ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2007 rok

29.12.2007
W zimie młode rysie żyjące w Kampinoskim Parkiem Narodowym uczą się zabijać zwierzynę. Matki prowadzą je na "lekcje", podczas których ryśki zdobywają wiedzę niezbędną im do przeżycia. Rysie polują z podchodu, to mit, że mogą skoczyć nagle z konaru drzewa. Kiedy zgłodnieją, faktycznie szukają punktów obserwacyjnych: powalonych pni drzew, pagórków, skarp, ale tylko po to, by odnaleźć wzrokiem stadko saren. Potem schodzą na ziemię i podkradają się w ukryciu, po czym dopadają zdobycz w kilku susach. Rocznie jeden ryś zjada około 50 saren i 18 jeleni. Rysie są samotnikami. Samce utrzymują rewiry o powierzchni około 250 km kw., a samice 130 km kw. Granice swoich rewirów znakują moczem. Młode rysie trzymają się matek do wiosny, po czym odchodzą i zakładają swoje rodziny. Zima to najlepszy okres na tropienie rysiów, ich ślady są dobrze widoczne w śniegu. Tylko tego śniegu wciąż brak.
http://www.polskatimes.pl

27.12.2007
W Wyszogrodzie odbyła się konferencja poświęcona zagospodarowaniu Doliny Środkowej Wisły zatytułowana "Z Wisłą nasza przyszłość". Organizatorzy spotkali się, żeby omówić szczegóły utworzenia Wiślańsko - Narwiańskiego Parku Krajobrazowego na terenie 7 powiatów i 23 gmin województwa mazowieckiego. Ma on obejmować Dolinę Wisły od Płocka do Warszawy, Dolinę Dolnej Narwi oraz znaczny odcinek Doliny Dolnej Bzury z miejscami pamięci związanymi z postacią Fryderyka Chopina. Uczestnicy przekonywali, że incjatywa ta pozwoli na zachowanie unikatowych gatunków roślin i zwierząt w tym rejonie. Jeżeli do tego by doszło, to nowy Wiślańsko - Narwiański Park Krajobrazowy graniczyłby od północy z Kampinoskim Parkiem Narodowym.

21.12.2007
W przeddzień kalendarzowej zimy spadł w końcu pierwszy śnieg. Cieszymy się, bo co to za zima bez śniegu? I z niecierpliwością czekamy, aż zapanują warunki do biegania na nartach. A że Święta za pasem, składamy wszystkim naszym Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności!

13.12.2007
Nieopodal Ośrodka Dydaktyczno - Muzealnego przy Alei Trzeciego Tysiąclecia w Granicy odbyła się niedawno uroczystość sadzenia dębów. W 1999 roku Kampinoski Park Narodowy i Fundacja Nowy Polski Las rozpoczęli inicjatywę pod hasłem Ekologia ponad podziałami. Pomysł ten ma na celu rozbudzenie w społeczeństwie szacunku dla przyrody oraz uzmysłowienie wartości środowiska naturalnego dla naszego życia codziennego. Symbolicznym wyrazem tej inicjatywy było utworzenie, w miejscowości Granica koło Kampinosu, Alei Trzeciego Tysiąclecia. Aleja została usytuowana obok skansenu budownictwa kampinoskiego. 16 maja 1999 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wziął udział w uroczystej inauguracji Alei Trzeciego Tysiąclecia i posadził pierwsze drzewko - dąb szypułkowy. W alei znajduje się już 36 drzew. Na ostatniej uroczystości posadzono dwa nowe dęby dedykowane dwóm niezwykłym osobom. Pierwszy dąb - Zula posadziła Pani Zofia Morawska - Dama Orderu Białego, wieloletni skarbnik Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, w trzy tygodnie po swoich 103 urodzinach. Drugi dąb - Kurier został posadzony przez Panią Zofię Bartoszewską ku pamięci Jana Nowaka Jeziorańskiego. Uroczystość prowadził Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Pan Jerzy Misiak.
http://www.izabelin.pl

03.12.2007
Kampinoski Park Narodowy oraz Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa, dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej, stworzyli interaktywny portal edukacyjny. Wirtualny Kampinoski Park Narodowy, bo o nim mowa, jest przeznaczony dla młodzieży szkolnej, turystów i innych miłośników przyrody. Prezentuje walory środowiska przyrodniczego Puszczy Kampinoskiej na trzech wirtualnych ścieżkach edukacyjnych. Portal jest bogato ilustrowany materiałami multimedialnymi i zawiera informacje o obiektach turystycznych Parku, inspiruje do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju Parku i jego okolicy. Dla użytkowników przygotowano dane, które można pobrać do urządzeń przenośnych (odbiorniki GPS, komputery kieszonkowe PDA z modułami GPS) i wykorzystać w trakcie wycieczek lub zajęć edukacyjnych w Parku. Portal umożliwia też wprowadzanie przez użytkowników nowych danych przyrodniczych i turystycznych, zarejestrowanych w terenie za pomocą urządzeń przenośnych. Kampinoski Park Narodowy, który jest cennym obszarem chronionym, drugim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce, obszarem sieci Natura 2000, Rezerwatem Biosfery UNESCO, zaprasza na wirtualną wycieczkę.
http://www.gridw.pl/wkpn

21.11.2007
Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy zapraszają 24 - 25 listopada 2007 roku do Izabelina ul. Tetmajera 38, na III Ogólnopolski Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Istotnym i wyjątkowym elementem bardzo bogatego programu będzie konkurs otwarty na krótkie prezentacje fotografii przyrodniczej w dwóch kategoriach: Pokazy Cyfrowe i Pokazy Analogowe. Celem konkursu jest zaprezentowanie jak najszerszej palety fotograficznych spojrzeń na zjawiska natury. Wstęp na imprezę wolny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

13.11.2007
Meterolodzy zapowiadali pierwszy śnieg w Puszczy Kampinoskiej już w minioną niedzielę. Prognoza nie sprawdziła się. Wczoraj momentami padał śnieg z deszczem. W nocy był przymrozek, ale w wielu miejscach na szlakach jest błoto. Warunki nie sprzyjają wycieczkom pieszym ani rowerowym. Niestety jeżeli sprawdzą się prognozy metereologów, to listopad będzie pochmurny, mokry, ale dość ciepły. Od połowy grudnia nadejdzie zima, będzie mróz i opady śniegu. Biolodzy zwracają uwagę, że przewidując pogodę można odwołać się do instynktu zwierząt, choćby bobrów. Teraz magazynują one jeszcze zapasy pożywienia, co może oznaczać, że zima w najbliższych dniach nie nadejdzie.

09.11.2007
W niedzielę 11 listopada o godzinie 16.00 w Centrum Izabelin odbędzie się muzyczno - poetycki program z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W pierwszej części spotkania wystąpi zespół muzyki dawnej Canor Anticus. W programie takie utwory jak: Bogurodzica, Psalm 3, Duma, Psalm 11 i wiele innych. Aktorka Maria Reif będzie recytowac utwory C.K. Norwida, A. Mickiewicza oraz współczesne liryki. W drugiej części spotkania biesiadne śpiewanie. Organizatorem jest Dom Kultury Centrum Izabelin, ul. Matejki 21 sala widowiskowo - koncertowa. Wstęp wolny.
http://www.izabelin.pl

06.11.2007
Wczoraj późnym wieczorem w Łomiankach na skraju Puszczy Kampinoskiej dorosły dzik wpadł pod koła samochodu osobowego. Niestety zwierzak nie doczekał kolejnej wiosny. Zwróćmy uwagę, zwłaszcza na ulicach graniczących z linią lasu na zwierząta, które jesienią i zimą coraz częściej będą wychodziły z lasu w poszukiwaniu pożywienia.
http://www.lomianki.info

26.10.2007
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym wszystkich, którzy lubią oglądać świat przez obiektyw, a później pokazywać go innym. Celem jest pokazanie Powiatu Warszawskiego Zachodniego, tak jak widzą go fotografujący, przez pryzmat ich sposobu postrzegania oraz ich emocji. Patronat nad Konkursem objął Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński. Starostwo zachęca wszystkich miłośników fotografii do odkrywania atrakcji krajobrazowych i przyrodniczych oraz architektury i zabytków z terenu Powiatu Warszawskiego Zachodniego, a także zaprezentowania ich mało znanych stron.

Każdy uczestnik może nadesłać od 1 do 5 fotografii. Termin nadsyłania prac: od 15 sierpnia 2007 do 30 października 2007 roku. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest nadesłanie prac za pośrednictwem poczty na adres: Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego, ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki, z dopiskiem "Konkurs fotograficzny" lub złożenie ich w siedzibie Starostwa w Kancelarii Ogólnej (format preferowany 20 x 30cm lub 5 x 21cm). Podpisane na odwrocie prace powinny być umieszczone w zaklejonej kopercie. W celu zapewnienia pełnej anonimowości do koperty ze zdjęciami należy dołączyć drugą, zaklejoną kopertę z wypełnionym kwestionariuszem zgłoszeniowym, który jest do pobrania na stronie internetowej http://www.pwz.pl

21.10.2007
W środę, 17 października 2007, nastąpiło uroczyste otwarcie toru rowerowego. Młodzi ludzie wystąpili z prośbą do wójta, aby wybudować tor rowerowy. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach tor został ukończony i oddany do użytku miejscowej młodzieży. Na otwarciu zgromadziło się wielu wyczynowych rowerzystów jak i zaproszeni goście. Po uroczystym zerwaniu koła rowerowego, symbolizującym otwarcie toru i poświęceniu przez księdza, nastąpiły pokazy skoków w wykonaniu skoczków z Milanówka. Pokazy zrobiły ogromne wrażenie na publiczności. Wszystkich chętnych zapraszamy do korzystania z nowootwartego toru przy ulicy 3 Maja w Izabelinie, po wcześniejszym zapoznaniu się z obowiązującym regulaminem.
http://www.izabelin.pl

18.10.2007
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego zaprasza miłośników lokalnej turystyki, przyrody Kampinoskiego Parku Narodowego oraz pasjonatów historii naszego regionu, na wycieczkę rowerową "Olenderskim Szlakiem". Podczas wycieczki zaplanowanej na sobotę 20 października organizatorzy chcą odwiedzić kilka cmentarzy osadników olenderskich z XIX i początku XX wieku odnowionych przez stowarzyszenie wiosną tego roku. Trasa wycieczki zaczynać się będzie w Szkole Podstawowej w Śladowie, gdzie znajduje się pierwszy cmentarz. Droga prowadzić będzie przez wieś Wilcze Tułowskie do cmentarza w Miszorach, następnie przez Famułki Łazowskie, a jeżeli pogoda dopisze to rajd dojedzie do cmentarza w Karolinowie. Po powrocie do Śladowa podsumujemy imprezę przy ognisku i poczęstunku. Zgłoszenia przyjmowane będą na email: razemstowarzyszenie@wp.pl lub pod nr telefonu 0 694 943 480 do 19 października. Dojazd do Śladowa na własną rękę. Zbiórka przy Szkole Podstawowej w Śladowie w dniu wycieczki, w sobotę 20 października o godzinie 10:00. Cała wyprawa potrwa około 4 do 5 godzin.
http://www.e-sochaczew.pl

15.10.2007
Jesień wkracza w puszczańskie bory wolnymi krokami. Wciąż dominuje zieleń, dopiero pojedyńcze drzewa przybrały jesienne barwy. Również znajdujące się na skraju Puszczy Kampinoskiej w miejscowości Leszno najgrubsze drzewo w Polsce - Topola białodrzew, ma jeszcze trochę zielonych listów. To zaledwie 30 kilometrów od centrum Warszawy, więc warto się tam wybrać na jesienny spacer. Szczegóły naszej propozycji znajdziecie w dziale WYCIECZKI NA WEEKEND - NAJGRUBSZE DRZEWO W POLSCE.

28.09.2007
Wójt Gminy Izabelin Witold Malarowski serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Izabelin i miłośników biegania po Puszczy Kampinowskiej do wzięcia udziału w pierwszym biegu Biegaj z nami jesienią - Izabelin 2007 organizowanym w ramach akcji Polska biega. Bieg odbędzie się w niedzielę 30 września w godzinach 9.30 - 13.00. Start i meta biegu na polanie przy Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. Długość trasy około 5 kilometrów, dla dzieci przewidujemy dystans 500 metrów. Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy. Chętnych do wzięcia udziału w biegu oraz tych, którzy chcieliby pomóc przy organizacji imprezy prosimy o zgłoszenia osobiste w Centrum Izabelin ul. Matejki 21 (pokój 108) lub pod numerem telefonu 022 752 68 17.
http://www.lipkow.net

27.09.2007
Grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego wyposażona w worki na śmieci oczyściła rzekę Bzurę od Plecewic, aż do mostu w Witkowicach. Po drodze, przy moście w miejscowości Mistrzewice zostawiono pierwsze 15 worków pełnych śmieci. W sumie efekt pracy to 29 worków śmieci zebranych podczas tegorocznego sprzątania. Niestety rzeka była pełna zwłaszcza butelek po alkoholu, napojach, lekach, wszędobylskich torebek foliowych smętnie zwisających z gałęzi drzew. Znaleziono także części samochodowej karoserii, opony, zatopioną na środku rzeki wielką belę słomy. Było to kolejne sprzątanie Bzury, które odbyło się dzięki wsparciu Motoprzystani Michała Ścigockiego, jak zwykle udostępniającego kajaki i przystań oraz dzięki Urzędowi Gminy Brochów zapewniającemu worki na śmieci i ich odbiór.
http://www.e-sochaczew.pl

20.09.2007
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza na koncert galowy w dniu 22 września o godz. 19.00 do sali widowiskowej Centrum Edukacyjnego KPN w Izabelinie, gdzie na uroczystym zakończeniu festiwalu wykonane zostaną utwory: Edward Grieg - Suita w dawnym stylu "Z czasów Holberga" op. 40, Józef Świder - Suita na akordeon i orkiestrę kameralną, Hektor Villa Lobos - Samba, Mikołaj Majkusiak - Fisconcerto na duet akordeonowy i orkiestrę - światowe prawykonanie oraz Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu. Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

18.09.2007
Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego organizuje sprzątanie rzeki Bzury z kajaków. Tradycyjnie w czwartą sobotę września członkowie stowarzyszenia wyruszą z Motoprzystani kajakowej w Plecewicach i na odcinku do Witkowic będą zbierać śmieci nagromadzone podczas całego roku. Organizatorzy zapewniają kajaki, worki, rękawice, a na zakończenie ognisko dla wszystkich uczestników. Tym razem dla pierwszych chętnych, którzy zgłoszą się do pomocy w sprzątaniu rzeki, przygotowano dziesięć dwuosobowych kajaków, którymi popłyną, zbierając śmieci razem z innymi uczestnikami akcji. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku, 21 września pod numerem telefonu 0 694 943 480. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Zbiórka na przystani w Plecewicach o godzinie 10:00. Dojazd do Plecewic i z powrotem na koszt własny.
http://www.e-sochaczew.pl

14.09.2007
W niedzielę 16 września, na polach koło bazyliki w Brochowie pokazana zostanie rekonstrukcja walk z 1939 roku. Na BZURĘ 2007 będzie można dojechać komunikacją miejską z Sochaczewa. Autobus linii Nr 5 wyruszający ze stacji PKP o godzinie 13.27 przedłuży trasę i pojedzie do Brochowa. Ponadto sochaczewskie ZKM podstawi specjalny autobus, który z PKP wyruszy o godzinie 14.00 i będzie jechał Aleją 600-Lecia zatrzymując się na wszystkich przystankach. Autobus ten będzie czekał na pasażerów po zakończonej inscenizacji w Brochowie i wyruszy w drogę powrotną około godziny 17.00. Obowiązują bilety jak w normalnej komunikacji miejskiej.
http://www.e-sochaczew.pl

01.09.2007
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza na koncerty, które odbędą się jutro (niedziela). O godzinie 13.00 w miejscowości Laski odbędzie się recital organowy, a wystąpi Jakub Chachulski. W programie: J.S.Bach, D.Buxtehude, J. Brahms, R. Schumann. O tej samej godzinie w miejscowości Brochów odbędzie się koncert zatytułowany "Chopin na ludowo", a wystąpi Maria Pomianowska i Zespół Polski. Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

29.08.2007
Wikliny Wiślane to jeden z rezerwatów przyrody na Kępie Grochalskiej. Do czasu wybudowania grobli i wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły była to wyspa. W przeszłości te tereny zamieszkiwali Olendrzy, którzy pobudowali tam swoje osady. Z końca kępy roztacza się uroczy widok na Wisłę. Najpiękniej Wikliny Wiślane wyglądają latem, wśród bujnej zieleni. W dziale FOTO-GALERIE zamieściliśmy zdjęcia z tegorocznego lata z terenów przylegających do rezerwatu Wikliny Wiślane.

24.08.2007
Pełną parą idą przygotowania do BZURY 2007, czyli jednej z największych w Polsce rekonstrukcji wydarzeń historycznych. W tegorocznych imprezach związanych z upamiętnieniem 68 rocznicy Bitwy nad Bzurą, wezmą udział zaproszone kluby rekonstrukcyjne z Czech i Słowacji, a 15 września na polu bitwy pojawi się około 600 rekonstruktorów, prawie 80 koni i oryginalne pojazdy z Kampanii Wrześniowej. W ramach tegorocznej imprezy, w Brochowie zaplanowano: otwarcie stoiska z materiałami historycznymi przygotowanego przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą; otwarcie wystawy pojazdów historycznych i pokaz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego oraz 11 Pułku Ułanów Legionowych. W południe w Bazylice Św. Jana Chrzciciela w Brochowie Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski odprawi mszę świętą w intencji poległych. Sama rekonstrukcja walk rozpocznie się o godzinie 15.00.
http://www.bzura2007.pl

22.08.2007
Wczoraj późnym wieczorem nad Puszczą Kampinoską i Warszawą doszło do wyjątkowo długich, efektownych wyładowań pomiędzy chmurami. Można było zaobserwować błyski piorunów na niebie, którym nie towarzyszył grzmot. Takie wyładowania są tym samym, co błyskawice, będące wyładowaniami pomiędzy chmurą a ziemią, które zwykle widzimy i słyszymy. Tym razem błyski pojawiały się między chmurami.

21.08.2007
Czy w Puszczy Kampinoskiej zwłaszcza latem można poczuć się jak na pustyni? Odpowiedź na to pytanie znajdą wszyscy Ci, którzy już byli, albo wybiorą się na Grochalskie Piachy. W dziale FOTO-GALERIE zamieściliśmy krótki fotoreportaż z tego niezwykłego miejsca.

09.08.2007
W sierpniu startuje konkurs fotograficzny w ramach projektu "Dlaczego nie cieszysz się naturą?". W ramach tego projektu odbyły się do tej pory 2 wydarzenia. W połowie maja młodzież z Sadowej i Dziekanowa Leśnego uczestniczyła w grze terenowej na terenie Puszczy Kampinoskiej, a tydzień później zoorganizowano warsztatowy plener fotograficzny. Teraz pora na ostatnią część projektu, czyli konkurs fotograficzny. W październiku planowana jest wystawa nadesłanych fotografii połączona z wręczeniem nagród. Tematem tego konkursu jest wszystko, co kojarzy się z naturą. Konkurs trwa do końca września, regulamin dostępny jest na stronie www.sgptm.pl. Zdjęcia należy przesyłać na adres: sgptm@o2.pl. W temacie wiadomości należy dopisać KONKURS.

06.08.2007
W dziale ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE zamieściliśmy opisy dwóch nowych ścieżek: Do Karczmiska i Do Starego Dębu. Ścieżki te doskonale nadają się na krótki spacer, a z drugiej strony są niezwykle zróżnicowane przyrodniczo i krajobrazowo. Gorąco polecamy wędrówkę do Puszczy Kampinoskiej.

04.08.2007
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza na koncerty, które odbędą się w najbliższą niedzielę. O godzinie 13.00 w miejscowości Laski w kościele na organach będzie grał Błażej Sroka, natomiast o godzinie 19.00 w sali koncertowej Domu Parafialnego w Babicach Starych na fortepianie będzie grał Karol Radziwonowicz.
http://www.wilkomirski.org.pl

03.08.2007
Latem wędrując, czy jeżdżąc na rowerze po Puszczy Kampinoskiej jesteśmy narażeni na ukąszenie kleszcza. Największe ich skupiska występują na obszarach przejściowych między dwoma różnymi typami roślinności jak: brzegi lasów z graniczącymi łąkami, polany, zagajniki z zaroślami, obszary gdzie las liściasty przechodzi w iglasty, czy obszary zarośnięte paprociami i leszczyną. Kleszcze spotyka się na trawie i w niskich krzakach. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są głowa, uszy, miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi. Ponieważ ślina kleszczy posiada właściwości znieczulające, ukąszenie na ogół nie zostaje zauważone. Dlatego kończąc wędrówkę należy na koniec dnia dokładnie obejrzeć ciało.

Jak tylko zauważysz kleszcza na ciele, należy go możliwie szybko usunąć. Wprawdzie nie likwiduje się niebezpieczeństwa zarażenia boreliozą, zapaleniem mózgu czy opon mózgowych, gdyż kleszcz zostawia wirusy od razu po przewierceniu skóry. Aby wyciągnąć kleszcza należy go ująć pincetą jak najbardziej z przodu, wystarczająco mocno żeby pinceta się nie ześliznęła, i wyciągnąć go prosto, bez kręcenia. Niewskazane jest smarowanie kleszcza tłuszczem, ponieważ nie przyspiesza to jego odpadnięcia, a może powodować u niego wymioty, co zwiększa ryzyko zakażenia.
http://www.wotulinie.republika.pl

27.07.2007
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza w najbliższą niedzielę 29 lipca na kolejne koncerty festiwalowe. Tym razem odbędą się one w miejscowościach położonych wzdłuż drogi z Warszawy do Żelazowej Woli. O godzinie 12.00 w pięknym drewnianym kościółku w Kampinosie zagra DUET AKORDEONOWY - Hubert Giziewski i Paweł Sulej, o godzinie 17.00 w kościele w Borzęcinie Dużym wystąpi JOONG KWARTET, a o godzinie 19.00 w pałacu BGŻ w Lesznie WARSZAWSKI KWINTET AKORDEONOWY. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

25.07.2007
Od kilku dni na sochaczewskim zamku znowu pracują archeolodzy. Badania są kontynuacją ubiegłorocznych wykopalisk i potrwają prawdopodobnie do początków sierpnia. Łukasz Popowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie "Nasz Zamek" ma nadzieję, że tegoroczne badania dadzą także odpowiedź na pytania związane z bramą zamkową. Jest on autorem rysunku rekonstruującego wygląd dawnego zamku, ale jak mówi, pewność mamy co do jego trzech skrzydeł i wieży kaplicznej. Brama wyjazdowa, jako jedyna w całym zamku, wciąż budzi wątpliwości. Możliwe więc, że jej wygląd i dokładne usytuowanie poznamy na podstawie tegorocznych wykopalisk.
http://www.e-sochaczew.pl

21.07.2007
Planując pobyt na łonie natury w Puszczy Kampinoskiej proszę wziąć pod uwagę propozycje Letniego Festiwalu Muzycznego - W Krainie Chopina. Festiwal po raz pierwszy gości w nowo otwartym, wzorcowym obiekcie, który pełni rolę centrum kultury gminy Izabelin. Tu dzisiaj o godzinie 19.00 usłyszymy najsłynniejsze arie operowe i operetkowe. W niedzielę o godzinie 15.00 kolejny recital organowy w bazylice w Niepokalanowie. Wystąpi znany organista Bartosz Jakubczak. W niedzielę po wieczornej mszy świętej - godzina 19.00, w domu parafialnym w rynku w Starych Babicach odbędzie się koncert kwartetu fletowego. W poniedziałek na Rynku w Błoniu o godzinie 18.00, a we wtorek w ICDS w Łomiankach o godzinie 19.00, będą Państwo mogli wysłuchać wyjątkowego zespołu wokalnego Camerata. Reprezentuje on najlepsze tradycje rosyjskiego śpiewu chóralnego. Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

18.07.2007
Lekarze radzą, aby w upalne dni unikać dużego wysiłku fizycznego, zwłaszcza pomiędzy godzinami od 10-tej do 14-stej i na obszarze bardzo nasłonecznionym. Wskutek wysiłku organizm odwadnia się, a odwadnianiu sprzyjają dodatkowo wysokie temperatury. Dlatego w czasie upału należy pić co najmniej 3 litry płynów dziennie. Nie dużą ilość na raz. Płyny trzeba dozować, pijąc je małymi łyczkami, najlepiej po kilka łyków co 15 minut, od rana do wieczora. Najbardziej wskazana jest woda mineralna. W upalne dni najlepiej przebywać w cieniu, pod drzewem lub w lesie. Dlatego warto wcześnie rano lub popołudniu wybrać się na niezbyt długi spacer do Puszczy.

16.07.2007
Od dzisiaj w całej Polsce będzie bardzo upalnie. Zanosi się tym samym na najbardziej upalne dni w Puszczy w tym roku. Synoptycy z Informacyjnej Agencji Radiowej ostrzegają, że temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Taka pogoda będzie do końca przyszłego tygodnia. W zeszłym roku o tej porze w Puszczy Kampinoskiej obowiązywał już najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, dlatego przypominamy, by teraz szczególnie uważać z ogniem wybierając się do Puszczy na spacer.

15.07.2007
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza na kolejne koncerty festiwalowe. Dziś odbędą się 3 koncerty. W uroczo położonym Leoncinie po porannej mszy świętej o godzinie 9.45 wystąpi znakomity duet akordeonowy Hubert Giziewski i Paweł Sulej. Na kolejnym recitalu organowym w Laskach Warszawskich usłyszymy grę młodej, utalentowanej organistki Marii Krajewskiej o godzinie 13.00. W Lesznie usłyszymy znakomitego organistę Jana Bokszczanina, który zagra na organach pięknego zabytkowego kościoła także o godzinie 13.00. Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

13.07.2007
Jak widać na załączonym obrazku, zmieniliśmy szatę graficzną serwisu Puszcza Kampinoska. Mamy nadzieję, że jest ona bardziej czytelna i ułatwi poruszanie się po zawartości serwisu.

10.07.2007
Od 2006 roku Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" uczestniczy w akcji obrączkowania bocianów białych w Rezerwacie Biosfery Puszcza Kampinoska, obejmującym Kampinoski Park Narodowy i jego otulinę. Tereny te cieszą się szczególnym zainteresowaniem ornitologów ponieważ to właśnie tu 10 lat temu rozpoczęto na szerszą skalę program ochrony bociana białego. Dziś większość gniazd jest już zabezpieczona, pojawiają się jednak całkiem inne problemy. Związane są one ze zmianą zagospodarowania gruntów i utratą terenów żerowiskowych bocianów, jak też drapieżnictwem bielików. Obserwujemy zmniejszającą się liczbę zajętych przez ptaki gniazd, bociany wycofują się także z środka Puszczy. Z tego powodu postanowiliśmy zintensyfikować nasze działania na tym obszarze, aby monitorować na bieżąco sytuację bocianów. Dzięki temu wiemy, że w tym roku na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego i otuliny w trzech miejscach bociany wychowały po pięć młodych w miejscowościach: Kępiaste, Wiejca i Krubiczew.
http://www.bocian.org.pl

06.07.2007
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza na spektakl "Chopin u źródeł", który będzie można obejrzeć w niedzielę 8 lipca o godzinie 16.30 w skansenie w osadzie puszczańskiej Granica koło miejscowości Kampinos. Organizatorzy mają zamiar przenieść słuchaczy do czasów młodości Fryderyka Chopina. Dlatego niedzielny koncert odbędzie się w starej chacie. Widzowie zasiądą przy stołach, będą serwowane tradycyjne polskie potrawy. W tej scenerii zabrzmią oberki, kujawiaki, polki, które mogły być inspiracją dla kompozycji Fryderyka Chopina, w wykonaniu znakomitego Zespołu Polskiego grającego na dawnych instrumentach, pod kierunkiem Marii Pomianowskiej. Wstęp jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, Organizatorzy proszą o dokonanie wcześniejszej rezerwacji do soboty 7 lipca włącznie w biurze festiwalu, pod tel. 506-665-749.
http://www.wilkomirski.org.pl

04.07.2007
Jakie zagrożenia dla lasów niesie ze sobą presja turystyczna, wiążąca się między innymi z zaśmiecaniem środowiska, można przeczytać w ciekawym artykule Pani Ewy Zdanowicz - "OCENY ZAŚMIECENIA LASU I INNYCH ODDZIAŁYWAŃ TURYSTYCZNYCH NA PRZYKŁADZIE REZERWATU LASEK BIELAŃSKI W WARSZAWIE". Został on zamieszczony na zaprzyjaźnionej stronie: http://www.bielanski.republika.pl

29.06.2007
Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie Nasz Zamek ma przyjemność zakomunikować, że w lipcu 2007 roku odbędą się na górze zamkowej kolejne prace archeologiczne. Prowadzić je będzie podobnie jak w zeszłym roku ekipa Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego pod przewodnictwem dyrektora tegoż Instytutu prof. Leszka Kajzera. Taki jest wstępny plan działań w sprawie zamku na tegoroczne miesiące letnie. Należy mieć nadzieję, że wszystko ułoży się pomyślnie dla sochaczewskiej ruiny i nowe odkrycia naukowe ujrzą światło dzienne, jak również potrzebne prace konserwatorskie poprawią jej stan techniczny.
http://www.e-sochaczew.pl

28.06.2007
W najbliższą sobotę 30 czerwca na gminnym boisku sportowym w miejscowości Kampinos odbędzie się organizowany po raz pierwszy zlot motocyklowy MOTOR-KAMP. Zlot rozpoczyna się o godzinie 10.00. Przewidziane są konkursy dla motocyklistów: toczenie beczki, najwolniejszy przejazd sprawnościowy, mecz piłki nożnej klubów MC i Free Group stworzonej z chętnych do uczestnictwa w rywalizacji uczestników, przeciąganie liny, rzut wałem korbowym, występy zapaśników i wybór Motocykla Zlotu. Również dla najmłodszych uczestników przewidziane są liczne atrakcje: stoiska, malowanie twarzy i wesołe miasteczko. Na koniec o godzinie 20.00 wystąpi zespół BIG CYC. Motocyklistów chcących wziąć udział w imprezie prosimy o kontakt z Łucją Weltschek tel. 508 179 768.
http://www.lipkow.net

22.06.2007
Organizatorzy III Letniego Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina" oraz Wójt Gminy Stare Babice serdecznie zapraszają na koncert inauguracyjny, który odbędzie się jutro (sobota) o godzinie 22.00 na rynku w Starych Babicach. Wystąpi: Orkiestra Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina" pod dyrekcją Andrzeja Borzyma. W programie:
1. Karol Szymanowski - Etiuda b-moll - op. 4 nr 3 - Grzegorz Fitelberg
2. Wolfgang Amadeus Mozart - Uwertura do opery Wesele Figara
3. Edvard Grieg - Suita Per Gynt (fragmenty)
4. Georg Friedrich Händel - Muzyka Ogni Sztucznych
Koncert uatrakcyjni pokaz fajerwerków sponsorowany przez firmę Tropic .W razie złej pogody koncert odbędzie się w kościele parafialnym.
http://www.wilkomirski.org.pl

19.06.2007
Jednak udało się i już pływa znajoma SŁONKA - prom znany głównie rowerzystom, ale też wędkarzom i spacerowiczom. W sposobie działania przeprawy niewiele się zmieni. Jednostka pływa w godzinach 8 - 20 we wszystkie soboty i niedziele oraz dni świąteczne i przedświąteczne do końca wakacji studenckich, czyli do końca września. Bilety można nabyć u armatora na promie: normalny - 4 zł, ulgowy dla młodzieży do 18 lat - 3 zł, dzieci do 5 lat - bezpłatnie. Prom może zabrać na pokład 12 osób wraz z rowerami. Przeprawa na drugi brzeg Wisły trwa zaledwie 3 minuty. Po lewaj stronie Wisły prom przybija na wysokości Burakowa, dojazd od ulicy Parkowej dróżką koło działek lub drogą gruntową na przedłużeniu ulicy Pastewnej.
http://www.lomianki.info

14.06.2007
Dom urodzenia Fryderyka Chopina od piątku 15 czerwca 2007 zostaje ponownie udostępniony zwiedzającym, po zakończonych pracach remontowych. Przypominamy że obiekt będący oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina jest otwarty codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 9.00 - 17.30. Ceny biletów do dworku i parku - 12 zł, ulgowy - 6 zł. Niedzielne koncerty chopinowskie zostaną wznowione już od najbliższej niedzieli. Pierwszy recital o godzinie 12.00 zagra Krzysztof Trzaskowski, zaś o godzinie 15.00 wystąpi Janusz Olejniczak. Bilety wstępu - 30 zł. W każdy weekend można dojechać do Żelazowej Woli z Warszawy i powrócić do stolicy specjalnym mikrobusem. Wyrusza on spod Zamku Ostrogskich przy ulicy Okólnik 1 w soboty o godzinie 10.30, powrót o godzinie 13.00 oraz w niedzielę o godzinie 13.30, powrót o godzinie 16.15. Cena biletu w obie strony 23 zł.
http://www.e-sochaczew.pl

13.06.2007
W najbliższy piątek 15 czerwca nastąpi uroczyste otwarcie Izabelińskiego Centrum Kultury. W nowoczesnym centrum kultury znajdować się będą: biblioteka, czytelnie, pomieszczenia Ogniska Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, pracownie komputerowe, pracownie artystyczne, sala klubowa oraz pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonają Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik. Izabelińskie Centrum Kultury powstało ze środków Gminy Izabelin, funduszy unijnych oraz dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rzecznik Prasowy - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

07.06.2007
Nie będzie promu przez Wisłę? Prom uruchomiony głównie z myślą o amatorach wycieczek rowerowych mógł jednorazowo zabrać 12 osób z rowerami. Przepłynięcie z Burakowa na Białołękę - 300 metrów trwało około 3 minut. Co roku przeprawa była dofinansowywana przez władze samorządowe Łomianek i warszawskiej dzielnicy Białołęka. Prom z umieszczonym na burcie banerem "Łomianki zapraszają" i powiewającą na dziobie flagą Łomianek, stanowił świetną promocję gminy. W 2007 roku w planach promocji Łomianek - podobnie jak w minionych latach - było uruchomienie przeprawy promowej w dotychczasowym miejscu. Były również zarezerwowane środki. Poczyniono też wstępne ustalenia z właścicielem promu. Jednak władze Warszawy "zawłaszczyły" tę inicjatywę, planując włączenie do systemu komunikacji miejskiej stolicy promu rowerowego przez Wisłę z Tarchomina na Bielany. Niestety prom nie kursuje i nie wiadomo, kiedy przeprawa będzie służyła rowerzystom i turystom?
http://www.lomianki.info

04.06.2007
Drogowcy zastanawiają się czy puścić drogę ekspresową po 20-kilometrowym wale wzdłuż Wisły? Chcą, by przed meczami Euro 2012 rozgrywanymi w Warszawie i Gdańsku trasa S7 była gotowa przynajmniej do Płońska. Kluczowy jest wyjazd ze stolicy. Teraz jest zakorkowany zwłaszcza w Łomiankach. Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje nową wylotówkę. Od 30 lat rezerwowano pod nią tereny między Łomiankami a Puszczą Kampinoską. Zwolennicy wylotówki nad Wisłą chcą wzmacniać wał przeciwpowodziowy i zachować dla Łomianek dostęp do Kampinoskiego Parku Narodowego. Jednak trasa przecinałaby go na długości zaledwie 200 m, i to w mało wartościowym lesie. Dyrekcja Parku, która spodziewa się wyciszenia trasy i budowy przejść dla zwierząt uważa, że na wale byłaby bardziej szkodliwa dla środowiska. Przecinałaby tu dwa rezerwaty chroniące ptaki. Dolina dzikiej Wisły jest też na liście cennych przyrodniczo obszarów. - mówi Mirosław Markowski, wicedyrektor KPN. Niespodziewanie nowe rozwiązanie zasugerował rzecznik wojewody mazowieckiego Maksym Gołoś. Nie wykluczył poparcia obu tras - skrajem Puszczy Kampinoskiej i po wale przeciwpowodziowym. Nie wyjaśnił jednak, po co komu dwie dwupasmówki i kto za nie zapłaci.
http://www.gazeta.pl

01.06.2007
Towarzystwo Przyjaciół Kampinoskiego Parku Narodowego zaprasza wszystkich cyklistów na X Kampinoski Rajd Rowerowy Lipków 2007, który przebiegać będzie trasami Kampinoskiego Szlaku Rowerowego. Start 9 czerwca o godzinie 9.30. Zbiórka chętnych na parkingu przed Urzędem Gminy Stare Babice. Zakończenie Rajdu wraz z losowaniem nagród nastąpi na Polanie w Lipkowie o godzinie 13.00, gdzie przewidywane są konkursy i posiłek.
http://www.lipkow.net

29.05.2007
Sochaczewskie Muzeum Kolei Wąskotorowej informuje, że od 2 czerwca do 29 września w każdą sobotę, bez względu na pogodę i frekwencję, będzie kursował zabytkowy pociąg wąskotorowy z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej. Więcej przeczytać można w dziale WYCIECZKI NA WEEKEND, gdzie opisaliśmy tą atrakcję.

26.05.2007
Śmiecenie oraz pozostawianie odpadów w lesie jest ścigane oprócz Policji przez odpowiednie służby leśne i karane z art. 162 kodeksu wykroczeń: "§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany. § 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu Policja lub służby leśne mogą zwrócić się do sądu grodzkiego w celu nałożenia kary na osobę zaśmiecającą. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. Jeżeli osoba ukarana nie zapłaci grzywny, można tę karę zamienić na pracę społeczną, a w przypadku odmowy na karę aresztu do 30 dni. Jednocześnie sprawca ponosi wszelkie koszty związane z usunięciem pozostawionych zanieczyszczeń. Wszystkie osoby będące świadkami w procederze wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach powinny niezwłocznie poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższy komisariat Policji. Należy zapisać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce, takich jak rejestracja samochodu, dane osobowe, itp. Pomocne są również zdjęcia lub filmy pokazujące zdarzenie oraz precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia.
http://www.e-sochaczew.pl

23.05.2007
W sobotę, 26 maja 2007 roku, w Kamionie w miejscu, gdzie znajdował się kiedyś przyczółek drewnianego mostu do Wyszogrodu, będziemy o godzinie 17.00 świadkami kolejnej rekonstrukcji historycznej tym razem z 1807 roku. W tym roku mija bowiem 200-rocznica powstania Kięstwa Warszawskiego i formowania Wojska Polskiego pod wodzą księcia Józefa Poniatowskiego. Potyczkę z epoki napoleońskiej przygotowuje Gmina Młodzieszyn i Fundacja Pułku 4 Piechoty Kięstwa Warszawskiego, w skład której wchodzi 40-osobowa grupa miłośników militariów, odtwarzająca w historycznych uniformach tradycje 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Stronę przeciwną wystawi podwarszawska grupa rekonstruująca pruski oddział: Grenadier - Jager Kompanie von Sella. Rekonstruktorzy odtworzą działania żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w roku 1807 toczyli na Pomorzu walki z armia pruską. Obie strony użyją czarnoprochowej broni palnej w tym, m.in. kopii francuskich karabinów wz. 1777 i moździerzy.
http://www.e-sochaczew.pl

21.05.2007
Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie! Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, ze w dniach 15 - 28 maja b.r. przeprowadzona zostanie wiosenna akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionki doustne w formie przynęty - o wymiarach 4,5cm x 4,5cm x 1,0 cm, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnych - zostaną zrzucone z samolotu na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych. Prosimy nie dotykać szczepionek, ponieważ będą omijane przez lisy. Po wyłożeniu szczepionki przez 2 tygodnie psy należy prowadzić na uwięzi, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W wypadku kontaktu ludzi i zwierząt z przynętami należy skontaktować się z lekarzem.
http://www.lipkow.net

19.05.2007
Po ciepłej zimie atakują nas zmutowane komary. Nie przepuszczą nikomu, atakują wszędzie. Dorosłych i dzieci, w pełnym słońcu i na wieczornym spacerze. Są olbrzymie i jest ich tyle, że nie można się od nich opędzić. A wszystko przez ciepłą zimę, która nie przetrzebiła larw komarów i wyrosły z nich dwukrotnie większe osobniki. Mamy do czynienia z groźnym przeciwnikiem - młodym, dorodnym, dwukrotnie liczebniejszym niż w zeszłym roku pokoleniem komarów. Są większe niż ich rodzice, bo miały podczas ciepłej zimy wspaniałe warunki do rozwoju. Są też bardziej od nich agresywne, bo jest ich więcej i muszą walczyć o przeżycie, walczyć między sobą o pokarm, którym jest ludzka krew. Komary wyczuwają człowieka na kilometr, podążają tam, gdzie zmysłem termicznym wyczują jego ciepło. Komary najbardziej lubią smak grupy krwi A. Jej posiadacze najczęściej padają ofiarą ataku. Na końcu rankingu krwi znajduje się grupa 0.
http://efakt.pl

16.05.2007
Przypominamy, że zapisy do udziału w VIII Rodzinnym Rajdzie Rowerowym rozpoczęły się w poniedziałek 7 maja 2007 roku. Chętni do udziału w imprezie mogą zgłosić swój udział w Wydziale Promocji Starostwa Powiatowego w Sochaczewie przy ul. Piłsudskiego 65, I piętro, pokoje 23, 22. Zapisy są przyjmowane wyłącznie w dniach 7-23 maja. Osoby poniżej 18 roku życia mogą być zapisane jedynie przez rodziców. VIII Rodzinny Rajd Rowerowy im. T. Krawczyka odbędzie się w sobotę 2 czerwca 2007. Trasa wiedzie do Bud Iłowskich i liczy około 42 km. Organizatorami Rajdu są Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz Stawarzyszenie Odnowy Sochaczewa ZAMEK. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie 46 864 18 32,33,30.
http://www.e-sochaczew.pl

14.05.2007
Wczoraj około godziny 17-tej kilkanaście kilometrów od granic Puszczy Kampinoskiej w miejscowości Parcela Bieniewo gmina Błonie, nasza Czytelniczka widziała wędrujacego w kierunku północnym łosia samotnika, szedł w kierunku rzeczki Utrata. Po drodze zaplątał się w siatkę ogrodzeniową i nasza Czytelniczka nie wiedząc, czy jest ranny na wszelki wypadek zadzwoniła pod numer 112 i poprosiła o zawiadomienie Kampinoskiego Parku Narodowego o tym fakcie. Mamy nadzieję, że dzięki tej interwencji łoś samotnik bezpiecznie dotrze do Puszczy Kampinoskiej. Dziękujemy Pani Barbarze za nie pozostanie obojętną i za informację.

13.05.2007
Z przyjemnością informujemy, że nawiązaliśmy współpracę z panem Pawłem Dobrzyńskim, miłośnikiem Puszczy Kampinoskiej i naszym stałym Czytelnikiem. Dzięki jego uprzejmości zamieszczamy w naszym serwisie bardzo fajną mapę Puszczy, czytelną, aktualną i dokładną. Mamy nadzieję, że przyda się wszystkim naszym Czytelnikom przy planowaniu wycieczek do Puszczy Kampinoskiej.

11.05.2007
Zbliża się rok 2010 i okrągła rocznica 200 - lecia urodzin Fryderyka Chopina. Spodziewamy się, że będzie to okres obfitujący w liczne wizyty grup turystów z całego świata, miłośników muzyki wielkiego kompozytora. My też, jako region, musimy przygotować się do tego, zwłaszcza, mając na swoim terenie taki atut jak Żelazowa Wola czy Brochów, miejsca urodzin i chrztu Fryderyka. Dlatego właśnie pojawiła się idea wypromowania produktu pod nazwą: FRYDERYK CHOPIN, czyli oferty turystycznej naszego regionu. Złożą się na nią nie tylko zabytki i inne obiekty turystyczne, ale także rozmaite formy rekreacyjne i wypoczynkowe, jak choćby przejażdżki konne, spływy kajakowe, z podziwianiem doliny Bzury, przy okazji smaczną regionalną kuchnię z degustacją mazurka a la Chopin i wygodny nocleg. Turyści stawiający na zabytki mogliby wyruszyć z Żelazowej Woli powiedzmy do Nieborowa i Arkadii lub pałacu w Sannikach, albo zwiedzić zachowane na naszym terenie polskie dwory, z dworem Garbolewskich na czele, gdzie w sochaczewskiej szkole muzycznej wysłuchaliby koncertu w parku na letniej scenie. Żeby to jednak się udało, muszą znaleźć się przedsięwzięcia z różnych dziedzin, które zostaną włączone w służbę turystyce. Dlatego też zachęcamy wszystkich prowadzących działalność, którą można zaoferować turystom, aby zgłaszali swe oferty do Referatu Promocji UM lub do redakcji Ziemi Sochaczewskiej Sochaczew ul. Wąska 17, my zaś przekażemy je dalej. Pozwoli to rozpropagować państwa działalność, a nawet kierować do was grupy turystyczne. Na pewno warto.
http://www.e-sochaczew.pl

07.05.2007
Dzisiaj jest ostateczny termin wpłat za uczestnictwo w IV Rajdzie Rowerowym Szlakami Kampinosu. Trasa rajdu biegnie przez: Bielany - Opaleń - Laski - Lipków - Truskaw - Zaborów Leśny - Janówek - Łosiowa Wólka - Brzozówka - Wiersze - Roztoka - Łubiec - Julinek. Start nastąpi 12 maja o godzinie 10.00 spod Bielańskiego Ośrodka Kultury ul. Goldoniego 1 w Warszawie. Nocleg dla uczestników zarezerwowany jest w dawnym Centrum Cyrkowym w Julinku, tam także odbędzie się wieczorne ognisko. W trakcie rajdu odbywać się będzie plener fotograficzny. Najlepsze prace zostaną wyróżnione i nagrodzone przewodnikami Wydawnictwa Pascal. Powrót 13 maja około godziny 16.00. Koszt 60 złotych obejmuje: nocleg, ubezpieczenie, kolacje i mapę. Wpłaty do 8 maja 2007 na konto BOK z dopiskiem: "rajd rowerowy". Nr konta: 29 1240 1037 1111 0010 0499 5433
http://www.bok-bielany.art.pl

28.04.2007
W majówkę ma być zimno i mokro. Od niedzieli w całym kraju temperatury spadną poniżej 15 stopni, ale jeszcze słońce poświeci. Od środy zacznie już padać deszcz ze śniegiem. Długi majowy weekend da nam pokaz wczesnej, zimnej wiosny. W sobotę ostatni ciepły i słoneczny dzień. Jeśli chcesz poopalać się nad wodą, to tylko jutro - radzą meteorolodzy. Wszystko dlatego, że wyż znad Rosji - niosący nam ciepło - dzisiaj w nocy przegrał walkę ze swym kolegą, napierającym nad nasz kraj znad Skandynawii i Morza Norweskiego. Jakby tego było mało, od środy zacznie padać deszcz.
http://www.dziennik.pl

23.04.2007
Od 28 kwietnia Koleje Mazowieckie przygotowały dla swoich pasażerów nowe udogodnienia. Podróżny z ważnym biletem na przejazd będzie mógł nieodpłatnie przewieźć rower. Oferta Kolei Mazowieckich będzie ważna do 30 września.
http://www.pap.pl

20.04.2007
W najbliższą niedzielę 22 kwietnia o godzinie 13.00 w miejscowości Laski w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Meksyku zaraz po mszy świętej odbędzie się koncert. Wystąpią Maria Pomianowska z zespołem. W programie: muzyka i zwyczaje czasu Wielkanocy.
http://www.wilkomirski.org.pl

18.04.2007
Mamy dobrą wiadomość dla warszawskich rowerzystów, którzy przez Las Bielański docierają do Puszczy Kampinoskiej. Jak informuje Zielone Mazowsze w Lesie Bielańskim przybyło w marcu ścieżek rowerowych. Oznakowano brakujący odcinek Warszawskiego Szlaku Rowerowego Wisły - oznaczenia niebieskie, który w sierpniu zeszłego roku został przez urzędników miejskich częściowo zlikwidowany. Rowerami oficjalnie pojedziemy także od wjazdu do lasu przy ulicy Kamedulskiej od strony Dewajtis oraz od ulicy Podleśnej na wysokości ulicy Klaudyny.
http://www.zm.org.pl

16.04.2007
Do obchodów jubileuszowych 200-setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina pozostało niewiele czasu, dlatego też konieczne jest zawiązanie współpracy między samorządem Sochaczewa i Narodowym Instytutem im. F. Chopina oraz innymi placówkami związanymi z kompozytorem, i podjęcie konkretnych działań zmierzających do wypromowania regionu. Atrakcji turystycznych w okolicach Puszczy Kampinoskiej związanych z Chopinem jest sporo. Można zwiedzać miejsca związane z życiem i twórczością Chopina połączone z koncertami, którego atrakcjami są: Muzeum Chopina, salonik Chopinów w gmachu ASP, kościół św. Krzyża, koncerty w Żelazowej Woli, warsztaty muzyczne w Brochowie oraz zwiedzanie pałacu w Sannikach. Drugim wariantem spędzania wolnego czasu jest zwiedzanie zabytków, a jego trasa obejmuje pałace, dworki, kościoły, muzea, skanseny oraz parki na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, Żelazowej Woli, Sochaczewa, Wyszogrodu oraz Czerwińska. Jest też oferta rekreacyjna: spływy kajakowe rzeką Bzurą, przejażdżki bryczką, sochaczewską kolejką wąskotorową, przelot motolotnią, rejsy statkiem Śladów - Czerwińsk - Wyszogród, oraz projektowany szlak rowerowy Jagiełły na trasie od Warszawy do Torunia, biegnący częściowo przez Puszczę Kampinoską z możliwością noclegu w kościele w Kozłowie, gdzie nocował król Jagiełło. Wszystkie elementy produktu turystycznego, nawet nie związane z turystyką kulturową, będą opatrzone logo Fryderyka Chopina.
http://www.e-sochaczew.pl

14.04.2007
Trwają prace Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego związane z porządkowaniem i oznakowaniem cmentarzy olenderskich, znajdujących się na terenie gminy Brochów. Na razie na terenie czterech cmentarzy wycięto krzewy, wyschnięte drzewa, uporządkowano nagrobki. Nekropolie zostały oznakowane tablicami informacyjnymi i kierunkowymi. Drogę do nich wskazują przejezdnym ustawione przy ulicy strzałki, natomiast przy wejściu ustawiona jest spora tablica z informacją o stowarzyszeniu, historii olendrów i ich nagrobków. Jeden z cmentarzy nie mógł być oczyszczony, ponieważ znajduje się na chronionym terenie ostoi ptaków. Ludność olenderska, czyli ludność holenderska wyznania ewangelickiego, zamieszkiwała tereny gminy od końca XVIII do połowy XX wieku, kiedy to została wysiedlona przez władze Polski Ludowej. Olendrzy znani byli ze swej pracowitości i uczciwości oraz niechęci do wszelkich instytucji. Zajmowali się głównie osuszaniem i zagospodarowywaniem bagiennych, podmokłych terenów nadwiślanych. O historii Olendrów zamieszkujących Powiśle Kampinoskie przeczytać można w artykule: MENNONICI - DAWNI MIESZKAŃCY PUSZCZY KAMPINOSKIEJ.
http://www.e-sochaczew.pl

10.04.2007
Bielański Ośrodek Kultury zaprasza w najbliższą sobotę 14 kwietnia na rajd rowerowy po Puszczy Kampinoskiej - "Kampinoskie Pomniki Przyrody". Start nastąpi o godzinie 11.00 na Polanie Opaleń. Trasa rajdu przebiegać będzie następująco: Polana Opaleń, Nadłuże, Pociecha, Truskaw, Rezerwat Cyganka, Cmentarz Palmiry, Rezerwat Sieraków, Dziekanów Leśny, Polana Opaleń. Długość rajdu wynosi około 30 kilometrów, czas trwania około 4 do 5 godzin.
http://www.bok-bielany.art.pl

04.04.2007
Redakcja serwisu lipkow.net ogłosiła konkurs rysunkowy dla dzieci "Wiosna w Puszczy". Konkurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 0 do 12 lat. Redakcja zachęca obserwowanie wiosennej przyrody w Puszczy Kampinoskiej. Każde dziecko może narysować, namalować lub wykleić to, co podobało się mu najbardziej z tegorocznej wiosny. Aby wziąć udział w konkursie należy do dnia 30 kwietnia 2007 roku przesłać pracę konkursową - pocztą tradycyjną na adres ul Jakubowicza 76 05-080 Lipków, lub po zeskanowaniu, ewentualnie sfotografowaniu mailowo na adres elektroniczny lipkow@lipkow.net Do każdej pracy powinna być załączona krótka informacja o autorze - imię i nazwisko, wiek, tytuł pracy. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 10 maja 2007 roku, a autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrody - maskotki.
http://www.lipkow.net

02.04.2007
Od kilku dni jest w Puszczy Kampinoskiej we wsi Krogulec bocian zwiadowca. Prawdopodobnie on pierwszy przylatuje co roku do Puszczy, gdyż na razie innych bocianów jeszcze nie widać. Wczoraj gdy go obserwowaliśmy, porządkował i powiększał swoje gniazdo, szykując je na przylot samicy. Samice bociana przylatują zawsze kilka dni później po samcu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć tych sympatycznych ptaków w dziale FOTO-GALERIE, lub klikając na nową tegoroczną fotografię bociana zwiadowcy.

31.03.2007
Wybierając się na spacer po lesie w Polsce, możemy poczuć się jak w Ameryce albo pod Nowosybirskiem. Norka europejska w polskich lasach staje się białym krukiem. Wyparła ją amerykańska krewniaczka. Skąd się u nas wzięła? Pod koniec ubiegłego wieku w mediach trwała kampania pokazująca, jak hodowcy znęcają się nad zwierzętami futerkowymi. Efektem było masowe wypuszczanie przez ekologów tysięcy tych zwierzątek na wolność. Jednak okazało się, że uwolnili potwora. "Norka amerykańska świetnie pływa i łatwiej jej zdobyć pokarm niż europejskiej kuzynce. Zjada płazy i jaja ptaków wodnych" - mówi leśnik Mariusz Turczyk. W podobny sposób nasze lasy skolonizował jenot. Ten drapieżnik pochodzi z Dalekiego Wschodu. Do europejskiej części ZSRR został przywieziony jako zwierzę hodowlane. Uciekł i przywędrował do nas. Tych zwierzaków z puszystym, szarym futrem i ciemną pręgą wzdłuż grzbietu, przypominających szopa pracza, są już dziesiątki tysięcy. To sympatyczny zwierzak, ale specjalizuje się w wyjadaniu jaj z ptasich gniazd. Efekt? Im więcej w lesie norek amerykańskich i jenotów, tym mniej ptaków. Nie tylko w świecie zwierząt toczy się walka. W szkółkach leśnych świerki czy sosny są wręcz zagłuszane przez wysiewające się same czeremchy amerykańskie, grochodrzewy, tawuły kutnerowate oraz irgi lśniące. Kiedyś były one wysiewane w lasach, aby wzbogacać je gatunkowo, ale szybko wymknęły się spod kontroli.
http://www.dziennik.pl

29.03.2007
Trwają przygotowania do VIII Rodzinnego Rajdu Rowerowego im. Tadeusza Krawczyka po Powiecie Sochaczewskim. Organizatorami tej popularnej imprezy są Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa "Zamek". Tegoroczny rajd odbędzie się najprawdopodobniej w sobotę 2 czerwca. Trasa podobnie jak w poprzednich latach będzie liczyć około 50 kilometrów. Przygotowania do rajdu rozpoczęliśmy już w ubiegłym roku. Zapisy uczestników i sama impreza są ostatnimi etapami kilkumiesięcznej pracy - wyjaśnia Maciej Małecki, który pracuje nad sprawną organizacją imprezy. - Aby zdobyć stosowne zezwolenia na przeprowadzenie rajdu musimy spełnić wiele wymagań, między innymi uzyskać zgody i pozytywnie opinie zarządców dróg czy policji. W ubiegłym roku w imprezie wzięło udział ponad 400 rowerzystów z Sochaczewa i wielu innych miejscowości, którzy wspólnie pokonali trasę rajdu do Puszczy Kampinoskiej i bawili się na pikniku w Motoprzystani w Plecewicach. Obecnie trwa wytyczanie ostatecznej trasy VIII Rodzinnego Rajdu Rowerowego im. Tadeusza Krawczyka po Powiecie Sochaczewskim, którą zaproponował komandor rajdu Franciszek Wilczkowski. Zapisy do udziału w rajdzie będą przyjmowane w maju.
http://www.e-sochaczew.pl

27.03.2007
Europie grozi plaga kleszczy - ostrzegają eksperci, którzy obradują na sympozjum w niemieckiej Jenie. Według naukowców wszystkiemu winny jest ocieplający się klimat oraz wyjątkowo ciepła tegoroczna zima. Szczególnie mogą nam zagrozić w tym roku choroby, które przenoszone są przez kleszcze, m.in. zapalenie opon mózgowych i borelioza. Z analiz ekspertów wynika, że z roku na rok jest coraz gorzej. Zwróciliśmy uwagę na to, że w ciągu ostatnich trzech lat liczba zachorowań zdecydowanie wzrosła. Badania prowadzimy od wielu lat, ale wyniki, które mamy teraz przed sobą, są przerażające - mówi jeden z klimatologów. Kleszcze rozmnażają się w zastraszającym tempie, ponieważ sprzyja im klimat. Średnia temperatura tej zimy wyniosła +7 stopni Celsjusza. To idealne warunki dla tych pajęczaków.
http://www.lasypolskie.pl
22.03.2007
Nad Beskidem Niskim zaobserwowano wracające z zimowania pierwsze bociany. W okolicach Jasła pojawił się bocian, który wracał z Afryki - poinformował ornitolog Marian Stój. Zauważony przez ornitologa bocian leciał na wysokości około 300 metrów w kierunku północnym. Stój podkreślił jednak, że w gniazdach jeszcze nie ma tych ptaków. Bociany rzadko przylatują w pierwszym dniu wiosny. Najczęściej wracają między 26 a 28 marca, a już prawie zawsze są w kraju 1 kwietnia - powiedział ornitolog. Bociany, które w czasie zimowania w Afryce żyją w stadach, w podróż powrotną wyruszyły w pierwszej połowie lutego. Ich powrót trwa około 6 tygodni.
http://www.wp.pl

21.03.2007
Dzisiaj początek astronomicznej wiosny. Słońce znajduje się w punkcie Barana, rozpoczyna tym samym astronomiczną wiosnę. Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego. Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66.5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku bardziej na działanie promieni słonecznych wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół - półkula południowa. Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim - rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską. W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni. Punkt przecięcia ekliptyki z równikiem niebieskim, w którym znajduje się Słońce przechodząc z półkuli południowej na północną, nazywa się punktem Barana i przejście przez niego rozpoczyna astronomiczną wiosnę. W tym roku Słońce znajduje się w punkcie Barana 21 marca o godzinie 01:07 i w tym samym momencie rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Wiosna rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie, ze względu na to, że w naszym kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku - 365 lub 366, natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365.24 dnia. Warto jeszcze dodać, że początek astronomicznej wiosny, wraz z fazą Księżyca, wyznacza czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta występują w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku wiosna rozpoczyna się 21 marca, pełnię mamy w poniedziałek 2 kwietnia, a zatem Wielka Niedziela przypada na 8 kwietnia.
http://www.onet.pl

20.03.2007
Zapraszamy na II edycję imprezy, podczas której zaprezentowane zostaną kulturowe i turystyczne walory powiatu sochaczewskiego. Podczas prezentacji wystawcy będą mogli sprzedawać swoje wyroby. Impreza będzie także doskonałą okazją do szerszego zaprezentowania produktów i producentów uhonorowanych Znakiem Promocyjnym "Sochaczewski Dukat 2006" oraz projektu promocyjnego "Wędrówki kulinarne po Ziemi Sochaczewskiej", jak też sochaczewskich produktów zgłoszonych na listę produktów tradycyjnych. Prezentacja odbędzie się 1 kwietnia 2007 roku w Chabrowym Dworku w Serokach przy trasie nr 2 Warszawa - Poznań. Szczególnie zapraszamy wystawców, rękodzieło artystyczne, producentów żywności, koła gospodyń wiejskich. Udział jest bezpłatny, a organizatorzy gwarantują stół i krzesła oraz możliwość sprzedaży produktów.
http://www.e-sochaczew.pl

18.03.2007
Kończąca się zima była najcieplejsza od czasu rozpoczęcia regularnych obserwacji meteorologicznych w 1880 roku - poinformowała federalna Krajowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery NOAA. Przeciętna temperatura lądów i oceanów w okresie od grudnia do lutego była wyższa od średniej wieloletniej o 0,72 st. Celsjusza. Jako przyczyny tego zjawiska, jeden z naukowców NOAA wymienił działalność człowieka powodującą coraz większą emisję gazów wywołujących efekt cieplarniany, a także okresowe ocieplenie wód Pacyfiku, powodowane tzw. zjawiskiem El Nino. Opublikowany raport NOAA stwierdza, że ocieplanie się klimatu na całej planecie jest zjawiskiem nie podlegającym dyskusji. 10 najcieplejszych zim odnotowanych w kronikach meteorologicznych wystąpiło w okresie od 1995 roku. Co 10 lat średnia temperatura wzrasta o 1/5 stopnia.
http://www.pap.pl

12.03.2007
Kampinoski Park Narodowy na dobre opuściła zima, żurawie już przyleciały i lada moment powinny zjawić się także bociany. Czuć już przedwiośnie, którego czar można zobaczyć na własne oczy wybierając się na wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej lub na zdjęciach które zamieściliśmy w dziale FOTO-GALERIE.

08.03.2007
Kampinoski Park Narodowy o każdej porze roku potrafi zachwycić. Wczesny poranek na Żurawiowym tuż po odejściu zimy to niezapomniana chwila, którą udało się uchwycić za pomocą obiektywu aparatu. Galerię zdjęć zatytułowaną Rezerwat Żurawiowe zamieściliśmy w dziale FOTO-GALERIE.

03.03.2007
Bardzo miło nam poinformować, że Pan Wiesław Kossakowski zechciał podzielić się, za pośrednictwem naszego serwisu, swoimi wspomnieniami z okresu II Wojny Światowej. Autor poniższych wspomnień okres od 19 września 1944r. spędził w Górach Świętokrzyskich i tam miał okazję spotykać się z Doliniakami, którzy jako jedyni uszli masakry w czasie ewakuacji z Kampinosu w Budach Zosinych. Puszcza Kampinoska była wówczas domem dla Żołnierzy Armii Krajowej, w tym dla oddziałów Doliniaków.

"Doliniacy zawsze będą mi się kojarzyć z Puszczą Kampinoską i Powstaniem Warszawskim. Ludziom młodym warto udostępniać wiedzę o zapomnianych prawdziwych bohaterach, którzy nie mają pomników i nazw ulic, a zawsze gotowi byli oddać życie za wolną Polskę. Do takich należy na pewno cichociemny por. Adolf Pilch urodzony 22 maja 1915 roku w Wiśle. Jako cichociemny przybył do kraju 16 lutego 1943 roku i został skierowany do pracy w rejon Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, konkretnie do województwa nowogródzkiego w rejon Puszczy Nalibockiej. Tam zajął się organizowaniem oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i używał pseudonimu Góra. Pomimo zmieniających się warunków na skutek działań wojennych - nadchodził front radziecki - postanowił ratować swój oddział i po 500 km marszu z około 200 wozami konnymi wraz z piechotą, szpitalem, kwatermistrzostwem oraz dywizjonem kawalerii liczącym 350 osób, przybył na skraj Kampinosu w dniu 26 lipca 1944 roku. Nawiązał kontakt z dowództwem Armii Krajowej i wszedł w skład zgrupowania Kampinos. W Kampinosie por. Adolf Pilch przyjął pseudonim Dolina, a jego oddział nazywany był Doliniakami. W Puszczy Kampinoskiej stoczył 75 potyczek i bitew z Niemcami. W całym Powstaniu Warszawskim zginęło 245 Doliniaków. Od chwili przybycia Doliniaków do Kampinosu, cały Kampinos był małą Rzeczpospolitą, dzięki temu, że Doliniacy patrolowali obrzeża Kampinosu. 27 września 1944 roku rozpoczęła się niemiecka operacja w Puszczy Kampinoskiej, która miała ostatecznie zniszczyć powstańczą twierdzę. Dowództwo Armii Krajowej podjęło decyzję o opuszczeniu Puszczy i marszu na południe, w kieleckie. Nowogródzcy podkomendni por. Doliny w całości poszli w oddziale głównym. W czasie przemarszu zgrupowania Kampinos w Góry Świętokrzyskie, Dolina prowadził cały czas walkę z postępującymi za oddziałem Niemcami. W dniu 29 września pod Jaktorowem zgrupowanie Kampinos zostało rozbite, a jedynie Doliniacy przedostali się w Góry Świętokrzyskie i prowadzili tam walkę do 17 stycznia 1945 roku. Dolina był bardzo cenionym dowódcą przez podległych mu żołnierzy. Zmarł w Londynie w 2000 roku."
Wiesław Kossakowski

25.02.2007
Kampinoski Park Narodowy najdogodniej poznawać jest zimą. Na śniegu krzyżują się tropy zwierząt, łatwiej wypatrzeć jest wtedy mieszkańców borów, knieji, czy łąk. Właściwie tylko wtedy jest możliwość dotarcia w bagniste zakątki Puszczy Kampinoskiej suchą stopą. Zimowe zdjęcia z wycieczki wzdłuż terenów bagiennych kanału Łasica zamieściliśmy w dziale FOTO-GALERIE.

14.02.2007
Zaprzyjaźniony z nami internetowy serwis lipkowski ogłasza konkurs "Zatrzymać zimę w kadrze". Jest to odpowiedź Redakcji na wyjątkowo kapryśną tegoroczną zimę w Puszczy Kampinoskiej, podczas której trudno zgadnąć, kiedy uraczy nas śniegiem, a kiedy deszczem. Przewidziane są nagrody. Więcej na temat konkursu na stronie internetowej: http://www.lipkow.net

12.02.2007
W miniony weekend Kampinoski Park Narodowy pokryty był warstwą świeżego, puszystego śniegu. Znów można było cieszyć się zimą spacerując, sunąc w kuligu na sankach, czy biegając na nartach. My postanowiliśmy przebyć szlak, który nazwaliśmy Palmirską Pętlą. W dziale FOTO-GALERIE zamieściliśmy zdjęcia z tej wycieczki, natomiast w dziale WYCIECZKI NA WEEKEND znajduje się opis trasy.

09.02.2007
Fundacja ochrony ptaków Aviangarda informuje, co należy zrobić gdy znajdzie się dzikiego ptaka, który może potrzebować pomocy. Przez siedem dni w tygodniu pracownicy fundacji są do dyspozycji pod numerem telefonu 501-087-147. Pomogą ustalić stan zdrowia i gatunek ptaka, podpowiedzą co dalej robić. Wiadomość można wysłać także SMS-em. Jak poznać czy ptak potrzebuje pomocy? O tym przeczytać można także na stronie internetowej fundacji http://www.aviangarda.eko.org.pl

07.02.2007
Kampinoski Park Narodowy zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w programie "Przyjaciel Parku", który ma na celu zapoznanie i zainteresowanie uczestników przyrodą i historią Parku. Warunki uczestnictwa:
- zakupienie książeczki (dostępne w ośrodkach edukacyjnych KPN);
- odwiedzenie jednego z parkowych ośrodków edukacyjnych (poświadczone pieczątką i podpisem pracownika);
- wycieczka szlakiem turystycznym lub ścieżką dydaktyczną;
- wykonanie zadań i udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w tekście;
- wypełnienie przez rodziców lub opiekunów karty zgłoszenia potwierdzającej rozwiązanie zadań i przesłanie go wraz z danymi adresowymi do dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego.
Każdy uczestnik otrzyma odznakę "Przyjaciel Parku", pamiątkowy dyplom oraz komplet materiałów informacyjnych o Parku. Dodatkowo co kwartał będą losowane atrakcyjne nagrody - przewodniki, płyty CD-ROM lub film o Parku. Informacje o zdobywcach nagród będą publikowane w kwartalniku PUSZCZA KAMPINOSKA. Wszelkich informacji udzielają pracownicy Centrum Edukacji KPN tel. (022) 7226001 lub 7226021 wew. 301,
e-mail: edukacja@kampinoski-pn.gov.pl
http://kampinoski-pn.gov.pl

06.02.2007
II Rajd Wisły - Rowerem po Europie odbędzie się w tym roku 25 maja, a udział w nim weźmie około 250 osób, aby wzdłuż rzeki Wisły dotrzeć 8 czerwca do Gdańska. Wśród uczestników rajdu będą posłowie Parlamentu Europejskiego oraz młodzież z państw Unii. Rajd odbędzie się w 50-lecie Traktatów Rzymskich, które dały początek Unii Europejskiej. Celem rajdu będzie promocja idei budowy najdłuższej w Polsce trasy rowerowej, która stałaby się atrakcją turystyczną także Puszczy Kampinoskiej. Oficjalna jej nazwa brzmieć będzie Wiślana Trasa Rowerowa. Trasa rajdu jest podzielona na 15 etapów o łącznej długości ponad 1100 kilometrów. Uczestnicy rajdu dotrą w rejon Puszczy Kampinoskiej z Warszawy w piątek 1 czerwca. Planowany jest odpoczynek i obiad w Żelazowej Woli oraz nocleg w Tułowicach. Rankiem następnego dnia rowerzyści wyjadą do Płocka przez Wyszogród i Bodzanów.
http://www.e-sochaczew.pl

02.02.2007
Nastała odwilż, śnieg stopniał i znowu mamy nietypową jak na środek zimy pogodę w Puszczy Kampinoskiej. Z roku na rok coraz mniej jest dni, gdy na Mazowszu leży śnieg. Czy to oznacza, że niedługo śnieg będzie rzadkością, a o bieganiu na nartach po Puszczy Kampinoskiej będzie można zapomnieć? Według tygodnika "The Observer" eksperci uważają, iż "średnia temperatura roczna na świecie do 2100 roku wzrośnie o co najmniej trzy stopnie Celsjusza, jeśli emisja dwutlenku węgla nie zostanie ograniczona. W wyniku rosnącej emisji gazów cieplarnianych średnia roczna temperatura od połowy XX wieku podniosła się o 0,6 stopnia Celsjusza. Naukowcy sądzą, iż emisja dwutlenku węgla bliska jest punktu, po przekroczeniu którego zmiany klimatyczne staną się nieodwracalne. Naukowcy ostrzegają, iż sztormowa pogoda będzie częściej dawała się we znaki, także w Europie, poziom mórz w ciągu najbliższych 100 lat podniesie się o mniej więcej 0,5 metra, śnieg zniknie z wyjątkiem najwyższych partii gór, powiększy się obszar pustyń, a oceany staną się zakwaszone, co spowoduje zniszczenie raf koralowych i atoli. Raport wskazuje m.in. na to, iż 12 na ostatnich 13 lat było najcieplejszych od czasu, gdy zaczęto gromadzić dane, temperatury oceanów wzrosły nawet na dużych głębokościach, obszar permanentnie pokryty lodem zmniejszył się na obu półkulach, poziom mórz podnosi się w tempie co najmniej dwóch milimetrów rocznie, zaś zimne dni są coraz rzadsze, podczas gdy gorące dni, upalne noce i fale spiekoty przytrafiają się coraz częściej".

31.01.2007
Na polach wokół, a także w samej Puszczy Kampinoskiej licznie rosną charakterystyczne dla Mazowsza wierzby. Jak opisuje serwis Nauka w Polsce, "Wierzba to drzewo o wyjątkowych walorach. Wyparowuje najwięcej wody spośród drzew liściastych i osusza w ten sposób tereny podmokłe. Dzięki elastyczności pędów, łatwości ukorzeniania i zdolności do szybkiej regeneracji, wierzba wyjątkowo nadaje się do ochrony pasów nadbrzeżnych przed uderzeniami fal. Wierzby wykorzystuje się także do zakładania pasów wiatrochronnych. Ich system korzeniowy pomimo swej głębokości, nie wpływa niekorzystnie na rośliny uprawiane w bezpośrednim sąsiedzwie. Wierzba jest odporna na zanieczyszczenia i bardzo szybko rośnie. Ze względu na odporność na różnego rodzaju zanieczyszczenia środowiska, wierzby sadzi się również w ramach rekultywacji terenów przemysłowych i w strefach ochronnych wokół fabryk oraz na wysypiskach śmieci. Jej wartość opałowa nie ustępuje średniej jakości drewna, a emisja szkodliwych substancji przy jej spalaniu jest nieporównywalnie mniejsza niż węgla." Już Olendrzy, o których pisaliśmy niedawno, poznali się na jej zaletach i w otoczeniu każdego z olenderskich gospodarstw sadzonych było dużo wierzb.

28.01.2007
Kampinoski Park Narodowy przybrał już na dobre zimową szatę. W miniony weekend spotkać można było sporo turystów pieszych, jak i narciarzy biegowych, dla których sezon dopiero się rozpoczął. W dziale FOTO GALERIE można obejrzeć najnowsze zdjęcia z wycieczki narciarskiej nazwanej przez nas NA NARTACH WOKÓŁ CYGANKI.

26.01.2007
Prognozy pogody sprawdziły się, zima wreszcie zawitała na Mazowsze i przez ostatnią dobę na terenie Puszczy Kampinoskiej spadło 20 centymetrów śniegu. Warto wybrać się w weekend na narty biegowe, bo są wyśmienite warunki. Ci, którzy lubią wycieczki piesze, czy długie spacery, będą mieli pierwszą w tym roku okazję, by poobcować z zimą. Przypominamy, że w dziale WYCIECZKI NA WEEKEND znajdziecie kilka pomysłów na zimowe tury po Puszczy Kampinoskiej.

25.01.2007
Już niedługo tysiące obserwatorów wyruszą, by obserwować i liczyć ptaki przebywające zimą w Polsce. W dniach 27-28 stycznia w całym kraju Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje III Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach, w którym mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy przyrody. "Uzyskane wyniki posłużą do opracowania listy najczęściej obserwowanych ptaków w okresie zimowym w kraju jak również w poszczególnych regionach Polski" - informuje OTOP. Akcja organizowana jest od 2005 roku w ostatni weekend stycznia na wzór brytyjskiego Big Garden Birdwatch. "Pod koniec stycznia można już zaobserwować przebywające gościnnie w Polsce gatunki z północnej Europy, takie jak gile, jemiołuszki, kwiczoły i jery. Można też podpatrywać rodzime ptaki, które zdecydowały się spędzić zimę w kraju" - informuje Danuta Pawlak z OTOP.
http://www.naukawpolsce.pap.pl

24.01.2007
Dzisiaj o godzinie 17.00, w Urzędzie Gminy Kampinos, przy ul. Niepokalanowskiej 3, oddziały Ochotniczych Straży Pożarnych z Kampinosu i Zawad, otrzymają niezbędny dla ich skutecznego funkcjonowania sprzęt ratowniczy oraz umundurowanie. Dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego wyniosło ponad 36 tys. zł. Strażacy wzbogacą się o nowy specjalistyczny sprzęt ratowniczy oraz umundurowanie: buty strażackie, hełmy, rękawice. W ubiegłym roku, aż 447 jednostek OSP z terenu całego Mazowsza skorzystało z Samorządowego Programu Wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. Łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 10,6 mln zł. Dzięki pomocy Samorządu Województwa Mazowieckiego strażacy mogli zakupić zarówno samochody pożarnicze i ratowniczo-gaśnicze, jak też niezbędny dla ich skutecznego funkcjonowania sprzęt pożarniczo-gaśniczy i ratowniczy oraz umundurowanie. W uroczystości wezmą udział: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego - Waldemar Roszkiewicz, przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych, a także przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej.
Marta Milewska Rzecznik Prasowy - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

23.01.2007
To już koniec wiosny tej zimy. Dziś przez kraj przejdzie arktyczny front powietrza. Przyniesie mróz i intensywne opady śniegu. "Dziennik" ostrzega nie tylko przed mrozem i śniegiem, ale i przed wiatrem dochodzącym do 35 metrów na sekundę, który spowoduje zamiecie. Synoptycy ostrzegają: prawdziwa zima potrwa do końca marca. Zdaniem synoptyków gazety łagodne deszczowe niże ustąpią miejsca arktycznemu powietrzu znad Skandynawii. Z wtorku na środę gwałtowny wiatr wywoła zamiecie i zawieje śnieżne.
http://www.dziennik.pl

18.01.2007
Obchody Dnia Wierzby Głowiastej odbędą się 20 stycznia 2007 roku w miejscowości Górki Kampinoskie na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Towarzystwo Przyrodnicze Bocian zaprasza wszystkich chętnych. Plan działania jest następujący: godz. 9:00 - zbiórka pod kościołem w Górkach Kampinoskich; godz. 9:30 - 15:00 - ogławianie wierzb w miejscach wcześniej uzgodnionych z mieszkańcami, z przerwą na drugie śniadanie, prowiant we własnym zakresie; godz. 15:30 - ognisko przy leśniczówce w Górkach Kampinoskich, prowiant we własnym zakresie. Ostatni autobus PKS do Warszawy, odjeżdża o godzinie 18:45. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji organizator prosi o wcześniejszy kontakt telefoniczny 0 606 277 567 - Adam Tarłowski.
http://www.bocian.org.pl

12.01.2007
Do 2020 roku ma być więcej lasów na Mazowszu. Program zalesiania na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przygotował Zespół Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska pod kierunkiem Andrzeja Weigle. W poniedziałek zatwierdzać go będzie sejmik województwa. Na Mazowszu lasy i grunty leśne zajmują około 790 tys. ha, co stanowi około 22 procent ogólnej powierzchni województwa i sytuuje je na przedostatniej pozycji w kraju - niższą lesistość ma tylko województwo łódzkie.
http://www.rzeczpospolita.pl

06.01.2007
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem Dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego postanowiło uratować od zapomnienia ostatnie ślady obecności Olendrów i stworzyło projekt porządkowania wszystkich cmentarzy na terenie gminy. Na realizację zadania udało nam się uzyskać grant z Programu Wspierania Inicjatyw Obywatelskich Na Rzecz Wsi i Terenów Wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Prace na cmentarzach ruszą wiosną. W ramach prac chcemy oczyścić teren cmentarzy z samosiewów z zachowaniem istniejącego drzewostanu, uporządkować groby, ogrodzić granice cmentarzy oraz oznakować je poprzez ustawienie tablic informacyjnych. Chcemy także wyznaczyć ścieżkę turystyczną "Olenderskim Szlakiem" oraz wydać broszurę informacyjną. W realizacji projektu wspiera nas samorząd gminy Brochów, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego oraz lokalni mieszkańcy.
http://www.e-sochaczew.pl

05.01.2007
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zostało uhonorowane medalem PRO MEMORIA. Odznaczenie przyznał placówce Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z wnioskiem o to specjalne wyróżnienie wystąpił Stanisław Janicki - uczestnik walk partyzanckich w czasie okupacji hitlerowskiej, Prezes Zarządu Koła AK w Sochaczewie. Sochaczewskie muzeum, działające od 1973 roku, gromadzi pamiątki o uczestnikach walk nad Bzurą, organizuje wycieczki historyczne, zaprasza byłych żołnierzy na spotkania rocznicowe, publikuje materiały historyczne, jest współorganizatorem corocznych Mazowieckich Rajdów Szlakami Walk nad Bzurą oraz rekonstrukcji historycznej walk nad Bzurą w Brochowie. Placówka stworzyła Archiwum Pamięci Bitwy, dokumentację o żołnierzach poległych nad Bzurą, dzięki czemu udało się odtworzyć losy i odnaleźć miejsce spoczynku prawie 100 osób. I właśnie za całokształt działalności muzeum zostało wyróżnione medalem PRO MEMORIA.
http://www.e-sochaczew.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz