ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2006 rok

31.12.2006
Zapraszamy na ciąg dalszy naszej opowieści o Olendrach. Tym razem wybraliśmy się ich śladami, by uwiecznić na fotografiach to, co po dawnych mieszkańcach Kampinoskiego Powiśla pozostało. A zostało już naprawdę niewiele po trzech stuleciach przebywania: zbór w Secyminie Nowym, kilka drewnianych, rozwalających się chałup, parę cmentarzy zachowanych w bardzo złym stanie z nielicznymi, zniszczonymi przez czas i wandali nagrobkami oraz fragmenty krajobrazu z wierzbami licznie sadzonymi przez Olendrów. Fotografie dokumentujące obecność Olendrów na Powiślu Kampinoskim zamieściliśmy w dziale FOTO-GALERIE. O historii Olendrów zamieszkujących Powiśle Kampinoskie przeczytać można w artykule: MENNONICI - DAWNI MIESZKAŃCY PUSZCZY KAMPINOSKIEJ.

29.12.2006
"Miniona jesień była najcieplejsza od 1779 roku. Wiele wskazuje na to, że cały rok 2006 zostanie uznany za jeden z najcieplejszych w półwieczu, a tegoroczny grudzień - za ekstremalnie ciepły" - mówi prof. Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jesień 2006 roku klimatolodzy zaliczyli do odbiegających od normy pod względem temperatur. W rejonie Warszawy średnia jesienna temperatura wyniosła 10,9 st. C., podczas gdy norma stanowi około 8 st. C. Jak tłumaczy klimatolog, na tak wysoką średnią całego sezonu "zapracował" zwłaszcza wrzesień i listopad. Listopad był ekstremalnie ciepły w skali ostatniego półwiecza, ze średnią temperaturą plus 7,6 st. C. (norma dla centralnej części Polski to 2,8. C). "Wszystko wskazuje na to, że również tegoroczny grudzień, z dotychczasową średnią temperaturą około 4 st. C., zostanie uznany za ekstremalnie ciepły" - dodaje prof. Lorenc. "Dotychczasowa dodatnia anomalia termiczna zimy nie oznacza jednak, że do końca jej trwania nie mogą się pojawić okresy spadku temperatury, co jest normalną cechą klimatu Polski" - mówi klimatolog. Wieloletnie analizy wykazują, że najchłodniejsze okresy każdej zimy przypadają na przełom stycznia i lutego. To, czy spadnie i utrzyma się śnieg, zależy od rodzaju cyrkulacji. Obecnie w Polsce przeważa cyrkulacja zachodnia i południowo-zachodnia z pojawiającym się od zachodu Europy wyżem azorskim. "A my czekamy na mroźny wyż syberyjski, który jest sprawcą mroźnych zim w Polsce" - dodaje prof. Lorenc.
http://www.naukawpolsce.pap.pl

28.12.2006
Zapadła decyzja. Nowa trasa ekspresowa S7 w kierunku Gdańska pobiegnie skrajem Bemowa, Puszczy Kampinoskiej i do istniejącej szosy włączy się w miejscowości Kiełpin. Drogowcy wybrali wariant trasy, który ich zdaniem jest najmniej szkodliwy dla środowiska i mieszkańców. Ale protesty i tak będą. Za sześć, siedem lat wygodna nowa dwupasmówka połączy istniejącą szosę z Bemowem i Bielanami, a na południu, przez projektowaną trasę N-S, ze Służewcem, Doliną Służewiecką i Trasą Siekierkowską. Wojciech Dąbrowski, dyrektor oddziału mazowieckiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w najbliższych dniach wystąpi do wojewody mazowieckiego o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Jest ona niezbędna, by wykupić grunty, opracować szczegółowe projekty budowlane i wreszcie przystąpić do prac. Te nie zaczną się jednak wcześniej niż za trzy lata, bo tyle trwa zwykle zdobywanie koniecznych pozwoleń. Trzeba też doliczyć czas na rozpatrywanie ewentualnych protestów. Nowa S7 będzie liczyła nieco ponad 12 kilometrów długości, a koszt jej budowy szacuje się na przeszło dwa milardy złotych.
http://www.dziennik.pl

22.12.2006
Dzisiaj zaczęła się kalendarzowa zima. I taki jak na razie jest jej początek - tylko w kalendarzu, bo za oknem na próżno by jej szukać. Rok temu o tej porze było już biało, zamieszczaliśmy galerię zimowych zdjęć i cieszyliśmy się możliwością biegania po Puszczy na nartach biegowych. Z prognoz wynika, że w tym roku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na tą prawdziwą zimę.

21.12.2006
Mit o rzekomej wyższości sztucznych choinek nad naturalnymi, których wycinanie - zdaniem przeciwników - to dewastacja lasu, upowszechnia się od około 10 lat. Według leśników, naturalne choinki mają tyle samo zalet, co sztuczne wad. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu, drzewko wiąże w swej biomasie znaczne ilości szkodliwego dwutlenku węgla. Pozostające po wycięciu choinki korzenie wzbogacają glebę w próchnicę, a wyrzucone po świętach drzewko szybko się rozkłada, więc jego składniki wracają do obiegu materii w przyrodzie. Sztuczne choinki wytwarza się z substancji, których samo wydobycie powoduje szkody w środowisku, zaś proces produkcji powoduje to, co najbardziej nieprzyjazne: pyły, gazy, wyziewy zakładów chemicznych. Po kilku latach użytkowania choinka trafia na wysypisko śmieci. Jej biodegradacja następuje bardzo powoli, bo rozpad związków PCV trwa co najmniej 400 lat.
http://www.naukawpolsce.pap.pl

15.12.2006
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza w najbliższą niedzielę 17 grudnia o godzinie 13.00 na koncert CHOPIN NA LUDOWO, który odbędzie się w miejscowości Laski w kościele na ulicy 3-go Maja 40/42. Wystąpią: Maria Pomianowska i Zespół Polski. Wstęp na imprezę jest wolny.
http://www.wilkomirski.org.pl

13.12.2006
Północne obszary Puszczy Kampinoskiej, a właściwie tereny znajdujące się pomiędzy granicą lasu, a rzeką Wisłą, zwane potocznie Powiśle Kampinoskie były corocznie zalewane. W XVIII wieku na tych terenach osadzono przybyszów obeznanych z gospodarowaniem na terenach zalewowych. Byli to Mennonici z Holandii oraz przeważający na tych terenach w późniejszym okresie koloniści narodowości niemieckiej. Olendrzy, niezależnie od narodowości tak ich nazywała miejscowa ludność, osiedlani byli na tak zwanym prawie holenderskim. Stanowiło ono, że osadnicy ci byli ludźmi wolnymi. Istnieją po dziś dzień ślady usprawnień, które wprowadzili Olendrzy i które stały się trwałym elementem kampinoskiego krajobrazu nadwiślańskiego. Czytaj wiecej...

10.12.2006
Dawno tak nie było o tej porze roku, by nad Wisłą w otulinie puszczańskiej ciągle koczowały kormorany, które o tej porze roku zwykle są nad morzem, gdzie woda nie zamarza, a one mogą łowić ryby. Zobaczyć można także kopulujące ze sobą kaczki krzyżówki, dla których normalną porą godów jest marzec. W puszczańskich borach słychać nawet śpiew ptaków, charakterystyczny dla wiosennych ociepleń. Nie śpią jeże, borsuki, a lisy, których jest wyjątkowo dużo zapuszczają się na obrzeża wiosek. Zwierzęta wykorzystują cieplejsze dni, żeby uzupełnić pokarm. Czy to wszystko oznacza, że zimy w tym roku nie będzie? Meteorolodzy mówią, że Święta nie będą białe i puchowe. Może tylko w górach spadnie trochę śniegu. W pozostałej części kraju padać będzie deszcz albo deszcz ze śniegiem. W styczniu znów czeka nas ocieplenie. Dopiero pod koniec miesiąca i w pierwszych dniach lutego uderzy w nas tydzień prawdziwych mrozów. W nocy może być nawet minus 20 stopni. Reszta zimy upłynie pod znakiem pogodnego nieba i dodatnich temperatur. Z kolei ornitolodzy wieszczą rychłe nadejście mrozów. Do Warszawy z Puszczy Kampinoskiej przyleciały bowiem sowy uszatki. A te uciekają z łąk wtedy, kiedy nadejście zimy wypłasza z ich żerowisk gryzonie.

04.12.2006
Mimo, że to już grudzień to w Kampinoski Park Narodowy nie zawitała jak w poprzednim roku zima. Nad ranem łapie przymrozek zdobiąc szronem niskie trawy, ale w samo południe potrafi być prawie 10 stopni ciepła. Poranne mgły późno rozpływają się, a w powietrzu zwłaszcza na terenach bagnistych czuć wilgoć moczarów. Najnowsze zdjęcia z minionego weekendu zamieściliśmy w dziale FOTO-GALERIE.

01.12.2006
W dniu 5 grudnia 2006 roku o godzinie 19.00 w Centrum Edukacji KPN w Izabelinie odbędzie się koncert białoruskiego zespołu wokalnego Camerata. Wstęp na imprezę jest wolny.
http://www.ckizabelin.pl

30.11.2006
Mieszkańcy Łomianek uznali w referendum, że nowa wylotówka w kierunku Gdańska powinna biec nad Wisłą. Tym samym odrzucili rządowy projekt, który od wielu lat lokalizuje trasę ekspresową na skraju Puszczy Kampinoskiej i Łomianek. Za tym wariantem głosowało 525 osób, za nadwiślańskim - ponad 4 tys. Frekwencja nie była jednak duża - osiągnęła 28 proc. Budowa nowej wylotówki na Gdańsk ma się zacząć najwcześniej za cztery-pięć lat. - Wyniki referendum nie są dla nas wiążące - komentuje Wojciech Dąbrowski, szef generalnej dyrekcji dróg na Mazowszu. Ostateczną decyzję w sprawie wyboru ostatecznego wariantu podejmie szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek. A ten według nieoficjalnych informacji skłania się ku staremu wariantowi puszczenia trasy skrajem Puszczy Kampinoskiej i cmentarza na Wólce Węglowej. W stosunku do pierwotnych planów trasa zostałaby nieco odgięta na terenie Warszawy. Zamiast przez Chomiczówkę ma prowadzić przez Radiowo.
http://www.gazeta.pl

27.11.2006
Po złotej jesieni Puszcza Kampinoska zmieniła barwy i teraz jest w niej mroczno i tajemniczo. Chodząc wśród porannych mgieł w bagnistej części Puszczy przy odrobinie szczęścia można zobaczyć nawet łosia. Jak Puszcza wygląda obecnie, zobaczcie sami wybierając się na wycieczkę lub oglądając najnowsze zdjęcia, które zamieściliśmy w dziale FOTO-GALERIE.

25.11.2006
Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich zaprasza jutro na coroczną wycieczkę po Puszczy Kampinoskiej. XLII Kampinoski Złaz im. Andrzeja Harskiego organizują wspólnie Stowarzyszenie SKPB oraz Koło nr 9 przy OM PTTK w Warszawie. Wpisowe: 5 PLN u prowadzących. Szczegóły organizacyjne znajdują się na stronie internetowej http://www.skpb.waw.pl

22.11.2006
Kampinoski Park Narodowy i Związek Polskich Fotografów Przyrody zapraszają 25-26 listopada 2006 roku do Izabelina na Międzynarodowy Festiwal fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Istotnym i wyjątkowym elementem bardzo bogatego programu będzie konkurs otwarty na krótkie prezentacje fotografii przyrodniczej w dwóch kategoriach: Przyroda Polski i Przyroda Świata. Celem konkursu jest zaprezentowanie jak najszerszej palety fotograficznych spojrzeń na zjawiska natury. Wstęp na imprezę wolny.
http://kampinoski-pn.gov.pl

16.11.2006
Do maja przyszłego roku Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli będzie zamknięty dla turystów. W tym czasie, za symboliczne 2 zł, będzie można zwiedzać jedynie park w Żelazowej Woli. To efekt prac, jakie od połowy października do wiosny przyszłego roku trwać będą w dworku kompozytora. Rozpoczynają one cały proces rewitalizacji Żelazowej Woli, który, według przewidywań obecnego zarządcy Narodowego Instytutu im. F. Chopina, ma potrwać do 2010 roku. Jeszcze w tym roku wymieniona ma zostać instalacja elektryczna, grzewcza, usunięte będzie również zagrzybienie. Z kolei wiosną wykonywane będą prace wokół domu Chopina, takie jak założenie nowego nagłośnienia, odwodnienie terenu, nałożenie nowych, zewnętrznych tynków oraz monitoring. Remont dworku kosztować będzie ok. 1,2 mln zł, które, podobnie jak środki na inne prace w Żelazowej Woli, pochodzić mają z Wieloletniego Programu Rządowego "Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010". Jak mówi zastępca dyrektora NIFC Małgorzata Błoch-Wiśniewska, pierwszy etap prac, od października do maja, nie jest przypadkowy. To okres najmniejszego nasilenia ruchu turystycznego, a więc najwygodniejszy do przeprowadzania jakichkolwiek prac. Już teraz trwają natomiast prace związane z inwentaryzacją rzeki. Jak wyjaśnia Małgorzata Błoch-Wiśniewska, chodzi o odtworzenie koryta rzeki, jakie zaproponował kilkadziesiąt lat temu prof. Franciszek Krzywda-Polkowski. Okazuje się bowiem, że druga strona parku, na którą teraz przechodzimy przez most, była kiedyś wyspą, otoczoną dookoła Utratą. Kilkadziesiąt lat zaniedbań zrobiło jednak swoje i wyspa zarosła, ale, jak zapewniają władze NFIC, to rozwiązanie ma zostać przywrócone, tak, aby turyści już niedługo mogli opływać wyspę łódkami.
http://www.e-sochaczew.pl

14.11.2006
"Kochasz swoje dzieci? Nie pal śmieci!" - pod takim hasłem Fundacja Arka prowadzi kampanię "Nie trujcie", informującą o fatalnych skutkach praktyki palenia śmieci w domowych piecach, powszechnej w Polsce. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, wynikające ze spalania opakowań, zawierających trujące substancje. Problem ten narasta w jesienno-zimowym okresie grzewczym, tym bardziej że, jak podkreśla inż. Barbara Łysik z Fundacji Arka, niska temperatura i duża wilgotność powietrza wzmagają szkodliwość palonych substancji. 14 listopada ogłoszono Dniem Czystego Powietrza. Spalane w domowych piecach śmieci powodują przy tym osadzanie się w przewodach kominowych sadzy, której nadmiar może prowadzić do zapalenia się przewodu kominowego i pożaru. Emitowanie zanieczyszczeń z tzw. źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów, uniemożliwia ich wyniesienie na duże odległości i rozproszenie przez wiatr.
Marta Stankiewicz
http://www.naukawpolsce.pap.pl

09.11.2006
Kampinoski Park Narodowy, jako kolejny teren o niezwykle cennych walorach przyrodniczych w Polsce, może być następną po dolinie Rospudy, ofiarą planów związanych z budową dróg ekspresowych. Planowana jest bowiem wielopasmowa trasa ekspresowa przebiegająca w otulinie Puszczy Kampinoskiej. Co możemy stracić? Kampinoski Park Narodowy jest fenomenem niespotykanym w Europie. Pod wielką aglomeracją miejską, walcząc z niekorzystnymi wpływami cywilizacyjnymi rozciąga się Puszcza stanowiąca niezwykle różnorodny kompleks przyrodniczy. Skupia bowiem na swoim terenie unikatowe siedliska oraz gatunki roślin i zwierząt. Puszcza Kampinoska położona jest na największym w Polsce węźle wodnym wyznaczonym przez doliny rzek: Wisły, Bugu, Narwi, Bzury i Wkry. Niestety z powodu melioracji, które miały miejsce na przełomie XIX i XX wieku, bardzo bogate przyrodniczo tereny bagienne uległy osuszeniu, a warunki wodne w Puszczy porośniętej głownie przez bór sosnowy, pogarszają się z roku na rok na skutek opadania poziomu wód gruntowych. To wspaniałe i niespotykane środowisko przyrodnicze zagrożone jest wskutek prób realizacji planów budowy drogi ekspresowej łączącej autostradę poznańską z planowaną gdańską oraz w przyszłości trasą ekspresową na wschód. Oznacza to, że odcinek ten byłby obciążony nie tylko nasilonym ruchem podmiejskim, ale przy braku obwodnic Warszawy także międzynarodowym ruchem ciężkich tirów. Droga ta miałaby powstać na styku Parku Narodowego i terenów zielonych najbliższych Warszawie między innymi odciąć Puszczę od Lasu Młocińskiego. Obok aspektów przyrodniczych i prawnych istnieją jeszcze aspekty związane z dziedzictwem kulturowym, z historią i tradycją. Celem powołania Kampinoskiego Parku Narodowego była bowiem, obok ochrony przyrody, także ochrona dóbr kulturalnych i pamiątek historycznych. Puszcza Kampinoska została utworzona na terenach zawierających ślady bytowania z okresu wczesnego średniowiecznego, jednak najważniejsza jest rola, jaką odegrały te tereny w czasie II wojny światowej. Jednym z najważniejszych wydarzeń była szarża 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich pod Wólką Węglową, która otworzyła 19.IX.1939 rozbitym polskim oddziałom drogę na Warszawę. Wydarzenie to upamiętnia kamień leżący na wysokości Dąbrowy Zachodniej. Na obszarach Puszczy poległo prawie 10 tysięcy żołnierzy biorących udział w Kampanii Wrześniowej 1939 roku. W czasie okupacji Puszcza była schronieniem i miejscem szkolenia wojsk AK. Teren Puszczy, jako wolny od okupanta nazywany był "Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską". Pamiątki i miejsca historyczne, o których piszę, znajdują się właśnie na terenie, który zgodnie z planami przebiegu drogi szybkiego ruchu ma być odcięty od okolicznych łąk i podmiejskich tras dojazdowych do KPN.
Dr Iwona Jasser
http://gazeta.lomianki.pl

07.11.2006
Biblioteka Publiczna w Łomiankach ul. Wiejska 12a oferuje wszystkim bezpłatny dostęp do internetu. Z komputerów można korzystać od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia biblioteki. W bibliotece są 4 stanowiska komputerowe, na których zainstalowano programy MS Word i MS Excel. Istnieje możliwość pisania prac oraz ich wydrukowania.
http://www.echo.3w.pl

03.11.2006
W Dziekanowie Leśnym, na końcu brzozowej alei stanął kamień, upamiętniający zmarłego w tym roku taternika i himalaistę, prezesa Mazowieckiego Klubu Górskiego Matragona, pomysłodawcy i organizatora maratonów pieszych w Puszczy Kampinoskiej, Andrzeja Zboińskiego. W uroczystości uczestniczyli przyjaciele i znajomi zmarłego, członkowie prezentujący Klub Górski Matragona, dyrektor Jerzy Misiak reprezentujący Kampinoski Park Narodowy oraz najbliższa rodzina. Pamiątkową tablicę odsłoniła żona i córka nieżyjącego Andrzeja Zboińskiego.
http://www.echo.3w.pl

02.11.2006
Ciepłe, słoneczne jesienne dni w tym roku chyba bezpowrotnie minęły. Nadeszła fala zimna z północy. Zrobiło się ponuro i nieprzyjemnie. Jak Puszcza Kampinoska w słońcu mieniła się barwami jesieni jeszcze kilka dni temu, można zobaczyć oglądając najnowsze zdjęcia, które zamieściliśmy w dziale FOTO-GALERIE.

01.11.2006
1 listopada przez wszystkie cmentarze przechodzą nieprzeliczone rzesze ludzi, odwiedzających groby swych bliskich. W tych dniach, na grobach płoną znicze, składa się kwiaty. W całej Polsce wierzono, że w noc poprzedzającą Dzień Zaduszny cienie zmarłych wychodzą w procesji z cmentarza, udają się do pobliskiego kościoła i słuchają tam mszy, którą celebruje zmarły proboszcz. Wierzono powszechnie, że w tę właśnie noc, dusze zmarłych mogą odwiedzać swe domostwa. Zostawiano więc dla nich uchylone na noc drzwi i furtki, a na stole chleb i inne jadło. Wiara w obecność dusz zmarłych panowała także na terenach dzisiejszej Puszczy Kampinoskiej. W przeszłości w pobliżu cmentarzy i na rozstajnych drogach rozpalano ogniska, aby dusze mogły ogrzać się przy nich, przed długą, powrotną drogą w zaświaty. Ponadto ogień miał chronić ludzi przed złymi duchami i upiorami. Taki zwyczaj długo panował przy miejscu w Puszczy Kampinoskiej zwanym Mogilny Mostek, gdzie została napadnięta i zamordowana kobieta. Dzisiaj dawne zwyczaje zastąpiły obrzędy kościelne, nabożeństwa i modły. Dzień Zaduszny w Puszczy Kampinoskiej kojarzy się z dniami pamięci narodowej. Płoną znicze w cmentarnych kwaterach żołnierskich, na grobach powstańczych, na bezimiennych polnych i leśnych mogiłach żołnierskich, na miejscach straceń, przy tablicach pamiątkowych poświeconych pamięci poległych i zabitych we wszystkich wojnach. Zarówno dawne, jak i obecne obchody Świąt Zmarłych łączy ta sama, niezmienna intencja, a jest nią nieprzemijająca pamięć.

27.10.2006
Od 2000 roku legną się w Puszczy Kampinoskiej 2 pary orła bielika. Obecnie każda z tych par ma po 2 gniazda, ale w trakcie lęgów korzysta tylko z jednego. Jest to duży gatunek orła, rozpiętość skrzydeł do 2,5 metra, masa do 6 kg. Samica jest zawsze większa od samca. Aktualnie w Polsce lęgnie się 450-500 par, z tego w województwie mazowieckim ok. 6 par. Dlatego puszczańskie bieliki są bardzo cenne. Bieliki wymagają do gniazdowania dużych powierzchni leśnych, ze starodrzewiami zwykle sosnowymi w sąsiedztwie zbiorników wodnych w puszczy Wisła. Dorosłe są zazwyczaj osiadłe, młode i nielęgowe koczują. W okresie od października do marca dużo bielików przebywa nad rzekami; często do kilku osobników w jednym miejscu. Ich pokarm stanowią najczęściej: ryby, ptactwo wodne i padlina. Na zajętym terytorium para bielików tokuje od jesieni do wiosny. Toki są bardzo widowiskowe, w trakcie których orły wydają donośne głosy. Bywa tak, że podniecone bieliki w podniebnych tańcach chwytają się nogami i wirując niczym wiatrak lecą w dół, puszczając się tuż nad koronami drzew. Już od późnej jesieni budują lub poprawiają stare gniazda. Od końca lutego do połowy marca bieliki składają 2-3 jaja, których wysiadywanie trwa 38-40 dni. Wysiaduje głównie samica, której samiec przynosi pokarm do gniazda. Najczęściej przeżywa tylko jedno młode, rzadko dwa. Młode karmione są prawie wyłącznie przez samicę, samiec karmi rzadko i tylko podczas nieobecności samicy. Jednak do trzeciego tygodnia wieku piskląt pokarm przynosi tylko samiec. Potem pokarm zdobywają wspólnie. Młode przebywają w gnieździe 10 tygodni. Bieliki osiągają dojrzałość płciową po 5 latach. Młode mają ogólnie ciemniejsze upierzenie, poza tym ciemne: ogon, dziób i oczy. Z wiekiem jaśnieją. Dorosły bielik ma biały ogon, żółty dziób i żółte tęczówki oka.
Adam Olszewski.
http://www.wotulinie.republika.pl

19.10.2006
Widok jest niesamowity. Zdarza się zaledwie raz w roku, przed odlotem ptaków na zimowiska na południu Europy. Żurawie biją skrzydłami i podskakują. Wydają przy tym niezwykłe odgłosy. Ptaki żerują na śródleśnych łąkach puszczańskich. Trudno je podejść, bo są bardzo płochliwe. Najmniejszy ruch powoduje, że natychmiast zmieniają miejsce pobytu. Teraz ptaki zbierają się na sejmikach. Grupy nie są zbyt liczne. Żurawie przed podróżą wspólnie żerują. Ustalają hierarchię w stadzie, trasę i datę odlotu. Sejmiki potrwają do pierwszych przymrozków, co według meteorologów nastąpi za kilka dni.

17.10.2006
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce przeforsować projekt nowego północnego wylotu z Warszawy tzw. trasy mszczonowskiej. Miałaby ona wychodzić z Bemowa, biec skrajem Kampinosu, aż do węzła Kiełpin, łącząc się z trasą S7. Mieszkańcy Łomianek protestują i przedstawiają alternatywny projekt północnego wylotu z Warszawy, korzystniejszy dla gminy i dla Kampinoskiego Parku Narodowego. Większość argumentów opowiada się po stronie projektu gminy Łomianki, ponieważ wyprowadzi on większość ruchu z Łomianek na obwodnicę, co podniesie radykalnie bezpieczeństwo gminy oraz zapewni trwałe zabezpieczenie przeciwpowodziowe gminom Łomianki i Czosnów. Skorygowany wał zostanie odsunięty od Burakowa w kierunku Wisły, co spowoduje, że trasa ominie osiedle biegnąc poniżej skarpy burakowskiej. Oddalenie obwodnicy na wał ochroni również Kampinoski Park Narodowy przed niebezpieczeństwem zachwiania stosunków wodnych w puszczy na skutek konieczności odwodnienia drogi ekspresowej. Trasa mszczonowska miałaby przebiegać przez duży obszar torfowisk Łuże, których odwadnianie będzie wręcz tragiczne dla puszczy i bardzo kosztowne. Na terenie naszej gminy znaczna większość wiatrów wieje od puszczy do Wisły. Spaliny aut jadących samorządową trasą byłyby zwiewane na niezamieszkałe tereny rzeki, zaś z trasy mszczonowskiej będą się kierowały wprost na zurbanizowane rejony Łomianek. Burmistrz Łomianek przyznaje, że dość dziwne jest obstawanie Generalnej Dyrekcji przy swojej wersji, skoro trasa samorządowa byłaby znacznie korzystniejsza. Przede wszystkim zabezpieczy przed powodzią, a wały są już słabe i wymagają odbudowy, da drugi północny wylot z Warszawy, ulica Kolejowa będzie drogą zapasową na wypadek zablokowania trasy S7, nie zostanie zachwiana równowaga wodna w Kampinosie i nie będą naruszone torfowiska, i przede wszystkim nie powstanie wśród wielu setek domów największy węzeł komunikacyjny na Mazowszu. Która koncepcja północnego wylotu z Warszawy przekona wojewodę mazowieckiego? My mamy nadzieję, że gminna.
http://www.echo.3w.pl

12.10.2006
W dniach 18-21 października odbędzie się coroczny 46 Centralny Zlot Młodzieży - PALMIRY 2006. Organizatorowi PTTK Oddział Żoliborz przyświeca cel by wśród młodzieży propagować szacunek dla dokonań przodków i ich martyrologii, kształtować świadomość historyczną oraz zbiorową pamięć o poległych i pomordowanych, ale także o tych, którzy w burzliwej przeszłości Polski odnosili sukcesy i zwyciężali.
http://www.pttk.pl

04.10.2006
W dniach 7-8 października odbędzie się XXXIII MARATON PIESZY przez Puszczę Kampinoską, organizowany przez Mazowiecki Klub Górski Matragona. Maraton odbywa się na wyznaczonej trasie o długości 100 km podzielonej na trzy dystanse: 50, 70 i 100 km. Celem Maratonu Pieszego jest umożliwienie uczestnikom wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania piękna Puszczy Kampinoskiej.
http://www.matragona.org

03.10.2006
Czy zostanie odbudowany zamek w Sochaczewie i stanie się kolejną atrakcją otuliny Puszczy Kampinoskiej? Zadaszenie skrzydła zachodniego, odbudowa ściany południowej i części ściany wschodniej, budowa wież, to tylko niektóre pomysły rewitalizacji wzgórza zamkowego i jego otoczenia. Jak mówił na sesji dr Krzysztof Kamiński, od podjęcia jak najszybszych prac zależy to, czy uda się uratować zamek, czy też dalej będzie on systematycznie "zjeżdżać" do Bzury, jak przez ostatnie 800 lat. Zgodnie z projektem rewitalizacji przygotowanym przez architekta Marka Hryniewieckiego, najpilniejszym zadaniem jest obecnie budowa 4-5 metrowych ścian oporowych zabezpieczających wzgórze, które przypominać mają średniowieczne obwarowania. Zamek ma zostać odbudowany, ale, jak podkreśla dr Kamiński, od początku zaangażowany w ratujące go działania, nie będzie to budowla gotycka. Obecne ruiny pochodzą z XVII wieku i brakuje zapisów ikonograficznych z okresu, kiedy w Sochaczewie istniał zamek gotycki, na których można by było się wzorować. Czy skończy się tylko na planach?
http://www.e-sochaczew.pl

28.09.2006
28 worków pełnych najróżniejszych śmieci to efekt kolejnego sprzątania Bzury, zorganizowanego przez Stowarzyszenie LGD Razem Dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego. W minioną sobotę 6 kajaków krążyło od brzegu do brzegu Bzury zbierając śmieci. Co roku pracy podczas sprzątania jest sporo, co świadczy o tym, że świadomość ekologiczna ludzi jest wciąż niewystarczająca. Przy sobotnim sprzątaniu Bzury pomogła Moto-przystań Michała Ścigockiego z Plecewic oraz wójt gminy Brochów.
http://www.e-sochaczew.pl

26.09.2006
Zakończył się tegoroczny sezon wycieczek sochaczewską kolejką wąskotorową. Dla tych którzy nie zdążyli na przejażdżkę w tym roku mamy dobrą informację - kolejny sezon już za rok, a tymczasem można obejrzeć zdjęcia z tego roku w dziale FOTO-GALERIE.

22.09.2006
Jutro 23 minuty po północy Słońce znajdzie się w punkcie Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień. W Puszczy Kampinoskiej będzie można zaobserwować, jak rośliny i zwierzęta przygotowują się do nastania zimy, co wiąże się z przetrwaniem gatunku. Na początku września widać było, że dnia ubywało, słońce świeciło słabiej, będąc coraz niżej, a wieczorne mgły i chłód spowijały ziemię coraz częściej. Z dnia na dzień ginęła soczysta zieleń drzew i krzewów, a jej miejsce zajmowały kolory rudozielone. Choć w Puszczy przeważają drzewa iglaste, to można znaleźć miejsca, gdzie w październiku znienacka wyłaniają się czerwieniejące dęby, złocące się brzozy, topole, czy wierzby. W okresie tym na polach otuliny puszczańskiej trwają jesienne orki, a za oraczami podążają stada gawronów w poszukiwaniu łatwego i smacznego pożywienia. Ten sielski rolniczy krajobraz zdobią czasami dymy palonych ognisk oraz wieczorne i poranne mgły. W dzień na leśnych, bagiennych łąkach gromadzą się i żerują żurawie tworząc spore stada. Na noc te piękne majestatyczne ptaki odlatują na śródleśne łąki i mokradła, skąd dolatuje potęgowany jesienną mgłą ich klekot. Jesień to pora ptasich odlotów i przelotów nad Puszczą Kampinoską. Niebo przecinają wtedy długie dwuramienne klucze gęsi, które podążają na zimowiska. Później, pod koniec października, uformowane w olbrzymie klucze odlecą z Puszczy Kampinoskiej żurawie. Nadejdzie słota i będziemy mogli spodziewać się pierwszych zwiastunów zimy. Tymczasem zapraszamy do działu FOTO-GALERIE, gdzie można obejrzeć zdjęcia tegorocznego lata w Puszczy Kampinoskiej.

21.09.2006
Jutro sezon koncertowy organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zakończony zostanie koncertem jazzowy. Wystąpi JANUSZ STROBEL TRIO w Ożarowie Mazowieckim o godzinie 19.00 w siedzibie Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego.
http://www.wilkomirski.org.pl

20.09.2006
Mamy przyjemność zaprezentować na łamach serwisu nową galerię zdjęć, której autorem jest Maciej Jurkowski. Maciej fotografuje od 1962 roku, jak sam mówi jest to jego pasja. Lubi fotografować ludzi, przyrodę oraz krajobraz, zwłaszcza nadmorski. W latach 70-tych fotografował muzyków jazzowych na festiwalach Jazz Jambore na zamówienie miesięcznika JAZZ. Z tego okresu pochodzi zdjęcie Czesława Niemena, wykorzystane w dwóch edycjach jego płyty CZAS JAK RZEKA. W 1981 roku wygrał konkurs fotograficzny miesięcznika FOTO. Jego drugą pasją jest rower górski, którym jeździ także po Puszczy Kampinoskiej. Zapraszamy do działu FOTO-GALERIE, gdzie można obejrzeć zdjęcia Macieja Jurkowskiego z tegorocznej rekonstrukcji BZURA 2006.

17.09.2006
Dzisiejsza rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą z 1939 roku była naprawdę fascynującym widowiskiem. Wzięło w niej udział około 400 uczestników ubranych w oryginalne mundury i z wielkim zaangażowaniem odgrywających swoje role, około 20 pojazdów, 3 samoloty oraz ponad 50 koni. Brochowska rekonstrukcja jest największą polską imprezą tego typu i jednym z większych spotkań pasjonatów historii II Wojny Światowej w Europie. Cofnęliśmy się w czasie, by poznać choć namiastkę tego, co wydarzyło się 67 lat temu na polach nad Bzurą koło wsi Brochów.

16.09.2006
Sezon koncertowy organizowany latem przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zbliża się do końca. W najbliższą niedzielę 17 września o godzinie 19.00 w Sali Widowiskowej Centrum Edukacyjnego KPN w Izabelinie odbędzie się koncert galowy. W programie: W. A. Mozart, K. Kurpiński, G. Rossini, F. Lehar. Program tego przedostatniego koncertu drugiej edycji Letniego Festiwalu Muzycznego - W Krainie Chopina jest pomyślany tak, by każdy słuchacz znalazł coś dla siebie. Znajdą się w nim znane arie operowe i operetkowe, a także utwory utrzymane w konwencji żartu muzycznego.
http://www.wilkomirski.org.pl

14.09.2006
Kolej wąskotorowa z Sochaczewa na teren gminy Brochów dojeżdżała już w 1922 roku. Rok później docierała już w głąb Puszczy Kampinoskiej, aż do Piask Królewskich, a dwa lata później do Wyszogrodu. Kolejka przewoziła towary oraz osoby. Regularne kursy zakończyła 30 listopada 1984 roku. Jednak w wyniku starań jej miłośników w Sochaczewie powstało Muzeum Kolei Wąskotorowej, które w tym roku skończyło właśnie 20 lat. Przypominamy, że do końca września można odbyć przejażdżkę muzealnym pociągiem wąskotorowym na 18-kilometrowej, aż do Wilcz Tułowskich, zachowanej w oryginale trasie.

13.09.2006
Redakcja serwisu algorytmy.pl i Reporter.pl przyznała naszej stronie tytuł: "CIEKAWA STRONA", argumentując, że strona jest ciekawym, przydatnym i oryginalnym serwisem. Bardzo nam miło. Dziękujemy.
Ciekawa Strona

10.09.2006
Sezon grzybowy w pełni. Większość ludzi grzyby zbiera, a niektórzy robią zdjęcia wzbudzając tym powszechne zdziwienie. W dziale FOTO-GALERIE można obejrzeć muchomory, ale nie tylko. Koźlak, prawdziwek, czy podgrzybek też się znajdzie.

08.09.2006
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza w najbliższą niedzielę 10 września o godzinie 19.00 na recital organowy, który odbędzie się w miejscowości Stare Babice w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. Wystąpi wybitny polski organista Jan Bokszczanin. W programie: Mozart, Bach, Brahms oraz Buxtehude.
http://www.wilkomirski.org.pl

05.09.2006
W niedzielę 17 września we wsi Brochów koło Sochaczewa odbędzie się rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą 1939. Program jest następujący: 11.00 - otwarcie pola bitewnego i stoisk patronackich; 11.30 - defilada grup rekonstrukcyjnych przez Brochów - wymarsz spod szkoły podstawowej w kierunku kościoła; 12.00 - Msza Św. w intencji poległych nad Bzurą w roku 1939 w Bazylice; Od 13.00 - pokazy dynamiczne pojazdów, zaprzęgów i artylerii; pokaz wyszkolenia szwadronu kawalerii WP; małe inscenizacje historyczne w wykonaniu polskich i czeskich grup - walki na granicy, wkroczenie Sowietów do Polski; 15.00 - 16.00 - Widowisko historyczne - 300 uczestników, 20 pojazdów i 50 koni.
http://www.poloniamilitaris.pl

02.09.2006
Lato mija zawsze za szybko, już mamy wrzesień. Jako pierwszą wrześniową wiadomość zamieszczamy informację o zbliżającym się... Dniu bez Samochodu. Warszawa włączy się do obchodzonego 22 września "Europejskiego Dnia bez Samochodu". Uchwałę w tej sprawie w czwartek przyjęła Rada Warszawy. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. W Polsce "Dzień Bez Samochodu" obchodzony jest od 2002 roku. Zdaniem radnych, przystąpienie stolicy do tego programu spowoduje, że warszawiacy tego dnia pozostawią w domach samochody, a skorzystają z innych środków lokomocji - np. roweru. Jednocześnie, jak podkreślają, wpłynie to na kształtowanie zbiorowej świadomości potrzeby ochrony środowiska.
http://www.naukawpolsce.pap.pl

31.08.2006
W najbliższy weekend ponownie zaprasza melomanów Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego. W najbliższą niedzielę odbędą się kolejne trzy koncerty w różnych miejscowościach położonych w puszczańskiej otulinie. We wsi Laski w Kościele P.W. Matki Bożej Królowej Meksyku o godz. 13.00 odbędzie się koncert kameralny, w którym wystąpią Konstanty Kulka - skrzypce oraz zespół CAMERATA VISTULA, z repertuarem A. Vivaldiego. W Łomiankach o godz. 17.00 w Auli Dydaktyczno - Koncertowej ICDS wystąpią Karol Marianowski - wiolonczela i Tytus Wojnowicz - obój, a w programie: V.Bellini, J.Haydn, S.Joplin oraz muzyczne niespodzianki. Natomiast o godz. 19.00 w miejscowości Stare Babice w Sali Koncertowej Domu Parafialnego przy ul. Rynek utwory R.Schumanna, D.Szostakiewicza i J.Zarębskiego zagra CHOPIN QUINTET.
http://www.wilkomirski.org.pl

29.08.2006
Sierpień to miesiąc wybuchu Powstania Warszawskiego, natomiast wrzesień najbardziej kojarzy się rodowitym mieszkańcom Warszawy i okolic z kampanią 1939 roku. Jest to czas, w którym szczególnie my, mieszkańcy Warszawy i okolic powinniśmy uczcić pamięć poległych. Kombatanci Armii Krajowej Grupy Kampinos jak co roku oddają hołd poległym kolegom. W najbliższych dniach dojdzie do następujących uroczystości dzięki którym będziemy mogli uczcić pamięć poległych żołnierzy. 31 sierpnia o godz. 18.00 w Łomiankach przy pomniku gen. Bołtucia odbędzie się uroczysty capstrzyk.  1 września o godz. 12:00 w kościele na Warzyszewie zostanie odprawiona Msza Św. w intencji poległych żołnierzy i ludności cywilnej we wrześniu 1939 roku. 2 września o godz. 14:00 w Truskawiu przy pomniku, w 62 rocznicę zwycięskiej bitwy z oddziałami RONA, zostanie odprawiona Msza Św. Polowa, odbędą się także okolicznościowe wystąpienia i złożenie kwiatów pod Pomnikiem.
http://www.lipkow.net

28.08.2006
W tym roku obejrzymy już szóstą rekonstrukcję Bitwy nad Bzurą 1939. "W 2002 roku - mówi współorganizator inscenizacji Jacek Haber - mało kto w Polsce myślał o zrobieniu na żywo bitwy z II Wojny Światowej. Zebrało się nas trzydziestu. Do dyspozycji mieliśmy 30 wypożyczonych mundurów. Tylko Paweł Rożdżestwieński i Marek Babulewicz mieli własne, a prócz tego mój samochód pancerny wz. 34 i działko z Lipiec Reymontowskich. Ale... nie było Niemców, nikt nawet o tym wtedy nie myślał, bo nikt nie wierzył, że to w ogóle wyjdzie. Spotkaliśmy się na moście w Witkowicach, całą sobotę lał rzęsisty deszcz, a cała inscenizacja trwała 20 minut i był to po prostu atak na krzaki. Teraz jest potężne widowisko, a rekonstruktorzy są coraz lepszymi aktorami." Na kolejną rekonstrukcję Bitwy nad Bzurą zapraszamy już niedługo - w dniach 16 i 17 września 2006.

24.08.2006
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego w najbliższy weekend znów zaprasza melomanów na spektakl i koncert. W sobotę 26 sierpnia będzie można obejrzeć o godz. 15.30 w skansenie w osadzie puszczańskiej Granica koło miejscowości Kampinos, spektakl "Chopin u źródeł". Natomiast w niedzielę o godzinie 17.00 w miejscowości Łomianki na ul. Granicznej w sali koncertowej PROMUSICA można będzie wysłuchać recital chopinowski w wykonaniu Edwarda Wolanina.
http://www.wilkomirski.org.pl

23.08.2006
W niedzielę Dożynki. Starosta Sochaczewski Józef Gołębiowski oraz Proboszczowie Sochaczewscy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu sochaczewskiego, a w szczególności rolników, na Mszę Świętą Dożynkową, dziękczynną za tegoroczne plony. Msza zostanie odprawiona zostanie w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia o godzinie 12.30 w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Przed Mszą na schodach kościoła odbędzie się koncert zespołu pieśni i tańca ludowego _Mazovia_ z Płocka. Następnie korowód dożynkowy procesyjnie uda się pod ołtarz główny, gdzie zostaną złożone wieńce dożynkowe. Przed uroczystościami zostanie także przygotowany stół z darami ołtarza. Płody ziemi - chleb, owoce, warzywa, miody - będą stanowiły główny element darów. Po Mszy Świętej nastąpi coroczna, niezwykle doniosła uroczystość dzielenia chlebem. W tym roku dożynkowy wieniec wykonali Waldemar Florczak i Sławomir Tomaszewski, natomiast dożynkowy bochen chleba upiecze piekarnia Gzik - Janiak.
http://www.e-sochaczew.pl

22.08.2006
Bociany z Puszczy Kampinoskiej i te z całej Polski szykują się do drogi. Na podmokłych ścierniskach i łąkach rozpoczęły się sejmiki. Bociany żerują i zbierają siły na pokonanie ponad 10 tys. km. Lecieć będą jak zawsze nad terytorium Rumunii, Turcji, krajów Bliskiego Wschodu, Etiopii, by zakończyć swój lot w Republice Południowej Afryki. A gdy odlecą - ile do nas znowu wróci na wiosnę? Z każdym rokiem niestety wraca coraz mniej. Według statystyk co czwarty bocian jest "Polakiem". jednak wkrótce liczba ta może się zmniejszyć. Bocianom nie służą nawozy sztuczne trujące ich pokarm - myszy i żaby. Także napięta sytuacja polityczna w Libanie i Izraelu, przez które to kraje wiedzie trasa ich wędrówki, sprawia, że ptaki giną od pocisków i z wycieńczenia. Trzymajmy więc kciuki za te sympatyczne ptaki, a na wiosnę jak co roku wypatrujmy ich optymistycznej obecności.
http://www.bociany.ec.pl

21.08.2006
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Powiecie Warszawskim Zachodnim na podstawie wyników badań próbek wody powierzchniowej pobranych z miejsca zwyczajowo wykorzystywanego do kąpieli stwierdził brak przydatności wody do kąpieli w akwenie Jezioro Dziekanowskie.
http://www.lomianki.info

19.08.2006
Jutro o godz 11:30 w kościele p.w. Św.Rocha w uroczej puszczańskiej wiosce Lipków odbędą się uroczystości odpustowe.
http://www.lipkow.net

18.08.2006
Jak pisaliśmy wcześniej, tegoroczne lato za sprawą Towarzystwa Muzycznego im. Kazimierza Wiłkomirskiego, obfituje w koncerty. Tym razem w niedzielę 20 sierpnia będzie można wysłuchać: o godz. 13.00 w miejscowości Laski w Kościele P.W. Matki Bożej Królowej Meksyku w recitalu organowym wystąpi BARTOSZ JAKUBCZAK, który na organach zagra utwory m. in. J.S.Bacha; o godz. 19.00 w miejscowości Stare Babice w Sali Koncertowej Domu Parafialnego w recitalu chopinowskim wystąpi światowej sławy pianistka RINKO KOBAYASHI.
http://www.wilkomirski.org.pl

17.08.2006
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie przy współudziale Urzędu Miejskiego w Sochaczewie oraz Klubu Maratończyka i MKS ORKAN w Sochaczewie organizuje XXIII Półmaraton "Szlakiem Walk nad Bzurą", który odbędzie się 10 września 2006 roku o godzinie 12.00. Start honorowy i meta biegu usytuowana została na stadionie MKS ORKAN w Sochaczewie przy ul. Warszawskiej 80. Długość trasy wyniesie 21 kilometrów. Zgłoszenia pisemne należy przesyłać na adres: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji 96-500 Sochaczew, ul. Olimpijska 3 lub meilem mosirorka@interia.pl w terminie do dnia 31.08.2006r. Telefon kontaktowy 862-77-59. Ponadto w dniu startu należy wypełnić kartę zgłoszenia z podaniem NIP. Wpisowe od zawodnika zgłoszonego do dnia 31.08.2006 roku wynosi 20 zł, natomiast w dniu startu 10 września wynosi 30 zł. Z wpłaty wpisowego zwolnieni są: młodzież szkolna, studenci, żołnierze służby zasadniczej oraz osoby, które mają 60 i więcej lat.
http://www.e-sochaczew.pl

16.08.2006
Uroczystość sadzenia dębów w Alei Trzeciego Tysiąclecia w Granicy koło miejscowości Kampinos odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 16.30. Tym razem młode dęby poświęcone zostaną postaciom świętego Maksymiliana Marii Kolbe, księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego - prymasa Tysiąclecia oraz Ojca Świętego Jana Pawła II. Aleja Trzeciego Tysiąclecia została wybrana jako jedno z miejsc w Polsce, gdzie odbędzie się uroczyste sadzenie Dębu Papieskiego. Sadzonka dębu szypułkowego Jan Paweł II oznaczona numerem 505 wyhodowana została z żołędzi zebranych w 2003 roku z najstarszego w Polsce Dębu Chrobrego, które poświęcił Jan Paweł II w 2004 roku podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu. W programie oprócz posadzenia i poświęcenia drzew, wystąpień gości, przedstawicieli Kapituły Alei Trzeciego Tysiąclecia i Kampinoskiego Parku Narodowego, przewidziano także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
http://www.e-sochaczew.pl

12.08.2006
W dniach 13-15 sierpnia w miejscowości Zielonki na ul. Południowej przy stawach odbędzie się X WIELKI FESTYN BABICKI. Zapowiadane atrakcje to: oficjalne zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody, turniej piłki siatkowej plażowej, zawody wędkarskie, występy zespołów muzycznych, a festyn uświetni pokaz sztucznych ogni.
http://www.lipkow.net

11.08.2006
Sporo się dzieje tego lata w małych miejscowościach otuliny Puszczy Kampinoskiej, a wszystko to za sprawą koncertów, które odbywają się w ramach II LETNIEGO FESTIWALU "W KRAINIE CHOPINA" organizowanego przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego. W najbliższą niedzielę o godzinie 12.00 w miejscowości Kampinos w kościele p. w. Wniebowzięcia NMP odbędzie się koncert kameralny. Wystąpi JUNG KWARTET w składzie: PAULINA MASTYŁO - skrzypce, MICHAŁ OSMYCKI - skrzypce, AGNIESZKA ZAGROBA - altówka, ANNA LUBIAK - wiolonczela. Tego samego dnia, ale godzinie 19.00 w miejscowości Stare Babice odbędzie się recital Chopinowski. Utwory naszego wielkiego kompozytora zagra na fortepianie EDWARD WOLANIN.
http://www.wilkomirski.org.pl

08.08.2006
Sezon letni dla wielu osób wiąże się nie tylko z wypoczynkiem, ale niestety z szeregiem utrapień. Osoby uczulone na jad pszczół, os czy szerszeni muszą wykazać się w lato szczególną ostrożnością. Śmierć Ewy Sałackiej wywołała pewien rodzaj paniki. Co prawda sochaczewska erka nie odnotowała jakiegoś znaczącego wzrostu ilości wyjazdów do osób ugryzionych, jednak na pogotowie zgłasza się coraz więcej, matek z dziećmi ukąszonymi przez jakiegoś owada. Lekarze ze szpitala informują, że z takimi dolegliwościami należy kierować się do lekarza pierwszego kontaktu. U osób naprawdę uczulonych na jad owadów może nastąpić wstrząs alergiczny, który kończy się znacznym obrzękiem, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymaniem krążenia. Dlatego w przypadku reakcji alergicznej nie można ugryzienia bagatelizować. Osoby, u których udokumentowano uczulenie, mogą również otrzymać strzykawkę z adrenaliną, którą w przypadku użądlenia należy wstrzyknąć podskórnie. Tymczasem nieuczuleni mogą sobie doskonale poradzić, przykładając do miejsca użądlenia cebulę lub cytrynę i lód. To wystarczy, żeby przestało boleć. Innym utrapieniem letnich dni są kleszcze. Ich ugryzienie nie jest tak bolesne, ale o wiele bardziej niebezpieczne. Kleszcza jak radzi dr Piątkowiecz, należy wykręcić z ranki odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, ranę przemyć wodą utlenioną, a potem przez około miesiąc dokładnie ją obserwować. Jeśli w tym czasie wokół miejsca ugryzienia pojawi się czerwony pierścień, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Oznacza to bowiem, że doszło do zakażenia wirusowego. Najrzadziej odnotowywane są u nas przypadki ugryzienia żmiji, która jest jedynym występującym na tym terenie wężem jadowitym. Jeśli zostaniemy jednak ugryzieni, należy natychmiast skontaktować się z pogotowiem, które zaaplikuje odpowiednią surowicę. Trzeba także pamiętać, by nie tamować krwi, która wypływa z ranek.
http://www.e-sochaczew.pl

05.08.2006
Dyrektor KPN Jerzy Misiak w związku z obniżeniem zagrożenia pożarowego odwołał zakaz wstępu na tereny leśne oraz ruchu turystycznego w obrębie całego Kampinoskiego Parku Narodowego. Trwający równo miesiąc zakaz spowodowany był katastrofalnym zagrożeniem pożarowym na terenach Puszczy Kampinoskiej. Dyrektor KPN wszystkim bardzo dziękuję za respektowanie zakazu wstępu.
http://kampinoski-pn.gov.pl

21.07.2006
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza w najbliższą niedzielę 23 lipca o godzinie 19.00 na koncert kameralny, który odbędzie się w miejscowości Leszno w pałacu BGŻ na ulicy Fabrycznej 1. Wystąpi duet akordeonowy HUBERT GIZIEWSKI & KRZYSZTOF KORBAN. Artyści należą do czołówki polskich muzyków młodego pokolenia. Są laureatami wielu krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. Występowali w krajach Europy i Azji, a także w Stanach Zjednoczonych. Żywiołowo wykonują muzykę o różnorodnym stylu i charakterze. W programie: Mozart i Bizet.
http://www.wilkomirski.org.pl

18.07.2006
W tym roku Żelazowa Wola posiada bogatą ofertę recitali chopinowskich, w wykonaniu znakomitych polskich i zagranicznych wirtuozów w cyklu Prezentacje Muzyczne rozpoczęty w maju i trwający do 24 września. Od 18 do 22 lipca w Żelazowej Woli zagra Piotr Grelowski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a w dniach 25-29 lipca Monika Quinn z warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. W niedzielę 23 lipca, w ramach 53 sezonu koncertowego, o godz. 12.00 zaprezentuje się Takashi Yamamoto z Japonii, natomiast o godz. 15.00 Waldemar Wojtal. W niedzielę 30 lipca wystąpią: o godz. 12 00 Joanna Marcinkowska, a o godz. 15.00 Katarzyna Popowa-Zydroń. Kolejne koncerty odbędą się 6 sierpnia. Będą to recitale Ewy Bukojemskiej i Alicji Kledzik. Wstęp na koncert wliczony jest w cenę biletu wejściowego do parku (4 zł-normalny, 2 zł - ulgowy) dla słuchających na zewnątrz. Istnieje możliwość wysłuchania recitalu wewnątrz dworku po wykupieniu specjalnego biletu w cenie 20 zł na koncerty z cyklu Prezentacje muzyczne lub 30 zł na recitale rozpoczynające się 23 lipca. Liczba miejsc jest jednak ograniczona.
http://www.e-sochaczew.pl

15.07.2006
Jutro o godzinie 12.45 w miejscowości Leszno w kościele p. w. Św. Jana Chrzciciela odbędzie się koncert organowy. Wystąpi Piotr Wilczyński wykonując następujące utwory: J.A.Reincken Toccata G-dur, J.Pachelbel - chorał "Nun freut euch, lieben, Christen g'mein", D. Scarlatti 2 Sonaty D- dur K 287 i K 288, J.S.Bach Toccata i fuga d-moll BWV565. Koncert ten odbędzie się w ramach II LETNIEGO FESTIWALU "W KRAINIE CHOPINA" organizowanego przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego.
http://www.wilkomirski.org.pl

14.07.2006
Przedwczoraj w Puszczy Kampinoskiej w okolicach Roztoki spłonęło około pięciu hektarów lasu i tylko dzięki szybkiej akcji strażaków nie doszło do poważniejszych strat. Niestety prawdopodobnie ogień zaprószyła osoba zbierająca jagody, która niedokładnie zgasiła niedopałek papierosa. Przypominamy, że w Puszczy Kampinoskiej jest katastrofalne zagrożenie pożarowe i w związku z tym jest zakaz wstępu do lasu.

13.07.2006
Może dzięki inicjatywie radnych otulina i obrzeża Puszczy Kampinoskiej staną się mniej zaśmiecone. Według podjętej ostatnio przez radnych uchwały, każdy właściciel posesji w gminie ma obowiązek podpisania umowy na wywóz śmieci i określenia w niej harmonogramu opróżniania śmietników. Radni ustalili też maksymalne opłaty dla tych, którzy nie podpisali umowy i w ich imieniu wywóz będą musiały zrobić służby miejskie. Jeśli Warszawa nie zbuduje systemu segregacji i utylizacji odpadów do 2011 roku, grożą jej kary od Unii Europejskiej od 20 do 90 mln euro rocznie. Przychylamy się do ubiegłorocznej billboardowej akcji gminy "Śmieć przykładem"!
Echo Łomianek i Bielan, nr 13

07.07.2006
Grzywna za spacer od dziś grozi za wejście do lasów: Bielańskiego, Kabackiego, Sobieskiego i lasku na Kole. Tylko wczoraj ratownicy gasili cztery duże, groźne pożary lasów: w Wesołej, Podkowie Leśnej i dwa w Rembertowie. - Jeździmy ciągle od akcji do akcji. Panujące ostatnio upały sprzyjają pożarom. Większość z nich powodują ludzie, zaprószając ogień - mówi rzecznik stołecznych ratowników Witold Łabajczyk. Właśnie z powodu dużego zagrożenia pożarowego Zarząd Oczyszczania Miasta, opiekujący się zielenią w stolicy, wprowadził zakaz wstępu do lasów. Będzie on obowiązywał do odwołania. Rzecznik ZOM Iwona Fryczyńska poinformowała, że wilgotność ściółki wynosi około 3 procent. By sytuacja wróciła do normy, lasom potrzeba około 1,5 tygodnia intensywnych opadów. Za złamanie zakazu Straż Miejska może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.
http://www.rzeczpospolita.pl

06.07.2006
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego - zachęcone powodzeniem zeszłorocznej pierwszej edycji - organizuje II LETNI FESTIWAL W KRAINIE CHOPINA, który będzie trwał przez całe lato do 22 września. Przez ten czas w miejscowościach położonych w otuline Puszczy Kampinoskiej będą się odbywały koncerty festiwalowe i imprezy towarzyszące z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów, oraz gości zagranicznych. Najbliższy koncert odbędzie się w sobotę 8 lipca o godzinie 19.00 w miejscowości Stare Babice w sali koncertowej domu parafialnego. Wystąpi chór Camerata z Białorusi. Camerata uznawana jest za jeden z najlepszych kolektywów śpiewających a capella. Reprezentują najlepsze tradycje rosyjskiego śpiewu chóralnego, jednak eksperymenty z nowymi brzmieniami i formami muzycznymi w połączeniu z głosową imitacją instrumentów robią Cameratę zjawiskiem wyjątkowym. W repertuarze można znaleźć różną muzykę - od klasycznej, poprzez ludową, po jazz, często połączone ze sobą, dając w wyniku absolutnie nowe nie znane wcześniej brzmienia.
http://www.wilkomirski.org.pl

05.07.2006
Dyrektor KPN Jerzy Misiak wydał zarządzenie w sprawie zakazu wstępu i zakazu ruchu turystycznego na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Powodem jest katastrofalne zagrożenie pożarowe lasu. Zakaz wstępu na tereny leśne i zakaz ruchu turystycznego na obszarze całego Kampinoskiego Parku Narodowego wprowadzony zostaje z dniem dzisiejszym i obowiązywać będzie aż do odwołania. Powyższy zakaz nie dotyczy dojazdu i odwiedzania cmentarza w Palmirach, dojazdu do parkingu w Ośrodku Dydaktyczno - Muzealnym im. J.R. Kobendzów w Granicy i zajęć edukacyjnych w obrębie ośrodka oraz zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Centrum Edukacji KPN w Izabelinie.
http://kampinoski-pn.gov.pl

03.07.2006
Niewielu z nas pamięta o tym, że w trakcie urlopowych wędrówek po polskich lasach i na łąkach możemy spotkać żmiję zygzakowatą. Żmije nie atakują znienacka - zwykle uciekają przed napastnikami. Ale uwaga - osaczone mogą ukąsić! Przed atakiem jednak zawsze wydają ostrzegawczy syk. Ukąszenia ludzi zdarzają się stosunkowo rzadko, najczęściej gdy człowiek przez przypadek wystraszy skrytą w trawie żmiję. Zwierze czuje się atakowane i próbuje się bronić właśnie poprzez ukąszenie. Jad żmiji działa na układ nerwowy, zmienia też rytm pracy serca. Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci oraz osób starszych. Dla zdrowego dorosłego człowieka jad nie jest śmiertelnie niebezpieczny, jednak po ugryzieniu należy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia i natychmiast zgłosić się do lekarza, który poda antytoksynę.
http://www.lasypolskie.pl

30.06.2006
Lasy są zagrożone pożarem, ponieważ na terenie całego kraju występuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki w godzinach porannych wynosi zaledwie 10-15 procent, podczas gdy zagrożenie pożarem występuje już przy 30-procentowej wilgotności - informuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. W ciągu dnia ze względu na wysoką temperaturę powietrza i brak deszczu ściółka leśna ulega dalszemu przesuszeniu i jej wilgotność spada do 5-9 procent. Szczególnie niebezpieczna sytuacja pod względem pożarowym występuje w lasach Polski centralnej i zachodniej. W Nadleśnictwie Celestynów na Mazowszu obowiązuje zakaz wstępu do lasu. W ciągu ostatniej doby w lasach wybuchło 145 pożarów. Najwięcej w województwie mazowieckim - 50 i lubuskim - 31. Strażacy i leśnicy apelują o ostrożność, bo przyczyną pożaru lasu jest najczęściej zaprószenie ognia.
http://www.wp.pl

28.06.2006
Od kilkunastu lat istnieje niewielka kolonia rybitw czarnych nad jeziorem Górnym koło Kazunia, które wraz z Kampinoskim Parkiem Narodowym tworzą ostoję ptaków o randze europejskiej. We wspomnianym okresie liczebność tej kolonii była zróżnicowana, a maksymalnie osiągała ona kilkanaście par. Rybitwy wybierały miejsca lęgowe we wschodniej części jeziora, która prawie corocznie poddawała się niszczącej mocy gwałtownych burz i wiatrów. W ten sposób większość jaj rybitw pływała na wodzie. Kilka lat temu sytuację tą zaobserwował Piotr Szpakowski, który od kilku lat kontroluje jeziora Dolne i Górne. Wymyślił on skonstruowanie pływających platform lęgowych o wymiarach 50 cm x 50 cm, których podstawa wykonana jest z cienkich gałęzi robinii akacjowej. Pod każdą taką platformą podwiązano cienkim drutem 3 plastikowe butelki półlitrowe, które gwarantują wyporność. Na wierzchu przywiązywano sznurkiem około 3 cm warstwę trzcin. Każda tak przygotowana platforma była przywiązywana na sznurku ok. 1,5 m długości do kołka, który był wbijany w dno jeziora. Sznurek powoduje, że gniazdo zawsze będzie mniej więcej w tym samym miejscu, a ponadto daje swobodę reagowania platformy na zmiany poziomu wód. Dodatkowo kołek wystając nad taflę wody stanowi znakomite miejsce obserwacyjne i wypoczynku dla rybitw czarnych. Platformy oddalone są od siebie od 2 do 4 metrów jedna od drugiej. Na okres zimowy platformy są zdejmowane, co najlepiej wykonać późnym latem. Ponownie zamontowuje się je w drugiej połowie kwietnia. W 2005 roku było wystawionych 7 platform, z których 4 były zajęte. W 2006 roku zamontowano 16 sztuk, z czego zajętych było aż 10.
http://www.bocian.org.pl

27.06.2006
Lato dopiero się zaczęło, ale wygląda na to, że dzisiaj będzie rekordowa temperatura. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że dzisiaj w południe temperatura w cieniu w Puszczy Kampinoskiej wyniesie 34 stopnie Celsjusza. Zarazem ma to być kulminacja upału w tym tygodniu, bo od jutra w ten rejon mają zawitać przelotne opady deszczu, które powinny znacznie schłodzić powietrze.

26.06.2006
Skutki zimnej wiosny widać w bocianich gniazdach. Jedne młode boćki są już dobrze upierzone i niebawem zaczną naukę latania, inne dopiero się wykluły. Przyloty bocianów rozłożyły się w tym roku na blisko cztery tygodnie. Taka jest też różnica wieku u młodych. Powodów do niepokoju jednak nie ma. Maluchy zdążą się nauczyć latać. Najwyżej zabiorą się "drugim statkiem", który wyruszy do Afryki pod koniec sierpnia. Chociaż młode boćki bardzo nierówno dorastają, jest ich dużo więcej niż przed rokiem. W gniazdach spotkać można od 2 do 4 młodych ptaków. Tak duża ich liczba zwiastuje chłodne lato.
http://www.naukawpolsce.pap.pl

23.06.2006
Nieznacznie zmniejszyło się zagrożenie pożarowe lasów Puszczy Kampinoskiej - informuje Samodzielna Pracownia Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL. Nie oznacza to jednak dobrego stanu wilgotności ściółki leśnej. Z dużego zagrożenia pożarowego, które panowało praktycznie cały czas od początku maja, po ostatnich opadach stan ten zmniejszył się do średniego zagrożenia pożarowego. Jak już pisaliśmy, Kampinoski Park Narodowy należy do najbardziej suchych kompleksów leśnych w Polsce.

21.06.2006
Dokładnie o godzinie 14.27 naszego czasu, Słońce wstąpi w znak Raka, rozpoczynając astronomiczne lato. Początek astronomicznego lata nie pokrywa się z latem klimatycznym. W klimatologii jako lato przyjmuje się okres, gdy średnie temperatury dobowe przekraczają 15 stopni Celsjusza. Według uśrednionych wyników wieloletnich obserwacji, lato pojawia się około 1-5 czerwca w Polsce środkowej i około 5-10 czerwca na wschodzie kraju. Przemijającą wiosnę w Puszczy Kampinoskiej uchwyciliśmy na fotografiach. Serdecznie zapraszamy do działu FOTO-GALERIE.

20.06.2006
Prom "Pliszka" kursujący między Łomiankami a Tarchominem już pływa. Od strony Łomianek prowadzi do niego dróżka na końcu ul. Parkowej. Z Tarchomina najłatwiej dotrzeć do przeprawy, jadąc wałem na północ od piaskarni przy ul. Odkrytej. Prom wypływa w weekendy, święta i dni przedświąteczne, od godziny 8.00 do 20.00. Ceny: dorośli 4 zł, młodzież 3 zł, dzieci do 7 lat za darmo.

19.06.2006
Od kilku tygodni w księgarniach dostępny jest nowy przewodnik po Puszczy Kampinoskiej, autorstwa Marcina Zamorskiego, pt: "Spacerem, rowerem... Puszcza Kampinoska i okolice". Oto, jak sam Autor przedstawia ten przewodnik: "Książeczka z założenia jest inna niż tradycyjne przewodniki - "hasłowa", trochę tak jak książka dla dzieci. Ma przede wszystkim zachęcać: do zwiedzania, poznawania, a także do czytania obszerniejszych opracowań o Puszczy Kampinoskiej. Cena przewodnika wynosić powinna do 25 zł."

18.06.2006
Wiosna to czas, gdy przyroda rozwija się i rozmnaża. Uchwyciliśmy na fotografiach żaby, które na okres rozrodu wędrują do zbiorników wodnych, pokonując niekiedy znaczne odległości, by w toni wodnej spełnić swój rodzicielski obowiązek. Serdecznie zapraszamy do działu FOTO-GALERIE, by obejrzeć najnowsze zdjęcia tych sympatycznych płazów.

17.06.2006
Przeprowadzone badania wskazują, że jeżeli natychmiast wzgórze zamkowe w Sochaczewie nie zostanie zabezpieczone, jego poważna część osunie się, a wraz z nim ocalałe od południowego zachodu ruiny zamku. Wiadomo, że zabezpieczenie wzgórza będzie kosztowne. Ale takie spożytkowanie pieniędzy to jedyny sposób, by symbol miasta funkcjonował nie tylko na papierze, herbie i starych fotografiach, by mieszkańcy jak dotychczas mogli go oglądać na żywo. Powinniśmy sobie też zdawać sprawę, zwłaszcza w obliczu wojennych zniszczeń, jakie spustoszyły Sochaczew, że ocalenie tak dużego fragmentu murów średniowiecznej budowli to prawdziwy skarb. Pewne możliwości daje Unia Europejska, która dysponuje sporym budżetem na ocalanie zabytków. Czy władze miejskie zdecydują się na napisanie stosownego wniosku o dofinansowanie?
http://www.e-sochaczew.pl

16.06.2006
Już za kilka lat muzyki Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli będziemy mogli słuchać w odnowionej scenerii. Konkurs na projekt rewaloryzacji zabytkowego parku wokół domu, w którym urodził się wybitny polski kompozytor, wygrało lubelskie Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy Sp. z o.o. Członkowie jury tłumaczyli, że dzięki projektowi park zostanie oczyszczony z kilkudziesięcioletniego zachwaszczenia, powstaną przeszklone - współczesne, a jednocześnie nawiązujące do tradycji tego miejsca - pawilony, które będą w stanie sprostać ogromnemu ruchowi turystycznemu. Park w sezonie letnim odwiedza dziennie od 1500 do nawet dwóch tysięcy osób. Projekt obejmuje także odtworzenie zaniedbanego amfiteatru i instalację oświetlenia. Autorzy projektu zaplanowali wykorzystanie materiałów używanych w budynkach zabytkowych, m.in. polnych kamieni i czerwonych cegieł. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina chce, by park w nowej szacie był dostępny dla zwiedzających w 2010 roku - w dwóchsetlecie urodzin kompozytora.
http://www.cgm.pl

09.06.2006
W niedzielę 11 czerwca 2006 w puszczańskiej wiosce Sieraków zostanie odprawiona Msza Święta Polowa za żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej na terenach Puszczy Kampinoskiej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 14.00 przy pomniku poległych żołnierzy AK VIII Rejonu.
http://www.lipkow.net

07.06.2006
IX Kampinoski Rajd Rowerow odbędzie się 10 czerwca 2006 roku. Program Rajdu 9:20 - Start na trasę Rajdu - indywidualnie lub grupowo z wyznaczonych punktów z Dzielnic: Bemowo, Bielany i Gmin: Izabelin, Stare Babice. Miast Łomianki i Nowy Dwór Mazowiecki Przejazd trasą ustaloną przez organizatora do punktów kontrolnych TOYOTA Laski i Sieraków. Spodziewany przyjazd na Polanę w Lipkowie 12:30 - 13:00, a o 15:00 zakończenie Rajdu i powrót w indywidualnym zakresie. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Kampinoskiego Parku Narodowego.

05.07.2006
Z materiałów umieszczonych w naszym serwisie, z wykorzystaniem schematu szlaków rowerowych Puszczy Kampinoskiej oraz logo "rowerem po puszczy", powstał artykuł zatytułowany "Znane i nieznane Puszcza Kampinoska" w dwumiesięczniku HAPOWO nr 6, wiosna 2006 roku. Oto link do artykułu w formacie pdf: Znane i nieznane Puszcza Kampinoska.

03.06.2006
Według danych statystycznych w 2004 roku najwięcej pożarów zanotowano w województwie mazowieckim - ponad 1300, najmniej w warmińsko-mazurskim - 134. To zaskakująca dysproporcja, ponieważ lesistość na Mazowszu jest o 7% mniejsza niż na Warmii i Mazurach. Pożary w mazowieckim stanowią około 20% pożarów leśnych w całej Polsce! Wśród przyczyn należy wymienić przede wszystkim ludzką głupotę. Ponad 50% pożarów to podpalenia, a prawie 40% to nieostrożność dorosłych. Stare drzewostany płoną zdecydowanie rzadziej niż młodniki i uprawy. Pożary drzewostanów starszych niż 40-letnie, to zaledwie około 30% wszystkich pożarów lasów. To dlatego uprawy leśne z drzewami o wysokości poniżej 4 m są na mocy Ustawy o lasach objęte stałym zakazem wstępu.
http://www.drwal.net.pl

02.06.2006
Od czasu, kiedy dworek i park w Żelazowej Woli znajdują się w rękach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, powoli zmienia się ich oblicze. Najnowszym znakiem zmiany podejścia do dworku i parku jest kamienna, a nie asfaltowa alejka. Instytut dba o to, aby wszelkie zmiany dokonywały się w sposób przemyślany i planowy, oczywiście w porozumieniu z urzędem Konserwatora Zabytków. Działania prowadzone są dwutorowo. W odniesieniu do parku NIFC rozpisał konkurs na projekt jego przebudowy i konserwacji. - Konkurs jest dosyć trudny - mówi dyrektor Małgorzata Błoch-Wiśniewska z Instytutu - ponieważ obejmuje wiele elementów: zieleń, architekturę, małą architekturę. Jego wyniki zostaną ogłoszone 14 czerwca. Wierzę, że będą interesujące. Na razie cieszymy się z tego kawałka drogi, nie tylko wygląda estetycznie, ale ponadto umożliwia życie drzewom, bo asfalt miał na nie niezwykle szkodliwy wpływ. Sam dworek został wyłączony z projektu. Instytut nie zamierza zmieniać jego struktury i wyglądu. Koncentruje się natomiast na jego ratowaniu. Wymieniono już gont, system alarmowy, zainstalowano nowy system grzewczy. Należy jeszcze wymienić instalację elektryczną, zrobić nowe nagłośnienie. Obecnie NIFC bazuje na środkach rządowego programu Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010. Małgorzata Błoch-Wiśniewska zapewnia natomiast, że po ogłoszeniu wyników konkursu, Instytut zwróci się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskich.
http://www.e-sochaczew.pl

01.06.2006
Po wiosennych powodziach, a zwłaszcza po przejściu fali kulminacyjnej na Wiśle, inspektorzy Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych doliczyli się w wałach Wisły i Bzury na wysokości Puszczy Kampinoskiej 25 dziur bobrowych. Bobry bytują sobie w starorzeczach i odnogach rzek, budują tam swoje żeremia i wzbogacają różnorodność życia w wodzie. Niestety w czasie przypływu wysokiej wody ich siedliska zostają zalewane, a one w dużym pośpiechu instynktownie zaczynają szybko budować nowe schronienia w wałach przeciwpowodziowych. Na szczęście kopanie tuneli bobry zaczynają poniżej zwierciadła wody, a potem tuż pod powierzchnią skarpy kierują się do góry nie wchodząc zbyt głęboko w nasyp wału. Wały wiślane i bzurne są masywne i zabawa bobrów z meliorantami w chowanego na razie dobrze się kończy. Należy przy tym wspomnieć, że dużo gorsze dziury w wale potrafią zrobić lisy, które mają tendencje do kopania nor prostopadle przez wał, jakby chciały go przeszyć na wylot. Tutaj na szczęście lisy są bardziej płochliwe od bobrów, boją się ludzi poruszających się po drogach przywałowych.
http://www.e-sochaczew.pl

31.05.2006
W minioną sobotę ruszyła w pierwszą podróż w tym sezonie sochaczewska kolejka wąskotorowa. Dopisała pogoda i podróżni. Jak co roku na sympatyków ciuchci czekało wiele atrakcji, m. in. zwiedzanie Muzeum, pokaz muzealnego taboru i przejażdżka zabytkowym pociągiem na sam skraj Puszczy Kampinoskiej. Sochaczewskie Muzeum posiada największy w Europie, liczący ponad 200 jednostek, zbiór taboru wąskotorowego. Na ekspozycji można oglądać przede wszystkim najrozmaitsze parowozy, z których niektóre pochodzą jeszcze z końca XIX wieku. Przed 11.00 goście wsiedli do pociągu i ruszyli na wycieczkę do Wilcz Tułowskich. Tam odbyli krótki spacer ścieżkami Puszczy Kampinoskiej i przejazd pociągiem do Tułowic, gdzie w Osadzie Puszczańskiej na rzeczką Łasiczka czekało ognisko i pieczenie kiełbasek. Dyrekcja Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i kierownik Oddziału Muzeum w Sochaczewie zapraszają na przejażdżki do Puszczy Kampinoskiej. Muzeum czynne jest we wszystkie dni, oprócz dni poświątecznych, w godz. 10:00 - 15:00, a w dniach kursowania pociągu już od 8:00. Sochaczewska kolejka jeździć będzie do końca września. Kolejka wąskotorowa czeka na wszystkich, wrażenia z wycieczki są niepowtarzalne i wyjątkowe.
http://www.e-sochaczew.pl

30.05.2006
Od jutra psy na smycz, a koty na klucz. W podwarszawskich lasach i na łąkach będzie wykładana szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów. Szczepienie potrwa do 10 czerwca. Z samolotów będzie zrzuconych 25 szczepionek na kilometr kwadratowy. Szczepionka ukryta jest w przynęcie brązowo-zielonej kostce o wymiarach 4 cm x 4 cm x 1,2 cm. Ma charakterystyczny zapach ryby. Lekarze weterynarii przestrzegają, aby nie spuszczać psów ze smyczy, a jeśli już biegają luzem, to zwracać baczną uwagę na to, co biorą do pyska. Po zjedzeniu szczepionki mogą cierpieć na poważne dolegliwości żołądkowe. Nie wolno też brać szczepionki do ręki.
http://www.gazeta.pl

25.05.2006
Ponad 200 kilogramów ważył łoś, upolowany przez kłusowników na Biebrzańskich Bagnach. Nielegalni myśliwi zostali złapani na gorącym uczynku. Kilka dni później spłonął dom strażnika, który ich zatrzymał. Przypadek? Złapani kłusownicy zostali wypuszczeni przez prokuraturę za poręczeniem majątkowym. Tak jest bardzo często, choć za kłusownictwo grozi do 8 lat więzienia, zwykle kończy się na karze grzywny. Teraz sprawą wyjaśnienia przyczyn pożaru domku strażnika zajmie się policja. W związku z tym nielegalni myśliwi czują się niemal bezkarni. Złapanie ich graniczy niemal z cudem i jak widać nie gwarantuje natychmiastowych konsekwencji. Poza tym kłusowników przybywa, bo w cenie jest dziczyzna.
http://www.lasypolskie.pl

22.05.2006
Sochaczewski Klub Maratończyka zaprasza do wzięcia udziału w III Maratonie w Chodzie w Puszczy Kampinoskiej. Celem imprezy jest spotkanie z pięknem przyrody puszczańskiej, popularyzacja chodu jako formy rekreacji i sportu oraz element patriotyczny - wspomnienie tych, którzy polegli w obronie Polski, a których prochy leżą w tej części Mazowsza. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie do 24 maja przez Jana Cebrzyńskiego tel. 0-47/863-10-92, w godzinach 20-21 lub osobiście w dniu imprezy czyli 28 maja w godzinach 6-7 przed halą sportową MOSiR-u przy ulicy Kusocińskiego. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w tej imprezie.
http://www.e-sochaczew.pl

18.05.2006
W Górkach Kampinoskich w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny 21 maja 2006 roku odbędzie się uroczystość Jubileuszu 25-lecia Parafii. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 17.00 koncertem Orkiestry "Victoria" z Rembertowa Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej, następnie o godzinie 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta z udziałem Prymasa Polski. W trakcie uroczystości będzie można nabyć książkę o parafii w Górkach pt. Zwyczajna Parafia, wydaną specjalnie na tę okoliczność. Złożyły się na nią głównie wspomnienia parafian, są one autentyczne i niektóre bardzo ujmujące. Są też wątki o powstaniu styczniowym i II wojnie światowej, historia kościoła w Górkach, trochę refleksji i poezji. Historia kościoła w Górkach jest wyjątkowa. To już czwarta z kolei budowla stojąca w tym samym miejscu. Pierwszą mieszkańcy stawiali w 1937 roku - została zniszczona w czasie okupacji hitlerowskiej. Druga stawiana wysiłkiem parafian w 1976 roku została rozbita i spalona przez oddziały ZOMO. Trzecia budowla - piękny, drewniany, legalnie zbudowany kościół spłonął 15 kwietnia 1999 roku. Teraz stoi równie piękny, murowany kościół, odbudowany po spaleniu na tych samych fundamentach. Opracowana przez parafian publikacja oddaje klimat tych wszystkich wydarzeń. Jej nakład jest ograniczony, zachęcamy do jej nabycia w dniu uroczystości.
http://www.wotulinie.republika.pl

16.05.2006
W tym roku już po raz siódmy wystartuje Rodzinny Rajd Rowerowy im. Tadeusza Krawczyka po Powiecie Sochaczewskim. Impreza odbędzie się w sobotę 27 maja, a trasa będzie wiodła z Sochaczewa przez Rybno, Młodzieszyn, Brochów do Motoprzystani w Konarach, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. W tym roku łączna trasa rajdu liczy 50 kilometrów. Uczestnicy Rajdu jadą zwartą grupą z prędkością około 15 km na godzinę, pod opieką policji, służby medycznej i technicznej. Peleton prowadzą komandorzy Rajdu Franciszek Wilczkowski i Piotr Ciurzyński, którzy ustalają tempo grupy, dostosowane do najsłabszych uczestników. Miejscem docelowym jest Motoprzystań w Konarach, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe certyfikaty udziału w Rajdzie. Na podstawie certyfikatów organizatorzy losują nagrody. Organizatorami rajdu są Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa Zamek. Swój udział w Rajdzie można zgłosić wyłącznie w dniach 26 kwietnia - 19 maja w Wydziale Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, ul. Piłsudskiego 65, I piętro, pokój nr 22 i 23 tel. 46 864 18. Po 19 maja zapisy nie będą przyjmowane. Osoby poniżej 18 lat mogą zostać zapisane jedynie przez rodziców, dzieci do lat 14 mogą wziąć udział w rajdzie tylko pod opieką dorosłych.
http://www.e-sochaczew.pl

10.05.2006
Mimo postępu wiosny skutki dotkliwej i długotrwałej zimy wciąż jeszcze obserwować można u dziko żyjącej zwierzyny. Najbardziej jest ona spragniona soli i mikroelementów. Sarny, dziki i jelenie nie otrząsnęły się jeszcze z dokuczliwej i długiej zimy. Przez prawie trzy miesiące na skutych mrozem i okrytych śniegiem łąkach pozbawione były one dostępu do naturalnej karmy. Nie lepiej było w lasach. Nadal leśnicy spotykają wiele zwierząt bardzo osłabionych. Zwierzyna spragniona jest soli i mikroelementów. Dlatego tak chętnie korzysta ze specjalnych lizawek.

07.05.2006
W dniach 13-14 maja odbędzie się III Bielański Rajd Rowerowy szlakami Kampinosu. Start z Bielan w sobotę o 10.00. Trasa 2-dniowego rajdu to około 130 km szlakami Kampinosu. Nocleg w Osadzie Puszczańskiej PTTK w Tułowicach. Powrót do Warszawy w niedzielę około 18.00. Warunki uczestnictwa to tylko odpowiedni rower oraz zadowalająca kondycja. Jutro - 8 maja o godzinie 18.00 odbędzie się w Bielańskim Ośrodku Kultury spotkanie organizacyjne w sprawie rajdu rowerowego. Liczba uczestników do 20 osób. Opłata na uczestnictwo - 60 zł (nocleg, kolacja i śniadanie, ubezpieczenie, przewóz bagażu, mapa i niespodzianki). Więcej informacji udziela Łukasz Kula-Orłowski (BOK), tel. 0603-966-976, lukasluka@poczta.onet.pl.

04.05.2006
Kampinoski Park Narodowy jest miejscem szczególnie narażonym na pożary i ze wszystkich parków narodowych w Polsce, właśnie w nim występuje od wielu lat najwięcej pożarów. Niskie opady atmosferyczne, mała wilgotność gleb na przeważającej powierzchni Parku i szybko przesuszająca się ściółka stwarzają bardzo duże zagrożenie pożarowe. Tradycja wypalania łąk na wiosnę i dość duży ruch turystyczny podwyższają w znacznym stopniu niebezpieczeństwo powstawania pożarów. Dlatego Kampinoski Park Narodowy został zakwalifikowany do I kategorii zagrożenia pożarowego lasu. Oznacza to, że Puszcza Kampinoska od połowy kwietnia do połowy września jest monitorowana z wież obserwacyjnych, codziennie od godzin rannych do zmierzchu przez pracowników Służby Ochrony Przeciwpożarowej Parku (SOPP). Niestety ryzyko powstania pożaru w Puszczy Kampinoskiej jest coraz wyższe. Codziennie poprawiające się warunki pogodowe powodują wzrost zagrożenia pożarowego. W związku z tym, że Instytut Badawczy Leśnictwa dzisiaj zakwalifikował Kampinoski Park Narodowy do grupy rejonów o dużym zagrożeniu pożarowym apelujemy - mimo, że nie ma jakiejkolwiek informacji na oficjalnej stronie internetowej KPN-u - aby zachować szczególną ostrożność, a w razie zauważenia pożaru zaalarmować Straż Pożarną - tel. 998 lub Straż Parku - tel. 022-722-60-01 czynny całą dobę.

27.04.2006
Przedwiośnie tak szybko jak nagle przychodzi, tak niespodziewanie się kończy. Właściwie nie wiemy kiedy dokładnie to się stało, a już na dobre skończyły się roztopy, na łąkach tylko gdzie niegdzie zostało trochę wody, błyskawicznie rozkwitły pierwsze kwiaty. Oczy aż razi soczysta zieleń. W Puszczy Kampinoskiej na dobre zawitała wiosna, a na szlakach nie ma już prawie błota. Zachęcamy do odwiedzenia puszczańskich borów, czy to na rowerze, czy pieszo. W dziale WYCIECZKI NA WEEKEND jest kilka propozycji, które mogą być przydatne przy wyborze trasy. Natomiast w dziale FOTO-GALERIE zamieściliśmy zdjęcia z tegorocznego przedwiośnia. Każdy kto ma ochotę, może zobaczyć jak na początku kwietnia wyglądał Kampinoski Park Narodowy.

25.04.2006
W dniach 29 i 30 kwietnia Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach będzie nieczynny.
http://kampinoski-pn.gov.pl

22.04.2006
Gmina Brochów i Fundacja Polonia Militaris rozpoczęły ostatnie przygotowania do tegorocznej rekonstrukcji historycznej w Brochowie. W związku z tym, że tegoroczna Bzura odbędzie się 17 września, organizatorzy pragną również przypomnieć walki, jakie toczyło Wojsko Polskie po 17 września z agresorem radzieckim, który bez wypowiedzenia wojny rozpoczął zajmowanie wschodnich terenów Rzeczypospolitej. Dzięki uprzejmości naszych przyjaciół z Polski i zza granicy, zobaczymy po raz pierwszy na Bzurze odtworzoną taczankę wz. 36, samochód pancerny Peugeot, kopię niemieckiego czołgu Pzkfw 2 i kilka niespodzianek. Gościć będziemy również po raz pierwszy GRH 11 pułku ułanów Legionowych, która zaprezentuje nam podczas szarży efektowne, ale bezpieczne upadki koni i ułanów. Już dziś zapraszamy w imieniu Pana Wójta Gminy Brochów na brochowskie pola za kościołem.
http://www.poloniamilitaris.pl

13.04.2006
W związku ze stale poprawiającą się sytuacją powodziową i spadkiem poziomu wód Wisły w południowych powiatach nadwiślańskich Mazowsza wojewoda odwołał wczoraj pogotowie przeciwpowodziowe. Rzecznik wojewody mazowieckiego Maksym Gołoś poinformował PAP, że pogotowie przeciwpowodziowe odwołano w powiatach: warszawskim zachodnim, legionowskim, nowodworskim, płońskim, sochaczewskim, w powiecie płońskim i w samym mieście Płock. Alarm przeciwpowodziowy odwołano także w gminie Wyszogród, jednej z nadwiślańskich gmin powiatu płockiego. Najwyższy poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej odnotowano w nocy z 3 na 4 kwietnia, gdy przepływała tam fala kulminacyjna. Poziom rzeki przekraczał wtedy stan alarmu o 1,5 metra.
http://www.pap.pl

09.04.2006
W minioną niedzielę, poziom wody Wisły układał się w strefie stanów wysokich i Warszawiacy wylegli tłumnie na wały, żeby z bliska przypatrzeć się temu, nie do końca obcemu, ale jednak niecodziennemu, zjawisku. W związku z tym, że był to pierwszy tej wiosny ciepły dzień, wielu z nich połączyło to z wypadem za miasto, więc całe sznury samochodów stały wzdłuż dróg prowadzących do umocnień przeciwpowodziowych. Gdzieniegdzie było widać rozstawione stoliczki turystyczne, pachniały smakowicie kiełbaski, więc sezon grilowy został zainaugurowany. Jednak to co niósł ze sobą nurt wkurzonej rzeki, nie było apetyczne, nie dziwię się kipieli, ja też bym się wkurzyła, gdyby mi ktoś kazał targać na grzbiecie tyle śmieci. Pierwsze miejsce w tych oryginalnych regatach drużynowo zajmowały plastikowe butelki; lekko unosiły się na spienionych, mętnych falach i zgrabnie szły z prądem. Nawet jeśli któraś zahaczyła się o wystający korzeń czy krzew, zaraz inna przywoływała ją do porządku, trącała denkiem lub szyjką i dalej mknęły już w duecie. Tor przy brzegu zajmowały szklane butelki po wódce, im było trudniej pokonywać wzburzone wody królowej rzek; częściowo zatopione przez przelewającą im się przez szyjkę breję w gustownym kolorze kawy z mlekiem, dzielnie utrzymywały się na powierzchni. Większość z nich zachowała w całości nalepki, tak, że można było odczytać gdzie wyprodukowano ich poprzednią zawartość! W związku z tym, można pokusić się na stwierdzenie, że albo zakłady spirytusowe stosują lepsze kleje do etykiet niż producenci napojów sprzedawanych w plastikowych butelkach, albo papier lepiej trzyma się szkła niż sztucznego tworzywa, bo żadna butelka typu pet nie mogła poszczycić się nalepką! Środkiem nurtu podróżowały bliżej nieokreślone kawałki folii, opakowań ze sztucznego tworzywa i kawałki pni, te ostatnie dawały niezłe widowisko; ludzie stojący na brzegu starali się odgadnąć, o które kępy krzewów zahaczy ów stateczek. Wszyscy zawodnicy płynęli więc wartko, rywalizując między sobą na zakrętach i starając się wymijać co bardziej wystające wysepki. Nieraz któryś osiadał na stałe i robinsonował do chwili aż wyższa fala nie zabrała go ze sobą . Wszystkiemu przyglądali się sędziowie, porozstawiani na wszystkich etapach zawodów; kaczki krzyżówki uważnie obserwowały sportowe zmagania licząc, że może na którymś z płynących korzeni znajdą stado smakowitych ślimaków, ale nic z tego, wszystkim na łapy patrzyły z góry stada krzyczących mew, które mając duże doświadczenie w patrolowaniu dużych akwenów wodnych, skutecznie zapobiegały próbom przekupstwa. Ktoś jednak uprawiał sabotaż na torze wyścigowym, ktoś, kogo nikt w tym miejscu się nie spodziewał i nawet mewy były bezradne. U podnóża wału, w miejscu oddalonym o ładne kilkadziesiąt metrów od właściwego koryta rzeki, można było zauważyć równo, w stożek przycięte pnie drzew! Świeże wióry unoszące się na spokojniejszej przy brzegach wodzie, świadczyły o tym, że ktoś usiłował zakłócić przebieg regat! Nikogo nie złapano jednak za płaski ogon i nie pociągnięto do odpowiedzialności, warto jednak odnotować, że na środkowym odcinku Wisły, w miejscowości Nadbrzeż, zauważono ślady bobrzej dywersji. Nie przeszkodziło to zawodnikom, którzy w zdziesiątkowanej ekipie (część osiadła na oczeretach i trawiastych brzegach) popłynęli w kierunku Gdańska i teraz najprawdopodobniej zbliżają się już do Torunia. Jak osiągną Bałtyk, to pewnie spotkamy ich na nadmorskich plażach, baraszkujących wesoło w przybrzeżnych falach albo opalających się na rozgrzanym piasku. Szerokiej drogi i stopy wody pod kilem! Katarzyna Lewańska-Tukaj
http://www.lasypolskie.pl

07.04.2006
W dziale FOTO-GALERIE zamieściliśmy zdjęcia, których autorem jest Marcin Mikusek. Tym razem autor w swych pracach uwiecznił GADY I PŁAZY PUSZCZY KAMPINOSKIEJ. Jednocześnie zachęcamy wszystkich pasjonatów Puszczy Kampinoskiej do nawiązania współpracy z nami w tym zakresie. Chętnie opublikujemy Wasze prace - zdjęcia, artykuły czy relacje z wycieczek po Puszczy Kampinoskiej.

06.04.2006
Czy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji wypalania traw? Szczególnie teraz zmorą strażaków jest wiosenne wypalanie traw, a także późnym latem i jesienią wypalanie resztek pożniwnych. W naszej świadomości zalągł się mit, że wypalanie traw i słomy poprawia jakość gleby. Niestety tak nie jest. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Giną zwierzęta i to nie tylko leśne, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, ponieważ tracą orientację w dymie i ulegają zaczadzeniu. Śmierć w płomieniach czyha też na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu z nich, gnieżdżących się na ziemi lub w krzewach, a zatem palą się gniazda zasiedlone z jajeczkami lub pisklętami. Wypalanie traw w Polsce jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, służby leśne i ochrony środowiska. Ekolodzy zdecydowanie apelują, że wypalanie nie jest efektywnym sposobem odnawiania gleby. Zostało naukowo udowodnione, że wypalanie suchej roślinności wpływa negatywnie na wiele elementów przyrodniczych. W wielkim skrócie: ziemia zostaje wyjałowiona, a nie użyźnia się; nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych; przerywany jest proces formowania się próchnicy, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody.

05.04.2006
Zima już poza nami, choć jeszcze 10 dni temu w Puszczy Kampinoskiej zalegał śnieg. W dziale FOTO-GALERIE zamieściliśmy tegoroczne zdjęcia ukazujące Kampinoski Park Narodowy w zimowej szacie.

04.04.2006
Problem dzikich wysypisk śmieci stanowi poważny problem w polskich lasach. Ciągle bardzo dużo ludzi żyje w przeświadczeniu, że odpady i niepotrzebne rzeczy lepiej wyrzucić do lasu niż płacić za ich wywóz. Wychodzą oni z założenia, że las należy do państwa, jest więc "niczyj", bez znaczenia jest że go niszczą i brudzą. Takie podejście sprawia, iż w lasach możemy spotkać wszelkiego rodzaju śmieci, począwszy od papierów, butelek, na starych krzesłach, a nawet lodówkach kończąc. A przecież tak naprawdę lasy należą do nas wszystkich, są wspólnym dobrem. Służą wypoczynkowi, rekreacji, dostarczają wielu użytków - borówek, malin, jeżyn, grzybów. W interesie nas wszystkich leży utrzymanie ich w czystości i dobrym stanie zdrowotnym. Zasoby leśne danej gminy mogą być wielkim atutem przyciągającym turystów. Wiele osób, zwłaszcza z dużych miast poszukuje odpoczynku i spokoju na łonie natury. Nie wszystkie samorządy mają świadomość, jak dochodowym interesem może być agroturystyka. Zaśmiecając lasy mieszkańcy wiosek, które miałyby szanse przyciągnąć turystów pozbawiają się tej szansy. Kto będzie chciał spacerować po lesie, gdzie co kilka metrów leżeć będą śmieci? Nic tak nie działa na ludzi jak bodźce ekonomiczne. Trzeba więc powtarzać, że czyste lasy mogą przekładać się na zyski dla miejscowej ludności. W zaśmiecaniu lasów mają też swój niemały udział turyści. Nie stanowi dla nich problemu wyrzucenie byle gdzie pustej butelki, czy opakowania po jedzeniu. Oni przeszli już szlak, zobaczyli, co chcieli i nie interesuje ich, że teraz przyjdzie tu ktoś inny, kto również chciałby zobaczyć las bez śmieci. Takie zachowanie jest efektem niskiej świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Gwarantem właściwego podejścia do przyrody jest wyrabianie już od najmłodszych lat właściwych nawyków i zachowań. Teraz wiele ludzi wychodzi z założenia, że to oni są władcami świata. Las także jest dla nich i ma im służyć, mogą w nim robić wszystko, nawet urządzić śmietnisko. Zapominają, że oni tylko przez ten las przechodzą lub przejeżdżają, a w gęstwinie kryją się prawdziwi mieszkańcy tego królestwa. Piotr Gawlik.
http://www.lasypolskie.pl

29.03.2006
Dzisiaj Księżyc zaćmi Słońce. W Warszawie faza częściowa zaćmienia zacznie się o 11:54, a maksymalna faza, wynosząca 53 procent wydarzy się o 12:57. Zaćmienie skończy się o 14:00. W trakcie zjawiska Słońce będzie znajdować się na wysokości około 40 stopni nad horyzontem. Oby tylko dopisała pogoda, bo inaczej nici z obserwacji.
http://www.pap.pl

26.03.2006
Wczoraj udanie zakończyliśmy sezon narciarski w Puszczy Kampinoskiej. Przebiegliśmy trasę z Roztoki wokół rezerwatu Karpaty. Dla tych, którzy nie znają tej pętli, zamieściliśmy jej opis i zdjęcia w dziale WYCIECZKI NA WEEKEND. W tym sezonie raczej nie uda się już pokonać tej trasy na nartach, ale może to być ciekawa propozycja na spacer w najbliższy weekend.

25.03.2006
Wczoraj do Puszczy Kampinoskiej dotarł chyba pierwszy bocian. Mieszkaniec wsi Krogulec, na którego stodole znajduje się bocianie gniazdo powiedział, że ptak pojawił się późnym popołudniem i sprawiał wrażenie bardzo zmęczonego. Bociani zwiadowca dzisiaj wciąż nie ruszał się z gniazda, ale w południe dało się słyszeć jego klekot. Mimo to chyba jest zaskoczony zalegającą w okolicy nadal dość grubą warstwą śniegu. Dzisiaj w południe w Roztoce, w samym środku Puszczy Kampinoskiej, było 10 stopni ciepła. Śnieg znika w oczach i był to raczej nasz ostatni dzień spędzony na nartach biegowych. Przylot bociana i tak zdecydowana odwilż zwiastuje szybkie nastanie przedwiośnia. Tylko patrzeć, jak wciąż pokryte śniegiem puszczańskie łąki zamienią się w rozlewiska. Bociana zwiadowcę można obejrzeć dziale FOTO-GALERIE.

23.03.2006
Fundacja Nasza Ziemia zainicjowała w całej Polsce wiosenne akcje sprzątania i likwidacji dzikich wysypisk śmieci, w których do końca kwietnia weźmie udział kilkanaście tysięcy wolontariuszy ze szkół i organizacji społecznych. Akcje będą cyklicznie organizowane w ramach całorocznej Kampanii Sprzątanie Świata Polska. Pierwsza akcja odbyła się z okazji pierwszego dnia wiosny. Uczniowie warszawskich gimnazjów sprzątali brzegi Wisły. Śmieci były segregowane, a następnie oddane do recyklingu.
http://www.naszaziemia.pl

20.03.2006
Mimo że pogoda na to nie wskazuje to jednak dzisiaj rozpoczyna się astronomiczna wiosna. W Polsce o godzinie 19:27 Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej, zwanym także punktem Barana i rozpocznie astronomiczną wiosnę. Wiosna rozpoczyna się co roku w trochę innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365,24 dnia. W ubiegłym roku Słońce znalazło się w punkcie Barana 20 marca o godzinie 13:33. Przed dwoma laty astronomiczną wiosnę mieliśmy jeszcze wcześniej, bo o godzinie 7:50.

19.03.2006
Czy Kampinoski Park Narodowy ma duży problem z kłusownictwem na swoim terenie? Czy skala kłusownictwa jest taka, jak w innych regionach kraju i czy strażnicy często stykają się z tym procederem? "Kłusownictwo na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego jest zjawiskiem rzadkim, najczęściej spotykaną formą kłusownictwa jest stawianie wnyków na zwierzęta. Z każdym rokiem ich liczba zmniejsza się. Najczęściej wnyki trafiają się w okolicach śródparkowych wiosek" - poinformował nasz serwis pracownik KPN Pan Piotr Fidler. Ewentualne przypadki znalezienia sideł czy innych oznak kłusowników można zgłaszać do Straży Parku pod numerami telefonów (022) 722 60 01 lub (022) 722 60 21.

16.03.2006
Puszcza Kampinoska ciągle nosi zimową szatę. Mimo, że kalendarzowa wiosna już za pięć dni, nadal można się cieszyć urokami zimy. Zapraszamy do działu WYCIECZKI NA WEEKEND, gdzie zamieściliśmy nową propozycję eskapady na narty biegowe. Trasę tą można oczywiście także przejść pieszo.

15.03.2006
"Na nadejście termicznej wiosny jeszcze poczekamy. Niskie temperatury nie stanowią większej anomalii, choć dotychczasowa średnia temperatura marca utrzymuje się poniżej normy - powiedziała prof. Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Niewykluczone, że obecna, niska temperatura utrzyma się do około 20 marca, chociaż może nastąpić lekkie ocieplenie. Nie znaczy to jednak, że nie będzie już nocnych spadków temperatury poniżej minus 4-5 stopni C" - dodała klimatolog. Według kryteriów przyjmowanych przez klimatologów wiosna termiczna ustala się wówczas, gdy przez co najmniej trzy dni średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się pomiędzy 5 a 10 stopni C. Z wieloletnich badań wynika, że w rejonie Warszawy można jej oczekiwać około 30 marca.
http://www.onet.pl

09.03.2006
Trudna tegoroczna zima dała się we znaki dzikiej zwierzynie. Zwierzęta najbardziej odczuły niskie temperatury, gdy słupek rtęci spadał do 20 i 30 stopni poniżej zera, to powodowało szybkie straty energii u zwierząt. Utrzymująca się dodatkowo wysoka pokrywa śniegu, na której wierzchu utworzyła się skorupa lodowa, znacznie ograniczyła dostęp do pożywienia, zarówno w lasach, jak i na polach. Widziałem wychudzone sarny, a ponieważ w Puszczy Kampinoskiej występuje mało drzew liściastych, którymi zwierzyna płowa mogłaby się pożywić bez wsparcia człowieka, podchodzą one w pobliże domostw. Ślady działalności zwierząt podczas tegorocznej zimy są widoczne w pobliżu zabudowań, najczęściej pod postacią oskubanych z kory pni drzew. Problemem są też bezpańskie, albo puszczane luzem psy. Sarny są łatwym łupem. Wyczerpane po ciężkiej zimie instynktownie zbliżają się do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. Szansa przeżycia wygłodzonej sarny przy ataku psa jest teraz dość mała. Prośba do właścicieli czworonogów by nie puszczali luzem swych pupili, zwłaszcza, że jest to zabronione na terenie Kampinoskiego PN. Przedruk powyższego krótkiego artykułu z naszego serwisu został zamieszczony w dwutygodniku regionalnym GAZETA ŁOMIANKOWSKA nr. 6 z 24.03.2006 roku.

05.03.2006
W związku z pojawieniem się pierwszego przypadku ptasiej grypy w Polsce, podajemy telefony do Powiatowych Lekarzy Weterynarii z ośrodków położonych najbliżej Puszczy Kampinoskiej: PIW Warszawa Zachodnia, 05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 129/133, Przemysław Laudański, 502560658 PIW 96-500 Sochaczew, ul. Staszica 112, Wojciech Wojciechowski, 694469691 PIW 05-100 Nowy Dwór Maz., ul.Mazowiecka 5, Jacek Leszczyński, 604963523. W przypadku znalezienia na terenie Puszczy Kampinoskiej lub w jej okolicy martwego ptaka lub ptaków - dzikich lub domowych, prosimy niezwłocznie powiadomić jedną z wymienionych powyżej placówek.

03.03.2006
Ornitolodzy alarmują - drastycznie zmniejsza się w Polsce liczebność wróbli. Przyczyn jest kilka. Wróbel to typowy ptak związany z człowiekiem, od niepamiętnych czasów przebywający w pobliżu zabudowań. Ulubionymi miejscami lęgowymi tych ptaków były np. nieistniejące już dziś strzechy, drewniane dachy domów, różne otwory w budynkach, a także stajnie i stodoły. Tymczasem obecna zabudowa nie sprzyja wróblom, tym bardziej że nawet zabudowania gospodarcze są na ogół szczelnie pozamykane. "Kiedyś rolnicy trzymali dużo zwierząt gospodarskich w pomieszczeniach, do których łatwo mogły wlatywać wróble, mając tam dostatek pokarmu. Było także znacznie więcej koni, których odchody były obfitym źródłem pożywienia tych ptaków. Teraz im tego zabrakło" - tłumaczy prezes Towarzystwa Ornitologicznego, Przemysław Kunysz. W Polsce występują dwa gatunki wróbli: domowy i mazurek. Drastycznie zmniejsza się liczebność zwłaszcza tego drugiego gatunku, zamieszkującego tereny wiejskie. Jego ulubionym miejscem gniazdowania są np. dziuple wierzb, a tych drzew także jest coraz mniej. Ptaki te są ponadto bardzo wrażliwe na ostre zimy. Przy temperaturze spadającej poniżej minus 20 stopni, wróble chroniły się zwykle w stajniach, stadninach koni, których stale na wsi ubywa i ptaki nie mają nawet gdzie nocować." - tłumaczy Przemysław Kunysz. Przypomina, że w Europie Zachodniej malejącą liczebność wróbli zaobserwowano już ponad 20 lat temu, zwłaszcza na wsi, dokonywały się tam podobne przemiany, jakie teraz zachodzą w Polsce.
http://www.onet.pl

02.03.2006
W ślad za Dyrekcją Kampinoskiego Parku Narodowego zamieszczamy komunikat: "W związku z istniejącym zagrożeniem wystąpienia na terenie kraju przypadków ptasiej grypy prosimy o stosowanie się do poniższych zaleceń: 1. W przypadku znalezienia na terenie parku lub w jego okolicy martwego ptaka/ptaków (dzikiego lub domowego), prosimy niezwłocznie powiadomić najbliższą placówkę weterynaryjną oraz pracownika Kampinoskiego Parku Narodowego. 2. Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ptaka/ptaków. 3. Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zaleceń wydawanych przez służby weterynaryjne".
http://kampinoski-pn.gov.pl

23.02.2006
Wszystko wskazuje na to, że choć sugerują koniec zimy pisząc na innych portalach - już lecą do nas bociany - to jednak ona wcale nie ma zamiaru opuścić Mazowsza. Po kilkudniowej odwilży znów pada śnieg i chwycił mróz, dlatego na najbliższy weekend proponujemy wycieczki piesze i dla narciarzy biegowych. Puszcza Kampinoska jest nadal pokryta grubą warstwą białego puchu i warto ten fakt wykorzystać. Najłatwiej jest teraz spotkać zwierzęta, zwłaszcza na bagnach i łąkach, gdzie jest dobre pole do obserwacji. Zapraszamy do działu WYCIECZKI NA WEEKEND, może któraś z nich przypadnie Wam do gustu.

22.02.2006
Jutro o godzinie 11:00, w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbędzie się seminarium pt. Derkacz w zmieniającym się środowisku doliny rzecznej na przykładzie Kampinoskiego Parku Narodowego. Autor: Bogumiła Olech - Kampinoski Park Narodowy.
http://kampinoski-pn.gov.pl

20.02.2006
Bociany, które zimowały w środkowej i południowej Afryce, dolatują już do Europy - tak wynika z informacji przekazywanych sobie przez ornitologów - poinformował PAP prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Przemysław Kunysz. Z najnowszych doniesień wynika, że boćki, które najwcześniej rozpoczęły wędrówkę, są już w Turcji i Grecji. Jest to główny szlak "polskich" bocianów. Teraz będą lecieć brzegiem Morza Czarnego, kierując się do Polski. Jeśli nad Bałkanami nie zatrzymają ich chłody lub niedogodne wiatry, to powinny przylecieć zgodnie ze swym corocznym "rozkładem jazdy". Wieloletnie obserwacje wskazują, że masowy przylot bocianów do Polski nastąpi w trzeciej dekadzie marca, ale na pewno będą indywidualiści, zwani też zwiadowcami, którzy mogą dotrzeć do nas już w połowie marca - tłumaczył Kunysz.
http://www.pap.pl

16.02.2006
Na najbliższy weekend, jeżeli tylko utrzyma się śnieg, mamy dwie propozycję dla narciarzy biegowych, choć te trasy można również przejść pieszo. W dziale WYCIECZKI NA WEEKEND zamieściliśmy opis Palmirskiej Pętli i Dwudziestki.

13.02.2006
To widok piękny, ale i smutny. Setki dzikich kaczek, niektóre niespotykanych gatunków, oraz dumna rodzina łabędzi próbują przetrwać zimę. Gromadzą się tu codziennie, bo to jedyne miejsce w najbliższej okolicy, gdzie Bzura nie zamarzła. Stado jest coraz mniejsze, umierają z zimna, głodu, a niekiedy również od ciosów okrutnych ludzi. Mróz wiele ptaków okaleczył na zawsze, jak tę kaczkę o jednej łapie, bo druga została w lodowej bryle. Na szczęście o tych słabych stworzeniach nie zapomnieli niektórzy mieszkańcy Boryszewa. Codziennie pojawia się tu ktoś z chlebem czy ugotowaną kaszą dla ptaków. Wiemy też, że to konieczne dokarmianie wsparła piekarnia pana Górskiego. W ubiegłym tygodniu o chleb dla kaczek i łabędzi zwróciliśmy się do właścicielki innej sochaczewskiej piekarni - Wioletty Gzik-Janiak, która bez namysłu podarowała na ten cel ogromny worek pieczywa, obiecując, że to nie koniec pomocy. Za każdy przyniesiony nad rzekę okruch chleba w imieniu kaczek bardzo dziękujemy, wiele z nich tylko dzięki temu przeżyje.
http://www.e-sochaczew.pl

10.02.2006
Już lecą do nas bociany - mówi Kazimierz Walasz, prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Te z Afryki Południowej są obecnie nad Tanzanią i lecą na północ, te z Bliskiego Wschodu docierają do Bosforu. Tysiące bocianów przeleciały już nad Gibraltarem, ale to głównie bociany z Europy Zachodniej. Ogromna większość naszych leci przez Bosfor. Muszą tam jednak czekać na odpowiednie warunki, bo latają jak szybowce, korzystając z kominów termicznych. Czy mamy się obawiać, że bociany nadlatujące z Iraku czy lecące przez Turcję przyniosą nam ptasią grypę? Większych obaw nie ma, bo ptaki osłabione do Polski nie docierają, jednak może się zdarzyć, że bocian po drodze upoluje jakiegoś chorego ptaka i sam się zarazi. Jesteśmy przygotowani i na takie niebezpieczeństwo zauważa Wiesław Rozbicki, rzecznik Głównego Inspektora Weterynaryjnego.
http://www.wp.pl

08.02.2006
Dawno nie było tak obfitych opadów śniegu na Mazowszu. Mieszkaniec wsi Kępiaste, położonej prawie w samym środku Puszczy Kampinoskiej, poinformował nas, że jest tam około pół metra śniegu, mimo tego nie ma problemu z dojazdem samochodem do wioski.

07.02.2006
Pojutrze o godzinie 10:00, w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbędzie się seminarium pt. Wczoraj i dziś torfowiska Długie Bagno w Puszczy Kampinoskiej. Autor: dr Marek Kloss (CBE).
http://kampinoski-pn.gov.pl

06.02.2006
Niepokojący jest fakt spadającego poziomu wód gruntowych i osuszania się bagien w Puszczy Kampinoskiej. Problem ten dotyczy nie tylko podwarszawskich terenów. Mokradła w Polsce magazynują olbrzymie ilości wody. Stowarzyszenie Chrońmy Mokradła ocenia, że w torfowiskach zgromadzonych jest około 35 miliardów metrów sześciennych wody, czyli znacznie więcej niż ilość wody we wszystkich polskich jeziorach łącznie. Bagna i rośliny na nich rosnące doskonale filtrują wodę. Zwłaszcza torfowiska są w stanie zatrzymywać i wyłączać z obiegu szkodliwe substancje rozpuszczone w wodzie. Tylko na mokradłach przetrwały w Polsce rzadkie gatunki roślin, m.in. owadożerna rosiczka. Tam schronienie znajdują ptaki, a także inne zwierzęta, m.in. łosie i wydry. Dziewięćdziesiąt procent mokradeł w Polsce zdegradowano nieprzemyślanymi melioracjami. Potrzebujemy nowego podejścia, które doceni rolę obszarów wodnych i podmokłych jako naturalnych magazynów wody pitnej. Bez naturalnie funkcjonujących rzek możemy mieć w przyszłości poważne problemy z dostępem do wody - bez względu na to, ile wybudujemy zapór - dodał Jacek Engel kierownik programu Wody Śródlądowe.
http://www.wwf.pl

28.01.2006
Jutro o godzinie 18:00 w parafii pod wezwaniem Św. Rocha w Lipkowie wystąpi WOKALNY ZESPÓŁ KAMERALNY "CANZONA". Będzie to koncert kolęd trzech narodów słowiańskich: Polaków, Łemków i Ukraińców. Odbędzie się on w lipkowskim kościele. Wstęp wolny.
http://www.lipkow.net

23.01.2006
Polski biegun zimna znajdował się tej nocy w centralnej Polsce. 30,4 stopnia Celsjusza poniżej zera wskazały termometry w Toruniu, a w Sulejowie koło Łodzi było o 0,1 stopnia cieplej. Z chłodem będziemy się zmagać do środy. W te mroźne dni pamiętajmy szczególnie o innych. Od początku zimy z powodu mrozów zmarło w Polsce 150 osób; jak wynika z danych policji tylko w czasie minionego weekendu znaleziono ponad 20 zamarzniętych. Przez kolejne noce i dni ma się już systematycznie ocieplać, aż do kolejnej fali mrozów, która ma do nas zawitać już w sobotę. Według wstępnych prognoz mrozy wrócą wtedy z jeszcze większą siłą. W sobotę w Warszawie temperatura ma spaść w dzień nawet do minus 30 C.
http://www.gazeta.pl

21.01.2006
Minister środowiska Jan Szyszko apeluje do dzieci i dorosłych, szkół i organizacji pozarządowych o zimowe dokarmianie zwierząt w lasach i na polach. Niskie temperatury oraz gruba, zamarznięta pokrywa śnieżna, utrudniają zwierzętom dostęp do pokarmu, przede wszystkim zwierzętom małym, jak np. zające, kuropatwy, bażanty, małe dziki. Dwa tygodnie w takich warunkach dla tych zwierząt oznaczają głód. Z tego powodu najlepiej zostawiać karmę w miejscach, w których zwierzyna się koncentruje. Nie należy dokarmiać zwierząt na własną rękę. Trzeba skontaktować się z leśniczym, a on wskaże miejsca, w których karmę należy wysypać. Nie należy zostawiać jedzenia dla zwierząt w miejscach przypadkowych, bo można spowodować duże szkody w lesie. Np. zostawiając jedzenie dla zwierząt w pobliżu tzw. młodników, czyli młodych drzew sosnowych, doprowadzimy do tego, że zwierzęta, po zjedzeniu wysypanej przez nas karmy, obgryzą drzewka. Leśnicy dadzą nam również karmę, którą będziemy mogli wysypać w lesie lub na polu. Chętnie ją udostępnią wszystkim, którzy będą chcieli pomóc w dokarmianiu zwierząt. Karma ta jest specjalnie przygotowana, np. ta dla ptaków zawiera gruby piasek, który połknięty np. przez bażanty ułatwi im trawienie zjedzonego pokarmu. Należy pamiętać, że w dokarmianiu zwierząt trzeba być konsekwentnym, czyli systematycznie, w tym samym miejscu zostawiać dla nich karmę. Zwierzęta bardzo szybko się przyzwyczajają. Wystarczy, że karmę zostawimy gdzieś raz, a następnego dnia, w tym samym miejscu będą czekały na kolejną porcję jedzenia.
http://www.wp.pl

19.01.2006
Mimo zapowiadanych jeszcze większych mrozów niż są, proponujemy Wam krótki weekendowy spacer w sercu Puszczy Kampinoskiej. Serdecznie zapraszamy do działu WYCIECZKI NA WEEKEND, gdzie zamieściliśmy propozycję wycieczki: DOLINKA ROZTOKI - WIZYTA U BOBRÓW.

13.01.2006
Tegoroczna zima na Mazowszu jest dokładnie taka, jaka zima powinna być. Warstwa śniegu zalega od sylwestrowych obfitych opadów. To sprzyjające warunki, by wybrać się na narty biegowe, póki sprzyjają ku temu warunki. IMGW zapowiada, że w sobotę i niedzielę na Mazowszu ma być pogodnie i tylko okresami pojawi się wzrost zachmurzenia do umiarkowanego. W dziale WYCIECZKI NA WEEKEND zamieściliśmy propozycję krótkiej eskapady na biegówki.

12.01.2006
Z ogromną przyjemnością informujemy, że wzbogaciliśmy dział FOTO-GALERIE o nową piękną galerię zdjęć: MOTYLE PUSZCZY KAMPINOSKIEJ, której autorem jest Marcin Mikusek. Autor zdjęć od kilku lat zajmuje się fotografowaniem fauny i flory Puszczy Kampinoskiej, ze szczególnym upodobaniem motyli. Bogactwo barw i kształtów tych pięknych owadów wzbudza podziw i powoduje, że stają się one częstym obiektem zdjęć dla fotografa przyrody. Mamy nadzieję że galeria ta będzie tego przykładem. Zachęcamy wszystkich pasjonatów Puszczy Kampinoskiej do nawiązania współpracy z nami w tym zakresie. Chętnie opublikujemy Wasze prace - zdjęcia, artykuły czy relacje z wycieczek po Puszczy Kampinoskiej.

11.01.2006
Sochaczewski Klub Maratończyka zorganizuje 22 stycznia towarzyskie wyjście do Puszczy Kampinoskiej - tylko dla dorosłych. Będzie to impreza rekreacyjna w tempie spacerowym na dystansie około 40 km - dla zdrowia i własnej satysfakcji. Chętnym informacji udzieli Jan Cebrzyński pod nr. tel. 863-10-92 (po godz. 20.00).
http://www.e-sochaczew.pl

07.01.2006
Burmistrz Miasta Sochaczewa oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zorganizowali akcję selektywnej zbiórki odpadów. Selektywna zbiórka odpadów jest bezpłatna i obowiązkowa dla mieszkańców miasta Sochaczewa. Od początku 2006 roku odpady segreguje się w czterech workach: niebieski jest na papier, żółty na plastik i metal, biały na szkło białe, natomiast zielony na szkło zielone. Odbiór worków z posegregowanymi odpadami jest bezpłatny. Segregując odpady mieszkańcy oszczędzają na wywozie odpadów komunalnych. Posegregowane w workach odpady mieszkańcy wystawiają raz w miesiącu przed swoją posesję. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wymienia za darmo worki pełne na worki puste, ale nie odbiera odpadów źle segregowanych lub zanieczyszczonych odpadami komunalnymi. Akcja samorządu miasta Sochaczew jest godna naśladowania.
http://www.e-sochaczew.pl

06.01.2006
Miło nam poinformować, że nasz serwis zajął trzecie miejsce
w konkursie PODIUM redakcji Onet - Republika.

04.01.2006
Straż Leśna rozpoczęła w całym kraju akcję pod kryptonimem "Kłusownik". Ma ona na celu ograniczenie szkodnictwa leśnego, przede wszystkim zakładania wnyków, kradzieży i nielegalnego pozyskania drewna. Strażnicy leśni przy współpracy policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Łowieckiej i straży miejskich intensywniej niż zwykle patrolują obszary leśne, kontrolują transporty i punkty handlu drewnem, a także organizują zasadzki na złodziei i kłusowników. Dzięki wsparciu policjantów i funkcjonariuszy innych służb możemy organizować większą liczbę patroli i na większym obszarze. - mówi Tadeusz Pasternak, Główny Inspektor Straży Leśnej. Akcja prowadzona jest od kilku dni, a potrwa jeszcze co najmniej kilka tygodni. W ubiegłym roku w całej Polsce zanotowano blisko 11 tys. przypadków kradzieży drewna i 654 przypadki ewidentnego kłusownictwa - łączne straty z tego tytułu wyniosły ponad 5,1 mln złotych. Najczęściej kłusowanymi zwierzętami były: jeleń, sarna i dzik, ale zdarzyły się również przypadki skłusowania żubra oraz wilka. Tadeusz Pasternak wyjaśnia, że ewidentne przypadki kłusownictwa, to takie w których strażnikom udaje się ustalić sprawcę lub przynajmniej znaleźć porzuconą w lesie tuszę zwierzęcą. Prawdziwa skala kłusownictwa może być znacznie większa. O tej prawdziwej skali zjawiska świadczy liczba znajdowanych w lesie wnyków - w całym kraju rocznie zbiera się tego około ćwierć miliona sztuk. Lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe pilnuje w całym kraju około 1100 funkcjonariuszy Straży Leśnej, wyposażonych w uprawnienia zbliżone do uprawnień policji. Posterunki straży znajdują się w każdym z 428 nadleśnictw, a dodatkowo przy każdej z regionalnych dyrekcji działają grupy interwencyjne, uruchamiane w przypadkach szczególnego zagrożenia. Strażnicy Leśni mogą nakładać mandaty do 500 złotych, w szczególnych przypadkach do 1000 zł, a także kierować wnioski do sądu. Za nielegalny wyręb i kradzież drewna grozi kara do 5 lat więzienia.
http://www.wp.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz