ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2012 rok

18.12.2012
Wczoraj spadło 12 centymetrów śniegu i to sprawiło, że w Puszczy Kampinoskiej są już dobre warunki do biegania na nartach. Śnieg jest idealny, co przekłada się na dobry ślizg. Przypominamy, że w naszym serwisie opisaliśmy sześć przykładowych turów, jakie można odbyć na nartach biegowych po Puszczy Kampinoskiej. Linki do nich zamieszczamy poniżej:
NA NARTACH BIEGOWYCH WOKÓŁ CYGANKI
PĘTLA PALMIRSKA NA NARTACH BIEGOWYCH
DWUDZIESTKA NA BIEGÓWKACH PRZEZ LIPKÓW, WIERSZE I TRUSKAW
NA NARTACH PO KAMPINOSKICH WYDMACH
Z ROZTOKI WOKÓŁ KARPAT
NA NARTACH WOKÓŁ ŁUŻOWEJ GÓRY04.12.2012
Do Świąt Bożego Narodzenia zostało już tylko 20 dni. To chyba pora, żeby zastanowić się nad zakupem choinki. Żywa czy sztuczna? Wybór jest duży, a ograniczeniem może być cena. Na tzw. okazję lepiej nie liczyć, bo raczej okaże się, że choinka trafiła do sprzedaży nielegalnie. Przed świętami Bożego Narodzenia z lasu znikają choinki. Trudno wyobrazić sobie "Gwiazdkę" bez nich, ale należy mieć drzewko z pewnego źródła, a nie kradzione. Po akcjach rabunkowych w lasach pozostają puste, szpecące place.

- Jeśli chodzi o teren Kampinoskiego Parku Narodowego to w tej kwestii jest dość spokojnie. W puszczy rosną głównie sosny, które nie są zbyt popularne, jako choinki i kradzieże zdarzają się sporadycznie. Nad wszystkim jednak czuwają patrole służb leśnych. - tak twierdziła Magdalena Kamińska, rzecznik prasowy Kampinoskiego Parku Narodowego w wywiadzie dla portalu internetowego sochaczewianin.

Od kilku lat kradzieże drzewek maleją: - Zdarza się, że ktoś przyjdzie do lasu wyciąć kilka gałązek na stroik, albo po sosnę na choinkę. Na szczęście w Kampinoskim Parku Narodowym świerki nie występują. Centralna Polska ogólnie jest obszarem bez świerków, dlatego nie musimy prowadzić zaostrzonych działań. Aby ustrzec las przed złodziejami i wandalami wystarczą zwykłe patrole. Tymczasem za nielegalną wycinkę i kradzież drzewek grozi mandat w wysokości do 500 zł. Kwota ta zależy jednak od wartości wyrządzonych szkód i w przypadku większych wycinek sprawa często kierowana jest do sądu. - opowiadał Expressowi Artur Kenig, Komendant Straży Leśnej.

Choinkę można kupić legalnie i w niektórych przypadkach można je nawet samemu wyciąć, oczywiście pod okiem leśniczego. Ceny drzewek rok temu zaczynały się już od 20 złotych. Jak to zrobić? Trzeba skontaktować się z nadleśnictwem, do którego jest nam najbliżej. To leśnicy wskażą drzewko przeznaczone do wycięcia, albo podadzą adres szkółki leśnej, w której rosną choinki przeznaczone na sprzedaż. Telefony nadleśnictw można znaleźć na stronie www.lasy.gov.pl

30.11.2012
Stertę styropianu w pobliżu wsi Truskawka nasz czytelnik zauważył w ubiegły weekend. Ponieważ śmieci leżały na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, zawiadomił policję w Czosnowie. Funkcjonariusz zapewnił o natychmiastowym wysłaniu patrolu i powiadomieniu służb parkowych celem usunięcia odpadów. - Faktycznie, dostaliśmy kilka dni temu takie zgłoszenie od naszych służb terenowych - mówi Magdalena Kamińska, rzecznik prasowy KPN. - Problem polega na tym, że sterta styropianu o dość dużej powierzchni znajduje się wprawdzie w granicach parku, ale na terenie prywatnym. Nie mogliśmy skontaktować się z właścicielem, więc zapadła decyzja, że dziś około 14-15 śmieci zostaną uprzątnięte - dodaje.

Władze KPN ubolewają, że mimo coraz zdrowszego trybu życia Polaków świadomość dbania o środowisko jest jeszcze stosunkowo niska. Służby terenowe patrolują tereny parku cały tydzień. Ze względu na dużą ilość pozostawianych przez ludzi odpadów zdarza się, że uprzątnięcie ich może zająć nawet 2-3 dni.

- Bardzo często znajdujemy śmieci w parku. Są to zarówno małe odpady, takie jak puszki czy torebki po chipsach, ale też śmieci o dużych gabarytach. Na wiosnę ktoś zostawił na naszym terenie przy Polanie Opaleń kilkanaście pełnych worków ze śmieciami! - mówi Kamińska. - Dobrym rozwiązaniem było wprowadzenie przez gminę Izabelin systemu odbioru elektrośmieci - dodaje.

A co ze stertą znalezioną przez czytelnika? - Obecnie trwa postępowanie w sprawie o wykroczenie - informuje st. sierż. Szymon Koźniewski z komendy powiatowej w Nowym Dworze Mazowieckim. Nasz czytelnik dziwi się jednak, że wczoraj w trakcie spaceru w miejscu zwałki zastał niedopalone pogorzelisko. "Spalenie kilku metrów sześciennych styropianu nie mogło ujść uwadze okolicznych mieszkańców, kłęby czarnego dymu musiały być widoczne z odległości kilku kilometrów. Gdzie była Straż Parku, straż pożarna z sąsiedniej wsi czy pracownicy nadleśnictwa? A może to właśnie ktoś odpowiedzialny za usunięcie odpadów wpadł na tak oryginalny sposób utylizacji w środku lasu?" - pyta.

- Nie wiedzieliśmy, że ktoś je podpalił. Dziś po południu zostały wywiezione - przyznaje Magdalena Kamińska. Policja również nie wiedziała o spaleniu śmietniska. - Policja prowadzi czynności w celu wykrycia i ukarania sprawcy wykroczenia oraz obciążenia go kosztami związanymi z wywiezieniem zanieczyszczeń - mówi Koźniewski.
http://warszawa.gazeta.pl

24.11.2012
Wojciech Chrapka student Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie napisał interesujący reportaż o kłusownictwie, w którym są wypowiedzi na ten temat komendanta Straży Kampinoskiego Parku Narodowego. Artur Kenig w rozmowie z dziennikarzem opowiada:
- Nie wiem, żeby ktoś z Izabelina kłusował, ale za to Sieraków, położony kilometr na północ, to wieś z dużymi tradycjami, jeżeli chodzi o kłusownictwo. W Puszczy Kampinoskiej kłusują głównie miejscowi. Poczynając od roku dwutysięcznego policja odnotowuje od dwustu do pięciuset takich przypadków rocznie. - Dziad kłusował, ojciec kłusował, to i syn będzie. - tłumaczy Artur Kenig.

- W dwa tysiące trzecim jeden z leśniczych zarobił siekierą w głowę. Pił nie z tymi, co trzeba. Potem wynieśli go do lasu. Nie dostał obuchem, tylko ostrzem. - Nie podejrzewam, żeby można zarobić na kłusowaniu - spekuluje strażnik. - Miejscowi polują od pokoleń, z przyzwyczajenia. Mięso zużywają na własne potrzeby, mogą dzielić się z sąsiadami.

- Wiemy o kilku sztukach broni rozlokowanych na terenie parku. - mówi Artur Kenig. - Zdarza się znaleźć taką, która została jeszcze wyprodukowana w partyzanckich kuźniach II wojny światowej. Dużo było takich zakładów w Puszczy Kampinoskiej. Czasami taka broń to po prostu rurka hydrauliczna i wystrugana z drewna kolba. To wystarczy miejscowym. Nas jest za mało, żeby tę praktykę czynnie śledzić. Siłą rzeczy skupiamy się głównie na ochronie parku przed turystami, wysypujemy ludziom grzyby z koszyków, zwracamy uwagę, żeby nie śmiecili i nie wjeżdżali do lasu qadami. Czasami ktoś z miejscowych, kto nas zna od lat, coś nam zasugeruje, mrugnie okiem. W ten sposób daje do zrozumienia, kto kłusuje, albo gdzie chowa się broń. Nic z tym nie możemy zrobić, nie możemy nadużyć ich zaufania. To na dłuższą metę tylko by zaszkodziło. Trzeba żyć w zgodzie z miejscowymi. Jest nas za mało, żeby z każdym zaczynać wojnę. - taką bezpieczną taktykę wybrał Artur Kenig.

- Kłusować można nawet przy pomocy koła od roweru. Wystarczy położyć je na polu, z dowiązanymi drucikami, a pod spodem wysypać ziarno. Bażanty wkładając tam głowy, zaplączą się w druty. - rozkłada ręce Artur Kenig.

W dwóch posterunkach policji, działających na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, w Izabelinie i Lesznie, w ostatnich latach nie zgłoszono żadnego przypadku kłusownictwa. W komendzie we wsi Kampinos ostatni przypadek zanotowano na początku 2004 roku. Sprawa została umorzona.

Kara za zabicie łosia wynosi cztery tysiące złotych, za sarnę - dwa. Sprawy o odszkodowania zazwyczaj bywają umarzane z powodu małej szkodliwości społecznej lub braku dowodów. Na terenie nadleśnictw podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów w Warszawie kwota zasądzonych odszkodowań wyniosła zero złotych.
http://www.wsd.edu.pl/gazeta

19.11.2012
24-25 listopada 2012 roku w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbędzie się VIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY 2012. W trakcie festiwalu zostaną nagrodzeni laureaci dwóch konkursów:
- Konkursu na Fotografa Roku 2012 jakie Związek Polskich Fotografów Przyrody przeprowadził po raz 10. Wyniki zostały ogłoszone 12 maja na plenerze w Lasach Janowskich zorganizowanym przez Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki.
- Międzynarodowego Konkursu Pokazów Zdjęć WIZJE NATURY 2012.

Podczas festiwalu odbędą się również prezentacje kilku festiwalowych gości, miedzy innymi: Mikołaja Gospodarka, Joanny Antosik, Marcina Lenarta, Krzysztofa Onikijuka. Ważnym punktem programu będzie pokaz zdjęć Artura Tabora na bazie albumu "Bug - pejzaż nostalgiczny"
http://www.om.zpfp.pl

11.11.2012
Jesień wróciła do Puszczy Kampinoskiej, jest dość ciepło, a na szlakach sucho. Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę wokół Olszowieckiego Błota. Zdjęcia obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.

28.10.2012
Nieoczekiwany śnieg zaskoczył jesień. Jeszcze tydzień temu w Puszczy Kampinoskiej były letnie warunki pogodowe, temperatura w południe nieznacznie przekraczyła 20 stopni Celsjusza. Tegoroczna jesień była sucha, słoneczna i nic nie zwiastowało nadejścia takich opadów. W kilka godzin spadło około 10 centymetrów śniegu i choć wszystko wskazuje, że szybko stopnieje, to jest to duże zaskoczenie. Obserwacje klimatyczne wskazują na to, że najzimniejsze lata mamy już za sobą. To oznacza, że sezon śnieżny powinien się skracać, ale nie jest tak do końca. Problem stanowią zmiany klimatyczne, które sprawiają, że pogoda coraz częściej przypomina huśtawkę. Zdarza się, że zimą całymi dniami zamiast śniegu pada deszcz, zaś późną wiosną zamiast przyjemnego ciepła nagle spada śnieg. Teraz w Puszczy Kampinoskiej mogliśmy poczuć na własnej skórze tą anomalię pogodową. Zdjęcia obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.

11.10.2012
Mazowiecki Klub Górski Matragona informuje, że w maratonie rozegranym w dniach 6-7 października wystartowało 327 osób (73 osoby nie zgłosiły się na starcie). Maraton ukończyło (idąc lub biegnąc) 289 osób, z czego:
- dystans 100 km - 78 osób,
- dystans 75 km - 22 osoby,
- dystans 50 km - 189 osób.
Wyniki szczegółowe na stronie klubu.
Rozdanie medali odbędzie się jutro 12 października (piątek) o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji ul. Polna 7a (w pobliżu Domu Studenckiego "Riviera").
http://www.matragona.org

09.10.2012
We wrześniu koncertem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Duczmal zakończyła się VIII letna edycja Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Zakończenie festiwalu nie oznacza, że w Krainie Chopina nie będzie rozbrzmiewała wartościowa muzyka. Już jutro środa 10 października w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Meksyku odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Radia Meksykańskiego pod dyrekcją jej kierownika artystycznego Miguela Meissnera. Kościół, kórego patronką jest Maryja z Guadalupe w którym powstają Wielkie Organy Laseckie, staje się także znanym i lubianym miejscem spotkań muzycznych. Mimo środka tygodnia organizatorzy zapraszają na koncert podczas którego spotkamy z kulturą Meksykańską.
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

30.09.2012
Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał unijne dofinansowanie 17 mln złotych na rozbudowę oczyszczalni ścieków Mokre Łąki w Truskawiu na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Dzięki temu pięć tysięcy mieszkańców gminy Izabelin będzie mogło podłączyć się do nowoczesnego systemu oczyszczania. Teraz gmina jest skanalizowana jedynie w około 40 procentach, a mieszkańcy nieskanalizowanych terenów odprowadzają ścieki do przydomowych, bezodpływowych zbiorników. W dużej części są one nieszczelne. Przeprowadzone w latach 90-tych badania wód gruntowych i powierzchniowych na obszarze gminy wykazały znaczne zanieczyszczenie. Całkowity koszt rozbudowy oczyszczalni wyniesie ponad 28,3 mln złotych. Umowę na projekt podpisali Wiesław Raboszuk z Zarządu Województwa Mazowieckiego i wójt gminy Izabelin Witold Malarowski.
http://warszawa.gazeta.pl

25.09.2012
W sobotę 29 września 2012 o godzinie 15 przy kościele ś.w. Rocha w Lipkowie odbędzie się wielka impreza plenerowa "RZECZPOSPOLITA KAMPINOSKA 2012". Organizatorami imprezy są członkowie Grupy Kampinos ŚZŻAK z Izabelina, a patronat nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Stare Babice i Proboszcz Parafii Św. Rocha w Lipkowie. Gośćmi specjalnymi będą weterani z Grupy Kampinos. Inscenizację poprzedzi Msza święta w kościele św. Rocha o godzinie 14 w intencji żołnierzy Grupy Kampinos. Będzie to wyreżyserowana inscenizacja walk partyzanckich Grupy Kampinos AK i życia codziennego mieszkańców Puszczy Kampinoskiej w okresie II wojny światowej. Odtworzone zostaną autentyczne wydarzenia i postacie w oryginalnej scenografii z oprawą muzyczną i efektami pirotechnicznymi.

Wystąpi 50 wykonawców z Grup Rekonstrukcji Historycznej oraz lekkie pojazdy bojowe i kawalerzyści. Inscenizacji będzie towarzyszył festyn militarny, pokazy broni, kuchnia polowa, przekąski, atrakcje dla dzieci. Wstęp wolny!!!
http://www.akkampinos.pl

19.09.2012
Maraton Kampinoski to nowa impreza biegowa Klubu Sportowego Ekobiegi. Ma charakter biegu trailowego na dwóch dystansach 21 i 40 km. Odbędzie się 20 października 2012 start o godzinie 09.00. Miejsce: parking i miejsce piknikowe na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, przy ul. Marii Konopnickiej, na dojeździe do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym.
Trasa: 21,1 i 42,5 km, nieatestowana;
Limit zawodników: 100 (półmaraton), 100 (maraton);
Zgłoszenia przyjmowane są od 6 września 2012 do 18 października 2012;
Opłata startowa: maraton - 50 zł, półmaraton - 30 zł, po 8 października 2012 - 80 zł (bez względu na dystans).
http://www.ekobiegi.pl

14.09.2012
Powstała nowa, ósma ścieżka dydaktyczna w Kampinoskim Parku Narodowym "Wokół Palmir". Ma ona długość 1,7 km. Na trasie ścieżki znajduje się 7 przystanków. Ścieżka rozpoczyna się i kończy przy parkingu na cmentarzu w Palmirach. Prowadzi przez typowe dla Puszczy Kampinoskiej zbiorowiska borów sosnowych rosnących na wydmach oraz zagłębienia międzywydmowe. Zwiedzającemu daje możliwość poznania przyrody Puszczy Kampinoskiej oraz bogactwa form geomorfologicznych, wyróżniających Puszczę na tle innych kompleksów leśnych nizinnej Polski. Pokazuje złożoność środowiska przyrodniczego, jego dynamikę, zmienność i zdolność adaptacji do zmieniających się warunków środowiskowych. Sponsorem ścieżki jest firma CIECH - Honorowy Przyjaciel Kampinoskiego Parku Narodowego.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

10.09.2012
Wakacje się skończyły, ale to nie musi oznaczać końca wycieczek na łono natury. Doskonale nadaje się do tego Kampinoski Park Narodowy, zwłaszcza gdy dni są wciąż ciepłe i słoneczne, a komary już nie dokuczają. Jedną z propozycji wycieczek może być rowerowa pętla Warszawa - Lipków - Palmiry - Warszawa. Dwa aktualne zdjęcia z nad Wilczej Strugi obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.

07.09.2012
W najbliższą niedzielę 9 września odbędzie się ostatni w tegorocznej edycji festiwalu koncert w kościele parafialnym w Laskach. Będziemy mogli wysłuchać gry jednego z najwybitniejszych polskich organistów prof. Andrzeja Chorosińskiego. W laseckiej świątyni od 2007 roku trwa budowa Wielkich Organów Laseckich. Nowoczesny, 75 głosowy instrument, największy w Warszawie i okolicach, o wielu niespotykanych możliwościach, wykonany z materiałów najwyższej jakości, jest budowany wg koncepcji artystycznej Mariusza Dżyga i autorskiego projektu organmistrza Piotra Dudy. Budowa organów jest bardzo zaawansowana, finansowana głównie z darów lokalnej społeczności, wiernych, sponsorów, oraz melomanów i słuchaczy Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina", w ramach którego od lat odbywają się tu koncerty. Po ukończeniu budowy, organy i grający na nich wirtuozi z całego świata, staną się jedną z największych atrakcji turystycznych "Krainy Chopina", kształtując dobry gust muzyczny wielu pokoleń wiernych i melomanów. Niedzielny koncert odbędzie się na dolnych małych organach.
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

29.08.2012
Sercem Krainy Chopina jest dworek w Żelazowej Woli, miejsce przyjścia na świat Fryderyka Chopina. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, oraz otaczający go park w Żelazowej Woli to najsłynniejsze miejsce kultu Kompozytora, licznie odwiedzane przez melomanów i turystów z całego świata, którzy w tym niezwykłym miejscu mogą przeżyć w sposób szczególny kontakt z Jego muzyką.

Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego w najbliższą sobotę 1 września o godzinie 14 zaprasza na koncert Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina", który odbędzie się w dworku w Żelazowej Woli. Podczas sobotniego koncertu "w hołdzie Fryderykowi Chopinowi" usłyszymy znane utwory m. in. polonezy i walce. Wystąpią: Kayo Nishimizu /Japonia/ - fortepian, Mariusz Dżyga - skrzypce, Andrzej Wróbel - wiolonczela.
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

19.08.2012
Mazowiecki Klub Górski Matragona, Oddział PTTK "Mazowsze" oraz Kampinoski Park Narodowy zapraszają na XXXVIII Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej. Maraton odbędzie się 6-7 października 2012 roku. Celem Maratonu Pieszego jest możliwość wykazania się wytrzymałością w marszu oraz orientacją w terenie, przy okazji poznając piękno Puszczy Kampinoskiej. Zgłoszenia przyjmuje Oddział PTTK "Mazowsze". Liczba startujących jest ograniczona do 400 osób. Zgłoszenia będą przyjmowane od 3 sierpnia do wyczerpania limitu miejsc. Rejestracja zgłoszenia następuje po dokonaniu wpłaty. O kolejności zgłoszeń decyduje termin dokonania wpłaty. W Maratonie mogą brać udział osoby, które ukończyły 18 lat. W przypadku osób w wieku 16-17 lat warunkiem zapisu na listę uczestników jest dostarczenie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów na formularzu zgłoszeniowym. Na stronach Organizatorów http://www.matragona.org oraz www.pttk.com.pl zamieszczony jest regulamin oraz formularz zgłoszeniowy. Wszelkie pytania do Organizatora kierować można drogą elektroniczną na adres: matragona@matragona.org lub telefonicznie 727-528-909.
http://www.matragona.org

10.08.2012
Dyrekcja i pracownicy zapraszają na dzień otwarty w Kampinoskim Parku Narodowym, sobota 8 września 2012 roku w godzinach od 10 do 16-stej. Podczas Dnia Otwartego będzie można:
- spotkać się z botanikiem, entomologiem, ornitologiem i preparatorem,
- odwiedzić dyrekcję parku w Izabelinie i zobaczyć czym zajmujemy się na co dzień,
- przejść po ścieżkach edukacyjnych parku wspólnie z naszymi pracownikami,
- obejrzeć pokazy zdjęć przyrodniczych,
- poznać znaczenie lasów w życiu człowieka,
- zapoznać się z formami udostępniania parku dla społeczeństwa,
- wziąć udział w konkursach wiedzy przyrodniczej i grze terenowej,
- kupić produkty regionalne,
- porozmawiać z leśnikami i pracownikami parku przy wspólnym ognisku.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

28.07.2012
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza na koncert Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". W najbliższą niedzielę festiwal zagości w gminie Młodzieszyn. O godzinie 13.00 w kościele p.w. Narodzenia NMP wystąpi kwintet instrumentów dętych blaszanych "Varsovia Brass Quintet", którego kierownikiem muzycznym jest waltornista Jacek Juszczak. Zespół tworzą młodzi muzycy, których łączy pasja wspólnego muzykowania. Na co dzień współpracują z czołowymi orkiestrami. Koncertowali w większości krajów Europy, a także w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. Podczas niedzielnego koncertu usłyszymy znane i lubiane utwory - przeboje muzyki poważnej - L. v Beethovena, M. A. Charpentiera, G. Verdiego, G. Rossiniego, G. Pucciniego , W. A. Mozarta, w opracowaniu na kwintet blaszany.

W kościele parafialnym odbudowanym w zmienionej formie w latach 1947-51, znajdują się: pochodzący z Norymbergii krucyfiks i zabytkowa monstrancja z XVII wieku. Obok kościoła stoi, udostępniona do zwiedzania dzwonnica, pamiątka po dawnym kościele z 1875 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej zamieniona w więzienie, w której Niemcy zamordowali około trzydziestu więźniów. Gmina Młodzieszyn jest położona wśród malowniczych krajobrazów nadwiślańskich i zakoli rzeki Bzury, na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Wstęp jest wolny.
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

09.07.2012
Muzeum Mazowieckie w Płocku w dniach od 10 do 19 lipca 2012 roku, na terenie gmin: Nowy Dwór Mazowiecki, Czosnów, Leoncin, Zakroczym, Brochów, Młodzieszyn, Kampinos, Izabelin i Stare Babice, prowadzić będzie badania etnograficzne dotyczące osadnictwa olenderskiego. Celem badań jest pozyskanie obiektów uzupełniających kolekcję zbiorów etnograficznych Muzeum Mazowieckiego w Płocku, informacji na temat kultury Olendrów oraz inwentaryzacja zabytków związanych z tym osadnictwem. Wyniki badań posłużą wyłącznie do celów naukowych i dydaktycznych. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do władz lokalnych i ludności o pomoc pracownikom muzeum oraz studentom praktykantom w realizacji projektu badawczego.
http://www.brochow.pl

07.07.2012
Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego został odnaleziony bardzo rzadki gatunek ważki Iglica Mała. Zaobserwowano go w trakcie badań nad pluskwiakami, które prowadził w KPN gość z Berezyńskiego Rezerwatu Biosfery entomolog Aleksander Łukaszuk we współpracy z polskim entomologiem Dawidem Marczakiem. Jest to gatunek chroniony, wymagający tworzenia stref ochronnych wokół miejsc występowania, a jego siedliska mają zalecenia ochrony czynnej. Ważka ta zasiedla wody kwaśne, najchętniej torfowiska. W Polsce znana jest z kilkudziesięciu stanowisk, głównie w pasie pojezierzy północnych oraz na Polesiu Lubelskim. Dotychczas nie była stwierdzana na Mazowszu, stąd stanowisko tego gatunku w Kampinoskim Parku Narodowym jest szczególnie ważne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

05.07.2012
Od jutra znów będzie można przepłynąć promem z Nowodworów do Łomianek. ZTM rozstrzygnął przetarg na obsługę tej przeprawy. Operatorem czwartego promu na Wiśle będzie Przedsiębiorstwo Usług Wodnych Marcin Jurkowski z Legionowa. Prom Wilga łączący Łomianki z Nowodworami będzie pływał codziennie, w weekendy i w święta 24 razy dziennie, a w dni powszednie 7 razy. 15 sierpnia popłynie według rozkładu weekendowego.
http://www.ztm.waw.pl

21.06.2012
W najbliższą sobotę 23 czerwca o godzinie 21.00 w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach odbędzie się koncert inaugurujący VIII letnią edycję Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Usłyszymy Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus, której dyrektorem artystycznym jest Tadeusz Wojciechowski. W skład orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Orkiestrę poprowadzi dyrygent Michał Niedziałek, solistą będzie skrzypek Wojciech Proniewicz. W programie znajdą się utwory W.A.Mozarta. Po koncercie na babickim rynku odbędzie się pokaz fajerwerków.

Rozpoczynający się w sobotę festiwal zdobywa coraz większą renomę zarówno wśród wykonawców jak i melomanów, stając się największą imprezą artystyczną w tej części Mazowsza, w której przyszedł na świat nasz Wielki Rodak. Pełni rolę edukacyjną, tworzy ciekawą ofertę artystyczną dla lokalnej społeczności i atrakcję dla turystów. Kolejny raz przez całe lato Kraina Chopina położona wśród pięknej zielenie kampinoskiego Parku Narodowego będzie rozbrzmiewała muzyką. W zabytkowych kościołach, dworkach i salach koncertowych, odbędą się recitale organowe, koncerty kameralne, symfoniczne i jazzowe w mistrzowskich wykonaniach. Na wszystkie koncerty festiwalowe wstęp jest wolny.
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

14.06.2012
Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego zaprasza na konferencję podsumowującą projekt edukacyjny "Jestem sąsiadem parku". Konferencja odbędzie się 19.06.2012 roku, początek godzina 10:00 Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie. Program konferencji:
10.00 _ Otwarcie konferencji _ J. Misiak, KPN
10.20 _ Podsumowanie projektu _ G. Okołów, KPN
11.00 _ Wydawnictwa i popularyzacja projektu _ M. Kamińska, KPN
11.30 _ Wręczenie podziękowań dla osób zasłużonych dla realizacji projektu
11.50 _ Ocena projektu przez samorządy _ W. Malarowski, Międzygminny Związek "Kampinos"
12.00 _ Ocena projektu przez nauczycieli _ M. Sawicka, SP w Śladowie
12.15 _ Dyskusja
12.45 _ Otwarcie wystawy fotograficznej "Kampinoskie pejzaże"
13.00 _ Poczęstunek przy ognisku, polana Jakubów
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

12.06.2012
W internecie ruszyła akcja zbierania podpisów ws. podjęcia działań związanych z udrożnieniem kanałów melioracyjnych na terenie Puszczy Kampinoskiej, a zwłaszcza kanału Łasica. Sprawa nie jest nowa. Problem wysokich stanów wód gruntowych był szczególnie dotkliwy w zeszłym roku, w tym jest już o wiele lepiej, o czym można przekonać się na Kampinoskich bagnach. Jak czytamy w petycji: "Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zalane piwnice w naszych domach oraz hektary terenów uprawnych to efekt nie tylko obfitych opadów, ale głownie zaniedbań instytucji odpowiedzialnych za drożność Łasicy. Zaprotestujmy wspólnie, jak to zrobiły już stowarzyszenia mieszkańców zalanych terenów mieszkalnych z Kaliszek, Adamówka, Brzozówki i Sowiej Woli Folwarcznej. Tylko akcja zakrojona na szeroką skalę może uratować nas przed przekształceniem naszych ogródków w bagna!"

O sprawie pisałem już nie raz (wywołując spore emocje), więc tym razem powstrzymam się od dłuższych komentarzy. Zastanawia mnie tylko, dlaczego mimo tych kłopotów, ludzie dalej osiedlają się w sąsiedztwie bagien. Ba! W ostatni weekend zauważyłem budowę domu w okolicach wsi Brzozówka na terenie KPN! Zabagnionym! Jestem ciekaw, czy ten pan/pani będzie zaskoczony, jak pewnego mokrego roku go zaleje. Warto jeszcze dodać jedną rzecz, faktycznie w zeszłym roku poziom bagien był wyjątkowo wysoki. Ale to i tak "małe miki" w porównaniu do tego, co się działo tutaj przez II wojną światową.

Co do samej petycji, to zastanawia mnie, na ile wysoki poziom wód spowodowany jest zatkanym kanałem, a na ile zamkniętymi jazami, ale hydrologiem nie jestem, więc się nie znam. Tak czy inaczej, to kolejna z wielu odsłon konfliktu bagiennego na linii mieszkańcy otuliny - KPN. I na pewno nie ostatnia.
http://www.wkampinosie.blox.pl

03.06.2012
9 czerwca (niedziela) z czterech miejsc: bemowski Ratusz, Izabelin, Stare Babice, Bielany ruszy czternasty już Kampinoski Rajd Rowerowy. Mogą w nim uczestniczyć zarówno dorośli, jak i dzieci, ale tylko pod opieką starszych. Organizatorzy spodziewają się na imprezie nawet 700 osób. Przejazd ze wszystkich czterech lokalizacji ma się zakończyć na polanie w Lipkowie.
http://www.kampinos-tp.pl

26.05.2012
Samodzielna Pracownia Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL ogłosiła trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego w lasach Puszczy Kampinoskiej i niemal całego kraju. Oznacza to bardzo niski stan wilgotności ściółki leśnej. Nawet niewielki wiatr przy tak małej wilgotności palnego podłoża, jaka utrzymuje się przez ostatnie dni wystarczy, aby chwila nieuwagi spowodowała małą iskierkę, która szybko rozprzestrzeni się i zamieni w tragiczny w skutkach pożar. Należy pamiętać, żeby zachować wyjątkową ostrożność przebywając w lesie, ale także na terenach przyleśnych i łąkach. Większość pożarów w lasach powstaje niestety z winy człowieka. Nie dogaszone lub palone w pobliżu lasu ogniska, niedopałki papierosów porzucone w lesie lub w jego okolicy, nieugaszone zapałki wyrzucane z samochodów, przerzuty ognia powstałe w wyniku wypalania traw, iskry z pojazdów drogowych i szynowych to najczęstsze przyczyny tego typu pożarów. Kampinoski Park Narodowy należy do najbardziej suchych kompleksów leśnych w Polsce.

22.05.2012
Jak informuje gmina Leszno, w nocy z 4 na 5 maja złamała się Lesznowska Topola - najgrubsze drzewo w Polsce, rosnące w parku Karpinek w Lesznie. Oględziny drzewa przeprowadzone kilka lat temu przez specjalistyczną firmę wykazały, że drzewo jest całkowicie spróchniałe i nie nadaje się do przeprowadzenia skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych. To, co nastąpiło teraz, było niestety kwestią czasu i było spowodowane najprawdopodobniej czynnikami naturalnymi.
http://www.gminaleszno.pl

O najgrubszym drzewie w Polsce pisaliśmy w naszym serwisie, są także zdjęcia jak topola wyglądała kilka lat temu: NAJGRUBSZE DRZEWO W POLSCE.

16.05.2012
1 maja Członkowie Klubu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej "Kampinoski Szwendak" odnowili Kamień Kobendzy, który upamiętnia wybitnego uczonego i odkrywce walorów Puszczy Kampinoskiej.
http://www.kampinoski-szwendak.pl

10.05.2012
Konserwator zabytków ratuje sochaczewską wąskotorówkę. PKP podjęły wprawdzie uchwałę o tym, żeby rozebrać nieużytkowany fragment torów za Wilczymi Tułowskimi w stronę Piasków Królewskich i w stronę Kamionu, ale nieoczekiwanie dotarło do nich pismo, że konserwator chce wpisać kolejkę do rejestru zabytków. To uniemożliwia rozbiórkę.

Jak długo potrwają wszystkie procedury, związane z wpisem do rejestru zabytków, dokładnie nie wiadomo. Ale sam fakt ich wszczęcia powoduje, że bez zgody konserwatora z kolejką nic nie można zrobić - ani sprzedać, ani rozebrać. Gdyby PKP się uparło, to jedyną ewentualnością jest wystąpienie o zgodę do ministra kultury. Jednak szanse na taką zgodę są raczej niewielkie. - Sochaczewska kolejka ma wartość historyczną i naukową - podkreśla Ewa Jaszczak, dyrektor płockiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Chcemy ją chronić przed zniszczeniem. Zwłaszcza, że jest pomysł na jej uruchomienie praktycznie na całej długości. Muzeum chce odtworzyć połączenie z Kamionem, gdzie do dziś stoi budynek końcowej stacji: - Złożyliśmy już wniosek o dotację unijną - mówi Marek Belczyk. - Liczymy też na to, że fakt objęcia kolejki ochroną konserwatorską, skłoni PKP do tego, aby całość infrastruktury przekazać samorządom, a wtedy Muzeum zostałoby użytkownikiem wieczystym. Pomysł na uruchomienie trasy do Kamionu nie jest nowy, mówi się o tym od lat. Pytanie, czy tym razem się uda? Potrzebne są do tego duże pieniądze. Ale coś się już wokół kolejki dzieje. Gmina Brochów jeszcze w tym roku chce zacząć przebudowę budynku stacji w Tułowicach. To dobry początek. Bo świetnie, że udało się uratować tory, ale trzeba jeszcze mieć pomysł na to, co z nimi zrobić.
http://www.sochaczewianin.pl

07.05.2012
Express Sochaczewski zaprasza wszystkich miłośników spacerów do udziału w II Świętojańskim Rajdzie Pieszym po Puszczy Kampinoskiej. Rajd wyruszy z Granicy koło Kampinosu do Bromierzyka i z powrotem. Uczestnicy będą mieli do pokonania około 13 kilometrów. Na trasie rajdu znajdzie się między innymi cmentarz w Granicy, Dąb Powstańców, Dąb św. Teresy, wieża obserwacyjna, kapliczka św. Teresy. Zbiórka uczestników nastąpi 23 czerwca, o godzinie 9.00 na parkingu w Granicy. Wymarsz o godzinie 9.30, szacunkowy czas powrotu do Granicy godzina 15.00.

Uczestnicy dojeżdżają do Granicy we własnym zakresie. Jednak organizatorzy nie wykluczają, że dla osób niezmotoryzowanych przygotują autokar. Prosszą jednak o wcześniejsze zgłaszanie takiej potrzeby. Organizatorzy zapewniają oprócz ciekawego programu nagrody, certyfikaty, pamiątkowe koszulki, kiełbaski na ognisko. Ubezpieczenie NNW we własnym zakresie. Zapisy na rajd wyłącznie do 15 czerwca 2012 roku w redakcji Express Sochaczewskiego, 96 -500 Sochaczew, ulica Staszica 62/6 lub mailem: rajd@exmedia.pl z dopiskiem w tytule "Rajd Pieszy". W mailu prosimy podać numer telefonu oraz rozmiar koszulki (np. XL). Planujemy, że sto pierwszych osób otrzyma od organizatorów pamiątkowe koszulki rajdowe. Każdy uczestnik dostanie certyfikat udziału w rajdzie. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców na uczestnictwo w rajdzie.
http://www.sochaczewianin.pl

06.05.2012
Sezon sochaczewskiego pociągu retro i Muzeum Kolei Wąskotorowej rozpoczął się 5 maja. Tego dnia oprócz zwiedzania muzeum, przejażdżki zabytkowym pociągiem, można było zobaczyć nowy nabytek muzeum - lokomotywę Simens. Oficjalne rozpoczęcie sezonu odbyło się przed południem. W muzeum zebrały się tłumy wycieczkowiczów, którzy zdecydowali się na przejażdżkę zabytkowym taborem. Otwarcie rozpoczęło się zwiedzaniem muzeum. Po obejrzeniu eksponatów odbyła się prezentacja lekkich sprzętów, służących do obsługi i konserwacji linii kolejowej. Około południa pociąg wyruszył swoją tradycyjną trasą. Tabor przejechał z Sochaczewa przez Chodaków, Brochów, i dojechał do Tułowic, gdzie na wszystkich wycieczkowiczów czekał piknik, przejażdżka bryczką, chętni mogli skorzystać także z łódki i popływać rzeką Łasicą. Wycieczka pociągiem retro tradycyjnie rozpoczęła sezon wycieczkowy zabytkowym taborem.

Podróż ciuchcią będzie odbywała się w środy i soboty, do końca września. Ceny biletów na przejazd pociągiem i zwiedzanie muzeum wynoszą 26 zł - bilet normalny, 20 zł - bilet ulgowy i 8 zł bilet dla dzieci do 4 lat. Bilet normalny obejmujący zwiedzanie muzeum wynosi 10 zł, ulgowy 6 zł. Koszt lekcji muzealnej to 40 zł.
http://www.sochaczewianin.pl

O wycieczce zabytkowym pociągiem wąskotorowym z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej, przeczytać można w naszym serwisie w dziale: WYCIECZKI NA WEEKEND - SOCHACZEWSKA WĄSKOTORÓWKA.

27.04.2012
Transmisja online z gniazda bielików to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów. Kamera jest dostępna w internecie na stronie www.lasy.gov.pl/bielik Gniazdo, które widać, znajduje się na 120-letniej sośnie, 30 metrów nad ziemią. Gwałtowna burza 21 kwietnia przechyliła nieco kamerę, zmienił się kadr, ale wciąż widać bieliki. W połowie marca samica złożyła w gnieździe jaja (prawdopodobnie dwa). Zazwyczaj samiec i samica wysiadują je na zmianę, gdy jedno jest w gnieździe, drugie żeruje. Ostatnio coraz częściej rodzice pozostawiają jaja i przesiadują gdzieś poza zasięgiem "wzroku" kamery. Mamy nadzieję, że pisklęta wylęgną się między 25 kwietnia a 1 maja. Czasem bielik obraca jaja, aby zapewnić im odpowiednią wentylację i temperaturę. Co jakiś czas ptak przeciąga się, aby rozprostować kości, i wykonuje toaletę.
http://www.lasy.gov.pl

17.04.2012
Internetowy Atlas Ptaków to przedsięwzięcie, które powstaje w wyniku zaangażowania grupy pasjonatów. Projekt umożliwia i ułatwia miłośnikom ptaków rozpoznawanie gatunków. Przyczynia się do lepszego poznania niezwykle cennych zasobów przyrody, które mamy obowiązek chronić. Ważnym elementem prezentacji są nagrania śpiewu i różnych głosów. Na ogół w naturze najpierw słyszymy a później obserwujemy ptaka. Połączenie fotografii oraz głosów stanowi kompendium wiedzy użyteczne zarówno jako element edukacji, np. w szkołach, jak i dla miłośników ptaków oraz ornitologów.

Projekt powstał dzięki Emilowi Dzienniakowi, pomysłodawcy i wykonawcy strony. Pod jego kierunkiem projekt jest realizowany przez: Hannę Żelichowską, Wandę Kula, Sylwestra Kocota, Marka Palucha, Andrzeja Łukijańczuka i Mirosława Rataja. Dźwięki do prezentacji udostępnili między innymi: Tomasz Ogrodowczyk, Paweł Szczepaniak oraz prof. Włodzimierz Meissner z Katedry Zoologii Uniwersytetu Gdańskiego. Atlas pokazuje osobniki poszczególnych gatunków ptaków, podaje ich charakterystykę, śpiew oraz inne głosy jakie wydają. Pokazuje również różnice pomiędzy podobnymi gatunkami.

Atlas jest dostępny w internecie na stronie www.bird-watching.pl bez ograniczeń. W założeniu twórców ma być dobrem publicznym i edukacyjnym.
http://www.bird-watching.pl

15.04.2012
Aż 16 tysięcy łosi żyje w Polsce, takie są wstępne wyniki zakończonej właśnie inwentaryzacji tych zwierząt. W ubiegłym roku populację łosi szacowano na 10 tysięcy sztuk. W inwentaryzacji zleconej przez Ministerstwo Środowiska wzięli udział leśnicy, myśliwi, pracownicy parków narodowych, instytucji naukowych, studenci, uczniowie oraz przyrodnicy. Wszystko dlatego, że zastosowana metoda - pędzenia próbne - jest ogromnym przedsięwzięciem. Pędzenia polegają na zmuszeniu zwierzyny do wyjścia z obstawionego przez obserwatorów fragmentu lasu. Aby uniknąć wielokrotnego liczenia, cała akcja musi być zsynchronizowana w czasie. Potem otrzymane wyniki ekstrapoluje się na powierzchnię całego inwentaryzowanego terenu, np. nadleśnictwa.

Pędzenie próbne to jedna z najdokładniejszych metod liczenia zwierzyny. Uzyskane wyniki wymagają szczegółowej analizy i opracowania. Są one na tyle zaskakujące, że musimy je uważnie sprawdzić - przyznaje Janusz Zaleski, główny konserwator przyrody. Nie ma jednak wątpliwości, że łosi rzeczywiście przybyło. Teraz wyniki liczenia będą analizowane przez zespół ekspertów, do grona których wiceminister środowiska chce zaprosić naukowców z uniwersytetów i ekspertów z Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Wyniki inwentaryzacji zostaną jeszcze uzupełnione o informacje z parków narodowych.

Według przyrodników z Uniwersytetu w Białymstoku optymalnym zagęszczenie łosi nie powinno przekraczać 5 sztuk na 1000 hektarów lasu i terenów bagiennych. W Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie zagęszczenie jest największe, na 1000 hektarów powierzchni parku przypada ponad 10 osobników. Taka liczba zwierząt może już zagrażać ekosystemowi. Dorosłe zwierzę potrzebuje bowiem dziennie około 30 kilogramów liści, pędów drzew czy kory. Innym problemem są choćby wypadki drogowe powodowane przez łosie.

W Polsce od 2001 roku obowiązuje moratorium na polowanie na łosie, którego Ministerstwo Środowiska nie planuje uchylać. - Naszym celem jest dalsza ochrona łosia w Polsce. Na podstawie posiadanych przez nas informacji, nie ma potrzeby zmiany strategii wobec tego zwierzęcia - przekonuje Janusz Zaleski.

Według danych GUS jeszcze w 2000 roku było w Polsce zaledwie 2076 łosi, pięć lat później już 3896, a w 2008 roku 6479.
http://www.lasy.gov.pl

13.04.2012
Każdego roku wiosną na wielu obszarach rozpoczyna się sezon wypalania traw. Niekontrolowany ogień często się rozprzestrzenia, powodując pożar lasów i zabudowań gospodarskich. W płomieniach i dymie giną ludzie i zwierzęta. Dlatego Lasy Państwowe apelują - nie wypalaj traw i chroń lasy przed pożarami!

Wypalanie traw jest u nas złą tradycją, z którą od lat walczą leśnicy, strażacy, policjanci i służby ochrony środowiska. Niesłusznie uważa się, że wypalanie roślinności użyźnia glebę. Jest ono za to nielegalne i bardzo szkodliwe dla zwierząt i roślin, zagraża też bezpieczeństwu ludzi. Zwyczaj ten jest praktykowany głównie na obszarach zaniedbanych rolniczo oraz nieużytkach.
http://www.lasy.gov.pl

10.04.2012
Poniżej zamieszczamy sprostowanie, jakie przysłał nam Komendant Straży Parku Artur Kenig, dotyczące Rajdu Powstania Styczniowego w Puszczy Kampinoskiej, który odbędzie się 14 kwietnia 2012 roku. Gdy zamieszczaliśmy informacje dotyczące rajdu, na stronie KPN nie widniała wzmianka o uroczystościach.

"Na Państwa stronie internetowej została umieszczona informacja - zaproszenie dotyczące Rajdu Powstania Styczniowego w Puszczy Kampinoskiej w dniu 14 kwietnia 2012 roku. Niestety informacja, zaczerpnięta przez Państwa prawdopodobnie ze strony internetowej Niepodległej Rzeczpospolitej Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Czosnów Kampinoskiej zawiera wiele nieścisłości. Rajd, o którym mowa, organizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Czosnów RADĘ PAMIĘCI NIEPODLEGŁEJ RZECZPOSPOLITEJ KAMPINOSKIEJ Prezes: Urszula Przymus uprzymus@tlen.pl. W/w Stowarzyszenie uzyskało od Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego zgodę wyłącznie na organizację "Rajdu promienistego do Mogiły Powstańców 1863 r." W ramach rajdu nie są organizowane żadne dodatkowe uroczystości. Przewidziany jest posiłek oraz gawędy i śpiewanie pieśni patriotycznych na Polanie Zaborów w godz. 14.00-17.00. Nie ma mowy o udziale "jeźdźców", których to Państwo zapraszają, nie mając do tego żadnych uprawnień. Poruszanie się konno po terenie Kampinoskiego Parku Narodowego dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody Dyrektora Parku (Regulamin udostępniania Kampinoskiego Parku Narodowego). Natomiast Uroczystość upamiętniającą 149 rocznicę walk powstańczych pod Zaborowem organizują: Związek Międzygminny Kampinos, Wójt Gminy Izabelin oraz Kampinoski Park Narodowy. Na stronie internetowej Parku znajduje się informacja o uroczystości. Jeżeli chcą Państwo uzyskać jakieś informacje odnośnie planowanych uroczystości, proszę zwrócić się do organizatorów. Nie będą wówczas Państwo wprowadzali w błąd osób pragnących uczestniczyć w uroczystości w dniu 14 kwietnia 2012 r. na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. W załączeniu przekazuję treść zezwolenia na Rajd promienisty.
Pozdrawiam. Artur Kenig Komendant Straży Parku"

03.04.2012
W lutym 1861 roku w Warszawie rosyjskie władze zabiły 5 demonstrantów, w kwietniu ponad 100. Zabroniono noszenia narodowego stroju i śpiewania polskich pieśni. 14 października wprowadzono stan wojenny. Dzień później wojsko wtargnęło do kościołów, w Katedrze aresztowało 1878 osób. Wszystkie kościoły zamknięto. W nocy z 14 na 15 stycznia 1863 roku zarządzono brankę do wojska na 15 lat. Młodych wyciągano z domów siłą. Stolica miała dostarczyć 1950 rekrutów, ale zebrano tylko 559. Wielu uciekło do Puszczy Kampinoskiej i lasów serockich. 22 stycznia 1863 konspiracyjny Rząd Narodowy ogłosił powstanie.Bitwa pod Budą Zaborowską 14.IV.1863

17 stycznia 1863 roku syn powstańca listopadowego i były carski oficer Zygmunt Padlewski utworzył sztab w Kampinosie. W lasach zgromadziło się około 1000 ludzi. Wspierali ich okoliczni mieszkańcy, zwłaszcza dwory dostarczające koni, żywności i broni. Na Wielkanoc zaplanowano atak na Cytadelę, gdzie więziono polskich przywódców. Oddział mjr Walerego Remiszewskiego przedostał się lasami prawie pod Wawrzyszew, ale musiał wycofać się przez Lipków i Truskaw do lasów Zaborowskich, tropiony przez Rosjan.

14 kwietnia pod Budą Zaborowską doszło do bitwy. 500-osobowy oddział carskiej armii pod dowództwem gen. Krüdenera zaatakował 250 powstańców uzbrojonych głównie w kosy. Major Remiszewski był chory i nie mógł skutecznie dowodzić. Poległo ok. 50 żołnierzy rosyjskich i około 150-200 powstańców. Po bitwie kilkudziesięciu rannych Polaków bestialsko wymordowano. Gdy ułożeni na wozach czekali na transport, rozwścieczeni Rosjanie pozrzucali ich na ziemię i dosłownie rozszarpali bagnetami.

Resztki powstańców, wyłapanych pod Górkami i Starą Dąbrową, rozstrzelano lub powieszono na pobliskiej sośnie. W 1984 roku 170-letnie drzewo runęło. Wyciosano z niego 11 krzyży, pierwszy wręczono Janowi Pawłowi II. W 2001 roku umieszczono tu głaz z epitafium "Być pokonanym, a nie ulec". Na północ od Granicy rośnie 300-letni niemal 20-metrowy Dąb Powstańców, na którym według podania też wieszano jeńców.

02.04.2012
Kilka dni temu Radio Dla Ciebie poinformowało, że słuchacze odwiedzający Puszczę Kampinoską natknęli się na rozwieszone między drzewami na wysokości głowy stalowe linki i głębokie "wilcze doły". Czemu mają służyć? Rzecz jasna walce z czterokołowcami, którzy nielegalnie jeżdżą po Kampinoskim Parku Narodowym. Metoda kontrowersyjna, żeby napisać delikatnie. Przez taką metodę walki z nielegalnym "rozjeżdżaniem" rezerwatu można quadowca czy rowerzystę okaleczyć, albo pozbawić życia.

Cytując przepisy Kodeksu wykroczeń, w parkach narodowych zabrania się "ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz poza drogami położonymi na nieruchomościach będących w trwałym zarządzie parku narodowego". Problem w tym, że nie od dziś część posiadaczy motocykli i quadów nie stosuje się do tej zasady. Kończy się zima, więc wsiadają na swoje maszyny, a potem rozjeżdżają pola uprawne i lasy.

Rok temu tylko w długi majowy weekend strażnicy kampinoskiego parku ukarali mandatami 225 takich osób. Skarżą się na nich leśnicy i rolnicy, ale wciąż nikt nie znalazł skutecznego sposobu na ukrócenie nielegalnych rajdów po parkach.

Niestety pojawiają się sygnały, takie jak ten z Puszczy Kampinoskiej, że niezadowoleni przeciwnicy nielegalnej jazdy chwytają się bardzo niebezpiecznych narzędzi. - Na pewno nie jest rozwiązaniem próba zrobienia komuś krzywdy. Czasem może się to skończyć wypadkiem śmiertelnym. To się tak wydaje, że quadowiec ubrany jest w kask i ochraniacze. Jeśli linka trafi na szyję, może dojść do trwałego kalectwa albo urwania głowy. To jest rozwiązanie typu: sąsiad przejechał kurę, pójdę z siekierą i odetnę mu głowę - mówi nam Jacek Bujański, członek Komisji Sportu Motocyklowego przy Polskim Związku Motorowym.

Co gorsza, stalowe linki i "wilcze doły" mogą zaszkodzić nie tylko quadowcom, którzy bezprawnie jeżdżą po parku, ale też Bogu ducha winnym rowerzystom, którzy legalnie poruszają się po tym terenie. Można sobie wyobrazić, że w niedzielne popołudnie rodzina wybierze się na rowerową przejażdżkę szlakami parku i któryś z rowerzystów nieszczęśliwie wjedzie w taką linkę. Używając retoryki Bujańskiego, to sytuacja typu: sąsiad przejechał kurę, pójdę z siekierą i odetnę innemu sąsiadowi głowę.

- My z tymi pułapkami nie mamy nic wspólnego. Na pewno jest tak, że mogą ucierpieć niewinni rowerzyści. Dla nich konsekwencje spotkania z linką mogą być bardzo bolesne, jak również bolesne mogą być konsekwencje samego spotkania z quadem. Quadowcy często spychają rowerzystów, przejeżdżają przed nimi - mówi Magdalena Kamińska, rzecznik Kampinoskiego Parku Narodowego.
http://natemat.pl

29.03.2012
Wolontariusze i sympatycy TP "Bocian" zapraszają na sadzenie wierzb głowiastych (żywokołów) 31 marca w Komorowie gmina Kampinos. "Spotykamy się o godzinie 9 na Drodze Wygonowej, przy której ogławialiśmy wierzby w zeszłym roku. Drogę łatwo znaleźć, jadąc od Kampinosu należy przejechać prawie przez cały Komorów i skręcić w prawo za blaszaną halą producenta drzwi. Dawny komorowski wygon miał ponad kilometr długości sięgał od Traktu Królewskiego do granicy lasu, na odcinku 800 metrów obsadzony był dwustronnie wierzbami głowiastymi w rozstawie co 4 metry. Dziś pozostało na nim około 80 wierzb, które powoli z roku na rok zamierają i są usuwane. Bez nowych nasadzeń kres tego zadrzewienia jest bliski. Jeśli chcesz pomóc uratować tą piękną aleję wierzbową, zapraszamy w sobotę. Akcja uzgodniona z wójtem Kampinosu i sołtysem Komorowa :-) Weź szpadel, solidne buty i prowiant na ognisko, żywokoły czekają."

Kontakt do organizatorów tel. 606 277 567 mail: warszawa@bocian.org.pl
http://www.bocian.org.pl

26.03.2012
Pierwsze dni tegorocznej, kalendarzowej wiosny w Puszczy Kampinoskiej są słoneczne i dość ciepłe, ale mimo tego na łąkach stoi sporo wody. W pobliżu Kanału Łasica są potężne rozlewiska, a puszczańskie tereny bagienne są nie do przejścia suchą nogą. W tym okresie najlepiej wybrać się na wycieczkę w rejony wydm porośniętych lasem. Pięknym miejscem są choćby: Białe Śladowskie Góry, Czerwińskie Góry, albo położone bliżej Warszawy okolice Łużowej Góry. Najnowsze zdjęcia z Puszczy Kampinoskiej obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.

22.03.2012
Aż 150 saren zagryzły w ubiegłym roku biegające luzem psy na terenie miejskich lasów w Warszawie. Aby zapobiec takim przypadkom, właśnie ruszyły w teren wspólne patrole strażników miejskich i leśników. Za spuszczanie psa ze smyczy wlepiają 500 zł mandatu. Funkcjonariusze obu służb patrolują m.in. tereny Lasu Młocińskiego i Lasu Bielańskiego. Sprawdzają, czy spacerujący tam ludzie nie spuszczają psów ze smyczy. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń puszczanie psów luzem na terenach leśnych, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny. A można za to dostać nawet 500 zł mandatu. Pierwsze już się posypały.

Jak mówią leśnicy, ukarani właściciele psów tłumaczyli, że nie zdawali sobie zagrożenia, jakie dla dzikiej zwierzyny stanowią ich pupile. A tymczasem tylko w ubiegłym roku na terenie miejskich lasów w Warszawie znaleziono około 150 saren zagryzionych przez psy. - Odnajdujemy nie tylko martwą zwierzynę, ale również poranione osobniki, które wymagają długiego leczenia. Te zwierzęta są nie tylko okaleczone fizycznie, ale przeżywają też ogromny stres. Nie zawsze, mimo podjętego w naszym specjalistycznym ośrodku leczenia, udaje się je uratować - wyjaśnia Marek Roman, wicedyrektor Lasów Miejskich w Warszawie.

Strażnicy i leśnicy zapewniają, że wspólne patrole będą prowadzić na terenie Bielan i Żoliborza co najmniej przez najbliższy miesiąc. - Działania te mają nie tylko wyegzekwować od właścicieli psów przestrzegania przepisów, ale też podnieść społeczną świadomość - tłumaczy Romuald Modzelewski, naczelnik V oddziału terenowego stołecznej straży miejskiej.
http://www.onet.pl

18.03.2012
Osadnictwo oraz chęć rolniczego wykorzystania terenów w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej od XIX wieku prowadzi systematycznie do jej odwodnienia. Mieszkańcy kopali rowy melioracyjne, co spowodowało stopniowe osuszanie bagien. W latach 70-tych XX wieku zdecydowano o zakończeniu melioracji i przywróceniu tego terenu naturze, ale stosunek wód pozostał zaburzony. - Sytuację pogarsza fakt, że jesteśmy odcięci od Wisły - mówią pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego. Między Puszczą a korytem Wisły powstało bowiem wiele miejscowości, z ich powodu umocniono wały przeciwpowodziowe i już nic nie uzupełnia zasobów wody wewnątrz Puszczy Kampinoskiej.

Dlatego władze Parku wraz z naukowcami ze Szkoły Głównej Handlowej opracowali projekt renaturyzacji mokradeł i bagien. - Musieliśmy znaleźć takie miejsca, gdzie natura najlepiej zareaguje na zwiększone ilości wody oraz gdzie nie będzie to szkodziło człowiekowi - wyjaśnia prof. Tomasz Okruszko z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Podkreślił, że muszą to być działania drobne a precyzyjne, bardziej przypominające pracę chirurga niż drwala. Tymczasem mieszkańcy miejscowości położonych przy Kampinoskim Parku Narodowym z niepokojem obserwują stojącą teraz na polach wodę. Pamiętają podtopienia z 2 ostatnich lat i boją się, że ich kłopoty z wodą to dopiero początek.
http://www.polskieradio.pl

15.03.2012
Jak informuje Radio Dla Ciebie, w Puszczy Kampinoskiej można się natknąć na "wilcze doły" i rozciągnięte między drzewami linki. O sprawie poinformowali redakcję Radia Dla Ciebie słuchacze. - Kolega jadąc rowerem w okolicy Puszczy Kampinoskiej, od strony północnej - poligonu w Kazuniu, natknął się na linkę rozwieszoną na wysokości oczu. Stracił okulary i trochę się podrapał. Taka próba zahamowania kogokolwiek za pomocą linki to bandytyzm. To tym bardziej jest groźne, że kask nie ma tu znaczenia. Jeżeli linka ześliźnie się poniżej kasku, na szyję, to praktycznie może dojść do uszkodzenia rdzenia kręgowego, a nawet może urwać głowę - opowiadał przerażony słuchacz RDC.

W tej sprawie do redakcji RDC trafił też e-mail. Słuchacz pisze w nim:

"W tym roku, w trakcie pierwszej przejażdżki na rowerze po Puszczy Kampinowskiej, na wysokości miejscowości Cisowe i Stara Dąbrowa, na szczycie drugiego podjazdu odkryłem wykopany w poprzek rów o głębokości około 1 metra i szerokości 1 metra. Tylko dobre hamulce i refleks powstrzymały mnie przed fikołkiem do przodu" - czytamy w wiadomości nadesłanej do naszej redakcji.

Kto przygotowuje takie pułapki? Na to pytanie próbował odpowiedzieć komendant Straży Parku w Kampinoskim Parku Narodowym, który był gościem telefonicznym Popołudnia Radia Dla Ciebie. - Nie natrafiliśmy jeszcze na takie pułapki. Informacja od Radia Dla Ciebie o nich jest pierwsza. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek informacje na temat lokalizacji pułapek, to prosimy o bezpośredni kontakt telefoniczny, czy e-mailowy. Wtedy podejmiemy odpowiednie działania - powiedział na antenie RDC Artur Kenig. Zdaniem komendanta, takie pułapki mogą być dziełem niezrównoważonej osoby, która może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak może to być niebezpieczne. Dodał, że nie można wykluczyć, iż pułapki zastawia ktoś, kto jest zdesperowany po tym, jak np. quad zepchnął go z drogi. Komendant przyznał, że strażnicy i okoliczni mieszkańcy mają poważny problem z osobami jeżdżącymi tam na quadach i nieszanującymi przyrody i prawa ludzi do spokojnego wypoczynku czy mieszkania.
http://www.rdc.pl

12.03.2012
XIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Parki Narodowe" organizowany jest przez Kampinoski Park Narodowy z okazji Dnia Ziemi i Europejskich Dni Parków pod patronatem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Celem konkursu jest popularyzacja polskich parków narodowych, chroniących z mocy prawa najpiękniejsze fragmenty przyrody polskiej wraz z pamiątkami historii i kultury. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących. Organizatorzy czekają na prace do 31 marca 2012 roku. Więcej informacji o konkursie udziela komisarz konkursu Grzegorz Okołów tel. 22 721 83 91 do 93,
e-mail: gokolow@kampinoski-pn.gov.pl
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

06.03.2012
Na drodze przecinającej Kampinoski Park Narodowy ginie coraz więcej zwierząt alarmują leśnicy. Nie pomagają ograniczenia ruchu. Pod kołami aut w Kampinosie zginęły pod koniec ubiegłego roku 283 płazy, gady i ptaki, a także drobne ssaki wynika z badań prowadzonych przez Łukasza Tyburskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który bada zdarzenia z udziałem zwierząt w Kampinoskim Parku Narodowym. - Spośród gadów najczęściej ginęły żaby zielone, żaby moczarowe, a z płazów zaskrońce i żmije zygzakowate. Samochody zabijają też kuny, jeże i nietoperze. Od uderzenia w rozpędzone auta giną jaskółki, sikory, zięby. Odnotowaliśmy też zabitego puszczyka. W poprzednim roku potrąconych zostało i zginęło kilkanaście łosi, ponadto dochodziło do wypadków z udziałem saren oraz dzików. - informuje Łukasz Tyburski.

Gdzie najczęściej giną zwierzęta? Wzdłuż trasy Leszno - Kazuń, która dzieli park na połowę. Głównie w okolicach Roztoki, Kanału Zaborowskiego. Zdaniem Tyburskiego liczba zwierząt, które rozbijają się o samochody, wzrasta. Ruch pojazdów w okolicach parku się zwiększa. Rok temu na drodze Leszno - Kazuń wprowadzono ograniczenia w ruchu. Mogą tamtędy jeździć ciężarówki o ładowności do 10 ton, a prędkość została ograniczona do 60 km na godzinę.

Jak zapewniają policjanci, droga przecinająca Kampinoski Park Narodowy jest codziennie patrolowana. Kontrole pojazdów przeprowadzają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Warszawy, drogę tę patroluje też samochód z wideorejestratorem - informuje Hubert Kowalczewski, komendant policji Warszawa - Zachód. Policjanci przyznają, że zatrzymują ciężarówki, które przejeżdżają przez Puszczę Kampinoską. Ale większość z kierowców ma przepustki wydane przez Mazowiecki Zarząd Dróg.
http://www.rp.pl

05.03.2012
1 marca każdego roku rozpoczyna się meteorologiczna wiosna, dokładnie na 20 dni przed początkiem astronomicznej wiosny. Zanim będziemy obserwować pełne przebudzenie się z zimowego snu fauny i flory w Puszczy Kampinoskiej warto sprawdzić, czy nieuchronnie zbliża się koniec zimy. W Puszczy w dzień przeważnie jest temperatura dodatnia, ale nocą nadal trzyma lekki mróz. Idąc na wycieczkę w podmokłych rejonach Puszczy Kampinoskiej rano możemy przejść suchą nogą przez szlak, natomiast wracając w południe, zwłaszcza gdy świeci słońce, będziemy grząźć w błocie. Kilka zdjęć z wycieczki obejrzeć można w puszczańskim fotoblogu.

02.03.2012
Przez dwa dni, w najbliższy czwartek i piątek, w Kampinoskim Parku Narodowym odbywać się będzie liczenie łosi. Dotychczas liczebność herbowego zwierzęcia Kampinoskie PN szacowana była na podstawie całorocznych obserwacji i monitoringu. Zebrane tym razem informacje posłużą do weryfikacji poprzednich statystyk oraz oceny, czy zwierząt przybywa, czy ubywa i w jakiej są kondycji. Zwierzęta liczone będą metodą pędzeń. Liczący - niemal wszyscy pracownicy parku - spędzą w lesie wiele godzin. Rozstawieni będą w odpowiednich odległościach, a ich przemarsz będzie się odbywał w konkretnych kierunkach. Nie znaczy to jednak, że zwierzęta będą płoszone. Każdy z uczestników będzie zachowywał się dyskretnie bez zbędnego hałasu. Dzięki temu uda się policzyć nie tylko łosie, ale również i inne ssaki: sarny, jelenie, być może i rysie. Wyniki prowadzonego liczenia będą pomocne w realizacji strategii gospodarowania populacją łosia w Polsce przede wszystkim w Kampinoskim Parku Narodowym.

Do Puszczy Kampinoskiej łoś powrócił w 1951 roku dzięki udanej, przeprowadzonej jeszcze przed powstaniem parku narodowego reintrodukcji. Obecnie szacuje się, że żyje tu blisko 400 przedstawicieli tego gatunku co nie pozostaje bez wpływu na ilość szkód wyrządzanych przez zwierzęta w drzewostanach naturalnych odnowień na obszarach chronionych. W ciągu ostatnich lat obserwuje się również znaczny wzrost liczby kolizji komunikacyjnych z udziałem łosi. Łoś w Polsce jest zwierzęciem łownym, na które obowiązuje całoroczny zakaz polowań, wskutek wprowadzonego w 2001 roku przez Ministra Środowiska moratorium na odstrzał. Wskutek ochrony biernej łoś stał się gatunkiem dość pospolitym. Nastąpiła również przebudowa struktury wiekowej populacji, wzrost liczebności starszych klas wiekowych oraz zwiększył się odsetek byków łopataczy.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

01.03.2012
25 lutego, w wietrzne sobotnie przedpołudnie wolontariusze i sympatycy TP "Bocian" spotkali się przy alei wierzbowej w okolicach wsi Kazuń Nowy, aby już szósty rok z rzędu przypomnieć o starej, dobrej tradycji ogławiania wierzb. Wrośniętym w krajobraz mazowieckich wsi wierzbom głowiastym, przy zaniechaniu regularnego ogławiania, grozi ryzyko uszkodzenia i obumarcia. Dzieje się tak dlatego, że "głowa" wierzby nie jest w stanie utrzymać grubych, przerośniętych pędów i przy okazji silnego wiatru lub pioruna grozi jej rozłamanie. Ogławianie, niegdyś stosowane dla uzyskania opału i witek wierzbowych, dziś nie ma już znaczenia gospodarczego. Dlatego też Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" co roku organizuje "Dni wierzby głowiastej" - akcję, która ma na celu przypomnienie o tej ważnej dla przyrody tradycji. Głowiaste, pełne dziupli i próchnowisk wierzby są bowiem cennym siedliskiem życia innych organizmów, w tym coraz rzadszych gatunków ptaków: kraski i pójdźki.

Na tegoroczne mazowieckie "Dni wierzby głowiastej" przybyło około 20 osób. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie! Mamy nadzieję, że akcje, takie jak ta, ocalą od zapomnienia stary, pożyteczny zwyczaj ogławiania i sadzenia wierzb, a tym samym cenne siedlisko wielu gatunków zwierząt i niepowtarzalny element krajobrazu mazowieckich wsi.
http://www.bocian.org.pl

26.02.2012
Kampinoski Park Narodowy zaprasza na seminarium naukowe "Śmiertelność zwierząt na drogach publicznych KPN oraz w jego otoczeniu". Prelegentem będzie Łukasz Tyburski. Seminarium odbędzie się w poniedziałek 5 marca 2012 roku o godzinie 12.00 w sali edukacyjnej Centrum Edukacji KPN w Izabelinie ul. Tetmajera 38.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

23.02.2012
Od 20 lutego w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego będzie można podziwiać nową stałą ekspozycję "Przyroda i historia Puszczy Kampinoskiej". Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 oraz w weekendy w godzinach 10.00-16.00.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

15.02.2012
W najbliższą sobotę 18 lutego Towarzystwo Narciarskie "Biegówki" we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym zapraszają na III Rajd Narciarski po Puszczy Kampinoskiej - żołnierze na nartach. W programie imprezy przejście przez najmniej uczęszczane tereny Puszczy Kampinoskiej, z licznymi wydmami i urokliwym kanałem Łasica, prezentacja sprzętu narciarskiego wykorzystywanego przez współczesną Brygadę Strzelców Podhalańskich, spotkanie z żołnierzami z Brygady Strzelców Podhalańskich oraz członkami grup rekonstrukcyjnych: Cytadela i Suomen Armeija. Warunkiem uczestnictwa jest wysłanie zgłoszenia pod adres wycieczki@tnbiegowki.pl oraz uiszczenie opłaty wpisowej (32 zł członkowie TN Biegówki, 38 zł inne osoby).
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

07.02.2012
Zima za pasem, a każdy na swój sposób próbuje jakoś chronić się przed chłodem. A jak robią to drzewa? U nich rolę solidnego płaszcza spełnia kora. Ale nie tylko w zimie. Korą powszechnie nazywana jest martwica korkowa, natomiast w sensie botanicznym nazwa ta obejmuje także żywe tkanki położone wewnątrz pnia. Za jej powstawanie odpowiedzialny jest felogen. Corocznie wytwarza on warstwę nowych tkanek, która stopniowo odcinana przez kolejne pokłady nowych komórek, powoli obumiera. Dzieje się tak przez całe życie drzewa.

Kora to taka skóra drzewa. W miarę wzrostu jego średnicy, pęka i złuszcza się, Doskonale to widać na starych pniach. Martwe komórki wypełnione są powietrzem, a ich ściany przesycone suberyną (substancja podobna do wosku) oraz garbnikami, co czyni z niej doskonały materiał izolacyjny. Aby ów pancerz nie spowodował uduszenia znajdujących się wewnątrz tkanek, natura wyposażyła go w przetchlinki, przez które odbywa się wymiana gazowa.

Korowina pełni przede wszystkim funkcję płaszcza, chroniąc zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i zagrożeniami ze strony świata żywego: owadami i zarodnikami pasożytniczych grzybów. Oczywiście, kora nie spowoduje, że wewnątrz pnia zimą będzie dodatnia temperatura. Drzewo przygotowuje się do mrozu, ograniczając w tkankach zawartość wody na rzecz cukrów i innych substancji obniżających temperaturę zamarzania. Dzięki temu jest w stanie wytrzymać nawet 50 st. C poniżej zera. Latem kora chroni tkanki przed przegrzaniem.
http://www.lasy.gov.pl

31.01.2012
Polska nadal pozostaje pod wpływem wyżu znad Rosji jak informuje IMGW. Ze wschodu napływa nad Polskę mroźne powietrze kontynentalne, które jest przyczyną rekordowych mrozów na obszarze całego kraju. Jednym z najzimniejszych rejonów Polski były dziś Ustrzyki Górne, gdzie odnotowano 27 stopni mrozu. Meteorolodzy informują, że kolejne dni będą jeszcze zimniejsze. Kulminacja ma nastąpić w nocy z piątku na sobotę, kiedy termometry wskażą mniej niż -30 stopni mrozu. Mimo dużych mrozów śniegu prawie nie ma w Puszczy Kampinoskiej i niestety nie ma warunków by biegać na biegówkach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej zimy w naszym puszczańskim fotoblogu.

28.01.2012
W Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego odbędzie się 2 lutego seminarium "Lisy, kuny i borsuki - rola drapieżników w rozsiewaniu nasion". Osoby zainteresowane proszone są o potwierdzenie przybycia.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

16.01.2012
Spóźniona zima zawitała do Puszczy Kampinoskiej, od wczoraj z przerwami pada śnieg. Arktyczne powietrze przyniosło mróz i meteorolodzy zapowiadają, że temperatury spadną jeszcze niżej i śnieg momentami będzie padał intensywne. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym puszczańskim fotoblogu.

12.01.2012
Firma Diapress Photo Studio opracowała i wydała już 18-sty kalendarz ścienny dla Kampinoskiego Parku Narodowego. Dzięki uprzejmości właściciela firmy Diapress, mamy dla czytelników naszego serwisu kilkanaście egzemplarzy kalendarza na 2012 rok typu plakatowego. Darmowe egzeplarze można odebrać w Centrum Handlowym Arkada, w sklepie z kawą i herbatą Magia Ziaren i Liści, na ulicy Solec 81B/P-56 w Warszawie.

03.01.2012
Kampinoski Park Narodowy zaprasza do składania uwag, opinii i wniosków do Projektu Planu Ochrony dla Kampinoskiego Parku Narodowego z uwzględnieniem zakresu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 PLC 140001 Puszcza Kampinoska, na lata 2012-2031, w terminie do 22 stycznia 2012 roku.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz