ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2014 rok

24.12.2014
Kampinoski Park Narodowy informuje, że w dniach 24-28 grudnia 2014 roku oraz 1 i 6 stycznia 2015 roku, ośrodki dydaktyczne w Izabelinie i Granicy będą nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl21.12.2014
W Puszczy Kampinoskiej pogoda jesienna, a tuż po północy rozpoczyna się astronomiczna zima. Po dzisiejszym, najkrótszym dniu w roku, trzy minuty po północy, nastąpi moment przesilenia zimowego i Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. Poniedziałek 22 grudnia będzie pierwszym dniem kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień będzie trwał tylko 7 godzin i 42 minuty i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 4 minuty. Na półkuli północnej jest to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy.

18.12.2014
Od grudnia 2014 roku turyści mogą korzystać z nowo udostępnionej kładki na ścieżce edukacyjnej "Wokół Opalenia". Obiekt o długości 320 metrów został wybudowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu "Czynna ochrona rzadkich gatunków bezkręgowców i ptaków siedlisk otwartych w Kampinoskim PN". Kładka jest zlokalizowana na odcinku ścieżki, która przebiega przez ekosystemy łąkowe. Została ona wybudowana w celu ograniczenia presji turystycznej na najcenniejsze gatunki bezkręgowców - myrmekofilne motyle z rodzaju modraszek.

Chodząc po drewnianym pomoście, nie wydeptujemy trawy, nie tworzymy nowych ścieżek, w ten sposób pomagamy przetrwać mrowiskom mrówek wścieklic, w gniazdach których żyją larwy modraszka alkona i telejusa. Motyle te swoją biologią są związane z mrówkami. Wylęgłe z jajeczek larwy motyli początkowo żerują na roślinach pokarmowych, ale szybko opuszczają je i schodzą na ziemię. Tam są znajdowane przez robotnice wścieklic. Wyglądem przypominają larwę mrówki, która zapodziała się gdzieś w okolicy mrowiska, a dodatkowo wydzielają słodkie substancje chętnie zlizywane przez robotnice. Przechodzące mrówki zabierają larwy i przenoszą je do mrowiska. Tam gąsienice modraszka są karmione przez mrówki.

Zobaczenie tych pięknych motyli nie jest trudne. Wystarczy skorzystać ze zdjęć umieszczonych na tablicach edukacyjnych, stojących przy kładce, a następnie rozejrzeć się po łące. Modraszków szukamy od czerwca do sierpnia. Spacer kładką, to także okazja do obserwowania kampinoskich ptaków. W pobliżu kładki, lęgi wyprowadzają gąsiorki, pokrzewki, w tym kapturka i cierniówka. Na szczytach krzewów pięknie już od marca śpiewają trznadle, w maju pojawiają się żółte wilgi. Zimą na suchych łodygach traw i ziołorośli zaobserwujemy przepięknie ubarwione szczygły, na skraju lasu natomiast, w koronach drzew, czyże i gości z północy jery.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

16.12.2014
Na boisku za izabelińską szkołą podstawową powstało sztuczne lodowisko. Obiekt już teraz jest otwarty dla wszystkich chętnych. Póki co raczej bardziej na dziko, gdyż przy tafli nigdzie nie znajdziecie wywieszonego regulaminu, ani godzin otwarcia. Wielki agregat chłodzi taflę przez cały czas, więc nawet w niedzielny, deszczowy dzień można było skorzystać z lodowiska.
http://www.izabelin24.pl

06.12.2014
W następną sobotę 13. grudnia Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę z pracownikiem. Tematem będzie "Turystyka skrajem Puszczy z korzyścią dla przyrody". Start o godzinie 10:00 z parkingu w Granicy. Uczestnicy pokonają około 10 km, co zajmie w przybliżeniu cztery godziny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

04.12.2014
Z dniem 6 grudnia 2014 roku Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach zostaje zamknięty dla odwiedzających do odwołania. - informuje Kampinoski Park Narodowy. Wcześniej pisano o problemach z finansowym utrzymaniem ośrodka hodowli żubrów w Smardzewicach. Jak wyjaśnia rzeczniczka KPN-u "Dziennikowi Łódzkiemu", utrzymanie ośrodka kosztuje rocznie 200 tys. zł. Tymczasem z roku na rok budżet Parku topnieje. Ostatnio obniżono go o 1,5 mln zł. Z tego powodu KPN rozważa przekazanie tego ośrodka, który znajduje się pod jego opieką od 1976 roku - Lasom Państwowym. Te deklarują, że są gotowe zaopiekować się placówką. Trwają już nawet rozmowy w tej sprawie, ale na razie Park wzbrania się przed konkretnymi deklaracjami, kiedy takie przejęcie mogłoby nastąpić.

27.11.2014
Kampinoski Szwendak na początku listopada informował, że już prawie ukończony został remont parkingu w Granicy. "Część parkingowa została całkowicie przebudowana. Powstał nowy punkt gastronomiczno, informacyjny. Po drugiej stronie drogi wiodącej z Kampinosu do Granicy została ulokowana polana turystyczna. Na polanie zostały zbudowane nowe wiaty turystyczne, jest też wyznaczonych kilka miejsc na ogniska. Nie zabrakło też sprytnie zakamuflowanych toalet."

Niestety prawie miesiąc później teren polany turystycznej i parkingu nadal pozostaje niedostępny dla turystów. Jak pisze jeden z turystów: "Teren jest ogrodzony taśmą i widnieje tam napis "Teren budowy, wstęp zabroniony". Choć od kilku tygodni żadnych śladów "inwestycji w toku" już nie widać. Zniknął sprzęt budowlany, materiały i klasa robotnicza. Także osoby pilnującej obiektu już tam nie ma."

Szkoda, że z prawie ukończonej inwestycji wciąż nie można korzystać. Trzeba mieć nadzieję, że dojdzie do szybkiego otwarcia polany turystycznej wraz z parkingiem.

10.11.2014
Związek Polskich Fotografów Przyrody, we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym, zaprasza na jubileuszową, X edycję Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury", która odbędzie się w dniach 15-16 listopada 2014 roku w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie (Tetmajera 38).

W planach wiele atrakcji: spotkania z mistrzami fotografii przyrodniczej z kraju i z zagranicy, pokazy filmowe ("Wilcze góry" Erica Balaza oraz "Kraina 1000 bocianów" Artura i Saturniny Homanów), przegląd pokazów konkursowych i wystawa zdjęć członków Okręgu Mazowieckiego ZPFP. A wszystko to we wspaniałej, niepowtarzalnej festiwalowej atmosferze. Wstęp na imprezę jest wolny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

02.11.2014
Bardzo spodobało nam się jak pięknie o jesieni napisał Filip Szewczyk, mieszkaniec Puszczy Kampinoskiej i zarazem uczeń klasy IV ze szkoły podstawowej im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie.

"Las jesienią jest bardzo piękny. Drzewa i krzewy zmieniły swoje barwy z zielonej na żółto-czerwoną. Jesienią w lesie możemy zobaczyć wszystkie odcienie ciepłych kolorów: żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Każde drzewo ma swój wyjątkowy kolor, wszystko zależy od jego gatunku. W słoneczny dzień to wszystko mieni się różnymi kolorami tęczy. Pod nogami słychać szelest liści, które jak dywan pokryły trawę.

Jesienią w lesie jest bardzo cicho i spokojnie. Zwierzęta pochowały się w swoje norki, zajęte przygotowaniami do zimy. Wysoko w niebie słychać odgłosy ptaków, które wybierają się w długą podróż do ciepłych krajów. W ciągu dnia świeci słońce, ale jego promienie nie są tak ciepłe jak latem.

Ja osobiście bardzo lubię spacery po jesiennym lesie. Trzeba tylko pamiętać, aby ciepło się ubrać, a na nogi najlepiej założyć kalosze. Koniecznie trzeba też pamiętać, aby wziąć ze sobą koszyk na grzyby. Podgrzybki, prawdziwki, koźlarze - piękne i smaczne - rosną w lesie niedaleko mojego domu. Las jesienią jest bardzo piękny i niepowtarzalny. Wracając do domu, warto zabrać ze sobą parę żołędzi i liści, które w zimowe wieczory będą przypominać nam o złotej jesieni."

Jak jesienią potrafi być pięknie w Puszczy Kampinoskiej, zobaczyć można oglądając galerię zdjęć zatytułowaną: Jesień Puszcza Kampinoska.30.10.2014
Tematem najbliższej wycieczki z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego są "Zagrożenia gatunkami obcymi". W trakcie spotkania omawiane będą m.in.:
- metody zwalczania gatunków obcych i przykłady podjętych działań,
- zróźnicowanie rzeźby terenu Puszczy Kampinoskiej na przykładzie Równiny Łowicko-Błońskiej, pasa bagiennego i wydmowego
- problemy deficytu wody,
- wykupy gruntów.

Wycieczka odbędzie się w sobotę 8 listopada o godzinie 10:00 w Lesznie (koniec ul. Szkolnej, przy witaczu KPN). Przejście niebieskim szlakiem do Grabiny, następnie do posady Łubiec, powrót żółtym szlakiem do Leszna. Czas trwania: 4-4,5 godziny. Długość trasy 12 kilometrów.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

26.10.2014
Na przełomie października i listopada Fundacja KIM zorganizuje trzy rajdy na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Pierwszy rajd jest imprezą zamkniętą, w której wezmą udział uczniowie Gimnazjum w Koczargach Starych. Pozostałe dwa rajdy mają charakter otwarty. Szczególnie zapraszamy do udziału w rajdzie na dystansie 30 i 55 kilometrów, który odbędzie się 8 listopada. 6 listopada odbędzie się rajd krótszy na dystansie 14 kilometrów. Osoby zainteresowane udziałem w tej imprezie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie fundacji.

Rajdy zrealizowane zostaną w ramach projektu "Nordic walking w Puszczy Kampinoskiej", który otrzymał dofinansowanie z Powiatru Warszawskiego Zachodniego. Partnerami projektu jest Kampinoski Park Narodowy oraz Urząd Miejski w Łomiankach.
http://www.fundacjakim.pl

05.10.2014
Wznowiony został cykl spotkań z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego, w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych. Spotkania odbywać się będą w każdą drugą sobotę miesiąca. Tematem najbliższej wycieczki są "Wydmy i bagna Kampinoskiego Parku Narodowego". W trakcie spotkania omawiane będą zagadnienia dotyczące ukształtowania terenu Puszczy Kampinoskiej m.in.:
- powstawanie wydm i torfowisk,
- procesy niszczenia wydm i powstawania pól przewianych piachów,
- pierwotne stosunki wodne i współczesne układy sieci kanałów,
- czynna ochrona łąk i ekosystemów leśnych,
- ochrona ścisła.

Wycieczka odbędzie się w sobotę 11 października o godzinie 10:00 na parkingu leśnym w Truskawiu (ok. 500 m od pętli autobusowej). Przejście czarnym szlakiem (ścieżka dydaktyczna "Do Karczmiska"), czerwonym szlakiem do Palmir i Długiego Bagna, niebieskim szlakiem do Truskawia. Czas trwania: 3-4 godz.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl03.10.2014
Tegoroczny X Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina" dobiega do końca. Przed nami jeszcze dwa ostatnie wydarzenia artystyczne, które odbędą się w Izabelinie.

W piątek 3 października o godzinie 20.00 w Centrum Kultury Izabelin, będziemy mogli wysłuchać recitalu fortepianowego Joanny Ławrynowicz. Podczas koncertu odbędzie się światowa premiera płyty z utworami fortepianowymi Oskara Kolberga, nagranej przez artystkę dla Wydawnictwa Acte Préalable. W programie koncertu znajdą się głównie utwory z tej płyty.

W niedzielę 5 października o godzinie 19.00, odbędzie się Koncert Galowy kończący X jubileuszową edycję festiwalu. Tradycyjnie ostatni koncert odbędzie się w sali koncertowej Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie ul. Tetmajera 38. Podczas koncertu wystąpi Waldemar Malicki. Jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich - solista, kameralista, improwizator. Wstęp wolny. Jednak na Koncercie Galowym do zajmowania miejsc siedzących w pierwszej kolejności uprawnione są osoby posiadające zaproszenia. Zaproszenia można odebrać w Centrum Kultury Izabelin /najlepiej po koncercie w piątek 3 października o godzinie 20.00, lub bezpośrednio przed Koncertem Galowym w KPN.
http://www.wilkomirski.org.pl

17.09.2014
Fundacja "Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska" zaprasza na kolejną inscenizację historyczną, która odbędzie się w miejscowości Stare Babice, Zielonki-Parcela przy ulicy Rekreacyjnej. Impreza odbędzie się w najbliższą sobotę 20 września około godziny 14.00, choć warto pojawić się wcześniej. W planach między innymi: nalot bombowy na wioskę, atak wozów pancernych, szarża ułańska, duża dawka efektów pirotechnicznych. Wstęp wolny.
http://www.akkampinos.pl

13.09.2014
W najbliższą niedzielę 14 września, Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina" zagości ponownie w Kościele Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach. Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Zespół, który nawiązuje do wieloletniej i bogatej tradycji uprawiania kameralistyki przez artystów wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej. Tworzą go czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej, a wśród nich członkowie byłego zespołu Karola Teutscha. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Jan Lewtak - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Podczas niedzielnego koncertu wystąpi w podwójnej roli dyrygenta i solisty. A w programie znajdą się: A.Vivaldi - Sinfonia G-dur nr 3, J.S.Bach - Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043, W.A.Mozart - Divertimento F-dur KV 138, E.Elgar - Serenada e-moll na smyczki op. 20, M.Ravel - Bolero. Koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu. Wstęp wolny.
http://www.wilkomirski.org.pl

08.09.2014
Maraton Kampinoski odbędzie się 18 października 2014 roku. Jest to impreza biegowa Klubu Sportowego Ekobiegi. Ma charakter biegu trailowego na dwóch dystansach 21 km i 42 km. Nawiązując do tradycji najlepszych biegów trailowych maraton ten odbędzie się w pięknej scenerii Puszczy Kampinoskiej. Zapisy na III Maraton Kampinoski odbędą się w dniach 3-20 września 2014 roku. Obowiązuje limit 500 miejsc (400 na dystans 21 km i 100 na dystans 42 km). Zapisy na stronie organizatora.
http://www.maratonkampinoski.pl

31.08.2014
Dzielnica Bielany m.st.Warszawy i Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Chomiczówka" zapraszają na XV Bielański Rajd Rowerowy do Puszczy Kampinoskiej. Start rajdu nastąpi 20 września 2014 roku z terenu AWF ul. Marymoncka 34, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zapisy będą prowadzone na 30 minut przed startem. Zakończenie imprezy planowane jest w godzinach 14.00-16.00 w Izabelinie na polanie Jakubów obok budynku dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. Szczegółowe informacje udziela Zespół Sportu i Rekreacji dla dzielnicy Bielany - tel. 22 37 33 144.
http://www.tkkfchomiczowka.waw.pl

24.08.2014
W tym roku obchodzimy 55 lecie utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego i 50 lat Mazowieckiego Klubu Górskiego Matragona. Tegoroczny XLI Maraton Pieszy w Puszczy Kampinoskiej rozgrywany w dniach 4-5 października będzie jednym z punktów programu obchodów tych jubileuszy. Zapisy na maraton organizator rozpoczyna 1 września. Regulamin i formularz zgłoszeniowy opublikuje na stronach: www.matragona.org oraz www.pttk.com.pl w najbliższych dniach.
http://www.matragona.org

22.08.2014
Burmistrz Miasta Łomianki i Klub rowerowy TRYBIK zapraszają na rajd rodzinny do Kampinoskiego Parku Narodowego. Start spod ICDSu ul. Staszica 2 godz. 9:00. Zapisy na stronie Urzędu Miasta w Łomiankach.
http://www.lomianki-online.pl

20.08.2014
Rajd Rowerowy Gminy Stare Babice to cykliczna impreza organizowana przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Stare Babice, służąca popularyzacji turystyki rowerowej, aktywnego wypoczynku oraz poznawania terenów Gminy Stare Babice i Kampinoskiego Parku Narodowego. Miejsce Start rajdu na placu Chopina w Borzęcinie Dużym lub na parkingu przy UG Stare Babice w sobotę 6 wrzesień 2014 o godzinie 10.00. Kontakt gosir@stare-babice.waw.pl tel./fax: 22 722 91 21 Więcej informacji, w tym regulamin imprezy oraz karta zgłoszeniowa na stronach: www.gosirstarebabice.pl i www.stare-babice.waw.pl
http://www.stare-babice.waw.pl

10.08.2014
31 lipca pożegnano w Kampinoskim Parku Narodowym odchodzącego na emeryturę dotychczasowego, wieloletniego dyrektora parku pana Jerzego Misiaka. Dyrektor funkcję tę sprawował 26 lat. W Kampinoskim Parku Narodowym pracował 38 lat. Minister Środowiska powołał od dnia 1 sierpnia na stanowisko dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosława Markowskiego. W 1988 roku rozpoczął on pracę w Kampinoskim Parku Narodowym jako nadleśniczy, a od 1 sierpnia 1995 roku był zastępcą dyrektora.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

04.08.2014
W najbliższą sobotę 9 sierpnia Towarzystwo Turystyczne X zaprasza na wycieczkę rowerową połączoną z plażowaniem nad rzeką Wkrą w Kosewku. Zbiórka na stacji metra Młociny (wyjście północne od strony autobusów) o godzinie 9:30 rano. Tempo turystyczne, wycieczka dla wszystkich. Drogi terenowe, utwardzone i asfaltowe o małym natężeniu ruchu. Dystans: 60 km (możliwość skrócenia lub wydłużenia trasy dla chętnych). Trasa: Metro Młociny - Puszcza Kampinoska - Modlin - Pomiechówek - Goławice II - Goławice I - Szczypiorno - Kosewko (plaża) - Pomiechówek - PKP Modlin.

W trakcie wycieczki planowana jest 2-godzinna przerwa na plaży w Kosewku, sklep spożywczy znajduje się w odległości 100 metrów od plaży. Zakończenie wycieczki planowane jest w późnych godzinach popołudniowych na stacji PKP Modlin, skąd pociagiem KM wraca się do Warszawy (możliwość skrócenia dystansu i powrotu z PKP Pomiechówek). Możliwa jest opcja wydłużenia trasy i powrót do Warszawy na kołach drogami lokalnymi i Wałem Wiślanym, dodatkowy dystans ok. 30 km do Metra Młociny. Udział w wycieczkach TTX jest bezpłatny, jedyny koszt to dojazd na miejsce zbiórki i powrót po zakończeniu wyprawy.

30.07.2014
Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego będzie nieczynne w dniach od 15 do 18 sierpnia 2014 roku. Powodem zamknięcia są prowadzone prace konserwatorskie.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

24.07.2014
Towarzystwo Turystyczne X już pojutrze zaprasza na sobotni spacer przez Puszczę Kampinoską, z Mariewa do Janina. Zbiórka o godzinie 9.00 rano na pętli autobusowej Osiedle Górczewska w Warszawie na stanowisku 09. Odjazd o 9:20 do Mariewa autobusem linii 729.

Trasa wycieczki: Mariew, Zaborów Leśny, Mogiła Powstańców, Wiersze, Wierszowska Droga, Debły, Zaborówek, Zaborów (Janin). Dystans: 20 kilometrów. Powrót z Zaborowa autobusem linii 719, autobusy w sobotę jeżdżą co godzinę. Udział w wycieczkach TTX jest bezpłatny, jedyny koszt to dojazd na miejsce zbiórki i powrót po zakończeniu wyprawy.

11.07.2014
W najbliższą niedzielę o godzinie 10.00 rano ruszy spod stacji metra Młociny darmowa wycieczka rowerowa do Puszczy Kampinoskiej. Towarzystwo Turystyczne X zaprasza na niedzielną wycieczkę rowerową połączoną z odpoczynkiem nad Jeziorem Dziekanowskim i zwiedzaniem muzeum w Palmirach. Organizatorzy wycieczki zadedykowali ją cudzoziemcom mieszkającym w Polsce. Jednak mile widziani są wszyscy posiadacze jednośladów.

Zbiórka uczestników, na stacji metro Młociny (wyjście północne od strony autobusów) o godzinie 9.45 rano, odjazd 10.00. Organizatorzy zapowiadają wolne turystyczne tempo, wobec tego udział w wyciecze może wziąć każdy. Trasa przejazdu będzie biec drogami rowerowymi, drogami bocznymi, terenowymi i wałem wiślanym (ścieżka w trawie) nad Jezioro Dziekanowskie, następnie w kierunku Puszczy Kampinoskiej do muzeum w Palmirach, szlakami leśnymi powrót do Warszawy.

Dokłada trasa przejazdu: Metro Młociny - Las Młociński - Buraków - Kępa Kiełpińska - Dziekanów Polski - Sadowa - Palmiry - Truskaw - Sieraków - Młociny. Dystans przejazdu: 50 km.

W trakcie wycieczki planowane są dłuższe przerwy nad Jeziorem Dziekanowskim i w muzeum w Palmirach. Zakończenie wycieczki planowane jest w godzinach popołudniowych w pubie Przystanek Uczestnicy nie biorący udziału w integracji w pubie zakończą wycieczkę przy stacji metra Młociny. Udział w wycieczkach TTX jest bezpłatny.

Organizatorzy wycieczki podkreślają, że każdy uczestnik bierze udział w wycieczce na własną odpowiedzialność. Rowerzyści proszeni są o uwagę i rozważność, oraz o poruszanie się po drogach publicznych zgodnie z przepisami kodeksu drogowego. Obowiązuje zakaz picia alkoholu w czasie trwania wycieczki.

25.06.2014
Niezależnie od decyzji resortu, łosie w Kampinosie będą bezpieczne. Kończą się konsultacje społeczne w sprawie odstrzału tych zwierząt. Ministerstwo Środowiska chce pozwolić na okresowe polowania. Strzelanie do łosi jest zabronione od 13 lat. Zakaz wprowadzono, bo populacja zwierząt była zagrożona. Dziś minister środowiska wskazuje na szkody jakie zwierzęta wyrządzają w lasach i rosnącą liczbę kolizji drogowych z ich udziałem.

Tymczasem rozporządzenie, jeśli wejdzie w życie, nie obejmie całego Mazowsza. Nie będzie obowiązywało między innymi w Kampinoskim Parku Narodowym nad czym ubolewa zastępca dyrektora parku Janusz Jeziorski. Jak podkreśla łoś zjada wszystkie odnowienia naturalne sosny, która jest gatunkiem dominującym w puszczy kampinoskiej. - Musimy się zdecydować, czy chronimy sosnę, aby następowała przemiana pokoleń, czy chcemy tego łosia, żeby on tutaj się rozmnażał, rozchodził się po całym terenie - wyjaśnia.

Przeciwnicy nowego rozporządzenia, którzy stworzyli na Facebooku akcję "Łapy precz od łosi!", zapewniają, że łosie są dobrem narodowym, a wpływy z turystyki są większe od szkód. Zwracają oni uwagę, że w latach 80 i 90 XX wieku wskutek polowań doprowadzono niemal do wyginięcia polskiej populacji łosi. Dzięki zakazowi odstrzału udało się uratować te zwierzęta. Organizatorzy akcji namawiają do wyrażenia sprzeciwu w sprawie nowego rozporządzenia.
http://www.polskieradio.pl

22.06.2014
12 czerwca odbyła się uroczystość na cmentarzu ewangelickim kolonistów niemieckich w Dziekanowie Leśnym. Spotkanie zakończyło pierwszy etap prac związanych z porządkowaniem cmentarza. Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Nasze Łomianki, które przy udziale Kampinoskiego Parku Narodowego podjęło się jego realizacji.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

18.06.2014
W ostatnią niedzielę ruszyła X jubileuszowa edycja Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Festiwal łączy rodzinną rekreację, wśród pięknej zieleni Kampinoskiego Parku Narodowego, ze sztuką w mistrzowskich wykonaniach. Przez całe lato, aż do 28 września w każdą niedzielę, w zabytkowych kościołach, dworkach i salach koncertowych wokół Puszczy Kampinoskiej odbywać się będą recitale organowe, koncerty kameralne, symfoniczne i jazzowe w mistrzowskich wykonaniach. Głównym organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

W najbliższą niedzielę 22 czerwca o godzinie 16.00, w sali koncertowej Domu Opiekuńczo-Leczniczego w miejscowości Pilaszków ul. Nowowiejska 137 odbędzie się koncert, w którym wystąpią: Henryka Trzonek - skrzypce /Niemcy/ i Katarzyna Glensk - fortepian. Po koncercie organizatorzy zapraszają do zwiedzania Muzeum Dworu Polskiego i Muzeum Pojazdów Konnych, znajdujących się na terenie zabytkowego XVIII-wiecznego parku.
http://www.wilkomirski.org.pl

18.06.2014
W ostatnią niedzielę ruszyła X jubileuszowa edycja Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Festiwal łączy rodzinną rekreację, wśród pięknej zieleni Kampinoskiego Parku Narodowego, ze sztuką w mistrzowskich wykonaniach. Przez całe lato, aż do 28 września w każdą niedzielę, w zabytkowych kościołach, dworkach i salach koncertowych wokół Puszczy Kampinoskiej odbywać się będą recitale organowe, koncerty kameralne, symfoniczne i jazzowe w mistrzowskich wykonaniach. Głównym organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

W najbliższą niedzielę 22 czerwca o godzinie 16.00, w sali koncertowej Domu Opiekuńczo-Leczniczego w miejscowości Pilaszków ul. Nowowiejska 137 odbędzie się koncert, w którym wystąpią: Henryka Trzonek - skrzypce /Niemcy/ i Katarzyna Glensk - fortepian. Po koncercie organizatorzy zapraszają do zwiedzania Muzeum Dworu Polskiego i Muzeum Pojazdów Konnych, znajdujących się na terenie zabytkowego XVIII-wiecznego parku.
http://www.wilkomirski.org.pl

16.06.2014
Międzynarodowy Spis Bociana Białego odbywa się co 10 lat i obejmuje możliwie wszystkie gniazda tego gatunku na całym obszarze jego występowania w Europie i Afryce Północnej. W Polsce koordynacji prowadzonej w 2014 roku akcji wyszukiwania bocianich gniazd podjęła się Grupa Badawcza Bociana Białego. Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" koordynuje spis prowadzony w województwie mazowieckim przy wsparciu przedstawicieli Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego, Kampinoskiego Parku Narodowego i Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. W chwili obecnej zbierane są przez nasze Towarzystwo zgłoszenia osób chętnych do udziału w liczeniu bocianów na tym terenie.

Do udziału w akcji zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby - zarówno świetnie obeznanych w temacie ornitologów, jak i niemających na co dzień styczności z bocianem białym miłośników przyrody. Uczestnicy spisu zrealizują prace terenowe dobrowolnie, nieodpłatnie, w terminie od 1 do 20 lipca 2014 r. Warunkiem przystąpienia wolontariusza do akcji jest zadeklarowanie wykonania spisu na terenie wybranej, co najmniej jednej, całej gminy w woj. mazowieckim oraz akceptacja instrukcji prowadzenia obserwacji i sposobu przekazania wyników inwentaryzacji przedstawicielowi naszego Towarzystwa.

Zgłoszenia do udziału w tegorocznym spisie bociana białego w woj. mazowieckim prosimy przesyłać drogą elektroniczną do Pani Marii Łepkowskiej, na adres: marysia@bocian.org.pl
http://www.bocian.org.pl

12.06.2014
Już 22.06.2014 (niedziela) zapraszamy wszystkich miłośników czterech kółek oraz rodziny, które lubią pełen wrażeń wypoczynek w plenerze, na imprezę - CYRK NA KÓŁKACH.

Przygotowaliśmy dwa dystanse rajdu: 14 km dla młodzieży i dorosłych, 5 km dla dzieci. Każdy Uczestnik Rajdu, w nagrodę za zmagania sportowe, otrzyma pakiet startowy i pamiątkę w postaci medalu. Koszt udziału w Rajdzie wynosi 30 zł/osoba. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wraz z potwierdzeniem wpłaty, przesłać do dnia 20.06.2014 na adres e-mailowy: eventyjulinek@zprexp.pl. W przypadku dzieci, konieczne jest wypełnienie "Oświadczenia rodzica/opiekuna na udział dziecka w Rajdzie".

W dniu Rajdu od godz. 8.00-10.30 należy stawić się do Biura Zawodów aby potwierdzić uczestnictwo, odebrać numery i pakiety startowe. Startujemy o 11.00. Od godziny 13.00 zapraszamy na jedyny w swoim rodzaju Piknik Rodzinny, gdzie w magicznej atmosferze cyrkowej będą Państwo mogli podziwiać pokazy Artystów Cyrkowych i Sztukmistrzów. Wszystkie dzieci zachęcamy do udziału w Julinkowej Szkółce Cyrkowej w której proponujemy naukę chodzenia na szczudłach, naukę jazdy na jednokołowym monocyklu, sztuczki żonglerskie i szkolenia wielu innych umiejętności. Ponadto, w strefie dziecka, czeka moc atrakcji i zabaw. Młodych i starszych miłośników samochodów zapraszamy na pokazy samochodów sterowanych, a następnie do wspólnej zabawy. Czas w Miasteczku Rodzinnym będzie uprzyjemniał występ ZESPOŁU THE LOVERS. Moc wrażeń muzycznych czeka na Państwa o godzinie 19.00 podczas KONCERTU ETNY.
http://www.julinek.com.pl

09.06.2014
Już wkrótce wyruszy IV Świętojański Rodzinny Rajd Pieszy po Puszczy Kampinoskiej. Tym razem będzie to dwudniowa impreza. Łącznie przejdziemy około 35 kilometrów. Uczestników czeka wiele atrakcji.

Zbiórka 21 czerwca (sobota), o godzinie 9.00, na parkingu w Granicy. Dojazd we własnym zakresie. Warto też pamiętać, że w tym roku nie wracamy na parking w Granicy, zatem nie można tam zostawić samochodów. Wymarsz nastąpi o godzinie 9.30. Pójdziemy szlakami żółtym i niebieskim. Szacunkowy czas marszu to 4-5 godzin.

Około 14.00 dotrzemy do Doliny Słońca w Piaskach Królewskich. Tam nastąpi zakwaterowanie osób, które zgłosiły nocleg. Potem przewidujemy szereg atrakcji m.in. małe warsztaty z survivalu prowadzone przez Adriana Kamińskiego. Będzie też można popływać kajakami, wziąć udział w konkursach sprawnościowych oraz poszukać legendarnego, świętojańskiego kwiatu paproci. Nie zabraknie też ogniska.

W Dolinie Słońca nocujemy w pokojach hotelowych ośrodka. Zapewniamy jedynie 50 bezpłatnych miejsc noclegowych. To już ostatnia szansa, aby zapisać się na bezpłatny nocleg. Zostało zaledwie kilka miejsc. Uczestnicy, którzy nie zdążą zapisać się na bezpłatne noclegi, będą mogli wykupić noclegi w cenie 40 złotych od osoby. Prosimy jednak o wcześniejsze zgłoszenie takiej potrzeby.

Po noclegu w Dolinie Słońca, 22 czerwca (niedziela) wyruszymy dalej na trasę rajdu, który zakończy się około godziny 14.00 w Tułowicach. Będziemy mieli do przejścia około 16 kilometrów.

Zapisy na rajd trwają wyłącznie do 12 czerwca, do godziny 12.00 w redakcji Expressu Sochaczewskiego, 96-500 Sochaczew, ulica Żeromskiego 29 lub mailem: rajd@exmedia.pl z dopiskiem w tytule "Rajd Pieszy". Ilość uczestników jest ograniczona. W mailu prosimy podać numer telefonu oraz rozmiar koszulki (np. XL). Pierwszych 100 osób otrzyma od organizatorów pamiątkowe koszulki rajdowe.

Organizatorem rajdu jest Express Sochaczewski oraz Express Wieczorny przy wsparciu: Urzędu Gminy w Kampinosie, Starostwa Warszawskiego Zachodniego, Starostwa Sochaczewskiego, Urząd Gminy w Brochowie, Lokalnej Grupy Działania Między Wisłą a Kampinosem, Kampinoskiego Parku Narodowego oraz PM Sport oraz Survival Sochaczew.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl22.05.2014
Dzięki unijnemu dofinansowaniu na terenie gminy Kampinos powstaną dwa nowe szlaki turystyczne: wodny i pieszo-rowerowy z możliwością uprawiania zimą narciarstwa biegowego. Szlak wodny będzie poprowadzony na odcinku Prusy - Żelazowa Wola - Konary. Miłośnicy kajakarstwa w potrzebny sprzęt będą mogli wyposażyć się w wypożyczalni. Dla grup szkolnych zostanie stworzona specjalna oferta edukacyjna "Młyn nad Utratą" wykorzystująca nowopowstały szlak wodny.

"Cztery Krajobrazy" to nazwa szlaku, z którego będzie można korzystać przez cały rok. W ramach szlaku powstaną dwie ścieżki edukacyjne. Szlak o długości około 10 km zlokalizowany będzie na terenie miejscowości Prusy - Zawady i Granicy. To odpowiednie miejsce na spacer, przejażdżkę rowerową, a zimą doskonałe miejsce dla miłośników narciarstwa biegowego. Dla chętnych zostanie udostępniona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

W ramach promocji projektu zostaną zorganizowane imprezy plenerowe po nazwą "Kampinoskie Dziady". Na mieszkańców i turystów czekać też będą rajdy rowerowe oraz gry terenowe. Oprócz map i przewodników po gminie Kampinos zostanie wydana książka kucharska "Kampinoskie Smaki".
http://www.mazowia.eu

20.05.2014
19 maja w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie podpisano list intencyjny dotyczący realizacji projektu "Rozwój funkcji edukacyjno-turystycznych Kampinoskiego Parku Narodowego. Zagospodarowanie rejonu Julinek - Granica, w tym stworzenie parku zwierząt". List podpisało 13 sygnatariuszy, w tym dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego - Jerzy Misiak oraz Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Szacunkowy koszt całkowity projektu to około 200 mln zł. Główne założenia projektu to zwrócenie uwagi na ścisły związek przyrody z historią i kulturą regionu oraz stworzenie jednego z największych obiektów ekspozycyjno-edukacyjnych. "Mam nadzieję, że planowana inwestycja podniesie prestiż i atrakcyjność Kampinoskiego Parku Narodowego, który będzie odwiedzany przez jeszcze większą ilość turystów. Wycieczka do Kampinosu to świetna alternatywa na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, do czego szczególnie zachęcam mieszkańców Mazowsza" - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Inwestycja pomoże w promocji i zwiększeniu atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej regionu, rozwoju przedsiębiorczości, poprawie jakości życia oraz wykorzystaniu kapitału ludzkiego i społecznego do tworzenia nowoczesnej gospodarki. Realizacja projektu wpisuje się w topografię regionu i stanie się ważnym miejscem na mapie Kampinosu, skąd będzie można organizować wycieczki do: Żelazowej Woli, Dworu w Tułowicach, Centrum Edukacji KPN w Izabelinie, Muzeum i cmentarza w Palmirach czy kościoła w Brochowie.

W planach inwestycyjnych przewidziano m.in.:
realizację kompleksowego zagospodarowania Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy,
stworzenie zagrody pokazowej zwierząt w Julinku,
stworzenie zaplecza hotelowego oraz centrum konferencyjnego i muzeum cyrku w Julinku,
realizację szlaków turystyki jeździeckiej,
budowę wieży widokowej,
stworzenie ośrodka rehabilitacyjno-rekreacyjnego pełniącego funkcję uzdrowiskową w Julinku,
konserwację istniejącej infrastruktury.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

14.05.2014
Książka "Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej w Powiecie Warszawskim Zachodnim" jest pierwszym opracowaniem, które w sposób kompleksowy przedstawia Pomniki Historii na terenie jednego z najbardziej doświadczonych działaniami wojennymi powiatów Mazowsza. Autor zadał sobie wiele trudu, aby zgłębić dzieje siedmiu podwarszawskich gmin i zaprezentować je w syntetycznej, a zarazem ciekawej i przystępnej formie. Zaletą książki jest jej bogata warstwa zdjęciowa. Piękne fotografie pozwalają Czytelnikom odbyć prawdziwą podróż do Miejsc Pamięci Narodowej, z których istnienia wielu z nas nie zdawało sobie nawet sprawy.

Książka "Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej w Powiecie Warszawskim Zachodnim" jest ze wszech miar godna polecenia. Jest to doskonałe źródło informacji zarówno dla miłośników historii, mieszkańców powiatu warszawskiego zachodniego, jak i osób odwiedzających po raz pierwszy te tereny. Kto wie, być może po przeczytaniu tej publikacji sami zechcecie Państwo odbyć podróż szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej, by bliżej je poznać i zobaczyć tereny, na których rozgrywały się opisywane wydarzenia?
http://www.lgdkampinos.pl

07.05.2014
Maj w Kampinoskim Parku Narodowym obfituje w atrakcje sportowe. Za nami Bieg Łosia oraz I Bieg Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK w ramach imprezy biegowo-historycznej Cross z historią w tle, a już wkrótce XV Bielański Rajd Rowerowy szlakami Puszczy Kampinoskiej oraz VII Bieg Truskawki.

W miniony weekend odbyła się kolejna edycja zawodów biegowych organizowanych przez Klub Sportowy Ekobiegi. Zawodnicy zmierzyli się z warunkami terenowymi na odcinku 17 km. Relacja dostępna jest na profilu facebookowym klubu. Dzień później na dystansie 10 km biegli uczestnicy I Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK. Biegowi towarzyszyły inne atrakcje, w tym uroczystości o charakterze patriotycznym z udziałem kombatantów i harcerzy, rekonstrukcja historyczna, biegi dla dzieci i młodzieży, a także swoje stoisko informacyjne miał Kampinoski Park Narodowy.

W najbliższym czasie czekają nas inne wyzwania sportowe. Już 17 maja z AWF w Warszawie ruszy XV Bielański Rajd Rowerowy do Puszczy Kampinoskiej. Start spod pomnika Marszałka J. Piłsudzkiego, zapisy o godz. 9.00. Więcej informacji pod tel. 22 37 33 144 oraz na stronie organizatora - Urzędu Gminy Bielany.

25 maja odbędzie się jedna z popularniejszych imprez biegowych w parku - Bieg Truskawki, to już VII edycja. W tym roku przewidziano dodatkowe atrakcje dla dzieci (biegi na krótszych dystansach). Bieg rusza o 11.45 z parkingu w Truskawiu. Lista startowa jest już zamknięta. Więcej informacji, w tym regulamin i trasa zawodów na stronie organizatora - Klubu Biegacza Galeria Warszawa.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

29.04.2014
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie wznawia sezonowe kursowanie kolejki wąskotorowej z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej. Bilet normalny kosztuje 27 złotych, a ulgowy 21 złotych. Dopłata za rower to 11 zł. Jest i kiepska wiadomość. Od zeszłego roku w związku z poważnym uszkodzeniem na skutek ulewnych deszczów linii kolejowej Sochaczew Wąskotorowy - Wilcze Tułowskie uległa zmianie do odwołania trasa przejazdu pociągu Retro. Przejazd odbywa się teraz tylko na trasie Sochaczew Wąskotorowy - Kistki - Sochaczew Wąskotorowy (kolejka nie wyjeżdża więc poza Sochaczew). Czas przejazdu wynosi około 50 minut.
http://www.muzeumkolejnictwa.waw.pl

O wycieczce zabytkowym pociągiem wąskotorowym z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej, przeczytać można w naszym serwisie w dziale: WYCIECZKI NA WEEKEND - SOCHACZEWSKA WĄSKOTORÓWKA.

26.04.2014
Tegoroczny, szósty sezon Warszawskich Linii Turystycznych zbliża się wielkimi krokami. Tramwaj wodny, promy i statek wycieczkowy do Serocka wypłyną na wiślane fale już 1 maja, a sezon zakończy się 31 sierpnia 2014 roku. Prom z Nowodworów do Łomianek to dobre połączenie dla osób, które chcą się dostać rowerem z Białołęki do Puszczy Kampinoskiej. Prom od 1 maja do 30 czerwca będzie pływał tylko w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 2 maja i 20 czerwca, a od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie.
http://www.ztm.waw.pl23.04.2014
Klub Sportowy Ekobiegi zaprasza na "Bieg Łosia 2014" szlakami Puszczy Kampinoskiej, który odbędzie się 10 maja 2014 o godzinie 10.00. Jest to bieg typu trailrunning po szutrach, piachach i leśnych scieżkach. Długośc trasy wynosi około 17 kilometrów. Start i meta w Dziekanowie Leśnym. Wpisowe wynosi 40 złotych, w dniu imprezy 50 złotych, jeśli będą wolne miejsca. Limit miejsc wynosi 450.
http://www.ekobiegi.pl

18.04.2014
Burmistrz Łomianek zaprasza na VIII Rajd Rowerowy, który odbędzie się w sobotę 26 kwietnia na trasie: Łomianki ul. Wiejska 12a - Polana Wypoczynkowa "Pociecha" - Integracyjne Centrum Dydaktyczno Sportowe w Łomiankach ul. Staszica 2. Długość trasy wynosi około 30 km. Wzór karty rejestracyjnej do pobrania na stronie www.lomianki.pl oraz przed startem 26 kwietnia od godz. 9.00. Maksymalna liczba uczestników jest ograniczona i wynosi 250 osób. Głównymi celami imprezy są: popularyzacja turystyki rowerowej jako formy rekreacji i aktywnego wypoczynku; promocja walorów turystyczno-krajoznawczych Łomianek i okolic; upowszechnianie wiedzy o szlakach i ścieżkach rowerowych; stworzenie uczestnikom warunków do czynnego wypoczynku i rekreacji oraz integracja środowisk społecznych.
http://www.lomianki.pl

14.04.2014
11 maja na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesznie odbędzie się I Bieg Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK. Koszt udziału to symboliczne 20 zł. W pakiecie startowym: koszulka, medal, ciepła żołnierska zupa, napój izotoniczny. Organizatorzy zapraszają do rejestracji. Organizatorem głównym imprezy jest Gmina Leszno, a Kampinoski Park Narodowy jest jednym z partnerów. Organizatorzy zachęcają, że każdy kto przybędzie do zaszytego w lesie obiektu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Julinku będzie mógł zobaczyć sceny z przeszłości. Fundacja Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska przedstawi inscenizację historyczną ukazującą scenę ataku żołnierzy "Grupy Kampinos" na niemiecki zwiad motocyklowy. Będzie to widowisko z narracją, z użyciem pojazdów historycznych, koni, pirotechniki, i broni palnej. Będzie można także zobaczyć dioramę obrazującą obozowisko partyzanckie i niemiecki sztab polowy. Będą z nami w charakterze gości weterani walk w Puszczy Kampinoskiej - żołnierze Grupy Kampinos. Tym samym można będzie poznać powstańcze realia z "pierwszej ręki".
http://www.crosszhistoria.pl

11.04.2014
- Kleszcze w tym roku wcześnie się wybudziły. Mamy już pacjentów, u których pojawiły się na skórze wbite kleszcze - poinformował lekarz Krzysztof Lis, specjalista chorób zakaźnych. Jak podkreślił, kleszcza wbitego w skórę należy usunąć w całości. Można to zrobić samodzielnie albo należy zgłosić się do przychodni. - Kleszcz szuka delikatnych miejsc, pod kolanem czy za uszami. Wracając z terenu, na którym występują kleszcze warto dokładnie obejrzeć skórę. Przed upływem 12 godzin zakażenie nam nie grozi, im później po tym terminie, tym większe ryzyko - wyjaśnia prof. Stanisława Tylewska-Wierzbanowska z PZH.

20 żyjących w Polsce gatunków kleszczy przenosi kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, bartonellozę, anaplazmozę, a w roku 2011 odnotowano pierwsze dwa przypadki riketsjozy. Eksperci szacują, że na terenie kraju 10-15 proc. kleszczy może być zarażonych chorobotwórczymi mikrobami. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m. st. Warszawie ostrzega, że w niektórych częściach województwa mazowieckiego występuje spora ilość zarażonych kleszczy.

07.04.2014
Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego podpisał umowę z Funduszem LIFE+ na realizację projektu "KAMPINOSKIE BAGNA". Projekt ma na celu poprawę stanu siedlisk mokradłowych, zatrzymanie sukcesji wilgotnych siedlisk otwartych i ograniczenie problemów jakie dla społeczności lokalnych oznacza wysoki poziom wód gruntowych.

Postępujące wykupy gruntów prywatnych w KPN i zmniejszanie się areału upraw rolnych powoduje, że wybudowana w przeszłości sieć melioracyjna na wielu obszarach Parku straciła już swe ekonomiczne znaczenie. W związku z tym zaplanowano szereg działań, których głównym celem jest taka przebudowa sieci wodnej, by lepiej odpowiadała aktualnym potrzebom ochrony przyrody Puszczy Kampinoskiej. Zaplanowana jest budowa 40 progów na niewielkich kanałach, wprowadzenie wody do lokalnych obniżeń terenowych, likwidacja wybranych rowów melioracji szczegółowej i inne działania mające podnieść uwilgotnienie mokradeł. Jednocześnie planowany jest wykup najbardziej wilgotnych łąk i budowa grobli przeciwpowodziowej w miejscowości Sadowa. Działania te, wraz z rezygnacją z budowy progów na głównych kanałach puszczy pozwolą na pogodzenie interesów społeczności lokalnych i ochrony przyrody.

Projekt będzie realizowany wspólnie przez Kampinoski Park Narodowy, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Technologiczno-Przemysłowy, Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz REC Polska. Budżet projektu w wynosi ponad 4 miliony euro. Jest on pokrywany przez Fundusz LIFE + oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

30.03.2014
W miniony weekend w Puszczy Kampinoskiej było tłoczno niemal jak na Marszałkowskiej. Na szlakach dominowali przede wszystkim rowerzyści, zachęceni wspaniałą rowerową pogodą, ale nie brakło i piechurów. Także rośliny i zwierzęta poczuły wiosenne ciepło, głośno było od śpiewu ptaków, rechotów płazów, w poszyciu obserwować można było pierwsze traszki i zaskrońce, rozkwitły zawilce, a dziki licznie zryły rozmiękłą ziemię w poszukiwaniu owadów, dżdżownic jak i świeżo wychodzących kłączy roślin. Zdjęcia z tego pierwszego tak ciepłego wiosennego weekendu obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.

26.03.2014
Okres wczesnej wiosny jest atrakcyjny nie tylko z uwagi na migrujące ptaki, których różne gatunki przelatują nad naszym krajem. To także możliwość obserwacji wielu gatunków płazów odbywających gody w okresie od marca do lata. Płazy są zwierzętami bardzo wrażliwymi na wszelkiego rodzaju zmiany siedliskowe, takie jak osuszanie terenów podmokłych, zaorywanie gruntów, zabiegi agrotechniczne i inne. Najbardziej znanym zagrożeniem jest masowe rozjeżdżanie płazów przez samochody wiosną, w czasie wędrówek do miejsc rozrodu. Na drogach, zwłaszcza w sąsiedztwie wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych, giną setki tych zwierząt.

Warto w terenie zwracać uwagę na miejsca, gdzie płazy odbywają gody. Najbardziej widoczne są gromadne godowiska żab trawnych (jeden z najwcześniej budzących się gatunków) oraz żab moczarowych, których samce w tym okresie mają błękitnoniebieskie ubarwienie.

Tuż po żabach do zbiorników wodnych przychodzą ropuchy i grzebiuszki oraz traszki, nieco później pojawiają się kumaki, rzekotki oraz żaby z grupy zielonych (żaba śmieszka, żaba jeziorkowa i wodna). Wiele gatunków płazów można identyfikować po głosie, np. łatwe do odróżnienia są ropuchy, kumak nizinny i rzekotka, która wydaje głośny rechot (nie mylić tego głosu z żabą).

Nasz kraj zamieszkuje zaledwie 18 gatunków płazów, spośród których kilka (traszka górska, traszka karpacka, salamandra plamista i kumak górski) zamieszkują tereny górskie i podgórskie. Pozostałe gatunki zasiedlają tereny nizinne (włącznie z żabą dalmatyńską - najrzadszym krajowym gatunkiem), w mniejszym stopniu tereny górskie i podgórskie.
Autorem tekstu jest Mirosław Rzępała.
http://www.bocian.org.pl19.03.2014
Przybędzie nam w tym roku nieco lasów w Puszczy Kampinoskiej. Dyrekcja KPN ogłosiła właśnie przetarg na dolesianie. Prace obejmą stosunkowo niewielki obszar. Zalesianie planowane jest na 2,35 ha, a dolesianie w ramach wspierania naturalnej sukcesji - 5,45 ha. Przetarg obejmie miejscowości: Aleksandrów, Dąbrówka, Famułki Królewskie, Gorzewnica, Górki, Janówek, Kępiaste, Kiścinne-Krogulec, Lasocin, Roztoka, Rybitew, Sowia Wola Folwarczna, Stara Dąbrowa, Truskawka, Zamość.

Razem do zasadzenia jest 33 647 sadzonek, w tym dąb 9124 szt., lipa 6888, klon zw. 3988, klon polny 470, brzoza 1760, jarzębina 720, modrzew 940, świerk 433 i krzewy 9324 szt. Prace mają być wykonane do końca kwietnia tego roku.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

17.03.2014
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na konferencję otwierającą projekt Kampinoskie Bagna - "Ochrona i renaturyzacja mokradeł obszaru Natura 2000 Puszcza Kampinoska". Projekt ma na celu ochronę mokradeł obszaru Natura 2000 w Puszczy Kampinoskiej. Cel ten zamierzamy osiągnąć poprzez szereg działań hydrotechnicznych, wykupy gruntów, działania planistyczne, monitoring przyrodniczy itp. Projekt realizowany jest przez Kampinoski Park Narodowy, REC Polska, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach i Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, przy wsparciu funduszu LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W czasie konferencji zaprezentowane zostaną referaty dotyczące współczesnych dylematów ochrony mokradeł w Puszczy Kampinoskiej, ich uwarunkowań przyrodniczych i społecznych. Przedstawione zostaną również zaplanowane działania w ramach realizacji niniejszego projektu. W drugim dniu konferencji zapraszamy na objazd terenowy, w czasie którego przedstawimy wybrane obszary, gdzie prowadzony będzie projekt.

W czasie konferencji zaprezentowane zostaną referaty dotyczące współczesnych dylematów ochrony mokradeł w Puszczy Kampinoskiej, ich uwarunkowań przyrodniczych i społecznych. Przedstawione zostaną również zaplanowane działania w ramach realizacji niniejszego projektu. W drugim dniu konferencji zapraszamy na objazd terenowy, w czasie którego przedstawimy wybrane obszary, gdzie prowadzony będzie projekt.
http://www.kampinoskiebagna.pl

14.03.2014
5 marca minister środowiska podpisał zarządzenie w sprawie zadań ochronnych dla Kampinoskiego Parku Narodowego. Można tam znaleźć kilka ciekawych informacji dotyczących planów dyrekcji Parku na ten rok. Kampinoski Park Narodowy planuje w tym roku:

- modernizację grobli przeciwpowodziowej we wsi Sadowa na długości około 800 metrów;
- likwidację rowów melioracyjnych o długości 900 metrów w obwodach Kampinos i Grabina;
- zalesienia na powierzchni blisko 22 ha;
- ograniczenie liczebności (czyli odstrzał) saren (100 osobników), jelenia (25) oraz dzika (400), a także jenotów, lisów, bażantów, szopów praczy i norki amerykańskiej;
- budowę kładki drewnianej na ścieżce edukacyjnej "Wokół Opalenia", w celu ograniczenia wydeptywania siedlisk rzadkich gatunków motyli;
- doroczne koszenie i odkrzaczanie łąk oraz pielęgnację wrzosowisk;
- wykup gruntów prywatnych o powierzchni 120 ha;
- rozebranie 21 gospodarstw wykupionych przez park;
- wytyczenie i oznakowanie szlaków turystyki konnej;
- opieka nad cmentarzami kolonistów olenderskich;
- budowa około 40 piętrzeń na kanałach;
- likwidacja rowów melioracyjnych na długości około 2,5 km w obrębach Kampinos i Brochów;
- rozbudowa infrastruktury terenowej poprzez zagospodarowanie modelu wydmy i urządzenie ogródka roślinności puszczańskiej.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

05.03.2014
Kampinoski Park Narodowy zyskał kolejną ścieżkę dydaktyczną "Przez Wilczą Górę", która ma około 2,5 kilometra długości. Ścieżka zaczyna się w pobliżu ostatniej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczach Tułowskich i po zatoczeniu pętli wraca w to samo miejsce. Trasa jest urozmaicona, początkowo biegnie Kromnowską Drogą u podnóża Wilczej Góry, gdzie mijamy lasy liściaste wyrosłe na terenie dawnych łąk. Następnie prowadzi przez tereny wydmowe kompleksu Białych Gór Śladowskich, kilkakrotnie lekko wznosi się i opada.

Trasa jest oznakowana w standardowy sposób znakami ścieżki dydaktycznej, prowadzi drogami leśnymi, przez kilkaset metrów biegnie wzdłuż zielonego szlaku turystycznego. Przy trasie do pierwszego przystanku znajduje się bogate stanowiska paprotki zwyczajnej, przy starych sosnach czasem wyrasta chroniony gatunek grzyba - siedzuń sosnowy. Po drodze można obserwować zwierzęta związane z borami sosnowymi - m.in. sikory, kowalik, dzięcioł duży. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym można tu spotkać żerujące w borach sosnowych łosie. Budowa ścieżki została wykonana w ramach projektu "Podniesienie atrakcyjności turystycznej gminy Brochów poprzez wykonanie ścieżki dydaktycznej i wydanie materiałów promocyjnych". Oprócz ścieżki w ramach tego przedsięwzięcia wydano także broszurę "Między Wisłą a Bzurą - atrakcje gminy Brochów".
http://www.kampinoski-pn.gov.pl28.02.2014
Kampinoski Park Narodowy oraz Biebrzański Park Narodowy zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej pt. "Odkrywanie Biebrzy". Międzynarodowa wystawa fotografii przyrodniczej uczestników kongresu IFWP (Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej) z okazji jubileuszu 20-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego. W programie spotkanie z dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego i opowieści o Biebrzy. Otwarcie nastąpi w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Tetmajera 38, 05-080 Izabelin, 4 marca 2014, godzina 18.00.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

14.02.2014
Olbrzymi zalew na granicy dwóch gmin. Ponad gminna sieć melioracyjna, którą nadmiar wody z upraw spłynie do Puszczy Kampinoskiej. To tylko niektóre z projektów, jakie mogą być realizowane w ramach współpracy okołokampinoskich gmin i powiatów. Jeśli inwestycje dojdą do skutku, rozwiązany zostanie problem wiosennego zalewania i podtapiania pól oraz gospodarstw. Zalew stać się zaś może mekką dla wielbicieli sportów wodnych.

Na terenie gmin Brochów, Młodzieszyn i Kampinos, w okresie roztopów czy wzmożonych opadów, woda stoi na polach i zalewa łąki. Mieszkańcom trzeba wypłacać odszkodowania. Tymczasem Puszcza Kampinoska cierpi na niedobór wody. Ideałem byłoby zatem stworzenie takiej sieci urządzeń melioracyjnych, które nadmiar wody przetransportowałyby w głąb puszczy. Można byłoby dzięki temu odtworzyć na przykład dawne zabagnione łąki i uroczyska. Wpłynęłoby to na atrakcyjność parku. Rozwiązałoby też coroczny problem rolników.

W porozumieniu udział biorą sochaczewskie starostwo i gminy Brochów oraz Teresin. Ponadto sąsiednia gmina Kampinos i Kampinoski Park Narodowy. W sprawę zaangażowane są jeszcze dwa powiaty: warszawski zachodni i nowodworski. Uczestniczą w nim także Stare Babice, Błonie, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Izabelin, Leszno, Czosnów i Leoncin. Uczestnicy projektu podkreślają, że właśnie szeroki zasięg i duża liczba samorządów, zagwarantują uzyskanie dofinansowania. Sprawę pilotuje urząd marszałkowski.
http://wwww.sochaczewianin.pl

09.02.2014
Ostatnie dni przyniosły odwilż w całej Polsce. W nowym tygodniu w prognozach powrotu mroźnej i śnieżnej aury nie widać. Jeżeli tak się stanie, to tegoroczna zima w Puszczy Kampinoskiej szybko się skończy. Dzisiaj było w południe 8 stopni ciepła i śnieg znikał w oka mgnieniu. Szlaki już jutro w niektórych miejscach mogą być podtopione i trudne do przejścia suchą stopą. Najnowsze zdjęcia obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.04.02.2014
Dla wielbicieli aktywnego wypoczynku na terenie twierdzy zostanie uruchomiona bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rowerowego. W Centrum Informacji Turystycznej będzie można uzyskać materiały informacyjne (w tym wydawnictwa w języku polskim i angielskim) oraz szczegółowe informacje o ofercie turystycznej. Z myślą o najmłodszych zostaną przygotowane przewodniki po twierdzy, komiks - kolorowanka "Dzieje Baśki Murmańskiej. Historia białej niedźwiedzicy", a także karty do gry i zabaw na terenie twierdzy.

W strategicznych miejscach Nowego Dworu Mazowieckiego zostaną ustawione tablice informacyjne. Dodatkową atrakcją będzie makieta z Baśką Murmańską i panoramą twierdzy umożliwiająca wykonanie pamiątkowych zdjęć. Wartość inwestycji wynosi 536 tys. zł, z czego wsparcie z UE to 402 tys. zł.
http://www.rp.pl

22.01.2014
Otworzono nową ścieżkę edukacyjną "Skrajem Puszczy". Obecnie w KPN znajduje się 8 ścieżek dydaktycznych. Ta nowa ma kształt pętli o długości prawie 4 km. Wiedzie najpierw skrajem puszczy, wzdłuż łąk i turzycowisk na Olszowieckich Błotach. Dalej przez skansen w Granicy, aby dotrzeć do obszaru ochrony ścisłej. Jednego z najstarszych w puszczy, z wiekowymi sosnami i dębami. Dalej prowadzi do cmentarza wojennego. W planach jest jeszcze utworzenie odchodzącego od ścieżki tarasu i wieży widokowej.

Jeśli uda się zdobyć pieniądze, KPN ma dalsze plany modernizacyjne Granicy. Stworzona ma zostać kolejna polana wypoczynkowa z placem zabaw dla dzieci. Znalazłyby się na niej różne urządzenia do zabawy, boiska do siatkówki i koszykówki, wiaty piknikowe itd. Planowana jest wreszcie modernizacja muzeum i ekspozycji w ośrodku dydaktyczno-muzealnym.

Modernizacja parkingu i polany widokowej w Granicy ma potrwać do końca tego roku. Koszt projektu to prawie 4 mln zł. Aż 85 procent kosztów pokrywają środki unijne. Resztę dołożyły Lasy Państwowe. Przebudowa parkingu rozpoczęła się w roku ubiegłym. Modernizacja polany, położonej po drugiej stronie drogi dojazdowej, planowana jest na drugą połowę tego roku. Powierzchnia parkingu w Granicy, to prawie 5 tysięcy metrów kwadratowych. Po modernizacji będzie można zaparkować na nim 139 samochodów osobowych i 10 autokarów. Nawierzchnia parkingu będzie szczelna. Odprowadzenie wód opadowych, odbywać się będzie przez separator. Woda trafi do zbiorników retencyjnych pod parkingiem. Zostanie oczyszczona i rozsączona do gruntu. Przy wjeździe znajdzie się wiata o powierzchni 315 m kw. Będą tam sanitariaty i punkty informacji turystycznej. Teren zostanie oświetlony i ogrodzony. Na polanie zbudowanych zostanie 8 wiat piknikowych, które pomieszczą łącznie 64 osoby. Będą trzy miejsca na ogniska z ławeczkami, piaskownice dla dzieci i boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią trawiastą. Cały teren będzie oświetlony lampami z czujkami ruchu.
http://sochaczewianin.pl

19.01.2014
Dzisiaj w Julinku koło Leszna miała miejsce impreza poświęcona 55-leciu Kampinoskiego Parku Narodowego. Głównymi atrakcjami był rajd nordic walking na dystansie 5 km z instruktorami Fundacji Promocji Rekreacji "KiM" oraz zawody narciarstwa biegowego na terenie Julinka prowadzone przez Wito Sport przy wsparciu Towarzystwa Narciarskiego Biegówki. Organizatorami wydarzenia był KPN oraz Julinek Noclegi (należący do spółki ZPR Express), a patronat honorowy nad imprezą objęli Starosta Warszawski Zachodni oraz Wójt Gminy Leszno. W imprezie wzięło udział około 100 osób.

Wszyscy, którym nie udało się dojechać na imprezę oraz tych którym taka forma aktywnego wypoczynku przypadła do gustu, w następny weekend organizatorzy zapraszają na Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku, który rozpocznie się i zakończy również w Julinku.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

15.01.2014
Jutro mija 55 rocznica utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego. Piękno Puszczy Kampinoskiej już w początkach ubiegłego stulecia fascynowało przyrodników i badaczy, którzy dostrzegali potrzebę jej ochrony. Największe zasługi w dziele ochrony puszczy mieli Jadwiga i Roman Kobendzowie. W latach 30-tych ubiegłego wieku rozpoczęli usilne starania o objęcie puszczy ochroną w formie parku narodowego. Pierwszymi owocami wspólnych działań było utworzenie w 1936 roku rezerwatu "Granica", a rok później rezerwatu "Sieraków". Jednak główny cel ich dążeń w pełni ziścił się dopiero pod koniec lat 50-tych ubiegłego wielu. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 roku utworzony został Kampinoski Park Narodowy.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz