ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2013 rok

26.12.2013
16 grudnia 2013 roku w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, Jego Eminencja Arcybiskup Kardynał Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski otworzył uroczyście wystawę "Prymas Polski kardynał Józef Glemp - Przyjaciel Puszczy Kampinoskiej". Ekspozycja składa się z 60 barwnych fotografii, na których uchwycono najważniejsze momenty z wizyt Prymasa Polski w Kampinoskim Parku Narodowym.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

08.12.2013
Na bagnie Cichowąż po ostatnich opadach deszczu i śniegu stoi dużo wody, a Wilcza Struga rozlewa się szeroko. Dzisiejsza niedziela była pierwszym od dość dawna słonecznym dniem, co zachęciło wiele osób do spaceru po Puszczy, a dzięcioły do rozpoczęcia wykuwania gniazd. Gdy wśród drzew unosi się bębnienie dziecioła, to samiec lub samica wykuwając gniazdo jednocześnie posilają się znalezionymi w korze nasionami lub owadami. Bębnienie może także służyć informowaniu innych dzieciołów o zajętym na drzewie terytorium. Najnowsze zdjęcia obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.30.11.2013
Od 26 listopada do 20 grudnia 2013 roku w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25a w Warszawie, prezentowana jest plenerowa wystawa fotograficzna "Pół wieku Kampinoskiego Parku Narodowego".
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

26.11.2013
Paweł i Marlena Szewczykowie z Klubu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej "Szwendak", odnowili kamień w Kampinoskim Parku Narodowym, upamiętniający Andrzeja Zboińskiego - taternika, himalaisty, prezesa mazowieckiego klubu górskiego Matragona, pomysłodawcy i organizatora maratonów pieszych w Puszczy Kampinoskiej w latach 1974-2005. Przystępując do pracy, oczywiście uzyskano zgodę dyrekcji KPN oraz Klubu Matragona, PTTK i rodziny Andrzeja Zboińskiego.
http://kampinoski-szwendak.pl

21.11.2013
17 listopada br. odbyła się uroczystość z okazji 90-tej rocznicy uruchomienia Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej Babice. Z tej okazji przez babickim urzędem stanął pomnik masztu radiowego.

W 1923 roku, 4 lata po zakończeniu I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli, uruchomiono na terenie dzisiejszej gminy Stare Babice, transatlantycką radiostację nadawczą "Babice". Wybudowana w ciągu 2 lat radiostacja, której antenę nadawczą stanowiło 10 wież wysokości 126,5 m i rozstawionych na długości 4 km pomiędzy wsiami: Babice Stare i Wawrzyszewem, w okresie budowy była największą i najnowocześniejszą stacją nadawczą na świecie. Między 5 i 6 masztem zlokalizowano budynki stacji nadawczej. Zasięg sygnału był międzykontynentalny. Radiostacja działała do 8 września 1939 roku, mimo dramatycznej obrony została zajęta przez wojska niemieckie. W czasie wojny była nadal wykorzystywana, niestety przez okupanta. W ostatnim dniu przed wycofaniem wojsk niemieckich z Warszawy, 16-go stycznia 1945 roku została wysadzona w powietrze.
http://www.babice-stare.waw.pl

07.11.2013
Obserwując zachowanie zwierząt można przewidzieć jaka będzie nadchodząca zima. Kiedyś ludzie widząc, że mrówki budują większe kopce niż w zeszłym roku, byli pewni, że jest to oznaka srogiej zimy z dużym mrozem i obfitym śniegiem. Oznak nadchodzącego mrozu można dopatrzeć się po zachowaniu pająków, czy much, które mimo wczesnojesiennych ciepłych dni, za wszelką cenę próbują dostać się do domostw. O tym, że śniegu będzie mało świadczy fakt, że krety "ryją" swoje koryta głęboko pod powierzchnią ziemi. Także odpowiednia interpretacja zachowania wiewiórek ma nam powiedzieć, czy zima będzie ostra, czy łagodna. Jeśli w październiku gromadzą dużo zapasów, a ich kita jest puszysta, to oznacza, że niedaleka przyszłość przyniesie tęgie mrozy. Spacerując po lesie i wnikliwie obserwując życie jego mieszkańców, można pokusić się, by samemu przewidzieć jaka czeka nas nadchodząca zima.

05.11.2013
W związku z pracami nad przygotowaniem dokumentu z rewizji okresowej rezerwatu biosfery "Puszcza Kampinoska", będącym podsumowaniem funkcjonowanie rezerwatu w okresie ostatnich dziesięciu lat, Kampinoski Park Narodowy informuje, że istnieje możliwość zgłaszania uwag i propozycji dotyczących zawartości opracowania. Opracowanie dostępne jest na stronie Kampinoskiego PN. Nadesłanie uwag możliwe jest do 15 listopada na adres biosfera@kampinoski-pn.gov.pl
http://kampinoski-pn.gov.pl

30.10.2013
Wiele osób spacerując, właśnie teraz, po Kampinoskim Parku Narodowym zauważa, że część łąk jest koszona. Dotyczy to łąk przy czarnym szlaku na północ od Truskawia, ale też innych terenów otwartych i łączek śródleśnych. Koszenia prowadzone na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego są wykonywane nie w celach gospodarczych, a po to, aby chronić siedliska cennych lub rzadkich gatunków ptaków, motyli, roślin i innych organizmów.

W wielu przypadkach tylko dzięki koszeniom niektóre gatunki zwierząt mają szanse przetrwać. Na skutek trwającej wiele setek lat gospodarki ludzkiej, niektóre ptaki czy motyle dostosowały swój rozwój do zmian zachodzących w środowisku. Skutkiem tego mogą przetrwać tylko tam, gdzie trawa jest niska, a łąka nie zarasta. Przykładem może być czajka, która zakłada gniazda na ziemi.

Koszona łąka to także miejsce żerowania i rozrodu saren, łosi, żurawi itd. To tu zakwitną storczyki i inne kwiaty. Na śródleśną łąkę o niskiej trawie przyleci szukać pokarmu bocian czarny. Łąka pozostawiona sama sobie z czasem zarośnie krzewami i drzewami, przemieni się w las. To dobrze, ale nie dla wszystkich roślin i zwierząt. Te lubiące otwarte tereny przeniosą się gdzie indziej lub zginą.

Aby jednak skosić taką łąkę i nie zaszkodzić zwierzętom, należy spełnić kilka wymogów i właśnie stąd późne koszenia. Kosząc w czerwcu ryzykowalibyśmy, ze pod kosiarką zginie młode sarny, które rzadko ucieka, a częściej przywiera do ziemi, nie wiedząc, że w ten sposób skazuje się na zgubę. W czerwcu i lipcu na łąki wychodzą młode, często nielotne jeszcze żurawie, one także by zginęły. Dodatkowo do końca sierpnia modraszki znoszą jaja na roślinach żywicielskich, gdyby je skosić, nie wyklują się larwy i populacja motyli zginie. Trzeba tez pamiętać o ptakach, które w trawie założyły gniazda lub wodza pisklęta, są to błotniaki stawowe, derkacze, skowronki, kuropatwy i wiele innych. Dodatkowo późno skoszona trawa nie odrośnie do zimy i wiosną ptaki, takie jak czajki zastaną niziutką trawę, na której będą mogły żerować i zakładać gniazda. Na wiosennej łące z niska trawą chętnie też żerują gęsi, krwawodzioby, czy rycyki, jeśli tylko łąką będzie lekko podtopiona.
http://mojapuszcza.blog.pl

25.10.2013
Związek Polskich Fotografów Przyrody, we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym, zaprasza na IX Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury", który odbędzie się 23-24 listopada 2013 roku w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, przy ul. Tetmajera 38. Głównym i wzbudzającym najwięcej emocji elementem festiwalu jest otwarty konkurs pokazów zdjęć przyrodniczych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 października 2013. Regulamin zamieszczony jest na stronie organizatora. Wstęp na imprezę jest wolny.
http://zpfp.pl/wizjenatury/

29.09.2013
69 lat temu 29 września 1944 roku zakończyła się ostatnia bitwa Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos". Była to jedna z największych bitew partyzanckich II Wojny Światowej. Jeszcze tylko kilka dni trwało Powstanie Warszawskie nim Warszawa skapitulowała. Wczoraj w Lipkowie odbyła się inscenizacja historyczna nawiązująca do działań Grupy Kampinos. Zdjęcia z historycznej inscenizacji "Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 2013, Polak, Węgier, Dwa Bratanki" można obejrzeć klikając na poniższe zdjęcie.27.09.2013
Środowisko Grupy Kampinos Armii Krajowej zaprasza na inscenizację historyczną pt.: "Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 2013, Polak, Węgier, Dwa Bratanki". Inscenizacja odbędzie się jutro 28 września 2013 roku na terenie Parafii Rzymskokatolickiej św. Rocha ul. Jakubowicza 120 w Lipkowie w gminie Stare Babice.

Program uroczystości:
godz. 13.00 - Uroczysta Msza Święta;
godz. 14.00 - Inscenizacja historyczna;
godz. 15.30 - Prezentacja historycznego umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia, kiermasz militarny.
http://www.akkampinos.pl

26.09.2013
W najbliższą niedzielę 29 września o godzinie 18.00 w Centrum Edukacji KPN w Izabelinie ul. Tetmajera 38, odbędzie się ostatni koncert tegorocznej edycji Festiwalu Muzycznego "W KRAINIE CHOPINA". Wystąpi Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej w składzie: Ruben Silva - dyrygent, Sylwia Krzysiek - sopran, Sylwester Smulczyński - tenor. Wstęp wolny.
http://www.wilkomirski.org.pl

24.09.2013
W ostatnią niedzielę w Łomiankach odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami, która rozegrała się 22 września 1939 roku między wojskami polskimi, a blokującymi oblężoną Warszawę Niemcami. Bitwa pod Łomiankami była bitwą kampanii wrześniowej. Niedobitki wojsk polskich z Armii Pomorze i Poznań pod dowództwem Mikołaja Bołtucia starły się z wojskami niemieckimi. III rekonstrukcja historyczna bitwy odbyła się w pobliżu Klubu Wiejskiego "Wilczeniec" w Łomiankach. Patronat na rekonstrukcją objął Starosta Powiatu Warszawskiego-Zachodniego i Burmistrz Łomianek.
http://www.wilczeniec.pl16.09.2013
II Maraton Kampinoski odbędzie się 19 października. Maraton Kampinoski to impreza biegowa Klubu Sportowego Ekobiegi. Ma charakter biegu trailowego na dwóch dystansach 21 km i 42 km. Limit zawodników na dwóch dystansach to 350 miejsc. Start maratonu nastąpi o godzinie 9.00 z Dziekanowa Leśnego na dojeździe do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. Więcej informacji, w tym formularz zgłoszeniowy i regulamin na stronie internetowej organizatora.
http://www.maratonkampinoski.pl

05.09.2013
Szykuje się jesienne koszenie kampinoskich łąk i jak co roku, Kampinoski Park Narodowy ogłasza przetarg. Prace te maja zapobiegać wkraczaniu na ich teren lasów, chroniąc tym samym te formacje, które w większości przypadków związane są przecież z działalnością człowieka. W tym roku prace obejmą 53 ha. W większości mają być wykonane do 25 października, a w niektórych przypadkach do grudnia.
http://kampinoski-pn.gov.pl

03.09.2013
Dzień Otwarty Kampinoskiego Parku Narodowego odbędzie się w najbliższą sobotę 7 września 2013 roku. W programie pokazy, prezentacje, wycieczki, konkursy i inne atrakcje.

W Centrum Edukacji KPN w Izabelinie w godzinach 10.30-16.00 odbędzie się:
Diaporama "Kampinoskiego Parku Narodowego";
Prezentacja - Międzynarodowy Program "Człowiek i Biosfera";
Pokazy zdjęć nagrodzone podczas festiwalu Fotografii przyrodniczej "Wizje Natury 2012";
Zabawa edukacyjna dla dzieci "Szanuję, poznaję, rozumiem";
Pokazy systemu ochrony przeciwpożarowej oraz akcji gaśniczej;
Prezentacje zasobów parku i sposobów ich ochrony "Tajemnice zwierząt", "O czym szumią sosny - lasy i roślinność KPN", "Monitoring i przyroda nieożywiona", "Kampinoskie włości";
Występ chóru Fundacji Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego;
Czytanie literatury związanej w Puszczą Kampinoską w wykonaniu m.in. Bożeny Dykiel, Izabelli Olejnik i Mieczysława Morańskiego;
Ognisko i pieczenie kiełbasek.

W Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym KPN w Granicy w godzinach 10.30-16.00 odbędzie się:
Wizyta w Muzeum Puszczy Kampinoskiej;
Zwiedzanie wystawy "Ballada Kampinoska - wrzesień 1939";
Zajęcia terenowe - spacer z pracownikiem ośrodka;
Zwiedzanie Chaty Kampinoskiej.

W Ośrodku Hodowli Żubrów w Smardzewicach w godzinach 10.30-16.00 odbędzie się:
Zwiedzanie zagrody pokazowej żubrów;

Będą także wycieczki terenowe prowadzone przez pracowników parku:
Ścieżka dydaktyczna "Do Karczmiska"
Ścieżka dydaktyczna "Wokół Bieli"
Ścieżka dydaktyczna "Dolinką Roztoki"
Wizyta w Gospodarstwie Szkółkarskim w Julinku
http://kampinoski-pn.gov.pl

02.09.2013
W ramach tegorocznych obchodów Dni Czosnowa, 8 września w niedzielę odbędzie się VII Czosnowski Rajd Rowerowy. Start spod Urzędu Gminy o godzinie 13.00. W programie imprezy także inne atrakcje, więcej informacji na stronie internetowej organizatora: www.czosnow.pl oraz u komandora rajdu Macieja Kiełczewskiego, tel. 508 800 474.
http://www.czosnow.pl

01.09.2013
III Półmaraton Powiatu Warszawskiego Zachodniego im. Janusza Kusocińskiego już za nami. Bieg odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Organizatorem biegu był Klub Sportowy Bieniewiczanka z Bieniewic, a partnerami: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Warszawski Zachodni, gminy: Błonie, Ożarów Mazowiecki, Leszno, Stare Babice i Kampinos. Bieg jest okazją do przypomnienia i upamiętnienia sylwetki wielkiego polskiego sportowca i biegacza Janusza Kusocińskiego, który spędził swoje dzieciństwo i młodość w Ołtarzewie.

W niedzielę 25 sierpnia 2013 roku na linii startowej półmaratonu stawiło się 538 biegaczy z całej Polski. Start odbył się w Błoniu na ulicy Lesznowskiej niedaleko Ludowego Klubu Sportowego OLYMP. Uczestników biegu powitali życząc im powodzenia i zajęcia jak najwyższych miejsc dyrektor biegu Marek Parafiniuk, Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński, Wicestarosta Paweł Białecki oraz Burmistrz Błonia Zenon Reszka. Przed startem wszyscy zawodnicy uczestniczyli we wspólnej rozgrzewce przy muzyce. Znak do rozpoczęcia rywalizacji na trasie dał znakomity i zasłużony trener, wychowawca wielu sportowców z klubu LKS OLYMP Błonie - Pan Zygmunt Karlicki. Punktualnie o godz. 10.00 zawodnicy ruszyli na atestowaną przez PZLA trasę, która miała długość 21.0975 km.

Wystartowało 538 zawodników, a bieg ukończyło 531 zawodników. Jako pierwszy linię mety przekroczył Kenijczyk BIWOT Wycliffe Kipkorir z czasem 1:17:37, jako drugi jego rodak KEMBOI Henry z czasem 1:17:44 i jako trzeci ŁUKASIEWICZ Maciej z grupy WARSZAWIAKY z czasem 1:18:52. Wśród pań także wygrała Kenijka Chepkemei Christine z czasem 01:22:54. Kolejną zawodniczką była Magdalena Skarżyńska z czasem 01:27:18, a trzecia na mecie zameldowała się zwyciężczyni z poprzedniej edycji naszego biegu Ewa Kalarus z teamu Zabiegani Częstochowa z czasem 01:28:46.

Na mecie, która była zlokalizowana w Strefie Rekreacji Dziecięcej w Borzęcinie Dużym na wszystkich czekały pamiątkowe medale, woda, owoce oraz pyszna zupa. Każdy z biegaczy mógł skorzystać z pomocy fizjoterapeutów i masażystów z Centrum Medyczno - Rehabilitacyjnego Sorno ze Starych Babic.
http://www.ozarow-mazowiecki.pl

30.08.2013
Kampinoski Park Narodowy informuje, że zakończono doroczne liczenie derkaczy w Puszczy Kampinoskiej.

Derkacz Crex crex, to gatunek naziemnego chruściela zamieszkujący tereny otwarte, łąki i turzycowiska. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego monitoring derkacza jest prowadzony od wielu lat, w okresie od maja do sierpnia. Coroczną inwentaryzację tego gatunku przeprowadzają ornitolodzy oraz leśniczowie, w ostatnich latach dołączyli do nich specjaliści spoza parku. W tym roku liczebność derkacza na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego została ustalona na 74 odzywające się samce. Biorąc pod uwagę teren parku oraz jego obrzeża otrzymamy 92 odzywające się samce.

Derkacz jest gatunkiem głównie nocnym, gdzie samiec oznacza swoje terytorium za pomocą donośnego głosu słyszanego nawet z dwóch kilometrów. Właśnie z tego powodu, liczenia derkaczy odbywają się w godzinach nocnych, kiedy to liczy się terytorialne, czyli odzywające się samce. Trudno tu mówić o śpiewie derkacza, ponieważ jego głos to m. in. donośne, ostre kreks, kreks, kreks, stąd nazwa łacińska gatunku. Zagęszczenie derkacza na terenie parku w obecnym roku wynosi 24,1 samca/100 km2 i jest ono nieco niższe od zagęszczenia z roku ubiegłego. Przyczyną tej sytuacji może być wysoki poziom wód gruntowych, który utrzymywał się na łąkach w okresie lęgowym derkacza (czerwiec, lipiec), utrudniając ptakom poruszanie się i zakładanie lęgów. Mimo to, zagęszczenie derkacza na terenie parku jest wyższe od tego podawanego dla centralnej Polski, chociaż niższe od zagęszczeń derkacza w północno-wschodniej Polsce, gdzie ten gatunek występuje najliczniej. Teren Kampinoskiego Parku Narodowego stanowi ważny w skali kraju obszar gniazdowania derkacza.
http://kampinoski-pn.gov.pl

15.08.2013
Mazowiecki Klub Górski Matragona, Oddział PTTK "Mazowsze" oraz Kampinoski Park Narodowy zapraszają na XL Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej. Maraton odbędzie się 5-6 października 2013 roku. Celem Maratonu Pieszego jest możliwość wykazania się wytrzymałością w marszu oraz orientacją w terenie, przy okazji poznając piękno Puszczy Kampinoskiej. Zgłoszenia przyjmuje Oddział PTTK "Mazowsze". Liczba startujących jest ograniczona, 330 osób łącznie na starty w sobotę o 20.00 i 24.00 oraz 170 osób na start niedzielny o godzinie 8.00. Zapisy od 19 sierpnia. Formularz zgłoszeniowy i regulamin znajduje się na stronie organizatora http://www.matragona.org Wszelkie pytania do Organizatora kierować można drogą elektroniczną na adres: matragona@matragona.org
http://www.matragona.org

02.08.2013
W drugą sobotę miesiąca, czyli 10 sierpnia, Kampinoski Park Narodowy organizuje wycieczkę terenową dla wszystkich chętnych. Tym razem trasa będzie wyglądać następująco: Sosna Powstańców - Obszar Ochrony Ścisłej Zamczysko - Obszar Ochrony Ścisłej Karpaty - posada Łubiec - Sosna Powstańców. Zbiórka przy Sośnie Powstańców w Górkach o godzinie 10:00. Wycieczkę poprowadzi konserwator obrębu ochronnego zamczysko, leśniczy Grzegorz Nizio.
http://kampinoski-pn.gov.pl

29.07.2013
Kampinoski Park Narodowy ogłasza konkurs fotograficzny pod hasłem "KPN w obiektywie". Konkurs fotograficzny Kampinoski Park Narodowy w obiektywie organizowany jest w czterech edycjach: zima, wiosna, lato, jesień. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących. Zdjęcia muszą być wykonane na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego ze szlaków turystycznych lub dróg publicznych. Autorzy, którzy nadsyłają swoje prace oświadczają tym samym, iż są właścicielami wszystkich praw autorskich do nadesłanych prac. Nadesłanie prac oznacza akceptację regulaminu konkursu.

Tematem zdjęć mogą być wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe KPN. Interpretacja tematu zależy od fotografującego. Zdjęcia muszą być wykonane z miejsc dopuszczonych dla ruchu turystycznego: szlaków turystycznych lub dróg publicznych. Zdjęcia powstałe z zagrożeniem dla przyrody (fotografie przy gniazdach ptaków) oraz przy robieniu których złamano przepisy obowiązujące na terenie Parku będą odrzucane.

Jeden autor może przedstawić maksymalnie 3 zdjęcia. Prace należy nadsyłać na adres mailowy:
edukacja@kampinoski-pn.gov.pl

Prace będą przyjmowane w terminach:
1. Wiosna (zdjęcia wykonane w miesiącach IV-VI) do 15 sierpnia 2013 (termin wyjątkowo wydłużony ze względu na późny termin ogłoszenia konkursu)
2. Lato (zdjęcia wykonane w terminie VII-IX 2013) do 10 października 2013
3. Jesień (zdjęcia wykonane w terminie X-XII 2013) do 10 stycznia 2014
4. Zima (zdjęcia wykonane w terminie I-III 2014) do 10 kwietnia 2014
Prace zgłoszone po terminie nie będą oceniane.
http://kampinoski-pn.gov.pl

23.07.2013
Kampinoski Park Narodowy ogłasza konkurs na logo Centrum Edukacji w Izabelinie. Konkurs ma charter otwarty, a prace wysyłać można do 23 sierpnia 2013 roku. Na zwycięzcę czekają atrakcyjne nagrody: wycieczka do ośrodka hodowli żubrów w Smardzewicach, dwudniowy pobyt dla 2 osób w pokoju gościnnym w dyrekcji parku w Izabelinie oraz zestaw wydawnictw.
http://kampinoski-pn.gov.pl

19.07.2013
W najbliższą niedzielę 21 lipca, w pałacu Lasotów w Zielonkach koło Babic, odbędzie się kolejny koncert w ramach festiwalu muzycznego "W Krainie Chopina". Wykonawcy: Jadwiga Kotnowska - flet, Anna Sikorzak-Olek - harfa. Koncert rozpoczyna się o godzinie 19:00. Wstęp wolny.
http://www.wilkomirski.org.pl

09.07.2013
Po krótkiej przerwie Kampinoski Park Narodowy wznawia wycieczki krajoznawcze. Najbliższa odbędzie się w sobotę 13 lipca, a jej tematyka będzie związana ze zbliżającą się rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Poza tym poruszone zostaną takie zagadnienia, jak: zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanach, sukcesja naturalna lasu na dawnym pożarzysku, wykupy gruntów, rośliny chronione, martwe drzewa w lesie.

Trasa: cmentarz partyzancki w Wierszach - Mogiła Powstańców 1863 r. - Wyględy Górne - Ławy - Ławska Góra - Dębowa Góra - Wiersze. Na trasie marszruty znajdują się m.in.: Pomnik Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej, cmentarz partyzancki AK w Wierszach, Mogiła Powstańców 1863 r., obszary ochrony ścisłej "Zaborów", "Kalisko" i "Debły". Długość trasy: około 14 km.

Zbiórka na parkingu przy cmentarzu parafialnym w Wierszach o godzinie 10.00. Wycieczkę prowadzi leśniczy Agnieszka Nowak, konserwator Obwodu Ochronnego Zaborów. Szczegóły pod telefonem 508 189 039.
http://kampinoski-pn.gov.pl

27.06.2013
Od 1 lipca prom "Turkawka" z Łomianek do Nowodworów będzie kursować już nie tylko w weekendy, ale także w dni powszednie. Kursy będą się w dni powszednie odbywały tylko od 13:00 do 19:00 co godzinę. W weekendy prom pływa co 20 minut od 10:00 do 20:00.
http://www.ztm.waw.pl

26.06.2013
W niedzielę 30 czerwca, odbędzie się kolejna edycja festiwalu muzycznego "W Krainie Chopina". Tym razem muzycy zawitają do Leoncina, do parafii św. Małgorzaty. Wystąpią: Dumitru Harea z Mołdawii na fletni Pana oraz Katarzyna Sikorska-Wrembel na organach. Koncert rozpoczyna się o godzinie 13:00. Wstęp wolny.
http://www.wilkomirski.org.pl

18.06.2013
W tym roku już po raz ósmy fotografowie-amatorzy, mieszkający lub uczący się na Mazowszu staną w szranki konkursu fotograficznego "Mazowsze bliskie sercu", organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nabór prac trwa do końca września 2013 roku. Jury wybierze 6 najlepszych prac, a zwycięzcy zostaną wyróżnieni podczas finałowej gali i otrzymają nagrody. Zasady i regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej organizatora.
http://www.mazovia.pl

10.06.2013
22 czerwca 2013 roku w Kampinoskim Parku Narodowym będzie miała miejsce kolejna edycja już III Świętojańskiego Rajdu Pieszego po Puszczy Kampinoskiej, organizowanego przez redakcję Expressu Wieczornego przy współudziale gminy Kampinos, Starostwa Warszawskiego Zachodniego oraz Kampinoskiego Parku Narodowego. Zapisy trwają do 15 czerwca w redakcji Expressu Sochaczewskiego: ul. Żeromskiego 29 lub mailowo: rajd@exmedia.pl z dopiskiem w tytule "Rajd Pieszy". Uwaga, liczba miejsc ograniczona!
http://kampinoski-pn.gov.pl

08.06.2013
W zeszły weekkend odbył się w Starych Babicach koncert inauguracyjny IX Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina". Ze względu na Obchody 700-lecia Babic tegoroczny festiwal rozpoczął się wcześniej niż zwykle. Oprócz wybitnych artystów z kraju i zagranicy, zaprezentują się młodzi artyści, którzy wykształcenie i miłość do muzyki zdobywają w gminie Stare Babice oraz w placówkach artystycznych działających na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego. W najbliższą niedzielę 9 czerwca o godzinie 18-stej w sali koncertowej gminnego gimnazjum w Koczargach Starych ulica Akacjowa 12, odbędzie się recital fortepianowy w wykonaniu Lisy Nakazono. Ta niezwykle utalentowana pianistka przyjechała z Japonii. Jej występy muzyczne są przepełnione poetyckim sentymentem i charakterystycznym, przejrzystym i pięknym dźwiękiem. Doskonałość i technika sprawiają, że jej gra na fortepianie jest pełna czaru. Wstęp wolny.
http://www.wilkomirski.org.pl

06.06.2013
Zagłosuj na Dąb Powstańców 1863 roku z Kampinoskiego Parku Narodowego. 1 czerwca rozpoczęła 3 edycja konkursu Klubu Gaja - Drzewo Roku 2013. Głosować można internetowo tylko na jedno, wybrane drzewo do końca czerwca. Wśród 11 drzew finalistów jest Dąb Powstańców 1863 roku z Kampinoskiego Parku Narodowego. Zachęcamy do głosowania! Swój głos oddać można pod poniższym linkiem: http://baobab.nazwa.pl/www/drzewo_roku_2013

30.05.2013
Wiosna to czas godów i najważniejszego misterium natury - wychowywania przychodzącego na świat potomstwa. I, jak co roku o tej porze, wraca, niczym bumerang, ta sama historia. Sprawa z pisklętami, które wypadły z gniazda. Tu trzeba wielkiej rozwagi. Bo czy jest szansa na uratowanie maleńkiego, zupełnie niedołężnego ptaszka? Trzeba go karmić, uczyć życia - jedzenia, latania, zdobywania pokarmu. Człowiek nigdy nie będzie dostatecznie dobrym nauczycielem. Warto o tym pomyśleć, zanim zabierze się do domu taką nieporadną znajdę.

Trudno to pojąć, ale niektórzy, w głębokim przekonaniu, że ratują maleńkie istoty przed niechybną śmiercią, próbują niekiedy łapać nieporadne ptasie podlotki, nie bacząc na głośne protesty będących w pobliżu skrzydlatych rodziców. Bywa, że ofiarą pomocy-przemocy padają nawet dorosłe ptaki, które, chcąc odwieść intruza od gniazda, ofiarnie udając, że mają złamane skrzydło, czyli to je powinien on uznać za ważniejszą zdobycz.

Zostawmy leśne zwierzęta w spokoju. Nawet jeśli zdarzy się, że pisklę czy nielot skończy w żołądku drapieżnika, to trudno. Może to brzmi brutalnie i mało w tym współczucia, ale i tym razem zawierzmy mądrości Matki Natury. Pomyślmy: kuna też ma w dziupli potomstwo, w lisiej norze czeredka małych rudzielców wyczekuje powrotu matki z polowania, w gniazdach kruka, puchacza czy kani wyglądają posiłku wiecznie głodne pisklęta. Całe to towarzystwo żywi się przecież mięsem.

Leżące w trawie, czy w zbożu małe zajączki nie są pozbawione opieki. Podobnie, jak mała, nakrapiana sarenka, "porzucona" w pobliżu leśnej ścieżki, leżąca wprost na ściółce. Nie zabierajmy ich z leśnego domu. To najgorsze, co możemy zrobić, bo trudniej zajmować się nimi niż niemowlakiem. Są bardzo wrażliwe na choroby i zatrucia pokarmowe, dlatego zdecydowana większość prób ich ratowania kończy się śmiercią maluchów - twierdzi Ryszard Sarnowski, doświadczony weterynarz z Międzyrzecza. Jeśli nawet uda się ta sztuka, to i tak nasi wychowankowie najczęściej nie radzą sobie na wolności. Przecież ich miejsce jest w lesie, a nie na wybiegu ogrodu zoologicznego, czy w domowym ogrodzie.
http://www.lasy.gov.pl

05.05.2013
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na kolejny spacer, którego tematem będzie roślinność Puszczy Kampinoskiej. Zbiórka 11 maja o godzinie 10.00 w Dziekanowie Leśnym, na parkingu obok szpitala pediatrycznego. Do przejścia około 16 km.

Trasa tego spaceru pokrywa się w całości z jedną z wycieczek na weekend, którą opisaliśmy w 2005 roku w naszym serwisie. Szczególnie polecamy tą wycieczkę, bo jest to jedna z fajniejszych, pieszych propozycji na spędzenie czasu na łonie puszczańskiej przyrody. Idąc na nią z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego mamy szansę na usłyszenie czegoś co nie przeczytamy w przewodnikach. Opis wycieczki Wokół Bagna Cichowąż.

30.04.2013
Od jutra kursować będzie prom przez Wisłę z Łomianek do Nowodworów. To wygodny, szybki i atrakcyjny sposób, by mieszkańcy z prawego brzegu Wisły mogli dostać się do Puszczy Kampinoskiej. Prom będzie kursował od 1 maja do 31 sierpnia. Do 30 czerwca tylko w soboty i niedziele oraz dodatkowo 1, 3, 30 maja. Od 1 lipca do końca sezonu codziennie. W soboty, niedziele i święta zaplanowano 30 kursów, a w wakacyjne dni powszednie 7. Korzystanie z promu będzie bezpłatne.
http://www.ztm.waw.pl

27.04.2013
Na początku był Kamień Kobendzy, później Kamień Plapisa, a teraz członkowie Klubu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej odnowili trzeci pamiątkowy kamień. 24 kwietnia odnowiono kamień poświęcony bohaterom walk z okresu II Wojny Światowej - Pomnik Żołnierzy AK 1944 r. Stoi on przy żółtym szlaku, około 100 m od wejścia na Polanę Opaleń. Prace zostały wykonane za wiedzą i zgodą władz Kampinoskiego Parku Narodowego.
http://kampinoski-szwendak.pl

25.04.2013
26 maja (niedziela) odbędzie się VI Bieg Truskawki. Start nastąpi o godzinie 11:45 z polany rekreacyjnej w Truskawiu, dystans 10 km. W tym roku podczas Biegu Truskawki obok tradycyjnych kategorii i biegu par zostaną dodatkowo przeprowadzone biegi dla najmłodszych. Zawody dzieci odbywać się będą w dwóch kategoriach wiekowych: przedszkolaki dzieci do lat siedmiu oraz szkolniaki dzieci do lat szesnastu. Szczegóły na stronie organizatora biegu.
http://www.kbgaleria.pl/promotion/v-bieg-truskawki

24.04.2013
Od 19 kwietnia do 15 maja przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, można oglądać plenerową wystawę fotograficzną "Pół wieku Kampinoskiego Parku Narodowego". Sponsorem wystawy jest firma CEVA Logistics. Wystawa ukazuje piękno Puszczy Kampinoskiej, nawiązuje do historii. Składa się z kilkudziesięciu plansz ze zdjęciami. Autorzy fotografii "wydobyli" z parku to co najcenniejsze, jego tradycyjny mazowiecki krajobraz, z mozaiką ukwieconych łąk, uchwycili w kadrze przedstawicieli puszczańskiej fauny: rysia, łosia, orła bielika oraz sfotografowali leśne ostępy w obszarach ochrony ścisłej, a także pamiątki kultury i historii, zabytkowe budowle, mogiły żołnierskie. Na planszach umieszczono też zdjęcia archiwalne, ukazujące kampinoskie wydmy z początku XX wieku. Dzięki nim możemy dostrzec, jak na przestrzeni pół wieku zmienił się Kampinoski Park Narodowy. Kontrast między odkrytymi piaskami, a porastającymi je borami sosnowymi jest niezwykle widoczny i działa na naszą wyobraźnię. Autorami fotografii są: Grzegorz Okołów, Tomasz Hryniewicki, Andrzej Mickiewicz, Roman Kobendza, Anna Dobrowolska i Jan Bober.
http://kampinoski-pn.gov.pl

18.04.2013
Burmistrz Łomianek zaprasza na VI Rajd Rowerowy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 21.04 na trasie Łomianki - Zaborów Leśny (Mogiła Powstańców 1863 r). Start Rajdu nastąpi o godzinie 10.00 z parkingu przy CH Auchan Łomianki ul. Brukowa. Na godzinę przed Rajdem przeprowadzona zostanie rejestracja uczestników. Wzór karty rejestracyjnej do pobrania na stronie www.lomianki.pl oraz przed startem. Głównymi celami imprezy są popularyzacja turystyki rowerowej jako formy rekreacji i aktywnego wypoczynku oraz pogłębienie wiedzy o Powstaniu Styczniowym 1863 roku.
http://www.lomianki.pl

13.04.2013
Jeszcze kilka dni temu można było w Puszczy Kampinoskiej biegać na nartach, dzisiaj zostały już resztki śniegu w zacienionych miejscach. Tegoroczna długa zima skończyła się i przyroda budzi się do życia. Kilka dni temu przyleciały bociany, można zaobserwować pierwsze motyle, oszołomione po hibernacji żaby, czy zaskrońce. Łąki zalane są wodą i w niektórych miejscach jak za wsią Kępiaste, w okolicach kanału Zaborowskiego łąka wygląda jak jezioro. Szlaki prowadzące przy terenach podmokłych jak bagna, kanały i cieki wodne są trudno dostępne. Mimo to Puszcza Kampinoska o tej porze roku jest urocza. Najnowsze zdjęcia obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.

09.04.2013
W pierwszej połowie marca w Kampinoskim Parku Narodowym przeprowadzono liczenie łosi. Akcja prowadzona była w wielu miejscach Polski mniej więcej w tym samym czasie, co miało zapobiec podwójnemu policzeniu migrujących osobników. Od 2001 roku w Polsce obowiązuje moratorium na odstrzał łosi, co oznacza, że choć są one zwierzętami łownymi, objęte są całorocznym okresem ochronnym. Ponieważ liczebność łosia w naszym kraju w ostatnich latach wzrosła kilkakrotnie, opracowana została "Strategia ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce".

Zwierzęta liczone były metodą pędzeń próbnych, którymi objęto około 10 procent zróżnicowanej powierzchni parku. Pomimo niskich temperatur liczenie rozpoczęło się z samego rana. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: obserwatorów i naganiaczy. Po krótkiej zbiórce informacyjnej rozdano im kamizelki odblaskowe oraz specjalne formularze, w których trzeba było odnotowywać spostrzeżone zwierzęta. Każdy zapisywał tylko te osobniki, które widział po swojej prawej stronie. Zapobiegło to dublowaniu się spostrzeżeń. Wpisywano wszystkie zaobserwowane gatunki, nie tylko łosie.

Z jednej strony wytyczonego obszaru stawiamy linię obserwatorów, z drugiej idzie naganka, która stara się spłoszyć łosie. Jest to tak zwane ciche pędzenie. Pracownicy nie używają kołatek, jak na polowaniach - tłumaczył leśniczy biorący udział w akcji. Na podstawie przeprowadzonego liczenia łosi metodą pędzeń próbnych ustalono, że liczebność populacji łosia w KPN jest znacznie wyższa od określanej na podstawie całorocznych obserwacji. Obecnie szacuje się, że populacja łosi w Kampinoskim Parku Narodowym liczy ponad 350 osobników.
http://lomianki.info

04.04.2013
W sobotę 13 kwietnia o godzinie 10.00 Kampinoski PN serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej, weekendowej wycieczce z pracownikiem parku. Tym razem do przejścia będzie trasa Truskaw - Zaborów Leśny - Mogiła Powstańców 1863 - Karczmisko - Truskaw. Wycieczka o tematyce historyczno-przyrodniczej, tematem przewodnim będzie Powstanie Styczniowe w Puszczy Kampinoskiej (14 kwietnia przypada 150 rocznica bitwy pod Budą Zaborowską). Tę kwietniową wycieczkę poprowadzi sam dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego - Jerzy Misiak, którego pasją jest nie tylko przyroda, ale właśnie historia Puszczy Kampinoskiej.

Następnego dnia 14 kwietnia o godzinie 13.00 w 150 rocznicę bitwy pod Budą Zaborowską odbędzie się uroczystość przy Mogile Powstańców w Zaborowie Leśnym. W Zaborowie odprawiona zostanie polowa Msza Święta z asystą Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Odsłonięta zostanie także pamiątkowa tablica. Obchody rocznicowe Powstania Styczniowego objęte zostały patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który zapowiedział udział w uroczystości.
http://kampinoski-pn.gov.pl

25.03.2013
Tegoroczna zima trwa już prawie cztery miesiące i mimo, że od paru dni jest kalendarzowa wiosna, zima nie ustępuje. Dużo śniegu leży wciąż na polach, bagna i łąki są zamarznięte, tylko na południowych wystawach puszczańskich wydm śnieg powoli topnieje. Ostatnia tak długa zima była kilkanaście lat temu, już chyba wszyscy czekamy na nadchodzące cieplejsze dni. Najnowsze zdjęcia obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.

19.03.2013
Fundacja Promocji i Rekreacji "KiM" oraz Kampinoski Park Narodowy zapraszają 23 marca oraz 20 kwietnia na jednodniowe 50-kilometrowe marsze nordic walking pod hasłem "Powstańczymi ścieżkami w Puszczy Kampinoskiej". Impreza odbywa się z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Zapisy oraz więcej informacji na stronie organizatora.
http://www.fundacjakim.pl

07.03.2013
W sobotę 9 marca KPN organizuje wycieczkę terenową: Tajemnice światowego rezerwatu biosfery "Puszcza Kampinoska". Trasa: Leszno - Marianów - Szymanówek - Karpaty - Zamczysko - Łubiec - Leszno-Julinek - Leszno. Prowadzący - Mariusz Morkowski, adiunkt w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Granicy. Początek Leszno k. Błonia, pętla autobusowa, godzina 9.30, start i koniec wycieczki: pętla autobusowa w Lesznie.
http://kampinoski-pn.gov.pl

26.02.2013
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na seminarium naukowe "Ruch turystyczny w Kampinoskim Parku Narodowym". Prelegent dr Katarzyna Dzioban. Seminarium odbędzie się w piątek 1 marca 2013 roku o godzinie 10.00 w sali Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego Izabelin ul. Tetmajera 38.
http://kampinoski-pn.gov.pl

21.02.2013
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, który przypada na 21 lutego, przewodnicy miejscy i terenowi z Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich zapraszają 23 lutego (sobota) mieszkańców Warszawy i okolic do wzięcia udziału w przygotowanych atrakcjach turystycznych. Jedna z proponowanych wycieczek odbywa się pod hasłem "150 lat temu w kampinoskich lasach", spotkanie: Truskaw, parking na granicy KPN, przy początku szlaku żółtego, godz. 9:20, przewodnik Szymon Bijak.

12.02.2013
Kampinoski Park Narodowy oraz Fundacja Promocji Rekreacji "KiM" zapraszają do udziału w bezpłatnych treningach nordic walking. Zaproszenie kierowane jest do osób, które są zainteresowane udziałem we wspólnych marszach i treningach, entuzjastów Nordic Walking w Puszczy Kampinoskiej. Formularz zgłoszeniowy jest na stronie internetowej Fundacji KIM.
http://www.fundacjakim.pl

11.02.2013
Kampinoski Park Narodowy dementuje pojawiające się od jakiegoś czasu w Internecie oraz innych środkach informacje na temat możliwości wchodzenia i zwiedzania terenu po byłej jednostce wojskowej JW 7215 położonej w miejscowości Laski. Pracownicy Parku ostrzegają, że informacje te są całkowicie nieprawdziwe!

Obiekty znajdujące się na tym terenie zlokalizowane są w kompleksie leśnym Kampinoskiego Parku Narodowego nieprzeznaczonvm do udostępniania w rozumieniu przepisów Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (tekst jednolity Dz.U. 2009 nr 151 poz. 1220 z póź. zm.). Zgodnie z Art.15 ustęp 1 pkt 15 tejże ustawy, w parkach narodowych i rezerwatach przyrody zabrania się ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Naruszanie zakazów obowiązujących w parkach narodowych jest wykroczeniem i podlega karze aresztu albo grzywny (Art. 127 ustawy o ochronie przyrody).

Obiekt ten został przekazany Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu w stanie niedokończonej budowy i przebywanie na nim stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie jest on również dopuszczony do użytkowania według przepisów Ustawy Prawo Budowlane z dnia 07 lipca 1994 r. ( tekst jednolity Dz.U. 2010 nr 243 poz. 1623 z późn. zm.). Dlatego Kampinoski Park Narodowy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bądź szkody osób naruszających powyższy zakaz.
http://kampinoski-pn.gov.pl

08.02.2013
XIV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Parki Narodowe" organizowany jest przez Kampinoski Park Narodowy z okazji Dnia Ziemi i Europejskich Dni Parków pod patronatem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Celem konkursu jest popularyzacja polskich parków narodowych, chroniących z mocy prawa najpiękniejsze fragmenty przyrody polskiej wraz z pamiątkami historii i kultury. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących. Organizatorzy na prace czekają do 31 marca 2013 roku. Informacje na temat konkursu udziela Grzegorz Okołów tel. 22 721 83 91 do 93 e-mail: gokolow@kampinoski-pn.gov.pl
http://kampinoski-pn.gov.pl

06.02.2013
9 lutego KPN zaprasza wszystkich chętnych do spędzenia sobotniego przedpołudnia. Pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego, leśniczy Piotr Skalski poprowadzi wycieczkę, która rozpocznie się na parkingu w Roztoce o godzinie 10.00. Trasa będzie miała około 8 km. Aby dojechać do miejsca zbiórki, kierujemy się do drogi wojewódzkiej nr 579 Leszno-Kazuń. Jadąc nią, mijamy zabudowania i tereny otwarte miejscowości Kępiaste oraz Łubiec. Następnie dojeżdżamy do miejscowości Roztoka. Przy niewielkim budynku gastronomicznym skręcamy na parking w prawo do miejsca zbiórki.

Dolinka Roztoki, położona niemalże w samym centrum Puszczy Kampinoskiej, to miejsce wyjątkowe, gdzie w okresie polodowcowym wody spływające z Równiny Łowicko-Błońskiej przebiły się przez pasm wydm i rozlały się na pas bagien północnych. Ścieżka wspina się wałem wydmowym porośniętym borem sosnowym, następnie opada ku rozległym łąkom wsi Łubiec, po czym biegnie wzdłuż Kanału Zaborowskiego, skąd roztacza się widok na obszar ochrony ścisłej "Roztoka" z ponad 150-letnim drzewostanem dębowym. Na końcu zatrzymuje się przy tamie i żerowisku niezwykłych budowniczych - bobrów.
http://kampinoski-pn.gov.pl

01.02.2013
Dzięki umowie podpisanej pomiędzy partnerami (Kampinoskim Parkiem Narodowym, a firmą CEVA Logistics Poland Sp. z o.o. - Honorowym Przyjacielem Kampinoskiego Parku Narodowego) pod koniec ubiegłego roku w Kampinoskim Parku Narodowym powstanie nowa ścieżka dydaktyczna "Na skraju Puszczy". Jej trasę wytyczono w pobliżu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy. Ma kształt pętli, a jej długość to niespełna 4 kilometry. Przekazana kwota została przeznaczona na wytyczenie trasy, przygotowanie 21 tablic informacyjnych oraz wydanie folderu. Otwarcie ścieżki planowane jest na jesieni tego roku. Będzie to 8 ścieżka dydaktyczna w Kampinoskim Parku Narodowym.

- Podjęta wspólnie z firmą CEVA inicjatywa jest ważnym elementem, który przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności odwiedzanego miejsca oraz umożliwi turystom lepsze ich poznanie. - mówi dyrektor KPN Jerzy Misiak.
http://kampinoski-pn.gov.pl

31.01.2013
W serwisie SZWENDAK pojawiła się informacja o strzałach w Puszczy Kampinoskiej niedaleko Łużowej Góry. Sensacyjną sprawę wyjaśniłą Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego.

Szanowni Państwo,
w nawiązaniu do ostatnio zamieszczonego wątku na temat słyszanych strzałów na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, Dyrekcja Parku informuje, że w celu ograniczenia pogłowia niektórych gatunków zwierzyny parki narodowe realizują odstrzały redukcyjne. Odstrzały redukcyjne zastępują działalność dużych drapieżników, które niestety, ze względu na położenie KPN w naszym parku nie występują. Odstrzały te wykonywane są na terenie parku i strefy ochrony zwierząt łownych. Plan redukcji zwierząt łownych poprzedzony jest rzetelną, coroczną inwentaryzacją zwierzyny. Służby KPN na bieżąco monitorują jego wykonanie, prowadząc jednocześnie obserwacje zwierząt, dlatego też, w każdej chwili sytuacja jest kontrolowana. Odstrzały te wykonywane są przez osoby posiadające niezbędne uprawnienia, głównie przez pracowników parku oraz doświadczonych myśliwych z zachowaniem szczególnej ostrożności, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Upoważnienia do odstrzału redukcyjnego wydawane są przez Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego, są ewidencjonowane i ściśle rozliczane. Plan redukcji niektórych gatunków zwierząt łownych wynika z potrzeby ochrony naturalnych ekosystemów. Plan redukcji dzików wynika z bardzo dużej populacji tego gatunku na terenie parku, ma na celu ograniczenie szkód w uprawach i płodach rolnych. Informujemy, że KPN wypłaca rocznie bardzo duże odszkodowania za szkody powodowane w uprawach rolnych właśnie przez dziki, co stanowi dla parku duże obciążenie finansowe. Redukcja dzików ma również zapobiegać pojawianiu się tych zwierząt na terenach osiedli ludzkich, miast co w ostatnich latach jest niestety coraz częstszym zjawiskiem i stanowi poważny problem.

Zbyt duża liczebność zwierzyny płowej (sarny, jelenie, łosie), wpływa bardzo negatywnie na ekosystemy leśne, które są poważnie uszkadzane (zgryzane, spałowane) bądź też niemożliwym staje się dochowanie młodego pokolenia lasu, co widać niestety na przykładzie Kampinoskiego Parku Narodowego. Baza żerowa każdego obszaru jest ograniczona, przegęszczenie populacji zwierzyny może szkodzić również samym zwierzętom, przyczyniając się do osłabienia ich kondycji, uwstecznienia populacji, występuje większe ryzyko epidemii w przypadku chorób zakaźnych. Szeroko pojęta ochrona przyrody jest zjawiskiem bardzo złożonym, wymagającym rozważania każdego problemu zarówno na płaszczyźnie pojedynczego organizmu, populacji, jak również spojrzenia pod kątem całego ekosystemu, przyrody ożywionej i nieożywionej. Stąd też przebywając na terenie parku narodowego, mogą państwo usłyszeć strzał i takie działanie, wykonywane w sposób humanitarny i z rozwagą, również stanowi narzędzie służące ochronie naszej przyrody.
http://kampinoski-szwendak.pl

25.01.2013
Jutro odbędzie się impreza narciarsko-historyczna z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Start nastąpi z Granicy z pod Sosny Powstańców. Nowością będzie po raz pierwszy założony ślad narciarski w samym sercu Puszczy Kampinoskiej, po którym odbędzie się bieg. W Granicy przygotowano natomiast strefę historyczną, w której będzie można porozmawaić z historykami, a także przedstawicielami TN "Biegówki". Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych organizowany jest przez Starostowo Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Gminę Kampinos oraz Kampinoski Park Narodowy. TN Biegówki oraz Centrum Narciarstwa Biegowego Moczydło Alpina są partnerami-współorganizatorami imprezy. Grupę narciarzy poprowadzi znany animator rajdów historycznych TN "Biegówki" - Piotr Manowiecki.
http://www.tnbiegowki.pl

17.01.2013
W Ośrodku Hodowli Żubrów im. Ignacego Mościckiego w Smardzewicach, który wchodzi w skład Kampinoskiego Parku Narodowego, odbyły się chrzciny trzech żubrów - byka i dwóch jałówek, które otrzymały imiona: Podgryzacz, Popilica i Pogaducha. Ojcami Chrzestnymi Smardzewickich Żubrów zostali: zastępca zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pan Andrzej Nocoń, wójt gminy Tomaszów Mazowiecki pan Franciszek Szmigiel oraz emerytowany kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów im. Ignacego Mościckiego pan Tadeusz Natkański.
http://kampinoski-pn.gov.pl

13.01.2013
Po odwilży w Puszczy Kampinoskiej znowu zawitała zima. Spadło dość dużo śniegu i są niezłe warunki do biegania na nartach. W najbliższych dniach jak przewidują meterolodzy ma spaść go jeszcze więcej, a temperatury mają być ujemne. Zapowiada się długi tegoroczny sezon narciarski.

03.01.2013
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na nowy program dla turystów indywidualnych - wycieczki z pracownikiem parku. Wycieczka będzie odbywała sie w drugi weekend każdego miesiąca. Trasy i miejsca startu wycieczek będą zróżnicowane w zależności od tematu i pory roku. Wycieczki będą miały formę pętli z powrotem do miejsca wyjścia. Przewodnikami będą pracownicy parku: naukowcy, pracownicy służb merytorycznych i terenowych.

Pierwsza wycieczka odbędzie się w dniu 12 stycznia 2013 roku o godzinie 10.00 na trasie Opaleń - Góra Ojca - Przedłuże - Michałówka - Opaleń. Długość około 8 kilometrów. Temat: zima w Puszczy Kampinoskiej (las zimą, przystosowania roślin i zwierząt do okresu zimowego, ślady i tropy zwierząt). Prowadzący Grzegorz Okołów, główny Specjalista ds. ochrony przyrody i edukacji w KPN.
http://kampinoski-pn.gov.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz