ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2010 rok

19.12.2010
Leży sporo śniegu, co sprawia, że warunki do uprawiania turystyki pieszej, a zwłaszcza narciarskiej w Puszczy Kampinoskiej są znakomite. Zapraszamy do naszego FOTO BLOGU, gdzie zamieściliśmy kilka zdjęć z dzisiejszego dnia.18.12.2010
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza na kolejny koncert VI nadzwyczajnej edycji Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Festiwal rozpoczął się koncertem w kościele w Brochowie 22 lutego 2010 roku, dokładnie w dwusetną rocznicę urodzin naszego wielkiego kompozytora i będzie trwał przes cały rok do 22 lutego 2011 roku. W najbliższą niedzielę 19 grudnia o godzinie 19-stej w sali koncertowej I Gimnazjum Gminnego w Koczargach Starych odbędzie się koncert zamykający światowe obchody Roku 2010 poświęconego Fryderykowi Chopinowi, oraz jego rówieśnikowi Robertowi Schumanowi. Uczcimy także zmarłego w tym roku wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, Przewodniczącego Rady Honorowej Festiwalu. Usłyszymy utwory tych kompozytorów w wykonaniu uznanych muzyków: wiolonczelisty Andrzeja Wróbla, oraz pianisty Jerzego Maciejewskiego. Wstęp wolny.
http://www.wilkomirski.org.pl

05.12.2009
Nagłe przyjście zimy wraz ze sporymi opadami śniegu sprawiły, że w Puszczy Kampinoskiej są już dobre warunki do biegania na nartach. Śnieg jest silnie zmrożony, co przekłada się na dobry ślizg. Przypominamy, że w naszym serwisie opisaliśmy 6 przykładowych turów, jakie można odbyć na nartach biegowych po Puszczy Kampinoskiej. Linki do nich zamieszczamy poniżej:
NA NARTACH BIEGOWYCH WOKÓŁ CYGANKI
PĘTLA PALMIRSKA NA NARTACH BIEGOWYCH
DWUDZIESTKA NA BIEGÓWKACH PRZEZ LIPKÓW, WIERSZE I TRUSKAW
NA NARTACH PO KAMPINOSKICH WYDMACH
Z ROZTOKI WOKÓŁ KARPAT
NA NARTACH WOKÓŁ ŁUŻOWEJ GÓRY

28.11.2010
Tegoroczna jesień w Puszczy Kampinoskiej skończyła się nagłym nadejściem zimy. Mimo, że śniegu jest jeszcze mało, to puszcza wygląda już uroczo w zimowej szacie. Kilka nowych zdjęć ukazujących, jak jest teraz w puszczy zamieściliśmy w FOTO BLOGU.

25.11.2010
Do udziału w X edycji konkursu LEŚNE FOTOGRAFIE 2010 zaprasza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Telewizja Polska Oddział Rzeszów i redakcja tygodnika "Nowe Podkarpacie". Konkurs adresowany jest do wszystkich miłośników lasu, którzy fotografują przyrodę i swymi wrażeniami z leśnych wędrówek chcą się podzielić z innymi. Zgłosić można wszelkie prace pokazujące piękno leśnego pejzażu, bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego, urodę leśnych zabytków czy urok grzybobrania. Fotografie muszą być po prostu "leśne".

Każdy uczestnik może zgłosić odbitki maksymalnie trzech zdjęć w rozmiarze 20 x 30 cm wraz z kartą zgłoszenia w osobnej, zaklejonej kopercie, oznaczonej godłem (pseudonimem). Prace należy nadesłać do 15 stycznia 2011 roku na adres organizatora: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, 38-400 Krosno, ul. Bieszczadzka 2; z dopiskiem "Leśne fotografie 2010". Rozstrzygnięcia konkursu dokona jury złożone z profesjonalnych fotografików do 31 stycznia 2011 roku.

W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział już ponad 1300 osób. Zwyczajowo nagrodą główną jest weekendowy pobyt dla 2 osób w Bieszczadach. Laureaci trzech pierwszych nagród otrzymują też tradycyjnie wizerunki św. Franciszka, patrona leśników i ekologów. Przewidziano również wyróżnienia. Prace zakwalifikowane przez jury prezentowane będą na wystawie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.
http://www.lasy.gov.pl

23.11.2010
Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy z roku na rok coraz bardziej podupada. Strzechy zabytkowych budowli częściowo pokryte są folią, pod którą niestety ewidentnie gniją. Skansen ten nigdy nie miał szczęścia, gdyż w pierwotnych planach miał być kilkakrotnie większym parkiem etnograficznym. Ciekawostką jest, że oprócz trzech zagród, które stoją tu dziś, miały być inne budowle jak: karczma, kuźnie, zagroda łodziarza, wiatrak czy młyn wodny zlokalizowany nad kanałem Olszowieckim. Niestety na początku lat 90-tych ubiegłego wieku wszelkie prace nagle wstrzymano. Mimo wszystko warto odwiedzić stare chałupy puszczańskie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: GRANICA SKANSEN.

19.11.2010
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza na kolejny koncert VI nadzwyczajnej edycji Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". W najbliższą sobotę 20 listopada o godzinie 17:00 w sali koncertowej siedziby Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie będziemy mogli wysłuchać gry znakomitego pianisty Marka Brachy, który był uczestnikiem tegorocznej XVI edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Po koncercie zapraszamy na wernisaż laureatów konkursu fotograficznego pt. "Puszcza Kampinoska w obiektywie - Przewodnik po Krainie Chopina", organizowanego przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół KPN i Dyrekcję KPN. Wstęp wolny.
http://www.wilkomirski.org.pl

12.11.2010
Kampinoski Park Narodowy oraz Związek Polskich Fotografów Przyrody zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Fotografii WIZJE NATURY 2010, który odbędzie się w Centrum Edukacji Kampinoskiego PN w Izabelinie w dniach 27-28 listopada 2010. Główną atrakcją festiwalu będzie Międzynarodowy Konkurs Pokazów Zdjęć WIZJE NATURY.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

02.11.2010
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza na kolejny koncert VI nadzwyczajnej edycji Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". W najbliższą niedzielę 6 listopada o godzinie 18:00 w pałacu BGŻ w Lesznie odbędzie się koncert nadzwyczajny w rocznicę wyjazdu Fryderyka Chopina z Warszawy na emigrację. Wystąpią: Dorota Szczepańska - sopran, Andrzej Wróbel - dyrygent, wiolonczela oraz zespół Camerata Vistula. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

23.10.2010
Dzisiaj wraz z koncertem laureatów kończy się XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Miejsca najbardziej na Mazowszu związane z wybitnym muzykiem wyjątkowo ładnie wyglądają jesienią. Dlatego proponujemy weekendową wycieczkę po otulinie Puszczy Kampinoskiej w miejsca związane z wczesnym życiem Chopina. Polecamy na weekend wycieczkę MAZOWSZE CHOPINA.

16.10.2010
Na starcie XXXVI Maratonu Pieszego im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej, który odbył się 2-3 października, stanęło 350 maratończyków, a ukończyło maraton idąc lub biegnąc 322 osoby, co jest rekordową liczbą w dotychczasowej historii tych zawodów. Na wszystkich dystansach odnotowano wyśmienite czasy. Na dystansie 50 km uzyskano pierwszy, trzeci i czwarty, na 100 km drugi wynik, a na 75 km czwarty czas w historii maratonu. Wiek uczestników zawierał się w przedziale od 16 do 86 lat. Weteranami tegorocznej edycji maratonu byli: Jan Łakomy - 86 lat (50 km) i Marian Hłuszanin - 84 lata (50 km). Najmłodszym uczestnikiem maratonu była w tym roku Magdalena Zarzycka.

W tegorocznym maratonie czterech wieloletnich uczestników imprezy: Tomasz Maj, Wojciech Marcinkowski, Mariusz Pietrzak, Jacek Zadrożyński, przekroczyło w swych dotychczasowych startach dystans 1000 km. Za to osiągniecie zostali nagrodzeni medalem "Za wytrwałość". Poza regulaminowymi medalami uczestnicy maratonu otrzymali upominki ufundowane przez Kampinoski Park Narodowy oraz firmę Ratel. Organizatorzy składają podziękowania fundatorom nagród, autorom projektów przebiegu tras i wszystkim wolontariuszom oraz pracownikom Kampinoskiego Parku Narodowego i Oddziału PTTK Mazowsze, którzy pomagali w organizacji tegorocznej edycji maratonu, a także Dyrekcji Gimnazjum w Lasocinie oraz Zespołowi Szkół w Górkach za nieocenioną pomoc przy organizacji met poszczególnych dystansów.
http://www.matragona.org

13.10.2010
Związek Polskich Fotografów Przyrody zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Pokazów Zdjęć "WIZJE NATURY" 2010. Jedynym lub głównym tematem pokazów musi być przyroda. Termin nadsyłania prac upływa 10 listopada 2010 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "WIZJE NATURY" 2010, który odbędzie się w terminie 27-28 listopada 2010 roku w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie internetowej ZPFP.
http://www.zpfp.pl

05.10.2010
W tym roku nie odbyła się w Brochowie rekonstrukcja historycznej bitwy nad Bzurą. We wrześniu nie do końca było wiadomo dlaczego tak się stało, że organizowana od ośmiu lat impreza, na którą przyjeżdżało nawet 25 tysięcy ludzi z całej Polski, nagle wypadła z kalendarza największych atrakcji w regionie. Teraz już oficjalnie wiadomo, że Urząd Gminy Brochów nie chciał rekonstrukcji.

Portal e-sochaczew zadał pytanie - dlaczego? "Odpowiedzi w tej sprawie udzielił nam sekretarz brochowskiego Urzędu Gminy Bogdan Dobrzyński: - Już w zeszłym roku, po rekonstrukcji Bzura 2009, zapadła decyzja, że będziemy tę imprezę organizować co pięć lat, z okazji okrągłych rocznic bitwy - wyjaśnił sekretarz. Ponownie zapytaliśmy - dlaczego? Pan Bogdan Dobrzyński wskazał na dwa powody: po pierwsze finansowy. Wprawdzie gmina nie wykłada własnych pieniędzy na rekonstrukcje, nie mniej musi je pozyskać z zewnątrz, a jak powiedział sekretarz: -Sponsorzy nie chcą dawać co roku. I tu dotykamy drugiego powodu. Sekretarz zasugerował, że w odczuciu wielu obserwatorów, również sponsorów, rekonstrukcji jest zbyt wiele.

Czy rekonstruktorzy zorganizują Bzurę za cztery lata, jak planuje gmina? - Nie wiem, co będziemy robili w tym czasie - odpowiada Paweł Rożdżestwieński i dodaje, że rozrzedzenie cyklu brochowskich rekonstrukcji na "raz na pięć lat" obróci w niwecz promocję i sławę, na które impreza pracowała przez osiem lat, że w 2014 roku trzeba by zaczynać od nowa tylko po to, by przez kolejne pięć lat znów o Bzurze zapomniano. Zapytaliśmy też Urząd Gminy, a co, jeśli rekonstruktorzy za cztery lata nie zechcą robić imprezy. Sekretarz Dobrzyński przyznał, że jest to możliwe: - Miejmy nadzieję, że jednak będą chcieli, zapytamy o to za trzy lata i wtedy zobaczymy - dodał".

02.10.2010
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza na kolejny koncert VI nadzwyczajnej edycji Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". W najbliższą niedzielę 3 października o godzinie 20.00 w kościele w Laskach Warszawskich odbędzie się koncert, na którym będzie można wysłuchać śpiewaczki Barbary Żarnowieckiej, na organach będzie jej towarzyszył Michał Sławecki - organista kościoła św. Anny. Koncerty organowe na laseckich organach odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od czerwca do października Roku Chopinowskiego. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

22.09.2010
Jutro o godzinie 5:09 naszego czasu, Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień. W momencie równonocy jesiennej dzień trwa dokładnie tyle samo czasu co noc. Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka zrzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów. Właśnie w tych 13 gwiazdozbiorach możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku. Gdyby oś obrotu naszej planety była nachylona pod kątem 90 stopni do ekliptyki, nie mielibyśmy pór roku. Na każdej szerokości geograficznej dzień trwałby zawsze tyle samo czasu, a Słońce zawsze górowało na jednej i określonej wysokości. Na szczęście oś obrotu Ziemi tworzy kąt 66.5 stopnia z ekliptyką, dzięki czemu na naszej planecie występują zmiany pór roku, spowodowane różną długością dnia.
http://www.pap.pl

17.09.2010
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza na kolejny koncert VI nadzwyczajnej edycji Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". W najbliższą niedzielę 19 września o godzinie 19.00, po raz pierwszy w sześcioletniej historii festiwalu odbędzie się koncert w kościele parfialnym w Izabelinie. Wystąpi Chór Archikatedry Warszawskiej. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

10.09.2010
Za miesiąc obchodzimy Święto Drzewa. Ogólnopolska, już ósma inauguracja tego święta w dniu 8 października w Warszawie skupi honorowych gości i laureatów nagrody Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza, którzy wspólnie zasadzą trzy drzewa na Polu Mokotowskim w Warszawie w rejonie Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Konkurs, zainicjowany blisko 10 lat temu w Czechach, cieszy się tam olbrzymim zainteresowaniem. Dziesiątki tysięcy uczestników głosują na wybrane przez siebie drzewo, w ich przekonaniu wyjątkowe ze względu otoczenie, świadomość społeczną oraz historię, nie tylko dawną, ale i najnowszą. Przykładem jest prawie tysiącletnia lipa w miejscowości Kotel (północne Czechy), która wygrała konkurs w ubiegłym roku. Jest ona symbolem społecznej solidarności w proteście przeciwko planom wydobycia uranu w tej okolicy, które wiązały się z wymazaniem z mapy całej wsi. Szczegóły konkursu na stronie organizatora.
http://www.lasy.gov.pl

01.09.2010
Leśnicy serdecznie zapraszają wszystkich odwiedzających polskie lasy do wzięcia udziału w internetowym konkursie pod hasłem "Najlepiej zagospodarowany leśny parking". Kończą się wakacje, wielu z Państwa odwiedziło zapewne urokliwe miejsca w ostępach leśnych. Trwa też sezon grzybobrania. To właśnie parking jest zazwyczaj pierwszym miejscem Państwa kontaktu z lasem, niejednokrotnie miejsce krótkiego odpoczynku podczas podróży. Leśnicy są ciekawi Państwa opinii na temat leśnych parkingów, dlatego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na wskazanie najlepiej zagospodarowanego z nich. Zapewne każdy ma swoje oczekiwania w stosunku do takiego miejsca, trudno podać uniwersalne kryteria, być może jest wśród nich czystość, bezpieczeństwo, wygoda i pewnie wiele innych.

Prosimy, aby to Państwo według własnych kryteriów wskazali takie miejsce postoju w lasach, którego gospodarz, Państwa zdaniem, zasługuje na wyróżnienie. Dla głosujących przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody: nagrania głosów ptaków, film o tematyce leśnej, a jako nagrodę główną - kilkudniowy pobyt dla czteroosobowej rodziny w leśnym ośrodku wypoczynkowym w polskich górach. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej organizatora, czyli Lasów Państwowych.
http://www.lasy.gov.pl

25.08.2010
Dyrekcja i Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego zapraszają wszystkich, którym bliska jest przyroda na DZIEŃ OTWARTY w Kampinoskim Parku Narodowym, w sobotę, 4 września 2010 roku, w godzinach od 10.00 do 16.00, podczas którego będzie można m.in.: zwiedzić bezpłatnie ośrodki edukacyjne Kampinoskiego Parku Narodowego; odwiedzić dyrekcję w Izabelinie i zobaczyć czym zajmuje się na co dzień; przejść po ścieżkach edukacyjnych parku wspólnie z pracownikami; dowiedzieć się, jak chroni się i dba o przyrodę; poznać szczegóły prowadzonego monitoringu środowiska i badań naukowych; zapoznać się z formami udostępniania parku dla społeczeństwa; obejrzeć film lub diaporamę Kampinoskiego Parku Narodowego w Centrum Edukacji w Izabelinie oraz wziąść udział w konkursach wiedzy przyrodniczej. Więcej informacji o programie imprezy na stronie Organizatora.
www.kampinoski-pn.gov.pl

18.08.2010
Latem w Puszczy Kampinoskiej zazwyczaj jest bardzo sucho i panuje zagrożenie pożarowe. Mazowsze słynie z najmniejszych opadów. Ten rok był jednak inny. Zimą spadło sporo śniegu, a wiosną i wczesnym latem było dużo obfitych opadów. To sprawiło, że zazwyczaj wyschnięte latem bagna odżyły i Puszcza Kampinoska wyglądała jak kilka dziesięcioleci temu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć zatytułowanej: Lato Puszcza Kampinoska.

09.08.2010
Mazowiecki Klub Górski Matragona, Oddział PTTK "Mazowsze" oraz Kampinoski Park Narodowy zapraszają na XXXVI Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej. W tym roku fundatorem nagród jest Przedsiębiorstwo Projektowo - Produkcyjne Elektroniki RATEL. Maraton odbędzie się 2-3 października 2010 roku. Celem Maratonu Pieszego jest możliwość wykazania się wytrzymałością w marszu oraz orientacją w terenie, przy okazji poznając piękno Puszczy Kampinoskiej. Zgłoszenia przyjmuje Oddział PTTK "Mazowsze". Termin zgłoszeń osobistych mija 28 września, natomiast drogą mailową lub faxem 22 września. W Maratonie mogą brać udział osoby, które ukończyły 18 lat. W przypadku osób w wieku 16-17 lat warunkiem zapisu na listę uczestników jest dostarczenie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów na formularzu zgłoszeniowym. Na stronach Organizatorów http://www.matragona.org oraz www.pttk.com.pl zamieszczony jest regulamin oraz formularz zgłoszeniowy. Wszelkie pytania do Organizatora kierować można drogą elektroniczną na adres: matragona@matragona.org lub telefonicznie 727-528-909.
http://www.matragona.org

Zapraszamy do zapoznania się z historią Maratonu, której lekturę polecamy Państwa uwadze.

03.08.2010
W tym roku, na przełomie czerwca i lipca, Warszawski Oddział Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" zorganizował po raz kolejny akcję obrączkowania i ochrony bociana białego w rejonie Puszczy Kampinoskiej. Gniazda kontrolowano przy użyciu wynajętego podnośnika koszowego oraz z drabiny. Pisklętom zakładano specjalne obrączki oraz usuwano z gniazd niebezpieczne dla ptaków plastikowe sznurki i folie. W sezonie 2010 skontrolowano 133 gniazda, z których 70% była zajęta. Rok wcześniej zajętych było 61% spośród 147 skontrolowanych. W roku bieżącym sukces lęgowy na zajęte gniazdo wynosił 2,6 młodego, w 2009 - 2,0 młodego. Odnotowano dwa nowe gniazda. Z kilkudziesięciu gniazd usunięto kłęby sznurków, w dwóch gniazdach wyplątano ze sznurków bocianie pisklęta, którym kontrola uratowała życie. Pod koniec czerwca, aż w 7 gniazdach było po 5 młodych. Rok wcześniej nie stwierdzono takiej liczby piskląt w żadnym gnieździe na badanym terenie. W trzech gniazdach stwierdzono śmierć wszystkich piskląt z powodu nadmiernych opadów deszczu pod koniec maja. Pod względem statystycznym rok 2010 był najbardziej zbliżony do roku 2006, po którym lata 2007-2009 były "nieco chudsze".
http://www.bocian.org.pl

24.07.2010
Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego zaprasza na kolejny koncert VI nadzwyczajnej edycji Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". W najbliższą niedzielę 25 lipca o godzinie 20.00 w pałacu Lasotów w Zielonkach, wystąpi młody wirtuoz akordeonu Paweł Janas. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów gry na tym instrumencie, prowadzi teraz ożywioną działalność koncertową. Koncert odbędzie się w pięknie odrestaurowanym XIX wiecznym pałacu w Zielonkach, który jest teraz własnością państwa Lasotów. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

15.07.2010
Upał w Polsce wciąż nie odpuszcza. Według synoptyków, termometry będą pokazywać ponad 30 stopni do soboty, a wielu rejonach kraju mogą występować gwałtowne burze. W niedzielę upał trochę zelżeje. Nad Polską wciąż zalega gorąca zwrotnikowa masa powietrza. Jak można zobaczyć na mapie zagrożenia pożarowego uaktualnianą codziennie przez pracowników Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL w lasach wielu regionów Polski w także w Puszczy Kampinoskiej obowiązuje już trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pamiętajmy, aby w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie używać otwartego ognia, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów, nie palić śmieci. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw. Warto wiedzieć, że okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 %. Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 złotych.

- Lasy w Polsce są ogólnodostępne, zapraszamy wszystkich do korzystania z ich uroków. Jednak z powodu zagrożenia pożarowego proszę o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach i na obszarach do nich przylegających oraz respektowanie zakazów wstępu do lasu. Nawet chwilowa nieuwaga czy nieostrożność mogą spowodować pożar, który przyniesie nie tylko straty finansowe, lecz także ogromne szkody w całym środowisku. - apeluje dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan.

11.07.2010
Opadły wody na bagnach w Puszczy Kampinoskiej, po twających od początku lipca upałach. Jeszcze w zeszły weekend ich stan był imponująco wysoki, co można zobaczyć na zdjęciu zamieszczonym w naszym: FOTO BLOGU.

03.07.2010
W ramach Festiwalu Muzycznego "W krainie Chopina" w najbliższą niedzielę 4 lipca o godzinie 20.00 w kościele w Laskach Warszawskich odbędzie się koncert, na którym wystąpi dwóch znakomitych wykonawców. Zagra flecistka Hanna Turonek i organista Piotr Wilczyński. Wstęp bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

29.06.2010
Mieszkańcy Warszawy i okolic latem niezbyt chętnie zapuszczają się do Puszczy Kampinoskiej ze wzglądu na krwiożercze meszki, gzy i komary. Często żartują, że to najniebezpieczniejsze zwierzęta w Puszczy i coś w tym musi być, bo latem przedstawiciele bzyczącej fauny bardzo skutecznie regulują ruch w Puszczy Kampinoskiej. W tym roku niestety komarów jest jeszcze więcej niż zwykle, bo wiosna i początek lata były bardzo wilgotne. Komary wylęgają się najczęściej w małych rozlewiskach, niewielkich zbiornikach wodnych, bagnach czy nawet kałużach, a wody w Puszczy Kampinoskiej jest jak na koniec czerwca bardzo dużo. Leśne strugi wylały, bagna rozlały się niejednokrotnie utrudniając przejście znakowanych szlaków. Przykładem może być Wilcza Struga, czy bagno Pożary. Trudno po lesie poruszać się rowerem, bo chmary komarów atakują nawet podczas jazdy nie zważając na pęd powietrza. Wygląda na to, że dopiero późnym latem, albo i jesienią insekty pozwolą, by spokojnie wyruszyć na spotkanie z tutejszą niezwykłą przyrodą.

26.06.2010
W ramach Festiwalu Muzycznego "W krainie Chopina" w najbliższą niedzielę 27 czerwca w Ośrodku Kultury "Poniatówka" w Błoniu ul. Norwida 1, będzie można wysłuchać znakomitego warszawskiego kwartetu klarnetowego Poco Leggiero w składzie: Adrian Janda - klarnet, Bogdan Kraski - klarnet, Anna Kalska - klarnet, Leszek Pietroń - klarnet basowy. Organizatorami koncertu są: Burmistrz Błonia i Ośrodek Kultury "Poniatówka". Wstęp jest zawsze bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

23.06.2010
Ryś euroazjatycki zamieszkiwał niegdyś całą Europę z wyjątkiem Wysp Brytyjskich, Korsyki i Sycylii, oraz niemal całą Azję. Do średniowiecza ryś był szeroko rozpowszechniony na obecnych ziemiach polskich, a proces szybkiego kurczenia się zasięgu jego występowania nastąpił w ciągu ostatnich 300 lat. W końcu XVIII w. rysie nie występowały już na zachód od Wisły, a pod koniec XIX w. zamieszkiwały tylko Karpaty, obszar Mazur i Puszczę Białowieską. Obecnie w Europie ryś występuje w górzystych terenach Karpat, poza tym w Skandynawii. Polska stanowi praktycznie zachodnią granicę zasięgu tego gatunku, a populacja nizinna występująca na terenie północno-wschodniej części kraju jest zasilana osobnikami z europejskiej części Rosji. Liczebność rysia w naszym kraju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat praktycznie nie uległa zmianie i jest szacowana na nie więcej niż 200 osobników.

Występujący na terenie naszego kraju gatunek rysia euroazjatyckiego jest największy z całego rodzaju, jego masa wynosi od 12 do 35 kg. W Polsce wyróżnia się dwa podgatunki rysia: Lynx lynx lynx - występujący w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Kampinoskiej, Lynx lynx carpathica - bytujący w Karpatach.

Jak wygląda ryś, możemy zobaczyć zdecydowanie łatwiej w ogrodzie zoologicznym niż na wolności. To prawdziwy duch naszych lasów, często o jego obecności w terenie możemy przekonać się jedynie po śladach jego bytowania w łowisku.

Ze zmysłów wzrok jest najsilniejszym atutem rysia. Oczy rysia, tak samo jak innych kotowatych, zbudowane są w taki sposób, że zapewniają mu zdolność wystarczającego widzenia w warunkach, które ludzie uznają za zupełną ciemność. Dzieje się tak dzięki temu, że źrenica oka rysia jest kilkukrotnie większa od ludzkiej, a jego siatkówka jest zaopatrzona w większą liczbę pręcików, które są światłoczułe. Drugą cechą oka kotowatych jest obecność warstwy odblaskowej. Dzięki odbiciu światła, które przeszło już przez siatkówkę oka, pobudza ona dwukrotnie komórki zmysłowe. Jednak konsekwencją takiej budowy oka jest otrzymywanie obrazu rozmytego. W książce poświeconej rysiowi napisanej przez Henryka Okarmę autor podaje, że ryś jest w stanie dostrzec poruszającą się mysz z odległości około 75 m, a żerującą sarnę z odległości 0,5 km.
http://www.lasy.gov.pl

21.06.2010
Kampinoski Park Narodowy zaprasza do swojej siedziby, czyli Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, ul. Tetmajera 38 na festiwal fotografii przyrodniczej FOTO NATURA. Pokazy festiwalowe odbędą się w najbliższą sobotę 26.06.2010 roku w godzinach 11-14. W programie m.in pokazy zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych na krajowych i międzynarodowych konkursach fotografii przyrodniczej, pokazy zdjęć i diaporamy członków ZPFP i zaproszonych gości.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

18.06.2010
Długie nogi i szyja nadają żurawia sylwetce smukłości, a duże rozmiary ciała (wysokość ok. 115 cm, waga ok. 5 kg, rozpiętość skrzydeł ok. 210 cm) czynią go gatunkiem trudnym do pomylenia. Żurawie upierzenie mają szaro-popielate. Jedynie grzbiet i kuper są ciemniejsze. Czarna szyja i czoło kontrastują z czerwoną plamą na potylicy. Od oka przez brew przebiega biała smuga, która łączy się na tyle szyi i dochodzi do karku. Najbardziej charakterystycznym elementem w wyglądzie żurawia jest pióropusz zdobiący kuper ptaka, często mylony z jego ogonem.

Żurawie, zarówno dorosłe osobniki jak i młode, uczestniczą w skomplikowanym tańcu odbywającym się często jedynie dla rozrywki, ale mającym również ogromne znaczenie w strategii przeżycia, czyli obrony i rozmnażania. Żurawie są bardzo społecznymi ptakami. Żyją w stadach, które potrafią liczyć setki osobników. Stąd, aby nie dochodziło do konfliktów ptaki musiały wypracować umiejętności komunikowania się między sobą. Młodym taniec pomaga w rozwoju fizycznym i wprowadza w życie społeczne. Dla dorosłych singli to niezbędny element oczarowania wybranki. Dla już dobranych w pary to sposób na zaimponowanie partnerce i utwierdzenie jej w przekonaniu, że dokonała właściwego wyboru. Żurawie bowiem najczęściej łączą się w pary na całe życie. Podczas tańca para stale nawołuje się klangorem, który można usłyszeć w odległości nawet kilku kilometrów. Na jedno nawoływanie samca przypadają trzy samicy.

Żurawie co roku zakładają swoje gniazda w tym samym miejscu. Budują je na niedostępnych mokradłach, tam gdzie woda jest płytka. Pokaźnych rozmiarów gniazdo, kopiec o średnicy dochodzącej do jednego metra, zbudowane jest z roślin dostępnych na danym terenie. Samica składa najczęściej dwa jaja i wraz z samcem, na zmianę, wysiadują je około miesiąca. Samiec jednocześnie czuwa nad obroną gniazda przed drapieżnikami. Często mimo udanego lęgu dwóch piskląt jedno z nich z czasem staje się na tyle dominujące, że słabsze pisklę nie przeżywa na skutek braku pokarmu. Młode od razu po wykluciu są samodzielne, a rodzice zaczynają je karmić niemal natychmiast. Małe rosną bardzo szybko i równie prędko uczą się naśladować swoich rodziców. Po dwóch miesiącach już są w stanie latać.

Żurawie są wszystkożerne. Stąd w ich menu znajdą się zarówno bezkręgowce, drobne kręgowce, jak i owoce, nasiona oraz zielone części roślin. Doskonale przystosowują swoje nawyki żywieniowe do panujących warunków. W Polsce żurawie najczęściej zasiedlają tereny bagienne i torfowiska, stąd ich pokarm stanowią liście i korzenie roślin wodnych oraz robaki przebywające w ziemi, żaby, ale ryby już znacznie rzadziej. W zimie pokarm roślinny stanowi znaczną część diety żurawia.

Żurawie są gatunkiem migrującym. Już w lutym można zaobserwować ich przyloty, a ich przybycie ogłasza niosący się kilometrami klangor. W miarę zbliżania się okresu rozrodu stado dzieli się na mniejsze grupy po kilka osobników, by jesienią znów zebrać się w stada liczące ich nawet kilkaset. Podczas lotu tworzą tzw. klucz, na który składają się dwa ramiona ustawione pod ostrym kątem. W ten sposób zmniejszają opór powietrza podczas lotu. Ptaki frunące na czele klucza stale się wymieniają z ptakami z końca. W trakcie lotu ptaki się nieustannie nawołują. Jednym z częściej wybieranych zimowisk dla tych ptaków jest Francja, Hiszpania, północna i wschodnia Afryka.

Żurawie są gatunkiem zagrożonym ze względu na zanikanie naturalnych siedlisk, w których się gnieźdżą i żerują. Melioracja i osuszanie terenów podmokłych prowadzone nie tylko w miejscach ich gniazdowania, ale również w miejscach, gdzie się zatrzymują podczas przelotów, powoduje zmniejszenie ich liczebności. Ponieważ liczba ich naturalnych stanowisk jest ograniczana, ptaki zaczynają żerować na polach uprawnych. Stąd coraz częściej ma miejsce wrogie nastawienie rolników do ptaków. Uważają, że stanowią one zagrożenie dla młodych wiosennych upraw. W Polsce żuraw jest objęty ochroną ścisłą i uznany za gatunek wymagający czynnej ochrony. Uwzględniono go także w Dyrektywie Ptasiej i Siedliskowej, co znaczy, że ochronie podlega nie tylko sam ptak, ale i siedliska, w których przebywa.
http://www.lasy.gov.pl

15.06.2010
Wiosna w Puszczy Kampinoskiej dawno już nie była tak mokra jak w tym roku. Zimą spadło dużo śniegu, który wolno topniał. W maju były wyjątkowo obfite opady, po których bagna w Puszczy są pełne wody jak za dawnych czasów. Zdjęcia z tego okresu można obejrzeć w galerii zdjęć zatytułowanej: WIOSNA PUSZCZA KAMPINOSKA.

09.06.2010
W związku z sytuacją powodziową w gminach Brochów, Młodzieszyn i Iłów, długotrwałym zamknięciem mostu na Bzurze w Kamionie oraz zaplanowanym do października remontem drogi gminnej na odcinku Brochów - Witkowice organizatorzy zmuszeni są zmienić trasę III edycji Rajdu Rowerowego Olenderskim Szlakiem. Termin 27 czerwca - niedziela, miejsce startu i mety rajdu oraz pozostałe plany nie zmieniają się. Niestety planując w maju tegoroczną trasę rajdu organizatorzy nie spodziewali się, iż wydarzenia ostatnich dni zmuszą ich do znaczących korekt trasy tej edycji rajdu. Służby odpowiedzialne za uzgodnienie trasy i udzielenie niezbędnych pozwoleń nie wydały zgody na jej pierwotnie zaplanowany przebieg. W związku z tym rajd odbędzie się wyłącznie na terenie gminy Brochów w oparciu o przebieg poszczególnych odcinków jak w latach 2008 i 2009. Szczegóły przebiegu trasy zaprezentowane będą już wkrótce.

Zgłoszenia udziału w imprezie można dokonywać pod numerem telefonu 609-024-953 lub wysyłając e-maila na adres: nadbzura@gmail.com do 15 czerwca. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział, jeśli będą pod opieką osoby dorosłej. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę. Liczba uczestników została ograniczona do 200 osób. Decyduje pierwszeństwo zgłoszeń.
http://www.e-sochaczew.pl

07.06.2010
Rząd obwinia o powódź bobry. Bronią ich ekolodzy i myśliwi. Zlecenie wybicia 20 bobrów żyjących wzdłuż nadodrzańskich umocnień w Zachodniopomorskiem trafiło w piątek do szczecińskich kół łowieckich Bielik i Trop. Wydał je Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Powód? Jak twierdzi dyrektor Tomasz Płowens, bobry podziurawiły wały na odcinku 9 km wzdłuż Odry, ryjąc w nich kilkumetrowe dziury, a co roku straty spowodowane przez te zwierzęta sięgają dziesiątków tysięcy złotych.
- Trzeba coś w końcu z tym zrobić, więc choć żal mi bobrów, ważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi - tłumaczy Płowens. Twierdzi, że zwierzęta rozmnożyły się ponad miarę, nie mając naturalnego wroga - wilka.

Odstrzał miał się zacząć teraz i zakończyć do 30 czerwca. Ale wiele wskazuje, że do niego nie dojdzie, bo wilkiem bobrom nie chcą być myśliwi. Alojzy Pietras, łowczy z koła Bielik, mówi wprost, że odmówi odstrzału. - Kto wymyślił, by strzelać do bobrów w okresie rozrodczym - oburza się. - Pan by strzelał do matki z młodymi? I w ogóle na jakiej podstawie mielibyśmy odstrzeliwać bobry, które przecież są cały rok pod ochroną? Pietras podkreśla, że sposobu strzelania do bobra nie reguluje nawet regulamin łowiecki. Jego zdaniem decyzja o odstrzale jest sprzeczna z przepisami i została podjęta, żeby przykryć ludzkie zaniedbania.

Ekolodzy uważają, że decyzja o odstrzałach ma charakter propagandowy. Przywołują wypowiedź Jerzego Millera, szefa MSWiA, który niedawno powiedział o bobrach: "To zwierzątko, które zagnieździło się na całej długości wałów Wisły i Odry, drąży kanały, w związku z czym wały przypominają ser szwajcarski".

- Kiedy powódź obnażyła ludzkie zaniedbania, ktoś najwyraźniej sobie wymyślił, że trzeba znaleźć winnego - uważa Paweł Średziński z organizacji ekologicznej World Wildlife Fund Polska. - Tymczasem takie decyzje bez wiarygodnego uzasadnienia to niebezpieczny precedens. WWF oprotestował już podobne decyzje o odstrzale bobrów, jakie zapadły w stosunku do 25 gmin nadwiślańskich, gdzie decyzje odpowiednich RDOŚ nawet nie określają limitów zwierząt do odstrzału. Według ekologów jednym z głównych powodów strat przy powodziach jest "niekontrolowane zagospodarowywanie zagrożonych obszarów".

Badacz bobrów dr Andrzej Czech uważa, że dzięki ich licznym tamom na rzekach skala powodzi jest nawet mniejsza. Na stronie internetowej Bobry.pl przywołuje ironiczny artykuł z niemieckiego tygodnika Der Spiegel, gdzie opisano, jak polskie władze winią bobry za skutki powodzi. Czech komentuje: "Niemcy śmieją się z ministra" i podkreśla, że "jakoś podczas powodzi w Niemczech nikt na to nie wpadł, że winne były właśnie bobry, a jest ich u nich sporo".
http://www.rp.pl

29.05.2010
Zbliża się czerwiec, miesiąc chowu młodych wśród zwierząt. Dla niektórych z bobrów żyjących licznie w Puszczy Kampinoskiej, może to być niestety ostatni miesiąc życia. Regionalni dyrektorzy ochrony środowiska w woj. kujawsko-pomorskim i pomorskim wydali zgodę na odstrzał bobrów w gminach nadwiślańskich. Ku naszej rozpaczy zgodził się na to również wojewoda mazowiecki.

- To propagandowa akcja, która ma przykryć ludzkie zaniedbania - mówią naukowcy. Do zwierząt można strzelać na terenach wzdłuż wałów. W woj. pomorskim pozwolenie obowiązuje do odwołania, ale strzelać mogą tylko służby prowadzące akcję ratunkową. - Zgodę na odstrzał wydaliśmy ze względu na poważne zagrożenie powodziowe dla życia ludzkiego i zwierząt hodowlanych. Przez podwyższony poziom wody bobry opuszczają swoje nory i budują nowe - mówi dla portalu Gazeta.pl Hanna Dzikowska, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gdańsku. - Odstrzał ma charakter propagandowy - uważa dr Andrzej Czech, biolog i znawca bobrów. - To nie bobry niszczą wały, tylko ludzkie zaniedbania.

Bobra chronią polskie i unijne prawo. UE nigdy się nie zgodzi na masową eksterminację tych zwierząt. Ostrzega, że strzelanie do bobrów jest nie tylko nieskuteczne (na miejsce jednej rodziny pojawia się inna), lecz także trudne, bo kula odbita rykoszetem w wodzie może ranić człowieka. Na portalu Bobry.pl, skupiającym ekspertów i naukowców interesujących się tymi zwierzętami, również trwa dyskusja. Według nich obarczanie tych zwierząt odpowiedzialnością za powódź nie ma żadnych podstaw. Wręcz przeciwnie, dzięki nim skala powodzi jest prawdopodobnie mniejsza. Wedle ostrożnych szacunków w górnych odcinkach dorzecza Wisły i Odry bobry utrzymują tysiące tam, zatrzymujących 50 mln metrów sześciennych wody. Ich tamy zwalniają nurt i powodują rozlewanie się wody w górach na naturalne przybrzeżne poldery.

Pod koniec wrzesnia wojewodowie mają złożyć raport z wyliczeniem, ile bobrów zabito.
http://www.emetro.pl

26.05.2010
Kaczki są ptakami przelotnymi. Przylatują do nas wczesną wiosną w początkach marca i odlatują w październiku. Niektóre spośród krzyżówek pozostają u nas przez zimę, jeżeli znajdą odpowiednie warunki bytu. W okresie godowym kaczki żyją parami i w tym czasie podczas lotu pierwsza leci przeważnie kaczka, a za nią kaczor. W okresie lęgowym, kiedy samice siedzą na gniazdach, kaczory początkowo zbierają się w stada, a potem zaszywają się w szuwarach, gdzie wypierzają się.

Kaczki występują u nas na terenie całego kraju w okolicach, w których woda stwarza im odpowiednie warunki bytowania. Znajdują one siedlisko nad rzekami, starymi korytami rzek, stawami, jeziorami, mokradłami i torfowiskami oraz małymi strumyczkami i rowami. Warunek konieczny dla ostoi kaczek to wody zarośnięte szuwarami, z niedużym choćby kawałkiem odkrytej wody. Wiosną bytują wszędzie, gdzie znajdą choć trochę wody, a więc nad kałużami polnymi, rowami i wylewami na łąkach.

Kaczka buduje gniazdo na wzniesieniu nad wodą wśród sitowia, w kępie krzaków lub w dziupli starego pnia, a czasami poza obrębem wody, w krzakach, młodnikach lub na łące, nawet w znacznej odległości od wody. W kwietniu i maju kaczka składa jaja. Po 3-4 tygodniach następuje wylęg. Młode krótko po wylęgu już po 6-12 godzinach wychodzą z matką na wodę i zdolne są do samodzielnego życia. Po 4-8 tygodniach zaczynają latać. W wylęgu i wychowie młodych kaczor nie bierze udziału, natomiast kaczka jest bardzo troskliwą matką. W naszym FOTO BLOGU zamieściliśmy kilka zdjęć z lęgów łysek znad kanału Łasica. Łyski, choć nie należą do gatunku kaczek, zachowują się podobnie i dlatego są często z nimi mylone.
Na podstawie opracowania "Dzikie Kaczki" ze strony: http://www.anad.republika.pl/kaczka.htm

21.05.2010
By posłuchać Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej wcale nie trzeba jechać do Warszawy. W ramach Festiwalu Muzycznego "W krainie Chopina" Orkiestra przyjedzie do Sochaczewa. Jej koncert odbędzie się w niedzielę, 23 maja, w kościele św. Wawrzyńca. Początek o godzinie 19.00. Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej wystąpią soliści: skrzypek Mariusz Dżyga oraz skrzypek i dyrygent Jan Lewtak. Organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Starych Babicach oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina" jest w tym roku wyjątkowy, ponieważ trwa przez cały rok, aż do 22 lutego 2011 roku. Muzyka rozbrzmiewa w 12 podwarszawskich gminach. Wstęp jest zawsze bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

17.05.2010
W niedzielę 27 czerwca odbędzie III Rajd Olenderskim Szlakiem organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz partnerów lokalnych. Start rajdu nastąpi z pod kościoła w Brochowie, natomiast meta zlokalizowana będzie w szkole w Śladowie. Spotkanie zakończy się tradycyjnie już wspólnym piknikiem. W tym roku trasa przekroczy granice gminy Brochów przebiegając przez młodzieszyńskie i iłowskie wsie związane z osadnictwem olederskim. Krajobraz tego terenu oraz pozostałości osadnictwa pozwolą uczestnikom rajdu poczuć klimat tamtych czasów.

Zgłoszenia udziału w imprezie można dokonywać pod numerem telefonu 609-024-953 lub wysyłając e-maila na adres: nadbzura@gmail.com. Liczba uczestników została ograniczona do dwustu osób, zatem decyduje pierwszeństwo zgłoszeń. Z powodów organizacyjnych zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca. Niepełnoletni uczestnicy rajdu mogą wziąć udział, jeśli będą pod opieką osoby dorosłej. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.
http://www.e-sochaczew.pl

13.05.2010
Ruszyły zapisy na XI Rodzinny Rajd Rowerowy im. Tadeusza Krawczyka po Powiecie Sochaczewskim, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa "Zamek", a poprowadzi go Piotr Ciurzyński. Rajd odbędzie się w sobotę 29 maja. W tym roku ze względu na przypadający Rok Chopinowski trasa rowerowa liczyć będzie około 40 kilometrów i poprowadzi m. in. przez Żelazową Wolę i Brochów. Na zapisy organizatorzy czekają do 21 maja w Wydziale Promocji, Kultury Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, ul. Piłsudskiego 65, w godzinach 8.00 - 16.00. Organizatorzy nie przyjmują zgłoszeń drogą emailową ani telefonicznie. Początek rajdu to Plac Kościuszki w Sochaczewie, start o godzinie 9.00. Meta - Ogródek Jordanowski w Sochaczewie, ul. Polna. Osoby poniżej 18 roku życia mogą zostać zapisane jedynie przez rodziców. Dzieci do lat 14 mogą wziąć udział w rajdzie wyłącznie pod opieką dorosłych.
http://www.e-sochaczew.pl/powiat/

11.05.2010
W Kampinoskim Parku Narodowym zakończyły się badania dotyczące występowania i rozmieszczenia sów leśnych. Puszcza Kampinoska ze względu na swoje rozległe i wielokrotnie dzikie tereny jest miejscem występowania wielu gatunków ptaków w tym rzadko spotykanych w Polsce sów. Obecnie na terenie KPN lęgnie się ich 5 gatunków: puszczyk, uszatka, włochatka, pójdźka i płomykówka. Puszczyk i włochatka związane są z wielowiekowymi drzewostanami, w których nie brakuje starych, dziuplastych drzew. Kolejne gatunki: uszatka błotna i puchacz widywane są w parku nieregularnie i należy zwracać szczególną uwagę na ich obecność. W trakcie badań brane są pod uwagę tylko gatunki sów leśnych, w tym dodatkowo dwa gatunki, których nie stwierdza się w Kampinoskim Parku Narodowym, jest to: puszczyk uralski i najmniejsza sowa Polski - sóweczka. Obecność tych sów na naszym terenie nie jest wykluczona, ponieważ sama puszcza stwarza odpowiednie warunki dla tych dwóch gatunków i być może, na skutek ekspansji z innych terenów, pojawią się one i u nas.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

05.05.2010
Od 4 do 14 maja 2010 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat w postaci niewielkich kostek zrzucany będzie z samolotu na lasy i łąki Mazowsza. Jego zetknięcie z zapachem człowieka spowoduje, że lis nie podejmie przynęty. Osoby, które udadzą się w maju na spacery do lasu lub na łąki powinni omijać brunatno-zielone szczepionki w kształcie małej kostki. Każdy, kto zetknie się z preparatem, powinien skontaktować się ze swoim lekarzem. Należy zwrócić szczególną uwagę na domowe czworonogi, dla których przypadkowy kontakt z preparatem może również zakończyć się wizytą u weterynarza.

04.05.2010
Do Polski od lutego do czerwca przybywają ptaki około dwustu gatunków, by u nas wychować swe potomstwo. Najczęściej przylatują wiosną, żeby skorzystać z wielkiej ilości pożywienia i dzięki temu wychować liczniejsze potomstwo. Zatem wiosna dla nich to pora zakładania gniazd. Ptaki wybierają miejsce na gniazdo, zajmują odpowiednie dla siebie terytoria i są gotowe do lęgu. W tym momencie w Puszczy Kampinoskiej w niektórych gniazdach są już dość duże pisklęta. Karmione owadami, przeważnie miękkimi larwami, szybko rosną i dosłownie na dniach pierwsze z nich spróbują wzbić się w swój pierwszy lot. W naszym puszczańskim FOTO BLOGU można obejrzeć zdjęcie pisklaków w gnieździe.

28.04.2010
W świąteczny poniedziałek 3 maja w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach będą Państwo mogli wysłuchać oratorium Mesjasz G. F. Händla w ramach koncertów VI Nadzwyczajnej Edycji Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Wstęp wolny. Wykonawcy: Marta Boberska - sopran, Aneta Łukaszewicz - mezzosopran, Rafał Grozdew - tenor, Andrzej Klimczak - bas, Paweł Kos-Nowicki - dyrygent, chór Warsaw Camerata oraz orkiestra Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina".
http://www.wilkomirski.org.pl

26.04.2010
Miniony weekend w Puszczy Kampinoskiej był ciepły i słoneczny. Wzrost temperatury sprawił, że na bagnach i wciąż podtopionych łąkach wykluły się pierwsze komary, które zaczynają uprzykrzać wycieczki. Mimo wszystko naprawdę warto wybrać się teraz do Puszczy Kampinoskiej, by nacieszyć oczy wiosennymi kolorami. Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć zamieszczonych w naszym puszczańskim FOTO BLOGU.

24.04.2010
Tegoroczny finał obchodów Dnia Ziemi odbędzie się 25 kwietnia w godzinach 10.00-18.00 w Warszawie, na Polu Mokotowskim. Hasło uroczystości Dnia Ziemi "Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas" ma na celu uświadomienie, że przyroda wokół nas jest bardzo różnorodna, zmienna i zaskakująca. Zwłaszcza polskie lasy są tego znakomitym przykładem, bo aż 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne. W trakcie całodziennego festynu goście będą mogli miło spędzić czas. Na wszystkich czekać będzie wiele atrakcji - konkursy, gry i zabawy oraz specjalny sektor wszystkich 23 polskich parków narodowych, wśród których obecny będzie oczywiście Kampinoski Park Narodowy.
http://www.dzienziemi.org.pl

18.04.2010
W naszych lasach na obszarze całego kraju na żyźniejszych, wilgotnych glebach króluje wczesną wiosną zawilec gajowy. Pospolicie występuje w lasach liściastych, mniej licznie w mieszanych i iglastych, dlatego nie jest tak powszechny w Puszczy Kampinoskiej. Ta piękna roślina jest trująca, ale mimo trujących właściwości zawilce gajowe są rośliną pokarmową dla saren i jeleni. Warto pamiętać, że w wyniku kontaktu z rozgniecioną rośliną lub z jej sokiem na skórze pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, piekący ból i pęcherze. Niebezpieczne może być potarcie oczu lub ust nieumytą dłonią po zrywaniu kwiatów, zwłaszcza w przypadku dzieci, powstać mogą dokuczliwe stany zapalne. Zatrucia w wyniku spożycia są bardzo rzadkie z powodu piekącego smaku tych roślin. Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć, pokazujących także zawilce, zamieszczonych w naszym puszczańskim FOTO BLOGU.

15.04.2010
24 kwietnia 2010 roku w Brochowie (miejsce chrztu Fryderyka Chopina, około 50 km od Warszawy na skraju Puszczy Kampinoskiej) obchodzić będziemy na sportowo 200 rocznicę urodzin Wielkiego Kompozytora Fryderyka Chopina. W rekreacyjny najprostszy sposób ruchu jakim jest bieg, pragniemy upamiętnić tę chwilę organizując Bieg Chopina. Impreza sportowa jest dla wszystkich lubiących się ruszać w każdym wieku. Przewidujemy bieg dla krasnali, uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, klasy 4-6 szkół podstawowych i 1-3 gimnazjalnych zmierzą się w biegach sztafetowych, a młodzież od 16 życia i dorośli zmierzą się w biegu Open. Trasa biegu to urozmaicony malowniczy teren: las, łąka w sąsiedztwie rzeki Bzury. Miasteczko biegowe usytuowane będzie w okolicy startu i mety przy Szkole Podstawowej w Brochowie. Z przyjemnością informujemy o wydłużeniu terminu przyjmowania zapisów do 16 kwietnia 2010. Udział w biegu jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.
http://www.e-sochaczew.pl

14.04.2010
W Ministerstwie Środowiska w drodze konkursu wyłoniono nowych dyrektorów kilku polskich parków narodowych - w tym Kampinoskiego Parku Narodowego. Do konkursu na stanowisko dyrektora w jedynym parku narodowym na Mazowszu stanęło pięciu kandydatów. Bezkonkurencyjny okazał się jego dotychczasowy dyrektor - Jerzy Misiak, cieszący się dużym autorytetem wśród naukowców i praktyków, posiadający ogromną wiedzę i niekwestionowany dorobek na polu ochrony przyrody polskiej.

Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzy Misiak z wykształcenia jest leśnikiem. Ukończył studia na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie w 1970 roku, a także studia podyplomowe w zakresie kierowania i zarządzania, ochrony parków narodowych oraz zarządzania nieruchomościami. Jest biegłym rzeczoznawcą w zakresie ochrony przyrody. W Kampinoskim Parku Narodowym pracuje od 34 lat, a funkcję dyrektora sprawuje od 22 lat.

W tym czasie Kampinoski Park Narodowy wypromowany został zarówno w kraju i za granicą, czego dowodem jest nadanie w 2000 roku bardzo ważnego statusu w skali międzynarodowej - Rezerwatu Biosfery UNESCO. Jerzy Misiak był inicjatorem i włożył ogromny wkład pracy w przygotowanie projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Kampinoskiego Parku Narodowego. W trakcie jego pracy Kampinoski Park Narodowy powiększył swoje granice o ponad 4 tys. ha. Dyrektor zainicjował i doprowadził do utworzenia 2 ośrodków edukacyjnych w Granicy i w Izabelinie. Z inicjatywy Dyrektora rozpoczęto w 1992 roku wydawanie kwartalnika "Puszcza Kampinoska", a dzięki jego osobistemu zaangażowaniu wdrożono kilka oryginalnych programów ochrony przyrody na terenie KPN. Dyrektor był gorącym orędownikiem wydania trzytomowej monografii Kampinoskiego Parku Narodowego. Była to pierwsza tak obszerna, wartościowa i wyczerpująca publikacja naukowa poświęcona Puszczy Kampinoskiej oraz Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

07.04.2010
Tegoroczne wiosna jest opóźniona, co widać choćby po późniejszym przylocie bocianów. W puszczańskich osadach, gniazda dopiero porządkują samce oczekając na przylot swych drugich połówek. Bo bociany tego samego gniazda używają przez wiele lat, co roku dokonując napraw i uzupełnień budulca. Dana para przywiązuje się do danego gniazda i gdy partnerka długo nie wraca za samcem z zimowiska jest zmieniana, zwłaszcza gdy wcześniej, przyleci obca samica przed zeszłoroczną. Oznaki spóźniającej się wiosny widać też obserwując w Puszczy Kampinoskiej zwierzęta. Sarny i jelenie właśnie dopiero teraz zaczynają zmieniać sierść. Kilka nowych zdjęć ukazujących jak jest teraz w puszczy zamieściliśmy w FOTO BLOGU.

06.04.2010
Aż jedna trzecia kupionego na święta jedzenia może trafić na śmietnik. Najczęściej wyrzucamy chleb (46 proc.), ziemniaki (41 proc.) i wędliny (31 proc.). - Czy my w ogóle zdajemy sobie sprawę, że 20 proc. emisji gazów cieplarnianych pochodzi z żywności, która gnije na śmietnikach i wysypiskach całego świata? A taki gaz, który wydziela serek na wysypisku, jest 20 razy groźniejszym dla środowiska gazem cieplarnianym niż CO2 - mówi Joanna Blatnik z Federacji Polskich Banków Żywności.

- Każdy kilogram wyrzuconej wołowiny to zmarnowanie 50 tys. litrów wody, która została zużyta, by to mięso mogło powstać (woda do pojenia krów oraz wykorzystana w procesie czyszczenia). - Nie będę już nawet wspominała, ile energii marnujemy, wyrzucając do śmietnika chleb czy mleko w kartonie, których produkcja pochłonęła przecież ogromne ilości prądu. Bo pal licho, gdybyśmy wyrzucali jedynie odpadki. Tymczasem rocznie wyrzucamy na śmietnik ok. 4 mln ton nienapoczętych nawet produktów, jeszcze w opakowaniu. W sumie można by nimi napełnić po brzegi trzy stadiony narodowe - mówi Blatnik.
http://www.emetro.pl

02.04.2010
Jak powiedział Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, w czwartek późnym wieczorem policjanci dostali informacje o trzech osobach, które zgubiły się w Puszczy Kampinoskiej. Liczyła się każda chwila, bo wśród nich był chory na cukrzycę 62-latek, który zaczął tracić przytomność. "Razem z nim były wnuczęta - 14-letni chłopiec i jego 15-letnia siostra. Podczas wycieczki rowerowej stracili orientację w terenie. Gdy stan dziadka zaczął się pogarszać, zadzwonili do rodziców a ci powiadomili policję" - dodał Mrozek.

W miejsce gdzie mogli się zgubić wysłano policjantów z psem tropiącym. W akcję włączył się też policyjny helikopter. Nastolatków uprzedzono, by jeśli usłyszą helikopter, zaświecili w górę latarkami. W ten sposób udało się ich namierzyć. Następnie dotarł do nich bojowy wóz straży pożarnej, który przewiózł całą trójkę do odległej o około 4 kilometry miejscowości Wiersze. Tam już czekała karetka pogotowia - poinformował Mrozek. 62-latka przewieziono do szpitala.
http://www.pap.pl

31.03.2010
Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie informuje, że w dniu 31.03.2010 r. planowane jest wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 10 t na drodze wojewódzkiej nr 580 na odcinku Leszno (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 579) - Sochaczew (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 705).

Zmiany wynikają z nakazu Wojewody Mazowieckiego sformułowanego na podstawie art. 10 ust. 10 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Wprowadzone oznakowanie zapewni możliwość poruszania się po powyższym odcinku samochodów ciężarowych obsługujących lokalne firmy i mieszkańców, na podstawie identyfikatorów "580" wydawanych na wniosek, który należy złożyć w Rejonie Drogowym Grodzisk Mazowiecki z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Traugutta 41.

Decyzja Wojewody Mazowieckiego podyktowana została obchodami Roku Chopinowskiego. Droga woj. nr 580 jest trasą kluczową dla odwiedzających Żelazową Wolę. Brak obwodnicy Żelazowej Woli, a co za tym idzie wzmożony ruch pojazdów ciężarowych obok miejsca urodzenia Fryderyka Chopina, wg opinii akustyków nie tylko zakłóca, ale czasami wręcz uniemożliwia wysłuchanie koncertu. Ponadto parking od dworku oddziela droga wojewódzka co utrudnia turystom wejście na teren dworku. Na podstawie szacunków Biura Obchodów Chopin 2010 Żelazową Wolę odwiedzi od 4 do 6 mln. osób.
http://www.e-sochaczew.pl

30.03.2010
Leśnicy apelują o niewypalanie traw, które jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów wiosną. Jak co roku, w tym czasie rozpoczęło się bezprawne wypalanie traw na łąkach, działkach, poboczach kolejowych oraz nieużytkach. Każdego roku, wczesną wiosną wzrasta liczba pożarów na łąkach. Mimo, że wypalanie pozostałości roślinnych przynosi skutki odwrotne od zamierzonych, to w naszym kraju stało się niechlubną tradycją. Wielu rolników podpala zeszłoroczną, wysuszoną roślinność w przekonaniu, że dzięki temu zwiększą swoje plony. Jednak wypalając trawy, nie użyźnimy ziemi ani nie zwalczymy chwastów. W ten sposób zahamujemy naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilację azotu z powietrza.

W efekcie pogorszymy jakość plonów o 5-8 proc. i spowodujemy, że spalone, głębiej ukorzenione, uporczywe chwasty jako pierwsze odrodzą się na zniszczonym obszarze. Dym uniemożliwi pszczołom oblatywanie łąk. Zginą one w płomieniach, co doprowadzi do zmniejszenia liczby zapylonych kwiatów. W trakcie wypalania traw płomienie niszczą miejsca bytowania wielu zwierząt, m.in. bażantów, zajęcy, saren, ptaków. Zwierzęta leśne, które przypadkowo natkną się na pożar ulegają zaczadzeniu. Wypalanie traw to także śmierć wielu pożytecznych zwierząt, np. dżdżownic, które bardzo pozytywnie oddziałują na glebę.

Wypalając trawy, stwarzamy również poważne zagrożenie dla domostw, a co za tym idzie dla zdrowia i życia ludzi. Co roku przy wypalaniu traw giną ludzie. Na terenach o znacznym zalesieniu lasy i obszary upraw rolniczych bezpośrednio sąsiadują ze sobą. W takich warunkach łatwo o przeniesienie się ognia do lasu. W 2009 r. leśnicy odnotowali w lasach 88 pożarów na powierzchni ok. 40 ha spowodowanych przerzutem ognia z gruntów nieleśnych. Na odrodzenie spalonych obszarów leśnych będzie trzeba czekać kilkadziesiąt lat. Przeciętna strata wywołana spaleniem hektara lasu wynosi ok. 10 tys. zł. Za wypalanie roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Anna Malinowska
rzecznik prasowy Lasów Państwowych
http://www.lp.gov.pl

09.03.2010
Najbliższe dni zapowiadają się na Mazowszu pogodnie. W wielu miejscach na niebie nie będzie ani jednej chmurki. Szczególnie ładnie zapowiada się dzisiejszy i jutrzejszy dzień, ale także kolejne dni przynosić nam będą dużo słońca. Dopiero pod koniec tygodnia chmur przybędzie i możliwe, że zacznie padać. Zwykle w marcu większe rozpogodzenia oznaczają duże wahania temperatury i tak też będzie i tym razem jak informują meterolodzy. Ujemne temperatury będą panować tylko nocami i o porankach, natomiast popołudniami temperatura będzie gwałtownie wzrastać. W najcieplejszej porze dnia na termometrach zobaczymy około 5 stopni ciepła. Warto wykorzystać nadchodzące słoneczne i ciepłe dni na spacery po Puszczy Kampinoskiej, a zachętą niech będzie kilka nowych zdjęć w naszym FOTO BLOGU.

07.03.2010
Ministerstwo Środowiska zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNA TO ŻYCIE". Różnorodność biologiczna to zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi we wszystkich ekosystemach oraz w zespołach ekologicznych, których są częścią. Wszyscy jesteśmy jej częścią!

Kategorie konkursowe:
"Niewidoczne" - zdjęcia ukazujące zdarzenie, epizod z życia, fragment historii, która wydarzyła się w świecie zwierząt. "Jaskrawe" - zdjęcia ukazujące różnorodność i bogactwo polskiej przyrody, krajobrazów, form, procesów w niej zachodzących. "Niezwykłe" - zdjęcia ukazujące różnorodność świata roślin, gatunków, ich niezwykłość, oryginalność. "Zagrożone" - zdjęcia ukazujące zagrożenie i wpływ człowieka na różnorodność biologiczną.

Zdjęcia należy przesłać w terminie do 31 marca br. na adres:
Departament Edukacji Ekologicznej
Ministerstwo Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa
http://www.mos.gov.pl

06.03.2010
1 marca w dniu urodzin Fryderyka Chopina na seminarium w Centralnej Bibliotece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zaprezentowano "Przewodnik po przyrodzie krainy Chopina". Jest to wyjątkowa pozycja, dzięki której Czytelnicy będą mogli bliżej poznać Kampinoski Park Narodowy i położone w jego pobliżu doliny Wisły, Bzury i Utraty. Przewodnik jest wydawnictwem Kampinoskiego Parku Narodowego sfinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pomysłodawcami książki są Mariusz Dżyga, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego "W krainie Chopina", oraz jego żona - Ewa Dżyga.

Jak powiedziała podczas uroczystości współautorka książki Ewa Dżyga, wiolonczelistka, muzykolog i pedagog, jest to przewodnik po Mazowszu Chopina. - Krainie, w której kompozytor spędził młodość i choć w wieku 20 lat na stałe wyjechał z Polski, to krajobrazy i folklor tych terenów zostawiły trwały ślad w jego muzyce. Czytając książkę, możemy poznać bogatą i różnorodną przyrodę parku z licznymi pamiątkami historii i kultury, m.in. majestatyczny kościół w Brochowie, gdzie wzięli ślub rodzice Chopina i gdzie kompozytor był ochrzczony, czy dworek w Żelazowej Woli, gdzie mistrz przyszedł na świat i spędził pierwsze miesiące życia.

- Sercem krainy kompozytora jest Puszcza Kampinoska, oaza dzikiej przyrody położona zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy. To miejsce pełne kontrastów, gdzie wydmy bezpośrednio graniczą z terenami bagiennymi, a na horyzoncie łąk i pastwisk niczym pasma górskie wznoszą się wały wydmowe _ mówił Grzegorz Okołów z Kampinoskiego Parku Narodowego, współautor zdjęć i tekstów do przewodnika.

- Wydając tę książkę chcieliśmy wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uczcić 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina _ powiedział dyrektor KPN Jerzy Misiak.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

03.03.2010
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Rzecznik Praw Dziecka oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu patronują kolejnej edycji konkursu "Czysty Las", obejmującej prace w roku szkolnym 2009/2010. Tym razem dzieci i młodzież będą zdobywać nagrody w czterech kategoriach konkursowych. Priorytetami edukacyjnymi są tematy: ochrona przyrody przez leśników, obszary leśne w europejskiej sieci Natura 2000, rośliny i zwierzęta chronione w lesie.

Wykonane w tym roku szkolnym 2009/2010 prace jury oceni w kategoriach: Leśna Edukacja Dzieci - dla przedszkoli i szkół podstawowych; Leśna Edukacja Młodzieży - dla szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i innych placówek oświatowo-wychowawczych; Leśny Patrol - dla szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i innych placówek oświatowo-wychowawczych; Las w sztuce - dla przedszkoli, szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i innych placówek oświatowo-wychowawczych.

Wśród celów przedsięwzięcia jest poprawa czystości polskich lasów, promocja zasobów przyrody i właściwych zachowań w lesie, a także edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Do konkursu mogą przystąpić dzieci i młodzież z placówek oświatowych wszystkich typów. Formalnego zgłoszenia dokonuje dyrektor placówki. Zgłoszenia udziału w konkursie należy przesyłać do 30 kwietnia 2010 roku na adres sekretariatu konkursu "Czysty Las":

Sekretariat Towarzystwa Przyjaciół Lasu
ul. Czerwonych Maków 12/33
01-493 Warszawa
tel./fax: 22 6211126
e-mail: sekretariat@tpl.org.pl

Wszystkie informacje o konkursie (regulamin, formularz zgłoszeniowy) znajdą Państwo na stronie organizatora.
http://www.tpl.org.pl

24.02.2010
Pies spuszczony ze smyczy podczas spaceru w lesie jest niebezpieczny nie tylko dla innych osób, wędrujących po leśnych ścieżkach, często z dziećmi. Taki pies to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt żyjących w lesie. Koniec zimy. Ziemię przykrywa gruba warstwa ciężkiego śniegu i lodu. Zwierzęta leśne korzystają z pomocy człowieka, żeby przetrwać do wiosny. Odwiedzają punkty dokarmiania, przygotowywane przez leśników i myśliwych. Ale nie tylko przez brak pokarmu i wody zima to najtrudniejszy okres dla zwierzyny, zwłaszcza jeleni i saren. Właśnie tym zwierzętom najtrudniej uciec przez głęboki śnieg, kiedy są ścigane i atakowane przez psy spuszczane ze smyczy. Dzikie zwierzęta giną ranione lub wycieńczone gonitwą. Należy pamiętać, że za puszczenie w lesie psa bez smyczy grozi mandat od 50 do 200 zł, w przypadku odmowy sprawa kończy się w sądzie grodzkim.
http://www.lp.gov.pl

22.02.2010
Na skutek opadów deszczu i dodatniej temperatury w ostatnich dniach pokrywa śnieżna w Puszczy Kampinoskiej zmniejszyła się o 5 do 10 centymetrów. Roztapiała się wolniej niż zwykle przy temperaturze przekraczającej 5 stopni, gdyż grunt jest nadal zamarznięty, stąd temperatura przy nim jest niska, co spowalnia proces topnienia. Śniegu jest wciąż dużo, a warunki do biegania na nartach są dobre, jedynie rankiem wierzchnia zmrożona pokrywa śniegu utrudnia ślizg. W naszym FOTO BLOGU zamieściliśmy kilka zdjęć z mijającego weekendu.

20.02.2010
Kampinoski Park Narodowy, z okazji Dnia Ziemi i Europejskich Dni Parków, zaprasza do wzięcia udziału w XI edycji konkursu fotograficznego "Parki Narodowe". Celem konkursu jest popularyzacja polskich parków narodowych, chroniących z mocy prawa najpiękniejsze fragmenty naszej przyrody wraz z pamiątkami historii i kultury. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących, interpretacja tematu jest dowolna, jedynym warunkiem jest to, aby zdjęcie było wykonane na terenie parku narodowego. Nagrodami w konkursie jest sprzęt fotograficzny - statywy, plecaki, karty pamięci. Szczegóły na stronie internetowej parku.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

16.02.2010
Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian", Fundacja "Ja Wisła" zapraszają po raz kolejny do udziału w akcji ogławiania wierzb. W ten sposób przypominamy ten zanikający zwyczaj, mający duże znaczenie dla zachowania charakterystycznego krajobrazu oraz specyficznych gatunków zwierząt związanych z wierzbami. Wierzby głowiaste to nie tylko rzadkie pójdźki i dudki w ich dziuplach, ściśle chroniona pachnica dębowa żerująca w wierzbowym próchnie czy drewno na opał. Wierzby głowiaste jako dzieło człowieka i natury, mają duże znaczenie kulturowe, są symbolem wiejskiego krajobrazu Mazowsza.

W ostatnią sobotę podobnie jak w zeszłym roku ogławiano wierzby w otulinie Puszczy Kampinoskiej w okolicach Dziekanowa Polskiego. W najbliższą sobotę 20 lutego akcja w tym rejonie będzie kontynuowana. Organizatorzy zapraszają chętnych do pomocy. Uczestnicy akcji spotykają się na pętli autobusu "Ł" przy metrze Marymont o godzinie 10:00, skąd pojadą do Dziekanowa Polskiego. Zmotoryzowani mogą przyjechać na miejsce, na godzinę 11:00. Dojazd do miejsca spotkania - od ulicy Rolniczej w Dziekanowie Polskim, skręcamy w prawo w ulicę Przy Jeziorze, droga prowadzi w prawo, 100 metrów dalej, w lewo. Potem prosto aż do wału. Należy ze sobą zabrać piłę ręczną, piłę mechaniczną (na własną odpowiedzialność), w miarę możliwości - drabinę i liny. Podczas akcji rozpalimy ognisko, by się przy nim ogrzać i upiec kiełbaskę, przydadzą się również karimaty, herbata w termosie i cokolwiek innego (pracujemy w pełnej abstynencji).

Kontakt do organizatora:
Rafał Łapiński tel. 605 143 904
http://bocian.org.pl

12.02.2010
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Dlatego leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Do podstawowych czynności w lasach należą obecnie: odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu (np. borówki czernicy, wrzosu), ułatwienie dostępu do naturalnego wodopoju, ścinanie drzew do spałowania (czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie, daniele). Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy - buraków, marchwi, ziemniaków, jabłek.

Dużą rolę w odżywianiu się zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z żeru naturalnego, karmy oraz częściowo z lizawek. Lizawka to drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na szczycie. Sól - źródło ważnych pierwiastków - rozpuszcza się pod wpływem wilgoci i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Karma podawana jest w stałych punktach dokarmiania, jak paśniki, buchtowiska itp. Wykładana jest też pod drzewami. Ponadto nisko na krzewach zawiesza się siano łąkowe. Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych - zagrażających życiu zwierząt. W łagodne zimy powinny one radzić sobie same.

Trzeba pamiętać o tym, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym. Wskaże on miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć. Dokarmiać należy systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach - las i pola wyżywią dzikie zwierzęta.

W okresie zimowym jeszcze groźniejsze dla zwierząt leśnych niż mróz, głód i brak wody - są wałęsające się i polujące psy. Psy mogą polować nawet zbiorowo, wyrządzając olbrzymie szkody wśród zwierząt. Zimą każdego roku najczęściej z tego powodu giną sarny. Nie mają szans na ucieczkę przed psami, ponieważ zapadają się w głębokim śniegu. Wałęsające się psy są drapieżnikami. Często nie są to psy bezpańskie, ale związane z gospodarstwami domowymi. Niedopilnowane - polują, czyniąc poważne straty zwłaszcza wśród saren. Psy w lesie należy prowadzić na smyczy! Sam kaganiec nie wystarcza, ponieważ już sama gonitwa psa za sarną jest dla dzikiego zwierzęcia walką o życie. Sarna to zwierzę wyjątkowo wrażliwe na stres, może też doznać urazu podczas biegu po głębokim śniegu. Z drugiej strony zdarza się też, że rozbawiony pies zapędzi się w las i nie potrafi potem wrócić do właściciela.

Joanna Sienkiewicz
RDLP w Olsztynie
http://www.lp.gov.pl

07.02.2010
Dzisiejszy 40 dzień ze śniegiem oczywiście nie jest ostatnim. Czy tego chcemy czy nie, biały puch za oknami będziemy widzieć każdego poranka jeszcze przez co najmniej następnych 10 dni. Norma z ostatnich 30 lat mówi nam, że na wschodzie śnieg powinien się utrzymywać najwyżej przez 70 dni, w centrum przez 50 dni, a na zachodzie kraju przez 40 dni. Oznacza to, że w województwach zachodnich każdy kolejny dzień ze śniegiem począwszy od dzisiaj, będzie stanowić przekroczenie normy wieloletniej. Jest szansa, że pobijemy rekord z zimy z przełomu 2005 i 2006 roku, kiedy m.in. w Warszawie pokrywa śnieżna utrzymywała się bez przerwy od 27 grudnia do 25 marca, czyli 88 dni.
www.twojapogoda.pl

01.02.2010
Styczeń na Mazowszu był bardzo zimny. Średnia miesięczna temperatura wyniosła minus 8 stopni i była o 5,5 stopnia niższa od normy wieloletniej. Tak zimnego stycznia nie było od 4 lat. Prawie przez cały styczeń temperatura oscylowała na poziomie poniżej zera. Jedynie pod koniec miesiąca na 3 dni pojawiła się odwilż. 30 stycznia zanotowano najwyższą temperaturę w tym miesiącu, plus 2 stopnie. Trzecia dekada stycznia przyniosła największą falę mrozów. 25 stycznia nawet w najcieplejszej porze dnia termometry w polskiej stolicy nie pokazywały więcej niż minus 14 stopni. Tego samego dnia o poranku temperatura osiągnęła najniższą wartość tegorocznego stycznia, minus 23 stopnie, a przy gruncie minus 27 stopni. Przeszło 15-stopniowy mróz panował przez osiem nocy, a ponad 20-stopniowy mróz przez trzy noce. 27 stycznia rozpoczęło się gwałtowne ocieplenie. Temperatura w ciągu jednej doby skoczyła z poziomu ponad minus 20 stopni do zera. Styczeń przyniósł dokładnie taką sumę opadów jaka wynikałaby z normy wieloletniej. Spadło około 25 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Przez cały miesiąc padał wyłącznie śnieg, a przy ciągłym mrozie pokrywa śnieżna utrzymywała się przez wszystkie dni bez najmniejszego wyjątku. 11 stycznia pokrywa miała wysokość 37 centymetrów, poczym zaczęła osiadać, dlatego zmniejszyła się. Między 27 a 28 stycznia nastąpił wzrost ilości śniegu aż o 7 centymetrów. Po kolejnej fali śnieżyc 30 stycznia osiągnęła największą wysokość w tym miesiącu, 39 centymetrów i była najwyższą w styczniu od 23 lat.
www.twojapogoda.pl

24.01.2010
Do Polski nadciągnęła ponownie wyjątkowo zimna pogoda. Wszystko to za sprawą wyżu znad Rosji i mroźnego powietrza polarno-kontynentalnego. W Puszczy Kampinoskiej temperatura spadła minionej nocy do -22 stopni Celsjusza. Nastały jak dotychczas najzimniejsze dni tegorocznej zimy. Mróz daje się we znaki nie tylko ludziom, ale i dzikim zwierzętom. Coraz częściej można spotkać je blisko ludzkich siedzib. Wczoraj rano w położonej w Puszczy Kampinoskiej wiosce Kępiaste widziano łosia, którego nie płoszyły nawet ujadające psy. Synoptycy ostrzegają, że mrozy zelżeją dopiero w drugiej połowie tygodnia. W naszym FOTO BLOGU zamieściliśmy kilka zdjęć z mijającego weekendu.

21.01.2010
Od wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Młodzieszynie oglądać można wystawę planszową "KAMPINOSKI WRZESIEŃ 1939". Wystawa jest wspólnym projektem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Kampinoskiego Parku Narodowego. Celem wystawy jest przybliżenie historii działań wojny Polsko - Niemieckiej we wrześniu 1939 roku na terenie Puszczy Kampinoskiej oraz jej bezpośrednich przedpolach, które stanowi między innymi teren gminy Młodzieszyn. Tematem prezentowanego materiału, są uporządkowane chronologicznie epizody z walk jednostek armii "Poznań" i "Pomorze", przedzierających się w końcowej fazie Bitwy nad Bzurą przez Bzurę i lasy Puszczy Kampinoskiej, do Warszawy i Modlina. Wystawa składa się z 12 barwnych plansz, wykorzystano do niej materiały z ponad 20 źródeł archiwalnych. Na prezentowanych planszach z fotografiami archiwalnymi i współczesnymi, mapami oraz opisami wydarzeń znajdują się autentyczne relacje uczestników i świadków walk we wrześniu 1939 roku. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Młodzieszynie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystawy od poniedziałku do piątku, w godzinach 08.00-18.00.
http://www.e-sochaczew.pl

16.01.2010
Tej zimy w Puszczy Kampinoskiej spadło naprawdę sporo śniegu, co cieszy zwłaszcza narciarzy, gdyż warunki do biegania są wspaniałe. Niestety to co cieszy ludzi, dla zwierząt dziko żyjących jest wyjątkowo trudnym okresem. Panujące od miesiąca ujemne temperatury oraz gruba, zamarznięta pokrywa śnieżna, utrudniają zwierzętom dostęp do pokarmu. Oznacza to dla nich głód. Ślady działalności zwierząt podczas tegorocznej zimy są widoczne najczęściej pod postacią oskubanych z kory pni drzew. W naszym FOTO BLOGU zamieściliśmy kilka zdjęć z ostatnich dni.

12.01.2010
Fala chłodów utrzymująca się od tygodni w dużej części półkuli północnej ma związek z rzadko występującym zjawiskiem "blokady" cyrkulacji powietrza - podała wyspecjalizowana agenda ONZ, Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). - Jedynym wyjaśnieniem obecnej fali chłodów jest meteorologiczne zjawisko zablokowania - powiedział meteorolog z WMO Omar Baddour. Według niego obecnie jest "o wiele za wcześnie, żeby mówić o interakcjach" z El Nino - okresowym zaburzeniem równowagi termicznej Ziemi, które ma wpływ na zmiany pogody na całej kuli ziemskiej. Pojawienie się tej występującej co kilka lat anomalii pogodowej WMO ogłosiła kilka miesięcy temu.

Zjawisko, na które wskazuje Baddour, to występujące zwykle zimą na półkuli północnej zablokowanie cyrkulacji powietrza. - Masy powietrza poruszają się tam z północy na południe. Kiedy taka fala jest bardzo rozległa, osiąga skalę planetarną i utrzymuje się kilka tygodni, mówi się o zablokowaniu - dodał Baddour. - Nie często dochodzi do zablokowania na taką skalę, można powiedzieć, że co 30-50 lat - podkreślił ekspert i sprecyzował, że meteorologowie przypisują je "wewnętrznym zjawiskom atmosferycznym, których działanie jest bardzo złożone". Według specjalisty z WMO obecne zablokowanie zmierza ku końcowi. - Generalnie jest to kwestia kilku tygodni, miesiąca - półtora. Zaczęło się w grudniu, więc pomału zbliżamy się do końca tego epizodu - zapewnił Baddour.
http://www.pap.pl

10.01.2010
W ostatnich dniach spadło naprawdę sporo śniegu co sprawia, że warunki do uprawiania turystyki pieszej, a zwłaszcza narciarskiej w Puszczy Kampinoskiej są znakomite. Zapraszamy do naszego FOTO BLOGU, gdzie zamieściliśmy kilka zdjęć z dzisiejszego dnia.

08.01.2009
Radio Dla Ciebie informuje, że od wczorajszego popołudnia droga 579 biegnąca środkiem Puszczy Kampinoskiej od Leszna do Kazunia, będzie zamknięta dla dużych samochodów ciężarowych. To wynik protestów mieszkańców miejscowości, przez które prowadzi wyremontowana dwa lata temu droga wojewódzka. Od czasu, gdy wybudowano tu nową nawierzchnię pojawiło się więcej TIR-ów. Zrobiło się głośno i niebezpiecznie. Cierpieli ludzie i zwierzęta. Od wczoraj postawiono w końcu znaki zakazu wjazdu dużych ciężarówek. Zakazu mają pilnować Inspekcja Transportu Drogowego i policja.
http://www.rdc.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz