ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2011 rok

21.12.2011
Dzisiejszej nocy spadł pierwszy śnieg na Mazowszu. Astronomiczna zima zaczyna się jutro o godzinie 6.30, to oznacza również zimowe przesilenie, czyli moment najdłuższej nocy i najkrótszego dnia. Jutrzejszym rankiem Słońce wstąpi w znak Koziorożca rozpoczynając tym samym astronomiczną zimę. Znajdzie się najniżej pod równikiem. W tym dniu w Warszawie słońce wzniesie się maksymalnie tylko 15 stopni nad horyzont, a dzień będzie trwał zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Od 23 grudnia dzień będzie się wydłużał o 2-3 minuty.15.12.2011
Każdy kto wybierze się do Puszczy Kampinoskiej na kilkugodzinną wycieczkę, czy też krótki spacer przy odrobinie szczęścia może spotkać dziko żyjące zwierzęta. Królem Puszczy Kampinoskiej jest łoś. Dwójka naszych czytelników w ostatni weekend widziała tego pięknego zwierzaka i z bliska udało im się zrobić zdjęcia.

Tak relacjonuje to Pan Grzegorz: "Cieszę się, że udało się nam z kolegą mieć możliwość spotkania tak cudnego zwierzęcia całkiem przypadkiem. Spotkaliśmy go na trasie wycieczki rowerowej, na żółtym szlaku między Kamieniem Ułanów Jazłowieckich, a Michałówką, zaraz obok małej chatki dla turystów na skrzyżowaniu dwóch dróg. Prawdopodobnie minęlibyśmy lezącego w krzakach łosia gdyby nie pewien Pan, który nas zaczepił i zaproponował "Czy nie chcemy zobaczyć łosia?" - zgodziliśmy się od razu, stąd zdjęcia. Łoś w momencie zdjęć przeżuwał jedzenie leżąc. Owy Pan całkiem dobrze znał temat łosiów w Puszczy, przytoczył historię zasiedleń z lat 50 i pokazał jak podejść bez spłoszenia." Zapraszamy do obejrzenia zdjęcia łosia w naszym puszczańskim FOTO BLOGU.

10.12.2011
W miniony weekend na drodze na terenie Kampinosu został potrącony łoś. Czytelniczka, która spowodowała wypadek, zadzwoniła do 40 weterynarzy, ale nikt nie chciał pomóc. Po 8 godzinach zwierzę zostało zastrzelone przez myśliwego. Wicedyrektor Kampinoskiego Parku przyznał w TOK FM, że park nie posiada dyżurnego weterynarza.

- W tej sytuacji nie wiadomo, co tak naprawdę zawiodło - przyznaje zastępca dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Janusz Jeziorski. - Jest jakaś dziura w prawie. Wprawdzie my jako Park mamy w statucie wpisaną ochronę zwierząt, ale służb weterynaryjnych już nie - dodaje. I kontynuuje: - Trudno odpowiedzieć dlaczego tak się stało, dlaczego mimo tylu prób nawiązania kontaktu z weterynarzami, nie udało ściągnąć go na miejsce wypadku. Jego zdaniem, to, że całe zdarzenie miało miejsce w sobotę, w dodatku późnym wieczorem, także może być jedną z przyczyn nieznalezienia lekarza.

- Spychanie odpowiedzialności jest najgorszą z możliwych linii obrony - komentuje z kolei dla TOK FM Anna Szwabczyńska z Fundacji Viva Akcja dla Zwierząt.
- Dla mnie sam fakt, że Kampinoski Park Narodowy nie ma podpisanej umowy z weterynarzem jest niedopuszczalny. Uważam, że to bezdyskusyjna konieczność. Tu musi działać określona procedura, zwłaszcza w tego typu rezerwatach - mówi działaczka. W odpowiedzi dyrektor parku stwierdził, że "planuje w przyszłości otworzyć pewnego rodzaju ośrodek rehabilitacji dla zwierząt leśnych, gdzie będziemy zatrudniać weterynarza, który wezwany na miejsce oceni czy zwierzę można uratować czy też należy je uśpić".
http://www.warszawa.gazeta.pl

07.12.2011
Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego informuje, że w związku z brakiem zainteresowania w okresie świątecznym w ubiegłych latach odwiedzania Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy i Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach, będą one nieczynne w dniach 24 i 31 grudnia 2011 roku oraz 1 stycznia 2012.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

06.12.2011
Wolontariusze TP "Bocian": Agata Litwin, Adam Tarłowski i Mariusz Grzeniewski, odławiali uwiezioną w podmurowanym, wysokim zbiorniku na wodę, kaczkę krzyżówkę. Wszystko działo się w Brwinowie przy ulicy Sochaczewskiej. Zwierzę miało uszkodzone skrzydło, przez co nie mogło się wzbić w powietrze o własnych siłach. Kaczka przebywała tam od wielu tygodni, ludzie ją dokarmiali, ale nie mieli pojęcia jak ją wyłowić. Całe dnie spędzała na wodzie, bez szans na wyjście na suchy ląd, dryfowała jedynie na rzuconych przez mieszkańców styropianach.

Ptaka wyłowiono przy pomocy podbieraka na ryby. Nie było to proste ponieważ nurkując kaczka wymykała się ratownikom. Poszkodowane zwierzę zawieźli do ptasiego azylu wolontariusze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Milanówku. Diagnoza brzmiała - złamanie w okolicy lewego nadgarstka. Ptak ma się już dobrze, pływa po stawie w warszawskim zoo, będzie tam dożywotnio.
http://www.bocian.org.pl

29.11.2011
Nowoczesne technologie pozwalają rejestrować położenie wędrujących ptaków nawet z kilkuminutową częstotliwością odczytów. Dzięki oznakowaniu polskiego orlika krzykliwego loggerem śledzimy jego wędrówkę na afrykańskie zimowiska. Eksport danych na zdjęcia satelitarne daje możliwość odczytania jak daleko doleciał orlik, gdzie nocował w których rejonach wędrówka przebiegała najszybciej.

Logger GPS GSM to niewielkie urządzenie rejestrujące położenie za pomocą systemu GPS. Dane zapisane na loggerze mogą być wysłane do odbiorcy za pomocą telefonii komórkowej, a dokładnie poprzez wiadomości SMS. Urządzenie posiada baterię zasilaną energią słoneczną, dzięki zastosowaniu małego, ale bardzo wydajnego kolektora słonecznego. Logger GPS podobnie jak nadajniki satelitarne zakłada się na teflonowych lub neoprenowych szelkach. Masa urządzenia nie powinna stanowić więcej niż 3-5% masy ciała ptaka, na którego zostanie założony. Jako, że loggery w tej postaci nie były do tej pory testowane na orłach, w dodatku migrantach dalekodystansowych nie było do końca wiadomo, czy urządzenie będzie płynnie pracować poza Europą z uwagi na różną jakość sygnału telefonii komórkowej, oraz jaka będzie jego trwałość i wydajność.

Pierwszy pilotażowy logger został założony 16 czerwca 2011 roku na dorosłego samca orlika krzykliwego w Dolinie Biebrzy przez Grzegorza Maciorowskiego i załogę projektu LIFE AQC Plan. Po założeniu loggera orlik zachowywał się normalnie, przebywał w rewirze i zdobywał pokarm dla pisklęcia. W sezonie lęgowym nie było żadnych problemów z zasięgiem telefonii cyfrowej i punkty przekazywane były codziennie. W zależności od stopnia naładowania baterii można było sterować intensywnością zbierania danych przez to urządzenie. I tak w sezonie lęgowym urządzenie zbierało przeważnie 12 lub 24 lokalizacje dziennie. Terytorium łowieckie było niewielkie i wynosiło około 1000 ha. Jesienna wędrówka rozpoczęła się 20 września. Trasa wędrówki prowadziła przez wschodnią Polskę i Ukrainę do Rumunii, a dalej podobnie jak w przypadku orlików krzykliwych z Rumunii i Estonii przez Bułgarię, Turcję, Syrię, Liban, Izrael, Egipt i dalej na południe.

Podczas 59 dni migracji orlik pokonał dystans 11,4 tys. kilometrów (ok. 200km / dzień). Tempo przelotu jest niejednorodne. Przed rozpoczęciem intensywnej wędrówki orlik wyraźnie zatrzymał się na ukraińskim Podolu. Przez 4 dni przemieścił się zaledwie o 90 km. Takie spostrzeżenia mogą okazać się bardzo cennymi informacjami o lokalizacji istotnych w ochronie gatunku miejsc, na których ptaki intensywnie żerują przed podjęciem wyczerpującej migracji. Najszybciej orlik przemieszczał się między Rumunią i Sudanem, z rekordowym dystansem pokonanym 6 października - 420km - w rejonie Suezu (Egipt). Dopiero 5 listopada, po dotarciu do Zimbabwe orlik przestał przemieszczać się w ściśle określonym kierunku i można uznać, że osiągnął docelowe tereny zimowiskowe. Zważywszy jednak, że wciąż jest bardzo ruchliwy trudno przewidzieć jakie zakątki południowej Afryki jeszcze odwiedzi.
http://www.koo.org.pl

16.11.2011
Ze względu na remont i modernizację stałej ekspozycji przyrodniczej "Przyroda i historia Puszczy Kampinoskiej" w Centrum Edukacji KPN wystawa będzie zamknięta dla zwiedzających w dniach 07.11.2011 - 15.12.2011
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

13.11.2011
Do soboty 19 listopada oglądać można plenerową wystawę fotografii "Pół wieku Kampinoskiego Parku Narodowego", która tym razem prezentowana jest w parku miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim. Autorami fotografii są: Grzegorz Okołów, Tomasz Hryniewicki, Andrzej Mickiewicz, Roman Kobendza, Anna Dobrowolska i Jan Bober.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

09.11.2011
Miniony weekend niestety był chyba ostatnim tak ciepłym i słonecznym tej jesieni. Nocą są już przymrozki i temperatura w dzień nie przekracza 10° C. Mimo to właśnie teraz w Puszczy Kampinoskiej warunki są idealne do odbywania spacerów. Długo nie było obfitych opadów deszczu i szlaki jak na puszczę są suche. Nawet wypad na bagna nie kończy się pełzaniem w błocie, co w lecie było pewne i w wielu przypadkach zmuszało do powrotu drogą, którą przyszliśmy. Zapraszamy do obejrzenia jesiennych zdjęć zamieszczonych w naszym puszczańskim FOTO BLOGU.

24.10.2011
"StopQuadom! Ekspansja nielegalnego off-roadu jest w Polsce faktem. Grzywny za wjazd do lasu są śmiesznie niskie, wykrywalność jest znikoma. Brak obowiązku rejestracji pojazdów wzmaga poczucie anonimowości i bezkarności u wielu ich posiadaczy. Jako co najmniej kilkudziesięciotysięczna grupa społeczna stanowią oni realne zagrożenie dla przyrody i są uciążliwi, a czasami szkodliwi lub niebezpieczni dla innych ludzi." - pisze o tym seris internetowy http://www.stopquadom.pl

Problem ten dotyczy również Puszczy Kampinoskiej i niestety z roku na rok przybywa nielegalnie wjeżdżających pojazdów do Kampinoskiego Parku Narodowego. Czytelnicy naszego serwisu piszą do nas o tym problemie. Cytujemy ostatni z maili "Pojawił się problem w Kampinosie. Niebieski szlak pieszy na odcinku od Cybulic Dużych do Lasek biegnący grzbietami wydm, piękny i ceniony stał się popularny także dla quadów. To poważny problem dla mieszkańców lasu . Poziom hałasu gigantyczny, echo odbija się od drzew i płoszy zwierzęta. Krosy spotkałem już kilka razy, są regularnie, to nie ich miejsce. Nie jest dobrze. Zwierzęta proszą o pomoc." Możemy tylko prosić o przesyłanie maili w tej sprawie do pracowników Kampinoskiego Parku Narodowego, bo tylko oni są w stanie podjąć skuteczne działanie.

09.10.2011
Mazowiecki Klub Górski Matragona podał oficjalne wyniki Maratonu Pieszego im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej. W tegorocznym Maratonie wystartowało 349 uczestników. Ukończyło imprezę 329 osób (100km - 83 osoby, 75 km - 39 osób, 50 km - 207 osób).

Najlepsze czasy uzyskali:
- na 100 km - Piotr Wieczorek - 10 godz. 45 min.
- na 75 km - Jakub Sobolewski - 8 godz. 50 min.
- na 50 km - Piotr Kłosowicz - 4 godz. 51 min.
Na dystansach 75 i 100 km pobito rekordy maratonu, natomiast wynik na 50 km to czwarty czas w 38 - letniej historii. Wszyscy, którzy ukończyli maraton otrzymali pamiątkowe medale za przejście dystansu.
http://www.matragona.org

05.10.2011
Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy zapraszają na VII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY 2011.

Organizatorzy zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Pokazów Zdjęć. Jedynym lub głównym tematem pokazów musi być przyroda. Termin nadsyłania prac upływa 31 października 2011. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY 2011, który odbędzie się 19-20 listopada 2011 roku w Izabelinie. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia na stronie organizatora.
http://www.om.zpfp.pl

02.10.2011
Obserwacja lecących dużych ptaków na niebie robi wrażenie. Właśnie teraz mamy okazję, aby zaobserwować to zjawisko. We wrześniu i październiku odlatują żurawie, na niebie zobaczyć można lecące klucze tych ptaków oraz usłyszeć na nieboskłonie charakterystyczny ich klangor. Żurawie korzystają z ładnej pogody, aby w optymalnych warunkach termicznych móc wznosić się bez większego trudu w powietrze a następnie obrać określony kierunek wędrówki.

Pojawiły się też pierwsze obserwacje przelotnych gęsi. Na szczyt ich migracji musimy jeszcze trochę poczekać. Ptaki te (głównie trzy gatunki) obserwować można jak przelatują od września do listopada. Szczyt ich migracji z roku na rok jest nieco odmienny, uzależniony głównie od pogody. Stada gęsi lecą często na dużych wysokościach. W takich warunkach trudno jest określić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Wytrawny obserwator może oznaczyć gatunek na podstawie głosów lecących ptaków. Mało wtajemniczonych już teraz zachęcam do zapoznania się lub przypomnienia sobie głosów gęsi białoczelnej, zbożowej i gęgawy, gatunków najliczniej przelatujących nad terytorium Polski.

Oczywiście nie tylko żurawie i gęsi, ale również kilkadziesiąt innych gatunków jest aktualnie w trakcie migracji. Warto zatem spoglądać w niebo i odnotowywać każde spotkanie stada żurawi lub gęsi, jak również ciekawe stwierdzenia innych gatunków. Mirosław Rzępała zachęca, aby wyniki swoich obserwacji znalazły się w Polskiej Kartotece Przyrodniczej.
http://www.bocian.org.pl

23.09.2011
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza w najbliższą niedzielę 25 września o godzinie 20.00 do sali koncertowej Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie przy ulicy Tetmajera 38, gdzie odbędzie się Koncert Galowy kończący VII letnią edycję Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Festiwal należy do największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych tej części Mazowsza, w której przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Stał się swoistym znakiem rozpoznawczym gmin naszego regionu - Krainy Chopina. Koncerty z udziałem najwybitniejszych solistów i zespołów odbywały się w salach koncertowych, zabytkowych dworkach i kościołach przez całe lato we wszystkich gminach powiatu warszawskiego zachodniego, oraz części gmin powiatu sochaczewskiego.

W podczas niedzielnego Koncertu Galowego usłyszymy utwory Fryderyka Chopina w interpretacji znakomitej pianistki Moniki Quinn. W drugiej części wieczoru zobaczymy balet "Popołudnie fauna" w choreografii Jacka Tyskiego w wykonaniu pierwszych solistów Polskiego Baletu Narodowego. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

19.09.2011
Na początku września liście drzew powoli żółkną i opadają. Wszystko wydaje się powoli szykować do zimowego spoczynku. Ale ta usypiająca atmosfera to tylko pozory. Wśród leśnych zwierząt trwają bowiem walki godowe.

Rozważne łosie do swoich godów przystępują powoli. Samice, czyli klępy, inicjują zachowania godowe, wydając z siebie głośne postękiwanie. Wtedy byk wie już, gdzie szukać partnerki. Gdy przybywa na wezwanie, rozpoczyna się swoisty taniec godowy, z lizaniem przez samicę poroża byka, pocieraniem się, pojękiwaniem, buczeniem samicy, wzajemnym krążeniem wokół siebie. Czasami, gdy w pobliżu pojawi się drugi byk, może dojść do walki. Byki jednak nie od razu decydują się na nią: najpierw oceniają swoje szanse, zwracając uwagę na wielkość poroża i rozmiary przeciwnika. Bardzo często osobnik mniejszy i słabszy sam rezygnuje z bezpośredniej konfrontacji i nie chcąc ryzykować obrażeń, odchodzi.

Zdecydowanie waleczniejsze od łosi są jelenie, które właśnie rozpoczynają swoje huczne gody - rykowisko. Data ich rozpoczęcia jest płynna i zależy od temperatur, jakie panują w nocy. Im szybciej noce stają się zimne, tym szybciej zaczyna się rykowisko. Z lasu i okolicznych polan, gdy tylko zrobi się ciemno i tuż przed świtem, słychać gardłowy ryk i głośne postękiwania, a czasem odgłosy uderzeń porożem - wieńcem. To niewątpliwy znak, że rykowisko już się zaczęło. Potężne byki gromadzą wówczas wokół siebie liczne stadka łań. W takim otoczeniu nie sposób zachować zimną krew, tym bardziej że co i rusz do stadka podchodzi jakiś konkurent i o grono wielbicielek trzeba naprawdę dzielnie walczyć.

Do tych walk służy poroże, które zdążyło się od już wiosny pięknie wykształcić. Silniejszy jeleń przejmuje stadko łań, stając się przyszłym ojcem następnego pokolenia. Takie walki jeleni niejednokrotnie kończą się śmiercią słabszego osobnika. Bywa też, że splątane porożem byki nie mogą się już rozdzielić i czasami w głębi lasu spotyka się dwa szkielety jeleni, połączonych w śmiertelnym uścisku.
Maria Nowicka-Szpakowicz
http://www.lasy.gov.pl

10.09.2011
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza w najbliższą niedzielę 11 września o godzinie 19.00 na wspaniały koncert, który odbędzie się w kościele Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej wykona słynne "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego w transkrypcji na flet i orkiestrę. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

07.09.2011
Burmistrz Łomianek, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Prezes Fundacji Polonia Militaris oraz Prezes Klubu Wiejskiego "Wilczeniec" mają zaszczyt zaprosić na uroczystości rocznicowe WALK KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939 i POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944.

Obchody rozpoczną się w sobotę 10 września o godzinie 12.00 na Cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie od uroczystej mszy św. oraz apelu poległych. Następnie około godziny 14 na polach Klubu Wiejskiego "Wilczeniec" odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami z 1939 roku - co będzie nietuzinkowym spotkaniem z żywą historią. W rekonstrukcji przewidziana jest m. in. inscenizacja szarży 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Od 5 do 9 września w "Wilczeńcu" będzie działać Muzeum Polowe zorganizowane przez Fundację Wojskowości Polskiej. W dniu inscenizacji będzie miał także miejsce kiermasz książki historycznej, a przybyłe z całej Polski grupy rekonstrukcyjne zaprezentują swoje dioramy.
http://www.bitwa.lomianki.pl/

03.09.2011
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza w najbliższą niedzielę 4 września o godzinie 20.00 na kolejny koncert, który odbędzie się w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich. Usłyszeć będzie można znaną z mitologii fletnię Pana. Ten instrument o pięknym charakterystycznym brzmieniu rzadko gości w salach koncertowych i jest osobliwością tegorocznej edycji festiwalu. Zagra na nim znakomity znawca tego instrumentu, Mołdawianin Dumitru Harea. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

30.08.2011
Dzień otwarty w Kampinoskim Parku Narodowym zaplanowali na sobotę, 3 września, dyrekcja i pracownicy Parku. Szczegółowy program dnia otwartego znajduje się na stronie internetowej Kampinoskiego Parku Narodowego. Warto wiedzieć, że obecnie Kampinoski PN zajmuje 38,5 tys. ha i jest drugim pod względem powierzchni spośród 23 polskich parków narodowych, tuż za Biebrzańskim PN. Park posiada jeden z najlepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych, poprzecinanych obszarami bagiennymi. Kampinoski PN zamieszkuje około 250 łosi, kilkaset dzików, 200 gatunków ptaków, blisko 100 bobrów i 10 do 15 rysi. Niedawno osiedlił się w nim z powrotem jeleń szlachetny, wzrosła populacja bociana czarnego i żurawia, wrócił orzeł bielik.

W okresie istnienia Parku jego władze znacznie poszerzyły ofertę turystyczną. Kiedyś były tylko dwa szlaki turystyczne, dziś jest 350 kilometrów znakowanych szlaków pieszych oraz około 200 kilometrów ścieżek rowerowych.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

29.08.2011
Agencja Mienia Wojskowego po raz siódmy ogłosiła przetarg na sprzedaż XIX-wiecznej cytadeli w Modlinie. Po raz pierwszy próbowała sprzedać ją jesienią 2008 roku. Cenę wywoławczą ustaliła wtedy na 220 mln zł. - Nikt tyle nie zapłaci - prorokował cytowany przez "Gazetę Stołeczną" dr Bogusław Perzyk, znawca fortyfikacji. - Może dałoby się wylicytować 5-10 mln - przewidywał.

Sęk w tym, że Twierdza Modlin jest zabytkiem. Rozszabrowanym i zniszczonym. Ktokolwiek ją kupi, będzie musiał przeprowadzić generalny remont pod dyktando konserwatora. To oznacza wielomilionowe wydatki. Nikt takich pieniędzy nie wyłoży, bo twierdza jest niefunkcjonalna: być może udałoby się tam urządzić hotel lub szkołę wyższą, ale obiekt nie miałby szans sam się utrzymać.

To nie zraża Agencji Mienia Wojskowego. Już sześć razy ogłaszała przetarg, zmieniając jedynie cenę wywoławczą: z 220 mln zł spadła już do 60 mln, przy czym ze względu na ulgę, jaka przysługuje nabywcom obiektów zabytkowych, trzeba wyłożyć tylko 30 mln zł. Czy znajdzie się chętny na zakup twierdzy, okaże się 27 września. Zaryzykuję twierdzenie, że się nie znajdzie, tak jak za sześcioma poprzednimi podejściami. AMW łudzi się zainteresowaniem, jakie twierdza budziła ponoć wśród bliskowschodnich szejków na majowych targach nieruchomości w Dubaju. Cóż, czasy mamy takie, że nawet szejkowie liczą petrodolary dwa razy i nie wydają ich na coś, na czym nie zarobią. Ciekawe ile jeszcze przetargów urządzi AMW, zanim wreszcie odda twierdzę za darmo samorządowi Nowego Dworu Mazowieckiego. To jedyna realna szansa na to, by ktoś zaczął się o cytadelę troszczyć.
http://warszawa.gazeta.pl

16.08.2011
Mimo, że mija połowa sierpnia, wysoki stan wód gruntowych w Puszczy Kampinoskiej wciąż się utrzymuje, co skutecznie utrudnia poruszanie się po szlakach. Z uwagi na bardzo wysoki stan wód powierzchniowych na obszarze KPN w chwili obecnej w wielu miejscach, zwłaszcza w pobliżu bagien i cieków wodnych, nie da się przejść suchą nogą. Wysoka woda i wyjątkowo duży wylęg komarów doprowadził do niewielkiego ruchu na puszczańskich szlakach tego lata. Najnowsze zdjęcia z Puszczy Kampinoskiej można obejrzeć w naszym FOTO BLOGU.

09.08.2011
Mazowiecki Klub Górski Matragona, Oddział PTTK "Mazowsze" oraz Kampinoski Park Narodowy zapraszają na XXXVIII Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej. Maraton odbędzie się 1-2 października 2011 roku. Celem Maratonu Pieszego jest możliwość wykazania się wytrzymałością w marszu oraz orientacją w terenie, przy okazji poznając piękno Puszczy Kampinoskiej. Zgłoszenia przyjmuje Oddział PTTK "Mazowsze". Liczba startujących jest ograniczona do 400 osób. Zgłoszenia będą przyjmowane od 3 sierpnia do wyczerpania limitu miejsc. Rejestracja zgłoszenia następuje po dokonaniu wpłaty. O kolejności zgłoszeń decyduje termin dokonania wpłaty. W Maratonie mogą brać udział osoby, które ukończyły 18 lat. W przypadku osób w wieku 16-17 lat warunkiem zapisu na listę uczestników jest dostarczenie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów na formularzu zgłoszeniowym. Na stronach Organizatorów http://www.matragona.org oraz www.pttk.com.pl zamieszczony jest regulamin oraz formularz zgłoszeniowy. Wszelkie pytania do Organizatora kierować można drogą elektroniczną na adres: matragona@matragona.org lub telefonicznie 727-528-909.
http://www.matragona.org

Zapraszamy do zapoznania się z historią Maratonu, której lekturę polecamy Państwa uwadze.

05.08.2011
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza w najbliższą niedzielę 7 sierpnia o godzinie 20.00 na kolejny koncert, który odbędzie się w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich. Koncert będzie poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy. W tym roku przypada 80 rocznica urodzin twórcy polskiego jazzu, autora muzyki do znanych filmów. Popularne tematy Komedy usłyszymy w interpretacji dwóch znakomitych muzyków: Roberta Majewskiego - trębacza, jazzmana oraz organisty Jana Bokszczanina. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

Tradycyjnie zachęcamy przed koncertem do rodzinnego spaceru po Puszczy Kampinoskiej. W Laskach obok zakładu dla niewidomych znajduje się Leśny Ogród Botaniczny i ścieżka dydaktyczna, której opis znaleźć można w zakładce Ścieżki Dydaktyczne.

02.08.2011
- Zawsze latem jest dużo komarów, ale w tym roku to prawdziwa tragedia - żali się leśniczy Jan Radywoniuk. Wysoka temperatura i wilgotne powietrze to dla komarów najlepsze środowisko. - Gdyby było sucho i upalnie, problem byłby o wiele mniejszy - tłumaczy Wiesław Rozbicki z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Według synoptyków prawdziwe lato w końcu przyjdzie, na razie pozostaje nierówna walka z brzęczącymi krwiopijcami. Korzystają na tym apteki, drogerie i sprzedawcy z Internetu. Gama produktów jest szeroka. Od lamp o wdzięcznej nazwie "kiler", przez plastry na ubrania, moskitiery, elektryczne łapki i paralizatory, po środki sprawdzone już ponoć przez amerykańską armię.

Domowych sposobów jest jeszcze więcej. Na forach internauci radzą brać witaminy z grupy B. Ale dermatolog Aleksandra Grettka zaznacza: "Żadna witamina na komary nie pomoże. Najlepiej wkładać ubrania z długim rękawem". Wiesław Rozbicki pociesza: "W Polsce komary, choć uciążliwe, nie są jednak groźne dla człowieka. Nie przenoszą chorób".
http://www.rp.pl

23.07.2011
W niedzielę o godz. 12.00 w Kampinosie w Kościele p.w. Wniebowzięcia NMP odbędzie się kolejny koncert Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Współpracujący z festiwalem znakomity wiolonczelista prof. Andrzej Wróbel wystąpi tym razem wspólnie ze swoją żoną Elżbietą i córką Anną - grającymi również na wiolonczelach. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

20.07.2011
W kilku województwach trwa usuwanie skutków nawałnic. Zapowiadane są kolejne burze i gwałtowne deszcze. Spodziewane jest wezbranie rzek. Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższej doby w wyniku prognozowanych opadów deszczu i burz możliwy jest gwałtowny wzrost poziomu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a lokalnie stanów alarmowych.

Gwałtowne burze z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi, wiatrem i ulewnym deszczem przechodzą po południu nad Mazowszem. Nawałnica w Warszawie trwała około 20 minut, ale w tym czasie ulice zamieniły się w potoki, a ściana deszczu ograniczyła widoczność do minimum; samochody w wielu miejscach miały problemy z przejazdem. W Puszczy Kampinoskiej są pierwsze powalone drzewa.

14.07.2011
Początek lat 90-tych ubiegłego wieku w Puszczy Kampinoskiej, to czas kiedy lata były upalne i suche, a zimy lekkie i prawie bez śniegu. Czasami śnieg nie leżał dłużej niż dwa tygodnie w ciągu roku, a było go maksymalnie 10 cm. To wszystko złożyło się na znaczne obniżenie poziomu wód gruntowych w Puszczy Kampinoskiej i wysychanie bagien. W ciągu ostatnich lat ilość opadów na terenie Puszczy Kampinoskiej wraca do normalnego stanu. Tereny bagienne znowu wracają do normalności, a w samej Puszczy nie jest już tak sucho jak jeszcze kilka lat temu. Zapraszamy do obejrzenia kilku deszczowych zdjęć zamieszczonych w naszym puszczańskim FOTO BLOGU.

01.07.2011
W zeszły weekend odbył się pierwszy koncert kolejnej edycji Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza w najbliższą niedzielę 3 lipca o godzinie 20.00 na kolejny koncert, który odbędzie się w kościele w Laskach Warszawskich. Wystąpią: Wojciech Gierlach - bas i Michał Sławecki - organy. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

21.06.2011
Mało kto zdaje sobie sprawę z zastraszających statystyk: aż 9 na 10 pożarów lasów to wina człowieka. W powszechnej świadomości jest to odległy problem, który pozornie nas nie dotyczy. Zbyt łatwo lekceważymy proste i - wydawałoby się - oczywiste reguły bezpiecznego zachowania w lesie. Niedopałek papierosa, ognisko wśród drzew, łąka wypalana w ten sam sposób od lat - większość z nas jest przekonana, że takie zagrożenia powodują "inni". Rzadko też zdajemy sobie sprawę, że pożar lasu oznacza nie tylko katastrofę w świecie przyrody, lecz może bezpośrednio i dotkliwie dotknąć nas, naszych bliskich, sąsiadów, nasz majątek. Przecież wszyscy korzystamy z lasów, a wielu z nas mieszka lub pracuje w ich bezpośredniej bliskości.

Celem komunikacyjnym kampanii "Świadomi zagrożenia" jest podniesienie świadomości w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu, aby zminimalizować ryzyko zaprószenia ognia. Seria spotów telewizyjnych i radiowych pod wspólnym tytułem "Łza nie ugasi pożaru" wskazuje najbardziej powszechne przyczyny pożarów lasów, którymi są celowe podpalenia (45%), nieostrożność dorosłych (20-25%) czy wypalanie łąk. Ważnym przesłaniem kampanii jest także apel o porzucenie obojętności i aktywne reagowanie na zagrożenia - jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las.
http://www.lasy.gov.pl16.06.2011
Z okazji jubileuszu dziesięciolecia istnienia oraz obchodów Międzynarodowego Roku Lasów, FSC Polska zaprasza do udziału w I edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. "Piękno lasu FSC". Partnerem przedsięwzięcia są Lasy Państwowe. Do 31 października br. organizatorzy czekają na fotografie o tematyce przyrodniczoleśnej. Konkurs skierowany jest do osób, które w amatorski sposób zajmują się fotografią. Jego celem jest promowanie idei odpowiedzialnego leśnictwa FSC przy poszanowaniu przyrody, respektowaniu praw miejscowej ludności oraz uwzględnieniu ekonomii gospodarki leśnej.

Nagrodzone prace zostaną wydane w formie kalendarza promującego FSC. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Udział w konkursie jest bezpłatny. Do konkursu dopuszczone będą maksymalnie dwie prace jednego autora. Prace należy przesyłać na adres FSC Polska: Grupa Robocza FSC Polska, Al. Wojska polskiego 25/906, 65-950 Zielona Góra z z dopiskiem: Konkurs fotograficzny. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonicznym sekretariatu 68 454 70 04 lub mailowo sekretariat@fsc.pl
http://pl.fsc.org

08.06.2011
Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, Wójtowie Gmin Izabelin, Stare Babice, Brochów oraz Burmistrz Łomianek zapraszają na spotkania informacyjne pt. Kampinoski Park Narodowy i jego relacje z otoczeniem organizowane w ramach programu edukacyjnego "Jestem sąsiadem Parku". Spotkania odbędą się: dla gminy Stare Babice: 14 czerwca w Centrum Edukacji KPN przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie o godzinie 10.00; dla gminy Izabelin: 15 czerwca w Centrum Edukacji KPN przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie o godzinie 14.00; dla Łomianek: 16 czerwca w sali widowiskowej ICDS przy ul. ul.Staszica 2 w Łomiankach o godzinie 14.00; dla gminy Brochów: 17 czerwca w Centrum Edukacji KPN przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie o godzinie 10.00.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

06.06.2011
W najbliższą niedzielę 12 czerwca w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Wierszach odbędzie się uroczystość sprowadzenia do kościoła Relikwii Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II. O godzinie 18-stej odprawiona zostanie uroczysta koncelebrowana Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Polowego Józefa Guzdka w intencji tych, którzy walczyli, cierpieli i oddali życie dla Ojczyzny, Księży kapelanów AK, żołnierzy-powstańców i ludności Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej. Po nabożeństwie poświęcona zostanie tablica pamięci wmurowana w ścianę kościoła.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

30.05.2011
W Puszczy Kampinoskiej wybuchają pierwsze pożary. Jeden z forumowiczów opisał pożar w Stanisławowie położonym na północ od Borzęcina Dużego. "Podczas poniedziałkowego wypadu do Kampinosu niespodziewanie natknąłem się na akcję gaśniczą w obrębie KPN. W środku lasu było kila wozów strażackich, a w sumie z wodą między miejscem pożaru, a Stanisławowem kursowało około 12. W rozmowie z jednym ze strażaków dowiedziałem się, że to już 5 pożar w tym miejscu i prawie na pewno są to podpalenia... Na szczęście ogień nie strawił drzew tylko samą ściółkę i małe krzaki - gdy byłem na miejscu trwało już dogaszanie." Zdjęcia można obejrzeć na FORUM TURYSTYCZNYM KAMPINOS.

17.05.2011
KB Galeria Warszawa, Centrum Kultury Izabelin i Kampinoski Park Narodowy zapraszają w dniu 29 maja 2011 roku (niedziela) do udziału w IV Biegu Truskawki. Start 10 kilometrowego biegu nastąpi o godzinie 11.30 we wsi Truskaw.

Do biegu mogą zgłaszać się pary mieszane (kobieta i mężczyzna). Każda para tworzy zespół, który biegnie razem. W czasie biegu dopuszczalna jest różnego rodzaju pomoc w biegu partnerowi: trzymanie się za ręce, noszenie na barana itp. Czasem biegu odnotowanym na mecie jest czas dotarcia drugiej osoby z zespołu, a dystans w czasie biegu między partnerami nie powinien przekraczać 10 metrów. Linię mety zawodnicy biegnący w zespole mogą przekraczać razem, trzymając się za ręce. W biegu mogą wziąć udział oczywiście również biegacze indywidualni. W biegu prowadzona będzie również klasyfikacja indywidualna mężczyzn i kobiet.

Ustala się limit wszystkich uczestników imprezy na 250 osób. Opłata startowa wynosi 25 złotych zarówno dla par jak i zawodników indywidualnych. W razie problemów i pytań związanych z biegiem oraz z zapisami, organizatorzy proszą o kontakt na adres: biegtruskawki@kbgaleria.pl
http://www.kbgaleria.pl15.05.2011
Nagły wzrost temperatury sprawił, że na bagnach i wciąż podtopionych łąkach wykluły się pierwsze komary, które zaczynają uprzykrzać wycieczki w Puszczy Kampinoskiej. Mimo wszystko naprawdę warto wybrać się teraz do Kampinosu, by nacieszyć oczy wiosennymi kolorami. Zapraszamy do obejrzenia kilku nowych zdjęć zamieszczonych w naszym puszczańskim FOTO BLOGU.

05.05.2011
Maciej Miłosz rozmawia o problemach ze śmieciami w Puszczy Kampinoskiej z rzecznik prasową Kampinoskiego Parku Narodowego - Magdaleną Kamińską. Za nami długi weekend. Mimo niesprzyjającej pogody Puszczę Kampinoską odwiedziły tłumy warszawiaków.

Magdalena Kamińska: I jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Ale duża liczba turystów to także problemy. Niezmiennie od kilku lat naszym największym utrapieniem są śmieci. Ludzie zostawiają tu furę odpadków: plastikowe butelki, opakowania po batonikach czy chipsach, a także po kanapkach, które zabierają ze sobą na spacer. Zdarzają się też przypadki, że odwiedzający park po prostu przynoszą ze sobą worki śmieci z domowymi odpadkami. Na obrzeżach parku czasami ludzie porzucają odpady wielkogabarytowe jak np. wersalki, stare regały czy telewizory.

Ile śmieci co roku zbieracie?

Zazwyczaj ok. 600 m sześc., które ładujemy do kilkudziesięciu ciężarówek. Odpadów jest dużo więcej, ale brakuje nam pieniędzy, by je wszystkie wywieźć. W maju planujemy wielkie sprzątanie. Jednego dnia wszyscy pracownicy KPN ruszą do puszczy tylko po to, by zbierać odpady.

Ale śmieci w lesie to niejedyny problem. Jakie są inne grzechy warszawiaków odwiedzających Kampinoski Park Narodowy? Masowo schodzą ze szlaków. A my możemy tylko apelować i przypominać, że park został stworzony po to, by zachować przyrodę dla przyszłych pokoleń. Jeśli setki tysięcy ludzi pójdą przez puszczę na przełaj, to zwyczajnie wspaniały las zadepczą.

Albo rozjadą?

Rzeczywiście, prawdziwym utrapieniem są kierowcy quadów i motocykli _ w zeszłym roku ukaraliśmy ich 225 mandatami. Ale samochodów wjeżdżających do lasu było jeszcze więcej, bo prawie tysiąc. A przecież to jest łamanie prawa. Jest jeszcze sprawa psów, które puszczone bez smyczy biegną za zwierzyną i później nie wracają.
http://www.zw.com.pl

02.05.2011
Leśnicy znaleźli nową broń na śmieciarzy: w dziuplach, budkach lęgowych, w krzakach ukrywają kamery, które nagrywają sprawcę. Jeden z mieszkańców gminy Celestynów pewnego kwietniowego wieczoru przyjechał do lasu i wyrzucił stary telewizor. Nie wiedział, że obserwuje go kamera. Bardzo się zdziwił, gdy pod jego dom podjechali strażnicy leśni. Wlepili mu mandat 500 zł i kazali zabrać z lasu telewizor. W nadleśnictwie Supraśl w Puszczy Knyszyńskiej już pierwszego dnia kamera "złapała" dwie osoby wyrzucające śmieci. Można je było na nagraniu bez problemu rozpoznać.

Niewielkie, przenośne kamery leśnicy ukrywają w dziuplach, koronach drzew, krzakach, budkach lęgowych. Urządzenia wyposażone w czujniki ruchu zaczynają rejestrować obraz, gdy w ich zasięgu zjawi się człowiek albo zwierzę. Strażnicy leśni otrzymują SMS, że kamera się włączyła. Obraz z niej mogą oglądać na ekranie komputera albo w telefonie komórkowym. Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych: - Do tej pory leśnicy mieli problem, by złapać sprawcę zaśmiecania, trzeba by przecież za każdym drzewem człowieka postawić. Teraz w identyfikacji pomagają kamery.

Śmieci w polskich lasach to plaga. - W zeszłym roku wydaliśmy na sprzątanie ponad milion złotych, w tym roku tak samo. Wszystkie śmieci, które zebraliśmy, zmieściłyby się w pociągu o długości 5 km - opowiada Dorota Szpojda, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, która zarządza ponad 350 tys. ha lasów leżących na terenach woj. mazowieckiego i lubelskiego (to ulubione miejsca wypoczynku mieszkańców stolicy). - Te pieniądze moglibyśmy przecież przeznaczyć na infrastrukturę turystyczną, budowę wiat, ścieżek rowerowych - zaznacza rzecznik. Śmiecenie to też duży problem ekologiczny. - Proszę sobie wyobrazić, że jedna mała bateria od zegarka może zanieczyścić 400 litrów wody! A takich baterii trafia do lasu tysiące, podobnie jak innych niebezpiecznych odpadów. Zwierzęta mogą zaplątać się w sprężynach łóżka, w śmieciach znajdują resztki pożywienia, a przy okazji połykają torebki foliowe, które je zabijają - opowiada Szpojda.

Na terenie warszawskiej RDLP leśnicy zainstalowali już kilkadziesiąt kamer, a mieszkańców ostrzegają tabliczki, że las jest monitorowany. Leśny monitoring rejestruje zresztą nie tylko śmieciarzy, ale i złodziei drewna czy samochodów, którzy w lesie rozkręcają auta. Kamer w polskich lasach ma przybywać. - Sprawdzają się, więc nadleśnictwa chętnie je kupują - mówi Anna Malinowska. - Ale spokojnie, nie zawisną na każdym drzewie, w Polsce mamy przecież ponad 9 mln ha lasów. Kamery montujemy w miejscach, gdzie zwykle powstają dzikie wysypiska.

W 2010 r. w lasach zebrano ponad 115 tys. metrów sześciennych śmieci. Na walkę z tym problemem Lasy Państwowe wydają co roku ok. 20 mln zł.
http://www.wyborcza.pl

22.04.2011
W dniach 1-3 maja Centrum Edukacji i Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy będą nieczynne.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

21.04.2011
Wychodząc na spacer do lasu, warto się zabezpieczyć przed kleszczami. Pomoże nam w tym odpowiednie ubranie: wpuszczone w buty spodnie, bluza lub koszula z długim rękawem i kołnierzem. Popularne są też preparaty chemiczne dostępne w sklepach w sprayu bądź sztyfcie. Te drugie są najczęściej bardziej trwałe niż środki rozpylane. Jeśli na spacer wybieramy się z psem, warto także jego zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.

Po powrocie z wycieczki koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić na całym ciele, czy kleszcz się nie wgryzł. Te małe pasożyty preferują miejsca, gdzie skóra jest miękka i dobrze ukrwiona, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Gdy odnajdziemy w swoim ciele kleszcza, należy go wówczas wykręcić. W żadnym wypadku nie wolno smarować niczym wystającego odwłoka kleszcza! Jeśli boimy się samodzielnie usunąć kleszcza, pomoże nam w tym najbliższa placówka służby zdrowia. W kolejnych dniach trzeba obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli pojawi się tzw. rumień, czyli przebarwienie z sinawą obwódką, trzeba udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie środki przeciw boreliozie w tak wczesnej fazie jej rozwoju.

Borelioza jest chorobą, na którą nie opracowano jeszcze żadnej szczepionki. Można się natomiast zaszczepić przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Przy planowaniu takiego szczepienia warto wiedzieć, że jest ono podawane w trzech seriach, w dość dużych odstępach czasu. Proces szczepienia jest wykonywany pod nadzorem lekarskim.
http://www.lasy.gov.pl

11.04.2011
Czynna dla zwiedzających jest zagroda pokazowa w Ośrodku Hodowli Żubrów w Smardzewicach, która zamknięta została pod koniec ubiegłego roku ze względów sanitarnych. Ośrodek odwiedzać można do końca kwietnia w godzinach 9-15 w poniedziałki, środki, czwartki i piątki. W weekendy w godzinach 11-15. Wtorek jest dniem wolnym. Bilety kosztują 4 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy). Grupy zorganizowane wymagają wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego: tel. (044) 710 86 20.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

05.04.2011
Od dziś dla szerokiej publiczności jest otwarte muzeum w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej. To placówka dokumentująca masowe mordy dokonane na Polakach w czasie II wojny światowej. Na miejscowym Cmentarzu-Mauzoleum pochowano szczątki ponad 2 tysięcy ofiar ekshumowanych nie tylko z terenów Puszczy Kampinoskiej, lecz także z Lasów Chojnowskich. Przewodniczący Rady Ochrony Walk i Męczeństwa, Władysław Bartoszewski, podczas niedawnego, oficjalnego otwarcia muzeum, przypomniał, że w Puszczy Kampinoskiej po wojnie, dzięki wskazówkom leśników, odnaleziono 24 masowe groby. Władysław Bartoszewski podkreślił, że sam był wielokrotnie świadkiem ekshumacji i zawsze robiły one na nim wstrząsające wrażenie.

W muzeum w Palmirach wykorzystano techniki multimedialne. Zwiedzający mogą wysłuchać zarejestrowanych po wojnie relacji naocznych świadków zbrodni. Mogą też zapoznać się ze wspomnieniami kierującej tutejszymi ekshumacjami Jadwigi Nowakowskiej z Polskiego Czerwonego Krzyża. więcej W czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej rozstrzelano 1757 osób. Więźniów, między innymi Pawiaka, przywożono i rozstrzeliwano nad przygotowanymi już zbiorowymi mogiłami. Ofiary to przedstawiciele polskiej elity politycznej i społecznej, działacze konspiracji, harcerze.

Masowe i potajemne egzekucje miały charakter typowo eksterminacyjny. Niemcy próbowali ukryć zbrodnię, sadząc na miejscu rozstrzeliwań las, leśnicy jednak oznaczali te miejsca. W 1948 roku powstał Cmentarz-Mauzoleum. Spoczywają na nim szczątki 2115 ofiar ekshumowane z miejsc egzekucji nie tylko w Palmirach, ale w całej Puszczy, także z Lasów Chojnowskich. Nagrobków osób zidentyfikowanych jest 577. Znanych jest też niespełna 500 nazwisk osób, o których wiadomo, że zginęły w Palmirach, ale ich ciał nie rozpoznano. O pozostałych ofiarach do dziś nic nie wiadomo. Wśród grobów w Palmirach jest wiele mogił znanych warszawiaków, między innymi Janusza Kusocińskiego, złotego medalisty na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku. Jest tu miejsce pochówku Macieja Rataja, przedwojennego marszałka Sejmu, który po zamordowaniu prezydenta Gabriela Narutowicza pełnił rolę głowy państwa.
http://onet.pl

31.03.2011
Przez ostatni rok muzeum w Palmirach przeszło cudowną metamorfozę. Wyrósł nowoczesny parterowy pawilon z betonu i szkła. To pierwszy obiekt muzealny w Warszawie i okolicach wzniesiony od podstaw po II wojnie światowej. Jego prostą, ascetyczną bryłę zaprojektowali młodzi architekci z pracowni WXCA. Ci sami, którzy wygrali konkurs na projekt Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli. Elewacje pawilonu częściowo obłożyli skorodowaną stalą z dziurami jak po pociskach. - Mając wzgląd na puszczę, Kampinoski Park Narodowy i cmentarz zaprojektowany przez wybitnego architekta Romualda Gutta, chcieliśmy jak najmniej naruszyć tę przestrzeń i jak najbardziej wtopić budynek w krajobraz. Stworzyliśmy minimalistyczną, modernistyczną formę - tło dla wystawy - mówi Szczepan Wroński, architekt z WXCA. Temu "wtopieniu" w pejzaż służyć ma obsadzenie dachu drobnymi roślinami występującymi w Puszczy Kampinoskiej i wpuszczenie w środek budynku czterech atriów w formie szklanych tub. Posadzono tam sosny symbolizujące miejsca rozstrzeliwań warszawiaków: Palmiry, Laski, Wólkę Węglową, Szwedzkie Góry i Wydmy Łuże. - Drzewa były jedynymi świadkami tamtej tragedii - tłumaczy ideę tego rozwiązania Szczepan Wroński.

Wnętrze pawilonu ma 1,1 tys. m kw. Ponad połowę zajmuje wystawa, resztę - sala edukacyjna, magazyn, biura, toalety. Ekspozycja jest dziełem Marka i Macieja Mikulskich. - Podstawowym materiałem były dla nas czarno-białe fotografie. Pokazujemy je w formie grafiki na betonie, na siatce i jako animację. Obrazy dopełniliśmy dźwiękiem. Słychać utwór fortepianowy Jerzego Kornowicza i wyczytywane przez aktora nazwiska rozstrzelanych - mówi Marek Mikulski.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawiono historię Puszczy Kampinoskiej od powstania styczniowego do Powstania Warszawskiego. Zwiedzający zobaczą tu m.in.: konar z dębu, na którym Rosjanie wieszali powstańców 1863 r., wydobyte z ziemi hełm, lornetkę i karabin żołnierzy polskich z 1939 r., a także zdjęcia terroryzowanej przez Niemców Warszawy. Drugą część poświęcono niemieckim zbrodniom w puszczy i ich ofiarom. Na ścianie wyświetlany jest fragment filmu "Polskie drogi" ze sceną egzekucji. Na siatkach rozwieszonych wzdłuż trasy zwiedzania umieszczono zdjęcia i biogramy osób pochowanych na cmentarzu w Palmirach. Są wśród nich: instruktor harcerski Juliusz Dąbrowski, współwłaściciel znanej warszawskiej firmy Henryk Brun, wiceprezydent Warszawy Jan Pochoski, przedwojenny proboszcz archikatedry bł. Zygmunt Sajna, poeta Witold Hulewicz, profesorowie UW - biolog Stefan Kopeć i historyk Kazimierz Zakrzewski czy wreszcie Dawid Przepiórka zabity z całą grupą żydowskich szachistów.

Najbardziej poruszający jest ostatni fragment ekspozycji. W 30 małych gablotkach, które po podświetleniu przypominają znicze, umieszczono pamiątki po rozstrzelanych. Są to dokumenty, drobne przedmioty i strzępy ubrań, zazwyczaj wydobyte z ziemi podczas powojennych ekshumacji. Koperty z takimi pamiątkami PCK przesyłał potem rodzinom. W jednej z gablotek pokazano pakunek z przedmiotami Józefa Serafina Bardadina, którego krewni nie chcieli otworzyć i w takim stanie oddali do muzeum. W innej znalazły się rysunki z Pawiaka Witolda Romanowskiego, w kolejnej - pamiątki po Konstantym Myszkiewiczu: klucz do bramy, medalik z łańcuszkiem i blaszka z numerem pracownika tramwajów. W dokumentach Tadeusza Fabianiego wyraźnie widać dziurę po kuli.

Budowę muzeum sfinansował warszawski ratusz. Koszt inwestycji to 9,2 mln zł, z czego 2,6 mln zł zwróci Unia Europejska. Fundatorem wartej 180 tys. zł ekspozycji jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Muzeum czynne będzie przez cały tydzień poza poniedziałkami. W kwietniu można je zwiedzać bezpłatnie. Potem za bilety zapłacimy 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy). Od 9 kwietnia w weekendy między stacją metra Młociny a muzeum kursować będzie autobus nowej linii 800.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa

29.03.2011
W dniu 31 stycznia 2011 roku do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wpłynęła interwencja od mieszkańców Gminy Izabelin. Jak wynikało ze zgłoszenia, w dniach 15-19 stycznia 2011 roku zaobserwowano straż pożarną wypompowującą ścieki z kanalizacji gminnej do pobliskiego lasu, znajdującego się w obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego. Zdaniem mieszkańców, w wyniku wypompowania ścieków z sieci kanalizacyjnej, skażeniu uległy obszary Kampinoskiego Parku Narodowego i jego otuliny, położone w otoczeniu oczyszczalni ścieków Mokre Łąki we wsi Truskaw.

Kontrola Gminy Izabelin przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie została rozpoczęta w dniu 1 lutego 2011 roku. Z ustaleń kontroli wynika, że odpompowanie ścieków do lasu na terenie KPN nastąpiło w związku z podtopieniami i zalewaniem nieruchomości mieszkańców Izabelina, co zostało spowodowane nagłym wzrostem temperatury powietrza atmosferycznego oraz intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w dniach 14-15 stycznia 2011 roku. Podobne zagrożenia wystąpiły na terenie Gmin Stare Babice i Łomianki.

Ustalenia kontroli miały miejsce w dniu 8 lutego 2011 roku, kiedy zmieniły się warunki pogodowe, co umożliwiło pobranie większej liczby próbek. W trakcie pobytu w Gminie zebrano dane i informacje, niezbędne do oceny skali zaistniałych naruszeń. Ustalono między innymi, że w trakcie akcji odpompowywania zalanych i podtopionych nieruchomości z terenu całej Gminy Izabelin wykonano 188 kursów wozami asenizacyjnymi na oczyszczalnię i wywieziono 2 452 m3 ścieków. Natomiast wg szacunków dokonanych w oparciu o czas pracy i wydajność pomp, do lasu wypompowano około 1 200 m3 ścieków, co pokryło ok. 2,5 ha powierzchni lasu. Oszacowano, że mieszanina ścieków sanitarnych i wód opadowo-roztopowych odpompowanych do lasu była w proporcji 1:4; 1:5. Ścieki były pompowane do lasu w dniach od 15 do 17 stycznia 2011 roku włącznie. Podczas pompowania, na węże ssawne w studzience przepompowni założono kosze zatrzymujące części stałe zanieczyszczeń, które po zakończeniu akcji pozostały w przepompowni.

W trakcie wizji lokalnej miejsc, wskazanych przez mieszkańców jako zanieczyszczone ściekami zmieszanymi z wodami opadowymi, pobrano próbki do badań. Próbki zostały także pobrane z rozmarzającego rozlewiska ścieków. Łącznie pobrano 3 próbki wody z miejsc wskazanych przez mieszkańców i 1 próbkę ścieków z rozlewiska. Pobrane próbki zostaną poddane badaniom laboratoryjnym w celu określenia poziomu zanieczyszczeń, w tym między innymi zawartości metali ciężkich, substancji ropopochodnych oraz obecności bakterii z rodzaju Salmonella a także obecności jaj pasożytów ludzkiego przewodu pokarmowego. Pełne wyniki badań laboratoryjnych będą dostępne po około 4 tygodniach. Wtedy też Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska podejmie niezbędne działania pokontrolne.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, zakazy dotyczące parków narodowych nie obowiązują w przypadku prowadzenia akcji ratowniczej oraz działań związanych z bezpieczeństwem powszechnym. Taka właśnie sytuacja - prowadzenie akcji ratowniczej przez Straż Pożarną w związku z likwidacją miejscowych zagrożeń - miała miejsce w dniach 14-15 stycznia 2011 roku na terenie Gminy Izabelin i gmin sąsiednich, w związku z podtopieniami i zalewaniem nieruchomości, spowodowanymi nagłym wzrostem temperatury oraz intensywnymi opadami deszczu.
http://www.wios.warszawa.pl

28.03.2011
Poland Bike Marathon w roku 2011 będzie składał się z 13 etapów. Inauguracyjny pierwszy etap zostanie rozegrany 9 kwietnia w Sochaczewie, który zadebiutuje na mapie Poland Bike. Później miłośników jazdy na rowerach górskich będą gościć: Nowy Dwór Mazowiecki, Łuków, Pomiechówek, Węgrów, Zakroczym, Serock, Gostynin (również debiut w cyklu Poland Bike), Urle, Tłuszcz, Łochów, Płock i finałowa arena trzeciego sezonu Poland Bike Marathon - Legionowo. Do klasyfikacji generalnej cyklu zostanie zaliczonych siedem najlepszych wyników.

To będzie trzeci sezon Poland Bike Marathon, cyklu imprez dla amatorów, którego organizatorem jest były kolarz zawodowy Grzegorz Wajs. Poland Bike w roku 2011 ma nowe logo i nową stronę internetową na której można się zarejestrować przed startem w maratonie. Patronem sportowym Poland Bike jest Luiza Złotkowska, brązowa medalistka olimpijska z Vancouver.
http://www.polandbike.pl

26.03.2011
W najbliższych dniach - jak informuje Franziska Arici - możemy się spodziewać, pomimo pogorszenia pogody w Polsce, prawdziwego "nalotu" bocianów. Dziś nastąpiła wyraźna poprawa warunków atmosferycznych w Turcji. Do tej pory było zaledwie kilka stopni ciepła. Silny północny wiatr i niski pułap chmur zatrzymywały migrujące bociany. Dziś setki ptaków startują do lotu.
http://www.bocian.org.pl

17.03.2011
W zeszłym tygodniu w siedzibie Centrum Koordynacji Programów Środowiskowych w Warszawie, podpisano Umowę o dofinansowanie nr POIS.05.01.00-00-222/09-00, projektu "Ochrona gatunków i siedlisk w Kampinoskim Parku Narodowym - obszarze N2000, poprzez wykup i zagospodarowanie gruntów". Projekt finansowany jest ze środków unijnych i polega na wykupie około 100 ha gruntów prywatnych położonych w granicach Parku i przejęcie ich na rzecz Skarbu Państwa w trwały zarząd KPN. Wykup tych gruntów pozwoli na podjęcie przez KPN działań ochrony czynnej, poprawi stosunki wodne obszaru Parku, ograniczy nielegalną penetrację i dewastację Puszczy Kampinoskiej oraz wykluczy potencjalne zamierzenia inwestycyjne, w szczególności zabudowę mieszkaniową.

W ramach realizacji zadań projektu na gruntach wykupionych planuje się przeprowadzić na powierzchni 40 ha koszenie i odkrzaczanie łąk trzęślicowych i łąk ekstensywnych. Tym samym zostaną podtrzymane zabiegi związane z tradycyjnym rolnictwem, niejednokrotnie zaniechane przez lokalnych rolników, zachowując i poprawiając stan populacji rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W ramach projektu planuje się także rozebrać 10 zabudowanych gospodarstw, pozostawiając w określonych przypadkach stare piwnice, jako potencjalne siedlisko nietoperzy. Likwidacja zabudowań przyczyni się do zmniejszenia sztucznych barier migracyjnych i przywrócenia gruntów przyrodzie. Termin realizacji zadania: 01.01.2011-31.12.2013.

Wartość przedsięwzięcia: 10 692 tys. zł, w tym: finansowanie ze środków unijnych w wysokości 85% - 9 088 tys. zł, współfinansowanie ze środków krajowych budżetu państwa w wysokości 15% - 1 604 tys. zł.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

10.03.2011
Nie wszystko jeszcze stracone! Jak wynika z informacji przekazanych przez Wydział Rozwoju Miasta, aplikacja o dofinansowanie konserwacji ruin zamku oraz zabezpieczenia skarp wzgórza zamkowego będzie ponownie rozpatrywana! Wniosek ten złożył w 2009 roku Urząd Miasta w Sochaczewie, w ramach projektów do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Formalnym partnerem w aplikacji było Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie "Nasz Zamek". Niestety mimo uzyskania wysokich ocen wniosek ostatecznie nie znalazł uznania w oczach komisji konkursowej. W roku bieżącym, jak się okazało, służby podległe marszałkowi województwa mazowieckiego przyznały się jednak do błędu przy ocenie tej aplikacji. Wniosek ma zatem wrócić do ponownej weryfikacji, co daje nadzieję na otrzymanie przez miasto dofinansowania, niezbędnego do uratowania najcenniejszego sochaczewskiego zabytku!

Skarpy wzgórza zamkowego już od lat znajdują się na skraju osunięcia, zagrażając pozostałościom zamku sochaczewskiego. Mury warowni konserwowane jedynie fragmentarycznie w okresie międzywojennym oraz w 2006 roku są również w kiepskim stanie technicznym. W kilku miejscach istnieje realna groźba zerwania kolejnych nadproży oraz degradacji następnych partii ścian obiektu. Zabezpieczenie zboczy wzgórza oraz konserwacja zamkowych murów daje jedyną szansę na ich ratunek. Pozwala również myśleć o podjęciu działań zmierzających do bardziej zaawansowanej adaptacji pozostałości obiektu, polegającej na przynajmniej częściowym podniesieniu go z ruiny. Niestety koszty zabezpieczenia zboczy wzgórza oraz konserwacji zamkowych murów są na tyle duże, że bez dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, miasto nie ma możliwości przeprowadzenia inwestycji. Dlatego właśnie losy tego wniosku są dla sochaczewskiego zabytku tak istotne.
http://www.e-sochaczew.pl

03.03.2011
PARKI NARODOWE - OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY XII edycja, to konkurs organizowany przez Kampinoski Park Narodowy z okazji Dnia Ziemi i Europejskich Dni Parków. Jego celem jest popularyzacja polskich parków narodowych, chroniących z mocy prawa najpiękniejsze fragmenty naszej przyrody wraz z pamiątkami historii i kultury. Regulamin i karta zgłoszenia znajduje się na stonie internetowej KPN, natomiast wszelkich informacji udziela komisarz konkursu - Grzegorz Okołów. Tel. 22 721 83 91 do 93 oraz e-mail: gokolow@kampinoski-pn.gov.pl
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

27.02.2011
Portal internetowy gminy Czosnów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pt. "Gmina Czosnów w obiektywie". Tematyką fotografii konkursowych powinny być krajobrazy, zabytki i urokliwe miejsca gminy Czosnów w ujęciu zmieniających się pór roku. Konkurs potrwa do 30 września 2011 roku. Nagrodą będzie publikacja zwycięskich fotografii w gminnym kalendarzu na 2012 rok oraz atrakcyjne upominki. Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z Regulaminem Konkursu i wysłać zdjęcia na adres konkurs@czosnow.pl wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową.
http://www.czosnow.pl

26.02.2011
O ginących pod kołami samochodów dzikich zwierzętach w Puszczy Kampinoskiej informuje TVN.
http://www.tvnwarszawa.pl


23.02.2011
Ścisły rezerwat Sieraków w Kampinoskim Parku Narodowym cierpi z powodu zalewającej go wody cuchnącej zgniłymi jajami. Jedna z hipotez mówi, że to skutek zrzucenia do lasu rozcieńczonych ścieków. Miesiąc temu zrobił to Izabelin zagrożony zalaniem przez weekendowe ulewy.

- Zapach jest tak duszący, że musieliśmy uciec znad strumyka w obawie o nasze zdrowie - mówi Piotr Matyjasiak. Pan Piotr jest naukowcem zajmującym się ekologią. Razem z żoną, nauczycielką biologii, mieszkają na skraju Puszczy Kampinoskiej od siedmiu lat. Niezależnie od pory roku kilka razy w tygodniu wędrują szlakami wiodącymi przez puszczę. Od kilku tygodni ich uwagę zwrócił dziwny zapach, który unosi się w ściśle chronionym obszarze Sierakowa. - To smród gnijącego jajka, siarkowodór w dużym stężeniu. Nigdy nie obserwowaliśmy tu takiego zjawiska - opowiada małżeństwo.

Razem z nimi wybrałem się na wędrówkę zielonym szlakiem rezerwatu zaczynającym się przy szpitalu w Dziekanowie Leśnym. Szliśmy groblą, obserwując po obu jej stronach setki olch stojących w zamarzniętej wodzie. Po kilkuset metrach w nos uderzył nas smród siarkowodoru. Jego źródło znajdowało się przy przepuście w grobli. Wypływała z niego żółta, pieniąca się woda. Znajdujące się pod wodą liście pokryte były szarym nalotem. Kilkaset metrów dalej identyczna sytuacja, żółty strumyk i zapach przypominający szambo i zgniłe jajko doskonale wyczuwalny mimo kilkustopniowego mrozu. - Tak tu się dzieje od kilku tygodni. Pobrałem próbki osadu, to siarka. W sumie nic dziwnego, pod lodem przyroda wciąż pracuje. Zapach pochodzi z rozkładu substancji organicznej w warunkach beztlenowych. Ale aż takie stężenie jest bardzo zastanawiające - mówi.

Ma rację. Pod koniec stycznia do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) przyszły faksy. Mieszkańcy Izabelina alarmowali, że miejscowa straż pożarna wypompowuje ścieki z kanalizacji do pobliskiego lasu. Według jednego ze strażaków wydajność pompy wynosiła 800-1000 litrów na godzinę. Interweniująca twierdzi, że pompy pracowały przez ponad 40 godzin - czytamy w komunikacie WIOŚ.

Co się stało w Izabelinie? Wójt Jerzy Malarowski - W weekend 15-16 stycznia nad naszą miejscowością przeszły ulewy. Ludzie odpompowywali wodę z piwnic i domów do kanałów sanitarnych, zaczęło wybijać studzienki. Groziło to gwałtownym zalaniem dużego terenu. Musieliśmy reagować, odpompować wodę ze studzienek do lasu i wywieźć ją beczkowozami - wyjaśnia wójt. Jednak gmina nie poinformowała o tym dyrekcji KPN.

- I to jest duży błąd - uważa dyrektor parku Jerzy Misiak. Nie zawiadomił jednak prokuratury. - Oni działali w stanie wyższej konieczności - wyjaśnia. Według Misiaka wielkie niebezpieczeństwo groziło też działającej w gminie biologicznej oczyszczalni ścieków. Bytujące w zbiornikach bakterie skuteczne są tylko wtedy, gdy jest odpowiednie stężenie ścieków. - A wody było za dużo. To groziło zabiciem złóż bakteryjnych. Ich odtworzenie zajęłoby około trzech miesięcy. W tym czasie do lasu trzeba byłoby wypuszczać nieoczyszczone ścieki - mówi.

WIOŚ ustalił, że szambiarki wykonały 188 kursów, do lasu trafiło 1,2 tys. m sześc. ścieków w stężeniu od około 1 do 5, pokrywając blisko 2,5 ha jego powierzchni. 1 i 8 lutego inspektorzy przeprowadzili oględziny terenu, pobrali też 3 próbki wody z rowu melioracyjnego i z rozmarzającego rozlewiska ścieków. Zbadano je pod kątem m.in. metali ciężkich, substancji ropopochodnych, zanieczyszczeń salmonelli i jaj pasożytów ludzkiego przewodu pokarmowego. - Wstępne badania wykluczyły obecność zanieczyszczeń, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi lub środowiska - mówi Maria Suchy, rzeczniczka WIOŚ. Inspektorat zapowiada przedstawienie dokładnych wyników pod koniec lutego.
http://warszawa.gazeta.pl

20.02.2011
Legendarny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka zagra w Sochaczewie, we wtorek 22 lutego o godzinie 18.00. W Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się Koncert Finałowy wieńczący VI Festiwal Muzyczny "W krainie Chopina", edycję specjalną związaną z obchodami 200 rocznicy urodzin największego polskiego kompozytora.

W sali widowiskowej PSM wystąpią: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Andrzej Wróbel - wiolonczela, Kayo Nishimizu z Japonii - fortepian. W programie koncertu utwory Fryderyka Chopina: Introdukcja i polonez C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Walc Des-dur op. 64 nr 1, Etiuda c-moll op.10 nr 12, Trio g-moll op. 8 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

19.02.2011
Z powodu trwających leśnych prac pielęgnacyjnych, czasowo zamknięty zostaje odcinek ścieżki edukacyjnej od stacji 7 do 13 oraz szlaki niebieski i czarny na tym samym odcinku. Przewidywany czas prac wynosi około trzech tygodni. Możliwe jest obejście chodnikiem z Lasek wzdłuż ulicy 3-go Maja do początku szlaku czerwonego w Izabeline.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl


16.02.2011
Wysoki stan wód gruntowych w Puszczy Kampinoskiej wciąż się utrzymuje, choć teraz puszczańskie rozlewiska skuł lód. Przypominamy, że dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego ostrzega o utrudnieniach na szlakach turystycznych. Z uwagi na bardzo wysoki stan wód powierzchniowych na obszarze KPN w chwili obecnej wiele miejsc jest niedostępnych. Najnowsze zdjęcia z Puszczy Kampinoskiej można obejrzeć w naszym FOTO BLOGU.

14.02.2011
Dyrektorzy parków narodowych nie zadbali o uregulowanie stanu prawnego zarządzanych przez siebie terytoriów. Rozbieżności dotyczą m.in. określenia powierzchni terenów objętych ochroną. Bałagan w statusach prawnych gruntów może grozić niespodziewanymi roszczeniami wobec Skarbu Państwa. Niemal połowa skontrolowanych przez NIK parków narodowych nie ma potwierdzenia własności w księgach wieczystych przynajmniej dla części swojego obszaru, w przypadku Parku Kampinoskiego jest to 35 procent. Według danych Ministerstwa Środowiska, do których dotarli kontrolerzy, w całym kraju aż 17,7 tys. ha obszarów chronionych nie ma umocowania w księgach wieczystych. NIK zwraca uwagę, że brak tych wpisów grozi pojawieniem się niespodziewanych roszczeń, np. od osób prywatnych.

Bałagan w dokumentach dotyczy również określenia samej powierzchni terenów chronionych. Ponieważ rejestry nieruchomości były przez dyrektorów skontrolowanych parków prowadzone nierzetelnie, w konsekwencji dane o ich powierzchni różnią się od wielkości podanych w rozporządzeniach Rady Ministrów o ponad 3,5 tys. ha. Izba zwróciła również uwagę na fakt, że dyrektorzy parków zarządzają gruntami i nieruchomościami Skarbu Państwa bez koniecznej w takich przypadkach decyzji o przekazaniu ich w trwały zarząd. Spośród skontrolowanych terenów w najgorszej sytuacji jest pod tym względem Park Kampinoski, w którym żadna z nieruchomości nie ma takiej decyzji.
http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-parkach-narodowych.html

12.02.2011
Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego ostrzega o utrudnieniach na szlakach turystycznych. Z uwagi na bardzo wysoki stan wód powierzchniowych na obszarze KPN w chwili obecnej wiele miejsc jest niedostępnych. Teren parku narodowego jest i być powinien obszarem naturalnym o jak najmniejszej ingerencji ludzkiej, a ochrona przyrody jest nadrzędnym celem działalności. W związku z tym nie ma możliwości zapewnienia całorocznej dostępności wszystkich szlaków turystycznych. Dlatego prosi się o wyrozumiałość i wybór tras wycieczek w sposób pozwalający cieszyć się pięknem przyrody Parku, a jednocześnie zapewniający bezpieczne ich odbycie oraz o zwrócenie uwagi na znaki informacyjne i ostrzegawcze informujące o podtopieniach.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

11.02.2011
Kilka dni temu informowaliśmy o skandalicznej decyzji wójta Izabelina, który zgodził się na wypompowanie nadmiaru ścieków z kanalizacji do Kampinoskiego Parku Narodowego. Wójt twierdził wówczas, że 180 szambiarek wywiozło ścieki, a on zezwolił tylko na wylanie reszty zanieczyszczeń w puszczańskie zarośla. Wiele wskazuje jednak na to, że nie jest to prawda, i całe szambo zostało wylane na teren objęty programem Natura 2000. Mieszkańcy Izabelina potwierdzają, że ścieki spływały prosto do lasu, a wspominanych przez wójta szambiarek nikt nie widział. Nie chcą oni jednak mówić o tym przed kamerami, wolą pozostać anonimowi, bo za podważanie słów wójta boją się odwetu, ale zapewniają, że to kłamstwo. - Wójt mówi że 180 szambiarek wywiózł? Niech nie żartuje. On kłamie - mówią.

Reporterzy "Prosto z Polski" postanowili sprawdzić, kto mówi prawdę i odszukać w oczyszczalni ścieków i w biurze wójta dokumentację potwierdzającą to, że 180 szambiarek wywoziło ścieki z Izabelina. Jednak prezes oczyszczalni, a także wójt Izabelina nagle, gdy ekipa telewizyjna była w drodze do nich, "wyjechali i nie wiadomo kiedy wrócą". Ich telefony są wyłączone.

Mieszkańcom puszczają nerwy, po tym co stało się w Kampinoskim Parku Narodowym napisali zawiadomienia do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, sanepidu i Dyrekcji Parku. Wszystkie te instytucje równolegle wszczęły właśnie kontrole. Do czasu ich zakończenia nie chcą się na ten temat oficjalnie wypowiadać.
http://www.tvn24.pl

07.02.2011
Tak wysokiego stanu wód gruntowych w Puszczy Kampinoskiej nie widziano od lat. Pozalewane są ogromne połacie łąk, bagna zamieniły się w jeziorka, w wielu gospodarstwach woda podeszła do samych zabudowań, zalewając miejscami drogi dojazdowe. Z jednej strony krajobraz ten, zwłaszcza w promieniach słońca wygląda uroczo, co prezentują zdjęcia w naszym FOTO BLOGU, z drugiej jednak strony to dość nietypowy stan jak na pierwsze dni lutego.

29.01.2011
Ponieważ w ostatnich dniach mamy dość liczne pytania na temat technik biegania na nartach i doboru sprzętu, zdecydowaliśmy się zamieścić krótki film instruktażowy. Podstawy jazdy na nartach biegowych zarówno techniką klasyczną jak i łyżwową pokazuje Justyna Kowalczyk, nasza niekwestionowana królowa nart.05.01.2011
Internetowy portal przyrodniczy Bocian zamieścił na swoich łamach bardzo ciekawy poradnik o dokarmianiu ptaków. Warto przeczytać zanim zaczniemy dokarmiać ptaki.

"Po co dokarmiamy? Musimy zdać sobie sprawę z tego, że ptaki przez szereg lat dawały sobie radę bez dokarmiania. Nawet w czasie wyjątkowo mroźnych zim przeżywały bez naszej pomocy. Oczywiście, część ptaków ginęła, jednak przetrwały one u nas tysiące lat. Jednak... Czy w innej sytuacji, niż przy zaokiennym karmniku możemy obejrzeć np. czyża z odległości jednego metra? Chyba nie... Podejrzewam, że wiele osób właśnie z tego powodu dokarmia ptaki. I oczywiście nie jest to złe. Pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku zasad.

Kiedy dokarmiamy? Większość ptaków ma zakodowaną w swoich umysłach zasadę - brakuje pokarmu - odlatujemy! Jest bardzo ważne, aby ów sygnał do odlotu pojawił się odpowiednio wcześnie, czyli w momencie naturalnego braku pokarmu. Jeżeli zaczniemy dokarmiać zbyt wcześnie, nie pozwolimy ptakom uzyskać bardzo ważnej informacji - oto zbliża się zima, trzeba odlecieć. Niestety wielkie stada kaczek, głównie krzyżówek, jakie przebywają całą zimę w miejskich parkach, są właśnie efektem zbyt wczesnego dokarmiania. Zatem dokarmiać ptaki można rozpocząć dopiero wówczas, kiedy nie mają one dostępu do pokarmu, czyli jak spadnie pierwszy śnieg. Jeżeli już decydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy robić to przez całą zimę! Ptaki szybko się przyzwyczajają do miejsca, gdzie jest pożywienie i będą czekać. Niestety często jest tak, że ludzie dokarmiają ptaki, bo jest to przyjemne, ale jak przyjdą trzydziestostopniowe mrozy, wówczas wolą pozostać w domu. Jest to dużo gorsze, niż gdybyśmy wcale nie dokarmiali! Albo się podejmujemy wyzwania na całą zimę, albo nie zaczynajmy dokarmiać.

Czym dokarmiamy? Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego pokarmu. Niestety okazuje się, że resztki z naszego stołu, które często ptaki dostają, nie są dla nich dobre. Ptaki nie mogą dostawać ani pokarmu solonego, ani zepsutego!"
http://www.bocian.org.pl

03.01.2011
Kolejna sarna w Kampinoskim Parku Narodowym została śmiertelnie okaleczona wskutek ataku rozwścieczonych psów. To już piąty atak tej zimy. Apelujemy do wszystkich, by nie wypuszczać luzem psów! Chodząc po lesie, trzymajmy naszego czworonoga na smyczy i spacerujmy tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych.

Tym razem sfora szczekających czworonogów grasowała nieopodal Roztoki. Rannemu zwierzęciu, które zabrane zostało z miejsca zdarzenia przez mieszkańca wsi Kępiaste, pomocy udzieliła lekarka weterynarii z Leszna. Od początku zimy psy beztrosko wypuszczane z podwórek lub spuszczane ze smyczy przez właścicieli już kilka razy atakowały dzikie zwierzęta mieszkające w naszym parku. Pies z dużej odległości wyczuwa obecność dzikich zwierząt, w tym łosia i sarnę, które teraz grzęzną w głębokim śniegu. - Potencjalna ofiara psów wymęczona na mrozie ucieczką padnie w końcu na skutek zapalenia płuc lub zostanie zagryziona dla zaspokojenia głodu lub co gorsza dla samego faktu uduszenia - mówi dyrektor KPN Jerzy Misiak.

- Ostrzegamy, by nie wypuszczać psów z posesji oraz nie spacerować z nimi bez smyczy. Każdy, kto złamie nakaz trzymania czworonoga na uwięzi, zostanie ukarany. Nasi strażnicy patrolują teren parku i są bezwzględni dla wszystkich, którzy łamią ten zakaz - zapewnia komendant Straży Parku Artur Kenig. Apelujemy również do mieszkańców i turystów, by zwracali uwagę na wałęsające się psy i informowali o tym fakcie Straż Parku.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

02.01.2011
W związku z budową Muzeum Miejsca Pamięci Palmiry, tymczasowo zmieniony został przebieg czerwonego szlaku turystycznego w okolicy cmentarza - informuje Kampinoski Park Narodowy. Poniżej mapka z naniesioną zmianą.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl


01.01.2011
Z dniem 31.12.2010 roku do odwołania, ze względów sanitarnych, zostaje zamknięta dla zwiedzających zagroda pokazowa w Ośrodku Hodowli Żubrów w Smardzewicach.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz