ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2009 rok

21.12.2009
Dzisiaj o godzinie 17:47 Słońce wstąpi w znak Koziorożca. Tym samym rozpocznie się astronomiczna zima, kalendarzowa - dopiero 22 grudnia. Tego dnia Słońce wzniesie się maksymalnie niespełna 15 stopni nad horyzont, a dzień będzie trwał niecałe 8 godzin. Zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa do momentu równonocy wiosennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 22 grudnia a 21 marca. Podczas zimy astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa. Za zimę klimatyczną przyjmowało się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza spadają poniżej 0 °C. Za miesiące zimowe na półkuli północnej uznaje się grudzień, styczeń i luty, a na południowej czerwiec, lipiec i sierpień. Zima trwać będzie w Puszczy Kampinoskiej do 20 marca 2010 roku.20.12.2009
Ostatnie opady śniegu sprawiły, że w Puszczy Kampinoskiej są już dobre warunki do biegania na nartach. Śnieg jest silnie zmrożony, co przekłada się na dobry ślizg. Przypominamy, że w naszym serwisie opisaliśmy 6 przykładowych turów, jakie można odbyć na nartach biegowych po Puszczy Kampinoskiej. Linki do nich zamieszczamy poniżej:
NA NARTACH BIEGOWYCH WOKÓŁ CYGANKI
PĘTLA PALMIRSKA NA NARTACH BIEGOWYCH
DWUDZIESTKA NA BIEGÓWKACH PRZEZ LIPKÓW, WIERSZE I TRUSKAW
NA NARTACH PO KAMPINOSKICH WYDMACH
Z ROZTOKI WOKÓŁ KARPAT
NA NARTACH WOKÓŁ ŁUŻOWEJ GÓRY

18.12.2009
W niedzielę 20 grudnia 2009 roku, o godz. 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Boryszewie, ul. 15 Sierpnia 83, odbędzie się spotkanie promujące właśnie wydaną książkę pt. "Olendrzy w powiecie sochaczewskim". Książka opisuje niemal dwustuletni okres przebywania osadników olenderskich w okolicach Sochaczewa, szczególnie w gminach Brochów, Iłów i Młodzieszyn. W tym czasie koloniści z Holandii, Niemiec i zachodnich części Polski zasiedlili nadwiślańskie, zalewowe tereny i uczynili je uprawnymi. To dzięki nim dziś obszary nad Wisłą nie są bezludne i niedostępne. W opracowaniu poruszony został też niełatwy temat wzajemnych stosunków między Polakami a osadnikami. W oparciu o doświadczenia relacji między dwiema grupami etnicznymi i religijnymi warto budować dobrą przyszłość naszego regionu, jak i całego kraju.
http://www.e-sochaczew.pl

W naszym serwisie można przeczytać artykuł o historii Olendrów zamieszkujących Powiśle Kampinoskie zatytułowany: MENNONICI - DAWNI MIESZKAŃCY PUSZCZY KAMPINOSKIEJ.

17.12.2009
Wygląda na to, że nadeszła prawdziwa zima. Od kilku dni jest mróz, a zeszłej nocy w Puszczy Kampinoskiej zaczął padać śnieg. IMiGW informuje, że śnieg będzie padał na Mazowszu cały dzisiejszy dzień, a silniejsze mrozy mają nadejść w weekend. Dzisiaj rano we wsi Kępiaste było -13 stopnie. IMiGW informuje, że od poniedziałku będzie cieplej, jednak temperatura pozostanie nadal ujemna.

11.12.2009
Centrum Kultury Izabelin serdecznie zaprasza na Świąteczny Jarmark Tradycyjny, który odbędzie się w najbliższą sobotę w godzinach 9.00 - 13.00 na parkingu przy Urzędzie Gminy Izabelin ul. 3 Maja 42. Na jarmarku będzie można zakupić najróżniejsze produkty m.in. wędliny, kiełbasy, kaszanki, przetwory, dżemy, sery, pieczywo, warzywa i owoce jak również choinki oraz ozdoby choinkowe.
http://www.izabelin.pl

06.12.2009
Bagna Żurawiowe o każdej porze roku mają swój urok, nawet w niezbyt zachęcającej do spacerów pogodzie. Zapraszamy do naszego FOTO BLOGU, gdzie zamieściliśmy kilka zdjęć z dzisiejszego spaceru.

29.11.2009
Późną jesienią Puszcza Kampinoska nie urzeka już paletą kolorów, ale jest to dobry okres, by obserwować jej mieszkańców. Zwłaszcza wczesnym rankiem jest duża szansa, by zobaczyć któregoś z dzikich mieszkańców puszczy. Zapraszamy do naszego FOTO BLOGU, gdzie zamieściliśmy kilka zdjęć z weekendowego spaceru.

25.11.2009
Związek Polskich Fotografów Przyrody we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym zapraszają na V Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2009. Impreza ta odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2009 roku w Centrum Edukacji KPN w Izabelinie przy ul. Tetmajera 38. Tegoroczny Festiwal połączony jest z obchodami 50_lecia Kampinoskiego Parku Narodowego. W programie Festiwalu znajdą się między innymi pokazy zaproszonych gości - znanych polskich i zagranicznych fotografów przyrody. Zagranicznym Gościem Festiwalu będzie świetny fiński fotograf przyrody Jari Peltomäki, który pokaże między innymi przyrodę i krajobrazy Skandynawii. Wstęp na imprezę bezpłatny.
http://www.zpfp.pl

20.11.2009
Marszałek Struzik wycofa tiry z Kampinoskiego Parku Narodowego. Wzdłuż niebezpiecznej drogi powstaną chodniki, ścieżki rowerowe i trasy migracyjne dla zwierząt. - To sukces nas, mieszkańców, i "Gazety" - uważa Piotr Kochański, adwokat i mieszkaniec wsi Kępiaste. Spotkanie z mieszkańcami parku narodowego zaproponował sam Adam Struzik (PSL). W sobotę przyjechał do Leszna. Na spotkanie z nim przyszło ponad 100 mieszkańców wsi: Julinek, Kępiaste i Łubiec oraz władze parku.

- Tiry zagrażają naszemu życiu. Tak dalej być nie może - przekonywał mecenas Piotr Kochański, który reprezentował mieszkańców. - Unia Europejska dała pieniądze na budowę ścieżek rowerowych i chodników. Pytam się, panie marszałku, gdzie one są? Jeśli pan nie spełni naszych żądań, poskarżymy się do Komisji Europejskiej. Jestem pewien, że wygramy. - Nie możemy zgodzić się na rozjeżdżanie parku - dodał Jerzy Misiak, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego.

Adam Struzik słuchał wystąpień w skupieniu. Po czym wolno wstał i ogłosił: - Macie rację. Jak najszybciej spełnię wszystkie wasze żądania. Moi urzędnicy popełnili błąd. Ci, którzy to zrobili, poniosą konsekwencje. Chociaż z tego, co wiem, większość z nich już w urzędzie nie pracuje. Będzie to sporo kosztowało, ale naprawimy błędy - kajał się marszałek. Cała sala odetchnęła z ulgą. - To żadna łaska. Zrobią to, za co wzięli pieniądze i powinni zbudować już dawno temu - skwitowała pani Janina z Julinka. - To wielkie zwycięstwo. Ale będziemy bacznie pilnować marszałka, aby wywiązał się z wszystkich obietnic - zapewnił dyrektor Misiak.

Urzędnicy oszukali. Tiry pojawiły się Kampinoskim Parku Narodowym pod koniec 2007 roku. Wtedy spokojną drogę łączącą Leszno z Kazuniem wyremontował podległy Struzikowi Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW). Po remoncie niespodziewanie zniknął znak zakazujący wjazdu dużym ciężarówkom. Wtedy tiry jadące na północ do państw nadbałtyckich zamiast przez Żyrardów, Sochaczew i Nowy Dwór Maz. pomknęły krótszą trasą przez sam środek parku narodowego. - Od tamtej pory zaczęło się piekło - wspominała prawniczka Agnieszka Kochańska ze wsi Kępiaste. Natężenie ruchu było tak duże, że w okolicy zaczęły pękać domy. Nie powstały też ścieżki rowerowe i chodniki. Tiry przejechały więc kilku rowerzystów. Ciężarówki zaczęły masowo rozjeżdżać zwierzęta. Nad drogą nie powstała ani jedna kładka umożliwiająca migrację zwierząt. W tym czasie tiry rozjechały 10 chronionych łosi i kilkaset dzików, lisów i jeży.

W końcu mieszkańcy, czyli Komitet Obywatelski "Puszcza Kampinoska 2009", zażądali m.in.: zakazu wjazdu tirów; ograniczenia prędkości do 60 km/godz; budowy wzdłuż drogi ścieżek rowerowych, chodników, ekranów wyciszających oraz naziemnych kładek dla zwierząt. Do protestu przyłączyły się władze parku. - Urzędnicy marszałka Struzika nas oszukali. Nigdy nie zgodziliśmy się na wjazd tirów do parku. Od tamtej pory trwa rzeź zwierząt - żali się Jerzy Misiak.

Unia Europejska dała na remont drogi 25 mln zł pod warunkiem, że inwestycja nie zaszkodzi środowisku. Jakby tego było mało, w unijnym wniosku urzędnicy zapewniali, że to "projekt o pozytywnym wpływie na zagadnienia z zakresu polityki równych szans w odniesieniu do niepełnosprawnych". - Trzeba być bardzo sprawnym, aby na tej drodze w ogóle przeżyć - denerwuje się Jerzy Misiak, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego.

- Adam Struzik nie chciał, by tiry przejeżdżały przez jego okręg wyborczy. Dla niego dobro parku to sprawa drugorzędna. Teraz wszystko wyszło na jaw. Jest ryzyko, że będzie trzeba zwrócić unijną dotację. Adam wie, że musi szybko uspokoić ludzi. Liczy, że dzięki temu sprawa przyschnie - kwituje jeden z działaczy PSL.
http://www.gazeta.pl

18.11.2009
Chodzisz do lasu i fotografujesz? Weź udział w konkursie "Leśne Fotografie 2009". W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział już ponad 1200 osób. Zwyczajowo nagrodą główną jest weekendowy pobyt dla 2 osób w Bieszczadach. Konkurs jest adresowany do amatorów, którzy mogą zgłosić wszelkie prace tematycznie związane z lasem; pokazujące piękno pejzażu, bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego, urodę leśnych zabytków, urok grzybobrania lub zdjęcia z leśnych wędrówek. Każdy uczestnik może zgłosić najwyżej odbitki trzech zdjęć w rozmiarze 20 x 30 cm. Prace wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia dostępną na stronie internetowej organizatora, należy nadesłać w terminie do 15 stycznia 2010 roku na adres organizatora: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie 38-400 Krosno ul. Bieszczadzka 2 z dopiskiem "Leśne fotografie". Rozstrzygnięcia konkursu dokona jury, złożone z profesjonalnych fotografików w terminie do 31 stycznia 2010 roku.
http://www.lp.gov.pl

31.10.2009
Kiedyś spokojną drogą łączącą Leszno z Kazuniem nie mogły jeździć tiry. Pod koniec 2007 roku jezdnię wyremontował podległy marszałkowi Adamowi Struzikowi Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW). - Wzmocniliśmy ją, by mogły tu jeździć samochody ciężarowe. W związku z brakiem dróg ekspresowych i autostrad chcieliśmy ułatwić przejazd przez Mazowsze - tłumaczy Monika Burdon, rzeczniczka MZDW. I teraz tiry jadące w stronę państw nadbałtyckich zamiast przez Żyrardów i Zakroczym jadą przez środek Kampinoskiego Parku Narodowego. Jezdnia jest wzmocniona, ale tak wąska, że z ledwością mijają się na niej dwie jadące naprzeciw siebie ciężarówki. Nie ma chodników, ścieżek rowerowych. Nie powstał żaden tunel ani kładka, którymi przez trasę mogłyby przechodzić dzikie zwierzęta.

Tiry przejeżdżają przez kilkanaście wsi, m.in. Julinek, Łubiec, Kępiaste, Roztoka. Ich mieszkańcy żalą się, że wcześniej jeździły tędy głównie samochody osobowe, a ruch był o wiele mniejszy. - Teraz zwiększył się kilkakrotnie, a nasze życie zamieniło się w piekło. Mój dom zaczął pękać. Ten sam problem mają sąsiedzi. Na naszej trasie zginęło już kilku rowerzystów. Mamy tego dość - oburza się Grzegorz Klimczyk, mieszkaniec wsi Łubiec. - Hałas jest taki, jakbym żyła w centrum miasta. Tiry pędzą z zawrotną prędkością. Przeraża mnie tu nawet jazda samochodem - dodaje Agnieszka Kochańska ze wsi Kępiaste, z zawodu prawniczka. - Kiedyś była tu cisza i spokój. Od remontu drogi jest tragedia. Do sklepu w Lesznie zawsze jeździłam rowerem. Teraz nie mogę, boję się. Czuję się odcięta od świata - zwierza się Henryka Jackowska, która kilkadziesiąt lat mieszka we wsi Kępiaste.

Mieszkańcy wsi położonych nieopodal drogi rozpoczęli batalię o usunięcie tirów z parku narodowego. W liście do marszałka Struzika domagają się wyrzucenia ich z parku i ograniczenia prędkości dla lżejszych ciężarówek do 60 km na godzinę. A na całej trasie chcą zbudowania chodników i ścieżek rowerowych. Apel można znaleźć prawie w każdym okolicznym sklepie. Na razie podpisało się pod nim ponad 100 osób.

Do protestu mieszkańców przyłączył się Kampinoski Park Narodowy. - W środku puszczy słychać tylko świst opon i jazgot żelastwa. Na naszych oczach regularnie odbywa się rzeź zwierząt, które wędrują z jednej strony parku na drugą. Na potęgę giną lisy, jeże, a nawet łosie i dziki. Tyle razy prosiłem urzędników o interwencję. I nic. Tiry wciąż pędzą - oburza się Jerzy Misiak, dyrektor parku. - Nie mieliśmy obowiązku budować przejść dla zwierząt - mówi Monika Burdon z MZDW. Zapewnia, że chcą je postawić. Nie potrafi jednak podać żadnej konkretnej daty. I dodaje: - Rozważymy również wprowadzenie ograniczenia prędkości. Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego nie poddaje się: - Tej sprawy nie odpuszczę. Zwierzęta muszą mieć możliwość przechodzenia przez taką ruchliwą arterię - mówi.

15.10.2009
W najbliższą niedzielę 18 października 2009 roku odbędzie się jedyny w swoim rodzaju koncert na dwa instrumenty organowe - jeden znajduje się na chórze kościoła w Burakowie, drugi zostanie umieszczony w prezbiterium - w wykonaniu słynnego duetu organowego Jerzego i Emilii Dziubińskich. Piotr Grinholc jest wybitnym pedagogiem i muzykiem: pracuje na Uniwersytecie im Adama Mickiewicz w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno Artystycznym - Specjalizacja Muzyka Klasyczna w Kaliszu. Prowadzi klasę organów w średniej szkole muzycznej przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. Jak na muzyka przystało mieszka przy ulicy Chopina w Łomiankach. Jego wizja to Łomiankowskie koncerty organowe, które będą odbywały się cyklicznie we wrześniu i październiku. Ma nadzieję, że już wkrótce w Polsce i na świecie Łomianki będą kojarzone z koncertami muzyki organowej.
http://www.lomianki.info

14.10.2009
Silny wiatr, gwałtowny spadek temperatury i pierwsze opady deszczu ze śniegiem na Mazowszu tej jesieni. W górach już spadł i utrzymuje się śnieg, a na Bałtyku jest sztorm, tam jest najsilniejszy wiatr w porywach osiąga prędkość nawet do 130 km/h!

12.10.2009
Na starcie XXXVI Maratonu Pieszego im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej, który odbył się 3-4 października, stanęło 354 maratończyków, a ukończyło maraton idąc lub biegnąc 316 osób, co jest rekordową liczbą w dotychczasowej historii tych zawodów. Rekordowa liczba osób ukończyła w tym roku dystans 100 km - 81 osób. Na wszystkich dystansach odnotowano wyśmienite czasy. Na dystansach 50 i 100 km - drugie wyniki w historii. Na 75 km uzyskano czas rekordowy. Wiek uczestników zawierał się w przedziale od 16 do 85 lat. Weteranami tegorocznej edycji maratonu byli: Jan Łakomy - 85 lata i Marian Hłuszanin - 83 lata, którzy pokonali dystans 50 km. Najmłodszym uczestnikiem maratonu był w tym roku Aleksander Ujazdowski. W tegorocznym maratonie 4 osoby przekroczyły w swych dotychczasowych startach dystans 1000 km: Waldemar Nizioł, Tomasz Skrzypkowski, Zbigniew Banaszewski, Przemysław Kurdej. Za to osiągniecie otrzymały medal "Za wytrwałość". W przyszłym roku taką szansę będzie miało 6 maratończyków. Poza regulaminowymi medalami uczestnicy maratonu otrzymali upominki ufundowane przez Kampinoski Park Narodowy oraz firmę Ratel. Organizatorzy składają podziękowania fundatorom nagród, autorom projektów przebiegu tras i wszystkim wolontariuszom oraz pracownikom Kampinoskiego Parku Narodowego i Oddziału PTTK Mazowsze, którzy pomagali w organizacji tegorocznej edycji maratonu, a także Dyrekcji Gimnazjum w Lasocinie za nieocenioną pomoc przy organizacji mety na 50 km.
http://matragona.org

Zapraszamy do obejrzenia zrobionych przez organizatorów kilku zdjęć ze startu maratonu oraz zapoznania się z historią Maratonu, której lekturę polecamy Państwa uwadze.

06.10.2009
Przypominamy, że od 1 do 15 października 2009 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat w postaci niewielkich kostek zrzucany będzie z samolotu na lasy i łąki Mazowsza. Jego zetknięcie z zapachem człowieka spowoduje, że lis nie podejmie przynęty. Osoby, które udadzą się w październiku na spacery do lasu lub na łąki powinny omijać brunatno-zielone szczepionki w kształcie małej kostki. Każdy, kto zetknie się z preparatem, powinien skontaktować się ze swoim lekarzem. Należy zwrócić szczególną uwagę na domowe czworonogi, dla których przypadkowy kontakt z preparatem może również zakończyć się wizytą u weterynarza. Lis jest zwierzęciem dziko żyjącym, które jest najbardziej podatne na wirus wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszają ryzyko wystąpienia zachorowań. Dzięki szczepieniom na Mazowszu nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.
http://www.mazowieckie.pl

27.09.2009
Chaotyczna gospodarka przestrzenna wokół Kampinoskiego Parku Narodowego i osuszanie środowiska przyrodniczego to główne problemy, z którymi będą się musiały zmierzyć władze Parku w najbliższych latach. O jego historii i znaczeniu rozmawiano w Warszawie podczas konferencji "50 lat KPN - funkcje oraz znaczenie w środowisku przyrodniczym i społecznym".

- Wiem, ile w ciągu tych lat było zagrożeń Parku, ile z nich udało się wyeliminować, i ile ostrych bitew stoczyć. Te problemy ukształtowały wokół Parku ogromne grono przyjaciół, które nie pozwoli, by Park dewastować czy niszczyć podkreślił dyrektor KPN Jerzy Misiak. Dyrektor wskazał też wyzwania dla władz Parku na najbliższe lata. - Trzeba zadbać o to, by zatrzymać ubytek wody z Puszczy Kampinoskiej i odtworzyć naturalne stosunki wodne, które są gwarantem zachowania rodzimej fauny i flory w Puszczy Kampinoskiej - powiedział. Jego zdaniem, najważniejszym problemem i niebezpieczeństwem dla Parku jest brak normalnej gospodarki przestrzennej. - To, co dzieje się teraz w Polsce, to jest barbarzyństwo. Nie ma instrumentów prawnych, które pozwoliłyby chronić polską przyrodę przed inwestycjami. Dlatego zabudowuje się tereny przyległe do Parku, przecina się korytarze ekologiczne łączące Park z innymi obszarami przyrodniczymi. To wszystko negatywnie wpływa na przyrodę - ubolewał Misiak.

Z kolei według rzeczniczki KPN Magdaleny Kamińskiej, wciąż bardzo dużym problemem jest liczba śmieci zostawianych przez turystów odwiedzających Park i wpływ zwiedzających na zwierzęta. - Są one wyczulone na różnego rodzaju zapachy i na to, co przynoszą turyści do Parku. Niestety przychodzą często ze swoimi psami, które - szczególnie jeśli biegają bez smyczy - zaburzają środowisko naturalne - zaznaczyła. Jak dodała, wiosną i latem pojawia się zaś problem dotykania czy nawet zabierania małych zwierząt z Puszczy przez turystów. - Dużo osób dzwoni wtedy do Parku i pyta, co zrobić z zabranym z lasu jeżem czy małą sarną. Tymczasem małych saren nie można głaskać, nawet jeśli podchodzą blisko do wytyczonych szlaków turystycznych, bo po takim kontakcie z człowiekiem mogą zostać odrzucone przez matki.
http://www.zw.com.pl

25.09.2009
W tym miesiącu w Izabelinie przy dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 65 rocznicę Powstania Warszawskiego odsłonięto pomnik leśników i pracowników Puszczy Kampinoskiej "Gajówki patriotyzmu" poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. - Niech ten symbol będzie wyrazem naszej pamięci i solidarności z bliskimi leśników, którzy oddali swe życie za ojczyznę - modlił się tuż przed poświęceniem pomnika Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski. Pomnik sfinansowany został przez Radę Ochrony Walk i Męczeństwa. Znajdują się na nim nazwiska 31 leśników poległych, rozstrzelanych i zamordowanych w czasie II wojny światowej. Jego autorem jest artysta Marek Moderau.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

24.09.2009
W Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie oglądać można wystawę "KAMPINOSKI WRZESIEŃ 1939 roku". Wystawa jest wspólnym projektem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Kampinoskiego Parku Narodowego. Składa się ona z 12 barwnych plansz, dioramy historycznej 1:1 oraz eksponatów prezentowanych w gablotach. Całość uzupełniają fotografie z miejsc historycznych na terenie Puszczy Kampinoskiej. Do wystawy wykorzystano materiały z ponad 20 źródeł. Po 25 listopada wystawa trafi do sochaczewskiego muzeum.
http://www.e-sochaczew.pl

19.09.2009
Kończy się V Letni Festiwal Muzyczny "W krainie Chopina" organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Jutro w niedzielę 20 września o godzinie 20.00 na zaproszenie Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzego Misiaka, festiwal zagości w sali widowiskowej Centrum Edukacyjnego KPN w Izabelinie. Na koncercie wystąpi Big Band Akwarium z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. W tym niezwykłym wykonaniu usłyszymy preludia Fryderyka Chopina. Wstęp wolny.
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

11.09.2008
Mazowiecki Klub Górski Matragona - Oddział PTTK "Mazowsze" - Kampinoski Park Narodowy zapraszają na XXXVI Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej. Impreza odbędzie się 3-4 października 2009 roku. Celem maratonu jest możliwość wykazania się wytrzymałością w marszu oraz orientacją w terenie, przy okazji poznając piękno Puszczy Kampinoskiej. Zgłoszenia przyjmuje Oddział PTTK "Mazowsze". Termin zgłoszeń osobistych mija 29 września (drogą mailową 23 września). Na stronach Organizatorów http://www.matragona.org oraz www.pttk.com.pl zamieszczony jest regulamin oraz formularz zgłoszeniowy. Wszelkie pytania do Organizatora kierować można drogą elektroniczną na adres: matragona@matragona.org
http://www.matragona.org

Pan Zbigniew Ujazdowski przesłał nam bardzo ciekawie napisaną historię Maratonu, której lekturę polecamy Państwa uwadze. Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej.

10.09.2009
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza na koncerty. Mariusz Dżyga Dyrektor Artystyczny Festiwalu informujre o najbliższych koncertach. Występ Marii Pomianowskiej to wielkie przeżycie artystyczne i podróż do korzeni kultur wielu narodów. Maria Pomianowska i Jej niezwykle goście wystąpią w Izabelińskim Centrum Kultury 10 września, w czwartek o godzinie 20.00. W piątek 11 września w siedzibie starostwa powiatu warszawskiego zachodniego w Ożarowie Mazowieckim (ul. Poznańska), odbędzie się koncert kwintetu puzonowego Trombastic. Koncert dedykujemy ofiarom ataków terrorystycznych w USA. W niedzielę 13 września w południe o godzinie 12.30 w kościele parafialnym w Kampinosie wystąpi znakomita skrzypaczka Maria Machowska. Towarzyszyć jej na gitarze będzie Grzegorz Mańkowski. Koncert, który odbędzie się w zabytkowym drewnianym kościele, o wystroju barokowym i znakomitej akustyce z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających melomanów. Na przedostatni koncert tegorocznej edycji festiwalu zapraszam w niedzielny wieczór do kościoła parafialnego w Starych Babicach, gdzie na wieczornym koncercie wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, którą od pulpitu poprowadzi Jan Lewak. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

08.09.2009
Nastały nieco chłodniejsze dni w Puszczy Kampinoskiej i insekty nie są już tak dokuczliwe. Warto się wybrać na spacer lub dłuższą wycieczkę, bo wrześniowe kolory za sprawą wrzosów są niepowtarzalne i niestety trwają krótko. Zapraszamy do naszego FOTO BLOGU, gdzie zamieściliśmy kilka zdjęć z weekendowego spaceru.

06.09.2009
Trwają przygotowania do rekonstrukcji bitwy nad Bzurą 2009, która odbędzie się 13 września bieżącego roku w Brochowie. Uroczystość brochowska wpisuje się w kalendarz imprez obchodów o rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20 rocznicy upadku komunizmu w Europie Środkowej, a hasło przewodnie obchodów brzmi "Zaczęło się w Polsce". Rekonstrukcja nad Bzurą organizowana jest po raz ósmy i co roku gromadzi ponad 50.000 widzów. Warto dodać, że widowisko organizowane nad Bzurą było pierwszym w Polsce i należy do największych rekonstrukcji historycznych II Wojny Światowej w Europie. W tegorocznej rekonstrukcji udział weźmie 200 rekonstruktorów, 50 koni, czołgi i samochody pancerne oraz samolot. Pole bitwy zostanie wzbogacone o bogatą scenografię i znakomite efekty pirotechniczne. Wsparcia rekonstruktorom udziela Batalion Reprezentacyjny WP wystawiający Szwadron Kawalerii WP oraz Pluton Salutowy, posiadający kopie armat wzorowanych na polskich haubicach z 1939 roku. Impreza odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, a finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Samorządu Województwa Mazowieckiego i Samorządu Gminy Brochów.

Rekonstrukcjsa rozpocznie się o godzinie 11.15 defiladą uczestników przez Brochów. Godzinę później odbędzie się msza Św. w intencji poległych w bitwie nad Bzurą w 1939 roku w Bazylice Brochowskiej. Od godziny 13.00 do 14.00 odbywać się będą pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego oraz dynamiczne prezentacje pojazdów. Główna część rekonstrukcji rozpocznie się o godzinie 14.00 widowiskiem historycznym "Nie tylko Niemcy - walki polsko-radzieckie w 1939 roku". W godzinach 14.15 - 15.30 odbędzie się widowisko historyczne "Gdy bój nad Bzurą wrzał...", a o godzinie 16.00 złożenie kwiatów pod krzyżem pamięci 1939 - 2009.
http://www.dobroni.pl

W naszej Foto-Galerii można zobaczyć zdjęcia z poprzednich lat:
Rekonstrukcja bitwy nad Bzurą 2008
Rekonstrukcja bitwy nad Bzurą 2006
Rekonstrukcja bitwy nad Bzurą 2005

04.09.2009
Pies wyprowadzany na spacer do lasu powinien być na smyczy. Niestety, ten nakaz często jest ignorowany. Jeśli i Ty pozwalasz biegać swojemu pupilowi po lesie zupełnie swobodnie, zobacz jakie może mieć to skutki dla leśnej zwierzyny. Las jest domem dla zwierząt. Pies jest tu tylko gościem. Zwierzęta leśne odbierają go jako drapieżnika. Wilka już z daleka wyczuwają i uciekają. W lesie, blisko miasta, zwierzęta nie mają spokoju, są ciągle płoszone przez spacerowiczów, a zwłaszcza przez biegające psy. Właściciele psów najczęściej uważają swoich pupili za zupełnie niegroźnych lub świetnie wytresowanych. W każdym kanapowcu drzemie jednak drapieżnik, a najlepsza tresura może zawieść w konfrontacji z nagle ujawnionym instynktem łowieckim. Najgorzej jest zimą. Wystarczy cienka pokrywa lekko zmrożonego po wierzchu śniegu, a sarna na swoich cienkich nóżkach zapada się, musi poruszać się powoli, każdy kanapowiec dogoni ją bez problemu. A wtedy wystarczy jedno dotknięcie zębami... Pracownicy Nadleśnictwa Gdańsk stworzyli blog, na którym pokazują, jak okrutne mogą być skutki pozostawiania psa w lesie bez smyczy. Uwaga! Blog zawiera drastyczne zdjęcia przeznaczone dla osób dorosłych.
www.pieswlesie.blogspot.com

02.09.2009
Dyrekcja i pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego zapraszają wszystkich dorosłych i wszystkie dzieci, którym sercom bliska jest przyroda puszczańska na dzień otwarty do Kampinoskiego Parku Narodowego - 5 września 2009 roku w godzinach od 10.00 do 15.00. Podczas Dnia Otwartego będzie można: zwiedzić bezpłatnie ośrodki edukacyjne Kampinoskiego Parku Narodowego, odwiedzić dyrekcję w Izabelinie i zobaczyć czym zajmujemy się na co dzień, przejść po ścieżkach edukacyjnych parku wspólnie z naszymi pracownikami, dowiedzieć się jak KPN chroni i dba o przyrodę, poznać szczegóły prowadzonego monitoringu środowiska i badań naukowych, obejrzeć film lub diaporamę KPN w Centrum Edukacji w Izabelinie, zapoznać się ze specyfiką pracy w parku narodowym, wziąć udział w konkursach wiedzy przyrodniczej.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

30.08.2009
15 sierpnia w Kampinoskim Parku Narodowym rozpoczęły się koszenia łąk. To ważny element działalności gospodarczej połączony z ochroną przyrody. Większość zabiegów związanych z koszeniami służy ochronie siedlisk cennych gatunków ptaków, a także ważnych dla przyrody siedlisk roślinnych i motyli. Pracownicy parku we własnym zakresie wykonują koszenia tylko na niewielkim obszarze, większość terenów (475 ha) wykaszają organizacje pozarządowe oraz prywatni dzierżawcy gruntów. Pozostawianie łąk bez użytkowania doprowadza w przeciągu kilku lat do ich zarastania, a następnie w wyniku dalszej sukcesji do przekształcenia ich w siedliska leśne. Jest to duży problem, gdyż zwierzęta terenów otwartych tracą miejsca do żerowania i rozmnażania się. Niezwykle ważny jest termin rozpoczęcia koszeń. Im później zaczyna się prace polowe, tym większe szanse na przeżycie mają młode ptaki takie jak derkacz, czajka, kszyk czy błotniak łąkowy. Dotyczy to również rzadkich gatunków motyli (modraszek telejus, czerwończyk nieparek), które do tego czasu zdążą złożyć jajeczka, a ich gąsienice przekształcić się w dorosłe osobniki. Zbyt wczesne koszenia są również zagrożeniem dla młodych saren i innych zwierząt chowających się w trawach. Aby zachęcić rolników do odpowiedniego użytkowania łąk, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazuje dopłaty, które wynosić mogą do 2 tys. za ha każdego użytku zielonego. Rolnicy, którzy zdecydują się na zmianę sposobu użytkowania gruntów na bardziej przyjazny środowisku, mogą liczyć również na pomoc merytoryczną ze strony pracowników parku, a także dzierżawić grunty przeznaczone do koszenia należące do parku. Tereny koszone w Kampinoskim Parku Narodowym podlegają corocznemu monitoringowi przyrodniczemu. Dzięki temu na przestrzeni kilku lat będziemy mogli ocenić wpływ wykonywanych zabiegów na poszczególne gatunki zwierząt i roślin.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

29.08.2009
W Żelazowej Woli wciąż trwają prace nad nową formą parku Chopina. Powstają kolejne obiekty, będzie przeprowadzona korekta alejek i nasadzeń. To ostatnie projektowane jest w oparciu o zachowane materiały starej koncepcji Franciszka Krzywdy Polkowskiego, przedwojennego architekta, profesora Politechniki Warszawskiej, który w latach 30_tych XX był autorem wyglądu parku. Powstaną nowe obiekty: konieczna w takim miejscu sala koncertowa, letnia estrada nad wodą, w zupełnie nowej formie mała gastronomia, a także nowe sanitariaty, bo te stare straszyły turystów. Regulowana jest na długości parku rzeka Utrata. Jest oczyszczana, pogłębiana i umacniane są brzegi. W planach dalszych jest jeszcze odtworzenie znajdującego się na terenie parku kanału melioracyjnego, wzdłuż którego pobudowana zostanie kładka spacerowa oraz pomost wypoczynkowy, do którego cumowałoby kilka kajaków czy łódek. Trwają też prace przy instalacjach podziemnych i robione są wszystkie parkowe drogi i alejki, dlatego teren parku nie jest na razie udostępniony dla zwiedzających. Od października zamknięty zostanie cały park, przypomnijmy, że dziś można oglądać tylko dworek, wymieniane będą bowiem nawierzchnie alejek w tym rejonie, zniknie też asfaltowa droga prowadząca do dworku. Planuje się również ustawienie dużej ilości ławek i rozprowadzana jest sieć nagłaśniająca, natomiast już jesienią uruchomiona będzie instalacja oświetleniowa, by można było korzystać z parku również w godzinach wieczornych.
http://www.e-sochaczew.pl

11.08.2009
Dyrekcja i pracownicy zapraszają dorosłych i dzieci, którym sercom bliska jest przyroda puszczańska na dzień otwarty do Kampinoskiego Parku Narodowego, który odbędzie się 5 września 2009 roku w godzinach od 10.00 do 15.00. Podczas Dnia Otwartego będzie można: zwiedzić bezpłatnie ośrodki edukacyjne Kampinoskiego Parku Narodowego, odwiedzić dyrekcję w Izabelinie i zobaczyć czym zajmujemy się na co dzień, przejść po ścieżkach edukacyjnych parku wspólnie z naszymi pracownikami, dowiedzieć się jak chronimy i dbamy o przyrodę, poznać szczegóły prowadzonego monitoringu środowiska i badań naukowych, obejrzeć film lub diaporamę KPN w Centrum Edukacji w Izabelinie, zapoznać się ze specyfiką pracy w parku narodowym, wziąć udział w konkursach wiedzy przyrodniczej.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

01.08.2009
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego w najbliższą niedzielę zaprasza na koncerty. Rano o godzinie 9.45 rozpocznie się koncert w kościele parafialnym w Leoncinie, w którym wystąpią: Izabella Kraszewska - sopran i Jan Bokszczanin - organy. Wieczorem o godzinie 20.00 w kościele parafialnym w Laskach Warszawskich będą Państwo mogli wysłuchać gry Pawła Gusnara - jednego z najwybitniejszych saksofonistów w Polsce. Na organach zagra Maria Krajewska.
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

29.07.2009
Zapraszamy do wzięcia udziału w II Powiatowym Konkursie Fotograficznym "Powiat Warszawski Zachodni w obiektywie - bliższe i dalsze spojrzenie". Tematem Konkursu jest wykonanie fotografii ukazującej walory turystyczno-przyrodnicze Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Zmagania konkursowe mają na celu odnalezienie i zatrzymanie w kadrze piękna przyrody, krajobrazów, ciekawych miejsc, które są być może jeszcze nieodkryte, ale również tych znanych pokazanych w innym ciekawym świetle. Celem Konkursu jest zgromadzenie oraz popularyzacja najciekawszych fotografii ukazujących piękno Powiatu, jego kultury i tradycji oraz promocja uzdolnionych autorów, prezentacja i popularyzacja twórczości fotograficznej. Uczestnicy prezentują w swoich pracach to, co uważają za najpiękniejsze w powiecie. Może to być krajobraz, zabytki kultury, regionalne zwyczaje, przyroda.
http://www.pwz.pl

23.07.2009
Dzisiaj zapowiadany jest przez IMGW najcieplejszy jak dotąd dzień w tym roku. W ten upalny dzień temperatura ma dochodzić na Mazowszu do 34 st. C. Bezchmurne niebo będzie w pasie od Płocka, Warszawy i Białej Podlaskiej przez Łódź i Częstochowę do Bielska-Białej, Krakowa i Przemyśla. Możliwe są przelotne burze.
http://www.imgw.pl

16.07.2009
Zawsze zachęcamy Państwa do spacerów po Puszczy Kampinoskiej, jednak w najbliższych dniach wyjątkowo odradzamy - plaga komarów jest teraz przerażająca. Po ulewnych deszczach, gdzie najwyraźniej chowały się one, teraz w fali upałów nastąpił gwałtowny ich wylęg. Trzeba to przeczekać, gdyż przy takiej ilości komarów środki odstraszające wiele nie pomogą.

10.07.2009
Dzisiaj do Ursusa przywędrowała dwuletnia klępa. Zobaczył ją mieszkaniec, który od razu zawiadomił łowczego. Klępę uśpiono i bezpiecznie przewieziono z powrotem do Puszczy Kampinoskiej, na szczęście nie podzieliła losu łosia, którego rok temu na ulicach Ursusa zastrzelono. Co sprawia, że łosie wchodzą do miast? - Jak się stare klępy cielą, to młode są odpędzane - tłumaczy łowczy. - One wtedy szukają nowego miejsca i tak, jak dziecko jest przy matce, czuje się bezpiecznie, a jeśli matka go odgoni, to bywa, że się błąka.
http://www.tvn24.pl

03.07.2009
Przez całe lato trwać będzie V Letni Festiwal Muzyczny "W krainie Chopina". W zabytkowych wnętrzach, dworkach, kościołach, salach koncertowych, galeriach, na wolnym powietrzu i wśród pięknej zieleni Puszczy Kampinoskiej odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty i plenery artystyczne z różnych dziedzin sztuki. Tegoroczna edycja została zainaugurowana 20 czerwca w zabytkowym kościele w Starych Babicach. Kolejne imprezy odbywać się będą aż do 20 września, między innymi na terenie gmin Błonie, Łomianki, Leszno, Brochów. Festiwal został zainicjowany w roku 2005 przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego z siedzibą w Starych Babicach, w ramach cyklu "Wiłkomirski - Świadek XX Wieku" zorganizowanego dla uczczenia pamięci jego patrona - znakomitego muzyka, dyrygenta, pedagoga, publicysty, organizatora i propagatora życia muzycznego w Polsce.

W najbliższą niedzielę odbędą się następujące koncerty: w miejscowości Młodzieszyn w kościele p.w. Narodzenia NMP odbędzie się koncert kameralny w którym wystąpią: Anna Kaczmarek - skrzypce, Alicja Stupnicka - skrzypce, Wojciech Walczak - altówka, Filip Rzytka - wiolonczela. W programie: J. Haydn Kwartet G-dur op. 77 nr 1 Benjamin Britten Simple Symphony; oraz w miejscowości Laski w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Meksyku odbędzie się koncert w którym wystąpią: Romuald Gołębiowski - klarnet, Jan Bokszczanin - organy. W programie: H.Purcell, D.Buxtechude, W.A.Mozart. J.S.Bach, F.Mendelssohn-Bartholdy, F.Chopin.
http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl

29.06.2009
W dniach od 26 do 28 czerwca na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego i otuliny prowadzona była akcja obrączkowania bociana białego, do której włączył się Warszawski Oddział Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian". Akcja prowadzona była z użyciem drabiny i podnośnika koszowego, dzięki któremu można było dotrzeć do gniazd umieszczonych bardzo wysoko. Poza obrączkowaniem bocianów sprawdzany był również stan gniazd. Usuwane były m.in. sznurki, folie i inne niepotrzebne materiały mogące zagrażać bezpieczeństwu młodych ptaków. - Przycinaliśmy również gałęzie, które mogłyby utrudnić ptakom dostęp do gniazda - mówi Adam Olszewski z Kampinoskiego Parku Narodowego. Przez trzy dni udało się zaobrączkować 167 młodych boćków.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

27.06.2009
W Lipkowie umierają zabytki. Piękna 150-letnia kapliczka została zburzona, klasycystyczny kościół popada w ruinę, park służy za skład materiałów budowlanych, a pamiątki po Sienkiewiczu trafiły do skrzyń. Tak o zabytki w Lipkowie dba tutejszy proboszcz. Leżąca na skraju Puszczy Kampinoskiej wieś Lipków ma wspaniałą historię. Stanisław August Poniatowski odwiedzał tu ukochaną Elżbietę Grabowską. Wiele lat później w Lipkowie bywał Henryk Sienkiewicz, gdy starał się o rękę swojej przyszłej żony Marii z Szetkiewiczów. Pisarz uwiecznił to miejsce w "Ogniem i mieczem", sytuując tu walkę Wołodyjowskiego z Bohunem. Nic dziwnego, że mieszkańcy Lipkowa wszczęli alarm, nie chcąc patrzeć bezczynnie na działania proboszcza zaapelowali do metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Podobne pismo wystosował Oddział Warszawski Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Miejmy nadzieję, że to pomoże.
http://www.warszawa.gazeta.pl

23.06.2009
Dzisiaj po południu burza, która przeszła przez Puszczę Kampinoską, była tak gwałtowna i obfita w opady deszczu i miejscami gradu, że sumą opadów chyba przekroczyła cały suchy tegoroczny kwiecień. TVN 24 informuje, że Polskę czekają co najmniej trzy doby ulew i burz.

21.06.2009
Dzisiaj zaczął się najdłuższy dzień roku. Obchodzimy także pierwszy dzień astronomicznego lata. Słońce wejdzie w znak Raka, co oznacza początek lata na półkuli północnej. Krótki dzień pociąga za sobą białe noce. Słońce chowa się wtedy płytko pod horyzontem i noce nie są tak ciemne jak zimą. Astronomiczne lato nie zawsze pokrywa się z latem klimatycznym i trwa, dopóki średnia dobowa temperatura przekracza 15 stopni. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj do połowy października. Lato astronomiczne zakończy się 23 września, kiedy to nadejdzie astronomiczna jesień.

Dawniej jeszcze przed narodzeniem Chrystusa starożytne ludy, w tym ludy Celtów, a później Słowian i Germanów, obchodziły noc świętojańską. Gdy następowała magia zrównania dnia z nocą, wówczas świętowano moc ognia i życiodajną siłę wody. I na nic zdawały się protesty Kościoła, zakazy szlachty i magnaterii. Do dzisiaj noc świętojańska jest honorowana jako jedno z nielicznych wydarzeń kulturalnych dużych miast i małych miasteczek Polski i Europy. Noc Kupały była świętem początku lata, zwycięstwa słońca nad ciemnością, ognia i wody. Stąd właśnie wzięły się świętojańskie ognie oraz puszczane na wodzie wianki. Żywioły oczyszczały świętujących ludzi, a ich trzody chroniły przed chorobami. Młodzież skakała nad ogniskami, śpiewała i tańczyła. Dziewczęta rzucały w płomienie kwiaty i pęki ziół, w podobnym celu, w jakim puszczały wianki, aby znaleźć ukochanego i zapewnić sobie jego miłość. Noc Kupały była bowiem świętem rozpalonych zmysłów. Dla niejednej pary stawała się też okazją, aby zawrzeć wymarzony ślub lub uniknąć niechcianego. Tego dnia nie obowiązywało bowiem prawo, według którego to ojciec rodziny decydował o kojarzeniu małżeństw.

20.06.2009
W dniach 20-28 czerwca, z powodu konserwacji eksponatów, zamknięty będzie Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

03.06.2009
II Rajd Rowerowy Olenderskim Szlakiem odbędzie się w niedzielę 28 czerwca 2009 roku. Spotkanie organizuje, tak jak rok temu, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz instytucji lokalnych. Tradycyjnie już start rajdu nastąpi pod zabytkowym kościołem w Brochowie, natomiast meta zlokalizowana jest w szkole w Śladowie u podnóży największego cmentarza. Spotkanie zakończy się oczywiście wspólnym piknikiem. Już dziś możemy powiedzieć, że trasa uległa znacznej modyfikacji. Poza nekropoliami chcemy pokazać to co dla osadnictwa olenderskiego jest elementem nieodłącznym czyli rzekę. Zobaczmy również charakterystyczne dla Olendrów zagrody. Mimo, że celem zasadniczym jest pokazanie kultury olenderskiej, to na pewno na trasie nie zabraknie również mazowieckiej przyrody, wiejskich krajobrazów i innych atrakcji turystycznych gminy Brochów. Zgłoszenia udziału w imprezie można dokonywać pod numerem telefonu 609-024-953 lub wysyłając e-maila na adres: nadbzura@gmail.com. W e-mailu należy podać imię i nazwisko osoby zgłaszającej, liczbę osób, dane kontaktowe (adres, telefon i e-mail) oraz rozmiary koszulek pamiątkowych. Z powodów organizacyjnych zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca. Nieletni uczestnicy rajdu mogą wziąć udział, jeśli będą pod opieką osoby dorosłej. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.
http://www.ldgr.esochaczew.pl

01.06.2009
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina informuje, że w parku w Żelazowej Woli trwają intensywne prace związane z jego rewitalizacją i z tego powodu może dojść do czasowego, lub całkowitego zamknięcia parku i dworku. Na terenie parku trwa budowa Centrum Informacji Turystycznej i nowoczesnej sali koncertowej, przewidziano również rewitalizację dworku i parku oraz budowę sceny letniej. Wszystko to ma być gotowe w 2010 roku, który jest rokiem chopinowskim. W czerwcu wstęp do parku jest bezpłatny.
http://www.chopin.nifc.pl

28.05.2009
Przypominamy, że podczas spacerów do Puszczy Kampinoskiej, lasu czy parku, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu się przed kleszczami, których ofiarą sami już padliśmy w tym roku. Mimo tego, iż nie każde ukąszenie kleszcza musi od razu powodować boreliozę czy zapalenie mózgu, to jednak 15 procent populacji kleszczy jest zakażonych i są dla nas niebezpieczne. Potrafią wyczuć zapach potu i temperaturę ciała ludzi czy zwierząt z odległości 20 metrów! Pamiętajmy więc o długich rękawach, wysokich skarpetach i zasłanianiu szyi chustką lub kapturem, pomocne są też zapachowo odstraszające preparaty.

27.05.2009
KB GALERIA Warszawa zaprasza na 10 kilometrowy bieg truskawki w Puszczy Kampinoskiej. I edycja biegu została wyróżniona przez redakcję maratonypolskie.pl nagrodą FILIPIDES 2008 w kategorii "kameralna impreza". Bieg odbędzie się w Truskawiu - start na polanie rekreacyjnej w dniu 31 maja 2009 roku o godzinie 11.00. Zapisy i regulamin na stronie organizatora.
http://www.kbgaleria.pl

23.05.2009
Jutro w Sanktuarium Matki Bożej Radosnej Opiekunki Przyrody w Secyminie - Nowinach odbędzie się centralna uroczystość religijna z okazji 50-lecia Kampinoskiego Parku Narodowego pod hasłem: Dzień Kampinoskiego Parku Narodowego na Ziemi Nowodworskiej. O godzinie 16.00 odbędzie się Msza Święta, którą celebrować będzie Prymas Polski - ksiądz kardynał Józef Glemp. Podczas uroczystości nastąpi poświęcenie i przekazanie dla Kampinoskiego Parku Narodowego sztandaru ufundowanego przez Międzygminny Związek Kampinos. Po mszy, około godziny 18.00 rozpocznie się koncert Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

14.05.2009
Od wczoraj nie obowiązuje już zakaz wstępu do Kampinoskiego Parku Narodowego. Dyrektor Jerzy Misiak w związku z obniżeniem zagrożenia pożarowego odwołał zakaz wstępu na tereny leśne oraz zakaz ruchu turystycznego na terenie całego Kampinoskiego Parku Narodowego.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

08.05.2009
9 maja 2009 roku odbędzie się 5 edycja akcji Polska Biega. Burmistrz Łomianek zaprasza uczniów i nauczycieli szkół łomiankowskich, przedszkolaków, kluby sportowe, nieformalne grupy biegaczy, fanów biegania. W tym roku bieg - około 3 kilometrów, odbędzie się na innej niż dotychczas trasie. Zawodnicy wyruszą o godzinie 13.00 z terenu KS Łomianki - ul. Fabryczna 48, następnie pobiegną duktem ekologicznym koło jeziora Pawłowskiego, łąkami tarasu zalewowego Starorzecze Wisły obok jeziora Fabrycznego, ul. Fabryczną, kończąc bieg na boisku Klubu Sportowego. Na mecie na zawodników czekają dyplomy, nagrody, medale a potem wspólny koktajl. Dla najmłodszych po truchtaniu na mini trasie, dodatkowa atrakcja - dmuchana zjeżdżalnia. Zapisy do biegu już od godziny 12.15
http://www.lomianki.info

05.05.2009
Wysokie temperatury powietrza i brak deszczu były główną przyczyną wprowadzenia zarządzeniem dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego zakazu wstępu do lasu oraz ruchu turystycznego na terenie parku. Za nami długi, majowy weekend. Był on wyjątkowo suchy. Cały czas utrzymuje się III - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W parku notujemy ogromny deficyt wody, wiele cieków wyschło. Tereny bagienne i podmokłe są silnie przesuszone. Sytuacja przedstawia się katastrofalnie. Do 4 maja br. na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego odnotowano 37 pożarów leśnych, 8 pożarów ekosystemów nieleśnych oraz 2 pojedynczych drzew w lesie. Łącznie na terenie parku ogień wybuchł 47 razy, z czego 21 razy w nocy.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

30.04.2009
Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego mgr inż. Jerzy Misiak ze względu na duże zagrożenie pożarowe lasu z dniem 30 kwietnia 2009 roku wprowadził zakaz wstępu na tereny leśne i zakaz ruchu turystycznego w Kampinoskim Parku Narodowym. Powyższy zakaz nie dotyczy dojazdu drogami publicznymi i odwiedzania cmentarza w Palmirach, dojazdu do parkingu w Ośrodku Dydaktyczno - Muzealnym im. J.R. Kobendzów w Granicy i zajęć edukacyjnych w obrębie ośrodka oraz zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Centrum Edukacji KPN w Izabelinie. Zakaz obowiązuje do odwołania.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

24.04.2009
Od początku kwietnia uruchomiony został punkt alarmowo - dyspozycyjny (PAD) w dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Przekazywane stąd codzienne dane meteorologiczne do punktu prognostycznego w Nadleśnictwie Celestynów, pozwalają na ustalenie stopnia zagrożenia pożarowego. 4 kwietnia 2009 w parku rozpoczęły się również dyżury przeciwpożarowe, które trwać będą do końca września, czyli przez cały okres wiosenno - letni. Brak deszczu i wyższe temperatury powietrza są przyczyną wzrostu zagrożenia pożarowego lasu, zwłaszcza ekosystemów nieleśnych: łąk, wrzosowisk, trzcinowisk i szuwarów. Od początku miesiąca na terenie parku i otuliny odnotowano już siedem niegroźnych pożarów, w tym cztery leśne. Dyżury prowadzone są codziennie przez terenowe służby parku oraz na wieżach przeciwpożarowych.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

19.04.2009
Kwiecień w tym roku jest wyjątkowo słoneczny w Puszczy Kampinoskiej. Dzisiaj mijaliśmy wielu piechurów i rowerzystów. Każdy na swój sposób upajał się początkiem wiosny. Wypatrzeć można już pierwsze kwiaty na bagnach, tu i tam się zazieleniło i choć to jeszcze nie jest eksplozja budzącej się wiosną przyrody, to widać i czuć ją w powietrzu. Zapraszamy do naszego FOTO BLOGU, gdzie zamieściliśmy kilka zdjęć z dzisiejszej rowerowej przejażdżki.

14.04.2009
Leśnicy apelują o niewypalanie traw, które jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów wiosną. Jak co roku, w tym czasie rozpoczęło się bezprawne wypalanie traw na łąkach, działkach, poboczach kolejowych oraz nieużytkach. Mimo że wypalanie pozostałości roślinnych przynosi skutki odwrotne od zamierzonych, to w naszym kraju stało się niechlubną tradycją. Wypalając trawy, nie użyźnimy ziemi ani nie zwalczymy chwastów. Pogorszymy natomiast jakość plonów o około 10 procent i spowodujemy, że spalone głębiej ukorzenione, uporczywe chwasty jako pierwsze odrodzą się na zniszczonym obszarze. W trakcie wypalania traw płomienie niszczą miejsca bytowania wielu zwierząt, m.in. kuropatw, bażantów, saren. W ten sposób stwarzamy również poważne zagrożenie dla domostw, a co za tym idzie dla zdrowia i życia ludzi. Znane są przypadki śmierci w płomieniach osób wypalających trawy. Za wypalanie roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.
http://www.lp.gov.pl

06.04.2009
Bociany dotarły do Puszczy Kampinoskiej. Już tydzień temu jeden z czytelników naszego serwisu powiadomił nas, że widział w Kampinoskim Parku Narodowym pierwszego w tym roku bociana. Nam dopiero wczoraj udało się zrobić zdjęcie naszemu dobremu znajomemu Bocianowi Zwiadowcy. Zapraszamy do naszego FOTO BLOGU.

05.04.2009
Wszystkich jeżdżących na rowerze oraz tych, którzy mają zamiar zacząć przygodę z tym jednośladem napędzanym siłą mięśni - zapraszamy do udziału w niepowtarzalnym konkursie, którego efektem będzie wydanie przewodnika "ROWEREM PRZEZ ŁOMIANKI". Zadaniem uczestnika konkursu jest opisanie i sfotografowanie swojej ulubionej - autorskiej, czyli wymyślonej przez uczestnika - trasy rowerowej w Łomiankach bądź okolicach Łomianek. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano nagrody w postaci gadżetów rowerowych. Prace konkursowe należy przesyłać na adres: redakcja@lomianki.info lub dostarczyć bezpośrednio do Domu Kultury w Łomiankach ul. Wiejska 12a do dnia 30 sierpania 2009 roku.
http://www.lomianki.info

03.04.2009
Centrum Kultury Izabelin zaprasza na Wielkanocny Jarmark Tradycyjny. Impreza odbędzie się w sobotę 4 kwietnia w godzinach 10.00 - 14.00, na parkingu przy Urzędzie Gminy Izabelin. Swoje produkty na jarmarku zaprezentuje kilkunastu wystawców. Będą jaja, pieczywo, wędliny i kiełbasy. Twórcy ludowi zaprezentują tradycyjne pisanki. Serdecznie zapraszamy.
http://www.izabelin.pl

30.03.2009
Przedwiośnie w Puszczy Kampinoskiej to krótki okres, gdy rozlewiska na łąkach dodają im tajemniczego uroku. Wtedy można usłyszeć pierwsze, donośne nawoływania żurawi, dumnie kroczących po leśnych łąkach. Pod koniec marca przylatują pierwsze bociany. Puszcza Kampinoska budzi się z zimowego snu. Zdjęcia z tego okresu można obejrzeć w galerii zdjęć zatytułowanej: PRZEDWIOŚNIE PUSZCZA KAMPINOSKA.

27.03.2009
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu ogłosili kolejną edycję konkursu "Czysty Las", obejmującą prace w roku szkolnym 2008/2009. W piątej edycji do patronów konkursu dołączył Rzecznik Praw Dziecka. Priorytetami edukacyjnymi będą w tym roku tematy: "Formy ochrony lasu" oraz "Pożytki z lasu". Celami konkursu są: poprawa czystości polskich lasów, promocja zasobów przyrody i właściwych zachowań w lesie, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Do konkursu mogą przystąpić dzieci i młodzież z placówek oświatowych wszystkich typów. Formalnego zgłoszenia dokonuje dyrektor placówki. Zgłoszenia udziału w konkursie należy przesyłać do 30 kwietnia 2009 roku. Wszystkie informacje o konkursie znajdą Państwo na poniższej stronie Towarzystwa Przyjaciół Lasu.
http://tpl.org.pl

23.03.2009
Najbliższe wydarzenie związane z jubileuszem Kampinoskiego Parku Narodowego to wystawa fotograficzna "Pół wieku Kampinoskiego Parku Narodowego". Ekspozycję składającą się z kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez pracowników parku oglądać będzie można już od 1 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu nieopodal Domu Polonii w Warszawie. Wystawa składa się z czterdziestu plansz ze zdjęciami, prezentującymi niepowtarzalność i unikatowe walory parku. Na planszach umieszczono też zdjęcia archiwalne, ukazujące kampinoskie wydmy z początku XX wieku. Dzięki nim możemy dostrzec, jak na przestrzeni pół wieku zmienił się Kampinoski Park Narodowy. Kontrast między odkrytymi piaskami, a porastającymi je borami sosnowymi jest niezwykle widoczny i działa na naszą wyobraźnię. Zdjęcia zachęcają do odwiedzenia parku położonego u wrót stolicy. Wystawa prezentowana będzie do 3 maja.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

08.03.2009
Kończy się tegoroczna zima w Puszczy Kampinoskiej i choć pozostało jej jeszcze kilka kalendarzowych dni, to śnieg już stopniał. Pod koniec lutego do Puszczy powracają żurawie, które już można usłyszeć lub spotkać na leśnych łąkach. To oznaka puszczańskiego przedwiośnia, które choć krótkie, jest zazwyczaj urocze. Z naszych zimowych spacerów po Puszczy Kampinoskiej zamieściliśmy galerię zdjęć zatytułowaną: ZIMA PUSZCZA KAMPINOSKA.

06.03.2009
Starosta sochaczewski Tadeusz Koryś, reprezentujący Skarb Państwa, przekazał w formie darowizny dworek i park w Żelazowej Woli Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina. Informujemy ponadto, że dworek w Żelazowej Woli będzie zamknięty dla zwiedzających do końca marca 2009 roku z powodu remontu, a koncert inaugurujący sezon letni w Żelazowej Woli zapowiedziano na 3 maja 2009 roku.
http://www.e-sochaczew.pl

28.02.2009
Jutro w 199 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w Sali Koncertowej w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym w Łomiankach ul. Staszica 2 odbędzie się Koncert Chopinowski z udziałem znakomitego pianisty, profesora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Jerzego Romaniuka. Gośćmi Profesora będą muzycy związani z Łomiankami: Lucjusz Pinkosz - laureat Konkursu Pianistycznego we Francji, a także Duet w składzie Piotr Hausenplas (wiolonczela) i Swietłana Dumanska - Pinkosz (fortepian), którzy wykonają utwory Chopina. Koncert ten ma zainicjować cykl koncertowy "W kręgu muzyki Fryderyka Chopina", który odbędzie się w Warszawie i miejscowościach podwarszawskich szczególnie związanych z życiem Fryderyka Chopina. Muzykom stale towarzyszyć będzie znakomity fortepian koncertowy firmy "Schimmel" z kaliskiej fabryki "PianoEurope". Wstęp wolny.
http://www.lomianki.info

21.02.2009
Nareszcie można się cieszyć prawdziwą zimą w Puszczy Kampinoskiej! Tak jak zapowiadaliśmy, weekend zaczął się wspaniale, słonecznie i zachęcająco. Zapraszamy do Puszczy i do naszego FOTO BLOGU.

20.02.2009
Po trzydniowych, intensywnych opadach śniegu mamy najlepsze tej zimy warunki do biegania na nartach. W Puszczy Kampinoskiej jest prawie 20 centymetrów śniegu, jest lekki mróz, nieśmiało wychodzi słońce, a w samym lesie jest bezwietrznie. Zapowiada się wymarzony weekend na bieganie na nartach, lub długie spacery. Tym razem na weekend polecamy wycieczkę Z ROZTOKI WOKÓŁ KARPAT.

16.02.2009
Naturalny rytm życia lasu to ciągłe przeplatanie się narodzin jednych roślin i śmierci innych. Pomiędzy drzewami i roślinami dna lasu, trwa ciągła walka o przetrwanie. Konkurują ze sobą o światło, wodę, pokarm. Kiedy przychodzi kres ich życia, ich miejsce zajmuje nowe pokolenie. Wycinając las w przemyślany sposób, człowiek włącza się w jego cykl życiowy, przy okazji wykorzystując drewno z drzew, których czas niebawem i tak by się skończył. Stare drzewa wycina się w miejscach zapewniających najlepsze warunki dla rozwoju nowych pokoleń: właściwy mikroklimat, odpowiednie warunki glebowe i świetlne. Takie sposoby wycinania lasu noszą nazwę rębni - zupełnych, częściowych, gniazdowych, przerębowych. Naśladują one zjawiska naturalnie występujące w pierwotnym, naturalnym lesie. Nowy las może powstać z samosiewu, lecz nie zawsze jego jakość przemawia za taką formą odnowienia. Dużo częściej nowe pokolenie lasu wprowadzane jest sztucznie poprzez sadzenie młodych drzewek wyhodowanych w szkółkach leśnych. Po posadzeniu sadzonek leśnicy obserwują rosnący młody las i dbają o jego harmonijny wzrost. Naturalne procesy prowadzą do zamierania części drzew, więc uprzedzają naturę i wycinają te sztuki, które i tak by zamarły. Celem tego typu zabiegów pielęgnacyjnych jest zwiększenie odporności drzewostanu. Mija wiele lat - w przypadku sosny nawet 100 - zanim tak pielęgnowany las osiągnie swój dojrzały wiek. Kiedy zaczyna umierać, leśnicy, wyprzedzając naturę, wycinają go, ale tak, by następne pokolenie było jeszcze zdrowsze, bardziej zróżnicowane i odporne. I tak cykl się zamyka.
http://www.lp.gov.pl

07.02.2009
Przeszły mrozy, stopniał śnieg i tylko gdzieniegdzie na bagnach można wypatrzeć resztki lodu. Dzisiaj był najcieplejszy jak dotąd dzień tegorocznej zimy. W słońcu temperatura dochodziła do 12 stopni Celsjusza. Ciekawostką jest, że dwa lata temu w tym samym czasie była prawie identyczna pogoda. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, gdzie można obejrzeć OBSZAR OCHRONY ŚCISŁEJ ŻURAWIOWE.

23.01.2009
Rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku poinformował, że białostoccy leśnicy wykryli trzy przypadki kłusownictwa. W Nadleśnictwie Waliły we wnyki złapały się dwa jelenie. W Nadleśnictwie Łomża ktoś zastrzelił byka jelenia, a w Nadleśnictwie Krynki - łosia. Dlaczego o tym piszemy, choć nie dotyczy to Puszczy Kampinoskiej? Aby przestrzec jak się należy zachować, gdy znajdziemy w lesie np. sidła? Pamiętaj! Jeśli zauważysz zastawione wnyki lub pochwycone w nie zwierzę, powiadom Straż Leśną lub policję. Samodzielne zdejmowanie wnyków utrudni rozpoznanie "kłusowniczego szlaku" i likwidację pozostałych sideł, które dla osób postronnych są bardzo trudne do dostrzeżenia. Posiadanie świeżo zdjętego sidła lub zwierzyny zdjętej z wnyka i niesionej do np. leśniczówki może narazić niewinną osobę na podejrzenie popełnienia czynu kłusowniczego. Leśnicy będą wdzięczni za każdą informację o dostrzeżonych aktach kłusownictwa i proszą bezwzględnie o niepodejmowanie jakichkolwiek samodzielnych działań. Podejrzanemu o kłusownictwo, zgodnie z Ustawą "Prawo Łowieckie", grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

18.01.2009
Kolejny prawdziwie zimowy weekend był frajdą zwłaszcza dla tych, którzy lubią biegać na nartach. Warunki w Puszczy Kampinoskiej są bardzo dobre. Trzyma lekki mróz i wciąż jest wystarczjąca ilość śniegu, by ślizg był czystą przyjemnością. Przebiegliśmy część trasy opisanej przez nas wcześniej DWUDZIESTKA NA BIEGÓWKACH PRZEZ LIPKÓW, WIERSZE I TRUSKAW, spotykając sporo ludzi mających tak jak i my dużą radość z poruszania się po Puszczy na biegówkach. Zdjęcia z dzisiejszego dnia zobaczyć już można w naszym FOTO BLOGU.

16.01.2009
Kampinoski Park Narodowy celebruje właśnie 50-lecie powstania, otwarty został dokładnie 16 stycznia 1959 roku. Dyrektor Parku Jerzy Misiak wspominał na niedawno odbytej konferencji prasowej: "Przez te wszystkie lata zmagaliśmy się z różnymi pomysłami. Były propozycje, aby park przecinała centralna magistrala kolejowa, aby zbudować tu elektrownię atomową, a także by miejskie ścieki kierować na parkowe wydmy". Najnowszym pomysłem, aby uatrakcyjnić pobyt w Puszczy Kampinoskiej jest incjatywa, aby wybudować ośrodek rehabilitacyjny oraz stworzyć pokazową zagrodę - z łosiami, niedźwiedziami, borsukami i rysiami. "Zdarza się, że zwierzęciu, które zbłądzi do ludzi, staje się krzywda." Żeby ratować zwierzęta, Jerzy Misiak chce, aby przy Puszczy Kampinoskiej powstał taki kompleks, który miałby mieć obszar nawet 80 hektarów. Kiedy powstanie? Na razie nie wiemy.

11.01.2009
Warunki do uprawiania biegów na nartach w tym roku są dobre i prognozy pogody wkazują na to, że powinny się utrzymać. Przygotowaliśmy nową propozycję wycieczki na biegówkach, którą oczywiście można przebyć spacerując. Ponieważ to początek sezonu na Mazowszu, więc propozycja biegowej tury jest krótka, bo liczy zaledwie około 6,5 kilometra długości i pozbawiona jest odczuwalnych podbiegów i zjazdów. Dla mieszkańców Warszawy ma tą zaletę, że dojechać można prawie na sam start nawet komunikacją miejską. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i przeczytania opisu wycieczki: NA NARTACH WOKÓŁ ŁUŻOWEJ GÓRY.

08.01.2009
Jak donosi Onet.pl internauci tego portalu pomogli łosiowi, którego spotkali niedaleko Puszczy Kampinoskiej. Kiedy zobaczyli potężne zwierzę na podwarszawskiej drodze, natychmiast zatrzymali na niej ruch. Do zdarzenia doszło w chwilę po godzinie 15 wczoraj na drodze łączącej Izabelin z Babicami. "Duży łoś zabłąkał się i wszedł powolnym krokiem na środek jezdni - relacjonował onetowi internauta Krystian. - Samochody natychmiast się zatrzymały. Po chwili zwierz udał się do Puszczy Kampinoskiej".
http://www.onet.pl

06.01.2009
Jak informuje IMGW, Polska jest pod wpływem arktycznego wyżu, tylko na krańcach północnych i południowych zaznaczają się płytkie zatoki niżowe. Pozostajemy w mroźnej masie powietrza pochodzenia arktycznego. Dzisiejszej, pogodnej nocy w Puszczy Kampinoskiej lokalnie tworzyły się mgły osadzające szadź, a temperatura spadła prawie do minus 20 C. Ostatni raz takie mrozy w Puszczy Kampinoskiej były dwa lata temu.

04.01.2008
Mróz trzyma od Świąt Bożego Narodzenia, a w ostatnich dniach sypnął śnieg i wreszcie mamy prawdziwą zimę w Puszczy Kampinoskiej. Dzisiaj nawet na nartach dało się biegać, choć miejscami jeszcze przyciera i do pełni szczęścia brakuje paru centymetrów śniegu. My tradycyjnie w Puszczy Kampinoskiej sezon na biegówkach zaczynamy wycieczką NA NARTACH BIEGOWYCH WOKÓŁ CYGANKI. Oczywiście każdą z opisanych przez nas tras narciarskich można pokonać na własnych nogach. Zachęcamy na zimowy wypad do Puszczy Kampinoskiej, zwłaszcza, że prognozy pogody zapowiadają, że zima w tym roku na Mazowszu szybko się nie skończy.

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz