowadzi kol. Andrzej Sikorski;
- 5 lipca - wycieczka na trasie: Truskaw - Zaborów Leśny - Wiersze - Karczmisko - Truskaw. Do przejścia około 16-17 km. Zbiórka godz. 8:45 pętla autobusowa Metro Młociny 19. Odjazd autobusem 708 o 8:58, prowadzi kol. Jerzy Pruski.

Terenowe wycieczki prowadzone są w ramach statutowej działalności PTTK Oddziału Stołecznego w zasadzie bez względu na pogodę, przy zgłoszeniu się w miejscu i czasie zbiórki co najmniej 5 uczestników. Zastrzega się możliwość zmiany trasy ze względu na pogodę i komunikację. Wycieczki te to najczęściej trasy terenowe o różnej skali trudności, wskazane jest więc posiadanie odpowiedniego ubrania, obuwia i plecaka, czegoś od deszczu oraz płynów do picia. Ubezpieczeniem w trakcie wycieczek objęci są jedynie członkowie PTTK posiadający ważne legitymacje.
http://www.pttk.pl

10.06.2015
W najbliższą sobotę 13 czerwca o godzinie 9.00, odbędzie się kolejny spacer z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Temat przewodni wycieczki to: "Owady Puszczy Kampinoskiej". Zbiórka na parkingu w Truskawiu. Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzą się jakie owady żyją w jedynym na Mazowszu parku narodowym, na czym polega czynna i bierna ochrona owadów. Przedstawione zostaną również zadania i wyniki realizowanego w parku projektu mającego na celu czynną ochronę m.in. motyli siedlisk nieleśnych.

Trasa wycieczki będzie miała charakter pętli. Prowadzić będzie od parkingu we wsi Truskaw, początkowo ścieżką edukacyjną przez łąki na których chronione są czynnie motyle i ptaki. Następnie poruszając się po szlakach turystycznych uczestnicy dotrą do dwóch obszarów ochrony ścisłej w których owady chronione są biernie. Trasa wędrówki zakończy się w miejscu rozpoczęcia spaceru. Dystans do przejścia to około 10 km. Przewodnikiem na trasie będzie dr Dawid Marczak, kierownik Zespołu ds. Nauki i Monitoringu Przyrody KPN.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

08.06.2015
Kampinoski PN donosi, że w tym roku na jego terenie odnotowano już 22 pożary. Ostatni wybuchł w godzinach nocnych lub rannych w dniu 4 czerwca (Boże Ciało) na terenie leśnictwa Kaliszki (gmina Czosnów). Pożar zgłosił kierowca z trasy gdańskiej. Pożarem została objęta powierzchnia 6 ha około kilometra w głębi lasu od drogi Palmirskiej. Akcje ratowniczo-gaśnicze trwały od godz. 8.00 do godz. 22.00. Uczestniczyło w nich 20 samochodów gaśniczych z powiatu nowodworskiego i warszawskiego zachodniego oraz Policja z powiatu nowodworskiego i 40 podchorążych (studenci III roku) Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

W związku z zagrożeniem pożarowym Kampinoski PN prosi wszystkich turystów o informowanie służb parku o wszelkich niepokojących zdarzeniach na terenie parku. Telefon alarmowy punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD) 22 722 67 75 lub centrala KPN 22 722 60 01; -21.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

02.06.2015
Kampinoski Park Narodowy informuje, że 4 czerwca br. (Boże Ciało) jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego ośrodki edukacyjne Kampinoskiego Parku Narodowego będą zamknięte. W dniu 5 czerwca br. Dyrekcja i Centrum Edukacji KPN w Izabelinie także będą zamknięte. Wolny piątek zostaje oddany za prace w sobotę 13 czerwca br.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

27.05.2015
25.05.2015 roku w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowany został projekt pt. KAMPINOSKIE BAGNA. Jego celem jest ochrona i renaturyzacja mokradeł obszaru Natura 2000 "Puszcza Kampinoska". W ramach projektu KPN podejmuje działania mające na celu polepszenie warunków hydrologicznych. Są to m.in.: budowanie niewielkich przetamowań na rowach melioracyjnych przecinających Park, zasypywanie ujściowych odcinków rowów, budowanie grobli zatrzymujących szybki odpływ wód z łąk wzdłuż Łasicy, a także rekonstrukcja grobli - trytwy we wsi Sadowa.

Oprócz działań technicznych w ramach projektu kupowane są grunty na terenach, które w wyniku renaturyzacji mogłyby zostać okresowo podtopione. Zostanie także opracowana strategia zarządzania populacją bobrów oraz opracowany plan zarządzania jazami na kanale Łasicy, tak aby chronić przyrodę i jednocześnie być w zgodzie ze społeczeństwem.

W projekcie bierze udział pięciu partnerów: Kampinoski Park Narodowy, REC Polska, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jest on finansowany z Funduszu Life+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Największym sprzymierzeńcem działań renaturyzacyjnych na obszarach mokradłowych jest bóbr. Dlatego w czasie konferencji to jemu poświęcono najwięcej czasu. Na przestrzeni wieków bobry zostały niemal całkowicie wytępione. Przed II Wojną Światową w całej Europie było ich około 1200 sztuk. Od 1975 roku dzięki programowi aktywnej Ochrony Bobra Europejskiego, zwierzęta były ponownie wprowadzane w dorzeczu całej Wisły. Do Kampinoskiego Parku Narodowego zostały reintrodukowane w 1980 roku. Obecnie gatunek ten zasiedla zbiorniki wodne na obszarze całej Puszczy i podtapiając niektóre tereny oraz ścinając drzewa powoduje konflikty z mieszkańcami. W ramach projektu na podstawie zebranych danych naukowych i w wyniku dialogu z mieszkańcami wypracowany zostanie optymalny sposób ochrony bobrów. Po części referatowej uczestnicy konferencji udali się na wycieczkę terenową, podczas której bezpośrednio mogli zetknąć się z głównymi zagadnieniami projektu.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

19.05.2015
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w związku z trwającymi pracami budowlanymi polegającymi na modernizacji polany wypoczynkowej oraz parkingu w miejscowości Lipków, na mocy Zarządzenia nr 11/2015 Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego z dn. 04.05.2015 r. obiekty te zostają wyłączone z ruchu turystycznego do odwołania.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

16.05.2015
Niedawno w Puszczy Kampinoskiej i jej otulinie, w gminie Stare Babice powstał Historyczno-Rodzinny Szlak Rowerowy. Jest to 30 kilometrowa pętla, znakowana kolorem czarnym. Przejeżdża się przez Rezerwat przyrody Łosiowe Błota, wieś Lipków, gdzie warto obejrzeć: dwór barokowo-klasycystyczny z 1792, klasycystyczny kościół parafialny św. Rocha z 1792 projektu Hilarego Szpilowskiego i dalej przez Puszczę Kampinoską i jej otulinę. Kto dotąd nie poznał tej trasy rowerowej to zachęcamy, bo poprowadzona jest ciekawie i jest zróżnicowana.14.05.2015
Kampinoski Park Narodowy zachęca do składania ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, na realizację zadania inwestycyjnego "Remont skansenu, budowa ścieżki rekreacyjnej i rewitalizacja Alei III Tysiąclecia na terenie Ośrodka Dydaktyczno Muzealnego w Granicy - modernizacja małej infrastruktury turystycznej KPN; zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
http://bip.kampinoski-pn.gov.pl

12.05.2015
Nastąpiła mała zmiana czerwonego szlaku w okolicach Roztoki. Informuje o tym "Kampinoski Szwendak" - "Witajcie. Ostatnio byłem na szwendce w okolicach Roztoki. KPN minimalnie zmienił w tej okolicy przebieg czerwonego szlaku. Po zmianach szlak nie prowadzi już wzdłuż szosy, a robi małą pętlę lasem po zachodniej stronie trasy."
http://kampinoski-szwendak.pl

04.05.2015
II Bieg Pamięci Żołnierzy AK Grupy Kampinos odbędzie się 16 maja. Poprowadzony zostanie wyjątkowo malowniczą trasą Kampinoskiego Parku Narodowego, niedaleko miejscowości Leszno. W programie przewidziano bieg na 10 km szlakami parku, krótsze dystanse dla dzieci i młodzieży, a także historyczną rekonstrukcje. Inscenizacja historyczna przedstawi scenę ataku żołnierzy "Grupy Kampinos" na niemiecki zwiad motocyklowy. Będzie można także zobaczyć diaporamę obrazującą obozowisko partyzanckie i niemiecki sztab polowy. W charakterze gości będą weterani walk w Puszczy Kampinoskiej - żołnierze Grupy Kampinos. Tym samym można będzie poznać powstańcze realia z "pierwszej ręki".
http://www.crosszhistoria.pl/

02.05.2015
Siódmy już sezon cieszących się dużą popularnością Warszawskich Linii Turystycznych ruszył w piątek, 1 maja i będzie trwać do 6 września. Miasto już można oglądać z perspektywy Wisły, a brzegi rzeki połączyły promy. Dotyczy to także przeprawy z Łomianek do Nowodworów, która skraca mieszkańcom prawobrzeża dotarcie do Puszczy Kampinoskiej. Pasażerów zabierze prom "Turkawka", który na pokładzie mieści 12 osób i tyle samo rowerów.

23.04.2015
Kampinoski Park Narodowy zaprasza do udziału w pilotażowym programie wolontariatu. Chcesz pomóc w ochronie cennych walorów przyrodniczych w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy? Ciekawie spędzić czas, zdobyć praktyczne doświadczenie i nowe umiejętności? Jesteś pełnoletni, a przy tym sumienny i wszechstronny? Jeśli tak, to Wolontariat dla Puszczy Kampinoskiej jest właśnie dla Ciebie.

Wolontariusze Kampinoskiego Parku Narodowego mogą realizować zadania z następujących kategorii:

1.Prace terenowe (m.in. utrzymywanie porządku, zabiegi czynnej ochrony ekosystemów leśnych i nieleśnych, usuwanie gatunków obcych, monitoring ruchu turystycznego, kontrola i konserwacja infrastruktury turystycznej).
2.Monitoring przyrodniczy i badania naukowe (m.in. pozyskiwanie danych, obserwacje terenowe).
3.Działania edukacyjne (m.in. praca w CE w Izabelinie, praca w ODM w Granicy).
4.Praca biurowa (m.in. wprowadzanie danych, praca w GIS, praca w bibliotece, tłumaczenia językowe).
5.Pomoc przy organizacji imprez (m.in. Dzień Ziemi, Dzień Otwarty).

Wolontariuszom zapewnia się:

ubezpieczenie NNW;
szkolenie BHP;
szkolenia ogólne o Kampinoskim Parku Narodowym i szczegółowe, dotyczące specyfiki poszczególnych zadań;
narzędzia i środki ochrony osobistej niezbędne do wykonania pracy;
możliwość uczestnictwa w organizowanych przez KPN seminariach, imprezach, konferencjach podczas trwania wolontariatu;
pisemne zaświadczenie o odbyciu wolontariatu i opinię o wolontariuszu (na życzenie).

Każdy wolontariusz zapewnia sobie we własnym zakresie wyżywienie oraz koszty dojazdu z miejsca zamieszkania.

Jeżeli chcesz wziąć udział w wolontariacie na rzecz Kampinoskiego Parku Narodowego, możesz zgłosić się wypełniając jeden z dwóch formularzy zgłoszeniowych:

Formularz 1: ogólne zgłoszenie na wolontariat (link). Jeżeli nie jesteś pewny, w jaki sposób chcesz wesprzeć działania Parku, lub w interesującym Cię terminie nie ma zadań, które Tobie odpowiadają, użyj tego formularza.
Formularz 2: zgłoszenie na konkretne zadanie (link). Informacje o aktualnych zadaniach pojawiają się na stronie internetowej Parku w zakładce "Wolontariat".

Wypełniony i podpisany formularz należy przesłać e-mailem w formie skanu na adres: wolontariat@kampinoski-pn.gov.pl, pocztą na adres: KPN, ul. Tetmajera 38, Izabelin 05-080 lub faxem pod numer: (022) 722 65 60.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

15.04.2015
W Puszczy Kampinoskiej trwają już gody. Dziś obserwowaliśmy ropuchę szarą. Jest to największa z żyjących w Polsce ropuch. Samica jest wyraźnie większa od samca, osiąga długość 12 cm, podczas gdy samiec średnio 7 cm. Gody rozpoczyna na początku kwietnia w strefie przybrzeżnej zbiorników wodnych. Składa jaja w dwóch sznurach i rozwiesza wśród roślin. Prowadzi wieczorny i nocny lądowy tryb życia. Jest bardzo żarłoczna, zjada: dżdżownice, ślimaki, owady, pająki, inne płazy i gady, małe gryzonie i pisklęta ptaków, a nawet stonkę ziemniaczaną, pszczoły i osy.13.04.2015
25 kwietnia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie inauguruje kolejny sezon pociągu Retro kursującego do Tułowic. Jak co roku na sympatyków ciuchci czekać będzie wiele atrakcji, m. in. zwiedzanie Muzeum, pokaz muzealnego taboru i przejażdżka zabytkowym pociągiem na sam skraj Puszczy Kampinoskiej. Sochaczewskie Muzeum posiada największy w Europie, liczący ponad 200 jednostek, zbiór taboru wąskotorowego. Na ekspozycji można oglądać przede wszystkim najrozmaitsze parowozy, z których niektóre pochodzą jeszcze z końca XIX wieku.

Odjazd pociągu Retro do Tułowic, gdzie w Osadzie Puszczańskiej będzie zorganizowane ognisko nastąpi o godzinie 11.30 Sprzedaż biletów prowadzi kasa Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (tel. 46/862 59 75, email: rezerwacja@muzkol.pl) oraz kasa Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (tel. 22/620 04 80 wew. 119).

09.04.2015
Fundacja KIM zaprasza miłośników nordic walking do udziału w rajdzie po Puszczy Kampinoskiej "Powstańczymi ścieżkami". Spotykamy się w sobotę 11 kwietnia o godzinie 9:00 na polanie w Truskawiu. Udział jest bezpłatny, wystarczy się zgłosić. Osóby, które jeszcze nie mają swojego sprzętu, mogą liczyć na nasze testowe kije. Informacje i zapisy: 606-225-863 lub eliza@fundacjakim.pl Projekt otrzymał dofinansowanie z Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Partnerem projektu jest Kampinoski Park Narodowy.
http://www.fundacjakim.pl

02.04.2015
W dniach 4-6 kwietnia w Święta Wielkanocne ośrodki edukacyjne Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie i Granicy będą nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

23.03.2015
W plebiscycie na ulubionego ptaka Polaków bocian zająłby z pewnością miejsce w ścisłej czołówce. Te ptaki od stuleci cieszą się powszechną sympatią i to nie tylko dzięki narodowemu biało-czerwonemu ubarwieniu. Co jednak sprawia, że bocian jest tak popularny zarówno nad Wisłą, jak i nad Eufratem czy Dniestrem? Jednym z powodów ogromnej sympatii do bocianów może być fakt, że ptaki te nauczyły się żyć wyjątkowo blisko człowieka. Gdy wiele innych gatunków prowadzi skryty tryb życia, zakładane na stodołach i słupach gniazda naszych bohaterów możemy śledzić 24 godziny na dobę.

Wiosną do domu jako pierwsi powracają bociani panowie i biorą na siebie ciężar doprowadzenia konstrukcji gniazda do stanu gotowego na przyjęcie powracającej później samicy. Często dochodzi do ponownego spotkania ptaków, które tworzyły parę w poprzednim sezonie. Jednak samotny bocian nie będzie męską Penelopą. Zamiast wypatrywać swojego Odyseusza (czy raczej Odysei), bez oporów zawrze nowy związek z inną samicą, jeśli tylko ta zdecyduje się wybrać przygotowane przez niego gniazdo.

Gdy do czekającego na gnieździe bociana przylatuje partner, zawsze towarzyszy temu widowiskowy rytuał. Ptaki głośno klekoczą i wyginają szyje. W ten sposób wyciszają agresję. Wiele ptaków nie lubi, gdy inny osobnik za bardzo się zbliża - gdy intruz przekroczy granice "strefy bezpieczeństwa", może się liczyć z atakiem. W ciasnawym gnieździe naruszania strefy nie da się uniknąć, ale dzięki powitalnemu rytuałowi małżonkowie się nie zadziobują. Niektórzy uważają, że takie spektakularne zachowanie służy też zidentyfikowaniu przybysza. Jednak obserwacje jednego z najwybitniejszych polskich ornitologów Jana Sokołowskiego pokazują, że spokrewnione ze sobą osobniki świetnie się nawzajem rozpoznają. Pisklęta obserwowane przez Sokołowskiego wykazywały całkowitą obojętność, kiedy nad gniazdem przelatywał obcy bocian. Wystarczyło jednak, że na niebie pojawił się ojciec lub matka jako zaledwie czarny punkcik (który wraz z obniżaniem lotu coraz bardziej przypominał dorosłego osobnika), a młode momentalnie wpadały w stan radosnego podenerwowania i kręcąc się, niecierpliwie oczekiwały ich przylotu.
Autor tekstu: Antoni Marczewski, OTOP

20.03.2015
Strażacy interweniowali dziś na Mazowszu ponad 100 razy, gasząc pożary spowodowane wypalaniem traw. Z roku na rok przypadków wypalania traw jest coraz więcej, nasilają się one szczególnie na przełomie marca i kwietnia. W ubiegłym roku w tym czasie było ich ponad 3200, w tym roku tylko przez pierwsze trzy tygodnie marca już ponad 1200. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski ostrzegł, że przed płomieniami trudno jest uciec. - Od traw mogą się zapalić lasy, mogą się zapalić gospodarstwa domowe, pożar potrafi się rozprzestrzenić z prędkością 60 kilometrów na godzinę, ten kto podpala trawy, sam może nie zdążyć przed nim uciec - powiedział wojewoda.
http://www.interia.pl

14.03.2015
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę z pracownikiem, która odbędzie się w sobotę 21.03.2015 roku. Czas trwania wycieczki to 3 do 4,5 godziny. Długość trasy około 8 kilometrów. Miejsce zbiórki, parking na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy, godzina 10.00.

Trasa wycieczki ma kształt pętli. Start nastąpi z parkingu przy ODM w Granicy, następnie prowadzić będzie fragmentem ścieżki dydaktycznej "Skrajem Puszczy", później niebieskim szlakiem, "Górczyńską Drogą" przez dawną wieś Narty, drogą w kierunku wsi Koszówka i kanału Olszowieckiego, a na koniec żółtym szlakiem wśród malowniczych łąk Olszowieckiego Błota do Granicy. Udział jest bezpłatny. Wycieczkę prowadzi inż. Beata Bąk, adiunkt Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

08.03.2015
Od niemal miesiąca w Puszczy robi się z dnia na dzień coraz cieplej, dziś temperatura sięgnęła 12 stopni. Nic dziwnego, że bezkręgowce, płazy i gady zaczynają wychodzić ze stanu diapauzy, potocznie zwanego zimowaniem lub snem zimowym, czyli stanu, w którym wszelkie procesy życiowe są maksymalnie spowolnione, by umożliwić przetrwanie czasu, kiedy warunki środowiska zagrażają życiu. Podczas dzisiejszego spaceru widzieliśmy w Puszczy ospale poruszające się żaby, żuki i nieco żwawiej krzątające się mrówki rudnica. Najnowsze zdjęcia obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.03.03.2015
W Kampinoskim Parku Narodowym po raz czwarty przeprowadzono liczenie łosi. To część ogólnopolskiej strategii ochrony i gospodarowania populacją gatunku, dlatego też liczenie przeprowadzono mniej więcej w tym samym czasie, co w innych zakątkach Polski. Wykorzystano do tego tzw. metodę pędzeń próbnych. Z jednej strony uczestniczą w niej naganiacze (którzy, jak sama nazwa wskazuje, naganiają łosie), a z drugiej - obserwatorzy, na których "naganiane" są zwierzaki. Liczeniem objęto około 10% powierzchni leśnej Puszczy Kampinoskiej. Na podstawie ubiegłorocznych pędzeń oszacowano, że w Kampinoskim Parku Narodowym zamieszkuje około 500 łosi. Wyniki tegorocznej inwentaryzacji są obecnie opracowywane i już wkrótce będziemy znać szacunkową liczbę tych zwierząt w naszym parku.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

24.02.2015
Towarzystwo Przyrodnicze BOCIAN, w ostatnią sobotę, w ramach akcji IX Dni Wierzby Głowiastej na Mazowszu, ogławiało wierzby w Puszczy Kampinoskiej. Udział wzięło 30 osób. Ogłowiono 21 wierzb na pastwisku we wsi Zamość w Kampinoskim Parku Narodowym. Pozyskano kilkadziesiąt żywokołów do nowych nasadzeń wierzb głowiastych. Drewno z ogławiania zużyje na opał właściciel wierzb, ze względu na swój wiek, nie jest już w stanie samodzielnie ich ogławiać.
http://www.bocian.org.pl

13.02.2015
W Walentynki, czyli już jutro Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę z pracownikiem. Trasa wycieczki ma kształt pętli. Start o godzinie 10:15 z parkingu za kościołem w Zaborowie. Kolejne etapy to: przejście zabytkową aleją do pałacu eklektycznego, niebieskim szlakiem przez Zaborów w kierunku Zaborowa Leśnego, przejście do "Młyniska" i parku pałacowego brzegiem "Zaborowskiej Strugi", skarpą Prawisły do starego dębu, polną drogą do samotnego komina, niebieskim szlakiem do "Klombów", szlakiem rowerowym do drogi nr 580 i przystanku autobusowego Zaborówek-Osiedle, polną drogą obok "Cygańskiego Lasu" do przystanku autobusowego Janin, wzdłuż drogi 580 do malowniczego kompleksu stawów w Zaborowie, powrót ścieżką w pobliżu stawu do miejsca zbiórki.

Uczestnicy pokonają około 8 km, co zajmie w przybliżeniu cztery do pięciu godzin. Udział jest bezpłatny. Wycieczkę prowadzi Mariusz Morkowski tel. 508 703 331.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

08.02.2015
Tegoroczna zima w Puszczy Kampinoskiej jest wyjątkowo ciepła. Lekki mróz jest tylko w nocy, natomiast w dzień temperatura jest zazwyczaj dodatnia. Dopiero dzisiaj aura była nieco łaskawsza i udało nam się pierwszy raz w tym sezonie biegać na nartach. Niestety warunki są bardzo słabe i w najbliższym czasie nie ma co liczyć na lepsze. Portale pogodowe informują, że "rozpoczyna się przedwiośnie, które na zachodzie i południu kraju będzie przynosić w nadchodzących dwóch tygodniach temperaturę maksymalną na poziomie co najmniej 5 stopni". Najnowsze zdjęcia obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.03.02.2015
Oddział Stołeczny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego organizuje w najbliższym czasie wycieczki w Kampinoskim Parku Narodowym. Harmonogram wycieczek przedstawia się następująco:

7 lutego - wycieczka na trasie: Truskaw - Karczmisko - Truskaw, około 10 km;
8 lutego - wycieczka na trasie: Truskaw - Mały Truskaw - Karczmisko - Truskaw, około 12 km;
14 lutego - wycieczka na trasie: Lipków - Zaborów Leśny - Wyględy - Zaborów, około 13 km;
21 lutego - wycieczka na trasie Lipków - Zaborów Leśny - Truskaw, około 11 km.

Terenowe wycieczki prowadzone są w ramach statutowej działalności PTTK Oddziału Stołecznego w zasadzie bez względu na pogodę, przy zgłoszeniu się w miejscu i czasie zbiórki co najmniej 5 uczestników. Zastrzega się możliwość zmiany trasy ze względu na pogodę i komunikację. Wycieczki te to najczęściej trasy terenowe o różnej skali trudności, wskazane jest więc posiadanie odpowiedniego ubrania, obuwia i plecaka, czegoś od deszczu oraz płynów do picia. Ubezpieczeniem w trakcie wycieczek objęci są jedynie członkowie PTTK posiadający ważne legitymacje. Uchwałą Zarządu Koła została wprowadzona z dniem 01.03.2014 r. opłata za uczestnictwo w wycieczkach osób niezrzeszonych w PTTK w wysokości 5 zł. Z opłaty zwolnione są dzieci, młodzież szkolna i studenci.
http://www.pttk.pl

12.01.2015
W dniu 25 stycznia 2015 odbędzie się rajd narciarski Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 organizowany przez Powiat Warszawski Zachodni. Rajd realizowany jest dla upamiętnienia 152 rocznicy Powstania Styczniowego. Rajd oranizowany jest po raz trzeci. Trasa rajdu to dwie pętle po 5,5 kilometra i będzie przebiegała szlakami turystycznymi Kampinoskiego Parku Narodowego, ze startem na terenie Centrum Rekreacyjno-Rozrywkowego Julinek (Julinek 1 Leszno k/Błonia).

Udział w biegu jest bezpłatny. Liczba miejsc limitowana - 300 osób. Po zmaganiach sportowych, na uczestników czekają ognisko i ciepły poczęstunek. W programie także pokazy historyczne grupy rekonstrukcyjnej z okresu Powstania Styczniowego.

Organizatorzy zapewniają możliwość nieodpłatnego wypożyczenia 100 kompletów nart i butów, po wcześniejszej rezerwacji sprzętu. Formularz uprawniający do udziału w rajdzie oraz wypożyczenia sprzętu sportowego, dostępny jest do pobrania na www.pwz.pl, tel. informacyjny 517 143 924. Zapisy trwają do 22 stycznia. W przypadku braku śniegu odbędzie się rajd Nordic Walking.
http://www.pwz.pl

10.01.2015
Szlak zielony na odcinku: Pindal-Lasocin - przejście bardzo utrudnione, możliwe wyłącznie w wysokich, nieprzemakalnych butach z zachowaniem szczególnej ostrożności. Aktualnie na wszystkich szlakach należy spodziewać się kałuż i błota.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

04.01.2015
Zarządzeniem Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego nr 20/2014 wyznaczono 2 ścieżki spacerowe oraz łącznikowy szlak rowerowy w miejscowościach Kępiaste i Julinek. Nowe trasy w najbliższym czasie planuje się stosownie oznakować. Trasy uzupełnią istniejącą sieć szlaków turystycznych KPN w oparciu o punkt węzłowy jakim jest hotel Julinek. Wyznaczenie ścieżek jest jednym z zadań realizowanych w ramach współpracy z firmą ZPR Express Sp. z o.o. w ramach projektu "Adaptacja byłych budynków szkoły cyrkowej w Julinku w celu stworzenia Centrum Rekreacyjno-Rozrywkowego wraz z Muzeum Sztuki Cyrkowej - podstawą zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu oraz rozwoju gospodarczego gminy Leszno".
http://www.kampinoski-pn.gov.plNAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz